Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 δημοσιεύσεις έχω κάνει (μαζί με ονόματα γνωστών καθηγητών απο το πα.πει.)σε αξιόλογα περιοδικά σε σχέση με την ναυτιλία με αξιόλογο I.F. αλλά κ πάλι δεν είναι επι του παρόντος αυτό.

κ πάλι δεν σημαίνει οτι πιστεύω στα αποτελέσματα που έχουν αναρτηθει ,ούτε οτι δόθηκε κάποια βαρύτητα ως προς την αξιοπιστία.ενδεικτικά να αναφέρω οτι 2 καθηγητές γελούσαν με αυτά που δημοσιεύτηκαν.αλλά τέλος πάντων.

 

δεν αποσαφήνισα τις θέσεις μου μάλλον.

 

Εισαι 28 χρονων και εχεις 16 δημοσιευσεις? Εισαι σιγουρος?? Οταν λες αξιολογα περιοδικα εννοεις επιστημονικα περιοδικα ετσι? Και με 16 δημοσιευσεις δεν εχεις εδρα σε ελληνικο πανεπιστημιο? Λυπαμαι φιλε μου ααυτα που λες δεν πολυστεκουν. Αν θελεις στειλε μου reference απο ενα αρθρο σου να το βρω, με πμ

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι εξωγενεις παραγοντες δεν αποκλειονται αλλα υπολογιζονται στο αποτελεσμα.Υπολογιζονται και οι ψυχολογικοι παραγοντες.Τα δειγματα επιλεγονται τυχαια.Απλα επιλεγονται δειγματα απο ολα τα περιβαλλοντα καπνιζοντες και μη καπνιζοντες.Το βαθος του χρονου εξαρταται απο το πειραμα.Αλλο μπορει να εχει χρονικη διαρκεια λιγων εβδομαδων αλλο να κρατησει χρονια.Και στο ξαναλεω το 85% των ασθενων μου το ιδιο πραγμα με σενα λενε οτι οι ερυνες δεν ειναι αξιοπιστες δεν εχουν σιγουρα αποτελεσματα κλπ ,μεχρι να κτυπησει το καμπανακι.Αλλα το ωραιο ειναι οτι δεν ξερεις τι κοσκινο περνα μια δημοσιευση για να βγει,δεν ξερεις πως γινονται οι ερευνες αυτο που ξερεις ομως ειναι να λες οτι δεν ειναι αξιοπιστες.

υποτίθεται οτι είναι εμπεριστατωμένη άποψη γιατρού αυτή?

τι εννοείς υπολογίζονται οι εξωγενείς κ οι ψυχολογικοί παράγοντες?

με ποιό τρόπο γίνεται αυτό?σε τι βαθμό υπολογίζονται κ κατα πόσο διαφοροποιείται το αποτέλεσμα αν δεν συνυπολογιστούν??πως είναι δυνατό να καθοριστεί σε ποιό βαθμό κ με ποιό τρόπο συντέλεσαν εξωτερικοί κυρίως παράγοντες στην διαμόρφωση των εκάστοτε αποτελεσμάτων?τι είναι αυτό που καθορίζει τον χρόνο,που χρειάζεται για να διεξαχθούν αποτελέσματα απο κάποιο πείραμα-έρευνα?

αυθαίρετες αποφάσεις ή λαμβάνονται υπόψιν στοιχεία προγενέσετρων ερευνών?

 

δεν έχει σημασία το τι υποστηρίζω εγώ,δεν απαντάς σε αυτα που σε ρωτάω.

85% αξιοπιστία στις έρευνες?

πως καταλήξατε σε αυτό το αποτέλεσμα κ τι μελετήθηκε ως προς τα αποτελέσματα των ερευνών?για να επαληθευτούν τα αποτελέσματα απαιτούνται νέες έρευνες σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.

τόσο γρήγορα διεξάγονται ιατρικές έρευνες??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 28 χρονων και εχεις 16 δημοσιευσεις? Εισαι σιγουρος?? Οταν λες αξιολογα περιοδικα εννοεις επιστημονικα περιοδικα ετσι? Και με 16 δημοσιευσεις δεν εχεις εδρα σε ελληνικο πανεπιστημιο? Λυπαμαι φιλε μου ααυτα που λες δεν πολυστεκουν. Αν θελεις στειλε μου reference απο ενα αρθρο σου να το βρω, με πμ

πως φαίνεται οτι δεν έχεις σχέση με την ελληνική πραγματικότητα.

έδρα πολύ πιθανό να μην αποκτήσω κ ποτέ-κ ούτε θέλω να σ πώ την αλήθεια-γιατί βοηθός μια ζωή δε παίζει.

άλλοι παράγοντες το καθορίζουν αυτό-καθαρά άσχετοι με εμένα ή το έργο που υποτίθεται οτι θα προάγω.

