Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο!!! αχ μακαρι! μπραβο για το ποστ, εδωσες ελπιδα στους απανταχου ομνιάκηδες :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ήδη δυό μέρες που έχω το Όμνιά μου ανοικτό... κρατάει σαν πότε. Τις 8 φόρτισεις εκφόρτισεις τις ξεπέρασα. Εντάξει, το bluetooth είναι κλειστό και χρησιμοποιώ 2G αντί 3G. Με μηνύματα και μερικά τηλεφωνήματα (20-30 λεπτά), ράδιο εχτές το πρωϊ για 1/2 ώρα..., ημερολογίο και με μερικά τσεκάρισμα των τρεχούμενων προγράμματων στο φόντο. Έχω κλειστό το αυτόματο φωτισμό κι το έχω στο χαμηλό. Έχω απενεργοποιήσει και τον αισθητήρα σχετικά με την περιστροφή της οθόνης. Μετά από δυό μέρες και είναι ακόμα στα 90% γεμάτη η μπατρία και χαίρομαι! Ελληνικό το Rom το συνιθισμένο που όλοι το ξέρουμε. Με το update για το Ελληνικό Rom ευελπίζω βρίσκουν λύσει για το πρόβλημα που σχετίζεται με την αυτονομία όσον αφορά αυτόματες λειτουργίες και οικονομία της μπαταρίας.

Προσθέτω ότι είμαι άκρως ευχαριστιμένος με την επιλογή μου όσον αφορά το Samsung Omnia (θα την έκανα ξανά) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλλημα. Αν παρω το omnia σεvodafone live θα χω το ιδιο προβλημα με μειωμενη αυτονομια;

Ειχα το προβλημα να το παρω με 16 gb σε vodafone live και με χαρτες garmin η απο Πλαισιο με 8 gb και κανονικο με διαφορα τιμης 40 ευρω. Τωρα προβληματιζομαι και με την αυτονομια του.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δυό μέρες που έχω το Όμνιά μου ανοικτό... κρατάει σαν πότε. Τις 8 φόρτισεις εκφόρτισεις τις ξεπέρασα. Εντάξει, το bluetooth είναι κλειστό και χρησιμοποιώ 2G αντί 3G. Με μηνύματα και μερικά τηλεφωνήματα (20-30 λεπτά), ράδιο εχτές το πρωϊ για 1/2 ώρα..., ημερολογίο και με μερικά τσεκάρισμα των τρεχούμενων προγράμματων στο φόντο. Έχω κλειστό το αυτόματο φωτισμό κι το έχω στο χαμηλό. Έχω απενεργοποιήσει και τον αισθητήρα σχετικά με την περιστροφή της οθόνης. Μετά από δυό μέρες και είναι ακόμα στα 90% γεμάτη η μπατρία και χαίρομαι! Ελληνικό το Rom το συνιθισμένο που όλοι το ξέρουμε. Με το update για το Ελληνικό Rom ευελπίζω βρίσκουν λύσει για το πρόβλημα που σχετίζεται με την αυτονομία όσον αφορά αυτόματες λειτουργίες και οικονομία της μπαταρίας.

Προσθέτω ότι είμαι άκρως ευχαριστιμένος με την επιλογή μου όσον αφορά το Samsung Omnia (θα την έκανα ξανά) :cool:

 

τελικά αν και εγώ ευχαριστημένος είμαι,δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη επιλογή!Αν είναι να κλείσουμε όλα τα ατου του,δλδ gps-περιστροφή οθόνης-αισθητήρες-δονηση-3g-bluetooth-gprs-hsdpa και δε ξέρω έγω τι άλλο για να έχουμε 2 μέρες αναμονή...λέω...μήπως λέω....το εργαλείο που λέγεται ομνια χάρις στην κ..ομπαταρία που φοράει το καταντήσαμε νοκια 1100?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

τελικά αν και εγώ ευχαριστημένος είμαι,δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη επιλογή!Αν είναι να κλείσουμε όλα τα ατου του,δλδ gps-περιστροφή οθόνης-αισθητήρες-δονηση-3g-bluetooth-gprs-hsdpa και δε ξέρω έγω τι άλλο για να έχουμε 2 μέρες αναμονή...λέω...μήπως λέω....το εργαλείο που λέγεται ομνια χάρις στην κ..ομπαταρία που φοράει το καταντήσαμε νοκια 1100?:wacko:

Εντάξει, μετά από τρείς μέρες τώρα έβαλα να φορτιστεί... εχτές έκανα και μία βίντεο 1 ώρα με φωτογραφίες κι φλας κλπ., και ύστερα τα έβλεπα το τι τράβηξα..., μία χαρά είναι. Να χρησιμοποιείς τις λειτουργίες που χρειάζεσαι, ναι. Να είναι ενεργοποιμένο το wifi ενώ πάς από 'δω και 'κει και δεν το χρειάζεσαι, μάλλον χαζό..., ένας φίλος μου το είχε ανοικτό συνέχεια και αναρωτιόταν γιατί χρειαζόταν να φορτίζει κάθε μέρα :-)

3G πάλι δεν χειάζομαι, δεν κάνω βίντεο κλήσεις. Εμένα προσωπικά το να είναι μόνιμα ενεργοπιμένη η περιστροφή με ζαλίζει..., για αυτό κι έχω απενεργοποιμένη.

