Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελείωσα το Όνομα του Ρόδου του Ουμπέρτο Έκο.

Τρομερό βιβλίο (τόσο απλά).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε, Lewton, τωρα διαβασε το "Εκκρεμες του Φουκώ" του Εκο και θα τρελλαθείς!!! :D

 

και κατι ακομα....νομιζω εχεις διαβασει τον Κωδικα da Vinci και θα ήθελα να μου πεις τωρα σε σχεση-συγκριση ποιο απο τα δυο θα προτιμουσες να ειχες διαβασει αν έπρεπε να διαλεξεις ενα

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον "Αρκτικό κύκλο". Καλογραμμένο βιβλίο που διαβαζόταν ευχάριστα, αλλά το βρήκα εξαιρετικά προβλέψιμο, σε πολλά δε σημεία του τραβηγμένο κυριολεκτικά από τα μαλλιά :( Έφτασα σε σημείο να πηδήξω σελίδες, πράγμα που δεν έχω κάνει ποτέ μου.

Πολλοί χαρακτήρες (και οι αντιδράσεις/κινήσεις τους) δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι υπάρχουν.

Μου άφησε μια αίσθηση του στιλ "Τώρα που έχω κονομήσει από Illuminati & DaVinci ας γράψω κάτι άλλο να τα αρπάξω κι από 'κει."

Εν ολίγοις, δεν θα το πρότεινα σε κάποιον, ειδικά για πρώτη επαφή με τη γραφή του Dan Brown

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ξεκίνησα χθές το Da Vinci.

Κοντέυω το 1/4 .

 

Ολα όσα περίμενα. ΘΑ γίνει μια υπέροχη ταινία και μόνο εκεί.

το πιο ουσιαστικό είναι ότι όντως ασχολείται με την "κρυφή" ζωή του Λεονάρντο και την αμφισημία που κρύβουν πολλοι πίνακες του.

 

τιποτα παραπάνω και δε δικαιολογείται ΤΟΣΟΣ παροξυσμός...

 

υγ:θα θελα σα τρελλός να ξαναπάω Λούβρο τώρα. Και να φανταστείς ότι σε αυτούς τους χώρους που διαδραματίζεται η πλοκή ήμουν και εγώ. Στη Μεγάλη Στοά θυμάμαι όντως που είχα χαζέψει με τα έργα του Μεσαίωνα αλλά άλλο είναι να ξέρεις που είσαι και τι βλέπεις και αλλο απλά να "θαυμάζεις"...

:X
Link to comment
Share on other sites

υγ:θα θελα σα τρελλός να ξαναπάω Λούβρο τώρα. Και να φανταστείς ότι σε αυτούς τους χώρους που διαδραματίζεται η πλοκή ήμουν και εγώ. Στη Μεγάλη Στοά θυμάμαι όντως που είχα χαζέψει με τα έργα του Μεσαίωνα αλλά άλλο είναι να ξέρεις που είσαι και τι βλέπεις και αλλο απλά να "θαυμάζεις"...

 

Ναι ναι, κι εγώ ακριβώς το ίδιο ήθελα όταν το τελείωσα!!!!!!!

Λες να το κανονίσουμε;; (χιούμορ.. :) )

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, κι εγώ ακριβώς το ίδιο ήθελα όταν το τελείωσα!!!!!!!

Λες να το κανονίσουμε;; (χιούμορ.. :) )

Φιλικά,

*Imela*

 

 

βεβαίως

του χρόνου όμως πλέον που θα έχω και πάλι διαβατήριο καθότι μέχρι να παρουσιαστώ δε μπορώ να φύγω εξωτερικό.... (δεν έχω και ταυτότητα βλέπεις international)

 

Εξ'άλλου είναι γνωστό το πάθος μου για το Παρίσι !

