Jump to content

Γιατί θα θέλατε να ζήσετε στο εξωτερικό;


Nathaniel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σχεση εχει το DNA(η απευθειας καταγωγη) με την συμπεριφορα μας;

Τα παντα ειναι θεμα παιδειας.

Και περιβάλλοντος.

 

(Σχεδόν) Όλοι μπορούν να φτιάξουν σε ένα καλό περιβάλλον, και (σχεδόν) όλοι μπορούν να χαλάσουν σε ένα κακό περιβάλλον. Πάρε για παράδειγμα τους σκανδιναβούς συναδέλφους που έχουν έρθει στη δουλιά. Στην αρχή όταν πρωτο-ήρθαν άνοιγαν το laptop από το πάρκινγκ της εταιρείας για να μη χάνουν χρόνο, ενώ τώρα πλέον μας κάνουν παρέα κάτω στη καφετέρια του κτιρίου μέχρι να πάει 10 η ώρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισης, το 1453 οι 300.000 που εγιναν καλογεροι για να αποφυγουν την μαχη με τον υποδεεστερο Οθωμανικο στρατο δεν ηταν ωχαδερφιστες, απλα αναζητουσαν την πιστη.

 

αυτο παλι τωρα τι κεραμυδι ειναι;;;...εχεις στοιχεια για αυτο που λες;;;;....

 

...διοτι αν κοιταξουμε ΑΠΛΑ τον χαρτη θα δουμε οτι η αυτοκρατορια δεν ειχε καν 300.000 πληθυσμο τοτε....ο δε οθωμανικος στρατος καταλαμβανε μια εκταση καπου 30+ φορες μεγαλυτερη....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το παρον δεν θελω να παω πουθενα επειδη δεν εχω την οικονομικη ανεση κλπ κλπ... αλλα αν πηγαινα ποτε θα πηγαινα λογω κουλτουρας και φυσικα αλλαγη περιβαλλοντος. πιστευω οτι ειναι καλυτερα εξω... δεν εχω παει και ποτε για να μπορω να γινω πιο συγκεκριμενη.
Don't you ever dream of escaping...?**
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ από τη δικιά μου προσωπική εμπειρία μιας και ζω 6 χρόνια στο εξωτερικό. Έφυγα στο εξωτερικό όχι με τον σκοπό να μείνω για τόσο καιρό αλλά για μερικούς μήνες. Αλλαγή περιβάλλοντος. Επαγγελματικά τα πράγματα εκεί ήταν τόσο διαφορετικά που το ένα έφερε το άλλο και από μια part time δουλειά έτσι για χαρτζιλίκι όσο ήμουνα εκεί κατέληξα σε γρήγορη ανοδική καριέρα και κατάφερα τίμια (το τονίζω αυτό) να αποκτήσω πράγματα που στην Ελλάδα δεν θα τα αποκτούσα ούτε σε 10 χρόνια μιας και δεν προέρχομαι από ευκατάστατη οικογένεια και με τους μέσους μισθούς στην Ελλάδα δεν βγαίνεις και ιδιαίτερα.

 

Να ομολογήσω το μεγαλύτερο μου σοκ στο εξωτερικό ερχόμενη από Ελλάδα ήταν το επαγγελματικό. Συνηθισμένη από προσωπικές εμπειρίες αναζήτησης δουλειάς στην Ελλάδα, όπως έχεις κάποιο μέσο για να μπεις...γνωρίζεις κάποιο σημαντικό πρόσωπο στην εταιρία ή πολιτικό..τι και αν έχεις πτυχίο (δεν λέω ότι είναι κανόνας αλλά επί το πλήστον έπεφτα σε τέτοιες περιπτώσεις)....έπαθα τραμπάκουλο όταν σαν Ελληνίδα, σε μια ξένη χώρα άρχισαν τα χτυπάνε τα τηλέφωνα από μεγάλες εταιρίες που έστειλα βιογραφικα...ζητώντας να πάω για συνέντευξη. Φυσικά έφαγα πολλές πόρτες αρχικά στη μούρη αλλά σε 2 μήνες είχα την πρώτη μου δουλειά σε επώνυμη διεθνή εταιρία.

 

Για να μην σας κουράζω, την αγαπώ πολύ την Ελλάδα και τώρα την απολαμβάνω σαν τουρίστρια στις διακοπές μου. Φεύγοντας από την Ελλάδα θυσίασα κάποια πράγματα αλλά θέλω να πιστεύω ήταν μια επιλογή που μου εξασφάλισε ένα καλύτερο μέλλον, αυτοδημιούργητο.

