Jump to content

[Επίσημο] Motorola VE66 και VE66 Luxury


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να υποθέσω ότι αφού δεν απαντάει κανείς, στα δικά σας υπάρχει το menu της εκτροπής κλήσης; :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 369
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να υποθέσω ότι αφού δεν απαντάει κανείς, στα δικά σας υπάρχει το menu της εκτροπής κλήσης; :blink:

 

Τώρα το ψάχνω από: ρυθμίσεις> 9 ρυθμίσεις κλήσεων> εκτροπή κλήσεων >κλήσεις φωνής > εκτροπή κλήσεων > όλες οι κλήσεις ... επιλέγεις «προς» και ορίζεις το αριθμό της εκτροπής.

 

Ακύρωση: Ρυθμίσεις > ρυθμίσεις κλήσεων > Εκτροπή κλήσεων > Ακύρωση όλων.

 

Υ.Γ. Είπαμε έχει ατέλειες αλλά όχι και έτσι :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά και από εμένα,

 

Εδώ και μια εβδομάδα έχω αγοράσει το VE66 από το Media Markt και σε δοκιμές που έχω κάνει έχω διαπιστώσει ακριβώς τα ίδια προβλήματα.

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα firmware, παρτίδας κλπ αλλά πιστεύω ότι με μελλοντικό update σε firmware θα επιλυθούν.

 

Κάθε αρχή και δύσκολη...

 

Και εγω πριν μια βδομαδα απο Κωτσοβολο ομως (αφου το ειχε 4 ευρω φτηνοτερο)

Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση που περιμενα 4 μερες για να μην το παω πισω το τηλεφωνακι! "Νεος-νεος" (2 μηνυματα!!) αλλα το φορουμ το "ξελασπωσες". ;)

 

(Ευχαριστω και τον φιλο zerow για το ενδιαφερον παρα το οτι δεν εχει το τηλεφωνο!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τα θέματα που θίχτηκαν σχετικά με διάφορες λειτουργίες του κινητού έκανα και εγώ διάφορες δοκιμές με τα εξής αποτελέσματα:

 

1. Χρησιμοποιώντας τον ενσωματωμένο browser μπόρεσα και είδα βίντεο από το youtube.com κανονικά και με ήχο μέσω της WiFi σύνδεσης.

 

2. Η εκτροπή κλήσεων βρίσκεται εδώ: Μενού -> Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις Κλήσεων -> Εκτροπή Κλήσεων

 

3. Επιβεβαίωσα το πρόβλημα με την αποθήκευση των σταθμών ραδιοφώνου στην μπάντα FM1. Ψάχνω για κάποια λύση.

 

4. Η ένταση του ραδιοφώνου είναι όντως μεγαλύτερη από αυτή που έχει το κινητό όταν παίζει MP3. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει όμως και σε άλλες συσκευές (εννοώ άλλα μοντέλα, είτε Motorola είτε άλλης μάρκας) που έχω δει. Δε θα με ανησυχούσε κάτι τέτοιο.

 

5. Σχετικά με το Fast Scroll: Όταν το αρχικό μενού εμφανίζεται σαν πλέγμα, το fast scroll δε λειτουργεί. Αν εμφανίζεται σαν λίστα ή spinner τότε λειτουργεί κανονικά. Σε όλα τα υπομενού (που εμφανίζονται σαν λίστα) σε εμένα λειτουργεί.

Να σημειώσω βέβαια ότι καμμιά φορά όντως φαίνεται για λίγο να ξεχνιέται σε ένα σημείο και μετά να πηδάει δυό-τρεις επιλογές παρακάτω, αλλά τέτοια έχω δει και στο Ε8 όπου σιγά-σιγά κατάφερα να το κουμαντάρω.

 

Όλα τα παραπάνω τα δοκίμασα σε ένα VE66 με εργοστασιακό firmware R6743_G_74.31.03RPL

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά σε όλους! :)

 

Παιδιά αγόρασα κι εγώ το κινητό προχθές και δεν μπορώ να δω καθόλου videos από το youtube! Μου εμφανίζει το μήνυμα "Πρόβλημα Δικτύου" "αδύνατη η σύνδεση με τον διακομιστή" ! :(

 

Συνδέομαι με wifi και βλέπω κανονικά όλες τις σελίδες χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα!

Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με αν τυχόν είχατε και εσείς το ίδιο πρόβλημα και το λύσατε με κάποιο τρόπο! Έχω κάνει απίστευτο ψάξιμο στο google χωρίς να έχω βρει άκρη. Επίσης δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση firmware για το κινητό.

 

 

Εντάξει παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε με επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων! :lol:

Σε μένα παραμένει το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά την επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.:(

Μήπως υπάρχει καμμιά άλλη λύση ή μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να ξαναβρώ τα βήματα ρύθμισης στο youtube, που μου είχε εμφανίσει την πρώτη φορά που επιχείρησα να δω βίντεο; (με ρωτούσε αν βλέπω κάτι εικόνες κτλ κι ομολογώ πως δεν τους έδωσα και ιδιαίτερη προσοχή -ίσως μάλιστα να είχα παρακάμψει και καποιο μέρος τη διαδικασίας-:O)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ψάχνω από: ρυθμίσεις> 9 ρυθμίσεις κλήσεων> εκτροπή κλήσεων >κλήσεις φωνής > εκτροπή κλήσεων > όλες οι κλήσεις ... επιλέγεις «προς» και ορίζεις το αριθμό της εκτροπής.

 

Ακύρωση: Ρυθμίσεις > ρυθμίσεις κλήσεων > Εκτροπή κλήσεων > Ακύρωση όλων.

 

Υ.Γ. Είπαμε έχει ατέλειες αλλά όχι και έτσι :lol: :p

 

Στο δικό μου, δεν υπάρχει αυτό το menu... :wacko:

Τι προτείνετε; Να το πάω στο service; Να το φλασάρω; Τα έχω παίξει γιατί η εκτροπή είναι κάτι που χρησιμοποιώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόνο απο eshop το βλέπω τώρα διαθέσιμο μάλλον γενικώς ξεπούλησαν το stock, και μένα μάλλον ένα από τελευταία κομμάτια πρέπει να μου έστειλαν από Κωτσόβολο γιατί το κουτί ήταν ανοιγμένο και λίγο ταλαιπωρημένο... αν το ήξερα θα το έπαιρνα από το άλλους, τουλάχιστον ήταν «καθαρό».

 

Στο δικό μου, δεν υπάρχει αυτό το menu... :wacko:

Τι προτείνετε; Να το πάω στο service; Να το φλασάρω; Τα έχω παίξει γιατί η εκτροπή είναι κάτι που χρησιμοποιώ πολύ...

 

Αυτό κάπως κουλό που ακούγεται και παλιότερη έκδοση λογισμικού να είχες, πόσο να άλλαξε ποια; Μήπως σου έδωσαν άλλο κινητό και όχι το VE66 :confused: ... τι να πω!

 

Για να καταλάβω κάτω δεξιά στο κεντρικό μενού δεν έχει τις "ρυθμίσεις" ή στην 9η επιλογή δεν έχει "ρυθμίσεις κλήσεων"... ή κάτι άλλο για γίνε λίγο ποιο σαφής!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παραμένει το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά την επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.:(

Μήπως υπάρχει καμμιά άλλη λύση ή μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να ξαναβρώ τα βήματα ρύθμισης στο youtube, που μου είχε εμφανίσει την πρώτη φορά που επιχείρησα να δω βίντεο; (με ρωτούσε αν βλέπω κάτι εικόνες κτλ κι ομολογώ πως δεν τους έδωσα και ιδιαίτερη προσοχή -ίσως μάλιστα να είχα παρακάμψει και καποιο μέρος τη διαδικασίας-:O)

 

Είχα και εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα και σκέφτηκα πως πιθανόν φταίνε οι ρυθμίσεις του router μου (Sagem 2404)... Οπότε μπήκα και το έψαξα.

