Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"μόνο" ?

 

τοσο ασημαντο ειναι αυτο?

 

οχι φυσικα και δεν ειναι ασημαντο....δικαιωμα μου να καπνιζω και εσενα δικαιωμα σου

να μην καπνιζεις αλλα και να μην ανεχεσαι το καπνο μου....δεν διαφωνουμε σαυτο....

να σε ρωτησω...εσυ με αυτο το νομο συμφωνεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπνιστης (ενα πακετο την ημερα κανω) συμφωνω 100%

 

Ηδη οταν παω καπου βγαινω εκτος μαγαζιου και κανω το τσιγαρο μου... Ε ΚΑΙ? Θα παθω τιποτα?

 

Ασε που (οπως εχω ξαναπει) κανω και λιγοτερα τσιγαρα πλεον. Παλια σε 2 ωρες θα εκανα ανετα 5-6. Τωρα αν ειμαισε μαγαζι που τηρει τον νομο, θα κανω 1-2. True story!! Αρα μου κανει και εμενα καλο ;)

 

Ειναι πααααρα πολυ απλο το θεμα παιδια (και μην το παρετε προσωπικα καποιοι αυτο που θα πω):

 

Κοιτας το δεντρο?? ----> σε ενοχλει ο νομος γιατι σε "ξεβολευει".

Κοιτας το δασος?? -----> προσπαθεις να προσαρμοστεις για το καλο του κοινωνικου συνολου.

 

1+1=2 Ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε να λεμε.

 

 

(και ΔΕΝ το παιζω παραδειγμα προς μιμηση. οπως ολοι μας, εχω 1.000 αλλα "κακα"). Αλλα νομοι σαν και αυτον πρεπει να τηρουνται.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπνιστης (ενα πακετο την ημερα κανω) συμφωνω 100%

 

Ηδη οταν παω καπου βγαινω εκτος μαγαζιου και κανω το τσιγαρο μου... Ε ΚΑΙ? Θα παθω τιποτα?

 

Ασε που (οπως εχω ξαναπει) κανω και λιγοτερα τσιγαρα πλεον. Παλια σε 2 ωρες θα εκανα ανετα 5-6. Τωρα αν ειμαισε μαγαζι που τηρει τον νομο, θα κανω 1-2. True story!! Αρα μου κανει και εμενα καλο ;)

 

αν ειχες οικογενεια και τα μονα εσοδα ηταν μια καφετερια η οποια απο τα 500 ατομα πχ που ειχε καθημερινα εξαιτειας του νομου επεφταν στα 250 και δεν μπορουσες να τα βγαλεις περα θα συνεχιζες να συμφωνεις με το νομο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες οικογενεια και τα μονα εσοδα ηταν μια καφετερια η οποια απο τα 500 ατομα πχ που ειχε καθημερινα εξαιτειας του νομου επεφταν στα 250 και δεν μπορουσες να τα βγαλεις περα θα συνεχιζες να συμφωνεις με το νομο?

 

τοτε θα σκεφτομουνα με βαση τα λεφτα $. Και πιθανοτατα να μην γουσταρα καθολου την ολη κατασταση.

 

Δεν ειμαι καταστηματαρχης ομως.

 

Η δικη σου σκοπια κοιταει παλι το δεντρο γιατι μου λες για τους καταστηματαρχες. Ποσοι ειναι αυτοι 10.000? 100.000? 500.000?

 

Οι θιγομενοι απο το παθητικο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι. Και δεν θιγεται το πορτοφολι τους, αλλα η ΥΓΕΙΑ τους.

 

Υγεια>>χρηματα.

 

 

υγ: ΦΙΛΙΚΑ παντα, δεν εχω διαθεση για αντιδικειες (ακουω Οpeth τωρα και ειμαι σε φαση κατατονικη:O)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα σκεφτομουνα με βαση τα λεφτα $. Και πιθανοτατα να μην γουσταρα καθολου την ολη κατασταση.

 

Δεν ειμαι καταστηματαρχης ομως.

 

Η δικη σου σκοπια κοιταει παλι το δεντρο γιατι μου λες για τους καταστηματαρχες. Ποσοι ειναι αυτοι 10.000? 100.000? 500.000?

