Jump to content

[Επίσημο] Motorola VE66 και VE66 Luxury


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει ότι συμβαίνει αυτό! Από μια (πολύ) γρήγορη ματιά που έριξα, δεν κατάφερα να βρω κάτι. Δεν νομίζω πάντως πως ειναι κάτι ενοχλητικό, ώστε να μας απασχολήσει ιδιαίτερα κατά τη χρήση του κινητού.:)

 

H αλήθεια είναι σαφώς πως τους περισσότερους μαζί και εμένα δεν με πολυαπασχολεί..

αλλά είναι κάποιες φορές που τα μηνύματα θέλω να τα στέλνω με μικρά..και να τα λαμβάνει και ο άλλος με μικρά...και είναι λίγο σπαστικό να μην γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 369
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε, αλλά όλα οκ με την kingston. Την αναγνώρισε αμέσως. Δυσκολεύομαι λίγο όμως με τον opera browser. Κατέβασα τον opera mini 5 beta 2 αλλά όταν κάνει εκκίνηση της εφαρμογής (αφού ζήτησε την άδεια για ανταλλαγή υλικού μέσω Internet και πάτησα ναι) βγάζει μήνυμα:

"Could not store resource":mad::mad:

Δοκίμασα και τον 4.2 αλλά κολλάει στο ακριβώς παραπάνω σημείο. Γνωρίζει κανείς τίποτα?

Συνδέομαι μέσω wifi στο σπίτι και ο symhony browser δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, τρέχει αέρας! Μήπως να μην τον άλλαζα?

 

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά; Βρήκε κανένας τίποτα τελικά; Σε σας, ο opera εγκαταστάθηκε και έτρεξε κατ'ευθείαν;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά; Βρήκε κανένας τίποτα τελικά; Σε σας, ο opera εγκαταστάθηκε και έτρεξε κατ'ευθείαν;:blink:

 

 

 

Και εγώ λίγο δυσκολεύτηκα με τον 5.2 αλλά στο τέλος τα κατάφερα και τελικά πάει μια χαρά. Πολύ καλύτερος από τον ενσωματωμένο δικό του.

Από ότι θυμάμαι θα πρέπει να τον εγκαταστήσεις στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα όπου κολλάει στην αρχή και δεν συνεχίζει με τίποτα.

Σε περίπτωση που πάλι αντιμετωπίσεις πρόβλημα κάνε καμιά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή ακόμα και διαγραφή όλων των δεδομένων και ξαναπροσπάθησε

 

Για να μη σου βγάζει συνέχεια ενοχλητικά μηνύματα ασφάλειας μπορείς να ακολουθήσεις την παρακάτω διαδικασία που βρήκα σε κάποιο forum:

 

1.Connect your phone to computer with memory card mode

2.Go to the driver you install the java[phone/memory card]

3.Go to [phone/memory card]\.system\java\DownloadApps

(If you cannot see the .system folder,

you may just enter the path in My computer,

e.g. E:\.system\java\DownloadApps

or you can go to control panel, find the folder option, cancel all folder hiding option)

4.You can see many folders like MIDlet00500 to MIDlet00510, these are the javas arranged according to installing time

5.Enter the folder, open registry.txt(better use UltraEdit or something like that)

6.Identifying the java, search"MIDlet-1:", than you can see the java name

7.Authorize the java, search "Domain:", replace the "Untrusted" with "Manufacturer"

8.Save and disconnect the phone, than it should be work

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λίγο δυσκολεύτηκα με τον 5.2 αλλά στο τέλος τα κατάφερα και τελικά πάει μια χαρά. Πολύ καλύτερος από τον ενσωματωμένο δικό του.

Από ότι θυμάμαι θα πρέπει να τον εγκαταστήσεις στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα όπου κολλάει στην αρχή και δεν συνεχίζει με τίποτα.