Έκανα enable (ενεργοποίησα) την επιλογή WMM(Wi-Fi Multimedia) η οποία εξ ορισμού ήταν απενεργοποιημένη... Το πρόβλημα λύθηκε :)

Ψάξε μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο δικό σου router.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάπως κουλό που ακούγεται και παλιότερη έκδοση λογισμικού να είχες, πόσο να άλλαξε ποια; Μήπως σου έδωσαν άλλο κινητό και όχι το VE66 :confused: ... τι να πω!

 

Για να καταλάβω κάτω δεξιά στο κεντρικό μενού δεν έχει τις "ρυθμίσεις" ή στην 9η επιλογή δεν έχει "ρυθμίσεις κλήσεων"... ή κάτι άλλο για γίνε λίγο ποιο σαφής!

 

Πατάω κάτω δεξιά για να μπω στο κεντρικό μενού, μετά ρυθμίσεις και μετά το 9/ρυθμίσεις κλήσεων. Μέχρι εδώ καλά! Εδώ μέσα όμως οι επιλογές που μου δίνει, είναι οι εξης με τη σειρά που τις αναφέρω:

 

-Ταχεία κλήση

-Ρύθμιση κλήσεων

-Ρυθμίσεις κλήσεων

-Πάγιες κλήσεις

-Αποκλ. καλούντες

 

Και επειδή σου φαίνεται απίστευτο (και έχει απόλυτο δίκιο), ορίστε και ένα βίντεο:

 

Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, η εκτροπή.... πήγε περίπατο! :wacko:

Η έκδοση λογισμικού μου είναι η R6743_G_74.31.03R κι απ' ότι έχω καταλάβει είναι και η τελευταία. Προτείνετε re-flash; Και αν ναι, με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος cyanous παραπάνω ή με RSD-Lite;

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση λογισμικού μου είναι η R6743_G_74.31.03R κι απ' ότι έχω καταλάβει είναι και η τελευταία. Προτείνετε re-flash; Και αν ναι, με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος cyanous παραπάνω ή με RSD-Lite;

 

Δοκίμασε με τον 'νόμιμο' τρόπο δλδ με αυτό που προτείνω γιατί ουσιαστικά κάνει Format το κινητό. Αν δεν πιάσει δοκίμασε τα λοιπά!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τον 'νόμιμο' τρόπο δλδ με αυτό που προτείνω γιατί ουσιαστικά κάνει Format το κινητό. Αν δεν πιάσει δοκίμασε τα λοιπά!

 

Θα ήθελα να μου απαντούσατε και στο ποιά είναι η τελευταία έκδοση για να προχωρήσω στο flashάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου απαντούσατε και στο ποιά είναι η τελευταία έκδοση για να προχωρήσω στο flashάρισμα...

 

Αν εχεις κάνει εγκατάσταση το cd του Μοτο έχει μια εφαρμογή που είναι για αναβάθμιση εκεί αν υπάρχει κάποια κανε αναβάθμιση.

 

Δοκίμασες να επαναφέρεις τις αρχικές ρυθμίσεις; υπάρχει σχετική επιλογή.

 

Το μενού ρυθμίσεις > 9 ρυθμίσεις κλήσεων > εμένα έχει "εκτροπή" όπως και κάτι παραπάνω επιλογές, εσένα όντως δεν έχει :blink:

 

Μήπως πρέπει να το πας να στο αλλάξουν ή στην αντιπροσωπία μιας και καλύπτεται από εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κάνει εγκατάσταση το cd του Μοτο έχει μια εφαρμογή που είναι για αναβάθμιση εκεί αν υπάρχει κάποια κανε αναβάθμιση.

 

Δοκίμασες να επαναφέρεις τις αρχικές ρυθμίσεις; υπάρχει σχετική επιλογή.

 

Το μενού ρυθμίσεις > 9 ρυθμίσεις κλήσεων > εμένα έχει "εκτροπή" όπως και κάτι παραπάνω επιλογές, εσένα όντως δεν έχει :blink:

 

Μήπως πρέπει να το πας να στο αλλάξουν ή στην αντιπροσωπία μιας και καλύπτεται από εγγύηση;

 

Θα δοκιμάσω να το φλασάρω με το "νόμιμο" τρόπο και αν δε γίνει κάτι, θα το πάω στο service... Λέτε να με καλύπτει και η εγγύηση Dead On Arrival 7 ημερών που έχει το e-shop.gr; Δε νομίζω όμως γιατί γενικά είναι πλήρως λειτουργικό το τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι απίστευτο!! :blink::blink::blink::blink:

Δείτε τι βρήκα:

 

"CDMA do not allow you to setup call forwarding directly through the menu. In order to setup call forwarding on CDMA series devices, you will need to contact your carrier to find out the specific dialing sequence."

