Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΥΡΙΑΚΗ εκανα την αγορα,ΔΕΥΤΕΡΑ εχει φυγη και εχω tracking.Το παραπανω σεναριο σε 55 απο τι 60 αγορες που εχω μεχρι τωρα.

Στις αλλες 5 μου το εστειλαν,και ειχα tracking μετα απο 2 μερες.Φυσικα μιλαω για συσκευες που υπαρχουν αμεσα σε στοκ,και για 3 γνωστα καταστημα εδω στο φορα...........και για αγορες απο 100-290$ max το καθε κομματι.

Εαν βλεπετε και αργουν μην καθεστε............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το pandawill είναι αξιόπιστο μαγαζί για να παραγγείλω;

 

Κανείς;;;

 

Δεν θα σου το πρότεινα. Εκανα μια αγορα και το προιον ηταν ελλατωματικο. Δεν απαντουσαν σε email και ανοιξα υποθεση στο παυπαλ. Δεν αποδεχονται την επιστροφη με εξοδα δικά τους οπως λενε στους ορους επιστροφης και το παυπαλ αποφάσισε να πληρωσω εγω.

Υπάρχουν αρκετοι που εχουν παραπονα απο pandawill

Edited by sstef
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου το πρότεινα. Εκανα μια αγορα και το προιον ηταν ελλατωματικο. Δεν απαντουσαν σε email και ανοιξα υποθεση στο παυπαλ. Δεν αποδεχονται την επιστροφη με εξοδα δικά τους οπως λενε στους ορους επιστροφης και το παυπαλ αποφάσισε να πληρωσω εγω.

Υπάρχουν αρκετοι που εχουν παραπονα απο pandawill

 

Τι προιον αγορασες αν επιτρεπεται?Εγω με 15 περιπου αγορες ηρθαν ολα κομπλε και πολυ γρηγορα.Μονο τωρα μου το χαλασαν λιγο.Στις 13/01 παρηγγειλα 2 κινητα.Και στο τσατ σημερα μου λενε οτι χρειαζονται αλλες 4-6 μερες καθως επαναστοκαρουν πολλα προιοντα.Αυτο ειναι το βασικο προβλημα του Pandawill.Το στοκ.Αν το προιον ειναι σε στοκ θα το χεις γρηγορα εως κανονικα.Αλλιως κλαφτα Χαραλαμπε.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάθησε η σύμπτωση τώρα....

 

Παραγγελνω από pandawill ,στέλνοντας τα χρήματα στις 16/1. Τελικά έστειλαν εχτές. Πάει στο καλό, αυτό το ψιλοπερίμενα από ότι διαβάζω εδώ στο forum.

 

Εν τω μεταξυ μέσω chat είχαμε συμφωνήσει απόστολή μόνο με Singapore ή China Post. Μάλιστα συμφωνήσαμε να σπάσουν την αποστολή σε δυο πακέτα για να έρθει και η δεύτερη μπαταρία.

 

Τελικά τα έστειλαν με DHL !!!!! Παθαίνω ένα κοκομπλόκο και 4 εγκεφαλικά μαζί. Στο chat βρίσκω τον/την "koko" κι όχι τη "jessica" με την οποία είχαμε αρκετά καλή επικοινωνία.

 

Στο chat το koko μου απαντάει να μην ανησυχώ γιατί έρχεται με DHL global mail που είναι απλό ταχυδρομείο , κι οχι με DHL express.

Του απαντώ οτι η DHL εδώ στην Ελλάδα είναι για να παίζουμε κορώνα γράμματα τις πιθανότητες να περάσουν τελωνείο. Μπορεί το αργό DHL να περνά ευκολότερα(αυτό δεν το ξέρω κι ουτε θα ήθελα να έμπαινα στη διαδικασία να το μάθω), αλλά πάντως μηδεν πιθανότητες όπως Singapore σίγουρα δεν έχει.

Και καταλήγω οτι είναι απόλυτα υπέυθυνος, γιατί υπό άλλους όρους συμφώνησα να προχωρήσω στην παραγγελία, κι αυτοί με έγραψαν κανονικά.