οι δημοσιεύσεις στα εν ελλάδει περιοδικά δεν είναι δύσκολο να επιτευχθούν,μπορείς να χώσεις κ το όνομα σου δίπλα στον καθηγητή αν παίζουν κολλητηλίκια ή καμία κομματική οργάνωση να σπρώχνει απο πίσω ή οτιδήποτε άλλο -πολλές φορές χωρίς να συμμετάσχεις καν-μου έχει τύχει,γιαυτο στο λέω.

το δύσκολο είναι στα αμερικάνικα κυρίως περιοδικά (αλλά κ στα εν ευρώπει εκδιδόμενα), όπου εκεί έχω μόνο 1 δημοσίευση δυστυχώς.

 

άλλο τίποτα θες?να σ στείλω κ την ταυτότητα μου ,για πιστοποίηση?να σκανάρω κ κανα πτυχίο ως ντοκουμέντο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

πως φαίνεται οτι δεν έχεις σχέση με την ελληνική πραγματικότητα.

έδρα πολύ πιθανό να μην αποκτήσω κ ποτέ-κ ούτε θέλω να σ πώ την αλήθεια-γιατί βοηθός μια ζωή δε παίζει.

άλλοι παράγοντες το καθορίζουν αυτό-καθαρά άσχετοι με εμένα ή το έργο που υποτίθεται οτι θα προάγω.

οι δημοσιεύσεις στα εν ελλάδει περιοδικά δεν είναι δύσκολο να επιτευχθούν,μπορείς να χώσεις κ το όνομα σου δίπλα στον καθηγητή αν παίζουν κολλητηλίκια ή καμία κομματική οργάνωση να σπρώχνει απο πίσω ή οτιδήποτε άλλο -πολλές φορές χωρίς να συμμετάσχεις καν-μου έχει τύχει,γιαυτο στο λέω.

το δύσκολο είναι στα αμερικάνικα κυρίως περιοδικά (αλλά κ στα εν ευρώπει εκδιδόμενα), όπου εκεί έχω μόνο 1 δημοσίευση δυστυχώς.

 

άλλο τίποτα θες?να σ στείλω κ την ταυτότητα μου ,για πιστοποίηση?να σκανάρω κ κανα πτυχίο ως ντοκουμέντο?

 

ΟΚ, τοτε προφανως μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα...Εγω μιλαω για σοβαρα επιστημονικα περιοδικα (κυριως ISCI), που θα ηταν πραγματι πολυ παραξενο.

 

Για τα ελληνικα πανεπιστημια οντως δεν ξερω τι παιζει, αλλα επειδη εσυ ο ιδιος ειπες οτι εχεις εκδοσει με αλλους καθηγητες φανταστηκα οτι θα μπορουσες να βρεις μια θεση. Παντως με 16 δημοσιευσεις σε αυτη την ηλικια θα μπορουσες να βρεις δουλεια ανετα και σε πανεπιστημιο στο εξωτερικο (αν ηταν δλδ σε σοβαρα περιοδικα).

 

Το αρθρο δεν το ζητησα για να δω ποιος εισαι, δεν με νοιαζει καθολου. Την ποιοτητα ηθελα να δω.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται οτι είναι εμπεριστατωμένη άποψη γιατρού αυτή?

τι εννοείς υπολογίζονται οι εξωγενείς κ οι ψυχολογικοί παράγοντες?

με ποιό τρόπο γίνεται αυτό?σε τι βαθμό υπολογίζονται κ κατα πόσο διαφοροποιείται το αποτέλεσμα αν δεν συνυπολογιστούν??πως είναι δυνατό να καθοριστεί σε ποιό βαθμό κ με ποιό τρόπο συντέλεσαν εξωτερικοί κυρίως παράγοντες στην διαμόρφωση των εκάστοτε αποτελεσμάτων?τι είναι αυτό που καθορίζει τον χρόνο,που χρειάζεται για να διεξαχθούν αποτελέσματα απο κάποιο πείραμα-έρευνα?

αυθαίρετες αποφάσεις ή λαμβάνονται υπόψιν στοιχεία προγενέσετρων ερευνών?

 

δεν έχει σημασία το τι υποστηρίζω εγώ,δεν απαντάς σε αυτα που σε ρωτάω.

85% αξιοπιστία στις έρευνες?

πως καταλήξατε σε αυτό το αποτέλεσμα κ τι μελετήθηκε ως προς τα αποτελέσματα των ερευνών?για να επαληθευτούν τα αποτελέσματα απαιτούνται νέες έρευνες σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.

τόσο γρήγορα διεξάγονται ιατρικές έρευνες??