:) :) :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον "Αρκτικό κύκλο". Καλογραμμένο βιβλίο που διαβαζόταν ευχάριστα, αλλά το βρήκα εξαιρετικά προβλέψιμο, σε πολλά δε σημεία του τραβηγμένο κυριολεκτικά από τα μαλλιά :( Έφτασα σε σημείο να πηδήξω σελίδες, πράγμα που δεν έχω κάνει ποτέ μου.

Πολλοί χαρακτήρες (και οι αντιδράσεις/κινήσεις τους) δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι υπάρχουν.

Μου άφησε μια αίσθηση του στιλ "Τώρα που έχω κονομήσει από Illuminati & DaVinci ας γράψω κάτι άλλο να τα αρπάξω κι από 'κει."

Εν ολίγοις, δεν θα το πρότεινα σε κάποιον, ειδικά για πρώτη επαφή με τη γραφή του Dan Brown

Ο Αρκτικός κύκλος κυκλοφόρησε πριν τον κώδικα Ντα Βίντσι και ίσως πριν και από τους Illuminatους.

Φιλε, Lewton, τωρα διαβασε το "Εκκρεμες του Φουκώ" του Εκο και θα τρελλαθείς!!! :D

Έχει πάρει σειρά αλλά μετά από την εξεταστική ( :X ), τους τόμους 2 και 3 των Εμπόρων των Θαλασσών, το Harry Potter 4 (μη γελάτε, μικρό παιδί είμαι κι εγώ) και το ΡΕΚΒΙΕΜ που πρότεινε πιο πάνω ο mplip^. Γενικά δε μου αρέσει να διαβάζω στο καπάκι τα βιβλία ενός συγγραφέα.

και κατι ακομα....νομιζω εχεις διαβασει τον Κωδικα da Vinci και θα ήθελα να μου πεις τωρα σε σχεση-συγκριση ποιο απο τα δυο θα προτιμουσες να ειχες διαβασει αν έπρεπε να διαλεξεις ενα

Πιο ενδιαφέρουσα ιστορία ο Κώδικας Ντα βίντσι (με σχετικά μεγάλη διαφορά).

Πιο καθηλωτικό το Όνομα του Ρόδου (με μικρή διαφορά).

Πιο καλοδουλεμένοι χαρακτήρες το Όνομα του Ρόδου (μακράν).

Πλοκή εξίσου καλή και τα 2.

Σε τρόπο γραφής πιο κλασσικός φαινομενικά αλλά τελικά πιο ψαγμένος ο Έκο, αντίθετα ο Μπράουν αρχικά εντυπωσιάζει με το κινηματογραφικό του στυλ αλλά τελικά αποδεικνύεται μια από τα ίδια με πιο όμορφο περιτύλιγμα.

Όσο για τη βασική ιδέα, είναι η ίδια στα 2 βιβλία (τουλάχιστον όπως την αντιλήφθηκα εγώ), απλά ο Μπράουν ως τυπικός Αμερικάνος τη δίνει σε πιο εύπεπτη μορφή, ενώ ο λόγιος Ευρωπαίος Έκο αφήνει τον αναγνώστη να την ανακαλύψει.

Τελικά αν ήταν να ξαναδιαβάσω τώρα ένα από τα 2 αυτό θα ήταν ο Κώδικας Ντα Βίντσι για να θυμηθώ όλους τους συμβολισμούς κλπ που αναφέρει, αλλά καλύτερο βιβλίο είναι σαφώς το Όνομα του Ρόδου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τώρα που προχωράω τον Da Vinci, διαπιστώνω ότι το Ρέκβιεμ είναι πολύ πιο "gore" παρότι πραγματεύεται στην ουσία το ίδιο σχεδόν πράγμα.

 

Το Harry Potter 4 είναι καλό. Εχει μια καλή αναμέτρηση στο τέλος που αδημονώ να την παρακολουθήσω στη κινηματογραφική της μεταφορά, αν και το πιο ώριμο και πιο "αγχωτικό" βιβλίο της σειράς (και το αγαπημένο μου) είναι το 5....

