Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πριν 2-3 χρόνια την είχα πει σε ένα φίλο μου που τον είδα να διαβάζει Χάρι Πόττερ. Πέρσι μην έχοντας τι να κάνω (στρατός γαρ) ξεκινησα να διαβάζω το 2 νομίζω και κατέληξα να μη μπορώ να ξεκολλήσω και να διαβάσω και τα υπόλοιπα μέσα σε κανα μήνα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

 

Εντάξει...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το καταλάβαμε το έχεις διαβάσει το βιβλίο! :mad: :mad: :mad:

Σεβάσου το ότι κάποιοι δε θέλαμε να μάθουμε ότι έχει πεθάνε o.........

Μόλις από πάνω είπα ότι θα το διαβάσω. Περνιέσαι για έξυπνος; :mad:

 

Sorry φιλε μου δεν το ήθελα. Παω να τροποποιησω το post αμεσως...

προτεινω να κανεις και εσυ το ιδιο στο quote μου αλλα και στα ποστ σου... :o για να μην διαβάσουν και άλλοι το spoiler

 

Εξάλλου αυτο δεν ειναι και το πιο σημαντικό απο όλα μεσα στο 5ο βιβλίο

Αλλα οι απαντήσεις που δίνονται...

 

Και δεν το ειπα για να φανώ "έξυπνος"... εξάλλου το να πω κάποιο spoiler δεν με κάνει πιο έξυπνο...

 

sorry again... :o

 

BTW ωραιος ο οδηγος σου για το DSL...

Link to comment
Share on other sites

An kai genika den diavazw vivlia afto pou eixa diavasei kai trelathika itan "O parias".

Fovero vivliaraki tromou! Protinete!

 

 

Διάβασε τώρα τον "Αρχοντα του Ψευδους", το "Αυτοί που ποτέ δε κοιμούνται" και μετά συνεχίζεις με "Σάρκα και Αίμα" και αν δεν λατρέψεις τον Μάστερτον, να μη με λένε Γιάννη....

 

(μμμ...και πως θα με λένε μετά ? Αντώνη ας πούμε? απαπαπαπα...δε μου αρέσει... Οπότε φρόντισε να σου αρέσουν... :P )

:X
Link to comment
Share on other sites

Απόστολος Δοξίαδης - Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ

 

Ένα πολύ ευχάριστο βιβλίο για εφήβους που έχουν κλίση στα μαθηματικά

 

Επίσης

 

Στέφεν Κινγκ - Ο μάυρος Πύργος(η σειρά θα ολοκληρωθεί σε 7 βιβλία)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τώρα τον "Αρχοντα του Ψευδους", το "Αυτοί που ποτέ δε κοιμούνται" και μετά συνεχίζεις με "Σάρκα και Αίμα" και αν δεν λατρέψεις τον Μάστερτον, να μη με λένε Γιάννη....

 

(μμμ...και πως θα με λένε μετά ? Αντώνη ας πούμε? απαπαπαπα...δε μου αρέσει... Οπότε φρόντισε να σου αρέσουν... :P )

 

Εμενα μ αρεσει ο Μαστερτον, οποτε μπορεις να διατηρησεις το σπανιο ονοματακι σου (κι ας μη μας εχεις βγαλει ακομα οξω κακιασμενε :whistle: που σε ψηφισαμε ... u know...) και προτεινω κι αλλο ενα απο τον ιδιο : " Ο Παρίας" και παραθετω το οπισθοφυλλο ...

 

"Όμως υπάρχει Ένας Άλλος, του οποίου το Όνομα δεν προφέρεται ποτέ, γιατί είναι ένας Εξόριστος τόσο του Παραδείσου, όσο και της Κόλασης, ένα Ον καταραμένο σε κάθε Βασίλειο, πνευματικό ή υλικό. Το Όνομά του σβήστηκε απο κάθε Βιβλίο και κάθε Επιγραφή, και η Εικόνα του διαγράφηκε από κάθε Τόπου όπου οι άνθρωποι την αναζητούσαν για να τον λατρέψουν. Είναι ένας Παρίας και στις καρδιές των ανθρώπων γεννά Φόβο τρομερό, διότι στο Κάλεσμά του ξυπνούν οι νεκροί, και ακόμα και ο Ήλιος χάνεται από τον Ουρανό. " Codex Daemonicus , 1516

...