Mαθε να διαβαζεις.Δεν εγραψα πουθενα για αξιοπιστια 85%.Εγραψα οτι το 85% των ασθενων μου .....Εσυ θες στο φορουμ να σου αναλυσω πως γινονται οι ιατρικες ερευνες μονο απο αυτο φαινεται οτι δεν γνωριζεις τιποτα απο ιατρικη ερευνα.Τελικα το ομολογω τιποτα δεν λαμβανουν υποψιν τους οι ερευνες.Τιποτα δεν λαμβανεται υποψιν.Οι ερευνες γινονται σε 1-2 ημερες και ολες ειναι κατευθυνομενες απο τους ταγματασφαλιτες,τους Αμερικανους ,τους εξωγηινους ,την εξουσια που εχουν σκοπο να βλαψουν το ενα και μοναδικο και ανεπαναληπτο alfiegen.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τώρα δηλαδή, για να καταλάβω, συζητάτε σοβαρά το αν βλάπτει ή όχι το παθητικό κάπνισμα; :blink: Και, ακόμα χειρότερα, προσπαθείτε να πείσετε κάποιους για την εγκυρότητα επιστημονικών δημοσιεύσεων; :wacko: Τροφοδοτείτε τον αρνητισμό δηλαδή και τους δίνετε βήμα να αμφισβητούν συνέχεια τα αδιαμφισβήτητα; :worry: Έλεος...

 

ΕΛΑ ΝΤΕ. Ο αλφι αρνείται να ψάξει τις έρευνες, αρνείται τα αποτελέσματα δεκαετιών και αρνείται την λογική. Μέχρι τώρα παραθετει απόψεις χώρις να τις τεκμηριώνει με επιστημονικές μελέτες (αλλά... δεν χρειάζεται να το κάνει, ότι γουστάρει θα λέει...).

 

DENIALISM, textbook case.

 

(Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν πίστευε σε πολλές θεωρίες συνομωσίας... Σχεδόν φοβάμαι να τον ρωτήσω για την 11/9 :p)

 

Αλφι, αι γκιβ απ. Κάπνιζε μπροστά σε όλη την οικογένεια σου, ειδικά τα μωρά. Put your money where your mouth is.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Για καποιους οι πηγες ειναι σωστες και αξιοπιστες μονο αν αυτα που αναφερουν ειναι αρεστα προς αυτους.Χιλιαδες νηματα στο νετ αναφερουν αυτα που γραφονται εδω επι μηνες ,παγκοσμιοι οργανισμοι το ιδιο γραφουν αλλα σε καποιους ολα αυτα ειναι αναξιοπιστα.Προσπαθησαν να επικαλεστουν και συμπερασμστα απο την Ουγκαντα αλλα και εκει τους γυρισε μπουμεραγκ.Προτεινω λοιπον αξιοπιστες πηγες να θεωρουνται αυτες που γραφουν αυτο που μας συμφερει.

ΥΓ Συνεχιστε να καπνιζετε να εχουμε και πελατεια.

 

γιατρε συγνωμη που θα σε στεναχωρησω αλλα απο τα λεγομενα σου δεν εισαι καθολου μα καθολου σωστος επαγγελματιας.:)

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και διαβάζω τις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος και απορώ γιατί δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ακριβώς διαφωνείτε...

 

Μερικοί λένε πως κακώς θα εφαρμοστεί ένα τέτοιο μέτρο την στιγμή που όλα τα υπόλοιπα στην Ελλάδα είναι χάλια (δεν θα διαφωνήσω με το ότι κάποια πράγματα είναι χάλια) και ότι θα έπρεπε πρώτα να λυθούν αυτά και μετά να εφαρμοστεί το μέτρο..Μερικοί θεωρούν ότι οι έρευνες που αφορούν το κάπνισμα ή/και το παθητικό κάπνισμα είναι μη εμπεριστατωμένες και στατιστικά σωστές και κάποιοι μιλάνε για δικαιώματα των καπνιστών προς τους μη καπνιστές και τούμπαλιν...

 

Αν κάποιον από δω μέσα τον ενδιαφέρει να ψάξει και να κρίνει το θέμα μόνος του χωρίς να ακούει αριστερά και δεξιά τι λέγεται και τι συζητιέται μπορεί να κάνει ένα search σε μερικές διεθνείς databases όπως το Science Direct, Entrez PubMed, Scopus, Medline, Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Central Register of Controlled Trials , Cochrane Library, National Rehabilitation Information Center και χρησιμοποιώντας keywords (δλδ λέξεις κλειδιά) το "second hand smoking" (δλδ κάπνισμα από 2ο χέρι=παθητικό κάπνισμα) ή και σκέτο "smoking" θα μπορέσει να βρει εκατοντάδες έρευνες είτε peer-reviewed, blinded ή double-blinded, systematic reviews, meta-analyses κτλ. όπου αναλύονται οι συνέπειες του καπνίσματος και του παθητικού καπνίσματος.