 

Αυτάααααα :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

κ καλα εκανες.. μη κοιτας που καποιοι ελληνες του εξωτερικου θελουν να γυρισουν Ελλαδα για την ανεμελια κ τα.. μπουζουκια.

αν εχεις τη δυνατοτητα να ζησεις στο εξωτερικο ειναι η καλυτερη ευκαιρια στη ζωη σου.

χιλιαδες παραδειγματα νεων που εχουν τις γνωσεις κ γυρνανε στην Ελλαδα για δουλεια κ περιμενουν το.. βυσμα για να μπουνε στο ΑΣΕΠ. εχεις πχ τη δυνατοτητα να δουλεψεις για τη microsoft k παιδευεσαι για να μπεις σε ελληνικο υπουργειο(ιδιες γνωσεις ειχαν τα παλικαρια)!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ από τη δικιά μου προσωπική εμπειρία μιας και ζω 6 χρόνια στο εξωτερικό. Έφυγα στο εξωτερικό όχι με τον σκοπό να μείνω για τόσο καιρό αλλά για μερικούς μήνες. Αλλαγή περιβάλλοντος. Επαγγελματικά τα πράγματα εκεί ήταν τόσο διαφορετικά που το ένα έφερε το άλλο και από μια part time δουλειά έτσι για χαρτζιλίκι όσο ήμουνα εκεί κατέληξα σε γρήγορη ανοδική καριέρα και κατάφερα τίμια (το τονίζω αυτό) να αποκτήσω πράγματα που στην Ελλάδα δεν θα τα αποκτούσα ούτε σε 10 χρόνια μιας και δεν προέρχομαι από ευκατάστατη οικογένεια και με τους μέσους μισθούς στην Ελλάδα δεν βγαίνεις και ιδιαίτερα.

 

Να ομολογήσω το μεγαλύτερο μου σοκ στο εξωτερικό ερχόμενη από Ελλάδα ήταν το επαγγελματικό. Συνηθισμένη από προσωπικές εμπειρίες αναζήτησης δουλειάς στην Ελλάδα, όπως έχεις κάποιο μέσο για να μπεις...γνωρίζεις κάποιο σημαντικό πρόσωπο στην εταιρία ή πολιτικό..τι και αν έχεις πτυχίο (δεν λέω ότι είναι κανόνας αλλά επί το πλήστον έπεφτα σε τέτοιες περιπτώσεις)....έπαθα τραμπάκουλο όταν σαν Ελληνίδα, σε μια ξένη χώρα άρχισαν τα χτυπάνε τα τηλέφωνα από μεγάλες εταιρίες που έστειλα βιογραφικα...ζητώντας να πάω για συνέντευξη. Φυσικά έφαγα πολλές πόρτες αρχικά στη μούρη αλλά σε 2 μήνες είχα την πρώτη μου δουλειά σε επώνυμη διεθνή εταιρία.

 

Για να μην σας κουράζω, την αγαπώ πολύ την Ελλάδα και τώρα την απολαμβάνω σαν τουρίστρια στις διακοπές μου. Φεύγοντας από την Ελλάδα θυσίασα κάποια πράγματα αλλά θέλω να πιστεύω ήταν μια επιλογή που μου εξασφάλισε ένα καλύτερο μέλλον, αυτοδημιούργητο.

 

Αυτάααααα :happy:

 

 

ελαχιστοι εφυγαν και το μετανιωσαν παντως...

που εχεις παει ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να φύγω εδω και τώρα. Περιμένω να τελειώσω τη σχολη μου και να το προσπαθήσω. Δεν υπάρχει τίποτα να με κρατάει σε αυτή την χώρα παρα μόνο απο αγαπημένα πρόσωπα. Είχα την τύχη να περάσω το καλοκαιρι του 2008 σε φίλους στις ΗΠΑ και πραγματικά η διαφορά ηταν απίστευτη σε όλα τα επίπεδα. Εξωφρενική ορισμένες φορές. Είδα πόσο καλύτερη μπορεί να είναι η ζωή μας δίπλα σε αξιοπρεπής ανθρώπους σε μια χώρα που σε σέβεται. Αγαπημένος προορισμός απο Αμερική το Σικάγο.
Link to comment
Share on other sites

εχεις πχ τη δυνατοτητα να δουλεψεις για τη microsoft k παιδευεσαι για να μπεις σε ελληνικο υπουργειο(ιδιες γνωσεις ειχαν τα παλικαρια)!

