Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, και παρεπιμπτόντως, το Salem's Lot που πρότεινε νομίζω ο jog, ήταν όντως πολύ καλό. Πήρα και το πρώτο του Μαύρου Πύργου, θα το διαβάσω μόλις τελειώσω το "Γρίφο του ψηφιδωτού" - δεν ξέρω αν το ανέφερε ήδη κάποιος, αλλά είναι πάρα πολύ καλό και καθόλου βαρετό για ιστορικό μυθιστόρημα, όπως χαρακτηρίζεται στο εξώφυλλο.. το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Το Salem's Lot είναι από τα 5 αγαπημένα μου βιβλία. Εξαιρετική επίσης είναι και η μικρού μήκους ιστορία Jerusalem's Lot (αν δεν κάνω λάθος) που περιλαμβάνεται στη συλλογή "Νυχτερινή Βάρδια".

 

Συγχαρητήρια για τον Μαύρο Πύργο, αυτές τις μέρες πρέπει να βγήκε και το τελευταίο. Αναμένουμε εντυπώσεις.

 

Δεν νομίζω πως έχει αναφερθεί ο "Γρίφος...", αλλά επειδή ψάχνω ένα ιστορικό βιβλίο να διαβάσω θα του ρίξω μια ματιά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Illuminatti κ ο Κώδικας Da Vinci είναι 2 ωραία και αρκετά ψαγμένα βιβλία... Λίγο μεγάλα βέβαια, αλλά διαβάζονται άνετα. Ο Brown ακολουθεί ωραία τη Χολιγουντιανή συνταγή... περιπέτεια, suspence, έρωτας κτλ κτλ!

Hope you like them! :)

What you can't have, you can't resist...
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μεγάλα βέβαια, αλλά διαβάζονται άνετα.

 

Αυτή είναι η ουσία. Τεράααστια σε μέγεθος βιβλία, τα οποία όμως δεν είναι δύσκολα στην ανάγνωση. Δεν ξενίζει βέβαια το γεγονός αυτό, αφού π.χ. οι συγγραφείς αφιερώνουν καμιά δεκαριά ή και περισσότερες σελίδες για την περιγραφή ενός δείπνου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αλχημιστής Finn, Robert

 

http://assets.in.gr/papasotiriou/covers/9604460099.jpg

Οι μπελάδες του Ντέιβιντ Μπράουν αρχίζουν όταν καλείται να ερευνήσει μια ασυνήθιστα βίαιη διάρρηξη που αφήνει δυο κακοποιούς νεκρούς και μια σκηνή εγκλήματος με πολλά και αναπάντητα ερωτήματα. Μια συνάντηση με τον μοχθηρό ιδιοκτήτη του κτιρίου απλώς περιπλέκει το μυστήριο. Ο Μπράουν στρέφεται στην Αμερικανίδα ακαδημαϊκό Σούζαν Μίλτον, από το Τμήμα Αρχαιολογίας του Λονδίνου, για να τον βοηθήσει να διαλευκάνει την υπόθεση. Θέτοντας σε κίνδυνο τη ζωή τους, αποκαλύπτουν ένα τρομακτικό μυστικό αιώνων που τους κάνει στόχο ενός στυγερού δολοφόνου. Καθώς ο χρόνος εκπνέει, ο Ντέιβιντ και η Σούζαν κάνουν αγώνα δρόμου για να ξεσκεπάσουν τον πραγματικό αντικειμενικό στόχο του δολοφόνου, ο οποίος τους πλησιάζει απειλητικά.

 

Το ξεκινησα, ωραιο φενεται να δουμε και τη συνεχεια οι πρωτες εντυπωσεις ενθαρρυντικες :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό βιβλίο είναι το ΟΧΤΩ της Katherine Neville,το διάβασα στις διακοπές και πραγματικά το ευχαριστήθηκα!Αναφέρεται σε ένα αρχαίο μυστικο που συνδέεται άμεσα με ένα σκάκι,το σκάκι του Monglan!

