Jump to content

Θάνατος 15χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θάνατος 16χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια

 

Νεκρός από σφαίρα ειδικού φρουρού της αστυνομίας έπεσε το βράδυ του Σαββάτου 16χρονος στην περιοχή των Εξαρχείων. Ο ειδικός φρουρός πυροβόλισε όταν ομάδα περίπου 25 κουκουλοφόρων επιτέθηκε με πέτρες και ξύλα εναντίον περιπολικού..Συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 833
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Θάνατος 16χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια

 

Νεκρός από σφαίρα ειδικού φρουρού της αστυνομίας έπεσε το βράδυ του Σαββάτου 16χρονος στην περιοχή των Εξαρχείων. Ο ειδικός φρουρός πυροβόλισε όταν ομάδα περίπου 25 κουκουλοφόρων επιτέθηκε με πέτρες και ξύλα εναντίον περιπολικού..Συνέχεια

 

:rolleyes: το ακουσα πριν λιγο σε εκτατο δελτιο ειδησεων.

κριμα για το παιδι που χαθηκε.:(

 

Υ.Γ.ε'ρε γλεντια που θα εχουμε τις επομενες ωρες εκει..:whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: το ακουσα πριν λιγο σε εκτατο δελτιο ειδησεων.

κριμα για το παιδι που χαθηκε.:(

 

Υ.Γ.ε'ρε γλεντια που θα εχουμε τις επομενες ωρες εκει..:whistle:

Κρίμα σίγουρα. Ο θάνατος ενός ανθρώπου και μάλιστα νέου, δεν είναι κάτι ευχάριστο.

 

Από την άλλη όμως: Ας πρόσεχε. Φιλήσυχοι νομοταγείς πολίτες δεν τριγυρίζουν με κουκούλες και καδρόνια, ούτε επιτίθενται σε περιπολικά.

Link to comment
Share on other sites

Άμεση η απάντηση του "βαθύ κράτους"!!!

Όλο τυχαίως τώρα που έχει πάρτυ στα Εξάρχεια, έπεσε το γνωστό Forum με την σχετική ενημέρωση...

Τα επόμενα βράδια θα είναι "ζεστά" εκεί στα Εξάρχεια!

Άντε! Τα κατάφεραν τα σαΐνια της αστυνομίας να δημιουργήσουν νέους ήρωες!

Τώρα ηθελέστα και παθέστα! Τρέξτε να σωθείτε καλά μου στρουφάκια! Το γκέτο των Εξαρχείων βράζει και εσείς είστε το γεύμα! Ας προσέχατε… :p

.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα μόνο και μόνο επειδή ήταν 16χρονος και ίσως να μην ήξερε τους κινδύνους. Όταν όμως επιτίθεσαι εναντίων εναντίων κάποιου με βίαιες διαθέσεις, δεν περιμένεις ότι τουλάχιστον ο άλλος θα προσπαθήσει να αμυνθεί; Οπότε θα συμφωνήσω με τον Trobo. Συγγνώμη κιόλας, αλλά ας πρόσεχε.

 

Θα είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει υπέρ των στρουμφ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ελπίζω να μην κάνουν τον αστυνομικό σάκο του μποξ χωρίς να φταίει (αν δε φταίει).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε gmac αλλά όταν επιτίθενται στο περιπολικό (όχι στα στρουμφ) και βγαίνει ο τζες έξω και <<<<<πυροβολεί στον αέρα για εκφοβισμό αλλά η σφαίρα ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΤΗΚΕ>>>>> ε τώρα τί να λέμε.... Ωραία συμπεριφορά και από τα εκπαιδευμένα κατα τ'άλλα στρουμφ...Να χαρούμε προστάτες...Το θέμα είναι ΔΕΝ αντέδρασαν όπως θα έπρεπε τα στρουμφ και θα υπάρχουν κυρώσεις ΔΥΣΤΥΧΩΣ (από αναρχικούς)
Link to comment
Share on other sites

Καταδικαζω τη βια απο οπου και αν προερχεται. Οι ειδησεις ειναι πραγματικαα σοκαριστικες, και προβλεπεται μακρυα νυχτα, αν δει κανεις τι συμβαινει στα sites των αναρχικων. Δεν ειμαι Ελλαδα και δεν εχω εικονα, αλλα διαβαζω οτι υπαρχουν 2 απαχθεντες αστυνομικοι.

