Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν να έχουν απαντήθει στα προηγούμενα post αλλα είναι σχεδόν αδύνατον να διαβάσω 100+ σελίδες..

 

Πήρα το 5800 απ το e-click προχτές. Υπάρχει πιθανότητα αν κάνω over-the-air αναβάθμιση να χαθούν τα ελληνικά?

Έχω την V 10.0.010 και ενώ έχω ακούσει πως έχουν βγει καινούριες αναβαθμίσεις όταν πάω να κάνω απ το κινητό η απ το "Nokia Software Updater" update δν μου βγάζει κάποια άλλη έκδοση λογισμικού.

Μπορώ να βρω το τι ακριβώς διαφορετικό έχει κάθε καινούρια έκδοση firmware απ την προηγουμενη?

 

Ευχαριστώ και συγγνωμη για την ταλαιπωρια.

Καταρχάς προς το παρόν δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση ακόμη.

Τη περιμένουμε από μέρα σε μέρα.

 

Όσο αφορά τα ελληνικά, έχω την εντύπωση πως δεν τα χάνεις με αναβάθμιση over the air.

Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

 

Εμένα δουλεύει κανονικά ακόμα και όταν ο άλλος δεν είναι στις επαφές μου.

 

Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα! Μερικές φορές... όταν ανοίγω την "Εκθεση > Εικόνες & Βίντεο" για να ανοίξει τις εικόνες του κινητού, μου βγάζει μία λίστα εικονιδίων με όλες τις εικόνες που έχει βρει στην κάρτα μνήμης νομίζω, η οποία λίστα όμως εμφανίζεται μόνο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά γυρίζει πίσω πάλι στο κεντρικό μενού! Αν την ώρα που εμφανίζεται η λίστα με τα εικονίδια προλάβω να πατήσω μία εικόνα να ανοίξει, ανοιγει κανονικά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να μου δείχνει με εικονίδια τα περιεχόμενα ενός μόνου φακέλου και όχι όλα όσα βρίσκει στο κινητό?

Κάνε μορφοποίηση της κάρτας μνήμης, αφού πρώτα σώσεις τις εικόνες, βίντεο κτλ.

 

Εννοείς στην Έκθεση;

Αν ναι, θα πρέπει να οργανώσεις τις εικόνες σου μέσω της Έκθεσης σε άλμπουμ.

Δεν γίνεται να εμφανίζει την αρχειοθέτηση που έχεις κάνει στην κάρτα μνήμης.

 

 

Σήμερα ήρθε το δικό μου στο κατάστημα και με ειδοποίησαν... λέτε να μη το πάρω;

Να πας φίλε.

Και σε μένα η πρώτη συσκευή πήγε για αντικατάσταση, αλλά η δεύτερη που πήρα μόλις εχθές είναι ok.

Είναι θέμα τι θα σου τύχει...

Πάντως ως συσκευή αξίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάνε μορφοποίηση της κάρτας μνήμης, αφού πρώτα σώσεις τις εικόνες, βίντεο κτλ.

 

Εννοείς στην Έκθεση;

Αν ναι, θα πρέπει να οργανώσεις τις εικόνες σου μέσω της Έκθεσης σε άλμπουμ.

Δεν γίνεται να εμφανίζει την αρχειοθέτηση που έχεις κάνει στην κάρτα μνήμης.

 

...

Πάντως ως συσκευή αξίζει.

 

Αλμπουμ? που το είναι αυτό?

 

Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι παρόλο αυτά η συσκευή αξιζει να την έχει κάποιος...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πακέταρα και το πάω για αντικατάσταση.

Άρχισε να ανοίγει πιο πολύ η σχισμή και να τρίζει πολύ όταν πατάω το κουμπί της κάμερας.

Αφού είμια ακόμα στο 7ήμερο ας το πάρουν πίσω και ας περιμένω μέχρι το Μάρτη, αξίζει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Να πας φίλε.

