Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

andrewk ευχαριστώ για την απάντηση, γνώριζα για τον τρόπο αυτό αλλά έλεγα μήπως αποφύγω την εγκατάσταση του Sony Ericsson Suite...Τελικά το έβαλα, έκανα τη δουλειά και το έστειλα από κει πού ήρθε μαζί με το καταραμένο W610i...:mad:

 

Imho το 5800 προσφέρει πολύ καλό λόγο απόδοσης προς τιμή...Δεν έχω ακούσει τι λένε για τα προβλήματά του και τι βγάζει μετά από καιρό, πάντως η οθόνη αφής είναι πολύ εύχρηστη, τόσο με το pen όσο και με το χέρι, οπότε δεν τίθεται θέμα "προβλήματος" στον τομέα αυτό...Η "σχισμή" τι είναι?:blink:

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί αμέτρητες φορές... μια αναζήτηση δεν βλάπτει...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2664994#post2664994

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα ήθελα να κάνετε μια δοκιμή ακόμα σχετικά με το κενό που υπάρχει στα δεξιά.

Και κυρίως αυτοί που το έχουν σε κόκκινο αλλά και αυτοί με το μπλε και λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Λοιπόν.

Μην το κοιτάτε εξωτερικά και κάντε το παρακάτω test.

 

Δοκιμάστε να βάλετε το νύχι σας ή κάτι λεπτό έτσι ώστε να δείτε αν πάνε να ξεχωρίσουν τα 2 πλαστικά. Βάλτε δύναμη μη το φοβάστε. (μη βαρέσετε και με κανα σφυρί και το σπάσετε κιόλας :p)

 

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

 

Εγώ που το δοκίμασα είδα το εξής.

Στην αριστερή γωνία (απο τη μεριά του usb δλδ) δεν ανοίγει καθόλου και τα πλαστικά είναι ενωμένα μια χαρά.

Στη δεξιά γωνία (από τη μεριά του power button) αν πάω να βάλω το νύχι μου και το δοκιμάσω με λίγη δύναμη τότε τα πλαστικά πάνε να ξεχωρίσουν και να ανοίξουν. Όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά φαίνεται σα να λείπει κάποια βιδούλα.

 

Να σημειωθεί οτι εξωτερικά δεν παρουσίαζε το πρόβλημα με το κενό και το φωτισμό.

 

Οπότε δοκιμάστε αυτοί που λέτε οτι δεν έχετε πρόβλημα (με κοκκινη γραμμή και τα λοιπά) για να δούμε αν όντως είναι θέμα κατασκευής ή απλά παρτίδας.

 

Ακριβώς έτσι είναι κι εμένα, στα αριστερά αν βάλω νύχι, τείνει να ξεχωρίσει, αλλά δεν είναι τίποτα το τραγικό (μέχρι στιγμής)...

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

H σχισμη μεγαλωνει με τον χρονο... :(

Αν πηγε καποιος σε νοκια μαγαζακι για να του το φτιαξουν ας μας πει... Σκεφτομαι να παω και εγω αυριο,μεθαυριο...

 

Άντε να δούμε τι γίνεται με αυτές τις περίφημες νέες οδηγίες επισκευής... :rolleyes:

 

PS. Αν κ έχω την εντύπωση οτί θα είναι μία απ'τα ίδια... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

PS. Αν κ έχω την εντύπωση οτί θα είναι μία απ'τα ίδια... :shifty:

 

Και εγω αυτην την εντυπωση εχω αλλα αμα παει καποιος να μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και πιστεύω πως δεν πρέπει να το ρωτήσω εδώ αυτό αλλά τέλος πάντων...

 

Στη συσκευασία του 5800 τώρα πια τί περιέχεται (από έξτρα ψιψιψίνια-κοκοψοψια)?Άκουσα πως κάποια πράγματα έχουν αφαιρεθεί

 

Επίσης..

Έχει κανείς κάποια άποψη για το screen protector και την θήκη (LEATHER POUCHE ANILINE) από e-shop?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και πιστεύω πως δεν πρέπει να το ρωτήσω εδώ αυτό αλλά τέλος πάντων...

 

Στη συσκευασία του 5800 τώρα πια τί περιέχεται (από έξτρα ψιψιψίνια-κοκοψοψια)?Άκουσα πως κάποια πράγματα έχουν αφαιρεθεί

 

Επίσης..

Έχει κανείς κάποια άποψη για το screen protector και την θήκη (LEATHER POUCHE ANILINE) από e-shop?

 

Στα καινουργια 5800 περιεχεται κινητο ακουστικα 1 πενακι 1 tv out 1 usb καλωδιο.Για την πενα δεν ξερω.Οσο για το screen protector(mirror) ειχα αγορασει και ημουν αρκετα ευχαριστημενος αλλα σε αυτην την τιμη περνω 6 screen protector απο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Και 8GB μάλιστα. Αν και θα σου πρότεινα να πάρεις μία Sandisk γιατί οι κάρτες που δίνει η Nokia είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και παρουσιάζουν συχνά προβλήματα.