Link to comment
Share on other sites

Extes teliwsa ena Biblio me Titlo: Kata tou Fanatismou

An kai o Siggrafeas einai Evreos ilikrina eksigei olli tin Istoria Israel - Palestini.. Kai pws anaptixthike autos o Fanatismos.. Tromero Bibilio

Stin Teliki thelei na mas pi oti kai oi Israilinoi alla kai oi Palestinioi exoun Dikio

Kai ontos etsi einai.. Tromero

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

http://www.dardanosnet.gr/home/books/402261.jpg

Σκέφτομαι Σωστά - Νιώθω Καλά

Ένα εγχειρίδιο γνωσιακής - συμπεριφοριστικής θεραπείας για παιδιά και νέους

Επιμελητής: Ζαφειροπούλου Μαρία

Μετάφραση: Γκουντή Χριστίνα

Μετάφραση: Τασίου Ασπασία

Εκδόσεις: Τυπωθήτω

€24

 

 

 

Περίληψη

Το Σκέψου σωστά - Νιώσε καλά είναι μια συλλογή εργαλείων που έχουν προσαρμοστεί στις αρχές και τη μεθοδολογία της γνωσιακής-συμπεριφοριστικής ψυχοθεραπείας που απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους. Οι ήρωές μας είναι τρεις φίλοι: ο ένας είναι ο ανιχνευτής των σκέψεων, ο πολύτιμος οδηγός στο ταξίδι που θα κάνουν τα παιδιά για να γνωρίσουν τις σκέψεις τους, ο άλλος είναι ο εξερευνητής που ψάχνει να ανακαλύψει τα βαθύτερα συναισθήματά τους, και ο τρίτος είναι ο αισιόδοξος που θα τα βοηθήσει να τα βγάλουν πέρα σ’ αυτό το δύσκολο αλλά και συναρπαστικό ταξίδι του νου και της καρδιάς. Με τη βοήθεια των τριών μας φίλων τα παιδιά καθοδηγούνται με ευχάριστο τρόπο στο να αντιληφθούν το γνωσιακό-συμπεριφοριστικό τρόπο σκέψης, να διερευνήσουν αλλά και να δοκιμάσουν τον τρόπο που σκέφτονται και να μάθουν εναλλακτικούς τρόπους σκέψης και επίλυσης προβλημάτων. Οι χαρακτήρες των τριών μας φίλων είναι, μάλλον, περισσότερο χρήσιμοι σε πιο μικρά παιδιά, που διευκολύνονται να μιλήσουν για τις σκέψεις τους και τα συναισθήματά τους μέσω ενός τρίτου προσώπου. Όσον αφορά τους εφήβους, θα ήταν προτιμότερο να συγκεντρωθούμε περισσότερο στα εργαλεία και λιγότερο σε αυτούς καθ’ εαυτούς τους χαρακτήρες.

Το βιβλίο περιέχει ποικίλο εκπαιδευτικό υλικό και δραστηριότητες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με αρκετά μεγάλη ευελιξία ανάλογα με τις ανάγκες του εκάστοτε παιδιού και των δυσκολιών του. Αυτά τα εργαλεία αποτελούν παραδείγματα για το πώς οι έννοιες της γνωσιακής-συμπεριφοριστικής ψυχοθεραπείας μπορούν να γίνουν αντιληπτές από το παιδί με έναν ευχάριστο, απλό και κατανοητό τρόπο.

Τo βιβλίο αυτό σύντομα θα συνοδευτεί από ένα δεύτερο βιβλίο-οδηγό με λεπτομερείς οδηγίες για τους κλινικούς που το χρησιμοποιούν.

 

Περιεχόμενα

Πρόλογος στην ελληνική έκδοση || Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία: οι θεωρητικές της καταβολές, η φιλοσοφία της και οι τεχνικές της || Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία σε παιδιά και εφήβους || Σκέφτομαι σωστά - Νιώθω καλά: ανασκόπηση των εργαλείων που χρησιμοποιούμε || Σκέψεις, συναισθήματα και συμπεριφορά || Αυτόματες σκέψεις || Γνωσιακά/διεργασιακά λάθη || Ο σωστός τρόπος σκέψης || Πυρηνικές πεποιθήσεις || Αυτόματες σκέψεις || Πώς νιώθεις || Πώς μπορούμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας || Πώς να αλλάξεις τη συμπεριφορά σου || Μαθαίνοντας να λύνουμε προβλήματα || Βιβλιογραφία || Βιογραφικά σημειώματα.

