Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

skype εχεις χρησιμοποιησετ[osen_tony ].παντος για 15 μερες γενικα ειναι κλειστα τα εργοστασια και οι περισσοτερες επιχειρησεις

 

οχι ακομα δεν χρησιμοποιησα skype αλλα ειχα μιλησει με αλλους δυο εαν θυμαμαι καλα στο chat χθες και μου απαντησαν κανονηκα.

Τα λεω αυτα γιατι αυριο θελω να κανω μια παραγγελεια απο το minideal και θελω να ξερω εαν πανε ολα καλα με την παραγγελια μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι ακομα δεν χρησιμοποιησα skype αλλα ειχα μιλησει με αλλους δυο εαν θυμαμαι καλα στο chat χθες και μου απαντησαν κανονηκα.

Τα λεω αυτα γιατι αυριο θελω να κανω μια παραγγελεια απο το minideal και θελω να ξερω εαν πανε ολα καλα με την παραγγελια μου

 

Τον Τony το εχω συναντησ πολλες φορες στην χωρα του και τον ξερω οτι οκ ανθρωπος.εκτος απο τις πωλησης εχει και ενα μεγαλο εγαστηριο επισκευεις πασης φυσης κινητων τηλεφ.Απλα οτι εχει στοκ πιστευω μπορει να στο στειλει,γιαυτο σου λεω να επικοινωνησεις

Link to comment
Share on other sites

Τον Τony το εχω συναντησ πολλες φορες στην χωρα του και τον ξερω οτι οκ ανθρωπος.εκτος απο τις πωλησης εχει και ενα μεγαλο εγαστηριο επισκευεις πασης φυσης κινητων τηλεφ.Απλα οτι εχει στοκ πιστευω μπορει να στο στειλει,γιαυτο σου λεω να επικοινωνησεις

 

Δηλαδη να επικοινωνησω με το tony ε?

εγω επικοινωνησα με την kathereen

και των james οπως επισης τους εστειλα και e-mail γιατι ηθελα να τους κανω καποιες ερωτησεις για το κινητο που θελω να παρω.Ενδιαφερωμαι για το Newman N2 και απο οτι γραφουν το εχουνε in stock.

Δηλαδη την επομενη φορα που θα δω και τον tony να επικοινωνησω και μαζι του ε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να επικοινωνησω με το tony ε?

εγω επικοινωνησα με την kathereen

και των james οπως επισης τους εστειλα και e-mail γιατι ηθελα να τους κανω καποιες ερωτησεις για το κινητο που θελω να παρω.Ενδιαφερωμαι για το Newman N2 και απο οτι γραφουν το εχουνε in stock.

Δηλαδη την επομενη φορα που θα δω και τον tony να επικοινωνησω και μαζι του ε?

 

εαν εχεις προβλημα με τον tony,γενικα δεν θα εχεις πιστευω προβλημα απλα ρωτα εαν το εχουν στοκ online εαν ναι οκ τελος.απο τοτε που θα φυγ απο Σιγκαπουρη σε 8-10 μερες θα ειναι στα χερια σου

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις προβλημα με τον tony,γενικα δεν θα εχεις πιστευω προβλημα απλα ρωτα εαν το εχουν στοκ online εαν ναι οκ τελος.απο τοτε που θα φυγ απο Σιγκαπουρη σε 8-10 μερες θα ειναι στα χερια σου

 

ευχαριστω φιλος για τις πληροφοριες αυριο κιολλας αμα τον δω online θα του μιλησω..

sg post να επιλεξω ε?σαν τροπο αποστολης?και θα τους πω κιολλας και αμα το στελνουν και σαν gift

Link to comment
Share on other sites

sg post να επιλεξω ε?σαν τροπο αποστολης?και θα τους πω κιολλας και αμα το στελνουν και σαν gift