 

Kάποιος που έχει τις δυνατότητες όπως λες να δουλέψει στη Microsoft και παιδεύεται για να μπει σε ελληνικό υπουργείο μάλλον δεν έχει κάποια από τα υπόλοιπα skills που θα του χρειάζονταν (πέρα από τις γνώσεις) για να δουλέψει στην (κάθε) Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια ειχαν κ τελικα προτιμησε το παλικαρι το λονδινο για homework, διοτι οι εταιριες(στη συγκεκριμενη περιπτωση η microsoft) εντοπιζουν απο το πανεπιστημιο τα ταλεντα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως ημουν εξωτερικο αλλα αναγκαστηκα να γυρισω πισω για οικογενειακους λογους.Το θεμα ειναι οτι η Ελλαδα αξιζει μονο για διακοπες και τιποτα αλλο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια ειχαν κ τελικα προτιμησε το παλικαρι το λονδινο για homework, διοτι οι εταιριες(στη συγκεκριμενη περιπτωση η microsoft) εντοπιζουν απο το πανεπιστημιο τα ταλεντα.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω. Λέω ότι αν κάποιος έχει την επιλογή να δουλέψει στη Microsoft και αντί αυτού επιλέγει να "παιδευτεί για να μπει σε κάποιο υπουργείο" δείχνει παντελή έλειψη κριτικής ικανότητας και decision making skills. Άρα δεν ήταν φτιαγμένος για την (κάθε) Microsoft in the first place ...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μου άρεσε να δοκιμάσω ένα διαφορετικό τρόπο ζωής, αλλά δεν τρελαίνομαι για να φύγω στο εξωτερικό.

Ο λόγος που θα το κάνω αν χρειαστεί, και το βλέπω πολύ πιθανό, είναι ο ίδιος για τον οποίο έφευγαν και οι προηγούμενες γενιές. Τα χρήματα, ώστε να εξασφαλίσω καλύτερες συνθήκες ζωής.

Αν αυτά υπήρχαν εδώ δε θα χρειαζόταν να φύγω, τα υπόλοιπα για τα οποία γκρινιάζω καθημερινά θα μου φαίνονταν λιγότερο σημαντικά, αφού θα μπορούσα να τα αντιμετωπίσω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά υπήρχαν εδώ δε θα χρειαζόταν να φύγω, τα υπόλοιπα για τα οποία γκρινιάζω καθημερινά θα μου φαίνονταν λιγότερο σημαντικά, αφού θα μπορούσα να τα αντιμετωπίσω καλύτερα.

Είναι γνωστό ότι όταν έχεις χρήμα καλοπερνάς παντού... ;)

Link to comment
Share on other sites

ελαχιστοι εφυγαν και το μετανιωσαν παντως...

που εχεις παει ?

 

Στην Ολλανδία. Είναι πολύ μικρή χώρα. Μέσα σε 3 ώρες μπορείς να την διασκίσεις από το ένα άκρο στο άλλο και μέσα σε 2 ώρες είσαι Βέλγιο ή Γερμανία.

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ωραία...! Κάτι φίλοι μου είχαν πάει με το σχολείο στη Χάγη και πήγαν στη Γερμανία και τους έψαχναν..., αλλά γύρισαν στην ώρα τους και είπαν ότι απλά είχανε βγει λίγο έξω...:lol:
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

hi παιδια, χαιρομαι που εχει "κινηση" αυτο το φορουμ κ πραγματικα με βοηθήσατε, σπουδαζω πληροφορικη (προγραμματιστης) κ σκεφτομαι να παω μεταπτυχιακό αμερική (οταν βγαλω τη σχολη με το καλο) υπάρχει ζήτηση εδω στην ελλαδα για το εν λόγω επάγγελμα? κ πόσο καλά πληρώνουνε στο εφωτερικο σε σχεση με εδω? κ γενικά ποια επαγγελματα ειναι περιζητητα στο εξωτερικο?
Link to comment
Share on other sites

για σου φιλε ναθανιελ..απ'οσο εχω καταλαβει πρεπει να εισαι απο τα πομακοχωρια της ξανθης η της κομοτηνης.εχω φιλο κ συναδελφο που ειναι μουσουλμανος ονομα δεν μπορω να πω οσο ναναι ιντερνετ ειναι εδω..