To backlight τραβάει πολύ ενεργεία αναλόγως πως το ρυθμίζεις..., αυτό είναι το γεγονός. Αλλη η κατανάλωση όταν τρέχεις στο "φούλ" και άλλο στο χαλαρά, αν έχει κάποιος βαριά πόδια και δεν καταλάβει ότι το γκάζι στο τέρμα..., τι να πω; Ελπίζω βοήθεισαν οι γραμμές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μετά από τρείς μέρες τώρα έβαλα να φορτιστεί... εχτές έκανα και μία βίντεο 1 ώρα με φωτογραφίες κι φλας κλπ., και ύστερα τα έβλεπα το τι τράβηξα..., μία χαρά είναι. Να χρησιμοποιείς τις λειτουργίες που χρειάζεσαι, ναι. Να είναι ενεργοποιμένο το wifi ενώ πάς από 'δω και 'κει και δεν το χρειάζεσαι, μάλλον χαζό..., ένας φίλος μου το είχε ανοικτό συνέχεια και αναρωτιόταν γιατί χρειαζόταν να φορτίζει κάθε μέρα :-)

3G πάλι δεν χειάζομαι, δεν κάνω βίντεο κλήσεις. Εμένα προσωπικά το να είναι μόνιμα ενεργοπιμένη η περιστροφή με ζαλίζει..., για αυτό κι έχω απενεργοποιμένη.

To backlight τραβάει πολύ ενεργεία αναλόγως πως το ρυθμίζεις..., αυτό είναι το γεγονός. Αλλη η κατανάλωση όταν τρέχεις στο "φούλ" και άλλο στο χαλαρά, αν έχει κάποιος βαριά πόδια και δεν καταλάβει ότι το γκάζι στο τέρμα..., τι να πω; Ελπίζω βοήθεισαν οι γραμμές αυτές.

 

Καταρχάς όπως είπα ειμαι πολυ ευχαριστημένος από το ομνια...Οι παρατηρήσεις είναι απόλυτα σωστές,έτσι άλλωστε το χω σετάρει κι εγώ μονο που εγώ δε ξέρω τι πάει να πει 3η μέρα:(

Αλλώστε πήρα μια 2η μπαταρία και πλέον του αλλάζω τον αδόξαστο....:lol:

το backlight σε τι θέση το χεις βάλει στο μη αυτόματο?σε ποσο τις εκατο?

να ναι καλα τα ομνια μας λοιπον....απλά το έθεσα ετσι γιατί κάποιοι εχουν καταντησει να το χρησιμοποιούν σαν ένα νοκια 1110 αφού έχουν απενεργοποιήσει τα πάντα στο βωμό λίγων ωρών....Παραγγείλτε μια δεύτερη μπαταρία και λιώστε το αδέρφια....:p

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα 2 μπαταριες που προτεινε ενας φιλος, κοψοχρονια απο Κινα. Αν δεν ειναι τελειως μαπες, θα το σκισω. Οποτε ειναι σπιτι θα ειναι στη φορτιση :lol:

Κατα τ'αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το κανουμε 1100. Μπορεις να εχεις απενεργοποιημενα καποια καλουδια και να τα ενεργοποιεις οταν πραγματικα τα χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τι αυθεντικες ρε συ ? Μπανανες τρωνε.

Μαιμουδες και μαλιστα φθηνες :lol: Γυρω στα 9,5 ευρω κοστιζουν και οι 2.

Λογικα ουτε 10 ωρες δε θα βγαζουν, αλλα βολευουν στο να τις φορτιζεις οποτε γουσταρεις και να μην εχεις το νου σου για κυκλους φορτισης κλπ.

Αυτες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι αυθεντικες ρε συ ? Μπανανες τρωνε.

Μαιμουδες και μαλιστα φθηνες :lol: Γυρω στα 9,5 ευρω κοστιζουν και οι 2.

Λογικα ουτε 10 ωρες δε θα βγαζουν, αλλα βολευουν στο να τις φορτιζεις οποτε γουσταρεις και να μην εχεις το νου σου για κυκλους φορτισης κλπ.

