Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον "τυχερή" ειμαι τελικα,αφου κι εσυ εχεις ιδιο κινητο! αν τα καταφερουμε με σωζεις,γιατι ειναι για δωρακι που θα δωσω σε λιγες μερες,και απογοητευτηκα που ηρθε χωρις ελληνικα!:(.

Λοιπόν,το προσπάθησα πάλι με 2 και 5 πατημενα,αλλα τίποτα πάλι.Πάντως μια φορα που το εκανα με πατημενο το κουμπί που σβηνει και ανοιγει(εχει ξεχωριστο κουμπί γι αυτο,ενα μαυρο μικρο πίσω)εδειχνε εκει στο devices το καλώδιο usb το αναγνωριζε,μονο τοτε.Επίσης εχω εγκαταστημενο το pc suite,πάιζει ρολο αυτο;και μια αλλη διευκρυνηση,οταν εχω πατημενο το c και συνδεω το καλωδιο το αφηνω το c ή συνεχιζω να το εχω πατημενο και μετα μεχρι να γινει κατι;το εχω δοκιμασει και με τους 2 τροπους αλλα τιποτα,απλα για να ξερω ποιος ειναι ο σωστος!:O

sim καρτα μεσα δεν εχω βαλει.αυτα ,μηπως και σε βοηθησει κατι απο αυτα .εχω windows 7 στο λαπτοπ που το εχω εγκαταστησει το onmius.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα πράγματα είναι απλά, θα σας δώσω οδηγίες όσο πιο κατανοητά γίνεται...

 

Πριν ξεκινήσετε μπείτε στο κρυφό μενού του τηλεφώνου πατώντας *>*<<*<*.

Πηγαίνετε στο "Πληροφ. υπηρεσ." και στη συνέχεια "Πληροφορ. λογισμ.".

Κατεβείτε εκεί που λέει "Προσαρμογή".

Πρέπει να δείτε αυτό:

 

Μας ενδιαφέρει να σημειώσετε κάπου αυτό τον αριθμό, όπως και τη λέξη που βρίσκεται στην τρίτη γραμή μετά το "Προσαρμογή" (πχ. VFE_LIVE_B ή COSMOTE), για λόγο που θα εξηγήσουμε αργότερα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν δείτε κάτω από τη λέξη "Προσαρμογή" 8ψήφιο αριθμό που να έχει αυτή τη μορφή ακριβώς, τότε σημαίνει ότι η συσκευή σας δεν ανήκει στην πλατφόρμα Α2 και δεν μπορεί να γίνει debrand με αυτό τον τρόπο.

 

1) Κατεβάζετε το πρόγραμμα A2Uploader από εδώ. Απενεργοποιήστε τα antivirus γιατί δίνουν λάθος συναγερμό (τα περισσότερα) και διαγράφουν το αρχείο.

2) Εγκαταστήστε τους drivers που παρέχονται ή συνδέστε τουλάχιστον μία φορά τη συσκευή με το Sony Ericsson Update Service (από δω και πέρα SEUS), ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ UPDATE, απλά να εγκατασταθούν οι Flash Drivers. (προτείνω το δεύτερο)

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<customization>
 <info>
   <cda-number>1201-0083</cda-number>
   <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>
 </info>
</customization>

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

Σώστε το αρχείο ως .xml (save as..., στο πεδίο file name πληκρολογούμε "customize_upgrade.xml" και από κάτω επιλέγουμε "All files" ή "Όλα τα αρχεία").

4) Κλείστε τη συσκευή σας βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

5) Εκτελέστε το A2Uploader, και πατήστε στα δεξιά το "FileSystem tool".

6) Συνδέστε τη συσκευή κρατώντας πατημένο το κουμπί "C" μέχρι να τελειώσει η διαδικασία αναγνώρισης (το πρόγραμμα λέει ready ή κάτι αντίστοιχο).

7) Πηγαίνετε στο tpa/preset/custom και κάντε drag&drop το αρχείο .xml που δημιουργήσατε.

8) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν κλείσετε το πρόγραμμα πατήστε SHUTDOWN FS και στη συνέχεια αποσυνδέστε τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

9) Ανοίξτε τη συσκευή, λογικά πρέπει να εμφανιστεί ένα μήνυμα "Παρακαλώ περιμένετε" για μερικά δευτερόλεπτα. Κατόπιν εισάγετε PIN κανονικά και ανοίξτε το τηλέφωνο.

10) Κλείστε πάλι τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

11) Εκτελέστε το SEUS, συνδέστε τη συσκευή και περιμένετε να γίνει η αναγνώριση. Αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να λέει πάνω πάνω ADRIATIC και όχι VFE_LIVE_B και να σας δίνει επιλογή αν θέλετε να ξαναπεράσετε το λογισμικό. Πατάτε με ευχαρίστηση ΝΑΙ και περιμένετε να πάρετε στα χέρια σας το ολοκαίνουριο debranded τηλέφωνό σας!

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

Αν πάτε τη συσκευή για service και είναι debranded ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ! Πριν την πάτε για service κάντε πάλι την ίδια διαδικασία, απλά στη θέση του αριθμού "1201-0083" στο αρχείο xml. βάζετε τον αριθμό που σημειώσατε προηγουμένως και στη θέση του "ADRIATIC" τη λέξη που σημειώσατε ή απλά μπορείτε να διαγράψετε όλη τη γραμμή

    <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>

 

UPDATE

 

Για τα C905, W705 και γενικά όλα τα DB3210 θα φτιάξετε το .xml με τον κωδικό 1209-4776, ενώ για τα άλλα με το 1201-0083. Απλά το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτό που λέω στην αρχή, έχετε πιο νέο λογισμικό από το αντίστοιχο Generic. Η λύση είναι το flashing μέσω A2Uploader (το πρόγραμμα δηλαδή που έχουμε κατεβάσει στο 1o post αυτού του topic).

 

1) Πηγαίνουμε στο site http://www.topsony.com και κάνουμε εγγραφή. Αφού ολοκληρωθεί η εγγαφή μας πηγαίνουμε κατά σειρά: Downloads -> Firmware. Επιλέγουμε το Α2 DB3150 ή DB3210 μοντέλο μας και κατεβάζουμε τα MAIN και FS αρχεία προσέχοντας και τα 2 να είναι της ίδιας έκδοσης και το CID τους να ταιριάζει με αυτό που έχει η συσκευή μας. Μπορείτε να δείτε το CID της συσκευής σας ακολουθώντας το βήμα 5 και σταματώντας εκεί που ολοκληρώνεται η διαδικασία της σύνδεσης. Κοιτάμε αριστερά και ψάχνουμε για τις ακόλουθες γραμμές

OTP: RED CID xx

EROM: RED CID xx

όπου xx πρέπει να είναι ένα νούμερο (συνήθως 52 ή 53).

2) Αφού κατεβάσουμε τα 2 αρχεία τα κάνουμε extract και θα δούμε δύο αρχεία αυτής της μορφής:

W595_R3DA026_MAIN_GENERIC_LD_RED52.mbn

W595_R3DA026_FS_ADRIATIC_RED52.fbn

και είναι αυτά που χρειαζόμαστε.

3) Ανοίγουμε το A2Uploader. Πατάμε "Add", επιλέγουμε το πρώτο αρχείο (αυτό που λέει MAIN δηλαδή και "Open". Πατάμε πάλι "Add" και αυτή τη φορά επιλέγουμε το 2ο αρχείο, δηλαδή αυτό που λέει FS και πατάμε "Open". Πρέπει αυτά τα δύο αρχεία να έχουν προστεθεί στη λίστα αριστερά του "Add" με τη σειρά που τα βάλαμε.

Και τώρα ερχόμαστε στο κυρίως πιάτο. Κλείνουμε το κινητό μας, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

4) Πατάμε πάνω δεξιά "Flash". Συνδέουμε το κινητό κρατώντας πατημένο το "C" ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο (ανάλογα με το μοντέλο, αυτό το μαθαίνουμε εύκολα από το SEUS).

