Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά, υπάρχουν όλοι οι δυνατοί τρόποι εισαγωγής κειμένου. Αλφαριθμητικό, qwerty και αναγνώριση γραφής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να υποθεσω οτι το πολυ απλο και υπερ βολικο βυσμα για ακουστικα 3,5 , δεν υπαρχει στο τηλεφωνο? υπαρχει βεβαια, αλλα στην συνδεσιμοτητα το αναφερει μονο σαν AV, και οχι και για ηχο...ειναι δυνατον?

 

AV = Audio Visual

 

Μια χαρά είναι! Τι έχουνε δηλαδή; Χωρίς θόρυβο και φωτεινές!

 

Καλύτερες απο προηγούμενα N-Series αλλά και πάλι, αν κάνεις ζουμ και τις δεις στην κανονική τους ανάλυση δεν είναι και τέλειες. Θα προτειμούσα να είναι λιγότερο από 5mp η κάμερα και στο 100% ζούμ να είναι άριστες...

 

Βέβαια το αν είναι 5 ή 8.1 ή 11.1mp ή οτιδήποτε πιο πολύ θέμα marketing είναι. Ούτος η άλλος δεν υπάρχει sensor για φωτογραφίες μεγαλύτερες από 6mp, για compact πάντα. Πόσο μάλλον για τους sensors που βάζουν στα κινητά..

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα ιταλικό βιντεάκι και παρατήρησα οτι ο χρήστης που έκανε το review χρησιμοποιούσε πονηρά το νύχι στις λειτουργίες κύλισης. Τελικά χωρίς νύχι δε γίνεται δουλειά όπως και στο 5800.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό εφόσον η οθόνη του δεν είναι capacitive touchscreen.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βάζει νύχι γιατί έχει και πολύ νύχι!! Μάλλον παίζει κιθάρα! Το 5800 δεν θέλει νύχι για να γίνει κύλιση, γίνεται μια χαρά με το δάχτυλο. Εγώ δεν συναντώ δυσκολίες, ειδικά με την τελευταία αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Βάζει νύχι γιατί έχει και πολύ νύχι!! Μάλλον παίζει κιθάρα! Το 5800 δεν θέλει νύχι για να γίνει κύλιση, γίνεται μια χαρά με το δάχτυλο. Εγώ δεν συναντώ δυσκολίες, ειδικά με την τελευταία αναβάθμιση.

 

 

Άνοιξε με τον browser του κινητού μια ιστοσελίδα πχ myphone και δοκίμασε να κυλίσεις τη σελίδα με το μέρος του δακτύλου που είναι το αποτύπωμα χωρίς να το λιώσεις στην πίεση, δε κουνιέται τίποτα. Δοκίμασε μετα με την παρωνυχίδα να δείς διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε εκτός θέματος, αλλά εγώ δεν συναντώ τόσο μεγάλο πρόβλημα στην κύλιση με το δάχτυλο στον ιστό. Ούτε βάζω νύχι για να κάνω κύλιση, ούτε προσπαθώ με το αποτύπωμα του δαχτύλου να μετακινήσω την σελίδα, χρησιμοποιώ το ενδιάμεσο κομμάτι. Κ αν κάπου δεν γίνεται κύλιση τότε χρησιμοποιώ γραφίδα. Εννοείται ότι αν το 5800 κ το Ν97 είχαν capacitive touchscreen θα ήταν πολύ ευκολότερα τα πράγματα, δεν αντιλέγω σε αυτό το θέμα. Απλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τις οθόνες των 5800 κ Ν97.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι εχει πομπο FM τι εννοει?

 

Τον FM transmitter μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να εκπέμψεις το ηχητικό σήμα του κινητού σε ένα δεκτή ραδιοφώνου. Είσαι π.χ. στο αυτοκίνητο και θες να ακούσεις τη μουσική από το music player του κινητού στα ηχεία του αυτοκινήτου. Αντί να τα συνδέσεις μεταξύ τους με καλώδιο, ενεργοποιείς τον πομπό στο κινητό, ρυθμίζεις την συχνότητα στην οποία θα εκπέμπει και μετά πας στο ράδιο του αυτοκινήτου και επιλέγεις την ίδια συχνότητα. Έτσι θα ακούς τη μουσική του κινητού μέσα από το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου, σαν να ήταν ακόμα ένας σταθμός. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την ταπεινη μου ερωτηση να κανω και εγω βρε παιδια.

Αφου στην αμερικη εχει τιμη αγορας 524 δολαρια, που σημαινει ~ 400 ευρω, γιατι να μην το αγορασει καποιος απεξω και να δωσει εδω 600?

 

Λογικα αλλαγη στο firmware σε ελληνικο δεν θα γινεται?

Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου..

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις που κυκλοφορούν αποκλειστικά για την αμερικανική αγορά, εκπέμπουν σε άλλες μπάντες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην ευρώπη. Ίσως συμβεί το ίδιο και στην περίπτωση του Ν97. Αλλιώς, ναι, γιατί όχι. Θα το προμηθευτούμε από κει αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Την ταπεινη μου ερωτηση να κανω και εγω βρε παιδια.