 

Έγραψες φίλε!:up: Αυτή η λεπτομέρεια ήταν. Ο opera browser 5.2 είναι απλά γαμάτος! Καμία σχέση με τον symphony που βγάζει μια κενή λευκή σελίδα! Το άλλο με τα μηνύματα ασφαλείας το έχεις δοκιμάσει; Όταν το δοκιμάσω πάντως, θα ποστάρω ξανά.

Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω τον opera τον προεπιλεγμένο browser, έτσι ώστε να μην ανοίγει κάθε φορά, που πατάω το πλήκτρο internet, ο symphony;

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τα μηνύματα ασφαλείας το έχεις δοκιμάσει; Όταν το δοκιμάσω πάντως, θα ποστάρω ξανά.

Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω τον opera τον προεπιλεγμένο browser, έτσι ώστε να μην ανοίγει κάθε φορά, που πατάω το πλήκτρο internet, ο symphony;

 

Φυσικά και το έχω δοκιμάσει δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σημειωματάριο των Windows για την επαιξεργασία. Δουλεύει μάλιστα σε όλες τις εφαρμογές java.:)

Για την δεύτερη ερώτηση εκεί δεν μπορώ να σου απαντήσω

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, το αγόρασα κι εγώ για 2ο κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω μία απορία όμως, όποτε πάω να να στείλω attachement photo πάνω από 1mb μου βγάζει το εξής μυνημα: "Cannot Send" Because this email is larger than 1 megabytes, your message cannot be sent. Please delete some attachements." Τί παίζει με αυτό ξέρει κανείς? Είναι θέμα λειτουργικού ή ρυθμίζεται κάπως?
Blackberry 9780 Bold | Blackberry Playbook 16gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

 

Από τον τίτλο και μόνο φαίνεταί ότι τελικά άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους τα πρώτα προβλήματα. Αφού ξεπεράστηκαν τα όποια προβλήματα με τις εφαρμογές κτλ εμφανίστηνκαν τα πρώτα λειτουργικά προβλήματα.

 

Πριν προχωρήσω θα ήθελα πολύ να απαντήσετε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς το ίδιο καθώς μπορεί να έχω πέσει σε ελατωμματική παρτίδα.

 

Η περιγραφή του προβλήματος έχει ως εξής:

Όταν πρωτοπήρα την συσκευή, μετά τον 3ο κύκλο πλήρους φόρτισης/αποφόρτισης, εκεί που ήταν φορτισμένο το κινητό έσβηνε και μετά δεν ξανάναβε (ούτε βάζοντας τον φορτιστή) παρά μόνο αν έβγαζα και έβαζα την μπαταρία (αν μου επιτρέπεται η έκφραση "νέκρωνε"). Επίσης εκεί που ήταν πλήρως φορτισμένο ξαφνικά μου έδειχνε ότι είχε αδειάσει η μπαταρία κάνοντας κάτι απλό (π.χ. λίγο ράδιο).

Το πήγα στην Motorola και το άφησα για service και μου έκαναν αναβάθμιση και μου έδωσαν νέα μπαταρία (άνοιχτη σε σακουλάκι-πλήρως κινέζικη μπαταρία αφού όλα πάνω ήταν στα κινέζικα).

Έχοντας νέα μπαταρία, έκανα πάλι τους 3 κύκλους πλήρους φόρτισης/αποφόρτισης και μόλις χτες μου έκανε το ίδιο. δηλαδή εκεί που το βράδυ το άφησα με 2 γραμμές στην μπαταρία, το πρωί ήταν σβηστό και πάλι δεν έκανε τίποτα παρά μόνο βγάζοντας-βάζοντας την μπαταρία.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Έχετε να προτείνετε κάτι (εκτός του ότι πρέπει να το ξαναπάω στην Motorola).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το κανε αλλα τωρα επανηλθε μονο του.ειναι αρκετα buggy αλλα δεν με νοιαζει τοσο αφου ειναι 2 τηλεφωνο.ελεγα μπας και το κανω στην ακρη το Ν82 αλλα δεν το βλεπω
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ στο δικό μου, μετά από κάμποσες φορτίσεις.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Να θυμάστε ότι πρέπει να αναφέρουμε τα διάφορα προβλήματα του VE66 (ας μην ξεχνάμε ότι μέσα σε 1 Σ/Κ βγήκε σε προσφορά στα 100€ σε όλα τα καταστήματα) ώστε να είμαστε και υποψιασμένοι......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

 

Από τον τίτλο και μόνο φαίνεταί ότι τελικά άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους τα πρώτα προβλήματα. Αφού ξεπεράστηκαν τα όποια προβλήματα με τις εφαρμογές κτλ εμφανίστηνκαν τα πρώτα λειτουργικά προβλήματα.