 

Κριμα για το παιδι και κριμα για τον αστυνομικο που φανταζομαι μεσα στο φοβο του εκανε οτι εκανε. Νομιζω μετα το περιστατικο με τον αστυνομικο που ξυλοκοπηθηκε σχεδον μεχρι θανατου σε μια συναυλια περισυ (και νομιζω ειναι ακομα με αναπηρια) οι αστυνομικοι εχουν γινει πιο "προσεκτικοϊ". Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σημερινό περιστατικό φανέρωσε την δύναμη του Διαδυκτίου! Η είδηση μέσα από forum έκανε γρήγορα τον γύρο του κόσμου! Υπάρχουν συγκεντρώσεις σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας αυτήν την στιγμή. Το μονό που φοβάμαι είναι ότι θα την πληρώσει κανένας άσχετος αστυνομικός, κάπου στην Ελλάδα αυτό που έγινε σήμερα… :cry:

Ακόμα και τα ΜΜΕ που αρχικά μιλούσαν για επίθεση σε αστυνομικό όχημα τώρα (σύμφωνα με ANT1 τουλάχιστον) μιλάνε για εν ψυχρό δολοφονία μετά από διαπληκτισμό.

Η αστυνομία άρχισε κλασικά να μπλέκει τα μπούτια της!!! Αρχικά είπε ότι η σφαίρα εξοστρακίσθηκε στο έδαφος, μετά ότι εξοστρακίσθηκε ενώ ο αστυνομικός πυροβόλησε προς τον ουρανό. Τελικά ο αστυνομικός (σύμφωνα με τα ΜΜΕ) ομολόγησε ότι πυροβόλησε ευθεία εν ψυχρό.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι σήμερα γράφετε Ιστορία!!!! Και είμαστε ακόμα στην αρχή…. :X

.
Link to comment
Share on other sites

@dead angel,

 

Εχει σημασια αν τον πυροβολησε ή αν εξοστρακιστηκε η σφαιρα? Ο αστυνομικος προφανως και ηταν πανικοβλημενος. Ο νεος αυτος επιτεθηκε με αλλους 25-30 σε περιπολικο με 2 αστυνομικους. Οταν κανεις κατι τετοιο προφανως εχεις πρωτος την διαθεση να προκαλεσεις κακο. Ας μην ηρωικοποιουμε λοιπον τον νεαρο που σκοτωθηκε και ας μην καταδικαζουμε τον αστυνομικο που πυροβολησε γιατι οπως ειναι μεχρι τωρα τα πραγματα φαινεται οτι ηταν σε αυτοαμυνα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε gmac αλλά όταν επιτίθενται στο περιπολικό (όχι στα στρουμφ) και βγαίνει ο τζες έξω και <<<<<πυροβολεί στον αέρα για εκφοβισμό αλλά η σφαίρα ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΤΗΚΕ>>>>> ε τώρα τί να λέμε.... Ωραία συμπεριφορά και από τα εκπαιδευμένα κατα τ'άλλα στρουμφ...Να χαρούμε προστάτες...Το θέμα είναι ΔΕΝ αντέδρασαν όπως θα έπρεπε τα στρουμφ και θα υπάρχουν κυρώσεις ΔΥΣΤΥΧΩΣ (από αναρχικούς)

 

Καταρχάς οι αστυνομικοί δεν είναι εκπαιδευμένοι, αλλά για αυτό δε φταίνε οι ίδιοι.

 

Δεν ήμουν εκεί για να ξέρω τι έγινε, αλλα κατά τη γνώμη σου ο αστυνομικός έπρεπε πρώτα να φάει ξύλο ή να περιμένει να του κλέψουν το όπλο; Όπως έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν;

 

Ωραία λογική, δεν επιτέθηκαν στους αστυνομικούς αλλά στο περιπολικό με τους αστυνομικούς μέσα!. Έχει βρεθεί ποτέ μέσα σε αυτοκίνητο το οποίο δέχεται επίθεση από 25(!) άτομα; Αν μπορείς να το φανταστείς, πες μου πως θα έκανες ως επιβαίνων τη διάκριση αν επιτίθενται σε σένα ή στο αυτοκίνητο!

