Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το πάω πουθενά. Προσπαθώ να καταλάβω αν θεωρείς ότι το κάπνισμα βλάπτει και τον παθητικό καπνιστή ή όχι.

 

 

 

Τι είδους φασιστικό μέτρο είναι αυτό που υποστηρίζεις;; Αν εγώ θέλω να καπνίσω (αρκεί να μη σε γεμίζω κι εσένα καρκίνο εκτός από τον εαυτό μου) ποιος είσαι εσύ ή το κράτος που θα μου το απαγορέψει;

το γυρνάς μπαμπέσικα.έτσι το λένε στο χωριό μου.

αφού είσαι στην αγγλία πρέπει να γνωρίζεις απο τις τόσες έρευνες που έχουν παρατεθεί κιόλας οτι η νικοτίνη κατατάσσεται στις ουσίες με βαθμό εθισμού όπως η ηρωίνη.

ενα κράτος αν θέλει να προστατεύσει τους πολίτες κ θέλει να έχει κοινωνική συνείδηση δεν θα προστατέυσει μόνο τον παθητικό καπνιστή αλλά κ τον ενεργητικό ,καθώς κ οι 2 τα ίδια δικαιώματα έχουν κ υποχρεώσεις έναντι του κράτους.οπότε δεν γίνονται διακρίσεις με βάση το τσιγάρο ή οποιοδήποτε τσιγάρο.

εξ αρχής είναι παράλογα τέτοια μέτρα.

είτε προφύλαξε όλους τους πολίτες είτε κανέναν.δεν μπορείς να κατηγοριοποιείς όπου σε συμφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εσυ αυτο καταλαβες δηλαδη ετσι; Οτι δεν θεωρει λογικη την απαγορευση του δημοσιου καπνισματος οπου καποιος μπορει παθητικα να παθει βλαβες, αλλα ειναι υπερμαχος του να μην εχει καν ο αλλος την ευκαιρια να καπνισει, εστω και ιδιωτικα; Γιατι εγω το διαβασα και λεω "Δεν μπορει, κατι λαθος καταλαβαινω!"

 

 

 

Δεν διαβασες καλα ή δεν καταλαβες καλα; Σου ειπα 1) να μην συγκρινεις την οποια δημοσιευση σε ελληνικο περιοδικο που σιγουρα δεν συγκαταλεγεται στα κορυφαια του κλαδου και μπορει να μην εχει καν blind peer review, με καποια σε ενα απο τα ελιτ συνεδρια ή περιοδικα, οπου και οι πιθανοτητες να διαβαστει και να εξεταστει ειναι κατα πολυ μεγαλυτερες.

 

2) Σε ρωτησα, απλα και ξαστερα. Αν οχι τα περιοδικα και τα συνεδρια, να εμπιστευομαστε τι; Τις προσωπικες μας εμπειριες;;;

λάθος κατάλαβες.

απλά δεν μου αρέσει η κοροιδία.η αντιμετώπιση με 2 μέτρα και σταθμά.

εξ αρχής απαγόρευσε η μην απαγορεύσεις.δεν δέχομαι τα ημίμετρα.ναι μεν αλλα........

ξαναλέω κράτος με κοινωνική συνείδηση δεν γίνεται να προστατεύει μερίδα πολίτων αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους.

στο δεύτερο μέρος της ερώτησης για το συγκεκριμένο θέμα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ως προς το τι να εμπιστέυεσαι.

κ ξαναλέω στο συγκεκριμένο θέμα εκφέρω γνώμη επειδή ασχολούμαι με το σπορ πολλά χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

το γυρνάς μπαμπέσικα.έτσι το λένε στο χωριό μου.

αφού είσαι στην αγγλία πρέπει να γνωρίζεις απο τις τόσες έρευνες που έχουν παρατεθεί κιόλας οτι η νικοτίνη κατατάσσεται στις ουσίες με βαθμό εθισμού όπως η ηρωίνη.

