Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες στο προφιλ που χρησιμοποιεις\ Διαμορφωση και δες την ρυθμιση Δονηση οθονης αφης εαν καταλαβα καλα μαλλον για αυτο λες :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω με τον stendor[/member] δηλ. οτι το προβλημα μπορει να ξεκιναει απο την καρτα μνημης. Επειδη δεν εχεις κανει τιποτα εγκατασταση και δεν ξερουμε τι μπορει να εχει συμβει θα σου προτεινα να ακολουθησεις τα παρακατω βηματα για να εισαι 100% σιγουρος.

 

1. Να περασεις ξανα την ιδια εκδοση λογισμικου.

2. Harf format στην συσκευη

3. Format στην καρτα μνημης μεσα απο το κινητο.

 

Απο την στιγμη που δεν εχεις περασει εφαρμογες δεν θα σου παρει χρονο να κανεις τις ρυθμισεις. Σιγουρα η δικη σου περιπτωση δεν ειναι τοσο τραβηγμενη αλλα ποτε δεν ξερεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2801046#post2801046

Προς ολους:

Πριν κανουμε μια ερωτηση καλυτερα να διαβαζουμε τις 2-3 τελευταιες σελιδες ειναι πολυ πιθανον να υπαρχει η απαντηση :!:

 

O.K Θα δω αν το ξανακανει παλι , θα προχωρησω ετσι , και βλεπουμε.

Απλα προσπαθω να αποφυγω , ολα αυτα , γι'αυτο λεω αν το ξανακανει , θα προχωρησω με τα βηματα , ετσι.

Ευχαριστω & συγνωμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πλήρωσα 350 ευρώ για να γίνω beta tester ενός ανέτοιμου κινητού...

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την συσκευή μου. Η αίσθηση που μου έχει δημιουργήσει είναι η ακριβώς αντίθετη. Πως πρόκειται για μία πάρα πολύ καλύ συσκευή χωρίς κανένα ουσιαστικό bug. Μετά την έκδοση 21, έχει γίνει απίστευτα γρήγορο και, γενικότερα, πρόκειται για μία συσκευή που αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα που κοστίζει (στο πλαίσιο αυτή τη στιγμή έχει 299 ευρώ).

Παιδιά νεώτερα από το μέτωπο :

Πριν απο 1 ώρα το αγόρασε συνάδελφός μου και είχε θήκη και 2η γραφίδα ενώ το usb καλώδιο ήταν 10πλάσιο από το δικό μου. Πήγα λοιπόν στο ίδιο κατάστημα και τους είπα τις διαφορές και ελλείψεις, ζήτησα αντικατάσταση και μου είπαν πως θα είναι διαφορετικές παραλαβές από την Alpha Copy και εφόσον δεν έχει πρόβλημα η συσκευή δεν μπορούν να το αλλάξουν. Είπατε τίποτε ;

Με ποια λογική ζήτησες να στο αλλάξουν; Τι έχει η συσκευή; ίσα ίσα που τα έχει όλα μέσα. Εκτός αν δεν έχει ελληνικό Product code.

 

Και όταν λες 10πλάσιο καλώδιο, τι εννοείς; Στο μήκος;

Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική ζήτησες να στο αλλάξουν; Τι έχει η συσκευή; ίσα ίσα που τα έχει όλα μέσα. Εκτός αν δεν έχει ελληνικό Product code.

 

Και όταν λες 10πλάσιο καλώδιο, τι εννοείς; Στο μήκος;

Ελληνικό είναι το Product code, απλώς έχει αυτές τις 2-3 αμελητέες ελλείψεις. Η θήκη δεν με ενδιαφέρει γιατί όπως την είδα δεν βολεύει, στο βάλε-βγάλε, για καθημερινή χρήση γιατί είναι πολύ σφικτή

Το usb καλώδιο είναι πολύ μικρό (20 εκατοστά) ενώ το άλλο είναι πάνω από 1 μέτρο, δεν είναι περίεργο ;

 

Δεν έχει 2η γραφίδα και θήκη, ενώ το καλώδιο έχει μήκος 20 εκατοστά. Επαναλαμβάνω πως είναι αμελητέες οι διαφορές, το μόνο σπαστικό είναι το κοντό καλώδιο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι 2-3 ελλείψεις; Γιατί απο τα γραφόμενά σου έχω την εντύπωση οτι το πακέτο τα είχε όλα.