 

Για παράδειγμα υπάρχει μια έρευνα που λέγεται Framingham Heart Study (http://www.framinghamheartstudy.org/ ) και η οποία ξεκίνησε το 1948 (!!) στην πόλη Framingham που βρίσκεται στην Μασαχουσέτη. Σκοπός της έρευνας αυτής ήταν--και είναι διότι συνεχίζεται ακόμα με την 3η γενιά των πρώτων εθελοντών-- η μέλετη των πιο κοινών παραγόντων ή χαρακτηριστικών που μπορεί να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη καρδιαγγειακών παθήσεων. Ανάμεσα σε αυτούς τους παράγοντες είναι και το κάπνισμα αλλά δεν είδα κανένα πανεπιστήμιο να την θεωρεί μη στατιστικά σωστή επειδή οι κάτοικοι που παίρνουν μέρος σε αυτήν την έρευνα συμπληρώνουν κάθε 2 χρόνια ερωτηματολόγιο για το αν γυμνάζονται, αν τρώνε σωστά και άλλα τέτοια..

 

Δεν καπνίζω και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου που όποτε πάω για καφέ ή για φαγητό ή για ποτό τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου μυρίζουν τσιγαρίλα και δεν μου αρέσει και το γεγονός ότι δεν μπορώ να βγάλω μια βόλτα τον γιο της κολλητής μου ή το βαφτηστήρι μου γιατί όπου και να το πάω υπάρχουν καπνιστές..

 

Θέλω να εφαρμοστεί το μέτρο όχι για να εκδικηθώ, όπως το έχουν εκλάβει μερικοί, τον κάθε καπνιστή που λόγω συνήθειας, μαγκιάς, εμμονής, εξάρτησης καπνίζει αλλά για να μπορώ (όσο ρομαντικό και κοινότυπο μπορεί να ακουστεί και όσο κακόβουλα θα σχολιαστεί μετά) να πάω τον γιο της κολλητής μου για πορτοκαλάδα σε μια καφετέρια όπου δεν θα καπνίζουν ή αν καπνίζουν θα είναι μικρό εώς ελάχιστο το ποσοστό των καπνιστών..Με το μέτρο δεν θα απαγορευτεί το κάπνισμα παντού όπως το βλέπουν μερικοί φανατικοί καπνιστές αλλά θα μειωθεί ο χώρος όπου θα μπορούν να καπνίσουν ώστε να προστατευτούν από τις επιβλαβείς ουσίες του καπνού (κάπου 4.000 χημικές ουσίες αν θυμάμαι καλά από τα μαθήματα του MSc) όσοι δεν καπνίζουν..

 

Το κάπνισμα από μόνο του πάντως εκτινάσσει το ποσοστό κινδύνου για εκδήλωση αναπνευστικών παθήσεων και εμφράγματος του μυοκαρδίου στα ύψη (αν αναλογιστεί κανείς την κακή διατροφή-υψηλή χοληστερίνη, την καθιστική ζωή και την υψηλή πίεση λόγω αγχωτικού τρόπου ζωής) (αυτά τα έγραψα για να δικαιολογήσω τα 2 χρονια που έφαγα για να τελειώσω το MSc μου)

 

Επίσης αυτό βρίσκεται γραμμένο στην σελίδα μεγάλης καπνοβιομηχανίας ( http://www.philipmorrisinternational.com/GR/pages/ell/smoking/Cig_ingredients.asp )

 

"Να θυμάστε ότι όλα τα προϊόντα καπνού, με ή χωρίς πρόσθετα συστατικά, είναι επιβλαβή και προκαλούν σοβαρές, συχνά θανατηφόρες, ασθένειες."

 

Και ακόμα υπενθυμίζω (γιατί μάλλον είχε αναφερθεί και σε προηγούμενα post) ότι "H Philip Morris International πιστεύει ότι τα συμπεράσματα των αρχών δημόσιας υγείας σχετικά με το παθητικό κάπνισμα επαρκούν για να δικαιολογήσουν τη λήψη ρυθμιστικών μέτρων για το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Πιστεύουμε επίσης ότι όπου επιτρέπεται το κάπνισμα, οι κυβερνήσεις θα πρέπει να απαιτούν την τοποθέτηση προειδοποιητικών πινακίδων με τα πορίσματα των αρχών δημόσιας υγείας ότι το παθητικό κάπνισμα προκαλεί ασθένειες στους μη-καπνιστές."

 

(http://www.philipmorrisinternational.com/GR/pages/ell/smoking/Secondhand_smoke.asp )

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και διαβάζω τις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος και απορώ γιατί δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ακριβώς διαφωνείτε...

 

Μην ανησυχείς, θα καταλάβεις σε λίγο για ποιό λόγο... :lol:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΝΤΕ. Ο αλφι αρνείται να ψάξει τις έρευνες, αρνείται τα αποτελέσματα δεκαετιών και αρνείται την λογική. Μέχρι τώρα παραθετει απόψεις χώρις να τις τεκμηριώνει με επιστημονικές μελέτες (αλλά... δεν χρειάζεται να το κάνει, ότι γουστάρει θα λέει...).

 

DENIALISM, textbook case.

 

(Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν πίστευε σε πολλές θεωρίες συνομωσίας... Σχεδόν φοβάμαι να τον ρωτήσω για την 11/9 :p)

 

Αλφι, αι γκιβ απ. Κάπνιζε μπροστά σε όλη την οικογένεια σου, ειδικά τα μωρά. Put your money where your mouth is.