 

Ευελπιστώ ότι και το 6 που κυκλοφορεί φέτος με τίτλο "The Half Blooded Prince" και σύμφωνα με τη συγγραφέα κάποιος σκοτώνεται

 

spoiler:

Απο το 4 και μετά όλο και κάποιον σκοτώνει αυτή η Ρόουλινγκ...Θα της γίνει συνήθεια! )

 

:p

:X
Link to comment
Share on other sites

απογοητευμένος απο το 4ο περι ελλαδας βιβλίο του Πρέσφιλντ Η τέχνη του Πολέμου...γραμμένο σε πρωτο πρόσωπο σα να μιλά ο Μεγαλέκος...καμία σχέση με τα προηγούμενα είμαι στ 1/3 και το βαρέθηκα...κρίμα.Παρεπιπτόντος στο ίδιο αντικείμενο ο πρωτοεμφανιζόμενος κΜπαλτάκος έχει γράψει ένα πολύ καλύτερο βιβλίο για την αρχαία Σπάρτη ¨Το τέλος του Εφιάλτη¨

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή διαβάζω τους ''Πεφωτισμένους''....Φαίνεται πολύ ωραίο βιβλίο αλλά εγώ που πάντα διάβαζα θρίλερ του Steven King δεν ξέρω αν αυτό το βιβλίο είναι και πολύ τρομαχτικό... :) Φυσικά είμαι ακόμα στην αρχή και δεν μπορώ ακόμα να το κρίνω :o αλλά αν κάποιος το έχει διαβάσει τότε μπορεί να μου πει αν είναι θρίλερ? :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή διαβάζω τους ''Πεφωτισμένους''....Φαίνεται πολύ ωραίο βιβλίο αλλά εγώ που πάντα διάβαζα θρίλερ του Steven King δεν ξέρω αν αυτό το βιβλίο είναι και πολύ τρομαχτικό... :) Φυσικά είμαι ακόμα στην αρχή και δεν μπορώ ακόμα να το κρίνω :o αλλά αν κάποιος το έχει διαβάσει τότε μπορεί να μου πει αν είναι θρίλερ? :)

Δεν είναι. Σε καμία περίπτωση δεν είναι στυλ Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θρίλερ απο την άποψη οτι σε κρατάει σε αγωνία αλλα και γω θα συμφωνήσω οτι δεν μοιάζει με το στυλ του Στίβεν Κινγκ. Το φοβερο με αυτό το βιβλίο ειναι οτι με το που το τελείωσα ήθελα να πάρω ένα αεροπλάνο για Ρώμη.

 

Σχετικά με την σύγκριση του Κωδικα με το Εκκρεμές του Φουκο που κάνουν κάποιοι και καλως την κάνουν καθώς τα βιβλία εχουν πολλά κοινά στοιχεία αυτο που έχω να παρατηρήσω εγω ειναι οτι αν διαβάσεις πρώτα τον Κώδικα όπως έκανα εγω το Εκκρεμές μετα σου φαίνεται παρα πολυ αργό.

 

Έχω μια απορία, στο Deception Point - Αρκτικός κύκλος σκοτώνεται πάλι κάποιος στην πρώτη παράγραφο όπως στα υπόλοιπα βιβλία του Brown?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σύγκριση του Κωδικα με το Εκκρεμές του Φουκο που κάνουν κάποιοι και καλως την κάνουν καθώς τα βιβλία εχουν πολλά κοινά στοιχεία αυτο που έχω να παρατηρήσω εγω ειναι οτι αν διαβάσεις πρώτα τον Κώδικα όπως έκανα εγω το Εκκρεμές μετα σου φαίνεται παρα πολυ αργό.

 

Έχω μια απορία, στο Deception Point - Αρκτικός κύκλος σκοτώνεται πάλι κάποιος στην πρώτη παράγραφο όπως στα υπόλοιπα βιβλία του Brown?