 

Προσωπική άποψη, από τα 4 αυτά αξεσουάρ, πάρε πρώτα τα ακουστικά - θα δεις τεράστια διαφορά. Με την θήκη και την κάρτα της συσκευασίας μπορείς να κάνεις μια χαρά, για αρχή, την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έπεσε κάτω...Ευτυχώς έπεσε από την πίσω πλευρά, όχι με τη μαπα αλλιώς θα με άκουγε όλο το Ηράκλειο...Ούτε γρατζουνιά, ελπίζω να μην έχει "εσωτερικά" τραύματα!
Link to comment
Share on other sites

Τεσσερα πραγματα θελει το κινητο για να γινει γαμ.......το:

 

 

1. Μια μεμβρανη ωστε να μην παθει καμια γρατζουνια η οθονη.

 

 

2. Ακουστικα..........

 

 

3. Καινουργια καρτα μνημης γιατι αυτη που παρεχει ως δωρο η ΝΟΚΙΑ ειναι αστα να πανε..........

 

 

4. Αναβαθμιση του λογισμικου ωστε να βελτιωθει η καμερα γιατι για 3.2 ειναι και αυτη αστα να πανε και ωστε να εξαφανιστουν τα διαφορα bugs καθως και η ταχυτητα(χρονος αποκρισης) της οθονης (αν και αυτο μπορει να επηρεαζεται και απο την καρτα μνημης)...........

 

 

Τα 1 κ 3 θα σας κοστισουν μεσω e-shop 31,5 για 8GB καρτα και 57 για 16GB.

 

Τωρα για ακουστικα οι τιμες κυμαινονται απο 15 εως και 80 ευρω..........

Link to comment
Share on other sites

4. Αναβαθμιση του λογισμικου ωστε να βελτιωθει η καμερα γιατι για 3.2 ειναι και αυτη αστα να πανε και ωστε να εξαφανιστουν τα διαφορα bugs καθως και η ταχυτητα(χρονος αποκρισης) της οθονης (αν και αυτο μπορει να επηρεαζεται και απο την καρτα μνημης)...........

 

 

ρε παιδιά έχουμε πει να μην κολάτε στα 3,2 στα 5 στα 8,1 και πάει λέγοντας. Για μιά καλή φωτογραφία δεν χρειάζεται να έχει η φωτογραφική μηχανή όλα αυτά τα εκατομμύρια pixel. Το μόνο που χρειάζεται είναι καλούς φακούς. Σας πληροφορώ λοιπόν (σε ίδιες συνθήκες φωτογράφισης) έχω τραβήξει φωτογραφίες και με το Ν79 και με το C905 και με το 5800, αλλά και με το Ν82. Το αποτέλεσμα ... σε κάποιες το C905 να είναι απαράδεκτο, σε άλλες να μου αρέσει καλύτερα το αποτέλεσμα του Ν79 και σε άλλες να με καλύπτει απόλυτα το 5800, και σε άλλες το Ν82. Οπότε μην "ψαρώνετε" με τα ... φτωχά 3,2 του 5800. Οι φωτογραφίες του είναι αξιοπρεπέστατες. Φυσικά όλα είναι υποκειμενικά, και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και για τίποτα. Απλά επειδή έχουμε μπει όλοι (και εγώ μαζί) στο trip των κινητών - φωτογραφικών μηχανών με τις εκτυπώσεις γιγαντοαφίσας, άσχετα αν δεν θα εκτυπώσουμε ποτέ σε τέτοιο μέγεθος για αυτό το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω εγγραφή στο My Nokia και με το που παταω αποδοχη στους όρους μου βγαζει: Αδυνατη η αποστολή μηνυματος εγγραφής. Εχει κανεις ιδεα γιατι?
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια κ σε μενα,εκανα τις ρυθμισεις αυτοματα μετα απο sms της vod..για βιντεοκλησεις αλλα δυστηχως δεν βλεπω φως,καποια οδηγεια;
Link to comment
Share on other sites

Η βίντεο κλήση δεν χρειάζεται καμία πρόσθετη ρύθμιση στη συσκευή.

Απλά πηγαίνεις στην επαφή που θέλεις να καλέσεις και πατάς Επιλογές > Κλήση > Βίντεο.

Απλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως ο αριθμός που θα καλέσεις θα έχει κάλυψη 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η βίντεο κλήση δεν χρειάζεται καμία πρόσθετη ρύθμιση στη συσκευή.

Απλά πηγαίνεις στην επαφή που θέλεις να καλέσεις και πατάς Επιλογές > Κλήση > Βίντεο.