εσύ τι ακριβώς παρέθεσες ??

τα ίδια θα λέμε πάλι??

με τον να κάνεις copy-paste μια σελίδα που ομιλεί περι μιας-2-3-4-1000 ερευνών ,τι αποδεικνύεις με αυτό ακριβώς?

εν τέλει εγώ συμφωνώ οτι το κάπνισμα είναι βλαβερό,αλλά δεν σύμφωνω με τα αποτελέσματα των ερευνών κ την απαγόρευση του.

πως θέλεις να στο τεκμηριώσω αυτό?αφού δεν συμφωνώ με τις επιστημονικές έρευνες.δεν βασίζουν όλοι τα λεγόμενα τους σε έρευνες.

αν οι έρευνες βασίζονται σε γιατρούς όπως μερικούς που είναι γραμμένοι εδώ,τότε όχι μόνο δεν τις πιστεύω,αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρονται καν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εσύ τι ακριβώς παρέθεσες ??

τα ίδια θα λέμε πάλι??

με τον να κάνεις copy-paste μια σελίδα που ομιλεί περι μιας-2-3-4-1000 ερευνών ,τι αποδεικνύεις με αυτό ακριβώς?

εν τέλει εγώ συμφωνώ οτι το κάπνισμα είναι βλαβερό,αλλά δεν σύμφωνω με τα αποτελέσματα των ερευνών κ την απαγόρευση του.

πως θέλεις να στο τεκμηριώσω αυτό?αφού δεν συμφωνώ με τις επιστημονικές έρευνες.δεν βασίζουν όλοι τα λεγόμενα τους σε έρευνες.

αν οι έρευνες βασίζονται σε γιατρούς όπως μερικούς που είναι γραμμένοι εδώ,τότε όχι μόνο δεν τις πιστεύω,αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρονται καν.

 

Σωστα. Καποιοι στηριζουν τις αποψεις τους σε προσωπικες εμπειριες, το τι ακουσαν απο τον εκαστοστε φιλο τους που του το ειπε ενας γνωστος, και προσωπικα κολληματα και δεισιδαιμονιες.

 

Αλλοι παλι διαμορφωνουν την αποψη τους απο επιστημονικες ερευνες, με σαφως ορισμενα στατιστικα δειγματα, αντικειμενικες κρισεις απο ανωνυμους peers, και επανεξεταση απο ολοκληρη την επιστημονικη κοινοτητα και systematic reviews.

 

Ειναι προφανες οτι το σωστο ειναι το πρωτο (ειδικα για καποιον ο οποιος κανει διδακτορικο ειναι μαλιστα και ο ενδεδειγμενος τροπος να αντλησει βιβλιογραφια και να βασισει το εργο του σε αυτην).

 

Αφου λοιπον καταλυσαμε και το τελευταιο προπυργιο της λογικης, ας βγουμε εξω να κανουμε ενα τσιγαρο να ηρεμησουμε. :)

 

EDIT: Παρεμπιπτοντως cookie, αν δεν το καταλαβες, αυτος ειναι ο λογος που το συζηταμε ακομα. Οταν και τα αυτονοητα καταργουνται, οι συζητησεις καταληγουν ατερμονες.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Καποιοι στηριζουν τις αποψεις τους σε προσωπικες εμπειριες, το τι ακουσαν απο τον εκαστοστε φιλο τους που του το ειπε ενας γνωστος, και προσωπικα κολληματα και δεισιδαιμονιες.

 

Αλλοι παλι διαμορφωνουν την αποψη τους απο επιστημονικες ερευνες, με σαφως ορισμενα στατιστικα δειγματα, αντικειμενικες κρισεις απο ανωνυμους peers, και επανεξεταση απο ολοκληρη την επιστημονικη κοινοτητα και systematic reviews.

 

Ειναι προφανες οτι το σωστο ειναι το πρωτο (ειδικα για καποιον ο οποιος κανει διδακτορικο ειναι μαλιστα και ο ενδεδειγμενος τροπος να αντλησει βιβλιογραφια και να βασισει το εργο του σε αυτην).

 

Αφου λοιπον καταλυσαμε και το τελευταιο προπυργιο της λογικης, ας βγουμε εξω να κανουμε ενα τσιγαρο να ηρεμησουμε. :)

 

EDIT: Παρεμπιπτοντως cookie, αν δεν το καταλαβες, αυτος ειναι ο λογος που το συζηταμε ακομα. Οταν και τα αυτονοητα καταργουνται, οι συζητησεις καταληγουν ατερμονες.

αν ήταν ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις,θα συμφωνούσα κι εγώ με τις εκάστοτε έρευνες.

αλλά επειδή έχω δεί πως γίνονται οι έρευνες στην ελλάδα κ έχω συμμετάσχει σε πολλές(όχι ιατρικές) επέτρεψε μου να διατηρώ τις όποιες αμφιβολίες έχω.

