Jump to content

Θάνατος 15χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα η ουσία απαρτίζεται από τα εξής πράγματα:

 

1. Κάποτε πρέπει να σταματήσει το παραμύθι του «αντιεξουσιαστικού χώρου» που την έχει δει κάτι σαν Ρομπέν των Δασών. Οι αληθινοί αντιεξουσιαστές δεν έχουν καμία σχέση με τα αλητάκια που ψάχνουν για τσαμπουκάδες, σπάνε και καίνε περιουσίες. Όλα αυτά τα άτομα δεν γνωρίζουν την θεωρία της αναρχίας, απλά αντιδρούν για να είναι «in» σους κύκλους τους.

 

2. Δεν δικαιολογώ με τίποτα την ύπαρξη 15χρονου σε τέτοιες ομάδες. Εάν ο νεκρός ανήλικος προέρχεται από νορμάλ οικογένεια, οι γονείς του έχουν τεράστιες ευθύνες και πρέπει να διωχθούν ποιινικά.

 

3. Δεν δικαιολογώ τον αστυνομικό που τράβηξε όπλο χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του, εάν όντως τα πράγματα έγιναν όπως μας μεταφέρονται. Θα τον δικαιολογούσα μόνο εάν του τράβαγαν και αυτουνού όπλο.

 

Εν τέλει, οι «αναρχικοί» που δεν είναι αληθινοί αναρχικοί και οι «αστυνομικοί» που δεν είναι σωστοί αστυνομικοί είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Αποβράσματα υπάρχουν και στις δύο πλευρές. Είναι λάθος να συγχέουμε τα *******ια με τους ιδεολόγους αναρχικούς, όπως και το να συγχέουμε τον κάθε αναγκέφαλο ειδικό φρουρό με τους αστυνομικούς που κάνουν την δουλειά τους συχνά κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες.

 

Χθες, ήρθαν σε επαφή κατακάθια από δύο χώρους. Το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 833
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξαναλεω οτι εγω ακουσα απο εναν αναρχικο που ηταν μεσα στους 25-30 οτι φορουσαν κρανη και κουκουλες πηγαιναν να σπασουν το περιπολικο και εκει εγινε το ολο σκηνικο. Τωρα οι μαρτυρες λενε οτι το σκηνικο εγινε στην καφετερεια που καθονταν τα παιδια. Μπορεις να πιστεψεις κανενα; Μπορεις να πεις οτι ο αστυνομικος πυροβολησε χωρις λογο; Μπορεις να δωσεις ελαφρηντικα στον αστυνομικο που αφαιρεσε μια ζωη με μια απλη κινηση του χεριου του;

 

Για μενα και οι μεν και οι δεν ειναι σκ@τ@. Ολοι εχουν ευθυνη. Και αυτοι που ξεκινησαν την επιθεση και αυτος που πυροβολησε. Η κοντρα δεν θα σταματησει ποτε και παντα θα εχουμε θυματα. Αν δεν σταματησουν να υπαρχουν καποιοι δεν προκειται να γινει δουλεια.

Ρε συ Sagonia,

Η μαρτυρια του αντιεηουσιαστη φιλου σου ειναι πιο επιεικης και απο τα οσα κατεθεσαν οι ιδιοι οι αστυνομικοι....εκτος βεβαια και αν τα ΜΜΕ δεν ξερουν τι γραφουν, το οποιο δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το δεχτω.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Sagonia,

Η μαρτυρια του αντιεηουσιαστη φιλου σου ειναι πιο επιεικης και απο τα οσα κατεθεσαν οι ιδιοι οι αστυνομικοι....εκτος βεβαια και αν τα ΜΜΕ δεν ξερουν τι γραφουν, το οποιο δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το δεχτω.

 

Αρχικα να πω οτι δεν ειναι φιλος μου, αλλα φιλος φιλου μου. Απλα θελω να πω οτι οι μαρτυρες λενε οτι θελουν ωστε να υποστηριξουν καποια πλευρα λογω ιδεολογικων προτιμησεων.