 

Πριν προχωρήσω θα ήθελα πολύ να απαντήσετε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς το ίδιο καθώς μπορεί να έχω πέσει σε ελατωμματική παρτίδα.

 

Η περιγραφή του προβλήματος έχει ως εξής:

Όταν πρωτοπήρα την συσκευή, μετά τον 3ο κύκλο πλήρους φόρτισης/αποφόρτισης, εκεί που ήταν φορτισμένο το κινητό έσβηνε και μετά δεν ξανάναβε (ούτε βάζοντας τον φορτιστή) παρά μόνο αν έβγαζα και έβαζα την μπαταρία (αν μου επιτρέπεται η έκφραση "νέκρωνε"). Επίσης εκεί που ήταν πλήρως φορτισμένο ξαφνικά μου έδειχνε ότι είχε αδειάσει η μπαταρία κάνοντας κάτι απλό (π.χ. λίγο ράδιο).

Το πήγα στην Motorola και το άφησα για service και μου έκαναν αναβάθμιση και μου έδωσαν νέα μπαταρία (άνοιχτη σε σακουλάκι-πλήρως κινέζικη μπαταρία αφού όλα πάνω ήταν στα κινέζικα).

Έχοντας νέα μπαταρία, έκανα πάλι τους 3 κύκλους πλήρους φόρτισης/αποφόρτισης και μόλις χτες μου έκανε το ίδιο. δηλαδή εκεί που το βράδυ το άφησα με 2 γραμμές στην μπαταρία, το πρωί ήταν σβηστό και πάλι δεν έκανε τίποτα παρά μόνο βγάζοντας-βάζοντας την μπαταρία.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Έχετε να προτείνετε κάτι (εκτός του ότι πρέπει να το ξαναπάω στην Motorola).

 

Ευχαριστώ.

 

Προφανώς έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι. Εμένα μετά από περίπου 2 μήνες, η μπαταρία μου κρατάει 3+ μέρες με κανονική χρήση. Και τα συμπτώματα που σου παρουσιάζει δεν έχουν αναφερθεί ποτέ από κανέναν. Πίσω στη Motorola ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι. Εμένα μετά από περίπου 2 μήνες, η μπαταρία μου κρατάει 3+ μέρες με κανονική χρήση. Και τα συμπτώματα που σου παρουσιάζει δεν έχουν αναφερθεί ποτέ από κανέναν. Πίσω στη Motorola ξανά!

 

Μάλλον αυτό θα κάνω στην τελική......(:protest::shoot::rocket::knife:)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου το εχει κανει 2 φορες αυτο. Με αποτελεσμα μαλιστα οπως ειναι λογικο να μην χτυπησει το ξυπνητηρι το πρωι! :shock:

 

Την πρωτη φορα νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια που ηταν μια 2η που εχω παρει απο ebay. Αλλα πριν μια βδομαδα το εκανε και με την γνησια...

Παντως 2 φορες σε 2,5 μηνες δεν ειναι και κατι τρομερο αλλα υπαρχει σιγουρα προβλημα αξιοπιστιας βασικα για το ξυπνητηρι που ειναι σημαντικοτατο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου το εχει κανει 2 φορες αυτο. Με αποτελεσμα μαλιστα οπως ειναι λογικο να μην χτυπησει το ξυπνητηρι το πρωι! :shock:

 

Την πρωτη φορα νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια που ηταν μια 2η που εχω παρει απο ebay. Αλλα πριν μια βδομαδα το εκανε και με την γνησια...