 

:) :) :) :) :)

 

http://www.dardanosnet.gr/home/books/9557241.jpg

Κάτσικας Χρήστος , Θεριανός Κώστας

Εκπαίδευση της Αμάθειας (Η)

 

Εκδόσεις: Gutenberg

€10

 

 

 

Περίληψη

Εύκολα θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι βρισκόμαστε μπροστά σ΄ ένα παράδοξο: οι μαθητές μας "οικοδομούν" τη γνώση τους στο τρίγωνο "σχολείο-φροντιστήριο-ιδιαίτερο", "ροκανίζουν" την εφηβεία τους με "γερμανικά ωράρια" ασκήσεων και εξετάσεων, μπαζώνουν τον οικογενειακό προϋπολογισμό με υπέρογκα φροντιστηριακά έξοδα, κι όμως δε μαθαίνουν. Γραπτά μαθητών που απαντούν με επιτυχία στα περισσότερα ερωτήματα των εξετάσεων, σκοντάφτουν σε ερωτήσεις που απαιτούν κρίση, εκφράζουν με δυσκολία τις σκέψεις τους και εμφανίζουν τερατώδη λάθη. Εμφανίζονται, δηλαδή, σε δεκάδες εκατοντάδες περιπτώσεις, γραπτά που παραπέμπουν, με βάση τις απαντήσεις τους στα ερωτήματα των εξετάσεων, σε υποψηφίου που είναι "καλά προετοιμασμένοι" και ταυτόχρονα έχουν έλλειψη ικανότητας να αρθρώνουν συνεχή λόγο, να ελέγχουν και να λογικοποιούν τις σκέψεις τους χωρίς χάσματα και αντιφάσεις, να κάνουν λογικές αφαιρέσεις ή να κατανοούν γραπτά κείμενα εκτός από τα υποτυπώδη. Ένα είδος "προσοντούχων αγραμμάτων". Το ζήτημα είναι πάρα πολύ σοβαρό, καθώς κινδυνεύει η δυνατότητα μιας κοινωνίας να αναστοχάζεται τις προϋποθέσεις της κοινωνικής αναπαραγωγής. Στη γενίκευση του φαινομένου μπορούμε να μιλήσουμε για την εφιαλτική προοπτική μιας τεχνολογικώς υπεραναπτυγμένης και παράλληλα πειθαρχημένης κοινωνίας "κατακερματισμένων ανθρώπων" - υπηκόων, ένα είδος "διαδικαστικών ηλιθίων" και πάνω απ' όλα καταναλωτών, διατεθειμένων να συνεργαστούν με κάθε τρόπο για τη γοητευτική βασιλεία του εμπορεύματος. Ποιοι είναι οι εκπαιδευτικοί, κοινωνικοί και πολιτικοί όροι που βρίσκονται στον πυρήνα αυτού του προβλήματος;

 