Η δουλειά μας τελείωσε προς το παρόν. Το πρόγραμμα θα flashάρει το κινητό μας με το GENERIC Firmware της μαμάς SE. Όταν τελειώσει η διαδικασία και για τα δύο αρχεία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

5) Πατάμε τώρα FileSystem Tool στο A2Uploader. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον ίδιο τρόπο (κρατώντας πατημένο το "C" δηλαδή ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο). Μόλις φορτώσει το FileSystem πηγαίνουμε στο φάκελο "tpa\preset\custom" και κάνετε drag'n'drop τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο "custom" του συνημμένου αυτού του post (θα το επιλέξετε ανάλογα τον κωδικό που βάλατε στο .xml). Μόλις γίνει αντιγραφή των αρχείων πατάμε Shutdown FS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το πρόγραμμα, βγάζουμε τη μπαταρία, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό μας! Έχουμε έτοιμο το debranded κινητό μας!

6) Αν θέλουμε μετά από όλα αυτά περνάμε ένα update με το SEUS για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό θα λειτουργεί στην εντέλεια. Να σημειωθεί πως ΔΕΝ χρειάζετε να κάνετε πάλι τη διαδικασία με τα .xml σε αυτή την περίπτωση.

Step 6 is STRONGLY RECOMMENDED.

 

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ PROPER EVOLUTION. ΕΓΩ ΕΧΩ C510 ΑΠΟ ΤΗΝ VODAFONE ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ DEBRAND ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ UPDATE(ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ...Ε;) , ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΝΥ ΕΡΙΚΣΟΝ,,,,ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ "ΣΜΑΛΜΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ,ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΣΤΕ ΜΕ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ...." ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ... ; ;; ; ; ; ; ΕΚΤΕΛΕΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ...ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ psa/preset/costum ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ drag&drop ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ xml........ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ UPDATE ΑΠΟ TO UPDATE SERVISE...ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΧΩ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ..(ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΡΧΕΙΑ 1)FS ADRIATIC KAI 2)MAIN GENERIC .... ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ R1FA035 RED53 ...............Σ Ω Σ Ε Μ Α Ι...

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να σωσεις αν θες τωρα πια την ανθρωποτητα ανακυκλωνοντας το κινητο σου!!! Μαλλον περασες λαθος κειμενο στη μνημη και δεν λειτουργει κανονικα οποτε σκεψου να αγορασεις αλλο..μη το πιεζεις το θεμα γιατι ειναι περιπλοκο και θα σου παρει κι αλλες ωρες χασιμο χρονου,,,:lol::lol:

Κaνονικα αυτο το costumization πιστευω λειτουργουσε σε συσκευες οπως k550i kai w660 νομιζω, οποτε το c510 εχει αλλο λογιζμικο.

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ PROPER EVOLUTION. ΕΓΩ ΕΧΩ C510 ΑΠΟ ΤΗΝ VODAFONE ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ DEBRAND ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ UPDATE(ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ...Ε;) , ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΝΥ ΕΡΙΚΣΟΝ,,,,ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ "ΣΜΑΛΜΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ,ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΣΤΕ ΜΕ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ...." ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ... ; ;; ; ; ; ; ΕΚΤΕΛΕΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ...ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ psa/preset/costum ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ drag&drop ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ xml........ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ UPDATE ΑΠΟ TO UPDATE SERVISE...ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΧΩ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ..(ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΡΧΕΙΑ 1)FS ADRIATIC KAI 2)MAIN GENERIC .... ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ R1FA035 RED53 ...............Σ Ω Σ Ε Μ Α Ι...

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ....ΑΠΛΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ CUSTUM ΑΠΟ ΤΟ topsony ΣΤΑ DOWNLOADS...

