Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το PC δεν το αναγνωρίζει το κινητό...

 

βαλτο σε DFU Mode και προσπαθησε να κανεις restore

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολους.Εχω στη κατοχη μου ενα iphone 3gs με φιρμ 5.0.1 και το εχω κανει jailbreak με redsnow. Ολα ηταν κομπλε μεχρι και χθες που ξεκινησε να μου κανει κολπα. Ενω ειναι ανοιχτο και χωρις να το χρησιμοποιω αναβει και σβηνει μονο του.Το εκανα reboot αλλα τιποτα.Επειτα προσπαθησα να το κανω hard reset (κρατωντας πατημενα το power και home) μπας και γινει τιποτα αλλα τζιφος. Σε καποια φαση μου κολλησε και μου εβγαζε μαυρη οθονη χωρις να δειχνει τιποτα αλλα μετα απο πολλες προσπαθειες και αφου το συνδεσα με το φορτιστη bootαρε αλλα παλι αναβοσβηνει... Μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε εκανα τιποτα εγκατασταση. Δοκιμασα να σβησω διαφορα μπας και εστρωνε αλλα τιποτα. Τελικα το εκανα restore , δεν ηξερα τι αλλο να κανω...
Link to comment
Share on other sites

Δέν έχασες και τίποτα που έκανες restore, κάνω 1 φορά το μήνα στο 4αρι μου για να μην μένουν σκουπίδια.

Ελπίζω να το έκανες set up as new.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο κινητο πλέον δεν κρατάει αρκετά η μπαταρία του με την 4.3.3, τι να κάνω να διατηρηθεί και αλλαγή μπορώ να κάνω πουθενά και με ποιο τροπο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο κινητο πλέον δεν κρατάει αρκετά η μπαταρία του με την 4.3.3, τι να κάνω να διατηρηθεί και αλλαγή μπορώ να κάνω πουθενά και με ποιο τροπο;

Εγώ πάντως που ήμουν jb στην 4.2.1 και αναβάθμισα σε 4.3.3 είδα μια διαφορά στην αυτονομία.

Παρόλα αυτά για δες αυτό -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2736320#post2736320

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η at&t επισημος ξεκλειδωνει τα iphone k ετσι κ εγω πηρα τηλ. στην at&t ζητασα να μου ξεκλειδωσουν το iphone στην αρχη μου ζητησε το τηλ μου κ τησ ειπα δεν ειμαι πελατης..μετα μου ζητησε πληροφοριεσ αγορασ απο που το αγορασα για να δουν οτι δεν ειναι κλεμενο...κ τησ ειπα οτι δεν ξερω απο που αγοραστικε κ μου ειπε οκ θα προχωρισουμε το αιτημα αλλα θα παρει πιο πολυ χρονο ετσι..μου ζητησε το ονομα μου..το τηλ μου..το ιμει..κ ενα εμαιλ...μετα μου εδωσε ενα αριθμο τησ υποθεσεις κ εαν χρειαστει να καλεσω θα πω αυτο τον αριθμο κ θα μου πουνε πωσ παει η υποθεσει μου...κ μου ειπε οτι 5 με 7 ημερεσ θα λαβω ενα εμαιλ με οδηγιες για το πωσ θα ξεκλειδωσω το τηλ μου θα το συνδεσω στο itunes κ ετσι θα γινει κ θα χρειαστει restore ειπε...μπορει να αργησει πιο πολυ..λογο του οτι γινετε χαμος ολοι ζητανε ξεκλειδωμα..μου ειπε,,κ μου εδωσε ενα τηλ να καλω σε αυτο..οπιοσ θελει μπορει να παρει 0019168434685 ολο αυτο εγινε 11/4 κ σημερα μου εστειλαν το mail το εκανα restore k το τηλ ειναι κ επισημος official unlocked....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! (τέτοια ώρα που είναι)

Έχοντας ένα iphone 3G παροπλισμένο εδώ και μήνες, σήμερα προσπάθησα να το θέσω σε λειτουργία.

Το κακό είναι ότι δεν ανοίγει και παραμένει στο μηλαράκι.