Και σε μένα η πρώτη συσκευή πήγε για αντικατάσταση, αλλά η δεύτερη που πήρα μόλις εχθές είναι ok.

Είναι θέμα τι θα σου τύχει...

Πάντως ως συσκευή αξίζει.

 

Εννοείς δεν είχες πρόβλημα ούτε με τη σχισμή...;;;

Μάλλον θα πάω το απόγευμα... άρα έχω χρόνο να το σκεφτώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το "έστειλα" σήμερα στο Multirama και περιμένω... Ευτυχώς σήμερα συμπλήρωνα την 7η ημέρα, οπότε θα μου το αντικαταστήσουν. Αύριο μου είπαν θα μου φέρουν το καινούριο (αποστολή απο Πάτρα καθώς Αθήνα δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο). Για να δούμε τι "κομμάτι" θα μας πέσει... Kinder έκπληξη κατάντησε το 5800..
Link to comment
Share on other sites

Το "έστειλα" σήμερα στο Multirama και περιμένω... Ευτυχώς σήμερα συμπλήρωνα την 7η ημέρα, οπότε θα μου το αντικαταστήσουν. Αύριο μου είπαν θα μου φέρουν το καινούριο (αποστολή απο Πάτρα καθώς Αθήνα δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο). Για να δούμε τι "κομμάτι" θα μας πέσει... Kinder έκπληξη κατάντησε το 5800..

 

Εγώ που θα το πάρω από τη Vodafone, αν χρειαστεί να το πάω για αντικατάσταση, θα το πάω στη Voda ή στη Nokia;

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται η εμπρός κάμερα;

 

To manual αναφέρει:

 

Για να ενεργοποιήσετε τη δευτερεύουσα κάμερα,

ενεργοποιήστε την κύρια κάμερα και επιλέξτε Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας.

 

Εμένα με περασμένη την V 11.0.008 όταν ενεργοποιώ την κάμερα και πατήσω Επιλογές δεν βρίσκω την επιλογή Χρήση δευτερ. κάμερας, αλλά μου εμφανίζει:

 

Ρυθμίσεις

Λειτουργία βίντεο

Μετάβαση στην Έκθεση

Βοήθεια

Έξοδος

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο ερωτησεις παιδια:

1)εκφωνηση ονματος καλουντος υπαρχει γιατι δεν το βλεπω

2)καρτα 16αρα σηκωνει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται η εμπρός κάμερα;

 

To manual αναφέρει:

 

Για να ενεργοποιήσετε τη δευτερεύουσα κάμερα,

ενεργοποιήστε την κύρια κάμερα και επιλέξτε Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας.

 

Εμένα με περασμένη την V 11.0.008 όταν ενεργοποιώ την κάμερα και πατήσω Επιλογές δεν βρίσκω την επιλογή Χρήση δευτερ. κάμερας, αλλά μου εμφανίζει:

 

Ρυθμίσεις

Λειτουργία βίντεο

Μετάβαση στην Έκθεση

Βοήθεια

Έξοδος

 

Ευχαριστώ.

 

1.Ναι το έχω παρατήρηση και εγώ αυτό αλλά και το έξης παρακάτω...Όταν παίζεις ένα τραγούδι και πατάς Επιλογές > Βοήθεια σου δείχνει τι επιλογές έπρεπε να έχεις και καλά στο μενού,και υπάρχει η εξής "Εμφαν.Οπτικοποιησης" η οποία δεν υπάρχει πουθενά στο μενού "Επιλογές"

 

2. Και έμενα έχει αρχίσει να ψιλό μεγαλώνει η σχισμή μέχρι που φτάνει και στο κουμπί αυξομείωσης,αλλά εκεί αγνοφενετε και κάποιες φόρες δεν το παρατηρείς καθόλου,αλλά ποιο πάνω είναι πλέον εμφανές...Έχω περάσει εδώ και καιρό τις 7 μέρες...λέτε να το πάω σε nokia shop να του ρίξουν μια ματιά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το ovi suite όταν έχω συνδεδεμένο με usb το κινητό στον υπολογιστή δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet το κινητό αν έχει σύνδεση ο υπολογιστής?
Link to comment
Share on other sites

εχω δυο ερωτησεις παιδια:

1)εκφωνηση ονματος καλουντος υπαρχει γιατι δεν το βλεπω

2)καρτα 16αρα σηκωνει?