Στην περιπτωση αυτη δεν πηγαν οι αστυνομικοι στην καφετερεια να σκοτωσουν. Εγιναν καποια πραγματα που δεν τα γνωριζω και μετα μαζευτηκαν 25-30 ατομα και πηγαν να σπασουν το περιπολικο. Αν πριν στην καφετερεια επεσαν μπουκαλια, αντικειμενα και βρισιες που λενε δεν το γνωριζω.

Ετσι φτασαμε στο σημειο οπου πανε να σπασουν το περιπολικο. Εκει ηταν οι δυο αστυνομικοι και 25-30ατομα με κουκουλες. Ο αστυνομικος λεει οποιος ειναι μαγκας ας ερθει κοντα. Ο μικρος ξεκιναει να παει προς το μερος τους και τραβαει οπλο ο αστυνομικος και τον πυροβολει. Αυτο το ακουσα εγω χτες το βραδυ κατα τη 01.00 που ο αναρχικος αυτος πηρε τηλεφωνο το φιλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Οτι το περιπολικο ειναι αθικτο ενω αυτοι μιλουν για καδρονια;Τι εγινε ακριβως;Εγινε συγκρουση;

 

Αυτό θα το μάθουμε όταν βγει η δικογραφία, βγει το πόρισμα του ιατροδικαστή, εξεταστούν όλοι οι μάρτυρες και όπως προβλέπεται (και όχι σε τηλεδίκες παρωδία), όταν εξεταστεί ο τόπος του εγκλήματος κτλ, κτλ, κτλ.

 

Μέχρι τότε ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του.

 

Ωστόσο, με βάση όσα είπαν οι ίδιοι είναι για πολλά χρόνια φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακουσα το πρωι οτι οι συγκεκριμενοι 2 ειχαν φαει κατσαδα απο το τμημα, επιπληξη, επειδη ειχαν προκαλεσει παλι..Ετσι δικαιολογειται οτι τραβηξαν οπλο..Ηταν βεντετα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακουσα το πρωι οτι οι συγκεκριμενοι 2 ειχαν φαει κατσαδα απο το τμημα επιπληξη επειδη ειχαν προκακεσει παλι..Ετσι δικαιολογειται οτι τραβηξαν οπλο..Ηταν βεντετα.

 

Εγώ άκουσα ότι ο 16χρονός κρατούσε Καλάσνικοφ...

 

Το ρήμα ακούω σε όλες του τις εκφάνσεις, δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωινο του αντεννα το ακουσα.Δημοσιογραφους.Εννοειτε αοτι δεν θα γραψω κατι που μου ειπε καποιος που ξερει απο καποιον αλλον.
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωινο του αντεννα το ακουσα.Δημοσιογραφους.Εννοειτε αοτι δεν θα γραψω κατι που μου ειπε καποιος που ξερει απο καποιον αλλον.

 

Οι οποίοι από που το άκουσαν; Let me guess, από «εσωτερικές και αξιόπιστες πηγές»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω ειδησεις και εχουν σπασει ολη την Ελλαδα. Τα αστυνομικα τμηματα και τις τραπεζες το καταλαβαινω. Τα καταστηματα του Χ, Υ πολιτη οπως και τα αυτοκινητα γιατι τα καινε/σπανε; με αυτα που κανουν εχουν φτασει στο σημειο να τους αντιπαθουμε και αυτους. Εγω προσωπικα αυτο νιωθω. Χανουν και το δικιο τους μ αυτα που κανουν. Και μην μου πειτε οτι τα εσπασαν για να ξεσπασουν για τη δολοφονια. Μην μου πειτε οτι στεναχωρηθηκαν ολοι σε ολη την Ελλαδα για το θανατο του μικρου. Ευκαιρια βρηκαν να τα σπασουν, οπως ευκαιρια βρισκουν και χωνονται σε ποριες φοιτητων κλπ και τα κανουν μπαχαλο. Και γω νιωθω θυμο για το πως απαξιωνουν την ανθρωπινη ζωη οι αστυνομικοι με τετοιες πραξεις αλλα δεν βγηκα να σπασω το μαγαζι του Κωστα, του Γιαννη, της Μαριας.

 

Οπως ειπε ενα φιλος πιο πανω, ας μαζευτουν σε μια αλανα και να πλακωθουν.

Link to comment
Share on other sites

να γίνω σηνύγορος του διαβόλου ....

