Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι αλλο τωρα . Θα μου πειτε γιατι να υπαρχουν οι 900 Μhz & οι 1800 ?

Γιατι σε προηγμενες Χωρες εχουν ανακαλυψει, υστερα απο Ερευνες εδω και χρονια οτι με τους 900 Mhz ο κινδυνος καρκινου (λογω μεγαλης ισχυος εκπομπης) ειναι Διπλασιος, απ' οτι στους 1800 Mhz.

Γι αυτο και στις ΗΠΑ εχουν πλεον τους 1900 Mhz.

 

αν και είμαι εκτός θέματος... απλά για να μη πανικοβληθεί και ο κόσμος... σωστό το θέμα με την εκπεμπόμενη ενέργεια.... αλλά για το θέμα "υγείας" πρέπει να λάβεις υπόψη οτι οσο μεγαλύτερη η συχνότητα τόσο πιο "σκληρό"/διεισδυτικό είναι το κύμα...

οσο για το θεμα της αυτονομιας αν και ειχα σχεδον αποφασισει να το αγορασω τωρα με βαζετε σε σκέψεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βέβαια τα κινητά εκπέμπουν με 2watt. Εχουν Automatic Level Control το οποίο αυξομειώνει την ισχύ ανάλογα με το σήμα (οταν είναι φούλ μπορεί να εκπέμπει και με 50mW) και το σήμα 3G είναι στα 2100ΜΗz ανεξαρτήτως εταιρίας.

Το DCS1800 αντίθετα θέλει κανονικά μεγαλύτερη ισχύ γιατι σε υψηλότερες μικροκυμματικές συχνότητες η εξασθένηση του σήματος είναι πολλαπλάσια σε σχέση με τις χαμηλότερες και εξαρτάται απο την οπτική επαφήκαι υγρασία του περιβάλλοντος. Οι εταιρίες το εξαλείφουν αυτό με περισσότερες κεραίες μικρής ισχύως. Δηλαδή η cosmote έχει περισσότερες κεραίες σε σχέση με τους άλλους. Αυτό έχει το πλεονέκτημα του να χρησιμοποιούν χαμηλότερη ισχύ τα κινητά και να χωράνε περισσότεροι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟΙ χρήστες ανα κυψέλη.

 

Τα 1900 εχουν καθοριστεί απο επιτροπές γιατί στην αμερική οι ζώνες συχνοτήτων είναι και διαφορετικές. Εκτός αυτού επειδή οι αμερικάνοι έχουν κινητά απο παλιά τα μισά είναι αναλογικά και τα μισά ψηφιακά. Δεν έχει καμία σχεση η κατανομή συχνότητας με τις έρευνες.

 

Ολοι ξέρουν οτι οι χαμηλότερες συχνότητες φτάνουν πιο μακρια. Τα καράβια πχ. τα βραχέα, ο στρατός χρησιμοποίεί ακόμα 40-60Mhz. Το θέμα είναι οτι στη σύγχρονη εποχή πρέπει να έχεις εύρος συχνοτήτων (πχ δεν μπορείς να εκπέμπεις τηλεόραση στα βραχέα) Το εύρος καθορίζεται απο τη συχνότητα εκπομπής και την απόσταση καναλιών του ενός απο το άλλο. Σάν να λέμε δηλαδή οτι προσπαθείς να τροφοδοτήσεις ολόκληρη την ευρώπη απο τη ρωσία με ένα καλαμάκι. Δεν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... ... έπεσα για ύπνο στις 12:30 με το κινητό στο 100% της μπαταρίας και χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Ξυπνάω σήμερα το πρωί στις 6:30 για να φύγω για δουλειά και η μπαταρία ήταν στο 60% ... χάλια μαύρα.

Μου έχει τύχει... υπομονή... 8 κύκλους :vava:

Link to comment
Share on other sites

μπορει το ομνια να παρει μεγαλυτερη μπαταρια απο αυτη που εχει?

Ναι, (αν είναι 1800mAh) αλλά θα χρειαστείς και να πάρεις κι άλλο κάλλυμα... θα "χοντρένει" κι θα γίνει "άσχημο" :hypno:

 

υ.γ. to δικό μας είναι 1440mAh και αυτό που είδα στο e-bay είναι 1500mAh κι λέει ότι extended (σιγά το 50mAh παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οσο για το θεμα της αυτονομιας αν και ειχα σχεδον αποφασισει να το αγορασω τωρα με βαζετε σε σκέψεις...

 

Se oles tis kainourgies syskeves tou eidous yparxei ena thema me tin mpataria kai afto einai logiko mias kai kalounte na kanoun tosa polla pragmata pia kai se toso mikro ogko.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μια επισημανση για τον φιλο aklaftos και για το Internet μας λενε για ταχυτητες Εως 24 Mbps, αλλα αυτο συμβαινει μονο αν εισαι στα 10 με 500 μετρα αποσταση απο εναν Κομβο του ΟΤΕ.

Το ιδιο συμβαινει και εδω.

Η διαρκεια που δεινουν οι εταιρεις εναι μονο για ιδανικες συνθηκες.

1ον Σβηστη οθονη κατα την διαρκεια Ομιλιας των 5 συνεχομενων ωρων.

2ον ακινησια του Τηλεφωνου το οποιο Ενοειται οτι βρισκεται κοντα σε κεραια του παροχου , αν οχι απο κατω.

3ον εκπεμπει στους 1900 Mhz

Πιστευω να σας Βοηθησα αρκετα !

 

ΔΕΝ διαφωνώ ,αλλά άλλο είναι 500 ώρες ανaμονή και άλλο 20 και 30!!!!!!!!!!!

