Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μας πακέτο γλωσσών δεν υπάρχουν τα Γαλλικά.

Ωστόσο μπορείς να πας σε Nokia Shop και να σου τα περάσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παράγγειλα την Invisible Sheild(full body)....λογικά σε 2 βδομάδες περίπου ελπίζω να μου έρθει γιατί η θήκη είναι ψιλό μουφα
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα την Invisible Sheild(full body)....λογικά σε 2 βδομάδες περίπου ελπίζω να μου έρθει γιατί η θήκη είναι ψιλό μουφα

 

λένε ότι επηρεάζει την ευαισθησία σε σημείο που κάνει ό,τι θέλει το κινητό με αυτην την θήκη.δες πώς θα πάει και πες μας και εμάς να ξέρουμε..

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

όντως ισχύει αυτό.. αν όμως κόψεις με ένα διακορευτή π.χ. το κομμάτι που καλύπτει τον αισθητήρα? παρήγγειλα και εγώ τη μεμβράνη για την οθόνη βασικά. λογικά θα έρθει από μέρα σε μέρα.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν και είναι λίγο νωρις για αυτην την ερώτηση και γω θα ήθελα, αλλά αυτο θα γίνει μακροπρόθεσμα στο θέμα αυτο για την αξιοπιστία της οθόνης αφής.. θέλω να δώ την αντοχή της στη χρήση.. είμαι πολυ επιφιλακτικός μετά απο όλα αυτα τα προβλήματα που έχει παρουσιασει το "φαινομενο" (για καποιους...) iphone.

 

Η οθόνη είναι το τελευταίο που με ανησυχεί στο 5800.

Γιατί στο 7710 (στο 1ο πραγματικά κινητό της Nokia με οθόνη αφής και μάλιστα πριν από σχεδόν 4 ολόκληρα χρόνια) δεν με προβλημάτισε ποτέ!!

Και όταν λέω ποτέ, κυριολεκτώ!!

Επί 4 χρόνια (παρά κάτι ψιλά) τα προβλήματα της ήταν = 0 (μηδέν) :)

 

 

 

 

 

Κάτι επίσης που δεν έχω προσδιορίσει στο μυαλλό μου αν και το Ν97 δίνει ένα σημάδι πάνω σε αυτο το θέμα είναι το κατα πόσο θα δουλέψει αυτή η πρώτη έκδοση s60 5edit.. μην δηλαδή σε ένα χρόνο μέσα έχουμε το 5.1 edit και αποδειχτεί οτι αυτο βγήκε απλά σαν crash τεστ για να διαπιστώσει η νοκια τις πραγματικές ανάγκες ενός συστήματος αφής... Σε αυτο λεω οτι είμαι επιφυλακτικός...

 

Όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές λόγω μεγάλης ταχύτητας στην παρουσίαση νέων συσκευών (από ανταγωνιστές κλπ) χρησιμοποιούν τους pioneer αγοραστές ως beta testers. Καλούμαστε λοιπόν να αλλάζουμε firmware ή και ανταλλακτικά κάνοντας την δουλειά των υπαλλήλων της εταιρείας......

Το εντυπωσιακό του να έχουμε στα χέρια μας κάτι φρέσκο έχει και τα κακά του (και το ρίσκο του....) ;)

 

 

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω γιατι για μένα αυτο το κεφάλαιο στην ουσία τώρα ανοίγει... η πλοήγηση στο ιντερνετ πως είναι σαν εμπειρία γίνεται αξιοπρεπώς? (κατεστρεψα το eee pc μου και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με αυτο) πχ μπορειτε να μπείτε στο facebook και να κάνετε ενέργιες κανονικά σαν να είσασταν σε pc ? για αλλα προγραμματα τυπου messenger είναι λίγο πιο προφανες, μαλλον θα ειναι οκ.

 

Το ξεχνάς.....

Κανένα, ΚΑΝΕΝΑ, κινητό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα pc (είτε desktop είτε laptop είτε netbook) σε όσα αναφέρεις.....