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4589

 

Και όντως, έβαλα μια SIM της Vodafone στο τηλέφωνο και το menu της εκτροπής εμφανίστηκε κανονικά όπως και μερικά άλλα! Με δυο SIM της Cosmote που έχω (ένα συμβόλαιο και ένα What's Up) το menu της εκτροπής ΔΕΝ εμφανίζεται, με τη SIM της Vodafone (CU) εμφανίζεται κανονικότατα! Γνωρίζει κανείς γιατί;

 

Εντωμεταξύ, εγώ την εκτροπή τη χρησιμοποιώ πολύ συχνα! Με ποιό τρόπο μπορώ να την κάνω εναλλακτικά αφού το menu δε μου το εμφανίζει; Είναι το πρώτο τηλέφωνο που πιάνω στα χέρια μου και έχει αυτή την ιδιοτροπία.. Τι είναι αυτό το CDMA; :confused::blink::wacko::worry:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η SIM είναι από παλιό καρτοκινητό Cosmote πάντως και έχω κανένα πρόβλημα!

 

Θα ήθελα να μου απαντούσατε και στο ποιά είναι η τελευταία έκδοση για να προχωρήσω στο flashάρισμα...

 

A μιας και ξέχασα να σου απαντήσω να σου λυθεί και η απορία την ίδια έκδοση λογισμικού έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε αύριο κιόλας με το Service εδώ στη Θεσσαλονίκη για να εξασφαλιστείς σχετικά με το θέμα των 7 ημερών.

 

Πάντως έχω ανεβάσει εδώ το firmware που είχα κατεβάσει μέσω του Motorola Software Update και έβαλα στο δικό μου. Είναι ελληνικό retail unbranded και μπορείς να το φλασάρεις με το RSD Lite.

 

ΥΓ: Η εκτροπή κλήσεων υπήρχε και στο παλιό firmware, το R6743_G_74.13.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Η εκτροπή κλήσεων υπήρχε και στο παλιό firmware, το R6743_G_74.13.

 

Αυτό που παρέθεσες R6743_G_74.31.03R το ίδιο δεν είναι; αν όχι τι βελτιώσεις έχει;

 

Άσχετο, αλλά μήπως έχει καταφέρει να δουλέψει το skype mobile και αν ναι ποια έκδοση κατέβασε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν ξέρω... Μήπως είναι θέμα δικτύου αυτό το πράγμα; Διαβάσατε το προηγούμενο post μου; Τι είναι αυτό το CDMA; Γνωρίζει κανείς; Μήπως είναι θέμα Cosmote κι όχι Motorola; Είμαι σε πλήρη σύγχυση αυτή τη στιγμή και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι λογικά... Φίλε Eastwood όταν λες να επικοινωνήσω με το service για να εξασφαλιστώ εννοείς να πάω στο e-shop και να τους το πω; Κι αν μου δώσουν άλλο τηλέφωνο και γίνει πάλι το ίδιο; Μήπως να επικοινωνήσω πρώτα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote; Συγνώμη για το περίεργο γράψιμο αλλά... όπως έγραψα και πριν, είμαι σε σύγχυση...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν ξέρω... Μήπως είναι θέμα δικτύου αυτό το πράγμα; Διαβάσατε το προηγούμενο post μου; Τι είναι αυτό το CDMA; Γνωρίζει κανείς; Μήπως είναι θέμα Cosmote κι όχι Motorola; Είμαι σε πλήρη σύγχηση αυτή τη στιγμή και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι λογικά... Φίλε Eastwood όταν λες να επικοινωνήσω με το service για να εξασφαλιστώ εννοείς να πάω στο e-shop και να τους το πω; Κι αν μου δώσουν άλλο τηλέφωνο και γίνει πάλι το ίδιο; Μήπως να επικοινωνήσω πρώτα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote;

 

Όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον SIM ή Cosmote είναι το πρόβλημα δεν χάνεις τίποτα να πάρεις τηλ αλλά παίξε λίγο με διάφορες SIM cosmote κατ προτίμηση για να δεις τι παίζει και με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα με το service της Motorola στη Θεσσαλονίκη.