για το εξωτερικό δεν ξέρω,αλλά όταν παίζουν ακόμα πιο πολλά φράγκα,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα υψηλού επιπέδου επιστημονικά συμπεράσματα,αλλά ακόμα πιο μεγάλες αρπαχτές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις,θα συμφωνούσα κι εγώ με τις εκάστοτε έρευνες.

αλλά επειδή έχω δεί πως γίνονται οι έρευνες στην ελλάδα κ έχω συμμετάσχει σε πολλές(όχι ιατρικές) επέτρεψε μου να διατηρώ τις όποιες αμφιβολίες έχω.

για το εξωτερικό δεν ξέρω,αλλά όταν παίζουν ακόμα πιο πολλά φράγκα,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα υψηλού επιπέδου επιστημονικά συμπεράσματα,αλλά ακόμα πιο μεγάλες αρπαχτές.

 

1) Μην συγκρινεις το οποιοδηποτε paper με μια ιατρικη μελετη, η οποια για να διεξαχθει θελει απο καπου επιχορηγηση, καθως και να γινει με συγκεκριμενη μεθοδολογια προκειμενου να γινουν δεκτα τα αποτελεσματα της.

 

2) Μην συγκρινεις δημοσιευση σε ελληνικα περιοδικα (εκτος ισως απο το καλυτερο του κλαδου στην Ελλαδα) με δημοσιευσεις σε κορυφαια παγκοσμιως επιστημονικα περιοδικα. Σε αυτα μπορει για να εγκρινουν paper να παρει η συνολικη διαδικασια (μετα απο τις δυο εγκρισεις) πανω απο 1,5 ετος.

 

3) Η προταση ειναι σαφης: Ακομα και αν οι ερευνες ειναι ελαχιστως ή και αρκετα αναξιοπιστες, παρολα αυτα ειναι το πιο αντικειμενικο και επιστημονικο μεσο εξαγωγης συμπερασματων, ειδικα οταν στο συνολο τους, και οντας χιλιαδες, καταληγουν λιγο πολυ στο ιδιο συμπερασμα. Οτιδηποτε αλλο, απο προσωπικες αποψεις και εμπειριες εως hearsay ειναι παντελως αναξιοπιστα και ανακριβη. Τοσο απλα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει εγώ συμφωνώ οτι το κάπνισμα είναι βλαβερό,αλλά δεν σύμφωνω με τα αποτελέσματα των ερευνών κ την απαγόρευση του.

 

Αφού συμφωνείς ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό, πως γίνεται να διαφωνείς με το αποτέλεσμα μιας έρευνας που λέει ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αφού συμφωνείς ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό, πως γίνεται να διαφωνείς με το αποτέλεσμα μιας έρευνας που λέει ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό; :blink:

 

ωραιος!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού συμφωνείς ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό, πως γίνεται να διαφωνείς με το αποτέλεσμα μιας έρευνας που λέει ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό; :blink:

δεν συμφωνώ με αποτελέσματα ερευνών του στυλ μειώνεται το iq σε καπνιστές, αυτά που λένε για το σπέρμα,άυξηση καρδιαγγειακών παθήσεων,κτλ κτλ δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια πάλι.

για να διαπιστώσω οτι είναι βλαβερό το τσιγάρο δεν χρειάζομαι αποτελέσματα έρευνας.

μπορώ κ κρίνω απο μόνος μου,απο τον εαυτό μου.εκ πείρας μιλάω οτι είναι βλαβερό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

1) Μην συγκρινεις το οποιοδηποτε paper με μια ιατρικη μελετη, η οποια για να διεξαχθει θελει απο καπου επιχορηγηση, καθως και να γινει με συγκεκριμενη μεθοδολογια προκειμενου να γινουν δεκτα τα αποτελεσματα της.

 

2) Μην συγκρινεις δημοσιευση σε ελληνικα περιοδικα (εκτος ισως απο το καλυτερο του κλαδου στην Ελλαδα) με δημοσιευσεις σε κορυφαια παγκοσμιως επιστημονικα περιοδικα. Σε αυτα μπορει για να εγκρινουν paper να παρει η συνολικη διαδικασια (μετα απο τις δυο εγκρισεις) πανω απο 1,5 ετος.

 

3) Η προταση ειναι σαφης: Ακομα και αν οι ερευνες ειναι ελαχιστως ή και αρκετα αναξιοπιστες, παρολα αυτα ειναι το πιο αντικειμενικο και επιστημονικο μεσο εξαγωγης συμπερασματων, ειδικα οταν στο συνολο τους, και οντας χιλιαδες, καταληγουν λιγο πολυ στο ιδιο συμπερασμα. Οτιδηποτε αλλο, απο προσωπικες αποψεις και εμπειριες εως hearsay ειναι παντελως αναξιοπιστα και ανακριβη. Τοσο απλα.