 

Καμμία σχέση "Εκκρεμές του Φουκο" με τον Κωδικα. Ειναι πιο αργο γιατι υπαρχει καποιο καλυτερο επιπεδο οσον αφορα το γραψιμο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στο Deception Point - Αρκτικός κύκλος σκοτώνεται πάλι κάποιος στην πρώτη παράγραφο όπως στα υπόλοιπα βιβλία του Brown?

Τώρα που το λές, έχεις δίκιο. Και στο Deception Point αλλά και στο Digital Fortress (δεν έχει βγει ακόμα στα ελληνικά) σκοτώνεται κάποιος κακομοίρης στην πρώτη παράγραφο. (φαίνεται δεν του έρχεται οίστρος αν δεν φανταστεί αίματα :alien: )

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος οτι πάλι κάποιος θα σκοτωνεται.. :D . Το διαβασα και γω το Digital Fortress και μου φάνηκε σχετικά "λίγο" σε σχέση με τα άλλα δύο. Ελπίζω το Deception Point να ειναι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος οτι πάλι κάποιος θα σκοτωνεται.. :D . Το διαβασα και γω το Digital Fortress και μου φάνηκε σχετικά "λίγο" σε σχέση με τα άλλα δύο. Ελπίζω το Deception Point να ειναι καλύτερο.

Κοίταξε: είναι εξίσου πορωτικό και καθηλωτικό με το Illuminati και τον Κώδικα Ντα Βίντσι, κάτι που δεν το βρήκα στο Digital Fortress, αλλά αφού το τελειώσεις σου φαίνεται σαφώς πιο ρηχό από τα άλλα 2.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο αποχης απο λογοτεχνια/βιβλια κλπ διαβασα καπως βιαστικα τον Κωδικα Da Vinci.

 

Ωραιο βιβλιο, παρασυρει τον αναγνωστη λογω της πλοκης του που συναρπαστικα διαδραματιζεται αλλα και λογω των ιστορικων ορθων στοιχειων που αναφερει. Και ισως σε αυτα κυριως οφειλεται η μεγαλη επιτυχια του. Κατα τα αλλα επειδη εχω παρατηρησει μια συγχυση αποψεων..(οχι μονο στο forum αλλα γενικοτερα) απλα το βιβλιο βασιζεται σε καποια αληθινα στοιχεια/δεδομενα και περιγραφει μια ιστορια πανω σε αυτα αλλα με πολλες υποθεσεις που ποτε δεν εχει αποκαλυφθει οτι ισχυουν.

 

Εγω προσωπικα εχω 2 αποριες πανω στην υποθεση :

 

1) Ο γερο-Σονιερ πεθαινωντας σκεφτεται οτι μετα τον θανατο του αλλα και των 3 προηγουμενων μελων του Κοινου της Σιων το "μυστικο" θα χαθει για παντα κλπ κλπ...και προσπαθει να το περασει στην εγγονη του οπως φαινεται. Φτανωντας στο τελος η συζυγος του Σονιερ διαβεβαιωνει τον Λανγκτον οτι ειναι ασκοπο να περιμενει να ανακαλυψει το "δισκοποτηρο" και να ειναι σιγουρος οτι τα αλλα μελη της μυστικης οργανωσης θα ενεργησουν οπως πρεπει, και θα ξεπεραστει και αυτο κλπ κλπ... Αν οντως ειναι ετσι τι προσπαθησε να περασει ο εφορος με ολα τα στοιχεια που αφησε μετα τον θανατο του; Απλα και μονο να πειστει η εγγονη του για τις προθεσεις του και τις ενεργειες του και να τον "συγχωρεσει"; Η ολη πλοκη του βιβλιου μεχρι το τελος αλλα εχουν αφησει να εννοηθουν.