 

Οι θιγομενοι απο το παθητικο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι. Και δεν θιγεται το πορτοφολι τους, αλλα η ΥΓΕΙΑ τους.

 

Υγεια>>χρηματα.

 

Και πόσοι είναι αυτοι που δουλεύουν μέσα στις καφετέριες;

Ή αυτοί που οι δουλειές τους έχουν να κάνουν με τις καφετέριες; (προμηθευτές κτλ.)

Ή αυτοί που κάνουν μεροκάματα στις καφετέριες;; (π.χ. υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κτλ).

 

Δεν είναι μόνο οι καταστηματάρχηδες που χτυπιούνται.

Και ακόμα και αν χτυπιόντουσαν μόνο αυτοί και πάλι η οικονομική ζωή που είναι χτισμένη γύρω από αυτές τις καφετέριες και τα μπαρ θα χτυπιόταν. Γιατί αμα εσύ ήσουν επιχειρηματίας τι θα έκανες;; Θα χαμήλωνες τις τιμές σου μπας και φιλοτιμηθούν και έρθουν από 250, 300 πελάτες ή θα έψαχνες την εύκολη λύση και θα απέλυες εργαζόμενους μέχρι να έχεις τους πολύ βασικούς;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και πόσοι είναι αυτοι που δουλεύουν μέσα στις καφετέριες;

Ή αυτοί που οι δουλειές τους έχουν να κάνουν με τις καφετέριες; (προμηθευτές κτλ.)

Ή αυτοί που κάνουν μεροκάματα στις καφετέριες;; (π.χ. υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κτλ).

 

Δεν είναι μόνο οι καταστηματάρχηδες που χτυπιούνται.

Και ακόμα και αν χτυπιόντουσαν μόνο αυτοί και πάλι η οικονομική ζωή που είναι χτισμένη γύρω από αυτές τις καφετέριες και τα μπαρ θα χτυπιόταν. Γιατί αμα εσύ ήσουν επιχειρηματίας τι θα έκανες;; Θα χαμήλωνες τις τιμές σου μπας και φιλοτιμηθούν και έρθουν από 250, 300 πελάτες ή θα έψαχνες την εύκολη λύση και θα απέλυες εργαζόμενους μέχρι να έχεις τους πολύ βασικούς;;

 

Yγεια >>>> Χρηματα.

πραγματικα, στο φιναλε εκει καταληγει το διλλημα:)

 

υγ: και παιδια... μεταξυ μας τωρα (που λενε και οι αλλοι στο Ραδιο Αρβυλα)... οι περισσοτεροι πολεμιοι του νομου δεν δινουν μια για τους καταστηματαρχες.

 

Ο πωπουλης τους θα παγωνει τον χειμωνα εξω. Αυτο ειναι...το ξεβολεμα. Και μην μου το αρνηθειτε

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα σκεφτομουνα με βαση τα λεφτα $. Και πιθανοτατα να μην γουσταρα καθολου την ολη κατασταση.

 

Δεν ειμαι καταστηματαρχης ομως.

 

Η δικη σου σκοπια κοιταει παλι το δεντρο γιατι μου λες για τους καταστηματαρχες. Ποσοι ειναι αυτοι 10.000? 100.000? 500.000?

 

Οι θιγομενοι απο το παθητικο καπνισμα ειναι πολυ περισσοτεροι. Και δεν θιγεται το πορτοφολι τους, αλλα η ΥΓΕΙΑ τους.

 

Υγεια>>χρηματα.

 

 

ναι αλλα δεν ειναι μονο οι καταστηματαρχες....ειναι κ οι υπαλληλοι....αν δεν παει καλα το καταστημα λογο μειωσης του τζιρου η θα κανει απολυσεις η θα μειωσει τους μισθους οποτε και αυτους επιρεαζει ο νομος....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

[..]να κανει απολυσεις η θα μειωσει τους μισθους οποτε και αυτους επιρεαζει ο νομος....

 

^ Και τον αλλον τον επηρεαζει ο καρκινος ομως.

 

Για τριτη φορα.... υγεια>λεφτα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Yγεια >>>> Χρηματα.