 

Και μου απαντά οτι υπευθυνος για επιβολή δασμών είναι ο αγοραστής.

Εγώ από μέσα μου "Να σου πάρει ο δ..λος το πατέρα και τη μάνα". Και του λέω εγώ σου είπα SG post εσύ είσαι ασυνεπής και συνεπώς η ευθύνη είναι απόλυτα δική σου..

 

Μετά τα γνωστά.... Να μην ανησυχώ κι οτι όλα θα πάνε καλά.....

 

Λαμβάνει κάποιος μήπως συστηματικά με αργό DHL από Κίνα για να με καθησυχάσει. 'Οχι 1-2 παραγγελίες αλλά πολλές για να μπορούμε να μιλάμε με απόλυτη βεβαιότητα κι όχι στατιστικές περιπτώσεις ομαλής κατάληξης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραλάβει 4 φορές με deuche post το οποίο ειναι απλο ταχυδρομείο και κανει περίπου 20 μέρες.

Με αυτο το ταχυδρομείο στέλνουν κάποιο μπαταρίες οπου φαινεται να μην υπάρχει περιορισμμός οπως στα κινέζικα ταχυδρομεία .

Ποτέ δεν ειχα πρόβλημα μόνο το tracking number που παρακολούθούσα το δέμα απο εδώ https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html?locale=en_GB

Αν ειναι λοιπόν με deuche post δε νομίζω να έχεις προβλημα εκτος ίσως αν έχουν γράψει καμιά εξωφρενική τιμή πάνω στο πακέτο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάθησε η σύμπτωση τώρα....

 

Παραγγελνω από pandawill ,στέλνοντας τα χρήματα στις 16/1. Τελικά έστειλαν εχτές. Πάει στο καλό, αυτό το ψιλοπερίμενα από ότι διαβάζω εδώ στο forum.

 

Εν τω μεταξυ μέσω chat είχαμε συμφωνήσει απόστολή μόνο με Singapore ή China Post. Μάλιστα συμφωνήσαμε να σπάσουν την αποστολή σε δυο πακέτα για να έρθει και η δεύτερη μπαταρία.

 

Τελικά τα έστειλαν με DHL !!!!! Παθαίνω ένα κοκομπλόκο και 4 εγκεφαλικά μαζί. Στο chat βρίσκω τον/την "koko" κι όχι τη "jessica" με την οποία είχαμε αρκετά καλή επικοινωνία.

 

Στο chat το koko μου απαντάει να μην ανησυχώ γιατί έρχεται με DHL global mail που είναι απλό ταχυδρομείο , κι οχι με DHL express.

Του απαντώ οτι η DHL εδώ στην Ελλάδα είναι για να παίζουμε κορώνα γράμματα τις πιθανότητες να περάσουν τελωνείο. Μπορεί το αργό DHL να περνά ευκολότερα(αυτό δεν το ξέρω κι ουτε θα ήθελα να έμπαινα στη διαδικασία να το μάθω), αλλά πάντως μηδεν πιθανότητες όπως Singapore σίγουρα δεν έχει.

Και καταλήγω οτι είναι απόλυτα υπέυθυνος, γιατί υπό άλλους όρους συμφώνησα να προχωρήσω στην παραγγελία, κι αυτοί με έγραψαν κανονικά.

 

Και μου απαντά οτι υπευθυνος για επιβολή δασμών είναι ο αγοραστής.

Εγώ από μέσα μου "Να σου πάρει ο δ..λος το πατέρα και τη μάνα". Και του λέω εγώ σου είπα SG post εσύ είσαι ασυνεπής και συνεπώς η ευθύνη είναι απόλυτα δική σου..

 

Μετά τα γνωστά.... Να μην ανησυχώ κι οτι όλα θα πάνε καλά.....