Αφου στην αμερικη εχει τιμη αγορας 524 δολαρια, που σημαινει ~ 400 ευρω, γιατι να μην το αγορασει καποιος απεξω και να δωσει εδω 600?

 

Λογικα αλλαγη στο firmware σε ελληνικο δεν θα γινεται?

Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου..

με την εκπτωση του κουπονιου που λεει βγαινει αντι 699$ , στα 629$.

το δοκιμασα, δεν βγαζει 524$.

Link to comment
Share on other sites

To N97 θα βγει 3G και στο symbian-freak διάβασα ότι θα λειτουργεί κ στα Ευρωπαϊκά δίκτυα, αλλά το θέμα είναι αν μπορείς να περάσεις Ελληνικά, γιατί αν θυμάστε καλά στο Ν95-3 που ήταν για Αμερική δεν μπορούσες να περάσεις Ελληνικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά έχω την αίσθηση ότι η οθόνη αφής δεν απέχει πάρα πολύ από το 5800,στο οποίο η απόκριση στο touch είναι αργή.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Χθες έπιασα ένα iphone και σκέφτηκα μακάρι να ήταν έτσι και το Ν97.(όσον αφορά το multitouch βέβαια)
Link to comment
Share on other sites

Τα αμερικάνικα έχουν ελαφρώς διαφορετικό hardware με αποτέλεσμα να αλλάζει ο κωδικός προϊόντος και να πρόκειται ουσιαστικά, για άλλο μοντέλο. Σε αυτή την περίπτωση, δεν θα μπορούμε να του περάσουμε ελληνικό μενού.
Link to comment
Share on other sites

δλδ ~460 euros...

 

Oποτε μαζι με τα μεταφορικα φτανει τα 500.

Ε για 100 ευρω δεν αξιζει η διαφορα νομιζω

Γιατι εαν ειναι οπως λεει ο φιλος mirror

 

Τα αμερικάνικα έχουν ελαφρώς διαφορετικό hardware με αποτέλεσμα να αλλάζει ο κωδικός προϊόντος και να πρόκειται ουσιαστικά, για άλλο μοντέλο. Σε αυτή την περίπτωση, δεν θα μπορούμε να του περάσουμε ελληνικό μενού.

 

Δεν θα μπορεσουμε να του περασουμε τα ελληνικα.

Χωρια το προβλημα του δικτυου.

 

Αρα, απο Αμερικη μαλλον δεν συμφερει.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορεσουμε να του περασουμε τα ελληνικα.

Χωρια το προβλημα του δικτυου.

 

Αρα, απο Αμερικη μαλλον δεν συμφερει.. :blink:

Bάσει αυτού του κειμένου, αναφέρει ότι το Ν97 που προορίζεται για την αγορά της Αμερικής θα μπορεί να λειτουργεί και στην συχνότητα που λειτουργούν τα Ευρωπαϊκά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, "NAM variant of the N97 is optimized for a high-speed 3G and 3.5G US (UMTS and HSDPA) networks but it also comes with support for European 3G networks (2100 MHz) which makes it a perfect choice for a frequent travellers and so called power users."

Δεν ξέρω αν ισχύει 100%, αλλά βάση αυτού το μοναδικό κ βασικό πρόβλημα θα είναι ότι δεν θα μπορείς να περάσεις Ελληνικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Την ταπεινη μου ερωτηση να κανω και εγω βρε παιδια.

Αφου στην αμερικη εχει τιμη αγορας 524 δολαρια, που σημαινει ~ 400 ευρω, γιατι να μην το αγορασει καποιος απεξω και να δωσει εδω 600?

 

Λογικα αλλαγη στο firmware σε ελληνικο δεν θα γινεται?

Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου..

Πλέον οι μπάντες δεν αποτελούν κριτήριο.

Τα περισσότερα κινητά είναι quadband.

 

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως στην Αμερικανική αγορά διατίθενται διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου μοντέλου πχ N95-1 (RM-159) για την Ευρώπη, N95-3 (RM-160) για τις ΗΠΑ.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να περάσεις ελληνικά διότι δεν υπάρχει έκδοση firmware που να περιέχει ελληνικά γι αυτές τις συσκευές.

Τέλος αρκετά σημαντικό είναι το γεγονός πως δεν έχεις εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι μπάντες δεν αποτελούν κριτήριο.

Τα περισσότερα κινητά είναι quadband.

 

 

Τέλος αρκετά σημαντικό είναι το γεγονός πως δεν έχεις εγγύηση.

 

Σωστός!!!! θα λειτουργεί μεν μια χαρά και εδω (με αγγλικό menu) αλλά εγγύηση γιοκ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι ηρθανε μερικα κομματια αλλα προωθηκανε σε πωλητες και επιλεγμενους πελατες?

 

Δεν εχει ακουστει κατι τετοιο ..

Επιπλεον δεν εχει ακομα κυκλοφορησει πουθενα ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...