 

Το μονό που φοβάμαι είναι ότι θα την πληρώσει κανένας άσχετος αστυνομικός, κάπου στην Ελλάδα αυτό που έγινε σήμερα… :cry:

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο :X

Link to comment
Share on other sites

(Ας κραταμε βεβαια και μια επιφυλαξη μηπως και τα πραγματα εχουν γινει αλλιως)

 

Μου φαινεται λιγο παραξενο που ο αστυνομικος βγηκε εξω και πυροβολησε. Αν το αμαξι

ηταν περικυκλωμενο πως βγηκε εξω? Σε μερικα σαιτ αναρχικων αναφερεται οτι καποιος

πεταξε ενα μπουκαλι μπυρα στο περιπολικο, ο αστυνομικος κατεβηκε και αφου ανταλλαξαν

κουβεντες εβγαλε το πιστολι και πυροβολησε. Για να πω την αληθεια και αυτο το σεναριο

το βρισκω τραβηγμενο.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα ΜΜΕ που αρχικά μιλούσαν για επίθεση σε αστυνομικό όχημα τώρα (σύμφωνα με ANT1 τουλάχιστον) μιλάνε για εν ψυχρό δολοφονία μετά από διαπληκτισμό.

 

Aν έγιναν τα πράγματα όπως τα διαβάζω σε κάποια άλλα φορουμς τότε θα μιλάμε όντως για δολοφονία. Τονίζω το "αν". Προσωπικά, δεν έχω εμπιστοσύνη σε καμία από τις 2 μεριές αλλά φαντάζομαι ότι εκτός από μάρτυρες υπάρχουν και στοιχεία (πχ το περιπολικό φέρει σημεία επίθεσης;).

 

Δεν μπορώ να εμπιστευτώ ούτε την αστυνομία ούτε τους αναρχικούς. Για αυτό και συμφωνώ με τον Diplomat ότι πρέπει να κρατάμε επιφυλάξεις. Τόσο η εκδοχή της αστυνομίας όσο και η εκδοχή στα αναρχικά sites μπάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδήσεις είναι συγκεχυμένες. :ninja:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν αυτήν την ώρα συγκεντρώσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Ιωάννινα, και πληροφορίες υπάρχουν για Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή και Πάτρα.

Η αρχική πληροφορία ότι ο πυροβολισμός έγινε μέσα από το αστυνομικό όχημα διαψεύδετε από αστυνομικούς συντάκτες των Μ.Μ.Ε.

Αναμφίβολα το όχημα δέχτηκε επίθεση και έγινε υπέρμετρη χρήση βίας από τον αστυνομικό αλλά μια και είναι σίγουρο ότι ο αστυνομικός δεν θα τιμωρηθεί, είναι δεδομένο ότι θα υπάρχουν αντίποινα και σίγουρα θα υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες στο πόλεμο που μαίνονταν και τώρα απλά πέρασε σε άλλο επίπεδο βίας! :shoot::knife::kill:

.
Link to comment
Share on other sites

@dead angel,

 

Εχει σημασια αν τον πυροβολησε ή αν εξοστρακιστηκε η σφαιρα? Ο αστυνομικος προφανως και ηταν πανικοβλημενος. Ο νεος αυτος επιτεθηκε με αλλους 25-30 σε περιπολικο με 2 αστυνομικους. Οταν κανεις κατι τετοιο προφανως εχεις πρωτος την διαθεση να προκαλεσεις κακο. Ας μην ηρωικοποιουμε λοιπον τον νεαρο που σκοτωθηκε και ας μην καταδικαζουμε τον αστυνομικο που πυροβολησε γιατι οπως ειναι μεχρι τωρα τα πραγματα φαινεται οτι ηταν σε αυτοαμυνα.

 

Φυσικά έχει σημασία:confused: Στην πρωτη περίπτωση μιλάμε για αυτοάμυνα κ στην δεύτερη για φόνο. Κ όπως λένε οι ειδήσεις ο αστυνομικός πυροβολησε με πρόθεση.