ενα κράτος αν θέλει να προστατεύσει τους πολίτες κ θέλει να έχει κοινωνική συνείδηση δεν θα προστατέυσει μόνο τον παθητικό καπνιστή αλλά κ τον ενεργητικό ,καθώς κ οι 2 τα ίδια δικαιώματα έχουν κ υποχρεώσεις έναντι του κράτους.οπότε δεν γίνονται διακρίσεις με βάση το τσιγάρο ή οποιοδήποτε τσιγάρο.

εξ αρχής είναι παράλογα τέτοια μέτρα.

είτε προφύλαξε όλους τους πολίτες είτε κανέναν.δεν μπορείς να κατηγοριοποιείς όπου σε συμφέρει.

 

Mα τι άκυρη σύγκριση είναι αυτή; Τον παθητικό καπνιστή τον προφυλάσσει γιατί αυτός παθαίνει καρκίνο χωρίς να θέλει. Ο καπνιστής επιλέγει να καπνίσει (εκτός αν εσένα έρχεται κάποιος, σου βάζει τσιγάρο στο στόμα και στο ανάβει με το ζόρι). Οπότε δε μπορείς να μου λες ότι προτιμάς τα πλήρη μέτρα αντί για τα ημίμετρα, τη στιγμή που και με την πλήρη απαγόρευση δε θα συμφωνούσες!

 

Όσο για τη μπαμπεσιά, εσύ μάλλον το πας εκεί. Αν υπήρχε πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος αυτή τη στιγμή θα ήσουν έξω και θα τα έσπαγες.

Link to comment
Share on other sites

τις τόσες έρευνες που έχουν παρατεθεί κιόλας

 

Είναι κατευθυνόμενες.

 

Να ρωτήσω γιατί δέχεσαι τις έρευνες που λένε ότι το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο (και εθισμό), αλλά όχι τις υπόλοιπες;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι κατευθυνόμενες.

 

Να ρωτήσω γιατί δέχεσαι τις έρευνες που λένε ότι το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο (και εθισμό), αλλά όχι τις υπόλοιπες;

1)γιατί έχω εθιστεί κ δεν μπορώ να το κόψω όσες φορές κι αν προσπάθησα.

2)πέθαναν κ οι 2 παππούδες μου απο καρκίνο στον πνεύμονα ,κ κάπνιζαν περίπου 3 πακέτα/ημέρα

 

Mα τι άκυρη σύγκριση είναι αυτή; Τον παθητικό καπνιστή τον προφυλάσσει γιατί αυτός παθαίνει καρκίνο χωρίς να θέλει. Ο καπνιστής επιλέγει να καπνίσει (εκτός αν εσένα έρχεται κάποιος, σου βάζει τσιγάρο στο στόμα και στο ανάβει με το ζόρι). Οπότε δε μπορείς να μου λες ότι προτιμάς τα πλήρη μέτρα αντί για τα ημίμετρα, τη στιγμή που και με την πλήρη απαγόρευση δε θα συμφωνούσες!

 

Όσο για τη μπαμπεσιά, εσύ μάλλον το πας εκεί. Αν υπήρχε πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος αυτή τη στιγμή θα ήσουν έξω και θα τα έσπαγες.

δεν συνενοούμαστε εύκολα.

ξαναλέω οταν προστατεύεις ,προστατεύεις όλους κ τα πάντα.

όχι συγκεκριμένη μεριδα ή ομάδα πολιτών.

γιατί δεν κάνει το ίδιο κ με τα ναρκωτικά κ τα έχει απαγορεύσει εντελώς?γιαυτό ανέφερα οτι η νικοτίνη κατατάσσεται στις ουσίες υπέρτατου βαθμού εθισμού.τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που λέω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

1)γιατί έχω εθιστεί κ δεν μπορώ να το κόψω όσες φορές κι αν προσπάθησα.