πραγματικα, στο φιναλε εκει καταληγει το διλλημα:)

 

υγ: και παιδια... μεταξυ μας τωρα (που λενε και οι αλλοι στο Ραδιο Αρβυλα)... οι περισσοτεροι πολεμιοι του νομου δεν δινουν μια για τους καταστηματαρχες.

 

Ο πωπουλης τους θα παγωνει τον χειμωνα εξω. Αυτο ειναι...το ξεβολεμα. Και μην μου το αρνηθειτε

Αυτό που λες είναι μια τεράστια γενίκευση και απαξίωση όλων όσων λέμε.

και, με κάθε σεβασμό, τείνει προς τον λαϊκισμό.

 

Εννοείται πως συμφωνώ πως η υγίεια είναι σημαντικότερη όλων των χρημάτων του κόσμου.

Σε αυτό δε διαφωνούμε.

Εκεί που διαφωνούμε είναι σε απλουστευμένες αντιλήψεις.

Τα χειρότερα εγκλήματα στον κόσμο και οι μεγαλύτερες καταστροφές έχουν πατήσει πάνω σε απλουστευμένες αντιλήψεις. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι μια τεράστια γενίκευση και απαξίωση όλων όσων λέμε.

και, με κάθε σεβασμό, τείνει προς τον λαϊκισμό.

 

Εννοείται πως συμφωνώ πως η υγίεια είναι σημαντικότερη όλων των χρημάτων του κόσμου.

Σε αυτό δε διαφωνούμε.

Εκεί που διαφωνούμε είναι σε απλουστευμένες αντιλήψεις.

Τα χειρότερα εγκλήματα στον κόσμο και οι μεγαλύτερες καταστροφές έχουν πατήσει πάνω σε απλουστευμένες αντιλήψεις. :)

 

ελα βρε.. λαικισμος..! για ποιον λογο? για να παρω ψηφους?:lol:

 

Μερικα πραγματα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ τοσο απλα που φανταζουν "λαικισμοι" ισως... ξερω γω.

 

Σε καταλαβαινω παντως. Δεν παρεξηγηθηκα που με ειπες λαικιστη. καταλαβαινω την σκεψη σου

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

^ Και τον αλλον τον επηρεαζει ο καρκινος ομως.

 

Για τριτη φορα.... υγεια>λεφτα

 

ενταξει μην τρελαθουμε κιολας...δεν νομιζω ενας μη καπνιστης να παθει καρκινο απο το παθητικο καπνισμα.....εκτος και αν βγαινεις καθε μερα και καθεσε σε κλειστο χωρο παντα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε.. λαικισμος..! για ποιον λογο? για να παρω ψηφους?:lol:

 

Μερικα πραγματα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ τοσο απλα που φανταζουν "λαικισμοι" ισως... ξερω γω.

 

Σε καταλαβαινω παντως. Δεν παρεξηγηθηκα που με ειπες λαικιστη. καταλαβαινω την σκεψη σου

Χαίρομαι γιατί πρόθεσή μου ειλικρινά δεν ήταν να σε προσβάλω.

Απλά το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να φτάνουμε στο γενικό.

Το θέμα είναι να βρίσκουμε (ή μάλλον αυτοί που πληρώνουμε ακριβώς για αυτό, να βρίσκουΝε) λύσεις που να ικανοποιούν όλες τις πλευρές σε κάτι που υπάρχει νόμιμα ως κατάσταση σε μια χώρα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

^ Και τον αλλον τον επηρεαζει ο καρκινος ομως.

 

Για τριτη φορα.... υγεια>λεφτα

Αυτό... Και μην ξεχνάμε και τις ομάδες "υψηλού κινδύνου"... Τα μίκρα παιδάκια και τους ηλικιωμένους που ίσως να μην "νοιάζονται" καν για το μετρό.. Πρέπει να διαφυλαχτεί η υγεία τους..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό... Και μην ξεχνάμε και τις ομάδες "υψηλού κινδύνου"... Τα μίκρα παιδάκια και τους ηλικιωμένους που ίσως να μην "νοιάζονται" καν για το μετρό.. Πρέπει να διαφυλαχτεί η υγεία τους..

