Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο επισης που θα ηθελα να πω εγω για το θεμα του ΒΤ οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα post μου , ειναι οτι μαλλον , απ'οτι καταλαβαινω , καποιες φορες , τις συσκευες ηχου , παρ'ολο που τις εξουσιοδοτεις και τις αναγεις (μου αρεσει αυτη η λεξη) , σε αξιοπιστες , μαλλον , εκει κανει καποιο bug και περιμενει και απ'την αλλη συσκευη να κανει το ιδιο , οπως με ενα αλλο κινητο π.χ.

 

Απλα λεω μηπως ειναι κι αυτο.

Σημασια εχει να διορθωθει (αν διορθωθει) με καποια επομενη αναβαθμιση , γιατι οπως εχω ξαναπει , ειναι σπαστικο , να εχεις εργοστασιακα συστηματα carkit , π.χ για μενα blue&me της Fiat , και το πλεον εξελιγμενο , μεχρι και το μυνημα σου διαβαζει , απο τα ηχεια , αν ειναι στα αγγλικα , και να μην συνδεεται αυτοματα , οπως με ολα τα υπολοιπα κινητα μου , και να πρεπει εγω καθε φορα να το συνδεω , αν συνδεθει , γιατι τις πιο πολλες φορες , δεν συνδεεται ουτε ετσι.

Περιμενει περιμενει , και μου λεει συνδεση ΒΤ αδυνατη.

Σαν να περιμενει ανταποκριση απο το αλλο συστημα , γι'αυτο ειπα και αυτο που ειπα πιο πανω.

Τεσπα. Ειδομεν.

Εμενα εκτος απ'αυτο οπως εχω ηδη πει , ευτυχως ειναι αψογο.

Κι αυτο μονο με το carkit.

Εδω υπαρχουν παιδια , που εχουν , ισως πιο βασικα προβληματα , οποτε ..... , αλλα ο καθενας με το προβλημα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα ηθελα τν βοθεια σας .οποιος γνωριζει .ειχα ανοιχτο τ ιντερνετ 3 σελιδες κ ακουγα μουσικη μετα απο κανα μισαωρο τ κινητο σαν ν εκλεισε η οθονη εγινε μαυρη αλλα οχι οπως οτν κλεινει .μετα τ σβησα κ τ ξανανοιξα κ μ ζητησε ημερομηνια κ ωρα.καμια ιδεα για τ τ συμβαινει?:(

 

Μάλλον είναι η γρίπη των touch screen!! Είχα Sony Ericcson G900 με touch screen, όλα άψογα, κανένα πρόβλημα. Κανείς δεν ανέφερε τίποτα στα forum! Και από ένα σημείο και μετά, κοντά στο εξάμηνο από την κυκλοφορία του κινητού, πάρα πολλοί κάτοχοι έχουν πρόβλημα με οθόνη που ξαφνικά σκοτεινίαζει, χάνει τα χρώματα και το κινητό ανταποκρίνεται με δυσκολία. (Μεταξύ τους και το δικό μου). Η Ericsson έχει σταματήσει να το πουλάει και νομίζω κανένα κατάστημα δεν το έχει διαθέσιμο πλέον!

Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο και στο 5800!

Κάτι που σκεφτόμουν, και δεν ξέρω αν έχει λογική βάση, αλλά είναι ένας προβληματισμός, είναι το κατά πόσο το Screen protector μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην οθόνη? Σε προηγούμενο topic κάποιος ανέφερε ότι ο αισθητήρας που απενεργοποιεί την οθόνη κατά την κλήση μπλοκάρει όταν υπάρχει η ζελατίνα καθώς θεωρεί ότι είναι μόνιμα πατημένος και προσπαθούσε να την κόψει κτλ! Γιατί λοιπόν να μη συμβαίνει κάτι τέτοιο και με τις ζελατίνες της οθόνης? Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν όσοι ανέφεραν πρόβλημα στην οθόνη χρησιμοποιούσαν κάποιο προστατευτικό οθόνης.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο επισης που θα ηθελα να πω εγω για το θεμα του ΒΤ οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα post μου , ειναι οτι μαλλον , απ'οτι καταλαβαινω , καποιες φορες , τις συσκευες ηχου , παρ'ολο που τις εξουσιοδοτεις και τις αναγεις (μου αρεσει αυτη η λεξη) , σε αξιοπιστες , μαλλον , εκει κανει καποιο bug και περιμενει και απ'την αλλη συσκευη να κανει το ιδιο , οπως με ενα αλλο κινητο π.χ.