 

Gmac, τί εννοείς δεν έχουν εκπαίδευση οι αστυνομικοί? Δεν θα έπρεπε?:confused: Ειδικά αστυνομικούς στα Εξάρχεια δεν νομίζω ότι βάζουν όποιους και όποιους. Αντε τώρα, μην δικαιολογούμε τα αυτονόητα. :mad:

ΝΑΙ οι νεαροί είναα εγκληματίες. Επρεπε να ΣΥΛΛΗΦΘΟΥΝ και όχι να δολοφονηθεί το παιδί!!! Αυτή είναι η αστυνομία που θελουμε? :mad:

Link to comment
Share on other sites

μια και είναι σίγουρο ότι ο αστυνομικός δεν θα τιμωρηθεί

 

Εγώ από την άλλη γιατί νομίζω ότι θα τιμωρηθεί (ίσως και υπέρμετρα) για να δείξει ο Παυλόπουλος και ο κάθε Παυλόπουλος ότι νοιώθει το (και καλά) κοινό αίσθημα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχει σημασία:confused: Στην πρωτη περίπτωση μιλάμε για αυτοάμυνα κ στην δεύτερη για φόνο. Κ όπως λένε οι ειδήσεις ο αστυνομικός πυροβολησε με πρόθεση.

 

Αλλο εννοουσα. Anyway, αυτα τα λεμε και αυριο, το τι ειναι αυτοαμυνα και τι οχι. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι και στις 2 περιπτωσεις ο αστυνομικος που το εκανε ηταν σε κατασταση πανικου (θελω να πιστευω δλδ).

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αναμφίβολα το όχημα δέχτηκε επίθεση και έγινε υπέρμετρη χρήση βίας από τον αστυνομικό αλλά μια και είναι σίγουρο ότι ο αστυνομικός δεν θα τιμωρηθεί,

 

Μαλλον αλλοι ειναι αυτοι που δεν τιμωρουνται ποτε....:ninja:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο θανών θα γίνει «ο ήρωας που έπεσε μαχόμενος» και ο θύτης το «στυγνό πρόσωπο της εξουσίας». Για μένα δεν έχει σημασία ποιός έχει δίκαιο, καθώς όποιος κι αν έχει, η κάθε πλευρά θα φροντίσει να το εκμετελλευθεί προς όφελος της.

 

Εν ολίγοις, χάθηκε μία ανθρώπινη ζωή, για να βρουν πάτημα και οι μεν και οι δε για χειρότερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχει σημασία:confused: Στην πρωτη περίπτωση μιλάμε για αυτοάμυνα κ στην δεύτερη για φόνο.

 

Οι 2 έννοιες (φόνος και αυτοάμυνα) δεν εξαιρούν η μία την άλλη. Ο φόνος είναι το αποτέλεσμα (σκότωσε κάποιον) η αυτοάμυνα είναι ότι πυροβόλησε για να αμυνθεί.

 

Για παράδειγμα (το τονίζω - παράδειγμα) αν τρέχεις κατά πάνω μου με ένα λοστό τον οποίο έχεις σηκωμένο έτοιμο να με χτυπήσεις και πυροβολήσω προς τα σένα και όχι στον αέρα, δεν είμαι σε αυτοάμυνα; Φυσικά και είμαι. Άρα οι συνθήκες του συμβάντος είναι που έχουν σημασία, όχι (μόνο) το προς τα που πυροβόλησε. Έχει κι αυτό τη σημασία του, αλλά από μόνο του δεν οδηγεί σε συμπέρασμα.

 

Gmac, τί εννοείς δεν έχουν εκπαίδευση οι αστυνομικοί? Δεν θα έπρεπε?

 

Πολλά πράγματα θα έπρεπε σε αυτή τη χώρα.

 

Ειδικά αστυνομικούς στα Εξάρχεια δεν νομίζω ότι βάζουν όποιους και όποιους. Αντε τώρα, μην δικαιολογούμε τα αυτονόητα.

 

Από τη δική μου μεριά δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα (το ότι οι αστυνομικοί έπρεπε να είναι εκπαιδευμένοι), απλά το γεγονός ότι δεν είναι δε βαρύνει τους ίδιους αλλά κυρίως την ηγεσία της αστυνομίας αλλά και την πολιτική ηγεσία.

