Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα κανω μια ηλιθια ερωτηση!ειμαι ασχετος απο ioS και σημερα πηρα το 4αρι στα χερια μου.

πως στο καλο βαζω δικο μου ηχο κλησης??απο mp3???μονο τα δικα του ρινγκ τονς εχει μεσα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα κανω μια ηλιθια ερωτηση!ειμαι ασχετος απο ioS και σημερα πηρα το 4αρι στα χερια μου.

πως στο καλο βαζω δικο μου ηχο κλησης??απο mp3???μονο τα δικα του ρινγκ τονς εχει μεσα..

 

mp3 δε μπορεις να βαλεις για ηχο κλησης..πρεπει να ειναι μορφης m4r και μεχρι καποια συγκεκριμενα δευτερολεπτα..μπες στο audiko.net βρες το ringtone που θες και κατεβασε το σ αυτη τη μορφη στον υπολογιστη σου.μετα μεσω itunes το περνας στο κινητο και το παιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια γεια σας και καλη χρονια!!!

Μολις μου εκαναν δωρο ενα iphone 4...

Μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι ο ορθος τροπος ΠΡΩΤΗΣ ΦΟΡΤΙΣΗΣ και γενικα για μετα?? Βασικα τι να κανω με το που το βγαλω απο το κουτι το ανοιγω ή το φορτιζω? παραπεμψτε με σε αντιστοιχο θεμα αν υπαρχει γιατι δεν βρισκω τιποτα για πρωτη φορτιση!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ελα ρε περικλη moderator πες τι να κανω το χω μπροστα μου και το κοιταω...δεν με νιωθεις??να το ανοιξω και να το αφησω να φτασει στο 10% και μετα να το φορτισω?ή κατευθειαν φορτιση?δεν βρισκω τπτ για πρωτη φορτιση ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ...πω πω το χω μπροστα μ και καθεται :-(

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την Τροποποίηση Μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε περικλη moderator πες τι να κανω το χω μπροστα μου και το κοιταω...δεν με νιωθεις??να το ανοιξω και να το αφησω να φτασει στο 10% και μετα να το φορτισω?ή κατευθειαν φορτιση?δεν βρισκω τπτ για πρωτη φορτιση ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ...πω πω το χω μπροστα μ και καθεται :-(

 

καταρχην ηρεμησε φιλε μου,ενα κινητο ειναι οχι ατομικη βομβα:)

σωστος τροπος φορτισης για το iphone δεν υπαρχει,μιας και το κινητο για να ενεργοποιηθει χρειαζεται συνδεση με itunes,οποτε με το που θα το συνδεσεις στο pc θα αρχισει να φορτιζει,οπως και καθε φορα που θα καταφευγεις στο itunes(και θα το κανεις συχνα πιστεψε με)

αρα το δουλευεις κατευθειαν,δεν παθαινει τιποτα η μπαταρια του.απλα μια φορα το μηνα αφηνε το να φτανει στο κοκκινο σχεδον και μετα φορτιζε το.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα την πρωτη φορτιση μεσω usb και μου πηρε σχεδον 3 ωρες.

μου παν 2 παιδια οτι την πρωτη επρεπε να την κανω απο μπριζα...ισχυει κατι τετοιο?..θα υπαρξει προβλημα στην αποδοση της μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα την πρωτη φορτιση μεσω usb και μου πηρε σχεδον 3 ωρες.

μου παν 2 παιδια οτι την πρωτη επρεπε να την κανω απο μπριζα...ισχυει κατι τετοιο?..θα υπαρξει προβλημα στην αποδοση της μπαταριας?

 

Σας παρακαλω σταματηστε να ακουτε το τι λεει ο καθε ημιμαθεις(δεν λεω οτι τα ξερω ολα προς θεου :O )!

Δεν εχει προβλημα απο οπου και αν το φορτιζεις, απο το usb κανει οντως πιο πολυ ωρα, απο την μπριζα παλι κανει λιγοτερο απο 2 ωρες αν δεν κανω λαθος!

Καλο θα ειναι μονο να μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο το 5% και να μην το φορτιζεις ασκοπα, δηλαδη να το αφηνεις να πεφτει κατω απο 10-12% πρωτα!

Τελος καλο θα ειναι μια φορα το μηνα να κανεις μια πληρη αποφορτιση, δηλαδη να το αφηνεις να κλεινει απο μπαταρια και επειτα να το φορτιζεις!