Μετά από αρκετές προσπάθειες το έβαλα σε recovery mode και έκανα επαναφορά της συσκευής.

Έλα μου όμως που πάλι δεν ανοίγει, παρα μόνο μένει στο μήλο. Το βάζω και πάλι σε recovery mode αλλα μου βγάζει error 23 ή "This device is not eligible for the requested build".

Ναι έχω το itunes την τελευταία έκδοση κτλ κτλ.

Καμιά βοήθεια;

Υπάρχει ελπίδα να το λειτουργήσω και πάλι;

 

Μετά από πολύ κόπο και με μία απλή αλλαγή καλωδίου φόρτισης-usb και δοκιμή για επανεγκατάσταση του ios μέσα από άλλο υπολογιστή όλα πήγαν καλώς και το παλιό iphone 3G-8G δουλεύει μια χαρά.

Edited by mois
λύση προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και καλό μήνα.

 

Σύντομα θα πάω για αλλαγή μπαταρίας (3GS) και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω από 4άρι για καλύτερη αυτονομία.

 

Ξέρεις κανείς?

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω το iphone 3gs, 8gb. Το θέλει βασικά η κοπέλα μου αφού έχει πλήρης εικόνα από το ipod touch που έχει εδώ και 2 χρόνια;) Υπάρχει πουθενά διαθέσιμο καινούργιο? Δεν θέλω μεταχειρισμένο.
Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρήκα μόνο σε ένα e-shop, σε κωτσοβολο, vodafone(που ακόμα το έχουν σε διαφήμιση) έχει εξαντληθεί και δεν ξαναβγαίνει... Στο τσακ το πρόλαβα, αλλιώς θα πήγαινε στο 4, που έχει βέβαια και 100-150 ευρώ παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρήκα μόνο σε ένα e-shop, σε κωτσοβολο, vodafone(που ακόμα το έχουν σε διαφήμιση) έχει εξαντληθεί και δεν ξαναβγαίνει... Στο τσακ το πρόλαβα, αλλιώς θα πήγαινε στο 4, που έχει βέβαια και 100-150 ευρώ παραπάνω

 

Είναι όμως η μέρα με την νύχτα τα 2 τηλέφωνα. Σίγουρα δεν το σκέφτεσαι για το 4;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως η μέρα με την νύχτα τα 2 τηλέφωνα. Σίγουρα δεν το σκέφτεσαι για το 4;

 

Και εγώ αυτής τησ άποψης είμαι αλλά νομίζω οτί το αγόρασε ο φίλος. :)

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω οτι ίσως να έχει απαντηθεί, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αντικαταστήσω το πίσω κάλυμα του iphone 3Gs 32G? Θέλω το αυθεντικό καπάκι και στο site του istorm δεν βρήκα κάτι.
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα της Apple :) Μια ερωτηση αλλα μη με παρετε με τις πετρες! Δεν εχω ξανασχοληθει καθολου με τα iphone γενικοτερα!

Αν εξαιρεσουμε λοιπον την καμερα (που ειναι κατωτερη των επομενων μοντελων), αξιζει να αγορασεις ενα 3GS τωρα? Δεν ειμαι ουτε επιχειρηματιας ουτε κανενας τρελαμενος γκτζετακιας για να θελω λεπτομερειες... :p ...αλλα δεν ξερω και τι διαφορες υπαρχουν με τα νεοτερα μοντελα και αν ειναι τοσο σημαντικες. Απλα μου αρεσει, μου ειναι χρησιμο και το ιντερνετ εκτος σπιτιου και ειναι και η οθονη/αφη που σκοτωνει, οκ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

το 3gs εγω το βρισκω πιο ομορφο απο το 4αρι. Οσο αφορα το value for money, θα προτιμουσα καποιο smartphone πιο καινουριο (=πιο εξελιγμενο, με καλυτερα χαρακτηριστικα) στη μιση τιμη. Μολις βγει και το 5αρι, λογικα θα πεσει και αλλο η τιμη του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι παντελώς άσχετος με iOs. Έχει η δικιά μου iPhone 3GS . Είναι με το iOS 3.1.1 . Σκεφτηκα να της το κάνω update οπότε κατέβασα το iTunes και αφού το σύνδεσα επέλεξα να κάνει το upgrade. Ύστερα απο 4 ώρες ήταν περίπου στο 20% του "backing up" . Υπόψιν, έχει μόλις 2GB δεσμευμένα απο τα 16 της συσκευής. Συνεπώς δεν έχει μέσα πολλά πράγματα προς back up για να πάρει τόσο χρόνο. Το αποσύνδεσα και πήγα να κάνω σκέτο backup(όχι μέσω του update) . Πάλι τα ίδια.