 

2) Και ως συμπληρωμα της πρωτης δικιας μου αποριας. Τελικα ο Λανγκτον ανακαλυπτει την τοποθεσια του δισκοποτηρου και ολα καλα... Ή εγω λοιπον δεν καταλαβα ακριβως τι εγινε στις τελευταιες σελιδες (ισως απο τη αγωνια) η ο συγγραφεας το αφηνει να αιωρειται. Τελικα υπαρχει το "δισκοποτηρο" μαζι με ολα τα "περιεχομενα"; Αν ναι βρισκεται στην αιθουσα που περιγραφεται στο τελος του βιβλιου; Που ακριβως δλδ; Ειναι το μεταφορικο "προσκυνημα στην Μαγδαληνη" οπως αναφερεται ;

Link to comment
Share on other sites

2) Και ως συμπληρωμα της πρωτης δικιας μου αποριας. Τελικα ο Λανγκτον ανακαλυπτει την τοποθεσια του δισκοποτηρου και ολα καλα... Ή εγω λοιπον δεν καταλαβα ακριβως τι εγινε στις τελευταιες σελιδες (ισως απο τη αγωνια) η ο συγγραφεας το αφηνει να αιωρειται. Τελικα υπαρχει το "δισκοποτηρο" μαζι με ολα τα "περιεχομενα"; Αν ναι βρισκεται στην αιθουσα που περιγραφεται στο τελος του βιβλιου; Που ακριβως δλδ; Ειναι το μεταφορικο "προσκυνημα στην Μαγδαληνη" οπως αναφερεται ;

 

 

Τα κόκκαλα της Μαγδαληνής είναι και καλά μέσα στην ανάποδη πυραμίδα που υπάρχει σε ένα αίθριο στο Λούβρο (όντως υπάρχει h πυραμίδα αυτή, είχαμε τραβήξει και βίντεο εκεί) και απλά το συσχετίζει με το V επειδή και καλά η πυραμίδα είναι ανάποδα (άρα V). Τώρα τα κόκκαλα είναι 2 much βέβαια... :whistle:

:X
Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκαλα της Μαγδαληνής είναι και καλά μέσα στην ανάποδη πυραμίδα που υπάρχει σε ένα αίθριο στο Λούβρο (όντως υπάρχει h πυραμίδα αυτή, είχαμε τραβήξει και βίντεο εκεί) και απλά το συσχετίζει με το V επειδή και καλά η πυραμίδα είναι ανάποδα (άρα V). Τώρα τα κόκκαλα είναι 2 much βέβαια... :whistle:

Tι βίντεο είχατε τραβήξει εκεί;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι βίντεο είχατε τραβήξει εκεί;

 

Α τίποτα ιδιαίτερο.

Απλά το χώρο γιατί μας είχε εντυπωσιάσει το αίθριο.

Που να ξερα οτι ένα χρόνο μετά θα παρακαλούσα να ήμουν πάλι στον ίδιο χώρο, πιο διεξοδικά όμως αυτή τη φορά....

:X
Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκαλα της Μαγδαληνής είναι και καλά μέσα στην ανάποδη πυραμίδα που υπάρχει σε ένα αίθριο στο Λούβρο (όντως υπάρχει h πυραμίδα αυτή, είχαμε τραβήξει και βίντεο εκεί) και απλά το συσχετίζει με το V επειδή και καλά η πυραμίδα είναι ανάποδα (άρα V). Τώρα τα κόκκαλα είναι 2 much βέβαια... :whistle:

 

Μαλιστα. Thnx :)

 

Σχετικα με την πρωτη ερωτηση;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Thnx :)

 

Σχετικα με την πρωτη ερωτηση;

 

Γνωρίζουμε πως ο Εφορος κάνει ό,τι κάνει γιατί ξέρει ότι και οι άλλοι 3 είναι νεκροί και πρέπει σε κάποιον να αφήσει πίσω τη "γνώση" . Ό μοναδικός άνθρωπος στο κόσμο κατα την άποψη του που είναι εμπιστοσύνης είναο η εγγονή του η οποία όμως μπορεί να λύσει το γρίφο μόνο με την πολύτιμη αρωγή του Ρόμπερτ.