Απλά θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως ο αριθμός που θα καλέσεις θα έχει κάλυψη 3G.

σε ευχαριστω αλλα μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με voda μου είπαν οτι επειδη ειναι σε εταιρικο προγραμα πρεπει να στειλω φαξ κ μετα θα εγκριθει-ενεργοποιηθη

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπον δοκίμασα αρκετές εφαρμογές στο 5800 τώσο καιρό που το έχω, κατέληξα φυσικά σε αυτές που χρησιμοποιώ και θα κρατήσω, απεγκαθιστώντας τις υπόλοιπες, έτσι, κράτησα τις Photoflow, Ovi Files, Fring, Ovi Store, Mippin, Gravity, Spb Wallet, Mini Opera και AccuWeather. Κοιτάζοντας όμως τυχαία στην μνήμη C του τηλεφώνου στην Διαχείριση Αρχείων, είδα πως υπάρχει πλέον μια σειρά απο txt και cfg αρχεία (πχ audio_plugin_archive.txt, hxmetadata_archive.txt, mdfpluginarchive.txt, R1_mobile_4_0.cfg, hxtengine_3_2.cfg, ), τα οποία ειλικρινά δεν ξέρω τι κάνουν και αν είναι απαραίτητη η παρουσία τους.

 

Η απορία μου λοιπόν είναι: μπορώ να τα διαγράψω αυτά τα αρχεία, ή εξυπηρετούν κάποιο σκοπό και πρέπει να παραμείνουν ως έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Well, it looks like folks in Europe (or Spain, at least) already sold on the Nokia 5800 XpressMusic could be in for a bit more than they bargained for, as the phone is now listed on Nokia.es for €429 (or just under $550) which, even given the now weaker Euro, is quite a leap from the €279 price for Europe that Nokia first announced just over a month ago. That still gets you an unlocked phone, however, and your choice of red, blue, or black colors, though it'll no doubt give some folks cause to reconsider the increasingly plentiful touchscreen phone options out there these days.

 

source: http://www.engadgetmobile.com/2008/11/14/nokia-5800-xpressmusic-now-listed-at-429-for-spain-up-from-27/

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωι σε νοκια μαγαζακι και τους ειπα για την σχισμη.... Μαντεψτε.... :lol:

 

 

Με παραπεμψανε στο κεντρικο νοκια που ειναι στην Καλαμαρια... :rolleyes: Αχ τι τραβαμε και δεν το μαρτυραμε...

 

Επισης, κανανε μια προσπαθεια να μου σφιξουνε την βιδα αλλα το προβλημα παρεμεινε...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωι σε νοκια μαγαζακι και τους ειπα για την σχισμη.... Μαντεψτε.... :lol:

 

 

Με παραπεμψανε στο κεντρικο νοκια που ειναι στην Καλαμαρια... :rolleyes: Αχ τι τραβαμε και δεν το μαρτυραμε...

 

Επισης, κανανε μια προσπαθεια να μου σφιξουνε την βιδα αλλα το προβλημα παρεμεινε...

Τουλαχιστον, φανηκαν δεκτικοι για να το κοιταξουν!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μια ερωτηση και απο μενα!

Εχω το iPhone με συμβολαιο βοντα. Οπως καταλαβαινετε παρεχονται, εκτος ομιλιας και μηνυματων, και δωρεαν 1 γιγα δεδομενα.. Η απορια μου ειναι η εξης: αν χρησιμοποιησω την καρτα ΣΙΜ μου με το 5800, οταν με το καλο το παρω (αναθεματισμενη επιδοτηση!), λογικα θα μπορεσω να χρησιμοποιησω απ'αυτο τα δεδομενα της βοντα ε; Το θεμα μου ειναι με ποιο προφιλ; Τα νοκια κανουν αυτοματη ληψη ρυθμισεων παροχου με την εισαγωγη της ΣΙΜ αλλα εγω δεν ξερω ποιο ειναι το/τα προφιλ στα οποια ισχυουν τα δωρεαν δεδομενα.. Στο iPhone χρησιμοποιω το "webonly.vodafone.gr" με usernamε: user και pass: pass. ποιο να επιλεξω στο νοκια για χρηση;;

 

Υ.Γ. Εβαλα την σιμ μου σε ενα Ν76, εκανε ληξη ρυθμισεων με 3 ή 4 προφιλ (δε θυμαμαι ακριβως), τα τσεκαρα αλλα τα στοιχεια προφιλ που σημειωνω παραπανω δεν ειναι πουθενα! Πειτε μου σας παρακαλω οποιος ξερει, μη μου ερθει κανενας τρελος λογαριασμος και ψαχνομαι!:)

 

thanks in advance!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Παιδια, μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει εντελως χωρις (μαλλον) λογο!