 

είναι φυσιολογικό? Δηλαδή να το αφήσω 10 ώρες μπας και τελειώσει η κάτι άλλο συμβαίνει ?

 

επίσης, αξίζει να πάει απο 3.1.1 σε 5.1.1 ? Ή θα αντιμετωπίσει προβλήματα (πολλά έχω διαβάσει στο ιντερνετ για αυτό ρωτάω).

 

Κάτι τελευταίο. Αφού με κάποιον τρόπο κάνω όλα τα παραπάνω, για να γίνει το update, είναι καλύτερο να κάνω πριν το update RESET TO FACTORY DEFAULTS ? Για να καθίσει το update σε "καθαρό" τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο και κουραστικό ποστ.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα της Apple :) Μια ερωτηση αλλα μη με παρετε με τις πετρες! Δεν εχω ξανασχοληθει καθολου με τα iphone γενικοτερα!

Αν εξαιρεσουμε λοιπον την καμερα (που ειναι κατωτερη των επομενων μοντελων), αξιζει να αγορασεις ενα 3GS τωρα? Δεν ειμαι ουτε επιχειρηματιας ουτε κανενας τρελαμενος γκτζετακιας για να θελω λεπτομερειες... :p ...αλλα δεν ξερω και τι διαφορες υπαρχουν με τα νεοτερα μοντελα και αν ειναι τοσο σημαντικες. Απλα μου αρεσει, μου ειναι χρησιμο και το ιντερνετ εκτος σπιτιου και ειναι και η οθονη/αφη που σκοτωνει, οκ... :lol:

 

Φίλε μου, είχα το πρώτο ipad από όταν πρωτοκυκλοφόρησε και μετά πήρα το ipad 3. Αυτή ήταν η σχέση μου με το IOS.

 

Πριν λίγες ημέρες πήρα ένα iphone 3gs 16gb μεταχειρισμένο. Μπορώ να σου πω πως είναι κλάσεις ανώτερο από οποιοδήποτε φτηνό android. Φυσικά τα ακριβά android είναι καλύτερα σε τεχνικούς τομείς αλλά στην τιμή που μπορείς να βρεις ένα 3gs δεν παίζεται. Αν αναλογιστείς και το app store είναι πολύ καλύτερο συνολικά. Πιο πριν είχα ενα zte blade. Ωραία, πολύ ωραία οθόνη αλλά είχε περιορισμούς. Λίγη μνήμη για εφαρμογές, αργό στο σκρολλαρισμα δηλαδή σε καθημερινή χρήση. Το ιντερνετ ήταν μαρτύριο. Η μια rom είχε το ένα πρόβλημα, η άλλη το άλλο. Κάποιες εφαρμογές δεν δούλευαν στο συγκεκιρμένο γιατί ήθελαν άλλον επεξεργαστή. Στο 3gs δουλεύουν (σχεδόν) όλες οι εφαρμογές.

 

Υπόψιν το χρησιμοποιώ για την δουλειά μου για να κρατάω ημερολόγια, ραντεβού και σημειώσεις, πράγμα που (αν και απλό) δεν μπορούσα να το κάνω καλά με το (φτηνό) android μου. Τώρα βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσα θα δωσεις. Η άποψή μου είναι πως δεν αξίζει τα 400€ που πουλιέται αυτή την στιγμή. Ένα μεταχειρισμένο κομμάτι όμως σε καλή κατάσταση ή καλή τιμή είναι μια φανταστική αγορά και μπορέι να είναι πολύ φτηνό. Εγώ πήρα το δικό μου σε εξαιρετική κατάσταση με θήκη μόλις 160€. Ένα μεταχειρισμένο 4άρι φυσικά είναι ακόμα καλύτερο! Με λίγα λόγια θα σου έλεγα προχώρα.