Περιεχόμενα

Προλογικό σημείωμα || Η εκπαίδευση της αμάθειας: Η "εκπαίδευση της αμάθειας": μια αντιφατική πραγματικότητα, "Προσοντούχοι αγράμματοι", " Μεσαιωνικός μυστικισμός" στην "κοινωνία της γνώσης", Αναζητώντας τον "δράστη" της "εκπαίδευσης της αμάθειας" || Ο χαρακτήρας της γνώσης στο αστικό σχολείο: Ο χαρακτήρας της γνώσης στο αστικό σχολείο, Γνώση και κριτική σκέψη, Η εκπαίδευση της αμάθειας και η στάση του εκπαιδευτικού, Οι δρόμοι της κριτικής διδασκαλίας, Προσπάθειες υπέρβασης του νοησιαρχικού χαρακτήρα της σχολικής γνώσης: εποπτικότητα και διαθεματικότητα, Η εποπτικότητα στη διδασκαλία και η εκπαιδευτική τεχνολογία, Η "διαθετική" παρουσίαση της γνώσης στο αστικό σχολείο || Σχολείο και εξετάσεις: Ο ρόλος των εξετάσεων στην "εκπαίδευση της αμάθειας", Εκπαίδευση και εξετάσεις, Οι νέες τεχνικές αξιολόγησης: Σημειώσατε …Χ, Οι εκπαιδευτικοί: "Συμβολαιογράφοι επιδόσεων", Βιβλία και διδακτικές πρακτικές:Διδακτικά "φέρετρα"!, Βιασμός της πνευματικής συγκρότησης || Το "παγκόσμιο αποτελεσματικό σχολείο" των εξετάσεων και των βαθμών: Το "αποτελεσματικό σχολείο" της καπιταλιστικής ανασυγκρότησης, Η "συνταγή της επιτυχίας"… που αποτελεί κίνδυνο για τον πολιτισμό! || Η ανάγνωση της οικονομίας και της κοινωνίας. Το "βαθύ κράτος" της αμάθειας: Η οικονομία της "ευελιξίας" και της "ελαστικής εργασίας", Η ανάγνωση της κοινωνίας: αλλαγές στο στυλ ζωής, Ο ρόλος της πολιτικοποίησης των μαθητών: ένα "δυσαναπλήρωτο κενό" || Πώς χρησιμοποιούν τις χαμηλές επιδόσεις των μαθητών οι συντηρητικές κυβερνήσεις: Η εκπαίδευση της αμάθειας και οι "θεραπευτές" της: Πως χρησιμοποιούν τις χαμηλές επιδόσεις των μαθητών οι συντηρητικές κυβερνήσεις, Θεραπεία της αξιολόγησης, Η θεραπεία των αρχαίων και του πολυτονικού, Ανταγωνιζόμενα κοινωνικά σχέδια || Βιβλιογραφία

 

Ανατομία του Σήμερα

Ο άνθρωπος με τον άνθρωπο - Ο άνθρωπος με τη φύση

Εκδόσεις: Τυπωθήτω

€7.67

 

 

 

Περίληψη

Στο βιβλίο αυτό επιχειρείται, με τη βοήθεια των γνώσεων που διαθέτουμε από τις διεργασίες της Φύσης, να εντοπισθούν κάποια τουλάχιστον από τα βαθύτερα αίτια ορισμένων αλληλεπιδράσεων που οδηγούν σε αλλαγές, οι οποίες άμεσα απειλούν τώρα πια και την ανθρώπινη ύπαρξη και τον ανθρώπινο πολιτισμό.

 

Περιεχόμενα

Πρόλογος || Αλληλεπιδράσεις και αλλαγές || Λαθεμένες αντιλήψεις για τις σχέσεις μας με το φυσικό κόσμο || Σεβασμό στους νόμους της φύσης || Η ενότητα στη φύση || Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος || Η γλώσσα - το πρελούδιο της επόμενης πράξης || Επίλογος || Παραπομπές || Παράρτημα

Link to comment
Share on other sites

καλά,παιδιά είστε φοβεροί ευχαριστω για τισς προτασεις σας!!!!Όσο για την μπιχτή,απλα δν ειχα χρονο για ψάξιμο.that's all!και παλι ευχαριστώ!:)
το μέροσ,εχει πάντα μια τάση να ενώνεται με το ολον του,προκειμένου να διαφύγει απο την ατέλειά του!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μπηχτή, κάθε άλλο. Απλά εννοούσα ότι δεδομένου ότι δε μας έδωσες περισσότερα στοιχεία για τα γούστα σου και το τι είδους βιβλία θα σου άρεσαν, ήταν λιγότερο χρονοβόρο το να διαβάσεις μόνος σου από το να σου κάνουμε ..ατυχείς προτάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενα καλο βιβλιο για τωρα το καλοκαιρι εχετε να προτεινετε ????plz??????????

 

Διαβασε τον νεκροσκοπο,λιγο απο clive barker,και τελος λιγο kay,θα μεινεις ικανοποιημενος.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

λιγο απο clive barker

 

Από Clive Barker διάβασα τα "Μυστικά της Βαβυλώνας". Ποιό προτείνεις να πάρω στη συνέχεια;

 

jog, τι έγινε με αυτόν τον έρμο τον Μαύρο Πύργο; Βγήκε;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

South Life

Εκεί που υπάρχει μεγάλη αγάπη, εκεί υπάρχει και ο μεγάλος πόνος...