 

ΝΑΙ οι νεαροί είναα εγκληματίες. Επρεπε να ΣΥΛΛΗΦΘΟΥΝ και όχι να δολοφονηθεί το παιδί!!! Αυτή είναι η αστυνομία που θελουμε?

 

Ξαναλέω, δεν ξέρουμε πως έγιναν τα περιστατικά. Αν όντως επιτέθηκαν πολλοί σε 2 αστυνομικούς με άγριες διαθέσεις (που ήταν η αρχική εκτίμηση αλλά τη βλέπω να αμφισβητείται - οπότε δεν ξέρω τι να πιστέψω) θα ήθελα να ήξερα πως ακριβώς περίμενες να τους συλλάβουν αν (αν) η σωματική τους ακεραιότητα ήταν σε κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Η καταστάση πανικού σε ένα όργανο της ΤΑΞΗΣ, ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ...για μένα δεν παίζει ρόλο αν είναι τα Εξάρχεια, αν είναι πορεία, αν είναι ληστεια, αν είναι αναρχικοί ή δεν ξέρω και γω. ΑΥΤΟ δν είναι συμπεριφορά αστυνομίας

Αυτοάμυνα ή όχι, ο αστυνομικός πρέπει να τιμωρηθεί (και θα τιμωρηθεί σίγουρα) αν όχι για δολοφονία, για κακή άσκηση επαγγέλματος (ή κατι τέτοιο τελος παντων).

 

και φυσικά όχι, οι δράστες της επίθεσης θα παραμείνουν 'ασύλληπτοι' αλλά ξέρουμε καλά ποιούς βολεύει αυτό ε? Λες και τα σαίνια στην αστυνομία δεν ξέρουν ποιός είναι ποιός εκεί περα

Link to comment
Share on other sites

Η καταστάση πανικού σε ένα όργανο της ΤΑΞΗΣ, ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ...για μένα δεν παίζει ρόλο αν είναι τα Εξάρχεια, αν είναι πορεία, αν είναι ληστεια, αν είναι αναρχικοί ή δεν ξέρω και γω. ΑΥΤΟ δν είναι συμπεριφορά αστυνομίας

Αυτοάμυνα ή όχι, ο αστυνομικός πρέπει να τιμωρηθεί (και θα τιμωρηθεί σίγουρα) αν όχι για δολοφονία, για κακή άσκηση επαγγέλματος (ή κατι τέτοιο τελος παντων).

 

Συμφωνω οτι δεν ταιριαζει, αλλα δεν ειναι και καταδρομεις, ειδικος φρουρος ηταν...Δλδ δεν ειχε περασει καν την εκπαιδευση που περνουν οι αστυνομικοι. Αλλα και αυτος που επιτεθηκε, βασιστηκε στην ψυχραιμια του αστυνομικου?? Πηγαινε γυρευοντας, οσο και αν δεν θελεις να το πεις

 

Νομιζω παντως οτι υπο προυποθεσεις οι αστυνομικοι στην Ελλαδα εχουν το δικαιωμα να κανουν χρηση των οπλων τους.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία, δεν θα πρεπε να στέλνουν ειδικούς φρουρούς στα Εξάρχεια. Ας μην λέμε ότι να ναι. Όλοι ξέρουν, καλως ή κακώς, τί γίνεται εκεί. Όπως δεν θα ανέθετες σε έναν που μόλις αποφοίτησε την σχολή πολιτικών μηχανικών να σου φτιάξει τη γέφυρα Ρίου Αντιρρίου έτσι δεν στέλνεις έναν ανειδίκευτο φρουρό στα Εξάρχεια.

Μου φαίνεται πρώτο αντίποινο θα είναι να κάψουν το ΑΤ Εξαρχείων

Link to comment
Share on other sites

Η καταστάση πανικού σε ένα όργανο της ΤΑΞΗΣ, ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ...για μένα δεν παίζει ρόλο αν είναι τα Εξάρχεια, αν είναι πορεία, αν είναι ληστεια, αν είναι αναρχικοί ή δεν ξέρω και γω. ΑΥΤΟ δν είναι συμπεριφορά αστυνομίας

Αυτοάμυνα ή όχι, ο αστυνομικός πρέπει να τιμωρηθεί (και θα τιμωρηθεί σίγουρα) αν όχι για δολοφονία, για κακή άσκηση επαγγέλματος (ή κατι τέτοιο τελος παντων).