Ναι δεν θα εχεις πιστευω προβλημα τελωνειου οτι και να γραψουν που γραφουν πολυ μικρη αξια [tool communication ktlp] αλλα και στη ems στην Ελλαδα απο 5 τελωνειακους εχει μεινει ενας οποτε και εκει εχεις περισοτερες πιθανοτητες να μην περασει απο εκει αν και τον καιρο αυτο υπαρχουν πολυ λιγοτερα πακετα απο παλιοτερα.Εμπορος ρουχων[κινας] ειμαι και τα ξερω καλα αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα εχεις πιστευω προβλημα τελωνειου οτι και να γραψουν που γραφουν πολυ μικρη αξια [tool communication ktlp] αλλα και στη ems στην Ελλαδα απο 5 τελωνειακους εχει μεινει ενας οποτε και εκει εχεις περισοτερες πιθανοτητες να μην περασει απο εκει αν και τον καιρο αυτο υπαρχουν πολυ λιγοτερα πακετα απο παλιοτερα.Εμπορος ρουχων[κινας] ειμαι και τα ξερω καλα αυτα:)

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες σου

σημερα κιολλας μιλησα με τον tony και μου φανηκε πολυ εξυπηρετικος ανθρωπος.τον ρωτησα αυτα που ηθελα και ολα οκ.

μαλλον τοτε το sg post θα χρησιμοποιησω για να ειμαστε και ψιλο σιγουροι.ολα καλα μεχρι τωρα θα σε ενημερωσω και οταν κανω την παραγγελια μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παραγγείλει κανένας από http://www.everbuying.com Έχω παραγγείλει 2 τηλέφωνα τα οποία τα έχουν στείλει με Fiji post office ;;;;Το πρόβλημα είναι ότι έχουν παραμείνει τώρα και 15 μέρες στην Nadi των Fiji;; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Πόσες μέρες έκαναν να έρθουν Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ξέρω, εγώ το παρήγγειλα από http://www.everbuying.com/product314209.html με δύο μπαταρίες . Οι συγκεκριμένοι αν και αργοί στις αποστολές τους(τα στέλνουν μέσω των νησιών Φίτζι;;;;) είναι αξιόπιστοι.

 

φιλε μου το κιν που παρηγγειλες απο εδω σου ηρθε?? αν ναι μπορεις να μου τις εντυπωσεις σου κι αν ειχες προβλημα με τα τελωνεια?ενδιαφερομαι κι εγω για το κινητακι και θελω να μαθω οσο περισσοτερες λεπτομερειες μπορω για να το παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το κιν που παρηγγειλες απο εδω σου ηρθε?? αν ναι μπορεις να μου τις εντυπωσεις σου κι αν ειχες προβλημα με τα τελωνεια?ενδιαφερομαι κι εγω για το κινητακι και θελω να μαθω οσο περισσοτερες λεπτομερειες μπορω για να το παραγγειλω.

 

Δυστυχώς φίλε μου ακόμα όχι. Δεν ξέρω γιατί αλλά το έχουν στείλει με Fiji post office μάλλον για να μειώσουν το κόστος και από τις 12 του μήνα είναι στην Nadi των Fiji (θα μάθουμε και γεωγραφία με τους Κινέζους) χωρίς να έχει κουνήσει. Μόλις έρθει οπωσδήποτε θα δημοσιεύσω τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στις 14/1 παρηγγειλα απο merimobiles το jiayu g3...Οι μερες περνουσαν και το status της παραγγελιας παρεμενε awaiting fulfillment. Μιλησα μαζι τους, αρχικα λεγανε αυριο θα αλλαξει(την πρωτη βδομαδα)...μετα στις 21/1 μου ειπαν οτι ελειπε ο αριθμος του κιν μου για αυτο δε το στελναν(ακυρο...το ειχανε). Το δινω...την επομενη ακομα τα ιδια, μου λενε οτι εχουν πολλες παραγγελιες και κολλαει... στις 23/1 μου λενε οτι ειχαν γιορτες στην Κινα και οτι σημερα θα γινει shipped, ως εκ θαυματος την ωρα που μιλαγαμε αλλαζει σε shipped!!! 2 μερες μετα, σημερα δλδ, μιλαω μαζι τους και τους ρωταω για tracking number, και μου λενε πως υπαρχει καθυστερηση στο τελωνειο, οτι το δεμα γυρισε στα γραφεια τους και οτι τις επομενες μερες θα γινει shipped....Πολυ απλα τους ειπα οτι θελω cancelation διοτι τα λεφτα ειναι ενα ευκαταφρονητο ποσο και οτι μεχρι να ερθει το κιν θα περασουν οι 45 μερες που εχω ασφαλεια απο το paypal οποτε δεν γινεται να το ρισκαρω....τους φανηκε πολυ περιεργο!!!!

