Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Snas, πες μας λίγα λόγια για αυτό το βιβλίο. Τί ακριβώς σου άρεσε, για τί πράγμα μιλάει και γιατί το προτείνεις.

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Μάργκινους Μόριους από Στέλιο Χαλκίτη, εκδόσεις Ζήτη. Ένα έχω να πω: το καταπληκτικότερο βιβλίο από Έλληνα συγγραφέα που έχω διαβάσει ποτέ... δυο βράδια δεν κοιμήθηκα για να το τελειώσω! Αξίζει all the way

Επίσης μου αρέσει

Ο δρόμος του Ειρηνικού πολεμιστή από Νταν Μίλμαν

Όταν έκλαψε ο Νίτσε από Irvin Yalom

 

Ξέχασα και το πολύ αγαπημένο μου και all time classic Έγκλημα και τιμωρία από Ντοστογιέφσκι

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Snas, πες μας λίγα λόγια για αυτό το βιβλίο. Τί ακριβώς σου άρεσε, για τί πράγμα μιλάει και γιατί το προτείνεις.

 

Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν προσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους ―εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες― κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αϊνστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο...

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Το Μυστικό κληροδοτήθηκε μέσα από τους αιώνες, και ήταν πολλοί εκείνοι που το πόθησαν, το επιβουλεύτηκαν, το έκλεψαν και το αγόρασαν με αντίτιμο τεράστια χρηματικά ποσά. Αυτό το προαιώνιο Μυστικό ήταν προσβάσιμο σε κάποιους ανθρώπους ―εφευρέτες, επιστήμονες, θεολόγους, επιχειρηματίες, στοχαστές, καλλιτέχνες― κι ανάμεσα σε αυτούς που κατανόησαν τη θαυματουργή δύναμή του συγκαταλέγονται ιστορικές προσωπικότητες όπως ο Πλάτωνας, ο Γαλιλαίος, ο Μπετόβεν, ο Έντισον, ο Κάρνεγκι, ο Αϊνστάιν, ο Μπλέικ. Τώρα το Μυστικό αποκαλύπτεται σε όλο τον κόσμο...

την δική σου γνώμη θα μας την πεις;; το οπισθόφυλλο το διαβάζουμε και μόνοι μας! ;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Μάργκινους Μόριους από Στέλιο Χαλκίτη, εκδόσεις Ζήτη. Ένα έχω να πω: το καταπληκτικότερο βιβλίο από Έλληνα συγγραφέα που έχω διαβάσει ποτέ... δυο βράδια δεν κοιμήθηκα για να το τελειώσω! Αξίζει all the way

Επίσης μου αρέσει

Ο δρόμος του Ειρηνικού πολεμιστή από Νταν Μίλμαν

Όταν έκλαψε ο Νίτσε από Irvin Yalom

 

Ξέχασα και το πολύ αγαπημένο μου και all time classic Έγκλημα και τιμωρία από Ντοστογιέφσκι

 

Καλησπέρα energy_wave, και σε όλη την παρέα φυσικά! Πριν καμιά βδομάδα μου το έκανε δώρο μια φίλη μου και η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τη στραβοκοίταξα (ο τίτλος Μάργκινους Μόριους μου φάνηκε κάπως και ο συγγραφέας, Στέλιος Χαλκίτης, μου ήταν άγνωστος). Ξεκίνησα χτες να το διαβάζω και ενθουσιάστηκα. Η γλαφυρότητα της περιγραφής, το πολύ ιδιαίτερο αφηγηματικό ύφος αλλά κυρίως οι πρωταγωνιστές που έχει πλάσει ο συγγραφέας, με άφησαν κυριολεκτικά άναυδη. Αν και μπαίνω πολύ στον πειρασμό να σε ρωτήσω τι γίνεται στη συνέχεια, μου φαίνεται ότι θα ακολουθησω το παράδειγμά σου και θα ξενυχτήσω για να το μάθω μόνη μου... Ελπίζω να μη με διαψεύσει το τέλος. Θα γράψω νεότερα μόλις το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα energy_wave, και σε όλη την παρέα φυσικά! Πριν καμιά βδομάδα μου το έκανε δώρο μια φίλη μου και η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τη στραβοκοίταξα (ο τίτλος Μάργκινους Μόριους μου φάνηκε κάπως και ο συγγραφέας, Στέλιος Χαλκίτης, μου ήταν άγνωστος). Ξεκίνησα χτες να το διαβάζω και ενθουσιάστηκα. Η γλαφυρότητα της περιγραφής, το πολύ ιδιαίτερο αφηγηματικό ύφος αλλά κυρίως οι πρωταγωνιστές που έχει πλάσει ο συγγραφέας, με άφησαν κυριολεκτικά άναυδη. Αν και μπαίνω πολύ στον πειρασμό να σε ρωτήσω τι γίνεται στη συνέχεια, μου φαίνεται ότι θα ακολουθησω το παράδειγμά σου και θα ξενυχτήσω για να το μάθω μόνη μου... Ελπίζω να μη με διαψεύσει το τέλος. Θα γράψω νεότερα μόλις το τελειώσω.