2)πέθαναν κ οι 2 παππούδες μου απο καρκίνο στον πνεύμονα ,κ κάπνιζαν περίπου 3 πακέτα/ημέρα

 

1) ...

2) Και που το ξέρεις ότι είχε σχέση με το τσιγάρο και δεν ήταν κάτι άλλο στο το οποιο δεν έχεις λάβει υπόψη;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν συνενοούμαστε εύκολα.

ξαναλέω οταν προστατεύεις ,προστατεύεις όλους κ τα πάντα.

όχι συγκεκριμένη μεριδα ή ομάδα πολιτών.

 

Ποιος σου ότι δεν κατάλαβα, ώστε να μου ξαναλές ακριβώς το ίδιο με πριν. Κατάλαβα τι λες, αλλά σε ξαναρωτάω γιατί βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον παθητικό καπνιστή που καπνίζει (παθητικά) χωρίς τη θέλησή του και τον ενεργητικό καπνιστή που συνειδητά γεμίζει τους πνεύμονές του με καρκίνο. Δλδ ο καπνιστής είναι χαζός και χρειάζεται το κράτος να του πει τι να κάνει;

 

γιατί δεν κάνει το ίδιο κ με τα ναρκωτικά κ τα έχει απαγορεύσει εντελώς?γιαυτό ανέφερα οτι η νικοτίνη κατατάσσεται στις ουσίες υπέρτατου βαθμού εθισμού.

 

Και ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με την απαγόρευση/ποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών. Αν θες να μαστουρώσεις κάντο - αρκεί να μην ενοχλείς κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

1) ...

2) Και που το ξέρεις ότι είχε σχέση με το τσιγάρο και δεν ήταν κάτι άλλο στο το οποιο δεν έχεις λάβει υπόψη;

υπήρχαν κ εξωτερικοί παράγοντες (όπως το ποτό),γιαυτό κ είπα πιο πάνω οτι αν δεν οδηγεί στον θάνατο ,τουλάχιστον συμβάλλει τα μέγιστα.

κι ο λόγος που κατέληξα στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα ,είναι βάση συγκρίσεως.

οι 2 γιαγιάδες μου χαίρουν άκρας υγείας που ποτέ δεν δοκίμασαν ποτό ή τσιγάρο ,κ ζούσαν ακριβώς στις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος με οτι αυτό συνεπάγεται.

πλήρης κ εμπεριστατωμένη έρευνα σε σύνολο 4 ανθρώπων με ακριβή,ασφαλή,αξιόπιστα κ μη αμφισβητήσιμα αποτελέσματα.κ εντελώς ανέξοδη παρεπιμπτόντως.

 

Ποιος σου ότι δεν κατάλαβα, ώστε να μου ξαναλές ακριβώς το ίδιο με πριν. Κατάλαβα τι λες, αλλά σε ξαναρωτάω γιατί βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον παθητικό καπνιστή που καπνίζει (παθητικά) χωρίς τη θέλησή του και τον ενεργητικό καπνιστή που συνειδητά γεμίζει τους πνεύμονές του με καρκίνο. Δλδ ο καπνιστής είναι χαζός και χρειάζεται το κράτος να του πει τι να κάνει;

 

 

 

Και ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με την απαγόρευση/ποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών. Αν θες να μαστουρώσεις κάντο - αρκεί να μην ενοχλείς κανέναν.

απαντώ ερωτώντας τότε

γιατί είναι διαφορετικό το καθεστώς όσον αφορά τα τσιγάρα κ τα ναρκωτικά??

που διαφοροποιούνται κ γιατί???

απο όσο ξέρω βάση εμπειρίας κ ερευνών ταυτοχρόνως τα αποτελέσματα είναι πανομοιότυπα αν όχι τα ίδια.

στην περίπτωση των ναρκωτικών γιατί το κράτος επέλεξε την μέθοδο της καθολικής προστασίας των πολιτών του κ όχι της επιλεκτικής?