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτησω κατι. Ενας φιλος εχει το w715 μεσω vodafone φυσικα και θελουμε να σουταρουμε τα vodafone-like menus και κτλ κτλ. τα βελακια κτλ κτλ βγαζουν 1221-7068 R16A. ειναι για A2;

Host

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2) Αφού κατεβάσουμε τα 2 αρχεία τα κάνουμε extract και θα δούμε δύο αρχεία αυτής της μορφής:

W595_R3DA026_MAIN_GENERIC_LD_RED52.mbn

W595_R3DA026_FS_ADRIATIC_RED52.fbn

 

5) Πατάμε τώρα FileSystem Tool στο A2Uploader. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον ίδιο τρόπο (κρατώντας πατημένο το "C" δηλαδή ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο). Μόλις φορτώσει το FileSystem πηγαίνουμε στο φάκελο "tpa\preset\custom" και κάνετε drag'n'drop τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο "custom" του συνημμένου αυτού του post (θα το επιλέξετε ανάλογα τον κωδικό που βάλατε στο .xml). Μόλις γίνει αντιγραφή των αρχείων πατάμε Shutdown FS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το πρόγραμμα, βγάζουμε τη μπαταρία, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό μας! Έχουμε έτοιμο το debranded κινητό μας![/b]

 

Καλησπερα και ευχαριστω για τον οδηγο.

2 ερωτησεις σχετικα με τα βηματα του οδηγου:

1)Εγω βρηκα μονο ενα αρχειο .fbn για το w595 μου το οποιο κατεβασα και περασα

2)Τα αρχεια που αναφερεις στο βημα 5 τα οποια λες οτι εχεις στο ποστ σου, δεν υπαρχουν πλεον. Που μπορω να τα βρω, γιατι το κινητο, οπως ειναι τωρα δεν ανοιγει....:worry:

 

 

 

Σημ.: Οπως ανεφερα εχω το w595 1213-6345 R13A HUTCH-WORLD

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα στα χερια μου ενα SE C905 απο ebay... Απο μια γρηγορη ματια π εριξα δεν εχει Ελληνικα, τι μπορουμε να κανουμε γιαυτοο?!

Με update απο το SEUS θα γινει δουλεια?

 

Note* Λεει unlocked, αν μπορει καποιος ας μου εξηγησει τι ειναι!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Unlocked σημαίνει ότι δεν είναι κλειδωμένο στο δίκτυο κάποιας εταιρείας, ότι δηλαδή μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε sim. Για αλλαγή γλώσσας απευθύνσου σε κάποιο Sony Ericsson Service Point
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεια του κινητου μου ειναι

 

http://img717.imageshack.us/img717/3763/20110124234844sg.jpg

http://img717.imageshack.us/img717/3763/20110124234844sg.jpg

 

Eφτασα εδω με το omnius...

Δεν ξερω αν τ αρχεια που εχω επιλεξει ειναι τα σωστα...

 

http://img593.imageshack.us/img593/1825/fsgd.jpg

 

τ λετε?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
Τα πράγματα είναι απλά, θα σας δώσω οδηγίες όσο πιο κατανοητά γίνεται...

 

Πριν ξεκινήσετε μπείτε στο κρυφό μενού του τηλεφώνου πατώντας *>*<<*<*.

Πηγαίνετε στο "Πληροφ. υπηρεσ." και στη συνέχεια "Πληροφορ. λογισμ.".

Κατεβείτε εκεί που λέει "Προσαρμογή".

Πρέπει να δείτε αυτό:

 

Μας ενδιαφέρει να σημειώσετε κάπου αυτό τον αριθμό, όπως και τη λέξη που βρίσκεται στην τρίτη γραμή μετά το "Προσαρμογή" (πχ. VFE_LIVE_B ή COSMOTE), για λόγο που θα εξηγήσουμε αργότερα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν δείτε κάτω από τη λέξη "Προσαρμογή" 8ψήφιο αριθμό που να έχει αυτή τη μορφή ακριβώς, τότε σημαίνει ότι η συσκευή σας δεν ανήκει στην πλατφόρμα Α2 και δεν μπορεί να γίνει debrand με αυτό τον τρόπο.

 

1) Κατεβάζετε το πρόγραμμα A2Uploader από εδώ. Απενεργοποιήστε τα antivirus γιατί δίνουν λάθος συναγερμό (τα περισσότερα) και διαγράφουν το αρχείο.