 

1)ναι

2)ναι

Link to comment
Share on other sites

1)ναι

2)ναι

 

απο που ενεργοποιειται?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται η εμπρός κάμερα;

 

To manual αναφέρει:

 

Για να ενεργοποιήσετε τη δευτερεύουσα κάμερα,

ενεργοποιήστε την κύρια κάμερα και επιλέξτε Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας.

 

Εμένα με περασμένη την V 11.0.008 όταν ενεργοποιώ την κάμερα και πατήσω Επιλογές δεν βρίσκω την επιλογή Χρήση δευτερ. κάμερας, αλλά μου εμφανίζει:

 

Ρυθμίσεις

Λειτουργία βίντεο

Μετάβαση στην Έκθεση

Βοήθεια

Έξοδος

 

Ευχαριστώ.

έχει αναφερθεί όμως ότι η μπροστινή κάμερα δε λειτουργεί παρά μόνο σε λειτουργεία βιντεοκλήσης και όχι μόνη της

 

 

απο που ενεργοποιειται?

 

υπάρχει επιλογή στα προφίλ όταν τα διαμορφώνεις εκφώνηση ονόματος καλούντος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

θα το τσεκαρω ευχαριστω

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί όμως ότι η μπροστινή κάμερα δε λειτουργεί παρά μόνο σε λειτουργεία βιντεοκλήσης και όχι μόνη της

 

Eσένα δεν βγάζει την επιλογή που αναφέρει τo Manual;

 

Aν είναι έτσι όπως λες, τότε γιατί στο Manual αναφέρει το παρακάτω;

 

Για να ενεργοποιήσετε τη δευτερεύουσα κάμερα,

ενεργοποιήστε την κύρια κάμερα και επιλέξτε Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας.

 

To activate the secondary camera, activate the main camera,

and select Options > Use secondary camera.

 

Λοιπόν θα παρακαλούσα και άλλους χρήστες 5800 να τσεκάρουν και να κάνουν αναφορά αν έχουν την παραπάνω επιλογή ή όχι.

Επίσης να αναφέρουν και πιο update έχουν, μήπως είναι πρόβλημα της αναβάθμισης V 11.0.008.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eσένα δεν βγάζει την επιλογή που αναφέρει τo manual;

 

Aν είναι έτσι όπως λες, τότε γιατί στο Manual αναφέρει το παρακάτω;

 

Για να ενεργοποιήσετε τη δευτερεύουσα κάμερα,

ενεργοποιήστε την κύρια κάμερα και επιλέξτε Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας.

 

Λοιπόν θα παρακαλούσα και άλλους χρήστες 5800 να τσεκάρουν και να κάνουν αναφορά αν έχουν την παραπάνω επιλογή ή όχι.

Επίσης να αναφέρουν και πιο update έχουν, μήπως είναι πρόβλημα της αναβάθμισης V 11.0.008.

 

Ευχαριστώ.

ναι το ξέρω γι΄αυτό ανέφερα ότι τελικά όμως έχει αναφερθεί από χρήστες εδώ σε προηγούμενες σελίδες ότι παρόλο που το manual γράφει αυτό δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη δεύτερη κάμερα παρά μόνο κατά τη βιντεοκλήση οπότε δεν είναι θέμα να τσεκάρει κάποιος κάτι είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει σαν λειτουργία.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω γι΄αυτό ανέφερα ότι τελικά όμως έχει αναφερθεί από χρήστες εδώ σε προηγούμενες σελίδες ότι παρόλο που το manual γράφει αυτό δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη δεύτερη κάμερα παρά μόνο κατά τη βιντεοκλήση οπότε δεν είναι θέμα να τσεκάρει κάποιος κάτι είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει σαν λειτουργία.