 

Υ.γ.: Αν κανεις το τελευταιο, δηλαδη πληρη αποφορτιση και πληρη επαναφορτιση μην τρελαθεις αν δεν ανοιξει κατευθειαν με το που το βαλεις στην πριζα ή στο usb μπορει να παρει και κανα 5λεπτο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παδιά έχω το iphone 4 και δεν ξέρω πως να φτιάξω φακέλους να και περάσω φωτογραφίες. Ringtones έβαλα όπως λέει ο φίλος παραπάνω αλλα βλέπει μονο το ένα από τα 6 που του πέρασα ;; :(:(:(:(
Ν$Β
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παδιά έχω το iphone 4 και δεν ξέρω πως να φτιάξω φακέλους να και περάσω φωτογραφίες. Ringtones έβαλα όπως λέει ο φίλος παραπάνω αλλα βλέπει μονο το ένα από τα 6 που του πέρασα ;; :(:(:(:(

 

γεια σου φιλε Δυτη!!ειμαι και γω του σπορ :P (καταδυσης)

λοιπον... εγω παω μεσα my documents - music -itunes - και καπου εχει εκει το αυτοματο φακελο που πετας μεσα τα ringtone και τα τακτοποιει... του τραβαω και ενα sync απο το my iphone device και τα βλεπει.

οσο για τον φακελο... εγω εφτιαξα ενα φακελο καπου και τον εκανα sync με το itunes και πεταω εκει μεσα οτι θελω οπως θελω και τα φτιαχνει με καθε synchronization .:worry:

Link to comment
Share on other sites

φιλε amgamer ευχάριστο για την βοήθεια .έχω όμως μερικές απορίες ακόμα 1)όταν ανοίγω το safari ανοίγει για ένα "δεyτερολεπτο" μονο .2)πως διαγράφονται η φωτογραφίες που δεν θέλουμε από το τηλέφωνο η απότο itunes.

της φωτογραφίες δεν της βλέπω όπως τα βίντεο στο itunes:confused::confused::confused:

Ν$Β
Link to comment
Share on other sites

φιλε amgamer ευχάριστο για την βοήθεια .έχω όμως μερικές απορίες ακόμα 1)όταν ανοίγω το safari ανοίγει για ένα "δεyτερολεπτο" μονο .2)πως διαγράφονται η φωτογραφίες που δεν θέλουμε από το τηλέφωνο η απότο itunes.

της φωτογραφίες δεν της βλέπω όπως τα βίντεο στο itunes:confused::confused::confused:

 

αυτο με το safari δεν το ξερω. :ninja:

οι φωτος απο το folder που σου βγαζει σε καθε συνδεση η απο το sync φακελο που χεις ορισει να βλεπει τις φωτος σου.εγω ετσι το κανω..απο το μενου δεν ξερω πως σβηνει :O:O

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το safari δεν το ξερω. :ninja:

οι φωτος απο το folder που σου βγαζει σε καθε συνδεση η απο το sync φακελο που χεις ορισει να βλεπει τις φωτος σου.εγω ετσι το κανω..απο το μενου δεν ξερω πως σβηνει :O:O

 

απο το κινητο σβηνονται μονο οι φωτο που εχεις τραβηξει με την καμερα..αυτες που εχεις περασει εσυ απ το pc σβηνονται με τον ιδιο τροπο που τις περασες.δηλαδη ξε-τικαρεις στο itunes τις φωτο που δε θελεις και συγχρονιζεις πολυ απλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω το εξης σοβαρο προβλημα με το iphone 4...!!!

Επειδη ειχα υποψιαστει οτι χανω μηνυματα και κλησεις καθως το κινητο μ ελαχιστα χτυπαγε στη διαρκεια της μερας το τεσταρα και ειδα τα εξης...το επαιρνα τηλεφωνο και του εστελνα μηνυματα την στιγμη που εκανε συνδεση ειτε για safari ειτε για συγχρονισμο email...επισης εκανα το ιδιο και οταν ειχα ανοιχτεσ εφαρμογες πχ τους χαρτες και αλλες οταν εκαναν συνδεση για παραλαβη δεδομενων και εβγαζαν το κθκλακι ποθ αναβοσβηνογυρναει..

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

η κληση σας προωθειται στελτε το μηνυμα σας μετα τον τονο ΕΝΩ ΕΧΩ FULL ΣΗΜΑ...τα δε μηνυματα που εστελνα ή θα παροδονοντουσαν μετα απο το κλεισιμο των ενεργειων μ η και ποτε...ακομα περιμενω ενα μηνυμα...το τεσταρα και οταν το κινητο ηταν σε ηρεμια(χωρισ χρηση ιντερνετ) και ηταν κομλε..Κατα την διαρκεια του 1ου τεστ ελαχιστεσ ηταν οι φορεσ που με εβγαζε απο το σαφαρι ή απο τισ αντιστοιχεσ εφαρμογεσ για να μου δειξει την κληση...

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

το κινητο μ το εχω με καρτοκινητο CU vodafone και ειναι αγορασμενο απο COSMOTE

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω το εξης σοβαρο προβλημα με το iphone 4...!!!

Επειδη ειχα υποψιαστει οτι χανω μηνυματα και κλησεις καθως το κινητο μ ελαχιστα χτυπαγε στη διαρκεια της μερας το τεσταρα και ειδα τα εξης...το επαιρνα τηλεφωνο και του εστελνα μηνυματα την στιγμη που εκανε συνδεση ειτε για safari ειτε για συγχρονισμο email...επισης εκανα το ιδιο και οταν ειχα ανοιχτεσ εφαρμογες πχ τους χαρτες και αλλες οταν εκαναν συνδεση για παραλαβη δεδομενων και εβγαζαν το κθκλακι ποθ αναβοσβηνογυρναει..