 

τι έγινε, το τελείωσες; πώς σου φάνηκε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τι έγινε, το τελείωσες; πώς σου φάνηκε τελικά;

 

Το τελείωσα και μάλιστα πριν δυο μέρες το ξεκίνησα για δεύτερη φορά. Μου άρεσε τοοοοοσο πολύ!!! Βλέπει τα πράγματα με εντελώς άλλη ματιά, μου άρεσε απ' όλες τις απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ ένα καλό βιβλίο για το καλοκαίρι, κυρίως για... γυναίκες :)

 

Ηλέκτρα - Βίκυ Στουφή ;)

 

Λίιιιιγο παλιό αλλά καλό!

 

Επίσης το Αίνιγμα της Πεταλούδας, από την ίδια. Περσινό βιβλίο, αξίζει απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα το βιβλιο του αντωνη νικοπολιδη...για οσους ασχολουνται πολυ με ποδοσφαιρο ανεξαρτητου ομαδας θα ηταν πολυ καλο να το διαβασουν;)

αλλα δεν σας παιρνω πανω μου...παντως εμενα μου αρεσε πολυ

κρητικη 9/10

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ ένα καλό βιβλίο για το καλοκαίρι, κυρίως για... γυναίκες :)

 

Ηλέκτρα - Βίκυ Στουφή ;)

 

Λίιιιιγο παλιό αλλά καλό!

 

Επίσης το Αίνιγμα της Πεταλούδας, από την ίδια. Περσινό βιβλίο, αξίζει απόλυτα!

 

το Αίνιγμα της Πεταλούδας τι υπόθεση έχει; κάτι μου θυμίζει ο τίτλος αλλά δεν ξέρω τι

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το The Perks of Being a Wallflower και σήμερα το τελειώσα... Τι να πρωτοπώ; Έχω καιρό να νιώσω έτσι διαβάζοντας βιβλίο. Απίστευτα αληθινό και συγκινητικό, δε βαρέθηκα στιγμή, αντιθέτως με έβρισκα υπερβολικά ενθουσιασμένο σε πολλά σημεία και σταμάταγα το διάβασμα για να προετοιμαστώ ψυχολογικά :p Το συνιστώ ανεπιφύλακτα κυρίως σε αισθηματίες! Δε πρόκειται να μετανιώσετε!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
The Lorien Legacies,The Hunger Games,The Lord of the Rings,Harry Potter,The Hobbit,Σιγουρα θα αστειευεστε κυριε Feynman,Το τελευταιο θεωρημα του Φερμα,Η εξελιξη των ιδεων στη Φυσικη,Η ενοποιηση των θεμελιωδων δυναμεων.Αυτα :p
Link to comment
Share on other sites

Misha Glenny

"Η ΑΟΡΑΤΗ ΑΠΕΙΛΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ"

 

http://img600.imageshack.us/img600/1521/300x439133917312530.jpg

 

Εκδ. Πάπυρος, Απρίλιος 2012

 

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0341100

Link to comment
Share on other sites

Αν σας αρέσουν τα βιβλία τρόμου σας προτείνω τη σειρά Necroscope του Brian Lumley. Είναι 16 βιβλία και είναι ένας ολόκληρος κόσμος.
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Misha Glenny

"Η ΑΟΡΑΤΗ ΑΠΕΙΛΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ"

 

http://img600.imageshack.us/img600/1521/300x439133917312530.jpg

 

Εκδ. Πάπυρος, Απρίλιος 2012

 

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0341100

 

αυτο υπαρχει περιπτωση να το βρω καπου σε ηλεκτρονικη μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Αν σας αρέσουν τα βιβλία τρόμου σας προτείνω τη σειρά Necroscope του Brian Lumley. Είναι 16 βιβλία και είναι ένας ολόκληρος κόσμος.