 

Για το CDMA (που δεν χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα) διάβασε εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα με το service της Motorola στη Θεσσαλονίκη.

 

Για το CDMA (που δεν χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα) διάβασε εδώ και εδώ.

 

Τώρα μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ... Τι σχέση έχουν όλα αυτά (CDMA) με την εκτροπή/προώθηση κλήσεων και με το ότι δε φαίνεται το menu με τη SIM της Cosmote ενω φαίνεται με τη SIM της Vodafone; Κατάλαβε κανείς τίποτα από την παράθεση που έκανα πριν;

 

Στο service της Motorola τι να τους ρωτήσω; Δεν έχω και την καλύτερη εικόνα από μια παλιότερη επίσκεψη που τους είχα κάνει για ένα L9...

Link to comment
Share on other sites

Το CDMA δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση, το ανέφερα επειδή το ανέφερες και εσύ προηγουμένως.

 

Στο service της Motorola να τους αναφέρεις το πρόβλημα με την εκτροπή που περιγράφεις εδώ και να τους ρωτήσεις τί θα κάνουν για να το αντιμετωπίσουν, ενδεχομένως με αλλαγή της συσκευής μέσα στις πρώτες 7 ημέρες. Μην ασχοληθείς μέσω του e-shop, μίλα κατ'ευθείαν με το service της Motorola.

 

Στο κάτω-κάτω αν στο εγχειρίδιο αναφέρεται αυτή η δυνατότητα και το κινητό σου δεν την παρουσιάζει, δεν είναι αυτο ελάττωμα;

 

Σημειώνω ότι τα δύο παλιά service centers που υπήρχαν παλιά έχουν σταματήσει να είναι τέτοια εδώ και μερικούς μήνες. Τώρα μόνο ένα υπάρχει στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις το λαθος να πας στο e-shop για αλλαγη.

Ασε γιατι εχω καει.Το ισοπ ειναι μονο για να αγοραζεις αναλωσιμα.Και συγγνωμη για τη δυσφημιση αλλα οι ανθρωποι ειναι ελεεινοι.

Η μοτορολα η ιδια η αντιπροσωπεια δινει ΕΝΑ ΜΗΝΑ doa οποτε μην αγχωνεσαι.

Απλα πηγαινε εκει με την αποδειξη σου.

Τo CDMA αφορα τις αμερικανικες μπαντες εκπομπων.

Βασικα ειναι ενα τελειως διαφορετικο πρωτοκολλο επικοινωνιων.Οπως εχουμε εμεις εδω το GSM αυτοι εχουν το CDMA.

Το τηλεφωνο σου δεν υπαρχει περιπτωση να εχει CDMA κεραια γιατι θα ηθελε και αλλη μια κεραια εκτος απο αυτη του 3g/gsm:dizzy:

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα και σκέφτηκα πως πιθανόν φταίνε οι ρυθμίσεις του router μου (Sagem 2404)... Οπότε μπήκα και το έψαξα.

Έκανα enable (ενεργοποίησα) την επιλογή WMM(Wi-Fi Multimedia) η οποία εξ ορισμού ήταν απενεργοποιημένη... Το πρόβλημα λύθηκε :)

Ψάξε μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο δικό σου router.:)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!:) Βασικά, προσπάθησα να μπω από free spot δίκτυο (Flocafe και σ' ένα ξενοδοχείο που ήμουν), αλλά μιας και θα βάλω και στο σπίτι πλέον ασύρματο ρούτερ, καθώς τελευταία μαζεύτηκαν αρκετές συσκευές με wifi και το ενσύρματο που έχω δεν εξυπηρετεί πλέον, θα δοκιμάσω άμεσα τη ρύθμιση!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...