 

Οκ τότε, τα κατάλαβα όλα ανάποδα. Οτι έχει και θήκη και έξτρα γραφίδα και το καλώδιο είναι μακρύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

tha thela na rwtisw,isws exei idi apantithei,alla 400 selides thread dn diavazontai.poia gps programmata apo s60 einai symvata me to til?exw garmin sto n95 mou,tha to treksei?euxaristw.

 

sorry gia ta greeklish,exw ena bug pou stin allagi glwssas tou pc aplws den akouei,thelkei format i kati tetoio.ena aplo nai i oxi tha boithouse perissotero,ta threads einai ena xaos me 400 kai vale selides.

 

euxaristw para poly.kseroume poso kalo dekti exei?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή, για το 5800, εκτός του Nokia Maps, έχουμε τα Google Maps, Sygic, Garmin, Ndrive και είναι όλα καταπληκτικά.

 

euxaristw para poly.kseroume poso kalo dekti exei?

Με το υποβοηθούμενο gps ενεργοποιημένο, βρίσκει την θέση σου εντός δευτερολέπτων. Μετά απο hard format τηλεφώνου και κάρτα, λόκαρε σε μόλις 30 δευτερόλεπτα. Τα επόμενα λοκαρίσματα ήταν σχεδόν ακαριαία. Απο τους καλύτερους δέκτες που έχω δει σε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΡΙΝ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗ VODAFONE ΟΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΚΑΙ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΚΟΛΑΕΙ ΣΤΗ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΛΕΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΑΝΟΙΓΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ???ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Η ΜΠΑ?ΤΟ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ!!!!

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την συσκευή μου. Η αίσθηση που μου έχει δημιουργήσει είναι η ακριβώς αντίθετη. Πως πρόκειται για μία πάρα πολύ καλύ συσκευή χωρίς κανένα ουσιαστικό bug. Μετά την έκδοση 21, έχει γίνει απίστευτα γρήγορο και, γενικότερα, πρόκειται για μία συσκευή που αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα που κοστίζει (στο πλαίσιο αυτή τη στιγμή έχει 299 ευρώ).

 

Τι να σου πω φίλε μου, ίσως εσύ να είσαι η εξαίρεση. Απο τις 400+ σελίδες, χωρίς υπερβολή οι 300 αναφέρονται σε bugs και άλλα προβλήματα. Δεν είμαι ο μόνος...

 

ΥΓ: Αναφέρομαι στα 350 ευρώ, γιατί τόσο το πήρα οταν πρωτοβγήκε

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου, ίσως εσύ να είσαι η εξαίρεση. Απο τις 400+ σελίδες, χωρίς υπερβολή οι 300 αναφέρονται σε bugs και άλλα προβλήματα. Δεν είμαι ο μόνος...

 

ΥΓ: Αναφέρομαι στα 350 ευρώ, γιατί τόσο το πήρα οταν πρωτοβγήκε

 

Δε νομιζω ναχει τοσα προβληματα το κινητο:happy:μην τα παραλετε βρε παιδια, αλλωστε στην τελευταια αναβαθμιση λυθηκαν και οποια μικροπροβληματα υπηρχαν φυσαει πλεον το κινητο και με 299 ευρω πλεον ειναι κορυφη στην κατηγορια του:)

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν μετατρέπω ένα βίντεο σε mp4, πόσα bitrate να το βάζω; Ποιό είναι το ανώτατο που μπορώ να βάλω;

Από 1000 και κάτω.

Πιστεύω πως γύρω στο 850 με 650 είναι οκ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα απο 1000-1500..(αναλογα και το ποσο εχει η ταινια..)

το κινητακι σηκωνει και 2500!

Δεν θα ελεγα κατω απο 850 γιατι σημερα πχ που μετετρεψα μια ταινια με αρχικο bitrate στα 1150 στα 750 σε καποια σημεια φαινοταν αρκετα frame και πιξελαρισμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το πρόβλημα από ένα άλλο forum:

 

Και το τελευταίο το πιο θλιβερό.. Πριν από αυτό είχα nokia με symbian πάλι, και είχα φτιάξει ένα προφίλ που να δέχομαι κλήσεις ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ. Ενώ το 5800 παρέχει αυτήν την δυνατότητα, πάλι το 'παίζει κινέζος' με αποτέλεσμα να χτυπάει και στην απόκρυψη (που δεν το θέλω...). Το παλιό μου symbian ΔΕΝ χτύπαγε στην απόκρυψη.