 

ευκαρία για την κυβέρνηση να φύγουμε απο το σκανδαλο του Βατοπεδιου και να ασχοληθολυμε με τα Εξάρχεια :X

Link to comment
Share on other sites

Απο το αστυνομικο ρεπορταζ λογικα.:p:p

 

Οι δημοσιόγραφοι τις πλείστες φορές λένε ότι θέλει, ή ότι νομίζουν ότι θέλει να ακούσει ο κόσμος. Οπότε...

 

Ρε παιδια βλεπω ειδησεις και εχουν σπασει ολη την Ελλαδα. Τα αστυνομικα τμηματα και τις τραπεζες το καταλαβαινω. Τα καταστηματα του Χ, Υ πολιτη οπως και τα αυτοκινητα γιατι τα καινε/σπανε; με αυτα που κανουν εχουν φτασει στο σημειο να τους αντιπαθουμε και αυτους. Εγω προσωπικα αυτο νιωθω. Χανουν και το δικιο τους μ αυτα που κανουν. Και μην μου πειτε οτι τα εσπασαν για να ξεσπασουν για τη δολοφονια. Μην μου πειτε οτι στεναχωρηθηκαν ολοι σε ολη την Ελλαδα για το θανατο του μικρου. Ευκαιρια βρηκαν να τα σπασουν, οπως ευκαιρια βρισκουν και χωνονται σε ποριες φοιτητων κλπ και τα κανουν μπαχαλο. Και γω νιωθω θυμο για το πως απαξιωνουν την ανθρωπινη ζωη οι αστυνομικοι με τετοιες πραξεις αλλα δεν βγηκα να σπασω το μαγαζι του Κωστα, του Γιαννη, της Μαριας.

 

Οπως ειπε ενα φιλος πιο πανω, ας μαζευτουν σε μια αλανα και να πλακωθουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα και το τελευταίο θα ήταν το ιδεατό...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω ειδησεις και εχουν σπασει ολη την Ελλαδα. Τα αστυνομικα τμηματα και τις τραπεζες το καταλαβαινω. Τα καταστηματα του Χ, Υ πολιτη οπως και τα αυτοκινητα γιατι τα καινε/σπανε; με αυτα που κανουν εχουν φτασει στο σημειο να τους αντιπαθουμε και αυτους. Εγω προσωπικα αυτο νιωθω. Χανουν και το δικιο τους μ αυτα που κανουν. Και μην μου πειτε οτι τα εσπασαν για να ξεσπασουν για τη δολοφονια. Μην μου πειτε οτι στεναχωρηθηκαν ολοι σε ολη την Ελλαδα για το θανατο του μικρου. Ευκαιρια βρηκαν να τα σπασουν, οπως ευκαιρια βρισκουν και χωνονται σε ποριες φοιτητων κλπ και τα κανουν μπαχαλο. Και γω νιωθω θυμο για το πως απαξιωνουν την ανθρωπινη ζωη οι αστυνομικοι με τετοιες πραξεις αλλα δεν βγηκα να σπασω το μαγαζι του Κωστα, του Γιαννη, της Μαριας.

 

Οπως ειπε ενα φιλος πιο πανω, ας μαζευτουν σε μια αλανα και να πλακωθουν.

 

Ποιο δίκιο ακριβώς έχουν? Και αν υποθέσουμε ότι έχουν, από πού και ως πού θα το λύσουν μόνοι τους και όχι η δικαιοσύνη;

 

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα αυτήν την φάση για να τους αντιπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω ειδησεις και εχουν σπασει ολη την Ελλαδα. Τα αστυνομικα τμηματα και τις τραπεζες το καταλαβαινω. Τα καταστηματα του Χ, Υ πολιτη οπως και τα αυτοκινητα γιατι τα καινε/σπανε; .

 

Δλδ εσυ που δειχνεις κατανοηση στο να σπανε τις τραπεζες και τα αστυνομικα τμηματα, πατα ποιον τροπο εισαι καλυτερος απο αυτους??:confused:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει εχει δικαιωμα ο αστυνομικος να ριξει εναντιον του δραστη,αλλα σε σημειο οπως ειναι το ποδι,το χερι,για να τον ακινητοποιησει.Οχι να τον σκοτωσει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο δίκιο ακριβώς έχουν? Και αν υποθέσουμε ότι έχουν, από πού και ως πού θα το λύσουν μόνοι τους και όχι η δικαιοσύνη;

εννοω αυτα που υποστηριζουν γενικα ρε παιδι μου. πχ εχουν δικιο να πανε να πλακωθουν με τους αστυνομικους που σκοτωσαν εναν απο αυτους (χωρις να σπανε τα γυρω γυρω).