 

Στο τέλος η γιαγιά της Σοφί, λέει στον Λάνγκντον ότι μιας και οι 4 της ιεραρχίας είναι off, διαδώστε την αλήθεια παντού. Μέσα απο τέχνη, λόγια, τραγούδια κτλ όπως έχουν κάνει ως τώρα χιλιάδες κόσμου (τα παραδείγματα τα αναφέρει στο βιβλίο), και παροτρύνει τον Λάνγκντον να κυκλοφορήσει το βιβλίο το οποίο είχε διαβάσει και είχε δώσει ήδη έγκριση ο έφορος , μέχρι να δημιουργηθεί και πάλι η νέα ιεραρχία του κοινού της Σιών. Εν ολίγεις αφήνει να εννοηθεί ότι η Σοφί και ο Λανγκτον ίσως να είναι οι 2 που θα συνεχίσουν την παράδοση της οργάνωσης....

 

Πολλές πληροφορίες σε λίγες σελίδες, right? :rolleyes:

:X
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος η γιαγιά της Σοφί, λέει στον Λάνγκντον ότι μιας και οι 4 της ιεραρχίας είναι off, διαδώστε την αλήθεια παντού. Μέσα απο τέχνη, λόγια, τραγούδια κτλ όπως έχουν κάνει ως τώρα χιλιάδες κόσμου (τα παραδείγματα τα αναφέρει στο βιβλίο), και παροτρύνει τον Λάνγκντον να κυκλοφορήσει το βιβλίο το οποίο είχε διαβάσει και είχε δώσει ήδη έγκριση ο έφορος , μέχρι να δημιουργηθεί και πάλι η νέα ιεραρχία του κοινού της Σιών. Εν ολίγεις αφήνει να εννοηθεί ότι η Σοφί και ο Λανγκτον ίσως να είναι οι 2 που θα συνεχίσουν την παράδοση της οργάνωσης....

Mα οι συγγενεις του εφορου στην Αγγλια καποτε θα ενημερωνονταν για το θανατο του.Δεν θα ηταν λιγοτερο επικινδυνο να κρατησουν αυτοι το μυστηκο μιας και ηταν σχδεον αδυνατο να τους ανακαληψουν;Πραγματικα το τελος ειναι πολυ αποτομο.

 

Τα κόκκαλα της Μαγδαληνής είναι και καλά μέσα στην ανάποδη πυραμίδα που υπάρχει σε ένα αίθριο στο Λούβρο (όντως υπάρχει h πυραμίδα αυτή, είχαμε τραβήξει και βίντεο εκεί) και απλά το συσχετίζει με το V επειδή και καλά η πυραμίδα είναι ανάποδα (άρα V). Τώρα τα κόκκαλα είναι 2 much βέβαια...

Δε νομιζω να αφηνει να εννοειθει οτι υπαρχει κατι εκει μεσα; Απλα το συμβολο των 2 πυραμηδων αυτο καθαυτο με το συμβολισμο του σε κανει υποτιθεται γνωστη της πραγματικης ιστοριας...

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

 

Το Harry Potter 4 είναι καλό. Εχει μια καλή αναμέτρηση στο τέλος που αδημονώ να την παρακολουθήσω στη κινηματογραφική της μεταφορά, αν και το πιο ώριμο και πιο "αγχωτικό" βιβλίο της σειράς (και το αγαπημένο μου) είναι το 5....

 

Ευελπιστώ ότι και το 6 που κυκλοφορεί φέτος με τίτλο "The Half Blooded Prince" και σύμφωνα με τη συγγραφέα κάποιος σκοτώνεται

 

spoiler:

Απο το 4 και μετά όλο και κάποιον σκοτώνει αυτή η Ρόουλινγκ...Θα της γίνει συνήθεια! )

 

:p

Ναι το 5ο και το 4ο ειναι μακραν τα καλυτερα της σειρας...