 

Άρα ούτε σε σένα έχει την επιλογή! Πιο update έχεις περασμένο;

 

Θα παρακαλούσα παρόλα αυτά και άλλους χρήστες 5800 να τσεκάρουν και να κάνουν αναφορά αν έχουν την επιλογή στην Κάμερα > Επιλογές >

Χρήση δευτερ. κάμερας ή όχι, πιθανώς να είναι πρόβλημα κάποιας αναβάθμισης. Εγώ έχω την V 11.0.008.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα, η συγκεκριμένη επιλογή έχει αφαιρεθεί από τις επιλογές του κινητού. Δεν είναι ούτε πρόβλημα ούτε bug κανενός firmware. Μπορεί να υπήρχε σαν επιλογή πριν κυκλοφορήσει το 5800 αλλά μετά ν΄αποφάσισαν να βγάλουν την συγκεκριμένη επιλογή. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εντοπισμό θέσης την ώρα που τραβάς την φωτογραφία. Στην βοήθεια και στο βιβλίο υπάρχουν αλλά μέσα στις επιλογές της κάμερας δεν υπάρχει. Έτσι κι αλλιώς είναι άχρηστη η επιλογή το να λειτουργείς την μπροστά κάμερα για να βγάζεις φωτογραφίες, γιατί απλά η ανάλυση της είναι πολύ χαμηλή και δεν θα φαινόταν τίποτα. Η μπροστά κάμερα υπάρχει καθαρά και μόνο για βιντεοκλήσεις. Και έχω την ν11.0.008 στο μπλε 5800.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θα το πάρω από τη Vodafone, αν χρειαστεί να το πάω για αντικατάσταση, θα το πάω στη Voda ή στη Nokia;

 

Αν είσια μέσα στο 7ημερο, για αντικατάσταση θα το πας στην Voda. Αν περάσει το 7ήμερο για επισκευή θα το πας σε Nokia Shop

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το αγορασω και ηθελα να ρωτησω κατι : το gps για να δουλεψει χρεωνεσε μεσω gprs?
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το αγορασω και ηθελα να ρωτησω κατι : το gps για να δουλεψει χρεωνεσε μεσω gprs?

όχι βεβαια ειναι free μόνο το πρόγραμμα χρειάζεται να αγοράσεις η να περιμένεις να βγει σπασμένη έκδοση συντομα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το geotαgging δεν ειναι χαζομαρα που το βγαλαν?:confused::(

Μπορεί να είναι χαζομάρα αλλά σκέψου ό,τι δεν είναι και το πρωτοκλασσάτο κινητό για φωτογραφίες. Μπορεί να μπει σε επόμενη αναβάθμιση ή μπορεί να βγει έξτρα εφαρμογή για geotagging. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλα τα κινητά geotagging, ούτε τα Ν95άρια έχουν τέτοια επιλογή, τα οποία έχουν και πολύ καλύτερη κάμερα και θεωρούνται γενικά κορυφαία κινητά. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατι το έβγαλαν άλλα ούτε έχει νόημα να ψάξουμε τους λόγους, γιατί δεν πρόκειται να τους βρούμε. Έχει κάνει πολλά τέτοια η nokia σε πολλά πράγματα και ακόμα δεν έχουμε πάρει απαντήσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ουτως η αλλως πολλα απο τα χαρακτηριστικα που εμφανιζε στην αρχη η νοκια τελικα δεν κατεληξαν στη συσκευη και ισως μπουν καποια στιγμη αργοτερα αφου στην ουσια το 5800 και εμεις που το πειραμε συμμετεχουμε σε ενα μεγαλο πειραμα πανω στη νεα πλατφορμα και τα αποτελεσματα θα τα δουμε στις επομενες συσκευες
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...