" Μια ιστορία τρόμου αξεπέραστης φαντασίας , γραμμένη από τον κληρονόμο της παράδοσης του H. P. Lovecraft, Graham Masterton"

 

Επίσης θα επανα-προτείνω το " Το παιδί Ιούδας " της Κάρολ Ο΄Κόνελ, ένα συναρπαστικό μυθιστόρημα με πολύ έγκλημα, βία, μυστήριο, μια σπαρακτική ερωτική ιστορία, μια περίπλοκη αλληγορία, ένα σπουδαίο αφήγημα λύτρωσης και συγγνώμης... (σορρυ που με έπιασε ο Σεφερλισμός μου... :lol: )

 

Επίσης... για άλλη μια φορά το αδιαφιλονίκητα spookie " Δίψα για αίμα" του Simon Clark....

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 που αγόρασα πριν λίγες ημέρρες.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ (ΚΟΣΜΑΣ ΤΣΟΛΑΚΟΣ)

Η ΑΛΩΣΙΣ (ΘΕΟΔΩΡΑ ΦΡΑΝΤΖΗ)

ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (ΣΤΙΒΕΝ ΠΡΕΣΣΦΙΛΝΤ)

:alien:

Link to comment
Share on other sites

"να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις" - Λεο Μπουσκολια..

 

για πιο πνευματικές ανησυχήσεις :):):):):):)

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

...Μαλλον μου κανετε πλακα!Ο/η (sorry δεν προσεξα! :o )kakiasmeno ανεφερε τρεις διαφορετικους συγγραφεις ,απο τους οποιους ΟΛΑ τα βιβλια που ανεφερε τα 'χω λατρεψει!Και μαλιστα νομιζα οτι δεν ειχαν πολυ απηχηση σε αλλους...Ευγε! :p Εκτος,λοιπον οτι συμφωνω (και επαυξανω!) για τα παραπανω,προτεινω οσοι τους αρεσαν αυτα, να διαβασουν και το Ρεκβιεμ του Graham Joyce καθως και το βιβλιο του Βασιλη Μπαμπουρη "Τα μυστικα της Κολασης) που φιλοξενει συνεντευξεις του με τους συγγραφεις των βιβλιων της σειρας "Κολαση" (στην οποια ανηκουν ολα τα προαναφερθεντα)

Ακομα,απο την ιδια σειρα ,αλλα σε αρκετα διαφορετικο στυλ (λιγοτερο "θριλερ") προτεινω το "Ενα παιδι στον ουρανο" του Jonathan Carroll και το "Η νεραιδα των δοντιων" του Graham Joyce ,το οποιο μαλιστα προταθηκε για το διεθνους φημης βραβειο Booker!

"να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις" - Λεο Μπουσκολια..
Αν και δεν μου αρεσε ως βιβλιο ,το περιεχομενο του ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον (και "διαβαζεται" ευκολα) και το κυριοτερο,πολυ διδακτικο για τη σταση που πρεπει να εχουμε απεναντι στη ζωη...Αξιζουν ολα τα βιβλια του Μπουσκαλια,αν και αν διαβασεις μερικα εχεις την αισθηση οτι επαναλαμβανεται

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ηδη "κατελαβα" αυτον τον χωρο κανοντας διπλο post ( :stupid: ) ας κανω κατι (υποθετω...) πρωτοποριακο:Θα απαντησω στο απο κατω post! :D

...

Μερικές σελίδες πιο πρίν έχουμε αναφερθεί διεξοδικά στο Ρέκβιεμ και μάλιστα έχω κάνει και αντιστοίχηση με το Κώδικα DaVinci....