 

Απλα λεω μηπως ειναι κι αυτο.

Σημασια εχει να διορθωθει (αν διορθωθει) με καποια επομενη αναβαθμιση , γιατι οπως εχω ξαναπει , ειναι σπαστικο , να εχεις εργοστασιακα συστηματα carkit , π.χ για μενα blue&me της Fiat , και το πλεον εξελιγμενο , μεχρι και το μυνημα σου διαβαζει , απο τα ηχεια , αν ειναι στα αγγλικα , και να μην συνδεεται αυτοματα , οπως με ολα τα υπολοιπα κινητα μου , και να πρεπει εγω καθε φορα να το συνδεω , αν συνδεθει , γιατι τις πιο πολλες φορες , δεν συνδεεται ουτε ετσι.

Περιμενει περιμενει , και μου λεει συνδεση ΒΤ αδυνατη.

Σαν να περιμενει ανταποκριση απο το αλλο συστημα , γι'αυτο ειπα και αυτο που ειπα πιο πανω.

Τεσπα. Ειδομεν.

Εμενα εκτος απ'αυτο οπως εχω ηδη πει , ευτυχως ειναι αψογο.

Κι αυτο μονο με το carkit.

Εδω υπαρχουν παιδια , που εχουν , ισως πιο βασικα προβληματα , οποτε ..... , αλλα ο καθενας με το προβλημα του.

 

βρε φίλε τώρα αυτό που λές είναι λίγο foul.

δε μπορείς να έχεις την απαίτηση αν λειτουργεί το εργαστασιακό σου ΒΤ με όλα τα κινητα που θα βγούν στην αγορά τα επόμενα 20 χρόνια (ή όσο κρατήσεις το αμάξι σου) η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα και γι αυτό όλα τα εργαστασικά συστήματα κατα τη γνώμη μου είναι αποτυχία..θα σου δουλέψει για λίγο και με κάποια..( όπως τα στερεοφωνικά της οπελ πχ που δε διαβάζουν tags ID3 με unicode) δε φτέει το MP3..ούτε η opel.. η οποία έβαλε ότι καλύτερο εκείνη την εποχή.. μη κατηγορείς ένα DVD επειδή δεν μπορείς να το παίξεις στο cd-rom σου!

φτιάξε Car-Pc και θα είσαι μια χαρα:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πολύ εύκολα από κάποια προγραμματάκια όπως το PhoNetInfo που σου έχει το battery level σε ποσοστό αλλά δε νομίζω να χρησιμεύει και σε κάτι αυτό, τη βλέπεις αν πέφτει και από τις γραμμές

 

Νομίζω οτι το PhoNetInfo δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας αναγόμενο στο πόσες γραμμές σου δείχνει το ίδιο το τηλέφωνο. Οπότε, δεν μπορούμε να παρακολουθούμε την πραγματική διάκρεια της μπαταρίας με αντίστοιχες εφαρμογές.

 

Ακριβώς!;)

Όλα τα προγράμματα το ίδιο κάνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

mhpos ftaiei to oti iexa aninxtes 3 selides ???:cry::cry:

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μην το πολυψάχνεις. Το κινητό κράσαρε και έκανε επανεκκίνηση. Μπορεί να μην σου ξανατύχει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

βρε φίλε τώρα αυτό που λές είναι λίγο foul.

δε μπορείς να έχεις την απαίτηση αν λειτουργεί το εργαστασιακό σου ΒΤ με όλα τα κινητα που θα βγούν στην αγορά τα επόμενα 20 χρόνια (ή όσο κρατήσεις το αμάξι σου) η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα και γι αυτό όλα τα εργαστασικά συστήματα κατα τη γνώμη μου είναι αποτυχία..θα σου δουλέψει για λίγο και με κάποια..( όπως τα στερεοφωνικά της οπελ πχ που δε διαβάζουν tags ID3 με unicode) δε φτέει το MP3..ούτε η opel.. η οποία έβαλε ότι καλύτερο εκείνη την εποχή.. μη κατηγορείς ένα DVD επειδή δεν μπορείς να το παίξεις στο cd-rom σου!

φτιάξε Car-Pc και θα είσαι μια χαρα:)

 

Θα μου επιτρεψεις , να μην συμφωνησω μαζι σου , γιατι τουλαχιστον η εκδοση ΒΤ του αυτ/του , και οι εκδοσεις που κυκλοφορουν στην αγορα , στην πλειονοτητα των συσκευων μεχρι τωρα , και φυσικα και του 5800 , ειναι η ιδια.