Ναι με το 5800 μπορείς να δεις τα email σου, να κάνεις μια αναζήτηση στο google ή να επισκευθείς μια σελίδα γιατί πρέπει να το κάνεις άμεσα αλλά δεν θα μπορέσει να αντικαταστήσει το pc σου......

Και κανένα κινητό (επαναλαμβάνω) δεν είναι ικανό για κάτι τέτοιο!!!

 

Κάτι άσχετο......

Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα με την εγκατάσταση του OVI Suite στο pc από το δισκάκι της συσκευασίας?

Εμένα μου βγάζει συνεχώς σφάλμα........:mad:

 

Κατέβασα το Ovi από εδώ, επιλέγοντας Ελληνικά.

Είναι η έκδοση 1.1 του ovi suite....

Αναγκαστικά έπρεπε να την «κατεβάσω»

 

Θα χρειαστεί να κατεβάσω και κάτι ακόμα?

Γιατί το δισκάκι έχει κι άλλα πράγματα (πχ drivers για το καλώδιο κλπ)

Έχετε κάποια συμβουλή?

 

Η εφαρμογή Installer εντιμετώπισε πρόβλημα και πρέπει να τερματιστεί η λειτουργία της.

Ζητούμε συγνώμη για την αναστάτωση.

Κατ' επανάληψην τα ίδια αν προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση από το dvd...... :mad:
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

......

Και κανένα κινητό (επαναλαμβάνω) δεν είναι ικανό για κάτι τέτοιο!!!

 

πωπω sorry αλλα μου το εβγαλες "ξινό" :( δηλάδη δεν θα μπορω να μπαινω στο facebook Και να κανω ποστς η εδω και να ελεγχω τα μηνύματα ? φυσιολογικα αναφερεσαι στο οτι η οθονη ειναι μικρη αλλα απο αναλυση δεν τα παει και ασχημα σκεψου στο eee pc 701 εχει 7 inch οθονη και αναλυση 800*480 εχω την εντυπωση οτι με λιγο ζωρι θα γινεται η δουλεια... απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηδη υπηρχε ζωρι με την 7 που στις 3.2 inch .... τι να πω δεν ξερω..... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι συμβατό με την υπηρεσία Cosmote 2 in 1 ?

 

Ναι,λειτουργει μια χαρα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πωπω sorry αλλα μου το εβγαλες "ξινό" :( δηλάδη δεν θα μπορω να μπαινω στο facebook Και να κανω ποστς η εδω και να ελεγχω τα μηνύματα ? φυσιολογικα αναφερεσαι στο οτι η οθονη ειναι μικρη αλλα απο αναλυση δεν τα παει και ασχημα σκεψου στο eee pc 701 εχει 7 inch οθονη και αναλυση 800*480 εχω την εντυπωση οτι με λιγο ζωρι θα γινεται η δουλεια... απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηδη υπηρχε ζωρι με την 7 που στις 3.2 inch .... τι να πω δεν ξερω..... :wacko:

 

 

Δεν αναφέρομαι στις δυνατότητες του κινητού!!

Αλλά όπως και να έχει, μέσα από μια οθόνη 3.2" μάλλον θα βγάλεις τα μάτια σου αν την χρησιμοποιείς υπερβολικά.....

Δεν θα ευχαριστηθείς σερφάρισμα ή παιχνίδι.....

Μπορείς αλλά θα κουράζεσαι.....

ΙΜΗΟ πάντα, αλλά το σερφάρισμα μέσω του 5800 θα το κάνω μόνο ως ανάγκη (επείγον email, moderation κλπ) παρά ως διασκέδαση.... ;)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω τις επαφές μου από το νοκια 5610 στο 5800. Πως μπορώ να το κάνω???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

πωπω sorry αλλα μου το εβγαλες "ξινό" :( δηλάδη δεν θα μπορω να μπαινω στο facebook Και να κανω ποστς η εδω και να ελεγχω τα μηνύματα ? φυσιολογικα αναφερεσαι στο οτι η οθονη ειναι μικρη αλλα απο αναλυση δεν τα παει και ασχημα σκεψου στο eee pc 701 εχει 7 inch οθονη και αναλυση 800*480 εχω την εντυπωση οτι με λιγο ζωρι θα γινεται η δουλεια... απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηδη υπηρχε ζωρι με την 7 που στις 3.2 inch .... τι να πω δεν ξερω..... :wacko:

 

Μια χαρά θα παίζει το facebook απλά θα είναι κάπως μικρά. Βέβαια στο facebook φορτώνει αυτόματα μια έκδοση της σελίδας που είναι για να παίζει απο iphone-ipod και κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω τις επαφές μου από το νοκια 5610 στο 5800. Πως μπορώ να το κάνω???

 

Με bluetooth μόνο. Ίσως δουλεύει και συγχρονισμός με outlook.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα γι'αυτούς που το έχουν ήδη στα χέρια τους..

 

Η εισαγωγή των χαρακτήρων με πόσους και ποιούς τρόπους μπορεί να γίνει..

Για παράδειγμα για να γράψεις ένα SMS σου εμφανίζει εικονικό πληκτρολόγιο?

Μπορείς να σχεδιάζεις το γράμμα και να το αναγνωρίζει?

 

Και άλλη μια ερώτηση από ποιότητα ήχου το τηλέφωνο και τα ακουστικά τι λένε?

Το δοκιμάσατε?

Link to comment
Share on other sites

Με bluetooth μόνο. Ίσως δουλεύει και συγχρονισμός με outlook.

 

 

Με ποιο τρόπο?? Δεν μου εμφανίζει αποστολή με bluetooth. Ξέρεις που μπορώ να το βρω??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, σε Νοκια Shop μπορουν να μου περασουν τα Ρωσικα????

Λογικά ναι.

 

---------------------------------------------------

Θέλω να περάσω τις επαφές μου από το νοκια 5610 στο 5800. Πως μπορώ να το κάνω???

Πρώτα θα κάνεις συγχρονισμό το 5610 με το Outlook μέσω του PC Suite και μετά το Outlook με το 5800.

 

---------------------------------------------------

 

Καλησπέρα παιδιά να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα γι'αυτούς που το έχουν ήδη στα χέρια τους..

 

Η εισαγωγή των χαρακτήρων με πόσους και ποιούς τρόπους μπορεί να γίνει..

Για παράδειγμα για να γράψεις ένα SMS σου εμφανίζει εικονικό πληκτρολόγιο?

Μπορείς να σχεδιάζεις το γράμμα και να το αναγνωρίζει?

 

Και άλλη μια ερώτηση από ποιότητα ήχου το τηλέφωνο και τα ακουστικά τι λένε?

Το δοκιμάσατε?

 

Πιστεύω πως αυτό το βίντεο θα σου λύσει όλες τις απορίες περί input methods.

Επίσης ο ήχος είναι εξαιρετικός και από τα ηχεία του αλλά και από τα ακουστικά.

Βέβαια εξαρτάται τι ακουστικά έχεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααααα.......................

Αρχίσαμε πάλιιιιι.........

Ούτε το «κατεβασμένο» ovi suite δούλεψε..........

 

Μάλιστα...... :mad:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε χρησιμοποιείς το PC Suite...;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε χρησιμοποιείς το PC Suite...;

 

Θα ήταν η επόμενη κίνηση μου........

Απλά ήθελα να το δουλέψω με το πρόγραμμα που προτείνει η Nokia.....

 

Να ψάξω και για κάτι άλλο ή αρκεί το γνωστό pc suite?

Ευχαριστώ! :)

 

Και κάτι ακόμα....

Οι χάρτες πλοήγησης που βρίσκονται?

Στην SD ή στη μνήμη του 5800?

Αν κάνω (επιτέλους) format, θα τους χάσω? :(

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

....Πιστεύω πως αυτό το βίντεο θα σου λύσει όλες τις απορίες περί input methods.

Επίσης ο ήχος είναι εξαιρετικός και από τα ηχεία του αλλά και από τα ακουστικά.

Βέβαια εξαρτάται τι ακουστικά έχεις.

 

Thanks mate..