Τοτε εναρμονιζομαι ακομα περισσοτερο με σας,μιας και αναφερατε ηδη και αυτο το βιβλιο (Αμαν! :p ),αλλα κυριως γιατι ενα απο τα δυο πραγματα που με "εκνευρισαν" ως προς τον "Κωδικα Da Vinci" ηταν οτι ενω υπηρχε ηδη ενα καλογραμμενο βιβλιο σε σχεση με το θεμα,ολοι μιλουσαν για αυτο λες και ο Dan Brown ανακαλυψε την Αμερικη... :!:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

... Εκτος,λοιπον οτι συμφωνω (και επαυξανω!) για τα παραπανω,προτεινω οσοι τους αρεσαν αυτα, να διαβασουν και το Ρεκβιεμ του Graham Joyce

 

Μερικές σελίδες πιο πρίν έχουμε αναφερθεί διεξοδικά στο Ρέκβιεμ και μάλιστα έχω κάνει και αντιστοίχηση με το Κώδικα DaVinci....

:)

:X
Link to comment
Share on other sites

Προχτές τέλειωσα τις «Μάγισσες της Σμύρνης». Απίστευτο βιβλίο. Θα κάνω ένα break από τις συνεχείς αγορές βιβλίων και θα ξαναπιάσω στα χέρια μου τον «Αλχημιστή» του Κοέλιου (τον έχω εδώ και 7 χρόνια στην βιβλιοθήκη μου) και στην συνέχεια σκέφτομαι να πάρω τον «Χρησμό» ενός ιταλού συγγραφέα που δεν θυμάμαι το όνομά του.

 

Απλά, μου έκανε εντύπωση η ιστορία, που είναι καθαρά ελληνική: Ελλάδα, Έλληνες πρωταγωνιστές και ένας αρχαίος χρησμός που τέθηκε σε εφαρμογή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προχτές τέλειωσα τις «Μάγισσες της Σμύρνης». Απίστευτο βιβλίο. Θα κάνω ένα break από τις συνεχείς αγορές βιβλίων και θα ξαναπιάσω στα χέρια μου τον «Αλχημιστή» του Κοέλιου (τον έχω εδώ και 7 χρόνια στην βιβλιοθήκη μου) και στην συνέχεια σκέφτομαι να πάρω τον «Χρησμό» ενός ιταλού συγγραφέα που δεν θυμάμαι το όνομά του.

 

Απλά, μου έκανε εντύπωση η ιστορία, που είναι καθαρά ελληνική: Ελλάδα, Έλληνες πρωταγωνιστές και ένας αρχαίος χρησμός που τέθηκε σε εφαρμογή...

Μιλάς για τον Μανφρέντι.

Είμαι φαν του, αλλά ο χρησμός είναι από τα απλώς καλά βιβλία του. Έχει γράψει και πολύ καλύτερα: ο Πύργος της Μοναξιάς, ο Φαραώ της Άμμου, και η Χίμαιρα είναι από τις καλύτερες περιπέτειες μυστηρίου που έχω διαβάσει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

An kai den epsa3a olo to thread, kai afoy vlepw pws polloi edw mesa einai serious readers 8a preoteinw kai gw ta dika mou pou pisteuw oti den exoun anafer8ei mexri stigmhs.

 

Tom Robbins: Ola tou ta erga (Oxtw an den kanw la8os einai fantastika) Exw idiaiterh protimhsh sta "To Arwma tou Oneirou" kai "O xoros twn 7 peplwn"

 

George Orwell: Animal Farm kai 1984 einai a3epersta.

 

Galloi tou eikostou kai Rwssoi dekatou ogdoou kai dekatou enatou aiwna suggrafeis einai sxedon egguhsh. (Camus, Sartre, Tolstoy, Dostoyefski ktl). Autoi panta analoga me ta gousta.

 

Prosfata prwtodiavasa Hemingway (gi poion xtupa h kampana) kai eklaiga sth skopia (hmoun fantaros akoma:)). Polu kalo

 

Idiaiterh mneia 8elw na dwsw stous irlandous suggrafeis pou mazi me ton Orwell 8ewrw oti einai oi pio shmantikoi tou aiwna mas. George Bernhard Shaw, Oskar Wilde kai fusika o James Joyce o opoios ektos olwn twn aristourghmatwn tou, exei grapsei kai to euraiws anagnwrismeno ws to pio oloklhrwmwno logotexnhma tou 20ou aiwna, to "Ulysses" (Odysseas).

 

harry p.