δεν το ξέρεις οτι στις ιατρικές έρευνες πέφτουν οι πιο πολλές μίζες,χορηγίες,δώρα όπου εμπλέκονται κ φαρμακευτικές εταιρείες σχετικά με το ποιά φάρμακα θα σπρώξουν,ποιά θα μείνουν στο περιθώριο,ποιά κ πόσα εμβόλια θα παραχθούν κ που θα δοθούν...........

μην παραπληροφορούμε χωρίς να γνωρίζουμε.

κι αυτό το γνωρίζω εκ των έσω πάλι μιας κ ο αδερφός μου είναι γιατρός κ πρόσφατα δέχθηκε δωράκι απο μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία (ταξιδάκι στην βιέννη πλερωμένο,μετα συνοδείας συνεδρίου)μετά απο σχετική έρευνα που έγινε για την αποτελεσματικότητα κ τις παρενέργειες πασίγνωστου παυσίπονου.

ο καθηγητής του,δέχθηκε κατιτίς παραπάνω...................

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρεις οτι στις ιατρικές έρευνες πέφτουν οι πιο πολλές μίζες,χορηγίες,δώρα όπου εμπλέκονται κ φαρμακευτικές εταιρείες σχετικά με το ποιά φάρμακα θα σπρώξουν,ποιά θα μείνουν στο περιθώριο,ποιά κ πόσα εμβόλια θα παραχθούν κ που θα δοθούν...........

μην παραπληροφορούμε χωρίς να γνωρίζουμε.

κι αυτό το γνωρίζω εκ των έσω πάλι μιας κ ο αδερφός μου είναι γιατρός κ πρόσφατα δέχθηκε δωράκι απο μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία (ταξιδάκι στην βιέννη πλερωμένο,μετα συνοδείας συνεδρίου)μετά απο σχετική έρευνα που έγινε για την αποτελεσματικότητα κ τις παρενέργειες πασίγνωστου παυσίπονου.

ο καθηγητής του,δέχθηκε κατιτίς παραπάνω...................

 

Ποια φαρμακευτική έχει συμφέρον να καταπολεμήσει το παθητικό κάπνισμα δηλαδή; Η Wrigley ή μήπως η Trident :lol:

 

Quiz: Ποιά βιομηχανία έχει συμφέρον να ΜΗΝ βγαίνουν έρευνες κατά του καπνίσματος; Επίσης, ποιά βιομηχανία επανελλημένως έχει προσπαθήσει να κουκουλώσει τα αποτελέσματα των ερευνών; (hint: είναι η ίδια και είναι εύκολη η απάντηση).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με αποτελέσματα ερευνών του στυλ μειώνεται το iq σε καπνιστές, αυτά που λένε για το σπέρμα,άυξηση καρδιαγγειακών παθήσεων,κτλ κτλ δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια πάλι.

για να διαπιστώσω οτι είναι βλαβερό το τσιγάρο δεν χρειάζομαι αποτελέσματα έρευνας.

μπορώ κ κρίνω απο μόνος μου,απο τον εαυτό μου.εκ πείρας μιλάω οτι είναι βλαβερό.

 

Δε λέμε καθόλου τα ίδια. Εφόσον λοιπόν δεν προκαλεί καρδιαγγειακές παθήσεις, δε βλάπτει το σπέρμα, δε βλάπτει τον εγκέφαλο αλλά παρόλα αυτά συμφωνείς ότι είναι βλαβερό, τι ακριβώς συμφωνείς ότι βλάπτει αφού όλα τα άλλα τα απέρριψες;

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε καθόλου τα ίδια. Εφόσον λοιπόν δεν προκαλεί καρδιαγγειακές παθήσεις, δε βλάπτει το σπέρμα, δε βλάπτει τον εγκέφαλο αλλά παρόλα αυτά συμφωνείς ότι είναι βλαβερό, τι ακριβώς συμφωνείς ότι βλάπτει αφού όλα τα άλλα τα απέρριψες;

 

Καλά τώρα κι εσύ... Κάνεις πως δεν ξέρεις. Κάνει τα ρούχα να βρωμάνε, φυσικά.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ δέχομαι οτι σκοτώνει (ή τουλάχιστον βοηθάει σε τεράστιο βαθμό) στην κυριολεξία το τσιγάρο.πεθαίνεις με λίγα λόγια απο καρκίνο στον πνεύμονα.

μέχρι εδώ όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Δέχεσαι ότι σκοτώνει όχι μόνο αυτόν που καπνίζει αλλά και όποιον αναπνέει συστηματικά τον καπνό, ακόμα κι αν δεν είναι καπνιστής ο ίδιος;
Link to comment
Share on other sites

Δέχεσαι ότι σκοτώνει όχι μόνο αυτόν που καπνίζει αλλά και όποιον αναπνέει συστηματικά τον καπνό, ακόμα κι αν δεν είναι καπνιστής ο ίδιος;

κατάλαβα που το πας.