 

Τέλος να πω πως στο blade είχα δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει custom roms, είμαι κομπιουτερας απο το 1986 και μου αρέσει να πειράζω ότι συσκευή έχω. Παρόλα αυτά το iphone 3gs με εξέπληξε ευχάριστα με την ευχρηστία του (υπενθυμίζω πως εχω και 2,5 χρόνια Ipad).

 

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι παντελώς άσχετος με iOs. Έχει η δικιά μου iPhone 3GS . Είναι με το iOS 3.1.1 . Σκεφτηκα να της το κάνω update οπότε κατέβασα το iTunes και αφού το σύνδεσα επέλεξα να κάνει το upgrade. Ύστερα απο 4 ώρες ήταν περίπου στο 20% του "backing up" . Υπόψιν, έχει μόλις 2GB δεσμευμένα απο τα 16 της συσκευής. Συνεπώς δεν έχει μέσα πολλά πράγματα προς back up για να πάρει τόσο χρόνο. Το αποσύνδεσα και πήγα να κάνω σκέτο backup(όχι μέσω του update) . Πάλι τα ίδια.

 

είναι φυσιολογικό? Δηλαδή να το αφήσω 10 ώρες μπας και τελειώσει η κάτι άλλο συμβαίνει ?

 

επίσης, αξίζει να πάει απο 3.1.1 σε 5.1.1 ? Ή θα αντιμετωπίσει προβλήματα (πολλά έχω διαβάσει στο ιντερνετ για αυτό ρωτάω).

 

Κάτι τελευταίο. Αφού με κάποιον τρόπο κάνω όλα τα παραπάνω, για να γίνει το update, είναι καλύτερο να κάνω πριν το update RESET TO FACTORY DEFAULTS ? Για να καθίσει το update σε "καθαρό" τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο και κουραστικό ποστ.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το update. Eγώ έχω το 5.1 και είναι μια χαρά. Δεν πιστευω πως είναι τρομερά βαρύ για την συσκευή, το δικό μου μια χαρά μου φαίνεται. Σχετικά με το backup είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με το backup να παίρνει ώρες. Ώσπου διάβασα σε κάποιο φορουμ το εξής απλό. Δοκίμασε να συνδέσεις το καλώδιο σε usb θύρα απευθείας πάνω στην μητρική και όχι σε προέκταση. Αν έχεις λαπτοπ δοκίμασε κάποια άλλη usb θύρα. Σε εμενα δούλεψε. Επίσης δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το original Καλώδιο, μια φορά σε ένα restore είχα πρόβλημα με aftermarket καλώδιο. Όσο για το αν έχει νόημα να καθίσει το Update σε καθαρό τηλέφωνο, δεν νομίζω να έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εάν αγοράσετε iPhone κλειδωμένο στην AT&T USA από eBay, το ξεκλειδώνετε εδώ:

 

http://simunlocks.com

 

Στο σύνολο έρχεται πιο φθηνά από ξεκλέιδωτο απο εδώ η έξω.

 

S.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ένας φίλος έχει το 3gs και έχει παρατηρήσει τώρα τελευταία ότι τελειωνει πιο γρήγορα η μπαταρία και κλείνει στο 18%... Υπάρχει περίπτωση να φταιει που τουσ τελευταίους 2 μήνες το φορτίζει με μη apple καλώδιο;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (4 χρόνων 3GS).

 

Σε λίγο θα αρχίσει να του κλείνει στο 30-50-70%.

 

Η μπαταρία πέθανε.

 

Το καλώδιο δε νομίζω να φταίει.Είναι φυσιολογική φθορά.Εμένα όλοι μου είπαν και πολύ άντεξε.Έβαλα μία καινούρια και το κινητό έγινε σαν καινούριο. ;););)

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πρέπει να είναι.

Το καλώδιο δεν θεωρώ πως έχει σχέση. Άλλωστε το καλώδιο απλά μεταφέρει το ρεύμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...