2) Εγκαταστήστε τους drivers που παρέχονται ή συνδέστε τουλάχιστον μία φορά τη συσκευή με το Sony Ericsson Update Service (από δω και πέρα SEUS), ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ UPDATE, απλά να εγκατασταθούν οι Flash Drivers. (προτείνω το δεύτερο)

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<customization>
 <info>
   <cda-number>1201-0083</cda-number>
   <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>
 </info>
</customization>

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

Σώστε το αρχείο ως .xml (save as..., στο πεδίο file name πληκρολογούμε "customize_upgrade.xml" και από κάτω επιλέγουμε "All files" ή "Όλα τα αρχεία").

4) Κλείστε τη συσκευή σας βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

5) Εκτελέστε το A2Uploader, και πατήστε στα δεξιά το "FileSystem tool".

6) Συνδέστε τη συσκευή κρατώντας πατημένο το κουμπί "C" μέχρι να τελειώσει η διαδικασία αναγνώρισης (το πρόγραμμα λέει ready ή κάτι αντίστοιχο).

7) Πηγαίνετε στο tpa/preset/custom και κάντε drag&drop το αρχείο .xml που δημιουργήσατε.

8) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν κλείσετε το πρόγραμμα πατήστε SHUTDOWN FS και στη συνέχεια αποσυνδέστε τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

9) Ανοίξτε τη συσκευή, λογικά πρέπει να εμφανιστεί ένα μήνυμα "Παρακαλώ περιμένετε" για μερικά δευτερόλεπτα. Κατόπιν εισάγετε PIN κανονικά και ανοίξτε το τηλέφωνο.

10) Κλείστε πάλι τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

11) Εκτελέστε το SEUS, συνδέστε τη συσκευή και περιμένετε να γίνει η αναγνώριση. Αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να λέει πάνω πάνω ADRIATIC και όχι VFE_LIVE_B και να σας δίνει επιλογή αν θέλετε να ξαναπεράσετε το λογισμικό. Πατάτε με ευχαρίστηση ΝΑΙ και περιμένετε να πάρετε στα χέρια σας το ολοκαίνουριο debranded τηλέφωνό σας!

[/b]

 

Για σας παιδιά,

Βασικά εγώ δεν μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις από τιν επίσημη σελίδα και μου είπαν οτι πρέπει να αλλάξω το CDA του κινητού μου.

εχω το w995 με CID53 και εχω πρόβλημα στο βημα 7) Πηγαίνω στο tpa/preset/custom και κάνω drag&drop το αρχείο .xml που δημιούργησα, άλλα όταν το αφήσω μέσα στην δεξιά λίστα δεν το βλέπω πουθενά μετά να υπάρχει μέσα στη λίστα, εξαφανίζεται με αποτέλεσμα να μην κάνει το update. τι να φταίει άραγε?

Edited by tex439
tex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα aino u10 με αγγλικό/γαλλικό μενού. Πως μπορώ να του περάσω Ελληνικά? Αυτός ο οδηγός στην αρχή του θέματος κάνει?

 

Ευχαριστώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Έχοντας την εμπειρία της ολοκλήρωσης 2 debrand(:lol::p), οφείλω να πω ότι ο καλύτερος, ευκολότερος και δωρεάν τρόπος τρόπος είναι με το wotan server. :ninja:
Just Do It..... YOURSELF!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια..

Θελω να κανω debrand ενα κ800, εχει vodafone live menu και θελω να το γυρισω στο νορμαλ.

ακολουθω τα βηματα που λεει στο αρχικο ποστ αλλα εκει που λεει για να κατεβασουμε 2 αρχεια απο το topsony, βρισκω το GENERIC αρχειο αλλα δεν βλεπω πουθενα για adriatic, μονο κατι για fs europe1, fs europe2, ξερει κανεις αν πρεπει να κατεβασω καποια απο αυτα?