Οπως η ιδια εκδοση ΒΤ ειναι και στο Ν76 , 6500 , 6300 κ.λ.π , που ηδη εχω , και συνδεεται αυτοματα , κανονικοτατα.

Εξαλλου καποια post , πιο πριν , αναφερεται , απο καποιον φιλο , το προβλημα , αυτο με το ΒΤ , στο 5800.(Αν το ψαξεις θα το διαβασεις)

Επισης το αυτ/το ειναι 2 μηνων στην αγορα!! γενικοτερα!! , και οχι μονο ποσο το εχω εγω , (αλλο τοσο) , αλλα και σαν μοντελο , και δεν τιθεται θεμα , παλιοτερης τεχνολογιας , και επισης , επειδη τυχαινει , να εργαζομουν , στην εν λογω εταιρεια , Fiat & Opel ,μεχρι πολυ!! προσφατα , σε καιριο ποστο , που ειχε αμεση!! σχεση και με αυτα , σε διαβεβαιω , οτι πραγματι , ειναι θεμα συσκευης , και οχι αυτ/ων , τουλαχιστον των συγκεκριμενων μοντελων/μαρκας , που τα γνωριζω εκ των εσω , πολυ!!! καλα.

Αρα δεν ισχυει , αυτο που λες , και οσο για 20 χρονια , ειναι λιγο παρατραβηγμενο απο τα μαλλια , το παραδειγμα σου , οπως κι αυτο με την Opel , το οποιο , ναι μεν ισχυε , αλλα ηταν πολυυυ παλιοτερα , και σε συγκεκριμενα μοντελα , αναλογα με το εργοστασιακο συστημα , και την οθονη , και σε γενικες γραμμες , εδω και αρκετο καιρο , δεν υφισταται , αλλα και δεν εχει βεβαια και καμια , σχεση , σαν παραδειγμα , οπως και το dvd κ.λ.π.

Τελος να σου πω , οτι και στην Nokia & Alpha Copy , που αναφερθηκε το εν λογω προβλημα , παραδεχονται , οτι σε καποια εξειδικευμενα τετοια θεματα με το ΒΤ , υπαρχουν καποια bug , στο 5800 , που ελπιζουν.....να λυθουν με μεταγενεστερες αναβαθμισεις.

Επισης ειναι φυσικοτατο , και σχεδον ολοι μας το κανουμε , (κι εγω ισως...) σε κατι που εχουμε αποκτησει , ειδικοτερα προσφατα , να μην θελουμε να παραδεχτουμε , τοσο ευκολα , καποια προβληματα.

Και φυσικα δεν εννοω το αυτ/το , γιατι για τους λογους που προανεφερα , ψαχτηκε πολυ και αυτο το θεμα με το ΒΤ , αλλα εννοω φυσικα , στην προκειμενη περιπτωση , την συσκευη.

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες post.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισες;

Περιμένουμε εντυπώσεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το κινητό στο *#0000# και το έκανα αναβάθμιση .. προς το παρόν δεν είδα μια ιδιαίτερα αλλαγή… η κάμερα καλυτέρευσε κάπος
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση v21 !!!

 

Τωρα κοιταξα μεσα απο το NSU κ δεν υπαρχει τιποτα νεο.

Ακομη η 20.0.012...

 

ΕDit:

ok, βγηκε πρωτα over the air.

 

Θα περιμενω να βγει και η NSU για να κανω σωστη δουλεια

:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αναβάθμισα στην 21.0.025 (προσαρμοσμένη 21.0.025.C03.01) - έχω το μαύρο.

 

Οι πρώτες αλλαγές που παρατήρησα είναι στο Ρυθμίσεις-Τηλέφωνο-Φωτισμός Ειδοποίησης προστέθηκαν νέες επιλογές

Παλλόμενος φωτισμός αναμονής

Φωτισμός ειδοποίησης

 

Το πρώτο είναι η γνωστή αναπνοή ενώ το δεύτερο είναι οι ρυθμίσεις των συμβάντως της αναπνοής.

 

Η κύρια βελτίωση που φέρνει η 21 (σύμφωνα με ξένα blog), είναι ο ταχύτερος browser. Το δικό μου δυστυχώς το έχω πολύ λίγες μέρες και κυρίως χρησιμοποιούσα τον mini opera, οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Όποιος έχει χειριστεί αρκετά τον ενσωματωμένο browser, ας μας πει εντυπωσεις με την νέα αυτή έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Hackαρεται??