 

Λαμβάνει κάποιος μήπως συστηματικά με αργό DHL από Κίνα για να με καθησυχάσει. 'Οχι 1-2 παραγγελίες αλλά πολλές για να μπορούμε να μιλάμε με απόλυτη βεβαιότητα κι όχι στατιστικές περιπτώσεις ομαλής κατάληξης.

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία , αλλά έχει αναφερθεί ότι το DHL global mail είναι το απλό εθνικό ταχυδρομείο τής Γερμανίας ,και δεν θα έχεις θέμα με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

minotavros, SERS

 

ευχαριστώ πολύ παιδιά, σίγουρα ανησυχώ πολύ λιγότερο τώρα. :)

Τι στην ευχή ,τόσα δέματα στέλνουν εκεί στο panda, θα έβαλαν χαμηλή αξία λογικα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το εθνικό ταχυδρομείο της Γερμανίας είναι πολύ αναλυτικό στις καταγραφές του και στην δική μου περίπτωση η τελώνισσα είδε καθαρά στο PC της ότι τα πακέτα ξεκίνησαν από Κίνα και μου φόρεσε κανονικά 3x36€ για τα τρία doogee...
Link to comment
Share on other sites

minotavros, SERS

 

ευχαριστώ πολύ παιδιά, σίγουρα ανησυχώ πολύ λιγότερο τώρα. :)

Τι στην ευχή ,τόσα δέματα στέλνουν εκεί στο panda, θα έβαλαν χαμηλή αξία λογικα

 

Το θέμα είναι ότι το εθνικό ταχυδρομείο της Γερμανίας είναι πολύ αναλυτικό στις καταγραφές του και στην δική μου περίπτωση η τελώνισσα είδε καθαρά στο PC της ότι τα πακέτα ξεκίνησαν από Κίνα και μου φόρεσε κανονικά 3x36€ για τα τρία doogee...

 

Τελικά η ανακούφιση κράτησε μόνο 53 λεπτά ( 12:05 - 12:58 ). Τώρα το παλικάρι θα αγχώνεται μέχρι να το παραλάβει. Τι το ήθελες. Του κατέστρεψες 20 μέρες από τη ζωή του :lol: . Πέρα από την πλάκα καλά ξεμπερδέματα στο atsalakwtos και χωρίς τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Ααααα.... μπραβο Asterisd..... τώρα με έφτιαξες:cry::(

Κριμα ρε φίλε, δεν αξίζει καθόλου το ρίσκο, να το βράσω τότε και το γερμανικό ταχυδρομείο. Τι κι αν περνάνε οι 5 και σε καρπαζώνουν "μόνο" στη μία; Οι πιθανότητες είναι σοβαρές. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προτιμούν Singapore;! Τόσο δύσκολο είναι ρε γμτ το μυαλό που κουβαλάνε οι παλιό καραγκιόζηδες. Πόσο πιο λιανά να τους το γράψεις οτι θες μόνο SG Post ;

 

Σου έστειλαν 3 πακέτα μαζί το ένα barcode πίσω από το άλλο; Ή μήπως σου έβαλαν και τις 3 συσκευές σε ένα δέμα;

 

Τελικά η ανακούφιση κράτησε μόνο 53 λεπτά ( 12:05 - 12:58 ). Τώρα το παλικάρι θα αγχώνεται μέχρι να το παραλάβει. Τι το ήθελες. Του κατέστρεψες 20 μέρες από τη ζωή του :lol: . Πέρα από την πλάκα καλά ξεμπερδέματα στο atsalakwtos και χωρίς τελωνείο

Ευχαριστώ vasilk :)

Edited by atsalakwtos
Link to comment
Share on other sites

Ααααα.... μπραβο Asterisd..... τώρα με έφτιαξες:cry::(

Κριμα ρε φίλε, δεν αξίζει καθόλου το ρίσκο, να το βράσω τότε και το γερμανικό ταχυδρομείο. Τι κι αν περνάνε οι 5 και σε καρπαζώνουν "μόνο" στη μία; Οι πιθανότητες είναι σοβαρές. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προτιμούν Singapore;! Τόσο δύσκολο είναι ρε γμτ το μυαλό που κουβαλάνε οι παλιό καραγκιόζηδες. Πόσο πιο λιανά να τους το γράψεις οτι θες μόνο SG Post ;