 

Είχα διαβάσει ένα πριν χρόνια. Όντως ήταν ενδιαφέρον και σχετικά τρομαχτικό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία θα έλεγα) να βρω μερικά καλά site με ebooks στα Ελληνικά. Έψαχνα π.χ. τα βιβλία του Dawn Brown και δεν κατάφερα να τα βρω. Δεν ψάχνω κάτι πειρατικό. Ευχαρίστως θα πλήρωνα για βιβλία που θα τραβήξουν το ενδιαφέρον μου. Έχετε κάποιο σχετικό site υπόψιν;

 

Και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι προχθές αγόρασα σε ebook το "Η Τράπεζα. Πώς η Goldman Sachs κυβερνά τον κόσμο". Είναι αρκετά ενδιαφέρον, ειδικά για όσους την ψάχνουν την υπόθεση της κρίσης που έχουμε γύρω μας... Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί και νωρίτερα. Ορίστε και το link: http://www.e-bookshop.gr/books/view/1542

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία θα έλεγα) να βρω μερικά καλά site με ebooks στα Ελληνικά. Έψαχνα π.χ. τα βιβλία του Dawn Brown και δεν κατάφερα να τα βρω. Δεν ψάχνω κάτι πειρατικό. Ευχαρίστως θα πλήρωνα για βιβλία που θα τραβήξουν το ενδιαφέρον μου. Έχετε κάποιο σχετικό site υπόψιν;

 

 

Με μια γρηγορη ματια στην ιστοσελιδα των εκδοσεων Λιβανη, δεν φαινεται να εχουν κυκλοφορησει, στην Ελλαδα, σε e-book τα βιβλια του Brown.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία θα έλεγα) να βρω μερικά καλά site με ebooks στα Ελληνικά. Έψαχνα π.χ. τα βιβλία του Dawn Brown και δεν κατάφερα να τα βρω. Δεν ψάχνω κάτι πειρατικό. Ευχαρίστως θα πλήρωνα για βιβλία που θα τραβήξουν το ενδιαφέρον μου. Έχετε κάποιο σχετικό site υπόψιν;

 

Και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι προχθές αγόρασα σε ebook το "Η Τράπεζα. Πώς η Goldman Sachs κυβερνά τον κόσμο". Είναι αρκετά ενδιαφέρον, ειδικά για όσους την ψάχνουν την υπόθεση της κρίσης που έχουμε γύρω μας... Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί και νωρίτερα. Ορίστε και το link: http://www.e-bookshop.gr/books/view/1542

 

Ρίξε μια ματιά εδώ Ανοιξε προσφάτως κι απ' ό,τι βλέπω έχει όλα τα είδη, λογοχνικά και μη.

 

Επειδή ψάχνω κι εγώ, ο ηλεκτρονικός αναγνώστης είναι γενικά ενημερωμένος επί του θέματος :)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

η (κωμικοτραγικη) ιστορία του ελλ.εθνούς, 1821-1974 ραφαηλιδης!

Βιβλίο που περιγράφει την ιστορία από μια άλλη σκοπιά, με σκωπτικό στυλ, χιούμορ, αριστερες καταβολές, και πολλά νέα στοιχεία!

Ενδιαφέρον ανάγνωσμα!

Link to comment
Share on other sites

η (κωμικοτραγικη) ιστορία του ελλ.εθνούς, 1821-1974 ραφαηλιδης!

Βιβλίο που περιγράφει την ιστορία από μια άλλη σκοπιά, με σκωπτικό στυλ, χιούμορ, αριστερες καταβολές, και πολλά νέα στοιχεία!

Ενδιαφέρον ανάγνωσμα!

 

Και μονο τ' όνομα αρκεί! Μας έχει λείψει, ανθρωποι σαν τον Ραφαηλίδη, δεν ξεχνιούνται εύκολα.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Και μονο τ' όνομα αρκεί! Μας έχει λείψει, ανθρωποι σαν τον Ραφαηλίδη, δεν ξεχνιούνται εύκολα.

 

πράγματι. αν και εχει μια ροπή σε κάποια σημεία, να αγιοποιήσει λίγο καποιες κομ*****στικές πρακτικές, κατα τα αλλα, είναι ενα μικρό διαμαντάκι, που εξηγεί ΠΟΛΛΑ κενά στην ελλ.ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το The Perks of Being a Wallflower και σήμερα το τελειώσα... Τι να πρωτοπώ; Έχω καιρό να νιώσω έτσι διαβάζοντας βιβλίο. Απίστευτα αληθινό και συγκινητικό, δε βαρέθηκα στιγμή, αντιθέτως με έβρισκα υπερβολικά ενθουσιασμένο σε πολλά σημεία και σταμάταγα το διάβασμα για να προετοιμαστώ ψυχολογικά :p Το συνιστώ ανεπιφύλακτα κυρίως σε αισθηματίες! Δε πρόκειται να μετανιώσετε!

 

Βγαινει και στη μεγαλη οθονη!

 

http://www.imdb.com/title/tt1659337/

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΛΑΡΟΣ ΙΩΝΑΘΑΝ του Ριτσαρντ Μπαχ

Υμνος στην ελευθερια, ισως το απολυτο αναρχικο βιβλιο ολων των εποχων.

Ειναι απο τα βιβλια που πραγματικα πρεπει να τα διαβασεις τουλαχιστον μια δυο φορες στην ζωη σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...