Είχα ψάξει διάφορα video αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό να γράψω "input method"... Χεχε μάλλον ήρθε η ώρα και πρέπει να πάω για ύπνο να καθαρίσει το μυαλό μου..

 

Τα ακουστικά που είναι στη συσκευασία έχουν καλή απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν η επόμενη κίνηση μου........

Απλά ήθελα να το δουλέψω με το πρόγραμμα που προτείνει η Nokia.....

 

Να ψάξω και για κάτι άλλο ή αρκεί το γνωστό pc suite?

Ευχαριστώ! :)

Ναι αρκεί.

Προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο το PC Suite.

Ούτε ovi suite ούτε Nseries Suite etc...

 

Και κάτι ακόμα....

Οι χάρτες πλοήγησης που βρίσκονται?

Στην SD ή στη μνήμη του 5800?

Αν κάνω (επιτέλους) format, θα τους χάσω? :(

Οι χάρτες του Nokia Maps βρίσκονται στη κάρτα μνήμης με όνομα cities.

Και να τους χάσεις δεν τρέχει τίποτα. Τους περνάς πολύ εύκολα μέσω του Map Loader.

 

 

Επίσης όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου να πατάς τη τροποποίηση και να μη κάνεις συνεχόμενα μηνύματα.

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Τα ακουστικά που είναι στη συσκευασία έχουν καλή απόδοση?

Όχι και την καλύτερη.

Εγώ χρησιμοποίησα του iPod.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και κάτι ακόμα. Όταν ανοίγω τους χάρτες με ρωτάει να γίνει σύνδεση??? Αν πατήσω ναι μου λέει θέλετε σύνδεση με vodafone web ?? Και πατάω άκυρο για να μην με χρεώσει παρόλο που έχω απενεργοποιημένο το υποβοηθούμενο gps. Σας κάνει το ίδιο?? Πρέπει να πατάω ναι στην σύνδεση (στην αρχική ερώτηση) ή όχι??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί.

Προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο το PC Suite.

Ούτε ovi suite ούτε Nseries Suite etc...

 

 

Οι χάρτες του Nokia Maps βρίσκονται στη κάρτα μνήμης με όνομα cities.

Και να τους χάσεις δεν τρέχει τίποτα. Τους περνάς πολύ εύκολα μέσω του Map Loader.

 

 

Επίσης όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου να πατάς τη τροποποίηση και να μη κάνεις συνεχόμενα μηνύματα.

 

 

 

 

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Έχεις δίκιο για το συνεχόμενα......Από βιασύνη έγινε (γρήγορη απάντηση αντί για διόρθωση) στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με τα nokia..

Οι Nokia Maps έχουν καλή πλοήγηση?

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει το Gps με χάρτες και πρόγραμμα άλλης εταιρίας.. π.χ Destinator, Garmin..???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και κάτι ακόμα. Όταν ανοίγω τους χάρτες με ρωτάει να γίνει σύνδεση??? Αν πατήσω ναι μου λέει θέλετε σύνδεση με vodafone web ?? Και πατάω άκυρο για να μην με χρεώσει παρόλο που έχω απενεργοποιημένο το υποβοηθούμενο gps. Σας κάνει το ίδιο?? Πρέπει να πατάω ναι στην σύνδεση (στην αρχική ερώτηση) ή όχι??

Σου ζητά τη σύνδεση ώστε να κατεβάσει νέα κομμάτια χαρτών.

Μέσα από το Nokia Maps πάτα Επιλογές > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Διαδίκτυο > Σύνδεση κατά την έναρξη (Όχι).

Έτσι δεν θα σε ρωτήσει ξανά.

 

 

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με τα nokia..

Οι Nokia Maps έχουν καλή πλοήγηση?

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει το Gps με χάρτες και πρόγραμμα άλλης εταιρίας.. π.χ Destinator, Garmin..???

Μόλις βγουν συμβατές εκδόσεις τη 5th edition, θα μπορείς.

Προς το παρόν θα πρέπει να βολευτείς με το Nokia Maps.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...