 

Σου έστειλαν 3 πακέτα μαζί το ένα barcode πίσω από το άλλο; Ή μήπως σου έβαλαν και τις 3 συσκευές σε ένα δέμα;

 

 

Ευχαριστώ vasilk :)

 

Κοιτάτε όλα εξαρτώνται από το τη αξία λέει πάνω το πακέτο και το τι λέει ότι κουβαλάει

γενικά με την DHL και γενικά με ότι έχει να κάνει με την Μερκελ θέλει πολύ προσοχή τα σταματάνε για να τα κονομανε. Το έγραψα και σε άλλο ποστ ότι η DHL είναι μεγάλη ΑΠΑΤΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mα αφού τους ξέρουμε τι είναι αυτοί της DHL, ο άλλος ο μπουμπουνοκέφαλος ο πωλητής τι ρόλο βαράει σ'αυτήν την ιστορία; Ρητορικό το ερώτημα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.Επειδη και εγω ειχα αγχωθει μολις διαβασα οτι ο φιλος πληρωσε τελωνειο με Deutch Post ενω περιμενα πακετο με 2 κινητα απο Panda.Στο πακετο δεν φαινεται πουθενα ο αποστολεας.Δεν ξερω αν το κανει μονο το Panda και πως αλλα και τις 2 φορες που παρελαβα απο Panda με Deutch Post δεν ειχα κανενα θεμα με τελωνειο.Εννοειται οτι μεσω τρακινγκ μπορει να δει τη χωρα αποστολης αλλα δεν ξερω αν δεν ασχοληθηκαν ή επαιξε ρολο το οτι στο πακετο δεν φαινεται πουθενα προελευση εκτος ΕΕ.

 

EDIT Και κατι αλλο.Tην ποικιλια σε κινητα που εχει το Panda δεν την εχει κανενα σαιτ.Πολλα ενοειται ειναι ανωνυμα αλλα κανει και πολυ καλες προσφορες παρα πολυ συχνα.Βεβαια αν στειλεις μειλ δεν σου απαντανε ποτε (κατα τυχη μου απαντησαν σημερα σε χτεσινη επικοινωνια μετα απο πολλα και διαφορετικα κατα καιρους μειλ).Εχει προβλημα με το στοκ και δεν το γραφει.Κατα τ αλλα οι συσκευασιες ειναι εξαιρετικες και στελνει γρηγορα.Μ εξαιρεση αυτο που περναω τωρα.Παραγγελια 13/01 και αποστολη μου λεν αν προλαβουν πριν τις διακοπες τους.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αν θα έχετε διαβάσει παραπάνω χρειάστηκε να στείλω ένα tablet πίσω στο geekbuying. Στο ταχυδρομείο με ρώτησαν αν θέλω να πάει ως συστημένη επιστολή (15€) ή ως απλό δέμα (29€). Επέλεξα το απλό δέμα για δύο λόγους: Επειδή στο email τους (GeekBuying) μου είχαν γράψει "regular cheapest airmail" αλλά και φοβούμενος τελωνεία κλπ...

 

Έπραξα καλά?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.Επειδη και εγω ειχα αγχωθει μολις διαβασα οτι ο φιλος πληρωσε τελωνειο με Deutch Post ενω περιμενα πακετο με 2 κινητα απο Panda.Στο πακετο δεν φαινεται πουθενα ο αποστολεας.Δεν ξερω αν το κανει μονο το Panda και πως αλλα και τις 2 φορες που παρελαβα απο Panda με Deutch Post δεν ειχα κανενα θεμα με τελωνειο.Εννοειται οτι μεσω τρακινγκ μπορει να δει τη χωρα αποστολης αλλα δεν ξερω αν δεν ασχοληθηκαν ή επαιξε ρολο το οτι στο πακετο δεν φαινεται πουθενα προελευση εκτος ΕΕ.