Παντως 2 φορες σε 2,5 μηνες δεν ειναι και κατι τρομερο αλλα υπαρχει σιγουρα προβλημα αξιοπιστιας βασικα για το ξυπνητηρι που ειναι σημαντικοτατο...

 

Τότε προφανώς δεν πρόκειται για ελλατωματικό κομμάτι αλλά για ελλατωματική παρτίδα. Το δικό μου είναι μια χαρά (φτου φτου)!

 

Έχω πάντως παρόμοιο (αλλά πολύ πιο ανώδυνο) πρόβλημα με το VE538 μου το οποίο τις περισσότερες φορές που το φορτίζω, μετά από 1-2 λεπτά αφού το αποσυνδέσω από το φορτιστή, η ένδειξη της μπαταρίας είναι κόκκινη σα να μη το φόρτισα καθόλου. Μετά από μια επανεκκίνηση όμως στρώνει αμέσως σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

από video recording πως είναι?

γιατί εγώ

που έχω το zine

με την kodak έχω μείνει άφωνος από το video

κάποτε να φανταστείτε που δοκίμαζα ένα ζ3 της μοτορόλα

και το video ήταν ΑΨΟΓΟ χωρίς υπερβολές (και από το ζ6 ανώτερο)

στο zine απλά απαράδεκτο 144χ176 η μέγιστη ανάλυση

 

πιστεύω πως στο 66 πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των βίντεο που τραβάει το VE66 πιο πολύ κινητό 2Mp θυμίζει παρά 5Mp.:wacko:

Ειδικά, σε σχέση με την εξαιρετική ποιότητα των βίντεο των κινητών της LG (πάλι στα 5Mp), που τυχαίνει να έχω προσωπική εμπειρία και μπορώ να συγκρίνω άμεσα, είναι η νύχτα με τη μέρα. Κατά τη γνώμη, μακράν το σημαντικότερο μειονέκτημα του VE66.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς και η κάμερα του δεν είναι για 5Μp, αλλά για ~100€μια που ήταν η προσφορά σούπερ είναι, από εκεί και πέρα θα τσίμπαγα ένα C903 που βγήκε σε προσφορά ~160€.

 

Με λίγα λόγια για να τα σκάσεις να το αγοράσεις με την τιμή +150 δεν αξίζει αλλά για κάτω από τα 100 που το πήραν πολλοί μεταξύ αυτών και εγώ πιστεύω δεν παίζει τίποτα καλύτερο αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τότε προφανώς δεν πρόκειται για ελλατωματικό κομμάτι αλλά για ελλατωματική παρτίδα. Το δικό μου είναι μια χαρά (φτου φτου)!

 

Αυτο δεν ειναι σιγουρο.

Πιθανον να ειναι bug του FW που το εχουν φυσικα ολα και απλα δεν σου εχει κατσει ακομα. 2 φορες στους 2.5 μηνες ειναι ενα μεγεθος που στατιστικα θα μπορουσε να σου τυχει πχ ακομα και μονο μια φορα μεσα σε 1 χρονο.

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι σιγουρο.

Πιθανον να ειναι bug του FW που το εχουν φυσικα ολα και απλα δεν σου εχει κατσει ακομα. 2 φορες στους 2.5 μηνες ειναι ενα μεγεθος που στατιστικα θα μπορουσε να σου τυχει πχ ακομα και μονο μια φορα μεσα σε 1 χρονο.

 

Αυτό που λες έχει μια βάση αλλά προσωπικά το τηλέφωνο το έχω αγοράσει 4-1-2010 και από εκείνη τη μέρα το χρησιμοποιώ καθημερινά. Το έχω κλείσει μόνο για να αλλάξω κάρτες SIM και δεν έχει κολλήσει ποτέ ούτε για πλάκα. Μιλάμε για χρήση θανάτου έτσι; Με WiFi μονίμως ανοιχτό, mp3 να παίζουν συνέχεια, sms όλη την ώρα, φωτογραφίες με φλας συνέχεια και γενικά τρελό λιώσιμο ειδικά τα Σαβατοκύριακα!