γιατί υπάρχουν 2 μέτρα κ σταθμά?

είναι καθαρή κοροιδία ή όχι??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

οι 2 γιαγιάδες μου χαίρουν άκρας υγείας που ποτέ δεν δοκίμασαν ποτό ή τσιγάρο ,κ ζούσαν ακριβώς στις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος με οτι αυτό συνεπάγεται.

 

Στατιστικά, οι γυναίκες παθαίνουν καρκίνο του πνεύμονα σε πολύ μικρότερο ποσοστό (γύρω στο 10% των περιπτώσεων είναι γυναίκες αν θυμάμαι καλά από παλιότερη παράθεση που έκανα). Άρα άκυροτατη η σύγκριση. Θα έπρεπε να συγκρίνεις 2 άντρες που ζούσαν υπό τις ίδιες συνθήκες (και χωρίς να καπνίζουν). Και πάλι δεν θα ήταν αρκετό γιατί το στατιστικό λάθος από έρευνα 4 ατόμων είναι τεράστιο.

 

πλήρης κ εμπεριστατωμένη έρευνα σε σύνολο 4 ανθρώπων με ακριβή,ασφαλή,αξιόπιστα κ μη αμφισβητήσιμα αποτελέσματα.κ εντελώς ανέξοδη παρεπιμπτόντως.

 

:lol: ΑΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ, ΑΛΦΙ! Αυτό πρέπει να μείνει στην ιστορία του myphone!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

απαντώ ερωτώντας τότε

γιατί είναι διαφορετικό το καθεστώς όσον αφορά τα τσιγάρα κ τα ναρκωτικά??

που διαφοροποιούνται κ γιατί???

απο όσο ξέρω βάση εμπειρίας κ ερευνών ταυτοχρόνως τα αποτελέσματα είναι πανομοιότυπα αν όχι τα ίδια.

στην περίπτωση των ναρκωτικών γιατί το κράτος επέλεξε την μέθοδο της καθολικής προστασίας των πολιτών του κ όχι της επιλεκτικής?

γιατί υπάρχουν 2 μέτρα κ σταθμά?

είναι καθαρή κοροιδία ή όχι??

 

Να υποθέσω ότι συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε με την απαγόρευση της χρήσης ναρκωτικών;

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά, οι γυναίκες παθαίνουν καρκίνο του πνεύμονα σε πολύ μικρότερο ποσοστό (γύρω στο 10% των περιπτώσεων είναι γυναίκες αν θυμάμαι καλά από παλιότερη παράθεση που έκανα). Άρα άκυροτατη η σύγκριση. Θα έπρεπε να συγκρίνεις 2 άντρες που ζούσαν υπό τις ίδιες συνθήκες (και χωρίς να καπνίζουν). Και πάλι δεν θα ήταν αρκετό γιατί το στατιστικό λάθος από έρευνα 4 ατόμων είναι τεράστιο.

 

 

 

:lol: ΑΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ, ΑΛΦΙ! Αυτό πρέπει να μείνει στην ιστορία του myphone!

δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με την καμία.

επειδή υπάρχει το στατιστικό λάθος εγώ δεν επιτρέπεται να κάνω συγκρίσεις δηλαδή?

ακόμα κ εκεί δεσμέυομαι?

για να την δεχτείς τι έπρεπε να κάνω δηλαδή?

να την δημοσιέυσω σε κάποιο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

απαντώ ερωτώντας τότε

γιατί είναι διαφορετικό το καθεστώς όσον αφορά τα τσιγάρα κ τα ναρκωτικά??

που διαφοροποιούνται κ γιατί???

απο όσο ξέρω βάση εμπειρίας κ ερευνών ταυτοχρόνως τα αποτελέσματα είναι πανομοιότυπα αν όχι τα ίδια.

στην περίπτωση των ναρκωτικών γιατί το κράτος επέλεξε την μέθοδο της καθολικής προστασίας των πολιτών του κ όχι της επιλεκτικής?