 

EDIT Και κατι αλλο.Tην ποικιλια σε κινητα που εχει το Panda δεν την εχει κανενα σαιτ.Πολλα ενοειται ειναι ανωνυμα αλλα κανει και πολυ καλες προσφορες παρα πολυ συχνα.Βεβαια αν στειλεις μειλ δεν σου απαντανε ποτε (κατα τυχη μου απαντησαν σημερα σε χτεσινη επικοινωνια μετα απο πολλα και διαφορετικα κατα καιρους μειλ).Εχει προβλημα με το στοκ και δεν το γραφει.Κατα τ αλλα οι συσκευασιες ειναι εξαιρετικες και στελνει γρηγορα.Μ εξαιρεση αυτο που περναω τωρα.Παραγγελια 13/01 και αποστολη μου λεν αν προλαβουν πριν τις διακοπες τους.

 

Μη το ψάχνεις φίλε arisg , ας ελπίσουμε οτι ο Asterisd την πάτησε δυστυχώς είτε επειδή είχε 3 μπαρκόουντ στη σειρά ,είτε επειδή έβαλε 3 κινητά σε ένα μεγαλύτερο κουτί, με αποτέλεσμα να ερεθιστεί το "ρανταρ" του τελώνη.

Ειδάλλως το σφηνάκι πρωτεϊνών δεν είναι διόλου απίθανο να το γευτούμε. Κι όλη αυτή η αγωνία για το τίποτα:angry:

 

Όσον αφορά το κινητό που παρήγγειλες στις 13/01 ,σε περίπτωση που δεν στο στείλουν πρίν τις διακοπές τους συνειδητοποιείς φαντάζομαι οτι μετά ξανανοίγουν 10 Φεβρουαρίου ....Κι αν δεν το έχουν ούτε τότε στοκ υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην το έχεις ούτε στην παρέλαση...τρομερό κατάστημα !

Link to comment
Share on other sites

Όλη εκείνη η παλέτα πέρασε τελωνείο, γιατί ψάχναν κάτι παράνομα καλλυντικά-είδη υγιεινής διατροφής, από έναν νόμο που τέθηκε σε ισχύ εκείνες τις μέρες. Πιάσαν και το κινητό ενός συναδέλφου, που ήταν μόνο του, με DE post και εκείνο. Τα δικά μου ήταν 3 διαφορετικά δέματα, που είχαν παραγγελθεί διαφορετικές μέρες στο Focal και κατέληξαν μάλλον στην ίδια παλέτα. Την ίδια μέρα που αυτά τα 3 δέματα πήγαν στην υπηρεσία ελέγχου δεμάτων, άλλα 2 με Singapore (ένα κινητό και ένα tablet), πέρασαν κανονικά και έφτασαν στα χέρια μου την επόμενη. Από ότι φαίνεται, όλα πέρασαν σκανάρισμα, απλά όσα ήταν με DE, είχαν περισσότερες πληροφορίες πάνω τους στις καταγραφές και χτύπησαν καμπανάκι, ενώ τα SG δεν ασχολήθηκαν καν μαζί τους. Ή οι τελώνες είχαν πρότερη εμπειρία από τίποτα "ύποπτα" δέματα που διακινήθηκαν με DE (τα καλλυντικά που είπα παραπάνω), οπότε και δείξαν περισσότερη ευαισθησία σε όλα τα δέματα DE εκείνης της μέρας.

 

Εν πάσει περιπτώσει, θες σύμπτωση, θες γκαντεμιά, θες γούρι, έχω γύρω στα 0 στα 30 από singapore και 3 στα 4 τελωνεία από DE, οπότε, χλωμό έως πεθαμένο να ξαναβάλω παραγγελία που θα σταλεί με DE...