Και δυστηχώς αν δεις τα υπολοιπα σχόλια θα δεις ότι με χρήση σε ορισμένους έφτασε 17 ωρες!!

Link to comment
Share on other sites

θα ενημερωσω για το θεμα μπαταριαs σε λιγο...εχω 6 ομνια στην κατοχη μου εδω και 20 περιπου μερεs.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, (αν είναι 1800mAh) αλλά θα χρειαστείς και να πάρεις κι άλλο κάλλυμα... θα "χοντρένει" κι θα γίνει "άσχημο" :hypno:

 

υ.γ. to δικό μας είναι 1440mAh και αυτό που είδα στο e-bay είναι 1500mAh κι λέει ότι extended (σιγά το 50mAh παραπάνω)

ειδα σε εγγλεζικο σαιτ το http://www.mobilefun.co.uk 1800αρα μπαταρια και με αλλο καλυμα. οντως χοντραινει. 45 λιρες ειδα οτι κανει. και αναμενεται συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 4η φόρτιση... πέρασαν ήδη 12 ώρες. Η μπαταρία 100%. Χρησιμοποίησα κανονικά..., με bluetooth ακουστικό, vodafone κι μερικά μηνύματα... :mobile:

Υπομονή...

 

Εχτές έβαλα προστατευτικό για την οθόνη... https://www.zagg.com/invisibleshield/samsung-omnia-sgh-i900-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php

Σήμερα έβαλα και την θήκη... http://www.noreve.com/product/Housse_cuir_Samsung_SGH-i900_Omnia_Tradition.html

Αύριο δεν χρειάζεστε τίποτα άλλο... Η μπαταρία, η συσκευή δουλεύει τέλεια..., σας χαιρετάω :thanks:

Ίσως θα φανώ κάποια μέρα για παρέα, ποιος ξέρει...

Ωραία, ευχάριστα πέρασα, μου 'τανε χρήσιμη η εμπειρία μαζί σας, ευχαριστώ :bow:

 

Υ.Γ.: πολύ καλή ιστοσελίδα!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι 50 ωρες, και εχω 40% ακομα ελπιζω οτι κατι γινετε.

 

Μπράβο. Επιτέλους Και ένας ευχαριστημένος!!!!! :)

 

πόσες φορτίσεις έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλεον απο το 100% μεχρι να πεσει στο 90% βγαζει γυρω στις 18 ωρες, αλλα μετα πεφτει αρκετα πιο γρηγορα.

Χοντρικα με ελαφρια χρηση βγαζει γυρω στο 2ημερο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλεον απο το 100% μεχρι να πεσει στο 90% βγαζει γυρω στις 18 ωρες, αλλα μετα πεφτει αρκετα πιο γρηγορα.

Χοντρικα με ελαφρια χρηση βγαζει γυρω στο 2ημερο

 

α εδω εισαι?εμαθα οτι εστειλεs mail στην samsung να βγαλει ηλιακεs μπαταριεs για το ομνια ειναι αληθεια?:lol::p:p

Link to comment
Share on other sites

α εδω εισαι?εμαθα οτι εστειλεs mail στην samsung να βγαλει ηλιακεs μπαταριεs για το ομνια ειναι αληθεια?:lol::p:p

 

Φημες, φημες.. δεν επιβεβαιωνω τιποτα (ακομα) !!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 4η φόρτιση... 20 ώρες, είναι στα 60% ακόμα. 3G και widget απενεργοποιημένο, bluetooth ακουστικό ενεργοποιημένο... :mobile:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αφού η 3η φόρτιση δεν κράτησε πάνω από 22 ώρες με νορμάλ χρήση ... πάμε στην 4η φόρτιση ... Το έβαλα στην πρίζα χτές στις 4 και το λαμπάκι πρασίνισε στισ 7:30 το απόγευμα ... Χωρίς ούτε ένα τηλέφωνο ... χωρίς ούτε ένα δευτερόλεπτο χρήσης παρα μόνο ένα SMS, σήμερα 7:30 το πρωί η μπαταρία είναι 60% .... Είναι το δεύτερο κινητό ΟΜΝΙΑ, το πρώτο μου το αλλάξανε στο ΠΛΑΙΣΙΟ ... δεν πρόκειται να το ξαναπάω ... ποτέ πια SAMSUNG Κινητό . Δεν το συνιστώ σε κανέναν να το αγοράσει (τουλάχιστον με ελληνική ROM).

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Τοσες μερες εχω δει τα παντα απο αποψη συμπεριφορας μπαταριας. Αυτο που ηταν πιο σταθερο απ'ολα ομως, ηταν οτι απο 40-50% μεχρι να πεσει στο 20-30% περνουσαν αρκετες ωρες.

Στις 3 τη νυχτα λοιπον, μετα απο 33 ωρες απο τη φορτιση, εγω χαιρομαι γιατι ειμαι ακομα στο 50%. 10:30 το πρωι, παω να αναψω την οθονη και παπαλα.. σβηστο το τηλεφωνο. Αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

πόσες φορτίσεις του εχεις κάνει?

 

Oκτω φορτο-εκφορτισεις πανω απο 8 ωρες η καθε μια με κλειστο το τηλεφωνο!! :O

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 4η φόρτιση 30 ώρες..., η "πμαπαρία" έπεσε (χαραρότατη χρήση ήτανε, με όλα σχεδόν στα "μηδενικά"...) Πάμε στην 5 φόρτιση..., το κινητό είναι κλείστο... Πόσες ώρες λέτε να το αφήσω στη πρίζα; :whip:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...