 

επισης βλεπω οτι πολλοι παραπονιεστε για το ενα και το αλλο που συμβαινει στη χωρα μας και θελω να σας πω οτι ειμαι 101 % συμφωνος μαζι σας ρε παιδια ΑΛΛΑ αντι να ξοδευουμε το "σαλιο" μας η να σπαμε τα δαχτυλα μας γραφοντας το ενα κ το αλλο (μου θυμισε το νημα την ταινια "λαλακης ο εισαγωμενος" ) γιατι ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΠΑΥΤΙΚΕΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΟΡΕΙΕΣ?????γιατι?? ολο λογια ειστε παιδες αλλα οταν πατε να ριξετε τη ψηφο βγαινουν αλλα αντι αλλων!ΕΛΕΟΣ!

 

επισης φιλε ταξιδιωτη με ολο το θαρρος που εχω απεναντι σου φιλε μου (μιας και δε γνωριζομαστε απο χτες) αλλα επειδη σε παρατηρω και απο αλλα φορουμ οπου εχεις δωσει την εντυπωση οτι εισαι τυπος που δεν προκειται να πεινασει η να δουλεψει ποτε εσυ γιατι παραπονιεσαι ρε φιλε?με το συμπαθειο δλδ! :rolleyes: βλεπω εδω ακινητα γραφεις (μαγκια σου) Μ3 βλεπω οδηγας του χρονου θα πας για Ε92 (ακομα πιο μαγκια σου,γ@μ@το αμαξι) εσυ γιατι κλαιγεσαι δεν καταλαβα :)))))))

 

και εγω παντως να σας πω ρε παιδια οι γονεις μου εργατες ηταν και ειναι.οτι ειχαν και δεν ειχαν το εδωσαν για να σπουδασουν εμενα και τον αδερφο μου..εγω ο ιδιος ξεκιναω οικογενεια αλλα και παλι για το ΓΜΤ θα κατσω εδω Ελλαδα! οπως λενε "φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι" θα δυσκολευτω , θα σφιξω το ζωναρι ,μεταναστης δε φευγω! εσεις που ολοι φτυνετε το μερος που σας γεννησε και στην πρωτη δυσκολια τα παρατατε χωρις να παρετε πρωτοβουλια να κανετε αυτο τον τοπο ενα καλυτερο μερος σηκωνεστε και φευγετε εξωτερικο..φυγετε!ωρα σας καλη! αλλα οσοι φτυνετε την ελλαδα καντε μια χαρη στους υπολοιπους και αλλαξτε ονοματα και απαρνηθειτε της ελληνικης ιθαγενειας! διοτι δεν εχετε καμια σχεση με τους ελληνες εκεινους που εφυγαν πριν και μετα το Β Παγκοσμιο πολεμο. εκεινοι οι ελληνες εφυγαν απο ενα ερειπιο με την προοπτικη να ξαναγυρισουν μετα απο λιγα χρονια και να επενδυσουν τα λεφτα τους στον τοπο τους.ειχαν τη λαχταρα ζωγραφισμενη στο προσωπο οταν τους μιλουσες για ελλαδα και δουλευαν σαν τα σκυλια και το επαιρναν κατακαρδα οταν καποιος κατηγορουσε την ελλαδα..οχι σαν εσας που για 2 καδους απορριματων η για τα αδεσποτα ελαφρια την καρδια πετατε απο πανω σας καθε τι ελληνικο επειδη ντρεπεστε! και εγω ντρεπομαι για πολλα πραγματα αλλα κανω κατι ωστε να βρεθει λυση..ολοι αν κουναγαμε τον καλομαθημενο πωπο μας μπροστα απο το μονιτορ και το κλιματιστικο και καναμε κατι ωστε να μην ντρεπομαστε για τον τοπο μας πιστεψτε με οτι θα καναμε τη διαφορα..

δυστυχως ομως οι ελληνες ειμαστε κλαψιαρηδες και εντυπωσιαζομαστε σαν τους ιθαγενεις της αμερικης οταν εβλεπαν για πρωτη φορα μπιχλιμπιδια...ολοι αναφωνουμε με ενθουσιασμο και χτυπαμε τη γλωσσα μας τρογωντας πασατεμπο και πινοντας καφε στην καφετερια των 4 ευρω του φραπε και ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ δεν κουναμε το ξερο μας να κανουμε κατι για αυτο το ρημαδι τον τοπο!!