 

για πανε σε κανενα καφενειο να δεις τους ηλικιωμενους αν φουμαρουν η οχι...:)

οσο για τα παιδακια δεν νομιζω καθε μερα να τα παιρνουν οι γονεις και να τα πηγαινουν σε καφετεριες και σε μπαρ...γιαυτο υπαρχουν οι παιδοτοποι κτλ....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην τρελαθουμε κιολας...δεν νομιζω ενας μη καπνιστης να παθει καρκινο απο το παθητικο καπνισμα.....εκτος και αν βγαινεις καθε μερα και καθεσε σε κλειστο χωρο παντα....

 

αν δεις τι λενε οι ερευνες θα εκπλαγεις

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τι λενε οι ερευνες θα εκπλαγεις

 

αν πχ βγαινεις 4 φορες την εβδομαδα τουλαχιστον της δυο δεν θα κατσεις σε ανοιχτο

χωρο? οι δυο που θα κατσεις μεσα θα σου κανουν τοσο μεγαλο κακο?δεν νομιζω.... εγω προσωπικα ακομα και οταν επιτρεποταν μεσα το καπνισμα επελεγα να καθομαι εξω γιατι γουσταρα περισσοτερο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ρητορική ερώτηση: Όλα αυτά που λέτε...

 

"εγώ αν μου ζητήσει κάποιος/καταλάβω οτι τον ενοχλεί το σβήνω"

"δεν νομίζω να φέρνουν τα παιδιά τους σε τέτοιο περιβάλλον"

 

...και διάφορα άλλα σωστά επιχειρήματα...

 

...πιστεύετε πως αν τα τηρούσαμε όλοι οι καπνιστές με τον προηγούμενο νόμο, θα ερχόμασταν εδώ που είμαστε;

 

Όταν ζητούσες σε καπνιστές να το σβήσουν και (στην καλύτερη) σε κοιτούσαν παράξενα και γελούσαν (στη χειρότερη σου πετάγαν επιχειρήματα υποτιθέμενης ελευθερίας και "τόσο μακριά που είμαστε δεν σε ενοχλεί" ή ακόμα και καντίλια) ήταν καλά;

 

Όταν καταστηματάρχες που προφανώς το φυσάγανε δεν κοίταγαν να σκάσουν κομμάτι από τα κέρδη τους για να στήσουν σωστά τον χώρο τους αλλά προσπαθούσαν να βρούν παραθυράκια με κάθε τρόπο, ήταν καλά;

 

Έχουμε χάσει το "μέτρο" εδώ και χρόνια, και σχεδόν πάντα αυτό συνεπάγεται από μη αναγνώρηση ως και καταπάτηση των δικαιωμάτων των συμπολιτών μας. Κάτι που έχει εφαρμογή όχι μόνο στα αγαθά (ποτό, τσιγάρο κ.λπ.) αλλά και στην συμπεριφορά μας προς τρίτους.

 

Εγώ αυτό που βλέπω σήμερα είναι πως τόσο τη δική μας αδυναμία να σεβαστούμε όχι απλά έναν νόμο αλλά τον διπλανό μας, όσο και την αδυναμία του (πρώην η νυν) κρατικού μηχανισμού να επιβάλλει εναν νόμο, τις πληρώνουμε τώρα όλοι μας.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Kαι μπορεί και να έχεις δίκιο.

Αν σεβόμασταν τους νόμους και λειτουργούσαν τα καταστήματα με βάση τις νομοθεσίες για χώρους καπνιστών και μη καπνιστών, ίσως να μην έφταναν σε αυτό το σημείο της απαγόρευσης.

Βέβαια, ο νόμος ισχύει και σε άλλα κράτη που σημαίνει πως δε φταίμε μόνο εμείς για αυτό.

Και όταν τα κράτη που οι καπνιστές συμπεριφέρονται "λάθος" είναι πολλά, εμένα αυτό μου λέει πως ο προηγούμενος νόμος ήταν λάθος και ήθελε διόρθωση. Αλλά, φυσικά, εκείνοι κατέληξαν στην εύκολη λύση της απαγόρευσης.