γιατί υπάρχουν 2 μέτρα κ σταθμά?

είναι καθαρή κοροιδία ή όχι??

 

Προφανώς δεν είναι τα ίδια τα αποτελέσματα για ΟΡΙΣΜΕΝΑ ναρκωτικά.

 

Αλλά για τα 'μαλακά' ναρκωτικά όπως την μαριχουάνα, συμφωνώ ότι είναι κοροιδία. Αποποινικοποίηση της μαριχουάνας, ΤΩΡΑ (αρκεί να μην βλαπτεις άλλους, πάντα). Αυτό είναι το σωστό και όχι το ανάποδο (ποινικοποίηση όλων).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε με την απαγόρευση της χρήσης ναρκωτικών;

εκεί όντως συμφωνούμε.με αργά αλλά σταθερά βήματα μπορεί κ να καταλήξουμε σε κάτι κοινό.

εγώ είμαι υπερ της αποποινικόποιησης όλως των ναρκωτικών

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με την καμία.

επειδή υπάρχει το στατιστικό λάθος εγώ δεν επιτρέπεται να κάνω συγκρίσεις δηλαδή?

ακόμα κ εκεί δεσμέυομαι?

για να την δεχτείς τι έπρεπε να κάνω δηλαδή?

να την δημοσιέυσω σε κάποιο έγκριτο επιστημονικό περιοδικό?

 

Κάνεις ΠΛΑΚΑ τώρα, έτσι; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μιλάς σοβαρά.

 

Ρε παιδιά, τί νόημα έχει να συζητάμε τόση ώρα μετά απο αυτό;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

εκεί όντως συμφωνούμε.με αργά αλλά σταθερά βήματα μπορεί κ να καταλήξουμε σε κάτι κοινό.

 

Ωραία λοιπόν. Άρα εφόσον διαφωνείς με την απαγόρευση της χρήσης των ναρκωτικών, να υποθέσω ότι θα διαφωνούσες και με μια πλήρη απαγόρευση του τσιγάρου;

 

Δεν μπορεί στο ίδιο θέμα να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

 

edit: Nα διευκρινήσω ότι (επειδή έκανες edit στο μήνυμά σου και αναφέρεσαι σε όλα τα ναρκωτικά) ότι αναφέρομαι στα μαλακά όπως ο Σνοουμπολ. Μην κολλήσουμε εκεί ομως.

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά, οι γυναίκες παθαίνουν καρκίνο του πνεύμονα σε πολύ μικρότερο ποσοστό (γύρω στο 10% των περιπτώσεων είναι γυναίκες αν θυμάμαι καλά από παλιότερη παράθεση που έκανα). Άρα άκυροτατη η σύγκριση. Θα έπρεπε να συγκρίνεις 2 άντρες που ζούσαν υπό τις ίδιες συνθήκες (και χωρίς να καπνίζουν). Και πάλι δεν θα ήταν αρκετό γιατί το στατιστικό λάθος από έρευνα 4 ατόμων είναι τεράστιο.

 

 

 

:lol: ΑΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ, ΑΛΦΙ! Αυτό πρέπει να μείνει στην ιστορία του myphone!

 

Πραγματικα εχω μεινει αναυδος. Απο ατομο που εχει παει πανεπιστημιο (οχι εχει τελειωσει, οχι εχει προχωρησει σε μεταπτυχιακες σπουδες), να λεει οτι απορριπτει επιστημονικες δημοσιευσεις με το τσουβαλι, αλλα θεωρει αδιαψευστο κριτηριο 4 μολις (4!!...4!!!!) ατομα τα οποια εκτος των αλλων ειναι διαφορετικου φυλου και προφανως με διαφορετικες γενετικες προδιαθεσεις, δεν το περιμενα να το ακουσω. Με τις γυναικες μαλιστα να ειναι παθητικοι καπνιστες τριων πακετων τσιγαρων τη μερα κιολας (βεβαια θα μου πεις, αυτο ειναι και αποδειξη οτι ο παθητικος καπνιστης δεν παθαινει τιποτα! :lol:)