κυριολεκτικα εχω σιχαθει αυτο το μεσο ελληνα που περιγραφω παραπανω..του ευκολοπερασακια,τον μονιμως ανικανοποιητο και το χειροτερο?αυτον που στο παραμικρο φτυνει την πατριδα του..στο καλο σας ευχομαι εκει που θα πατε.

ουτε δεξιος ειμαι ,ουτε αριστερος,ουτε χρυσαυγιτης ουτε τπτ..δεν εχω καμια σταμπα πολιτικης παραταξης..ειμαι και εγω ενας ελληνας σαν ολους εσας που ,δοξα τω θεω η δοξα τον αλλαχ εχω το κεφαλι μου ΑΚΟΜΑ αναμεσα στους ωμους μου..καλη σας μερα "ελληνες"

Link to comment
Share on other sites

επισης φιλε ταξιδιωτη με ολο το θαρρος που εχω απεναντι σου φιλε μου (μιας και δε γνωριζομαστε απο χτες) αλλα επειδη σε παρατηρω και απο αλλα φορουμ οπου εχεις δωσει την εντυπωση οτι εισαι τυπος που δεν προκειται να πεινασει η να δουλεψει ποτε εσυ γιατι παραπονιεσαι ρε φιλε?με το συμπαθειο δλδ! :rolleyes: βλεπω εδω ακινητα γραφεις (μαγκια σου) Μ3 βλεπω οδηγας του χρονου θα πας για Ε92 (ακομα πιο μαγκια σου,γ@μ@το αμαξι) εσυ γιατι κλαιγεσαι δεν καταλαβα :)))))))

 

 

δεν εχω προβλημα φιλε μου με το μηνυμα σου.

δεν κλαιγομαι,τους κραζω απλα.οσο δε για τα χρηματα???ακομα κι αυτοι που τα χουν οπως λες ειναι στο στοχαστρο,δεν εχουμε καταλαβει ακομα τι γινεται,εδω περα αν δεν αλλαξει κατι μονο οι πολυ μα πολυ ματσωμενοι θα την βγαλουν.

εμενα το ξερεις οτι μου παιρνουν 2,5 στρεμματα γης με διχως αποζημιωση?εισφορα σε γη λενε,τι εισφορα,επειδη το κομματι αυτο αντι να ηταν σε 2 ονοματα γραμμενο ηταν σε 1???αλλα την δουλεια την εχουν κανει κατι καλοι γειτονες που ειναι χωμενοι στον δημο και ειναι και σε κομμα γνωστο,μην τα λεμε κι ολα.και χτιζουν τις βιλαρες τους πισω απο το κομματι που μας παιρνουνε,δεν θα μεινει ομως ετσι φυσικα,ειτε με τον νομιμο ειτε με τον παρανομο τροπο θα το πληρωσουν.

η υποθεση ειναι ακομα στα δικαστηρια τα νομιμα.

και μετα μου λες κλαιγομαι???

ακομα και να κλαιγομουν ναι δικαιο ειναι να κλαιγομαι.

η περιουσια χτιστηκε απο τα χερια του παππου μου και της γιαγιας μου που ηρθαν μεταναστες εδω απο την Μικρα Ασια,μεγαλωσαν με φτωχια που δεν μπορεις να φανταστεις κι εκαναν μια πολυ μεγαλη ακινητη περιουσια η οποια συνεχιζεται ακομα να φτιαχνεται απο τον πατερα μου.και θα χω αυτους να μου λεηλατουν αυτο που θα περασει στην κατοχη μου?ημαστε καλα?

τα αμαξια ασε τα στην ακρη,ο καθενα πλεον μπορει να παρει ενα ακριβο αμαξι ειτε με ενα ειτε με δυο ονοματα,αυτα ειναι λαμαρινες,ναι ηθελα να το αλλαξω ομως με την καινουρια ομως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν το βλεπω να γινεται συντομα γιατι να ξερεις οτι ακομα και καποιοι που εοχυν μεγαλη περιουσια δεν παει να πει οτι εχουν κι αμεσα το ρευστο για να κανουν οτι επιθυμουν και οι εποχες εχουν αρχισει να γινοντε δυσκολες απο καιρο.