 

Όσο για την κάμερα επειδή αρκετοί έχουν παράπονα, οι φωτογραφίες του τη μέρα είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Τη νύχτα με φλας έχουν αρκετό θόρυβο και για να βγουν ικανοποιητικές, πρέπει το αντικείμενο να είναι αρκετά κοντά για να καλυφθεί πλήρως από το φλας. Για 5MP όντως δεν πείθει αλλά όπως έχουμε πει χιλιάδες φορές... Με 95-100 € που δώσαμε, είχαμε να επιλέξουμε μεταξύ αυτού και κάποιων άλλων όπως:

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000413&u=NOKIA-5130-XPRESSMUSIC-RED

 

και

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000558&u=SONY-ERICSSON-W395-BLUSH-TITANIUM

 

Δε νομίζω να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να συγκρίνει!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κάμερα επειδή αρκετοί έχουν παράπονα, οι φωτογραφίες του τη μέρα είναι σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Τη νύχτα με φλας έχουν αρκετό θόρυβο και για να βγουν ικανοποιητικές, πρέπει το αντικείμενο να είναι αρκετά κοντά για να καλυφθεί πλήρως από το φλας. Για 5MP όντως δεν πείθει αλλά όπως έχουμε πει χιλιάδες φορές... Με 95-100 € που δώσαμε, είχαμε να επιλέξουμε μεταξύ αυτού και κάποιων άλλων όπως:

 

.....

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες έχει μια βάση αλλά προσωπικά το τηλέφωνο το έχω αγοράσει 4-1-2010 και από εκείνη τη μέρα το χρησιμοποιώ καθημερινά. Το έχω κλείσει μόνο για να αλλάξω κάρτες SIM και δεν έχει κολλήσει ποτέ ούτε για πλάκα. Μιλάμε για χρήση θανάτου έτσι; Με WiFi μονίμως ανοιχτό, mp3 να παίζουν συνέχεια, sms όλη την ώρα, φωτογραφίες με φλας συνέχεια και γενικά τρελό λιώσιμο ειδικά τα Σαβατοκύριακα!

 

Και εγω το εχω απο τελη 12-2009 και δεν το εχω κλεισει ποτε. Ουτε για να αλλαξω sim! :p Μονο 2-3 φορες που αλλαξα μπαταρια. Αυτο το προβλημα του black-out δεν το παθαινει την ωρα που του κανεις κατι / που το φορτωνεις. Και τις 2 φορες το εκανε σε φασεις που ηταν σε μεγαλη αδρανεια (ακουμπισμενο για ωρες σε ενα σημειο). Ισως τρωει καποιο τυχαιο κολημα απο το σημα δικτυου η κατι αλλο. Στατιστικα αν σε ενα χρονο δεν σου το εχει κανει καμια φορα θα μπρουσα μετα να δεχθω οτι προκειται για ελλατωματικη παρτιδα ή κομματια. Εχω πιο πιθανο να ειναι κατι στο FW. Ενα bug η μια τυχαια τρυπα στον κωδικα που βαραει σφαλμα... (αλλωστε εχει αρκετα bugs που τα εχουμε συζητησει πριν ενα διμηνο εδω)

Και δεν το συζηταω, για τα 95 ευρω ειναι ΤΟ τηλεφωνο για οποιον το αμφισβητει ακομα...

Edited by jsimeo
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πειραματίστηκα λίγο με το κινητό και το Motorla Tools και συγκεκριμένα με το πώς το χρησιμοποιούμε ως μόντεμ για τον υπολογιστή μας. Παρατήρησα όμως ότι στις επιλογές σύνδεσης δεν υπάρχει αυτή του WiFi (στη σουίτα όχι στο κινητό). Μήπως για να εμφανιστεί θα πρέπει να έχω ήδη συνδεθεί κάπου με το κινητό ή απλά δεν δίνεται η δυνατότητα του να χρησιμοποιηθεί σαν ασύρματη κάρτα δικτύου; Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς; Edited by Kostas_01
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...