ειπαν οτι σε 2 εργασιμες θα γινει το refund....ελπιζω να γινει....

ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο site?????

αμα γινει το refund ποιο ειναι το πιο εμπιστο να παρω το κινητακι???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στις 14/1 παρηγγειλα απο merimobiles το jiayu g3...Οι μερες περνουσαν και το status της παραγγελιας παρεμενε awaiting fulfillment. Μιλησα μαζι τους, αρχικα λεγανε αυριο θα αλλαξει(την πρωτη βδομαδα)...μετα στις 21/1 μου ειπαν οτι ελειπε ο αριθμος του κιν μου για αυτο δε το στελναν(ακυρο...το ειχανε). Το δινω...την επομενη ακομα τα ιδια, μου λενε οτι εχουν πολλες παραγγελιες και κολλαει... στις 23/1 μου λενε οτι ειχαν γιορτες στην Κινα και οτι σημερα θα γινει shipped, ως εκ θαυματος την ωρα που μιλαγαμε αλλαζει σε shipped!!! 2 μερες μετα, σημερα δλδ, μιλαω μαζι τους και τους ρωταω για tracking number, και μου λενε πως υπαρχει καθυστερηση στο τελωνειο, οτι το δεμα γυρισε στα γραφεια τους και οτι τις επομενες μερες θα γινει shipped....Πολυ απλα τους ειπα οτι θελω cancelation διοτι τα λεφτα ειναι ενα ευκαταφρονητο ποσο και οτι μεχρι να ερθει το κιν θα περασουν οι 45 μερες που εχω ασφαλεια απο το paypal οποτε δεν γινεται να το ρισκαρω....τους φανηκε πολυ περιεργο!!!!

ειπαν οτι σε 2 εργασιμες θα γινει το refund....ελπιζω να γινει....

ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο site?????

αμα γινει το refund ποιο ειναι το πιο εμπιστο να παρω το κινητακι???

 

Διαφορα ακουγονται για το merimobiles..

Εγω παντως οταν παρω, το etotalk ειναι πρωτο στη λιστα, λιγο ακριβοτερο αλλα αξιοπιστο..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη παραγγελία που έκανα από merimobiles πήγε μια χαρά. Στη δεύτερη που έκανα πρόσφατα, άργησαν να μου δώσουν tracking number και μου δώσανε μόνο όταν τους απείλησα ευγενικά ότι θα κάνω dispute. Κάτι άλλο που θέλω να επισημάνω είναι ότι μετά από επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν ότι οι αποστολές με china post έχουν πρόβλημα σε πακέτα που περιέχουν μπαταρίες. Η singapore post μου είπαν ότι είναι εγγύηση. Γι'αυτό μακριά από china post!
Link to comment
Share on other sites

Διαφορα ακουγονται για το merimobiles..

Εγω παντως οταν παρω, το etotalk ειναι πρωτο στη λιστα, λιγο ακριβοτερο αλλα αξιοπιστο..

 

Παιδια ολοι το ιδιο ειναι... εγω σ αυτο το συμπερασμα καταληγω.

εγω ειχα μια πολυ καλη εμπειρια απο merimobiles με ενα tablet που πηρα ενω το totalk με ταλαιπωρει εδω και ενα μηνα και η ιστορια θα εχει και συνεχεια...

