Jump to content

Χρόνος εκκίνησης Η/Υ


george92
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο δικός μου είναι windows vista home basic και κάνει 1:30λεπτό απο την στιγμή που πατάω το κουμπάκι για να ανοίξει.

 

Εσάς;;

Geo man
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου (Windows XP Media Center Edition 2005) κάνει γύρω στα 40-50 δευτερόλεπτα για να ανοίξει και να με βγάλει στην επιφάνεια εργασίας γιατί έχω απενεργοποιήσει κάτι απο τις ιδιότητες (εξατομίκευση για τα vista) που μου αργούσε τον υπολογιστή.Τώρα με το ''Run'' και το ''Cmd'' προσπαθώ να τον κάνω να κλείνει γρηγορότερα.Αυτά.:)
Link to comment
Share on other sites

εμενα που τον εχω 5 χρονια με windows xp φυσικα κανει 10 ολοκληρα λεπτα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω windows xp home sp3 και συνολικα κανει γυρω στα 55 δευτερολεπτα για να μου ανοιξει πληρως..:)..βεβαια εχω απενεργοποιησει διαφορα της toshiba που τα θεωρω αχριστα γιατι αλλιως..:X

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ο δικός σου που κάνει 10λεπτά τι κάνεις; πατάς το κουμπάκι να ανοίξει και πηγαίνεις και ψήνεις καφε;;:X τι μνήμη έχεις; βγάλε τιποτα απο το start up
Geo man
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά? Τα κλείνουμε ποτέ τα pc για να μετρήσουμε το χρόνο εκκίνησης? :p

(και μην πάει κάνενας να ανοίξει θέμα για uptime!!!)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά? Τα κλείνουμε ποτέ τα pc για να μετρήσουμε το χρόνο εκκίνησης? :p

(και μην πάει κάνενας να ανοίξει θέμα για uptime!!!)

 

Κι εγω το παλιο μου desktop pc δεν το εκλεινα..το αφηνα να κατεβαζει ολη μερα απο το utorrent..:p..αλλα μετα πηρα λαπτοπ το οποιο ε δεν μπορω να το αφηνω συνεχεια ανοιχτο..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου δεν ειναι και τοσο φορτωμενο αλλα ο σκληρος δισκος απο την πολυ δουλεια κανει χαζομαρες. αλλα δεν εχω παραπονο μεχρι και ταινιες μετατρεπει (σε 2 ωρες)..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το startup το κάνει σε 45 δευτερόλεπτα (Vista Ultimate) περνώντας μόνο "3 γραμμές" στην εκκίνηση. Τον χρόνο τον μετράω μετά το screen του bios. Μόλις σβύνει πατάω το χρονόμετρο. Τα 45 αυτα δευτερόλεπτα γίνονται μόνο με τα απολύτως απαραίτητα προγράμματα, και με την sidebar ενεργοποιημενη.

 

http://img212.imageshack.us/img212/6089/45419140xy9.th.jpg

 

 

Μετά απο φορμάτ όμως που δεν έχει τίποτα το λετουργικό, ούτε κάν antivirus τότε εκει θέλω 25 δευτερόλεπτα.

 

Α ξέχασα, έχω δίσκο SSD.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα σε 2 λεπτα αλλα εινα φουλ φορτωμενος.AMD x2 5200 2 giga ram

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

το desktop που εχω με p4 2.4ghz 512ραμ 80αρι δισκο και xp pro κανει περιπου 2,5-3 λεπτα.

το λαπτοπ με core2duo 1.83ghz 2gb ram kai 160gb δισκο με vista ultimate κανει γυρω στο 2λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

το λαπτοπ με core2duo 1.83ghz 2gb ram kai 160gb δισκο με vista ultimate κανει γυρω στο 2λεπτο.

 

Φυσικό είναι.Τα Vista έχουν ένα σωρό πρόγραμμα στο Start-Up με αποτέλεσμα να αργεί ο υπολογιστής πολύ.Επείσης τα Vista για να ''τρέχουν'' χωρίς κολλήματα χρειάζονται Ram 2GB+.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάνει 1 λεπτό περίπου μέχρι να μπει στα windows (xp) και μετά κάνει άλλα 3-4 λεπτά μέχρι να φορτώσει τα προγράμματα. Βασικά έχει γεμίσει ο σκληρός μου που είναι παλιός και κάνει αυτόν τον εκνευριστικό ήχο μέχρι να φορτώσει τα προγράμματα. Σε λίγο καιρό που θα τον αλλάξω ελπίζω να δω διαφορά!
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάνω από 40 δευτερόλεπτα δεν κάνει να γεμίσει, φυσικά έχω σουτάρει πολλά άχρηστα πια σε μένα προγράμματα που το κάνανε να αργεί να φορτώσει. Εξαρτάται ο χρόνος και από την μητρική εννοείται
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά μέχρι να φορτώσει τελείως. Κάνω καφέ και ξανα-έρχομαι :p
Link to comment
Share on other sites

εχω πατησει εκκινηση απο το 2006..μολις βγηκε απο τα βιος και μπαινει χπ..

 

κρατα γερα..με την επομενη ολυμπιαδα μπορει να εχουν φορτωσει και τα start up! :p

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα καινούργιο σκληρό δίσκο, πέρασα πάλι τα windows τα προγράμματα κλπ.. και πλέον κάνει γύρω στο ενάμιση λεπτό μέχρι να μπει στα windows και να φορτώσει τα προγράμματα.

 

Βλέπω μερικοί γράφετε εδω μέσα οτι έχετε επιλέξει να μην φορτώνουν κάποια προγράμματα που είναι άχρηστα.

1) Ποια είναι αυτά τα προγράμματα?

2) Πώς τα απενεργοποιείς?

3) Αυτό που θέλω σίγουρα να αφαιρέσω είναι το update που μου εμφανίζει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή.. Πώς το απενεργοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις το Run του Start μενού "msconfig" και στη καρτέλα "Startup" (προτελευταία) επιλέγεις τι θέλεις να τρέχει με την εκκίνηση των Windows.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που θα πατησω το κουμπι ενεροποιησης, κανει περιπου 50 δευτερολεπτα Bios & φορτωμα ολα, εκτος της sidebar των Vista.

Χωρις/Μετα το Bios, ο χρονος ειναι περιπου στα 30 δευτερολεπτα.

 

Core 2 Duo 2.2 GHz, 2GB RAM, Vista Ultimate. (και καινουργιο το μηχανημα, αυτο ελειπε να αργει....)

 

 

Πολυ καλο & βοηθητικο για τα προγραμματα κατα την εκκινηση και γενικα για τη διαχειρηση του υπολογιστη σας, ειναι και το "Tune Up Utilities"!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...