ημίμετρο είναι αυτό που προσπαθείς να υποστηρίξεις,κι ακόμα κι αν αληθέυει αυτό ας καταργηθεί η πώληση ,κατοχή κ διακίνηση καπνού -έστω και προς όφελος μόνο του παθητικού κάπνιστη αν ληφθεί υπόψιν οτι δεν υπολογίζει την ζωή του ο καπνιστής.

είναι παράλογο να μεταβιβάζει τις ευθύνες που έχει το κράτος προσπαθώντας να προστατεύσει μερίδα πολιτών ,αρπάζοντας πονηρά τον φόρο κ όλα τα ωφέλη απο το εμπόριο του καπνού κ να επιβάλλει μέτρα για δήθεν προστασία.

όχι,δεν την δέχομαι την απαγόρευση,κ έχω εξηγήσει πολύ πιο πριν γιατί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα που το πας.

 

Δεν το πάω πουθενά. Προσπαθώ να καταλάβω αν θεωρείς ότι το κάπνισμα βλάπτει και τον παθητικό καπνιστή ή όχι.

 

ας καταργηθεί η πώληση ,κατοχή κ διακίνηση καπνού

 

Τι είδους φασιστικό μέτρο είναι αυτό που υποστηρίζεις;; Αν εγώ θέλω να καπνίσω (αρκεί να μη σε γεμίζω κι εσένα καρκίνο εκτός από τον εαυτό μου) ποιος είσαι εσύ ή το κράτος που θα μου το απαγορέψει;

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα που το πας.

ημίμετρο είναι αυτό που προσπαθείς να υποστηρίξεις,κι ακόμα κι αν αληθέυει αυτό ας καταργηθεί η πώληση ,κατοχή κ διακίνηση καπνού -έστω και προς όφελος μόνο του παθητικού κάπνιστη αν ληφθεί υπόψιν οτι δεν υπολογίζει την ζωή του ο καπνιστής.

είναι παράλογο να μεταβιβάζει τις ευθύνες που έχει το κράτος προσπαθώντας να προστατεύσει μερίδα πολιτών ,αρπάζοντας πονηρά τον φόρο κ όλα τα ωφέλη απο το εμπόριο του καπνού κ να επιβάλλει μέτρα για δήθεν προστασία.

όχι,δεν την δέχομαι την απαγόρευση,κ έχω εξηγήσει πολύ πιο πριν γιατί.

 

Τι είδους φασιστικό μέτρο είναι αυτό που υποστηρίζεις;; Αν εγώ θέλω να καπνίσω (αρκεί να μη σε γεμίζω κι εσένα καρκίνο εκτός από τον εαυτό μου) ποιος είσαι εσύ ή το κράτος που θα μου το απαγορέψει;

 

Και εσυ αυτο καταλαβες δηλαδη ετσι; Οτι δεν θεωρει λογικη την απαγορευση του δημοσιου καπνισματος οπου καποιος μπορει παθητικα να παθει βλαβες, αλλα ειναι υπερμαχος του να μην εχει καν ο αλλος την ευκαιρια να καπνισει, εστω και ιδιωτικα; Γιατι εγω το διαβασα και λεω "Δεν μπορει, κατι λαθος καταλαβαινω!"

 

δεν το ξέρεις οτι στις ιατρικές έρευνες πέφτουν οι πιο πολλές μίζες,χορηγίες,δώρα όπου εμπλέκονται κ φαρμακευτικές εταιρείες σχετικά με το ποιά φάρμακα θα σπρώξουν,ποιά θα μείνουν στο περιθώριο,ποιά κ πόσα εμβόλια θα παραχθούν κ που θα δοθούν...........

μην παραπληροφορούμε χωρίς να γνωρίζουμε.

κι αυτό το γνωρίζω εκ των έσω πάλι μιας κ ο αδερφός μου είναι γιατρός κ πρόσφατα δέχθηκε δωράκι απο μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία (ταξιδάκι στην βιέννη πλερωμένο,μετα συνοδείας συνεδρίου)μετά απο σχετική έρευνα που έγινε για την αποτελεσματικότητα κ τις παρενέργειες πασίγνωστου παυσίπονου.

ο καθηγητής του,δέχθηκε κατιτίς παραπάνω...................

 

Δεν διαβασες καλα ή δεν καταλαβες καλα; Σου ειπα 1) να μην συγκρινεις την οποια δημοσιευση σε ελληνικο περιοδικο που σιγουρα δεν συγκαταλεγεται στα κορυφαια του κλαδου και μπορει να μην εχει καν blind peer review, με καποια σε ενα απο τα ελιτ συνεδρια ή περιοδικα, οπου και οι πιθανοτητες να διαβαστει και να εξεταστει ειναι κατα πολυ μεγαλυτερες.

 

2) Σε ρωτησα, απλα και ξαστερα. Αν οχι τα περιοδικα και τα συνεδρια, να εμπιστευομαστε τι; Τις προσωπικες μας εμπειριες;;;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...