 

Επίσης, ναι πολλοί καπνιστές δεν έδιναν δεκάρα τσακιστή για τους μη καπνιστές ακόμα και όταν τους το ζήταγαν. Για να σου πω την αλήθεια προσωπικά θα έσβηνα (και είχα σβήσει το τσιγάρο) αν κάποιος μου το ζήταγε με σωστό τρόπο, όχι με απαίτηση και σίγουρα όχι αν μου το παρουσίαζε σαν καταπάτηση της ελευθερίας του.

 

Ότι έχουμε χάσει το μέτρο, ναι το έχουμε χάσει.

Αλλά ότι και αυτό το καινούργιο μέτρο δεν είναι λύση, προσωπικά, θεωρώ πως ΔΕΝ είναι λύση.

 

για το θέμα με τα παιδιά, δε νομίζω πως χρειάζεται καν να αναφερθώ. Και σε οικοδομή μπορώ να το πάω το παιδί μου, αμα θέλω. Αυτό δε σημαίνει πως θα το πάω και θα ρισκάρω έτσι την υγεία του.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ρητορική ερώτηση: Όλα αυτά που λέτε...

 

"εγώ αν μου ζητήσει κάποιος/καταλάβω οτι τον ενοχλεί το σβήνω"

"δεν νομίζω να φέρνουν τα παιδιά τους σε τέτοιο περιβάλλον"

 

...και διάφορα άλλα σωστά επιχειρήματα...

 

...πιστεύετε πως αν τα τηρούσαμε όλοι οι καπνιστές με τον προηγούμενο νόμο, θα ερχόμασταν εδώ που είμαστε;

 

Όταν ζητούσες σε καπνιστές να το σβήσουν και (στην καλύτερη) σε κοιτούσαν παράξενα και γελούσαν (στη χειρότερη σου πετάγαν επιχειρήματα υποτιθέμενης ελευθερίας και "τόσο μακριά που είμαστε δεν σε ενοχλεί" ή ακόμα και καντίλια) ήταν καλά;

 

Όταν καταστηματάρχες που προφανώς το φυσάγανε δεν κοίταγαν να σκάσουν κομμάτι από τα κέρδη τους για να στήσουν σωστά τον χώρο τους αλλά προσπαθούσαν να βρούν παραθυράκια με κάθε τρόπο, ήταν καλά;

 

Έχουμε χάσει το "μέτρο" εδώ και χρόνια, και σχεδόν πάντα αυτό συνεπάγεται από μη αναγνώρηση ως και καταπάτηση των δικαιωμάτων των συμπολιτών μας. Κάτι που έχει εφαρμογή όχι μόνο στα αγαθά (ποτό, τσιγάρο κ.λπ.) αλλά και στην συμπεριφορά μας προς τρίτους.

 

Εγώ αυτό που βλέπω σήμερα είναι πως τόσο τη δική μας αδυναμία να σεβαστούμε όχι απλά έναν νόμο αλλά τον διπλανό μας, όσο και την αδυναμία του (πρώην η νυν) κρατικού μηχανισμού να επιβάλλει εναν νόμο, τις πληρώνουμε τώρα όλοι μας.

 

και να τα τηρουσαμε παλι θα ερχομασταν σε αυτο το μετρο γιατι πολυ απλα

ο νομος δεν βγηκε γιατι ξαφνικα σκεφτηκανε το καλο των μη καπνιστων....δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που πιστευει οτι η κεβερνηση εβγαλε ενα νομο σκεπτομενη το καλο των πολιτων....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Και όταν τα κράτη που οι καπνιστές συμπεριφέρονται "λάθος" είναι πολλά, εμένα αυτό μου λέει πως ο προηγούμενος νόμος ήταν λάθος και ήθελε διόρθωση. Αλλά, φυσικά, εκείνοι κατέληξαν στην εύκολη λύση της απαγόρευσης.

 

Η ουσία του νέου νόμου σε 3 γραμμές :cool:

 

και να τα τηρουσαμε παλι θα ερχομασταν σε αυτο το μετρο γιατι πολυ απλα

ο νομος δεν βγηκε γιατι ξαφνικα σκεφτηκανε το καλο των μη καπνιστων....δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που πιστευει οτι η κεβερνηση εβγαλε ενα νομο σκεπτομενη το καλο των πολιτων....