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

η κληση σας προωθειται στελτε το μηνυμα σας μετα τον τονο ΕΝΩ ΕΧΩ FULL ΣΗΜΑ...τα δε μηνυματα που εστελνα ή θα παροδονοντουσαν μετα απο το κλεισιμο των ενεργειων μ η και ποτε...ακομα περιμενω ενα μηνυμα...το τεσταρα και οταν το κινητο ηταν σε ηρεμια(χωρισ χρηση ιντερνετ) και ηταν κομλε..Κατα την διαρκεια του 1ου τεστ ελαχιστεσ ηταν οι φορεσ που με εβγαζε απο το σαφαρι ή απο τισ αντιστοιχεσ εφαρμογεσ για να μου δειξει την κληση...

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

το κινητο μ το εχω με καρτοκινητο CU vodafone και ειναι αγορασμενο απο COSMOTE

 

Αν είσαι σε GPRS είναι φυσικό αυτό που αναφέρεις. Το δίκτυο σε GPRS δεν μπορεί να "εξυπηρετήσει" ταυτόχρονα data και φωνή/τηλεφωνία. Οπότε 3G ή WiFi.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση...αυτο δηλαδη συμβαινει με ολους τους παροχους ετσι?οταν εχει το Ε που λογικα σημαινει EDGE συμβαινει ακομα και τοτε?
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση...αυτο δηλαδη συμβαινει με ολους τους παροχους ετσι?οταν εχει το Ε που λογικα σημαινει EDGE συμβαινει ακομα και τοτε?

 

Ναι με όλους τους παρόχους. Είναι αδυναμία του GPRS/EDGE.

Το "Ε" σημαίνει ότι είσαι σε EDGE ναι ;)

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω video call με τις msn messenger επαφες μου? στο skype βλεπω γινεται κανονικα...στο ebuddy kai sto msn live messenger που κατεβασα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχει η αδερφη μου το 4 και θα θελαμε να μαθουμε αν υπαρχει αναφορα στα μηνυματα και κατι ακομη...εχω στον υπολογιστη τα linux 10.04 πως μπορω να κατεβασω τα itunes?
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω video call με τις msn messenger επαφες μου? στο skype βλεπω γινεται κανονικα...στο ebuddy kai sto msn live messenger που κατεβασα τιποτα.

Το msn δεν έχει ακόμα επιλογή για βίντεο κλήση, ίσως προστεθεί σε επόμενη αναβάθμιση.

 

Καλησπερα παιδια...εχει η αδερφη μου το 4 και θα θελαμε να μαθουμε αν υπαρχει αναφορα στα μηνυματα

Το iOS δεν υποστηρίζει αναφορές παράδοσης. Για να έχει αναφορές θα πρέπει να κάνει jailbreak και να περάσει την εφαρμογή iphone delivery από το Cydia.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

.εχω στον υπολογιστη τα linux 10.04 πως μπορω να κατεβασω τα itunes?

 

Επισήμως δεν διατίθεται έκδοση για linux,απο την Apple.Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις λογισμικό για Win,σε περιβάλλον linux,π.χ το WINE.

 

Δες κι εδώ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Το iOS δεν υποστηρίζει αναφορές παράδοσης. Για να έχει αναφορές θα πρέπει να κάνει jailbreak και να περάσει την εφαρμογή iphone delivery από το Cydia.

Ευχαριστω πολυ για την παντηση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια καλησπερα .. Να με βοηθησετε θα ηθελα αν και διαβαζοντας ολο το topic δεν εβγαλα και πολυ ακρη. Προσπαθω να στειλω απο το iphone 4 mms αλλα μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα "δεν ηταν δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δικτυου δεδομενων" . Ειμαι σε cosmote και εχω ενεργοποιημενο το 3G. τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα .. Να με βοηθησετε θα ηθελα αν και διαβαζοντας ολο το topic δεν εβγαλα και πολυ ακρη. Προσπαθω να στειλω απο το iphone 4 mms αλλα μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα "δεν ηταν δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δικτυου δεδομενων" . Ειμαι σε cosmote και εχω ενεργοποιημενο το 3G. τι μπορω να κανω?

 

για πηγαινε ρυθμισεις-μηνυματα-μηνυματα ΜΜS..ειναι ενεργοποιημενο..?

Link to comment
Share on other sites

το iphone από ποιες εταιρείες διατίθεται και ποια το φέρνει πρωτη (αν κάποια το φέρνει γρηγορότερα)
Link to comment
Share on other sites

το iphone από ποιες εταιρείες διατίθεται και ποια το φέρνει πρωτη (αν κάποια το φέρνει γρηγορότερα)

 

πλεον απο ολες..το φερνει πρωτη αυτη που θα κανεις πιο 'χοντρό' συμβολαιο:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...