 

Εκανα την παραγγελία 20/12 (zte v970) παρελαβα αρκετα γρηγορα 5/1. Αμεσως παρατηρησα οτι το κινητο ειχε ενα μικρο χτυπηματακι στη μια πλευρα, δεν εδωσα μεγαλη σημασια αφου το κινητο εκ πρωτης οψεως λειτουργουσε κανονικα(για καθε ενδεχομενο τους εστειλα φωτο και εκανα παραπονα) . δεν το χρησιμοποιησα αμεσως αλλα μονο μετα απο 3 μερες διαπιστωσα οτι το backlight απο τα soft keys δεν λειτουργει. τους εστειλα mail και απο τοτε αρχιζει ο γολγοθας. Μου απαντουσαν μετα απο δυο μερες σε καθε mail ια να φλασαρω την official rom την αλλη να εγκαταστησω την ταδε εφαρμογη κτλ. Μετα μου ειπαν να το στειλω να το φτιαξουν. Φυσικα τους εκραξα και ζητησα ή αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων με την απειλη του paypal.Τελικα στις 20/1 μου εστειλαν την διευθυνση επιστροφης. Και ακομη δεν ξερω ποιες ειναι οι προθεσεις τους γιατι δεν εγραψαν ποτε ξεκαθαρα οτι θα προχωρησουν σε αντικατασταση. σε 7 μερες λιγει η προθεσμια για dispute στο paypal και το κινητο δεν εχει φτασει ακομα σε αυτους. Εννοειται οτι θα κανω dispute πριν ληξει η προθεσμια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα θα πανε καλα. Ε ν το μεταξυ και τα λεφτα μου εχω δωσει και κινητο δεν εχω και δεν ξερω και τι θα γινει. Αυτα λοιπον για το "καλο" μας το etotalk. Να μην σου τυχει ειναι κατα τ αλλα ολοι το ιδιο ειναι για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και τα ρίσκα που γνωρίζουμε όταν αγοράζουμε κινητό από Κίνα.

 

Εννοειται... αυτο που θελω να πω ειναι οτι κανενα κινεζικο eshop δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι απολυτα αξιοπιστο.

Το κερδος τους κοιτανε φυσικα και το after sales ειναι... βραστα. Γιαυτο καλο ειναι που μοιραζομαστε και τις εμπειριες μας για να μπορει καποιος να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα τι να περιμενει απο το καθε ενα.

Link to comment
Share on other sites

1η παραγγελια απο merimobiles και 2η απο το pandawill φτασαν σχεδον μαζι σημερα τα πηρα και τα 2...σε 8ημερες συνολο απο την αποστολη τους με σινγκαπουρι ποστ.

Πηρα το Xiaomi Mi2 και θηκες για ταμπλετ/κινητα απο merimobiles και pandawill αντιστοιχα.Ευχαριστημενος απο τα 2 μαγαζια.

16-01-2013 INFORMATION RECEIVED

(This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

19-01-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

24-01-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το huawei u8950d απο merimobiles το παραγγειλα 22/12 στισ 17/1 το ειχα καθως το εστειλαν 7/1 παιδια εγω ειμαι πολυ απογοητευμενος ειχα ζητησει να γινει rooted και ειχα δωσει 8 δολλαρια γιαυτο δεν μου το εκαναν καν και μετα μου ελεγαν οτι στο κινητο αυτο δεν γινετε rooted ενω στο etotalk γινετε τελικα σημερα μου ηρθε εμαιλ οτι εγινε refund το ποσο ενω τους εχω πριξει να με βοηθησουν τελικα το rootara μονος μου !!!
Link to comment
Share on other sites

1η παραγγελια απο merimobiles και 2η απο το pandawill φτασαν σχεδον μαζι σημερα τα πηρα και τα 2...σε 8ημερες συνολο απο την αποστολη τους με σινγκαπουρι ποστ.

Πηρα το Xiaomi Mi2 και θηκες για ταμπλετ/κινητα απο merimobiles και pandawill αντιστοιχα.Ευχαριστημενος απο τα 2 μαγαζια.