 

Το 6ο βιβλιο θα λέγεται "Harry Potter and the Half-Blood Prince" δηλαδή "Ο Χάρι Πότερ και ο ημίαιμος πρίγκιπας" αν και έχω διαβασει σε ελληνικά εντυπα ότι θα λέγετε και "Ο Χάρι Πότερ και ο Πρίγκιπας του αίματος"

Επίσης η Ροουλινγκ αρχισε να σκοτωνει βασικους χαρακτήρες απο το 5ο και όχι απο το 4ο. Και δεν πιστευω να σκοτωθει κάποιος απο την τριαδα ουτε κάποιος καθηγητής στο 6ο βιβλίο. Το πολυ πολύ να σκοτωθει κάποιος απο το ταγμα... μαλλον ο Λουπιν. Και οσο για το ποιος ειναι ο ημιαιμος πρίγκιπας... κανεις δεν ξέρει καθώς η συγκραφέας ειπε οτι δεν ειναι ουτε ο Πότερ ουτε ο Βολντεμορτ... ποιος να ειναι άραγε ?

 

[almost offtopic]

 

Ξερετε όμως τη μου τη σπάει πιο πολυ απ'ολα ?

Ολη αυτή η λογική και η προκαταληψη σχετικά με τα βιβλία του Χάρι Πότερ, και καλά ότι ειναι παιδικο βιβλίο κτλ...

 

ΟΚ μπορώ να δεχθώ οτι το 1ο και το 2ο ειναι λίγο πιο "φιλικο" προς τα παιδια, καθως ειναι μικρότερα σε μέγεθος αλλα και στον τροπο γραφής τους.

 

Η σειρα γίνεται πιο σκοτεινη στο 3ο βιβλίο, το 4ο αρχίζει με φονο και τελειωνει με φονο αφου έχουν προηγηθει ενα σωρο "σκοτεινα" γεγονοτα. Και τέλος στο 5ο επικρατει μια ΚΟΛΑΣΗ.

Και πάω στοιχημα οτι στο 6ο θα ειναι ακόμα χειρότερα η κατάσταση.

 

Κι εγω θυμάμαι οτι έλεγα οτι ήταν παιδικό βιβλιο και δεν προκειτε να το διαβάσω... μια μερα εντελως τυχαία επεσε στα χερια μου(το δανεισε ενας ξαδερφος μου στον αδερφό μου) το 4ο και το διαβασα και πραγματικά κολλησα με τη σειρα και τα αγόρασα όλα τα βιβλία και εχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας τα βιβλία ξανα και ξανα και πραγματικά το ευχαριστήθηκα...

 

Τελος να πω οτι ειμαι 19 και γνωρίζω άτομα τα οποια ειναι 25 και 30 και διαβάζουν Χάρι Πότερ

 

Ξερετε και πιο ειναι το πιο αστείο στην όλη υπόθεση ? Μια μέρα συζητουσα με ενα φίλο μου γενικότερα για βιβλία και του ανέφερα ότι διαβάζω Χάρι Πότερ και αυτος έκανε ένα μορφασμό και μου ειπε "Εισαι λογικός ? Αυτο ειναι για παιδάκια..." και εγω του εδωσα να διαβάσει το 4, μετα απο δυο μερες με παρακαλουσε να του δώσω όλα τα βιβλία μου για να τα διαβάσει... :p Στο τέλος πήγε και τα αγόρασε όλα για να τα διαβάσει ξανα... Εκει που θέλω να καταλήξω ειναι ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τα βιβλία χωρις να τα έχουμε καν διαβάσει γιατι ειναι, κατα τη γνώμη μου λάθος.

 

Sorry για το μεγάλο post

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...