ευχαριστω για τον χρονο σας :)

 

edit: Το εκανα με το wotan server χωρις κοπο, τζαμπε και γρηγορα!! thanks alexdmegara ;)

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ένα ακόμα πετυχημένο C510 debranded με τον οδηγό. Thanks !!!! :)

 

Μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι ότι μετά την διαδικασία το SEUS μου έλεγε εσφαλμένα ότι έχω την τελευταία έκδοση (του πέρασα την R1FA035). Ξαναέκανα την διαδικασία βάζοντας ακόμα παλαιότερο firmware και μετά από αυτό όλα κομπλε.. το SEUS με αναβάθμισε στην τελευταία διαθέσιμη (R1HA035).

 

PS. Καλό θα ήταν στο πρώτο μήνυμα να μπει ένα link στο αυθεντικό μήνυμα (UPDATE για τα DB3210) το οποίο περιέχει τα επισυναπτόμενα με τα custom settings ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω στην κατοχη μου ενα c510 της vodafone. κανω ολα τα βηματα του οδηγου για rebrand αλλα οταν φτανω στο READY του a2uploader δεν βρισκω πουθενα μετα το tpa/preset/custom που λετε οτι πρεπει να πατησουμε και να κανουμε αντιγραφη και επικολληση το αρχειο που εχουμε φιαξει πριν. Μηπως εχω κανει κατι λαθος? Εχω κατεβασει τον A2Uploader απο αλλη ιστοσελιδα απ αυτην που προτεινετε γιατι δεν μου την ανοιγε κι ας ειχα απενεργοποιησει το antivirus. τι να κανω???
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.Βλέπω το τοπικ ειναι αρκετό καιρό ανενεργό,αλλά anyway θα ρωτήσω αυτό που θέλω μήπως και το δει κανείς.:)

 

Έκανα debrand ένα w595 vodafone που είχα.Θέλω όμως να το επαναφέρω στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Στο 1ο ποστ γράφει αυτό:

 

Πριν την πάτε για service κάντε πάλι την ίδια διαδικασία, απλά στη θέση του αριθμού "1201-0083" στο αρχείο xml. βάζετε τον αριθμό που σημειώσατε προηγουμένως και στη θέση του "ADRIATIC" τη λέξη που σημειώσατε ή απλά μπορείτε να διαγράψετε όλη τη γραμμή

Κώδικας

 

<language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>

 

 

Αλλάζω κανονικά το "ADRIATIC" σε VFE-LIVE-B και στη θέση του αριθμού έχω αποθηκεύσει δύο 8ψηφιους που στο ένα γράφει δίπλα "R6A"(και μάλλον αυτόν πρέπει να βάλω στο .xml) και στο άλλο R3EE001.Δλδ "ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ R6A" στο 1ο και "ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ R3EE001" στο αποκάτω όπως μου το δείχνει στην οθόνη του κινητού στις πληροφορίες λογισμικού κάτω από το "προσαρμογή".

 

Παρότι το κάνω βάζωντας και τις δύο 8αδες(εναλλαξ όχι μαζί) όταν ανοίγω το κινητό,παραμένει debranded.Τι κάνω λάθος;Όταν κάνω το drag n drop στο tpa/preset/custom το customize_upgrade(όπου σε αυτή τη κατάληξη βάζω τα στοιχεία που πρέπει για την επαναφορά) αν το αφήσω έτσι και δε το μετανομάσω σε customize σκέτο,μετά την εισαγωγή PIN μου βγάζει σφάλμα διαμόρφωσης.

 

Να συμπληρώσω ότι ακολούθησα τις οδηγίες του 1ου ποστ,και έχω ήδη κάνει την αναβάθμιση από το SEUS.

 

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 months later...

Καλησπέρα.

Έχω S.e. C905 με στοιχεία:

Customisation

12026835 segsm

1205-9083 R1FA035

2E0W

HONG-KONG

Memory card: No file found

Και θέλω να του βάλω Ελληνική γλώσσα.

Κάνω όλη την διαδικασία με τον κωδικό 1209-4776 μετά το συνδέω με το SEUS αλλά μου λέει πως η συσκευή μου είναι ήδη ενημερωμένη με το πιο πρόσφατο λογισμικό. Καμία ιδέα για βοήθεια? Έχω μείνει χωρίς κινητό. :X:mad::O

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...