Link to comment
Share on other sites

Τι προιον αγορασες αν επιτρεπεται?Εγω με 15 περιπου αγορες ηρθαν ολα κομπλε και πολυ γρηγορα.Μονο τωρα μου το χαλασαν λιγο.Στις 13/01 παρηγγειλα 2 κινητα.Και στο τσατ σημερα μου λενε οτι χρειαζονται αλλες 4-6 μερες καθως επαναστοκαρουν πολλα προιοντα.Αυτο ειναι το βασικο προβλημα του Pandawill.Το στοκ.Αν το προιον ειναι σε στοκ θα το χεις γρηγορα εως κανονικα.Αλλιως κλαφτα Χαραλαμπε.

 

Η παραγγελια ηταν 2 ανωνυμα κινητα αξίας 70€ το καθενα. Τα παρέλαβα σε 30 μερες αναμενόμενος χρονος για παραγγελιες απο κινα και αρκετα καλη συσκευασια.

Ομως το ενα εχει πρόβλημα με την μπαταρια του και εκει ξεκινανε τα προβληματα. Το pandawill δεν απαντα σε μηνύματα και δεν αποδεχονται τους ορους επιστροφης δηλαδη να πληρωσουν τα εξοδα αποστολης αν το προιον το παραλαβω ελλατωματικο.

Τελικα το pandawill ειπε πως εστειλε καινουρια μπαταρια (μου εδωσε tracking number στις 18/1 το οποιο δεν φαινεται ακομη στο singpost και δεν ξερω το γιατι μετα απο 5 μερες). Η παραγγελια εγινε στις 12/11 και πανε πανω απο 2 μηνες που δεν εχω τηλεφωνο και χρειάζεται κανενα μηνα ακόμα για να παρω την νεα μπαταρια.

ΥΓ. Επειδη δεν εβγαζα ακρη με το pandawill παρήγγειλα μια μπαταρια απο το dx.com που αυτη δεν εχει έρθει ακομη(σε 40 μερες) και ειμαι ετοιμος να ανοιξω υποθεση στο paypal

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αν θα έχετε διαβάσει παραπάνω χρειάστηκε να στείλω ένα tablet πίσω στο geekbuying. Στο ταχυδρομείο με ρώτησαν αν θέλω να πάει ως συστημένη επιστολή (15€) ή ως απλό δέμα (29€). Επέλεξα το απλό δέμα για δύο λόγους: Επειδή στο email τους (GeekBuying) μου είχαν γράψει "regular cheapest airmail" αλλά και φοβούμενος τελωνεία κλπ...

 

Έπραξα καλά?

Προφανώς όχι...

Το επιστολικό ταχυδρομείο είναι φτηνότερο από τη μεταφορά δεμάτων, είναι πιο γρήγορο, ενώ έχει και κωδικό παρακολούθησης (συστημένο) για το εξωτερικό.

Πλήρωσες το διπλάσιο για πιο αργή μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια 2/1 , πηρα τρακινγκ στις 8/1 και στις 10 εγινε dispatched με Singapore post.

Ακομα να φανει Ελλαδα , να ανησυχω η οχι ακομα ?

Εντωμεταξυ πηρα κι ενα τηλεφωνο στα Ελτα , μου λενε ακομα το δεμα ειναι στην Κινα .

Λεω ρε παιδια αφου γραφει dispatched στις 10/1 μηπως εχει ερθει και δεν εχει ανοιχτει ο σακος ?

Οχι λεει , εκει ειναι ακομα...

 

Ετσι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Όλη εκείνη η παλέτα πέρασε τελωνείο, γιατί ψάχναν κάτι παράνομα καλλυντικά-είδη υγιεινής διατροφής, από έναν νόμο που τέθηκε σε ισχύ εκείνες τις μέρες. Πιάσαν και το κινητό ενός συναδέλφου, που ήταν μόνο του, με DE post και εκείνο. Τα δικά μου ήταν 3 διαφορετικά δέματα, που είχαν παραγγελθεί διαφορετικές μέρες στο Focal και κατέληξαν μάλλον στην ίδια παλέτα. Την ίδια μέρα που αυτά τα 3 δέματα πήγαν στην υπηρεσία ελέγχου δεμάτων, άλλα 2 με Singapore (ένα κινητό και ένα tablet), πέρασαν κανονικά και έφτασαν στα χέρια μου την επόμενη. Από ότι φαίνεται, όλα πέρασαν σκανάρισμα, απλά όσα ήταν με DE, είχαν περισσότερες πληροφορίες πάνω τους στις καταγραφές και χτύπησαν καμπανάκι, ενώ τα SG δεν ασχολήθηκαν καν μαζί τους. Ή οι τελώνες είχαν πρότερη εμπειρία από τίποτα "ύποπτα" δέματα που διακινήθηκαν με DE (τα καλλυντικά που είπα παραπάνω), οπότε και δείξαν περισσότερη ευαισθησία σε όλα τα δέματα DE εκείνης της μέρας.