ασε τα κινητα που αλλαζω,τα πουλαω χανω το κατι της και ξαναπαιρνω αλλο.το θεμα ειναι στα χοντρα χρηματα τι γινεται.

απλα ειναι βλακεια να τα χεις τα ακινητα και να τα χανεις κομματι κομματι για να γλεντουν αλλοι πανω τους.και δε θα γινει,η και να γινει δε θα μενει ετσι.

και φυσικα δουλευω κι εγω για να βγαζω μονος μου οτι μπορω.πριν στη νυχτα σε club τωρα σε καταστημα του πατερα μου.

ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα λιγοι μπορουν πλεον να παιρνουν ακινητα και να χτιζουνε.και καλα αυτοι που εχουν το σπιτι τους,αλλοι που πληρωνουν ενοικεια?εκει ειναι η πικρα.

οπως τα παιρνουν απο σενα ετσι τα παιρνουν κι απο μενα κι απο ολους μας,ξερεις τι εστι 60000 φορος για καταστημα???οποτε θα λεω οτι ακριβως θελω και για οτι θελω γιατι εδω δεν κλαιγομαστε.

η ολη υποθεση του ανεκδοτου ελλαδος ειναι για κλαμματα.

τωρα το τι απαντησει ο καθενα?καρφι δε μου καιγεται,ας ανοιξουμε τα ματια μας κι ας δουμε και πιο μακρια απο αυτο που βλεπουμε τωρα.

ο καθενας στον δικο του κοσμο και ζωη που ζει τα προβληματα του ειναι αναλογικα,για σενα π.χ το να σου ερθει η εφορια 1000 ευρω ας πουμε να ειναι μεγαλο προβλημα,ομως και για μενα αναλογηται το ιδιο σαν προβλημα που θα μου ερθει η εφορια 50000 ευρω ας πουμε.

ο καθενας στον μικροκοσμο του εχει τα προβληματα του και για τον καθενα τα προβληματα που εχει ειναι πολυ σημαντικα.

οποτε ειναι ασχημο να λες σε καποιον οτι τα προβληματα του ειναι μεσα στα πλαισια λυμενα,ο καθενας με το εισοδημα του αντιμετωπιζει τα δικα του προβληματα και κανενας δεν εχει ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινει το τι ζωη κανει ο ενας η ο αλλος με αυτα που διαθετει σαν χρηματα η σαν γη.εμενα δουλεψαν απο τοτε κι εκαναν οτι εκαναν,αγραμματοι και μες στην φτωχια,ειχαν ομως τα κοτσια και δημιουργησαν,για μενα ομως το να τα κρατησω ΕΔΩ που ΖΩ ειναι επισης δυσκολο.

μακαρι παντως τωρα να μπορουσα να τα πουλησω ολα και να φυγω για εξω,γιατι αν εδω μου ειναι δυσκολο με τα οσα συμβαινουν να τα βγαλω περα τοτε στο εξωτερικο θα τα βγαλω περα ανετα,ενα καταστημα κι ολα τα υπολοιπα στην τραπεζα.οχι οτι δεν ειναι δυσκολα κι εξω,ειναι,ομως οι ευκαιριες και οι συνθηκες διαβιωσης ειναι απλα καλυτερες απο μας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πως γίνεται να σου παίρνουν το χωράφι χωρίς αποζημίωση;

 

γινεται,πως δε γινεται,αν μπορουσα θα σου εκανα scan τα χαρτια να το δεις κιολας.

τωρα ψαχνουμε καλο δικηγορο απο αθηνα να δουμε τι θα γνει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε και μενα αυτη ειναι η απορια μου! Πως γινεται να στο περνουν χωρις αποζημειωση?? Ακομα και απολοτριωση να γινει απο το κρατος παιρνεις αποζημιωση!!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

γινεται,πως δε γινεται,αν μπορουσα θα σου εκανα scan τα χαρτια να το δεις κιολας.

τωρα ψαχνουμε καλο δικηγορο απο αθηνα να δουμε τι θα γνει.

 

Μα δεν είπα ότι δε σε πιστεύω, απλά αναρωτιέμαι το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε και μενα αυτη ειναι η απορια μου! Πως γινεται να στο περνουν χωρις αποζημειωση?? Ακομα και απολοτριωση να γινει απο το κρατος παιρνεις αποζημιωση!!

 

φιλε μου μονο αποζημιωση για τα επικειμενα παιρνουμε,τιποτα παραπανω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...