 

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα αυτήν την φάση για να τους αντιπαθήσω.

Εγω μεχρι το 2004 που μπηκα στη σχολη δεν ειχα ιδεα για το τι επικρατει στην πολη, καθως μεγαλωσα στη Ναξο, οπου εκει ευτυχως δεν εχουμε τετοια φαινομενα και μακαρι ποτε να μην αποκτησουμε για να εχω ενα μερος να μεγαλωσω τα παιδια μου για να μην φτασουν νε μπλεκονται σε φασαριες τα βραδυα και να σπανε οτι βρουνε.

Και γω λοιπον προσωπικά δεν περίμενα αυτήν την φάση για να τους αντιπαθήσω. Τους αντιπαθησα οταν τους ειδα πρωτη φορα να καινε την ελληνικη σημαια, αφου στην αρχη λεω ποιοι ειναι αυτοι που καινε ελληνικη σημαια; τπτ Αλβανοι, Βουλγαροι, Τουρκοι κλπ;

Τους αντιπαθησα οταν ειχα παει σε μια Γενικη Συνελευση στη σχολη και την εκαναν μπαχαλο.

Τους αντιπαθησα οταν κατεβηκα σε μια πορεια με τη σχολη μου πριν 2 χρονια και ενω ολα ηταν καλα και ηρεμα εμφανιστηκαν και αρχισαν να σπανε και να καινε και μολις εμφανιστηκαν αστυνομικοι μπηκαν αναμεσα μας και μας εβαλαν στην ιδια μοιρα με αυτους με αποτελεσμα να αρχισουμε να τρεχουμε και να εισπνεουμε δακρυγονα διχως να εχουμε κανει κατι.

Τους αντιπαθησα οταν ειδα οτι σπανε οτι βρουνε χωρις να τους νοιαζει το τι εχει τραβηξει ο καθε καταστηματαρχης για να δημιουργησει κατι για να ζησει.

 

Υπαρχουν και οι λογοι που εχω αντιπαθησει τους αστυνομικους αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει έχει δικαίωμα ο αστυνομικός να ρίξει εναντίον του δράστη,αλλά σε σημείο όπως είναι το πόδι,το χέρι,για να τον ακινητοποιήσει.Όχι να τον σκοτώσει.

 

Στην Ελλάδα ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να πυροβολήσει αφού πρώτα φάει 2-3 πέτρες στο κεφάλι και τον πυροβολήσουν και κάνα 2 φορές! μόνο έτσι καλύπτετε νομικά αλλιώς είναι εγκληματίας και δολοφόνος:whistle:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήρια στους γονείς και συγγενεις του παιδιού εύχομαι πρώτα απ'όλα.

 

Τώρα για το ποιός φταίει,νύπτω τας χείρας μου.

 

Την ευθύνη πάνω απ'όλα την έχει η οικογένεια, ό,τι και να έχει συμβεί αν ο 15χρονος(γιατί έτσι πλασάρεται από τα ΜΜΕ, βρήκαν και ψωμί γιατί το Βατοπέδι και η οικ, κρίση έχουν κουράσει) ήταν υπαίτιος ή όχι του συμβάντος.

 

Καλό είναι να περάσει η είδηση, να μην γίνει καραμέλα και ας βρεθελι η λυθεί στα δικαστήρια και όχι στα τηλεοπτικά παράθυρα.

 

Σεβασμός στην οικογένεια του νεαρού παιδιού πρώτα για το χαμό τους.

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εσυ που δειχνεις κατανοηση στο να σπανε τις τραπεζες και τα αστυνομικα τμηματα, πατα ποιον τροπο εισαι καλυτερος απο αυτους??:confused:

 

Πρωτα απ ολα δεν δειχνω κατανοηση. Ειπα οτι καταλαβαινω στο να πανε στο αστυνομικο τμημα αφου καλως ή κακως με αυτους εχουν κοντρα. Επισης σε τραπεζες που για καποιους λογους οπως λενε φερνουν σε δυσκολες θεσεις τους πολιτες με τοκους κλπ. Αληθεια δεν με πειραζει να σπασουν μια τραπεζα. Ο υπαλληλος που δουλευει εκει θα πληρωθει και να μεινει κληστη η τραπεζα.