 

Μπορεί κάποιος που έχει τη συσκευή να το ελέγξει; Ισχύει;:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το πρόβλημα από ένα άλλο forum:

 

Και το τελευταίο το πιο θλιβερό.. Πριν από αυτό είχα nokia με symbian πάλι, και είχα φτιάξει ένα προφίλ που να δέχομαι κλήσεις ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ. Ενώ το 5800 παρέχει αυτήν την δυνατότητα, πάλι το 'παίζει κινέζος' με αποτέλεσμα να χτυπάει και στην απόκρυψη (που δεν το θέλω...). Το παλιό μου symbian ΔΕΝ χτύπαγε στην απόκρυψη.

 

Μπορεί κάποιος που έχει τη συσκευή να το ελέγξει; Ισχύει;:)

Το δοκίμασα με απόκρυψη κ δεν χτυπάει. Και ήχο που έχω γυρίζει σε αθόρυβο αμέσως μόλις κάλεσω με απόκρυψη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω πρόβλημα με το 5800 μετά απο 5 μηνες χρήσης, την τελευταια εβδομαδα, κλείνει μόνο του. Έκανα hard reset και format στην κάρτα μνήμης αλλά πάλι τα ίδια. Νομίζω ότι συμβαίνει πιό συχνά όταν μετακινείται το τηλεφωνο και λεω μήπως είναι θέμα επαφής της μπαταρίας. Υπάρχει περίπτωση να βάλω καινούργια και να φτιάξει? 'Η πάει για πέταμα το mob?
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ναχει τοσα προβληματα το κινητο:happy:μην τα παραλετε βρε παιδια, αλλωστε στην τελευταια αναβαθμιση λυθηκαν και οποια μικροπροβληματα υπηρχαν φυσαει πλεον το κινητο και με 299 ευρω πλεον ειναι κορυφη στην κατηγορια του:)

 

Φίλε μου δεν τα παραλέμε.. Ρίξε μια ματιά στο θέμα και αν δεν βρεις τουλάχιστον 3 προβλήματα ανα σελίδα εγώ θα βγω στην Ομόνοια γυμνός!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν τα παραλέμε.. Ρίξε μια ματιά στο θέμα και αν δεν βρεις τουλάχιστον 3 προβλήματα ανα σελίδα εγώ θα βγω στην Ομόνοια γυμνός!

 

Οπως επισης πες μου πιο τηλεφωνο δεν εχει βγαλει εστω και ενα προβλημα σαν συσκευη ή σαν λειτουργικο και θα βγω εγω.

Θα μου συγκρινεις ομως ομοια πραγματα κινητο με λειτουργικο touch εκει γυρω στα 200.

Ασε που ολοι εμεις ειμαστε και περιεργοι παμε να βγαλουμε απο την μύγα ξίγκι και βρισκουμε συνεχεια προβληματα τα οποια αλλα ειναι γνωστα και αλλα αγνωστα π.χ εχει σχισμη ρε παιδια το 5800?

 

Τελος παντων ο καθενας εχει την γνωμη του συμφωνα με αυτα που του τυχενουν και βλεπει. Μαλλον μονο εγω και ο Mirror πηραμε καλη συσκευη τι να πω

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν τα παραλέμε.. Ρίξε μια ματιά στο θέμα και αν δεν βρεις τουλάχιστον 3 προβλήματα ανα σελίδα εγώ θα βγω στην Ομόνοια γυμνός!

 

"Μυστηριος" εισαι και λιγο υπερβολικος,το τηλ. ειναι πολυ καλο για τα χρηματα του...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω,για τα λεφτα του μια χαρα συσκευη ειναι.

 

 

οσο αφορα το αν οι πιο πολλες σελιδες του θεματος αφορουν προβληματα που ειπε και ο φιλος παραπανω, σε ολες τις συσκευες που εχω διαβασει τα θεματα τους για προβληματα και πιθανες λυσεις εχω δει να συζητιουνται,γιατι αυτη η συσκευη να αποτελει εξαιρεση?

συγνωμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

και μονο οτι το πουλησα πανω στον μηνα αφου πρωτα το ειχα αλλαξει 2 φορες λογω προβληματων ,τα λεει ολα.

ποτε δεν μου ειχε συμβει κατι παρομοιο στα πανω απο 70 κινητα που εχω αλλαξει στην ζωη μου.

θα μου πεις δεν συμβαινει αυτο σε ολους,θα σου απαντησω οτι συμβαινει σε αρκετους ωστε να καταλαβουμε οτι βγαλανε ενα κινητο ανετοιμο για την αγορα λογω πιεσης και φυσικα εμεις γιναμε οι testers της νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.έχω εδω και 1,5 μήνα ενα μπλέ 5800 το οποίο την δεύτερη εβδομάδα μου έκοβε τελείως τον ήχο απο τα ακουστικά κ το γύρναγε στο μεγάφωνο.παρατήρησα επίσης πως κουνιόταν κ το βύσμα τροφοδοσίας κ υπέθεσα πως έχει κάποιο πρόβλημα η πλακέτα(υποθέτω...)που βρίσκεται στο απάνω μέρος του τηλεφώνου.το έδωσα σε ενα κατάστημα nokia γιατί σκέφτηκα οτι αν κοπεί καμιά πλακέτα μπορεί να μην καλλύπτεται απο εγγύηση.το κατάστημα μετά απο 2 ημέρες με κάλεσε κ μου είπε οτι το στείλαν σε service(οχι όμως στο κεντρικό)κ πως ο τεχνικός διέγνωσε πως το τηλ. δεν έχει κανένα πρόβλημα.παρ'όλα αυτά δεν το παρέλαβα κ ζήτησα απο το κατάστημα να το στείλει στην Γλυφάδα ετσι ώστε να μας δώσουν κι αυτοί μια έγγραφη αναφορά οτι δεν υπάρχει πρόβλημα για να είμαι κι εγώ κατοχυρομένος σε περίπτωση που κάτι συνέβαινε.

τα παιδιά απο το κατάστημα με εξυπηρέτησαν πρόθυμα κ στείλαν το τηλ στο service οπού μετά απο 3 εβδομάδες σιωπής αποφάσισα να τους καλέσω εγω στο 8011166542 για να ακούσω να μου λένε πως η συσκευή θα φύγει για εξωτερικό(δηλαδή 3 εβδομάδες δεν έχει φύγει ακόμα???) για μια βλάβη την οποία την καλύπτει η εγγύηση!!!

μήπως έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία???

μήπως μπορώ να καταφέρω αντικατάσταση της συσκευής η οποία βρίσκεται 3 εβδομάδες στο service κ ακόμη δεν έχει φύγει για εξωτερικό???

αν το στείλουν έξω θα έρθει πίσω του αγίου...?

ήμαρτον δηλαδή αυτοί το έχουν περισσότερο καιρό απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω αντικατασταση γινεται μονο μεσα στο 7ημερο?

Αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Ναι 7 ημέρες και όχι πάνω από 30 λεπτά ομιλίας από την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι ολοι βιαζονται να παρουν ενα κινητο απο τη στιγμη που κυκλοφορει. Πολλοι μαλιστα κανουν προπαραγγελιες απο το ιντερνετ η παιρνουν συσκευες παραεισαγωγης! Ποιος ο λογος βρε παιδια; Λογικο ειναι η νοκια να βιαζεται να βγαλει στην αγορα ενα touch screen για να "χτυπησει" τον ανταγωνισμο, εμεις γιατι να πεσουμε στην παγιδα της;

Ολα αυτα τα λεω για το θεμα των προβληματων που εχουν προκυψει. Τα κινητα πλεον ειναι σαν μικροι υπολογιστες και θελουν τις αναβαθμισεις τους για να στρωσουν. Ειδικα τα touch screen ειναι πιο πολυπλοκα τεχνολογικα. Πριν αγορασετε σκεφτειτε λιγο.. κανεις δεν θα γινοταν beta tester αν περιμενατε μερικους μηνες! Ετσι ετρεξαν πολλοι να παρουν και το αρενα και την πατησαν. Μπορει να ειναι πολυ καλες συσκευες αλλα θελουν το χρονο τους. Λιγη υπομονη δεν εβλαψε κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...