Αν το κιν που θα παρω δεν εχει την τελευταια εκδοση λογισμικου, κανω αναβαθμιση και μετα hard format ή αναβαθμιση χωρις το φορματ;; Sorry για τη γελοιοδεστατη ερωτηση μου, αλλα ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι...!:p

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει εντελως χωρις (μαλλον) λογο!

Αν το κιν που θα παρω δεν εχει την τελευταια εκδοση λογισμικου, κανω αναβαθμιση και μετα hard format ή αναβαθμιση χωρις το φορματ;; Sorry για τη γελοιοδεστατη ερωτηση μου, αλλα ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι...!

Κάνεις αναβάθμιση και μετά hard format στο κινητό και μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης.

 

 

Μια ερωτηση και απο μενα!

Εχω το iPhone με συμβολαιο βοντα. Οπως καταλαβαινετε παρεχονται, εκτος ομιλιας και μηνυματων, και δωρεαν 1 γιγα δεδομενα.. Η απορια μου ειναι η εξης: αν χρησιμοποιησω την καρτα ΣΙΜ μου με το 5800, οταν με το καλο το παρω (αναθεματισμενη επιδοτηση!), λογικα θα μπορεσω να χρησιμοποιησω απ'αυτο τα δεδομενα της βοντα ε; Το θεμα μου ειναι με ποιο προφιλ; Τα νοκια κανουν αυτοματη ληψη ρυθμισεων παροχου με την εισαγωγη της ΣΙΜ αλλα εγω δεν ξερω ποιο ειναι το/τα προφιλ στα οποια ισχυουν τα δωρεαν δεδομενα.. Στο iPhone χρησιμοποιω το "webonly.vodafone.gr" με usernamε: user και pass: pass. ποιο να επιλεξω στο νοκια για χρηση;;

 

Υ.Γ. Εβαλα την σιμ μου σε ενα Ν76, εκανε ληξη ρυθμισεων με 3 ή 4 προφιλ (δε θυμαμαι ακριβως), τα τσεκαρα αλλα τα στοιχεια προφιλ που σημειωνω παραπανω δεν ειναι πουθενα! Πειτε μου σας παρακαλω οποιος ξερει, μη μου ερθει κανενας τρελος λογαριασμος και ψαχνομαι!

 

thanks in advance!

Λογικά θα μπορείς, αρκεί να ξέρεις ακριβώς το σημείο πρόσβασης.

Αυτό καλύτερα να πας να το ρωτήσεις σε κάποιο Vodafone Store ώστε να είσαι 100% σίγουρος για το τι "παίζει".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η αλλαγή τις κάρτας μνήμης με μια τέτοια ας πούμε, θα έχει εμφανή διαφορά στη λειτουργιά του τηλεφώνου??
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα μπορείς, αρκεί να ξέρεις ακριβώς το σημείο πρόσβασης.

Αυτό καλύτερα να πας να το ρωτήσεις σε κάποιο Vodafone Store ώστε να είσαι 100% σίγουρος για το τι "παίζει".

Τι σε κανει να νομιζεις οτι δε ρωτησα;; Αλλα τηλεφωνικα στο 13830.. 3 φορες πηρα και τις 3, παρολη την ευγενεια των τηλεφωνητριων, μου ελεγαν 3 διαφορετικες αποψεις! Δεν το διακινδυνευω γι'αυτο και ρωτησα εδω! Αν ξερετε παραπανω λεπτομεριες, παρακαλω πειτε μου! Ευχαριστω!

 

Τελικά αξίζει η αλλαγή τις κάρτας μνήμης με μια τέτοια ας πούμε, θα έχει εμφανή διαφορά στη λειτουργιά του τηλεφώνου??

Σιγουρα. Εχει αναφερθει πολλες φορες στο θεμα των αξεσουαρ.. Η καρτες της μαμας νοκια ειναι προβληματικες, τουλαχιστον του 5800.. Ολοι προτεινουν SanDisc Class 4...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η αλλαγή τις κάρτας μνήμης με μια τέτοια ας πούμε, θα έχει εμφανή διαφορά στη λειτουργιά του τηλεφώνου??

Ναι, αξίζει!

Απλά να προσέξεις το class να είναι πάνω από 4.

 

 

Τι σε κανει να νομιζεις οτι δε ρωτησα;; Αλλα τηλεφωνικα στο 13830.. 3 φορες πηρα και τις 3, παρολη την ευγενεια των τηλεφωνητριων, μου ελεγαν 3 διαφορετικες αποψεις! Δεν το διακινδυνευω γι'αυτο και ρωτησα εδω! Αν ξερετε παραπανω λεπτομεριες, παρακαλω πειτε μου! Ευχαριστω!

Και που να ξέρω εγώ αν ρώτησες...;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...