 

Όπως και με το θέμα των πανεπιστημιακών καταλήψεων (όταν το συζητούσαμε), μου δείχνεις ότι ζεις σε έναν ουτοπικό κόσμο και τα βλέπεις όλα άσπρο-μαύρο.

 

Δεν δικαιολογώ την κατάσταση. Είναι απαράδεκτη. Δεν παύει όμως να είναι η σημερινή πραγματικότητα. Και για αυτή την απαράδεκτη κατάσταση δεν φταίνει κυρίως οι απλοί αστυνομικοί (αν και έχουν μερίδιο ευθύνης λόγω αδιαφορίας, δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας και κακώς εννοούμενης μαγκιάς) αλλά περισσότερο η πολιτική και αστυνομική ηγεσία. Και όμως δε θα την πληρώσει κανένας αξιωματικός και κανένας πολιτικός αλλά ο φρουρός που κάποιος του έδωσε ένα περιπολικό κι ένα όπλο με ελάχιστη εκπαίδευση και τον έστειλε να περιπολεί.

 

Ξέρεις τι σημαίνει ειδικός φρουρός; Ξέρεις ότι δεν έχουν περάσει από την αστυνομική εκπαίδεση που περνάνε στη σχολή αστυφυλάκων (που κι αυτή είναι ελλιπής).

 

Αυτοάμυνα ή όχι, ο αστυνομικός πρέπει να τιμωρηθεί (και θα τιμωρηθεί σίγουρα) αν όχι για δολοφονία, για κακή άσκηση επαγγέλματος (ή κατι τέτοιο τελος παντων).

 

Έχει τεράστια διαφορά αν πρόκειται για δολοφονία από πρόθεση (ΑΝ έχουν συμβεί τα πράγματα όπως περιγράφονται στα αντιεξουσιαστικά sites) ή αν πρόκειται για αυτοάμυνα (καλώς ή κακώς εννοούμενη).

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία, δεν θα πρεπε να στέλνουν ειδικούς φρουρούς στα Εξάρχεια.

 

Δε διαφωνούμε. Αλλά η ευθύνη για αυτό βαρύνει τους αξιωματικούς και τους πολιτικούς που παίρνουν τις αποφάσεις. Όχι τον ίδιο τον φρουρό (που θα είναι και αυτός που θα την πληρώσει).

 

Εκτός κι αν νομίζεις ότι ο φρουρός έχει επιλογή αν θα αναλάβει την υπηρεσία που θα του αναθέσουν (στην οποία περίπτωση ελπίζω να μην πιστεύεις και στον Αη Βασίλη).

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το παιδί που χάθηκε.Λεπτομέρειες δεν πρόκειται να μάθουμε πιστεύω καθώς οι 2 πλευρές θα λένε τα δικά τους για να υποστηρίξουν την θέση τους.Όμως υπάρχει ένα γεγονός το οποίο είναι αδιαμφισβήτητο:υπήρξε επίθεση x ατόμων εις βάρους ενός περιπολικού με δύο (2) αστυνομικούς.Ποιος είναι ο σωστός λοιπόν και ποιος λάθος;Ποιος προκλήθηκε και ποιος αντέδρασε λάθος;

Κάποτε πρέπει να τελειώσει αυτό το παραμύθι με τους αναρχικούς,και μακάρι να γίνει η αρχή από αυτόν τον θάνατο.Είμαι κάθετα αντίθετος στην ιδέα των αναρχικών και αυτά που εφαρμόζουν για να δείξουν την αντίδρασή τους και δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γιατί θα πω πράγματα που δεν πρέπει.

 

Υ.Γ. Απόψε στη θέση του 16χρονου θα μπορούσε να είναι κάποιος από τους αστυνομικούς άνετα.Θυμηθείτε την επίθεση που δέχτηκαν συνάδελφοί τους πρόσφατα στο Ελληνικό αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...