http://www.sadness.gr/users/south_life/assets/index.gif

.. Εκείνος ο κόμπος στο στομάχι μου πολλαπλασιάζεται και πιάνει την ψυχή μου. Είμαι λοιπόν ολόκληρη ένας κόμπος σφιχτοδεμένος, άλυτος. Δεν είναι η πρώτη φορά που έρχομαι να σε δω, να μετρήσω πώς είσαι... Και πάλι αυτή τη φορά δεν κατάφερα να σε δω, να μετρήσω πώς είσαι. Λένε πως κι οι αποτυχίες μας, δική μας, βαθιά επιλογή είναι. Σε μένα, όσο περνά ο καιρός και βαραίνουν τα πράγματα, οι επιλογές μου έχουν πάρει την κάτω βόλτα, συνέχεια αποτυχίες επιζητούν κι η αυτοκαταστροφή είναι η μόνη ηδονή που βρίσκω.

 

Εξετάζω τούτη τη μανία μου για αυτοκαταστροφή που όλο αυξάνει κι υποπτεύομαι πως κρύβει μέσα της μια γλυκύτητα εκδίκησης. Μια κι άλλο στόχο να καταστρέψω απ' τον εαυτό μου δεν έχω, σ' αυτόν στοχεύω. Για να σας κάνω όλους να νιώσετε δήμιοι, να γεμίσω ενοχές τη συνείδηση σας όπως χίλιους πεινασμένους σκώρους ένα μικρό μάλλινο ρούχο.

Μαρώ Βαμβουνάκη απόσπασμα από το βιβλίο " Ιστορίες με καλό τέλος".

Link to comment
Share on other sites

Από Clive Barker διάβασα τα "Μυστικά της Βαβυλώνας". Ποιό προτείνεις να πάρω στη συνέχεια;

 

jog, τι έγινε με αυτόν τον έρμο τον Μαύρο Πύργο; Βγήκε;

 

Βγηκε και αυτο.

Τωρα απο barker θα σου ελεγα να διαβασεις τον υφαντοκοσμο.

Ειναι το πιο καλοκαιρινο απο τα βιβλια του.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο βιβλιο που διαβασα τωρα ειναι ο νεκροσκοπος.

Θα προσπαθησω να βρω και τα υπολοιπα της σειρας.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Δεν έχω διαβάσει όλα τα post αλλά προτείνω:

Συναισθηματική Νοημοσύνη από Goleman

 

Ένα βιβλίο που εμβαθύνει πραγματικά στην ψυχή του ανθρώπου και αναδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο μπορείς να ψυχολογείς τους ανθρώπους γύρω σου, αλλά και να καταλαβαίνεις πως μπορεί να επιδρά κάθε σου αντίδραση στους άλλους... Απλά αριστουργηματικό!

 

P.S. Είναι λίγο ζορικό στην ανάγνωση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπισθοφυλλο απο τον νεκροσκοπο του Brian lumley.

Προικισμενος με υπεραισθητηρια αντιληψη και σημαδεμενος απο την ανεξηγητη δολοφονια της μητερας του,ο Χαρι κιο αναδεικνυεται σε καναλι μεσα απο το οποιο οι νεκροι μπορουν να περασουν τα μηνυματα τους.

Ο Μπορις Ντραγκοσανι αντιθετα,υφαρπαζει τα μυστικα τους μεσα απο τις λεηλατημενες σαρκες τους,χρησιμοποιωντας τα για λογαριασμο των σοβιετικων μυστικων υπηρεσιων.Το δικο του νεκρομαντικο χαρισμα οφειλεται σ'ενα αποτροπαιο νεκροζωντανο πλασμα,τον Θιμπορ φερεντσι,ενα ειδος βαμπιρικης βδελλας που τον στοιχειωνει μεσα απο τον ταφο του.Υστερα απο μια αλληλοδιαδοχη συνταρακτικων γεγονοτων οι δυο νεκρομαντεις οδηγουνται αναποφευκτα σε μια βιαιη,ανελεητη αναμετρηση.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Από Clive Barker διάβασα τα "Μυστικά της Βαβυλώνας". Ποιό προτείνεις να πάρω στη συνέχεια;

 

jog, τι έγινε με αυτόν τον έρμο τον Μαύρο Πύργο; Βγήκε;

 

Βγήκε.Είμαι στην σελίδα 500 (περίπου) και έχω να πώ ότι είναι το καλύτερο βιβλίο του!