 

Μ αρεσει που στο τελος γραφεις οτι ειναι και ανεξοδα. Αν ειναι ετσι, ας κανουν ολοι τις ερευνες τους με δυο τρια ζευγαρια και να τελειωνουν. Πως και δεν το εχουν σκεφτει ακομα; :wacko:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Άρα εφόσον διαφωνείς με την απαγόρευση της χρήσης των ναρκωτικών, να υποθέσω ότι θα διαφωνούσες και με μια πλήρη απαγόρευση του τσιγάρου;

 

Δεν μπορεί στο ίδιο θέμα να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

 

edit: Nα διευκρινήσω ότι (επειδή έκανες edit στο μήνυμά σου και αναφέρεσαι σε όλα τα ναρκωτικά) ότι αναφέρομαι στα μαλακά όπως ο Σνοουμπολ. Μην κολλήσουμε εκεί ομως.

εγώ είμαι υπερ των απόλυτων μέτρων.

καλώς ή κακώς έχω μια συγκεκριμένη φιλοσοφία.

κ κάπου που μπορεί να έχει απόλυτη εφαρμογή η παραπάνω φιλοσοφία ,είναι κ κάθε λήψη μέτρου όσον αφορά την υγεία των ανθρώπων.

κ να διευκρινήσουμε κ κάτι άλλο.

σε τι επίπεδο συζητάμε?σε επίπεδο αποφάσεων κ μέτρων κράτους,σε προσωπικό,σε συλλογικό θεωρητικό??????

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι υπερ των απόλυτων μέτρων.

καλώς ή κακώς έχω μια συγκεκριμένη φιλοσοφία.

 

Τι εννοείς είσαι υπέρ των απόλυτων μέτρων; Δηλαδή διαφωνείς με την απαγόρευση των ναρκωτικών αλλά συμφωνείς με την οριστική και πλήρη απαγόρευση του τσιγάρου;

κ κάπου που μπορεί να έχει απόλυτη εφαρμογή η παραπάνω φιλοσοφία ,είναι κ κάθε λήψη μέτρου όσον αφορά την υγεία των ανθρώπων.

 

Άρα γιατί διαφωνείς με την απαγόρευση των ναρκωτικών;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχω μεινει αναυδος. Απο ατομο που εχει παει πανεπιστημιο (οχι εχει τελειωσει, οχι εχει προχωρησει σε μεταπτυχιακες σπουδες), να λεει οτι απορριπτει επιστημονικες δημοσιευσεις με το τσουβαλι, αλλα θεωρει αδιαψευστο κριτηριο 4 μολις (4!!...4!!!!) ατομα τα οποια εκτος των αλλων ειναι διαφορετικου φυλου και προφανως με διαφορετικες γενετικες προδιαθεσεις, δεν το περιμενα να το ακουσω. Με τις γυναικες μαλιστα να ειναι παθητικοι καπνιστες τριων πακετων τσιγαρων τη μερα κιολας (βεβαια θα μου πεις, αυτο ειναι και αποδειξη οτι ο παθητικος καπνιστης δεν παθαινει τιποτα! :lol:)

 

Μ αρεσει που στο τελος γραφεις οτι ειναι και ανεξοδα. Αν ειναι ετσι, ας κανουν ολοι τις ερευνες τους με δυο τρια ζευγαρια και να τελειωνουν. Πως και δεν το εχουν σκεφτει ακομα; :wacko:

ο snowball ακολουθεί μια τακτική απαξίωσης (το είχα καταλάβει εξ αρχής,αλλά όπως βλέπετε εγώ συνεχίζω) ,η συγκριτική έρευνα πάνω στην οποία παρέθεσα στοιχεία εκφράζει εμένα κ μόνο εμένα,δεν περιμένω απο κανέναν να την ενστερνιστεί καθώς ούτε κ να εξαχθούν στοιχεία προς περαιτέρω μελέτη.