 

Προσωπικά πιστεύω πως αν και δεν το κάναν (μόνο για) αυτό, τουλάχιστον κινούνται και στα πλαίσια της προστασίας. Τωρα αν αυτό γίνεται με λάθος η σωστό τρόπο, είναι άλλο θέμα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα να το κόψω. Όχι λόγω της απαγόρευσης, αλλά λόγω του ότι είχα ήδη 16 χρόνια καπνίσματος και δεν ήθελα να γίνουν κι άλλα... :)

 

Το έκοψα πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα. Ούτε υποκατάστατα, ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Στο skeftomai.gr έχει ένα pdf το οποίο περιέχει το 1ο από τα 3 μέρη ενός φανταστικού βιβλίου που έχει ως σκοπό να βοηθήσει αυτούς που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα. Αυτό που θα βρείτε στο site, είναι υπέρ-αρκετο για να το κόψετε. Εγώ αγόρασα και το βιβλίο μιας και ο άνθρωπος με βοήθησε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα να το κόψω. Όχι λόγω της απαγόρευσης, αλλά λόγω του ότι είχα ήδη 16 χρόνια καπνίσματος και δεν ήθελα να γίνουν κι άλλα... :)

 

Το έκοψα πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα. Ούτε υποκατάστατα, ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Στο skeftomai.gr έχει ένα pdf το οποίο περιέχει το 1ο από τα 3 μέρη ενός φανταστικού βιβλίου που έχει ως σκοπό να βοηθήσει αυτούς που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα. Αυτό που θα βρείτε στο site, είναι υπέρ-αρκετο για να το κόψετε. Εγώ αγόρασα και το βιβλίο μιας και ο άνθρωπος με βοήθησε....

Κι εγώ Κώστα το έκοψα, εννοείται για προσωπικούς λόγους, χωρίς φάρκακα, υποκατάστατα κλπ κλπ. Το βιβλίο που λες, δεν το ήξερα, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι όποιος θέλει να το κόψει, το κόβει. Δεν έχει ανάγκη τίποτα.

Και πράγματι είναι πολύ πιο εύκολο από ότι φαίνεται.:):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι γενικά θα έπρεπε να καπνίζουν ολοι είτε έξω είτε σε τελείως ξεχωριστούς ειδικούς χώρους, κι αυτο ανεξάρτητα απο το άν επιβάλλεται απο νόμο η όχι.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι καπνιστης και ειμαι υπερ του να μη καπνιζει κανενας σε εσωτερικους χωρους. Δηλαδη τι θα παθουμε εαν δε καπνισουμε για 2 ωρες στο καφε η στο εστιατοριο? Και οταν δε μπορω να μη καπνισω για 2 ωρες συνεχομενο, βγαινω εξω και κανω ενα τσιγαρο, 5 λεπτα υποθεση ειναι.

 

Πριν λιγες ημερες ημουν σε ταβερνα με συγγενεις και παρολο που δεν απαγορευαν το καπνισμα, εγω βγηκα εξω και εκανα 1 τσιγαρο. Εαν δεν εβγαινα εξω, θα εκανα χαλαρα 5-6 τσιγαρα μεσα. Κερδισμενος βγηκα α) για την υγεια μου και την υγεια των αλλων στο τραπεζι και β) για το πορτοφολι μου

 

Σε ολες τις ανεπτυγμενες χωρες, οι πολίτες ακολουθουν αυτο το μετρο. Εαν θελουμε να λεμε οτι ειμαστε πολιτισμενοι, θα επρεπε να κανουμε το ιδιο. Ουτε γκρινιες ουτε τιποτα. Και οσο αφορα τους καταστηματαρχες που βγαινουν στη τηλεοραση και γκρινιαζουν, δε φταιει ο νομος κατα του καπνισματος, αλλα η οικονομικη κριση. Και στο τελος εαν δεν τους αρεσει ο νομος, να το κλεισουν το μαγαζακι και να πανε σε καμμια τριτοκοσμικη χωρα. Να ξερετε κατι ομως: Οσες ταβερνες/εστιατορια εχουν καλο φαγητο και service, δε χανουν πελατες με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...