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι και το τελευταίο του Dan Brown "Αρκτικός Κύκλος".

Όπως έχει αναφερθεί και στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα, το "Αρκτικός Κύκλος" δεν είναι το τελευταίο βιβλίο του Dan Brown! Έχει κυκλοφορήσει πριν από το "Κώδικας DaVinci"!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και τις 21 σελιδες του θεματος προκειμενου να μην επαναλαβω καποιο βιβλιο που εχει ηδη προταθει! :wacko: Ελπιζω να τα καταφερα!

Λοιπον,εγω προτεινω:

Μυθιστορηματα:

"Ενα παιδι μετραει τ' αστρα" ,Μενέλαος Λουντέμης

"Η ζωη του Πι", Γιαν Μαρτελ

"Ο ανθρωπος που εγινε θεος" ,Gerald messadie

Τελος,συμφωνω απολυτα με τον hpapanikolaou (και τον panosFL που το ανεφερε πιο μπροστα) για τον Tom Robbins,αν και διχαζομαι μεταξυ του "Αρωματος του Ονειρου" και του "Τρυποκαρυδου".Ολα τα βιβλια του παντως ειναι εξαιρετικα καλογραμμένα,με καθε σελιδα να ειναι συναρπαστικη και διαφορετικη απο καθε αλλη!

Παιδικο:"Ο μικρός πρίγκιπας",Antoine de Saint Exupery

"Φαντασίας"-Θριλερ:

"Η μακρια πορεια" Richard Bachman (ψευδωνυμο του Stephen King) - Ξαναπροταθηκε (απο την GreekCharmed) αλλα μαζι με αρκετα αλλα του ιδιου.Κατ' εμε απο τα καλυτερα του.

Επιστημονικα:

"Το τελευταιο θεωρημα του Φερμα" και "Κωδικες και μυστικα", Simon Singh

Ιστορικα μυθιστορηματα:

Ramses

1. The Son of Light (1997)

2. The Temple of a Million Years (1998)

aka The Eternal Temple

3. The Battle of Kadesh (1998)

4. The Lady of Abu Simbel (1998)

5. Under the Western Acacia

,ολα του Christian Jacq.

Συλλογη απο short stories:

"Αλλοκοτες Ιστοριες" ,Edgar Allan Poe

Αλλα :

"Ολα τα μανιταρια τρωγονται (αν και ορισμενα μονο μια φορα) ή χιλιες απαντησεις στην ερωτηση "Τι σκεφτεσαι;" ",Herve Le Tellier

"Ειπαν" ,Πασχος Μανδραβελης

"Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις", Τάκης Νατσούλης

"Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας ", "Απολογία ενός Ανθέλληνα" ,

Νίκος Δήμου

 

Τελος,καθως διαβαζα ολο το θεμα ειδα καποια posts που μου κινησαν το ενδιαφερον ή δεν ειχαν λαβει απαντηση:

Γνωρίζει κάποιος τον τίτλο ενός βιβλιού που έχει σαν περιεχόμενο "γνωμικά" απο διάσημους μαφίοζους;

Αν ναι,εκδόσεις,επιμέλεια και τιμή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Υποθετω μιλας για το "The Mafia manager" (απο τον Μαφιοζο V),εκδοσεις Περιπλους

guyz ερωτηση,

πηρα το Hitchhikers Guide απο amazon,

η εκδοση που μου ηρθε λεει "Commemorative Edition ..... Based on the famous radio series "

εχει διαφορες απο το original βιβλιο ?

Υποθετω πως οχι, μιας και το αρχικο βιβλιο ηταν σχεδον εξ' ολοκληρου βασισμενο στην ραδιοφωνικη σειρα,οποτε λογικο να λεει οτι ειναι "Based on the famous radio series "

Σημείωση: ο δημιουργός του Σκρουτζ Μακ Ντακ (Καρλ Μπαρκς) έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι διαφωνεί κάθετα με το συγκεκριμένο έργο (Ο Βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ)