 

Καλογραμμένο,συγκηνητικό,υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε.Είμαι στην σελίδα 500 (περίπου) και έχω να πώ ότι είναι το καλύτερο βιβλίο του!

 

Καλογραμμένο,συγκηνητικό,υπέροχο!

 

Νομιζω το ειδα με 25 ευρω.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω βιβλια με θεμα τον Πελοποννησιακο πολεμο.

Εχετε διαβασει κατι?

Εχετε να προτεινετε καποιο?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω βιβλια με θεμα τον Πελοποννησιακο πολεμο.

Εχετε διαβασει κατι?

Εχετε να προτεινετε καποιο?

 

"Άνεμοι Πολέμου" - Στήβεν Πρέσσφιλντ (συγγραφέας του γνωστού "Οι Πύλες της φωτιάς" με θέμα τη μάχη των Θερμοπυλών και του "Οι Τελευταίες Αμαζόνες")

Τα έχω και τα 3 στη βιβλιοθήκη μου εδώ και πολλούς μήνες αλλά μέχρι τώρα έχω δώσει προτεραιότητα σε άλλα βιβλία.. μόνο τις Πύλες της Φωτιάς ξεκίνησα, μου φάνηκε πολύ καλό για ιστορικό μυθιστόρημα, πολύ παραστατικό (απλά τη δεδομένη στιγμή δεν ήταν η ψυχολογία μου κατάλληλη για ένα τέτοιο βιβλίο και το άφησα στη μέση). Οι λάτρεις των ιστορικών μυθιστορημάτων όμως έχουν δώσει πολύ καλά σχόλια γι' αυτό - φαντάζομαι επομένως πως και οι Άνεμοι Πολέμου είναι εξίσου καλό και διατηρεί τον ίδιο τρόπο γραφής.. θα έλεγα να του ρίξεις σίγουρα μια ματιά :)

Link to comment
Share on other sites

"Άνεμοι Πολέμου" - Στήβεν Πρέσσφιλντ (συγγραφέας του γνωστού "Οι Πύλες της φωτιάς" με θέμα τη μάχη των Θερμοπυλών και του "Οι Τελευταίες Αμαζόνες")

Τα έχω και τα 3 στη βιβλιοθήκη μου εδώ και πολλούς μήνες αλλά μέχρι τώρα έχω δώσει προτεραιότητα σε άλλα βιβλία.. μόνο τις Πύλες της Φωτιάς ξεκίνησα, μου φάνηκε πολύ καλό για ιστορικό μυθιστόρημα, πολύ παραστατικό (απλά τη δεδομένη στιγμή δεν ήταν η ψυχολογία μου κατάλληλη για ένα τέτοιο βιβλίο και το άφησα στη μέση). Οι λάτρεις των ιστορικών μυθιστορημάτων όμως έχουν δώσει πολύ καλά σχόλια γι' αυτό - φαντάζομαι επομένως πως και οι Άνεμοι Πολέμου είναι εξίσου καλό και διατηρεί τον ίδιο τρόπο γραφής.. θα έλεγα να του ρίξεις σίγουρα μια ματιά :)

 

Ευχαριστω πολυ,αλλα εκτος του οτι τα εχω διαβασει ολλα αυτα,δεν ζηταω ιστορικο μυθιστορημα,αλλα ιστορια του πολεμου.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,αλλα εκτος του οτι τα εχω διαβασει ολλα αυτα,δεν ζηταω ιστορικο μυθιστορημα,αλλα ιστορια του πολεμου.

 

Α, οκ τότε, παρανόηση.

 

Αξίζουν τα υπόλοιπα, εκτός από τις Πύλες της Φωτιάς;

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ τότε, παρανόηση.

 

Αξίζουν τα υπόλοιπα, εκτός από τις Πύλες της Φωτιάς;

 

Στους ανεμους πολεμου,κολαει πολυ στον Αλκιβιαδη επειδη ειναι ο βασικος πρωταγωνιστης,κατα τ'αλλα ομως ειναι ενδιαφερον βιβλιο.

Για μενα το καλυτερο του ειναι το Πυλες της φωτιας.

Απορω που το σταματησες.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...