κ αυτό ήταν απάντηση μου σε συγκεκριμένη ερώτηση που μ υποβλήθη.

εγώ δεν γέλασα με κανενός τις απόψεις,ούτε προσπάθησα να τις απαξιώσω.

΄κατευθείαν εξέφραζα γνώμη ως προς το τι πιστεύω.δεν ειρωνέυτηκα κανέναν,ούτε προσπάθησα να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα εις βάρος του,προσπαθώντας να διακωμωδήσω τα λεγόμενα του (πράγμα που πολύ εύκολα μπορώ να κάνω κι εγώ).

αν θέλετε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι ο snowball έχει πάντα δίκιο,κ δεν νοείται να αμφισβητήσουμε κ τα copy-paste κείμενα του ας το λήξουμε εδώ.

 

Τι εννοείς είσαι υπέρ των απόλυτων μέτρων; Δηλαδή διαφωνείς με την απαγόρευση των ναρκωτικών αλλά συμφωνείς με την οριστική και πλήρη απαγόρευση του τσιγάρου;

 

 

Άρα γιατί διαφωνείς με την απαγόρευση των ναρκωτικών;

τα απόλυτα μέτρα είναι δισδιάστατα.δεν είναι μονόπλευρα.

έχουν 2 πλευρές δηλαδή.

μπερδέυεσαι χωρίς λόγο.

η γνώμη μου.απόλυτη ελεύθερια σε εμπόριο,χρήση,διακίνηση οποιασδήποτε ουσίας χωρίς περιορισμούς ή απόλυτη απαγόρευση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

τα απόλυτα μέτρα είναι δισδιάστατα.δεν είναι μονόπλευρα.

έχουν 2 πλευρές δηλαδή.

 

Eίναι πολύ δύσκολο να μου απαντήσεις κιόλας σε αυτό που σε ρωτάω; Δε σου λέω να απαντήσεις με ενα ναι ή όχι. Αφού είναι δισδιάστατα ανέπτυξέ μου και τις 2 πλευρές.

 

Αλλά αν δεν απαντάς δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

ο snowball ακολουθεί μια τακτική απαξίωσης (το είχα καταλάβει εξ αρχής,αλλά όπως βλέπετε εγώ συνεχίζω) ,η συγκριτική έρευνα πάνω στην οποία παρέθεσα στοιχεία εκφράζει εμένα κ μόνο εμένα,δεν περιμένω απο κανέναν να την ενστερνιστεί καθώς ούτε κ να εξαχθούν στοιχεία προς περαιτέρω μελέτη.

κ αυτό ήταν απάντηση μου σε συγκεκριμένη ερώτηση που μ υποβλήθη.

εγώ δεν γέλασα με κανενός τις απόψεις,ούτε προσπάθησα να τις απαξιώσω.

΄κατευθείαν εξέφραζα γνώμη ως προς το τι πιστεύω.δεν ειρωνέυτηκα κανέναν,ούτε προσπάθησα να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα εις βάρος του,προσπαθώντας να διακωμωδήσω τα λεγόμενα του (πράγμα που πολύ εύκολα μπορώ να κάνω κι εγώ).

αν θέλετε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι ο snowball έχει πάντα δίκιο,κ δεν νοείται να αμφισβητήσουμε κ τα copy-paste κείμενα του ας το λήξουμε εδώ.