 

Εν πάσει περιπτώσει, θες σύμπτωση, θες γκαντεμιά, θες γούρι, έχω γύρω στα 0 στα 30 από singapore και 3 στα 4 τελωνεία από DE, οπότε, χλωμό έως πεθαμένο να ξαναβάλω παραγγελία που θα σταλεί με DE...

 

Εγώ δεν ξαναπαραγγέλνω με Deutsche Post για άλλο λόγο...έχω κάνει δεκάδες παραγγελίες τους τελευταίους μήνες...όπως και να εστάλησαν - China Post, Hongkong Post, Singapore Post, Swiss Post με tracking ή χωρίς - μόνο η παραγγελία με Deutsche Post / DHL GlobalMail χάθηκε με τη πολυπόθητη ταμπλετα...

Υπέβαλα και δύο αιτήματα αναζήτησης, γύρω στα μέσα Δεκέμβρη (δύο μήνες μετά την παραγγελία και ένα μήνα μετά το αίτημα αναζήτησης) έφθασε ένα από τα δύο Θεσσαλονίκη, με τα στοιχεία αναζήτησης που είχα υποβάλει, μια έντυπη φόρμα δλδ όπου υπέγραψα ότι δεν είναι παραλάβει...

 

Και το αστείο είναι πως είχα ζητήσει και είχα λάβει γραπτή επιβεβαίωση από Banggood πριν από τη παραγγελία πως θα το έστελναν μόνο με Singapore Post, αλλιώς να ακυρωνόταν η παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

dispatched to overseas , σημαίνει οτι έφυγε από την Κίνα, όχι οτι έφτασε Ελλάδα.

 

@vgiozo

Θέλει να ρίξουμε οριστικό μαύρο σε αυτά τα μαγαζιά που μας κοροιδεύουν μες τα μούτρα μας.Δεν έχει νόημα να είναι 5-10 ευχαριστημένοι λόγω καθαρά τύχης.

Οι πρακτικές που ακολουθούν συστηματικά αυτά τα πονηρά τυπάκια θέτουν σε κίνδυνο συνολικά την παραγγελία σου και σου αναλώνουν πολύτιμο χρόνο σε μ@l@κίες. Για πράγματα τα οποία έχουν λυθεί προ πολλού αυτοί επιμένουν ξεροκέφαλα να σε βασανίζουν. Οι τύποι είναι γτπ.

Pandawill? ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ! Ακόμα κι αν σταθώ τυχερός και το παραλάβω χωρίς τελωνείο.

Edited by atsalakwtos
Link to comment
Share on other sites

dispatched to overseas , σημαίνει οτι έφυγε από την Κίνα, όχι οτι έφτασε Ελλάδα.

 

Ναι. Όταν φτάσει θα δεις να λέει για "Άφιξη στο ΚΔ Αεροδρομίου"

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

dispatched to overseas , σημαίνει οτι έφυγε από την Κίνα, όχι οτι έφτασε Ελλάδα.

 

Αυτο ακριβως ελεγα στην υπαλληλο που μιλησα και μου ελεγε ΟΟΟΧΙΙΙ ακομα δεν εχει φυγει απο Κινα...

Link to comment
Share on other sites

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ. Διαβάστε τον τίτλο του θέματος!

Για αποστολές δεμάτων υπάρχει ξεχωριστό θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375436

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...