Και κατι αλλο που σιγουρα εχει απαντηθει αλλα δ το βρισκω..

Επειδη ειναι η πρωτη μου συσκευη με δυνατοτητα αναβαθμισης OTA, με αυτον το τροπο κατεβαζει μονο τις αλλαγες σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση? Εχει διαφορα η αναβαθμιση με το NSU?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατεβάζει μόνο τις αλλαγές για ευνόητους λόγους...

Κατά την άποψή μου δεν έχει διαφορά από την αναβάθμιση μέσω NSU.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα αναγγελλόμενα υμβάντα τα είδες ?

Η απόδοση στα ελληνικά είναι τραγική.

Παλλ. φ. αναμ.

Ο φωτ. αναβοσβήνει για

Αναγγελλόμενα υμβάντα

 

Αν είναι δυνατόν, τι προχειροδουλειά είναι αυτή; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οντως μολις αναβαθμησα και εγω! Μα καλα τι πραγματα ειναι αυτα? πινουν κατι εκει περα?

 

Εγω 2 μεγαλες ενστασεις εχω..Καταρχας οταν μπαινω στο μενου/εφαρμογες και το κινητο ειναι σε landscape, μολις παω τερμα κατω την μπαρα, οι εφαρμογες ειναι κομμενες! (αν δε καταλαβατε να ανεβασω sceenshot)

 

Και επισης, τι γινεται με την λειτουργεια βιντεο που ειναι λες και εχει κανει zoom? χαλαει πολυ την ποιοτητα!

 

Οσο για τον browser, οντως φορτωνει πιο γρηγορα τις σελιδες και γενικα το rendering ειναι καλυτερο αλλα η αποκριση εγινε χειροτερη! Τουλαχιστον στο scrolling πρεπει να το κανεις αργα για να λειτουργησει σωστα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας οταν μπαινω στο μενου/εφαρμογες και το κινητο ειναι σε landscape, μολις παω τερμα κατω την μπαρα, οι εφαρμογες ειναι κομμενες! (αν δε καταλαβατε να ανεβασω sceenshot)

 

Και επισης, τι γινεται με την λειτουργεια βιντεο που ειναι λες και εχει κανει zoom? χαλαει πολυ την ποιοτητα!

Για ανέβασε ένα screenshot σε παρακαλώ για να καταλάβω τι λες, γιατί δεν το έπιασα.

Το zoom υπήρχε κ στις προηγούμενες 2 εκδόσεις firm, δεν προστέθηκε τώρα. Συμβαίνει κ σε άλλα κινητά της nokia, όπως το Ν78 π.χ. Σωστά mirrorofsorrow?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Μακάρι να το φτιάξουν στην έκδοση 30 (λέμε τώρα) αν και δεν το νομίζω. Καταστρέφει την βιντεοσκόπηση.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας οταν μπαινω στο μενου/εφαρμογες και το κινητο ειναι σε landscape, μολις παω τερμα κατω την μπαρα, οι εφαρμογες ειναι κομμενες! (αν δε καταλαβατε να ανεβασω sceenshot)

 

Το κάνει και στην προηγούμενη έκδοση (δεν φαίνονται τα γράμματα, σωστά;).

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το screensnap δε βγαζει σωστα screenshot..

αλλα θα καταλαβετε..

 

http://img114.imageshack.us/img114/6681/scr000009.th.jpg

 

Την φωτο την εβγαλα σε landscape αλλα οπως ειπα το screensnap δ τις βγαζε σωστα..Τεσπα, φανταστειτε οτι οπως βλεπουμε την εικονα, δεξια ειναι η μπαρα κυλισης και ειναι τερμα κατω. Προσεξτε πως οι 3 τελευταιες εφαρμογες δ φαινονται!

Αυτο το εκανε και με την 20!

Για να τις δειξει σωστα πρεπει να κατεβω με 'kinetic' στυλ..

http://img114.imageshack.us/img114/1883/scr000010n.th.jpg

 

αλλα αν φαινοταν η μπαρα δεξια θα βλεπατε οτι σε αυτη την περιπτωση εχει κατεβει πιο κατω απ'οτι θα επρεπε!

 

Επισης το προηγουμενο σχολιο για την αποκριση του browser ακυρο γιατι το εκανε μονο στη σελιδα του symbian-freak..Δοκιμασα και αλλες τελικα με πολλες εικονες και αρκετα φορτωμενες και παει πολυ καλα!! Χαιρομαι που δεν ειχα δικιο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...