16-01-2013 INFORMATION RECEIVED

(This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

19-01-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

24-01-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

αρκετά ελπιδοφόρο ... μακάρι να μας κατσει κι εμάς ετσι.. το πολυ στις 30 θα το εχουμε

Πολύ αργότερα θα δεις όσα πραγματικά είδες
Link to comment
Share on other sites

Όσοι σκέφτεστε το merimobiles.com , κάντε μια βόλτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4513676#post4513676 .

Πολλοί οι απογοητευμένοι, και μόνο από ένα μοντέλο κιντού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχει θέμα αυτό τον καιρό με την Κίνα επειδή πλησιάζει η Κινέζικη Πρωτοχρονιά. Πρόσθεσε και το γεγονός ότι υπάρχει θέμα με κάποιες εταιρίες αποστολής δεμάτων ( π.χ. china post) με δέματα που περιέχουν μπαταρίες ( όπως κινητά).
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με τα ταχυδρομεία (και ιδίως με το china-post). Όλοι λάβαμε από singapore. Δέχονται τις παραγγελείες (και το χρήμα), στέλνουν ό,τι έχουν, όποτε το έχουν, χωρίς το root το οποίο πληρώνονται (και δεν ξέρω τι άλλο). Αν μετά επιμείνεις, σου βάζουν στο λογαριασμό του καταστήματος τα λεφτά που τους έδωσες για να ξαναψωνίσεις απ' αυτούς. Και απ' ό,τι βλέπω σήμερα, δε δέχονται τις ακυρώσεις και ξανακάνουν shipped τις ΗΔΗ shipped παραγγελείες!!!!

Δε λέω ότι είναι κλέφτες. Πουλάνε κανονικά τα κινητά. Απλά δεν είναι να τους εμπιστευτείς ότι θα σου στείλουν αυτό που παρήγγηλες. Υπάρχουν άλλοι που είναι πραγματικοί επαγγελματίες. Για αυτούς γράφουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλοι που είναι πραγματικοί επαγγελματίες. Για αυτούς γράφουμε εδώ.

Μήπως είναι τραβηγμένο αυτό που λες?

Υπάρχουν δηλαδή μαγαζιά που μπορείς να τα "εμπιστευτείς"?

Σε ρωτάω γιατί ψάχνω να πάρω ένα δικαρτο άλλα όλα μου φαίνονται πολύ φανταχτερά για να είναι αληθινά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι τραβηγμένο αυτό που λες?

Υπάρχουν δηλαδή μαγαζιά που μπορείς να τα "εμπιστευτείς"?

Σε ρωτάω γιατί ψάχνω να πάρω ένα δικαρτο άλλα όλα μου φαίνονται πολύ φανταχτερά για να είναι αληθινά.

 

Σωστός. Μάλλον παρασύρθηκα. Κάνουμε κατα κάποιο τρόπο το αντίθετο. Λέμε για τις στραβές που μας κάνουν ωστε να αποφεύγουμε τα λαμόγια...

Για μένα το πρόβλημα είναι το μαγαζί και όχι η συσκευή. Πάνω κάτω ξέρω τι να περιμένω από το κινέζικο (αν και μια χαρά μου φαίνονται!!) και δεν το πληρώνω ακριβά. Αυτή είναι η νέα μου τακτική. Αντί να παίρνω ένα ακριβό (γύρω στα 500€) και να τα κρατάω 2-3 χρόνια, αγοράζω στο 1/3 περίπου και να το κρατάω 1 χρόνο (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

καθολου αδικο δεν εχεις φιλε, σκεψου πόσο μάλλον οτι μπορει να σε βγάλει και το κινητό το κινέζικο κανα 2-3 χρονια στο 1/3 τιμης...

κι επισης ισως καλυτερα να λεμε οτι αυτός που εχει κανει την "κινεζιά" του λιγότερες φορές ειναι πιο αξιόπιστος...

Πολύ αργότερα θα δεις όσα πραγματικά είδες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...