 

Ρε φίλε, έτσι είμαι, εκτός από τεκμηριωμένα ποστ, κάνω και ειρωνία. Σε όλους. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Τί να κάνουμε, με αυτό που έγραψες πέθανα στο γέλιο! Είναι για best of myphone. Εγώ παρατηρώ απο εδώ και πέρα, κάνε διάλογο με τους άλλους, εφ όσον παρεξηγήθηκες.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ο snowball ακολουθεί μια τακτική απαξίωσης (το είχα καταλάβει εξ αρχής,αλλά όπως βλέπετε εγώ συνεχίζω) ,η συγκριτική έρευνα πάνω στην οποία παρέθεσα στοιχεία εκφράζει εμένα κ μόνο εμένα,δεν περιμένω απο κανέναν να την ενστερνιστεί καθώς ούτε κ να εξαχθούν στοιχεία προς περαιτέρω μελέτη.

κ αυτό ήταν απάντηση μου σε συγκεκριμένη ερώτηση που μ υποβλήθη.

εγώ δεν γέλασα με κανενός τις απόψεις,ούτε προσπάθησα να τις απαξιώσω.

΄κατευθείαν εξέφραζα γνώμη ως προς το τι πιστεύω.δεν ειρωνέυτηκα κανέναν,ούτε προσπάθησα να δημιουργήσω αρνητικό κλίμα εις βάρος του,προσπαθώντας να διακωμωδήσω τα λεγόμενα του (πράγμα που πολύ εύκολα μπορώ να κάνω κι εγώ).

αν θέλετε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι ο snowball έχει πάντα δίκιο,κ δεν νοείται να αμφισβητήσουμε κ τα copy-paste κείμενα του ας το λήξουμε εδώ.

 

Εχεις δικιο (οσον αφορα το οτι δεν επιχειρησες ουτε να διακωμωδησεις ουτε να μειωσεις καποιον) και ζητω συγγνωμη. :)

 

Δεν επηρεαστηκα καθολου απο τον Snowball παντως, και ειλικρινα τα γραφομενα σου με εχουν αφησει εκπληκτο ορισμενες φορες. Επειδη, ομως, απο οτι βλεπω δεν υπαρχει κοινο σημειο για να πατησουμε, και επειδη οντως πιθανως να σε προσεβαλλα και δεν ηταν στις προθεσεις μου, εγω (θα προσπαθησω) να μην εμπλακω στην τωρινη συζητηση, τουλαχιστον με τη μορφη που εχει τωρα. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, έτσι είμαι, εκτός από τεκμηριωμένα ποστ, κάνω και ειρωνία. Σε όλους. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Τί να κάνουμε, με αυτό που έγραψες πέθανα στο γέλιο! Είναι για best of myphone. Εγώ παρατηρώ απο εδώ και πέρα, κάνε διάλογο με τους άλλους, εφ όσον παρεξηγήθηκες.

 

φαντάσου τώρα το εξής.

ότι όσο γέλασες εσύ με τα γραφόμενα μου,άλλο τόσο κ περισσότερο γελούσα εγώ με τα δικά σου.΄με μόνη διαφορά οτι εγώ δεν βγήκα να το διατυμπανίσω με παχυλά γράμματα κ διάφορες απαξιωτικές δηλώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

απάντησα ήδη.

 

Βασικά δεν είχες απαντήσει ήδη, αλλά έκανες edit στο προηγούμενο ποστ μετά το δικό μου. Τέσπα, δεν έχει σημασία.

 

η γνώμη μου.απόλυτη ελεύθερια σε εμπόριο,χρήση,διακίνηση οποιασδήποτε ουσίας χωρίς περιορισμούς ή απόλυτη απαγόρευση.

 

Ωραία λοιπόν, άρα η πρότασή σου "γιατί δεν απαγορεύει το κράτος την διακίνηση και χρήση καπνού" προφανώς και δεν ήταν σοβαρή, αλλά αποσκοπούσε στη δημιουργία εντυπώσεων.

 

Στη δικιά σου ελευθερία συμπεριλαμβάνεται να πάθω κι εγώ (που δεν καπνίζω) καρκίνο μαζί με σένα; Ή θεωρείς ότι εγώ δε θα πάθω τίποτα κι ας αναπνέω τον καπνό σου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...