Εμενα γιατι να μου σπασουν το αμαξι και το μαγαζι μου με ρουχα,παπουτσια κλπ; θα κερδισουν κατι εκτος την αντιπαθεια μου;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι αστυνομικοι στην ελλαδα ειναι τσοπανιδες ακομα.

Ας μαθουν πρωτα απο ολα να κανουν και κανενα ελεγχο σε κανενα αλβανο.

Αλλα βεβαια εκει φοβουνται μην τους φυτεψουν κανα μολυβι στο κρανιο!!!

Με αυτες τις ΜΑ....ΕΣ που κανουν μην σας φανει περιεργο αν δουμε και "αναρχικους" συντομα να οπλοφορουν.

Τοτε να δω πως θα μαζευτει το πραγμα...

Μπραβο ελλ.ας τα καταφερες παλι και εις ενωτερα!!!

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να πυροβολήσει αφού πρώτα φάει 2-3 πέτρες στο κεφάλι και τον πυροβολήσουν και κάνα 2 φορές! μόνο έτσι καλύπτετε νομικά αλλιώς είναι εγκληματίας και δολοφόνος:whistle:

 

Για να μην λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του εδώ πέρα και επειδή ήδη έχουν γραφτεί ένα κάρο άκυρα (δεν αναφέρομαι σε σένα) από άτομα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται μεν, αλλά έχουν άποψη δε, ορίστε ο νόμος περί οπλοχρησίας αστυνομικών:

 

http://www.astynomia.gr/images/stories/Attachment10308_189.pdf

 

Με βάση το νόμο, ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω. Κακώς προχώρησαν σε οπλοχρησία.

Link to comment
Share on other sites

εννοω αυτα που υποστηριζουν γενικα ρε παιδι μου. πχ εχουν δικιο να πανε να πλακωθουν με τους αστυνομικους που σκοτωσαν εναν απο αυτους (χωρις να σπανε τα γυρω γυρω).

 

Τι λες ρε καπετάνιε? Αν εσύ σκοτώσεις έναν φίλο μου, έχω δίκιο να έρθω να σε σκοτώσω και εγώ (αρκεί να μην τα σπάω γύρω-γύρω)? ? ? Από πότε είμαστε ζούγκλα?

 

Υπαρχουν και οι λογοι που εχω αντιπαθησει τους αστυνομικους αντιστοιχα.

 

Φυσικά. Φυντάνια υπάρχουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε καπετάνιε? Αν εσύ σκοτώσεις έναν φίλο μου, έχω δίκιο να έρθω να σε σκοτώσω και εγώ (αρκεί να μην τα σπάω γύρω-γύρω)? ? ? Από πότε είμαστε ζούγκλα?

αν καποιος σκοτωσει φιλο μου "εχω το δικαιωμα" να του κανω το οτιδηποτε. Θα του γ***** τα π**κ*α. Αφου εκανε αυτος πρωτα το μερος ζουγκλα θα δρασω αναλογα. Οταν παω να τον πλακωσω στο ξυλο δεν θα σπασω το αμαξι του γειτονα που ειναι διπλα.

 

Οταν βλεπεις καποιον που βιασε και σκοτωσε ενα κοριτσακι δεν εχουν δικιο οι γονεις του να του κανουν πραγματικα το οτιδηποτε;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του εδώ πέρα και επειδή ήδη έχουν γραφτεί ένα κάρο άκυρα (δεν αναφέρομαι σε σένα) από άτομα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται μεν, αλλά έχουν άποψη δε, ορίστε ο νόμος περί οπλοχρησίας αστυνομικών:

 

http://www.astynomia.gr/images/stories/Attachment10308_189.pdf

 

Με βάση το νόμο, ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω. Κακώς προχώρησαν σε οπλοχρησία.

 

Μπορει να καλυπτονται απο το αρθρο 3 παραγραφος 6α.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...