Που το εχεις διαβασει αυτο;Πιστευα οτι ο "Παπιανθρωπος" δεν ειχε ασχημη σχεση με τον Don Rosa,ποσο μαλλον να οφειλονταν αυτη στο μεγαλειωδες και ιδιαιτερα λεπτομερες (οσον αφορα τις χρονολογιες και τα περιστατικα) εργο του "Ο Βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" ! :!:

 

Sorry για το μεγαλο (ε καλα...τεραστιο! :p )post! :O

Αν ενδιαφερεστε για καποιο απο τα παραπανω βιβλια,πειτε μου να γραψω περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί και στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα, το "Αρκτικός Κύκλος" δεν είναι το τελευταίο βιβλίο του Dan Brown! Έχει κυκλοφορήσει πριν από το "Κώδικας DaVinci"!

 

Το τελευταίο που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφερεστε για καποιο απο τα παραπανω βιβλια,πειτε μου να γραψω περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο.

Ναι, αυτά του Ν.Δήμου, ωστε να θυμάμαι πως ο δούρειος ίππος για την χώρα, ζεί και βασιλεύει. :mad:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά του Ν.Δήμου, ωστε να θυμάμαι πως ο δούρειος ίππος για την χώρα, ζεί και βασιλεύει.

(Επειδη μολις τωρα γυρισα απο εξοδο,ειμαι σχετικα κουρασμενος, και αυριο φευγω για τετραημερο ταξιδι ,δεν μπορω να απαντησω με μεγαλη λεπτομερεια...Αν δω οτι δεν σε ικανοποιει αυτη η απαντηση,οταν γυρισω θα σου ξανα-απαντησω) Γιατι εισαι "mad"; :worry: Καταρχην,πιστευω οτι συμφωνεις με το οτι "οφειλουμε" (=καλο ειναι!) να διαβασουμε και αποψεις με τις οποιες μπορει να μην συμφωνουμε! :!: Εγω προσωπικα δεν συμφωνω με ολα οσα λεει ο Νικος Δημου,αλλα βρισκω τις αποψεις του εξαιρετικα ενδιαφερουσες και τον ιδιο,ευφυες ατομο!Στην ουσια,αν διαφωνεις με αυτα που λεει , δες τα ως "τροφη για σκεψη"!Δεν νομιζω παντως, επειδη αυτο καταλαβα πως εννοεις ,οτι ειναι οντως ανθελληνας,απλως διαφωνει (οπως και εγω) με την νοοτροπια καποιων Ελληνων και με τον τροπο που λειτουργουν καποια πραγματα στην Ελλαδα...

Ολα τα παραπανω φυσικα,οπως και ολα τα βιβλια που προτεινα,βασιζονται στις προσωπικες μου σκεψεις/ενδιαφεροντα/αποψεις!Δεν χρειαζεται να τις συμμεριζεσαι και εσυ! :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και τις 21 σελιδες του θεματος προκειμενου να μην επαναλαβω καποιο βιβλιο που εχει ηδη προταθει! :wacko: Ελπιζω να τα καταφερα!

Λοιπον,εγω προτεινω:

Μυθιστορηματα:

"Ενα παιδι μετραει τ' αστρα" ,Μενέλαος Λουντέμης

Απλά επικροτώ την πρότασή σου, συμπληρώνοντας ότι το βιβλίο ανήκει σε μια «τετραλογία» του Λουντέμη:

  1. Συννεφιάζει
  2. Ένα παιδί μετράει τ' άστρα
  3. Οι κερασιές θ' ανθίσουν και φέτος
  4. Κάτω απ' τα κάστρα της ελπίδας

Τα 2 τελευταία φυσικά μιλάνε για τον ίδιο ήρωα, σε μεγαλύτερη ηλικία :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή στο θρεντ έχει αναφερθεί (καμιά χιλιοστή φορές) Ο Κώδικας του Da Vinci του Μπράουν, να πω (αν δεν έχει αναφερθεί - γιατί δεν διάβασα όλες τις σελίδες) ότι ετοιμάζεται και ταινία βασισμένη στο βιβλίο, με τον Τομ Χανκς στον κύριο ρόλο.

 

Σύμφωνα με το imdb τα γυρίσματα θα αρχίσουν το Μάιο

 

http://www.imdb.com/title/tt0382625/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...