Αυτες ειναι

 

το θέμα είναι φιλαράκι να μην ανατιναχτούν την ώρα που μιλάμε και μας αφανιστεί κανένα αυτί...αν δεν έχουν τέτοιο φόβο μούρλια ειναι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα το πρωί από το γερμανό και την cosmote. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει omnia ούτε για δείγμα και πως περιμένουν καινούρια παραλαβή τη δευτέρα. Άντε να δουμε αν διόρθωσαν το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Σήμερα επικοινώνησαν από την OMNITECH και μου είπαν Παρασκευή να περάσω να πάρω το κινητό μου. Οπότε θα δούμε την Παρασκευή ποια είναι η επίσημη θέση και αντιμετώπιση του service της Samsung στο πρόβλημα με την μπαταρία.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Σήμερα επικοινώνησαν από την OMNITECH και μου είπαν Παρασκευή να περάσω να πάρω το κινητό μου. Οπότε θα δούμε την Παρασκευή ποια είναι η επίσημη θέση και αντιμετώπιση του service της Samsung στο πρόβλημα με την μπαταρία.

 

αντε ρε dual να δούμε....

και επειδή είσαι ο πρώτος και μάλλον μοναδικός που έχει πάει

καταλαβαίνεις πόσοι θα πάμε μέτα ΑΝ στο φτιάξουν τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα μολις τις 2 μπαταριες που αγορασα κοψοχρονια απο Χονγκ Κονγκ.

Κατ'αρχην ηρθαν ταχυτητα 7/11 εφυγαν απο Χονγκ Κονγκ, 13/11 ηταν Πατρα.

Μου κανει εντυπωση η συσκευασια τους, γιατι και παλια ειχα αγορασει μαιμου μπαταριες απο Κινα και ερχονταν χυμα, ενω αυτες ειναι μεσα σε κυριλε σακουλακια.

Τελος παντων ετσι κι αλλιως για σκισιμο τις πηρα. Οταν θα εχω ενδειξη για το τι λενε, θα σας πω.

Οσο για το προβλημα αυτονομιας πιστευω οτι μαλλον φταιει η πλακετα φορτισης. Καθε μερα κανει και διαφορετικα κολπα. Κοκκινο το λαμπακι, σβηνεις το τηλεφωνο, πρασινο το λαμπακι κλπ κλπ κλπ. Καθε μερα κανει και διαφορετικα κολπα στη φορτιση

 

EDIT : Πατωντας *#0228# και εχοντας τη μαιμου μπαταρια μεσα, μου λεει οτι ειναι 1440 standard battery. Αν ισχυει αυτο και δεν ειναι λαθος η ενδειξη, αυτο ειναι πολυ καλο (οι μπαταριες γραφουν πανω οτι ειναι 1500αρες).

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά σχετικά με την αναμονή κι ομιλίας του Ομνια μάλλον ήτανε μετριμένα χωρίς το bluetooth γιατί εμένα το πόσο καλά κρατάει με μόνο το τηλέφωνο ανοιχτό δεν περιγράφεται..., κάνω και λαμβάνω και μερικά τηλεφωνήματα και χρησιμοποιώ τις λειτουργίες όπως φωτογραφίες, επαφές, ημερολογίο...

Οπότε καλό θα είναι σε εκείνους που θέλουν αναμονή να ενεργοποιούν το bluetooth όταν χρειάζεται..., με το bluetooth ακουστικό επίσης "τραβάει" πολύ και δεν θα κρατάει πάνω από 2-3 μέρες αν ανοικτό συνεχώς.

Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να σκέφτομαι κι θα'τανε ωραίο να λυθεί ίσως είναι το πρόβλημα με την κατανάλωση της ενεργείας όταν ανοιχτό το bluetooth (αν πρόβλημα, επειδή ίσως είναι λογικό η κατανάλωση ενεργίας σε αυτήν την φάση με τόση "φόρα").

;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μαιμου η μπαταρια φαινεται να ειναι αξιοπρεπης. Υπολογιζω με την πρωτη φορτιση να με βγαλει κατι παραπανω απο 24ωρες.

Αμεση συγκριση δε μπρορω να κανω με την αυθεντικη, γιατι η αυθεντικη συμπεριφερεται οπως της ταυλωσει. Πολλες φορες και με την αυθεντικη βγαζω 24 ωρες με το ζορι.

 

DUAL SUN ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ? ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ :lol:

Οταν παρεις τη συσκευη δες και ποια ρομ εχει. Μαλλον θα σου εχουν περασει την καινουρια

Link to comment
Share on other sites

they just called me from the Wind Store to go and pick up my new omnia!

When i ll have it i will let you know about the ROM version if it is the new one and if they managed to fix their problem with the battery ....

ReaLity

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

they just called me from the Wind Store to go and pick up my new omnia!

When i ll have it i will let you know about the ROM version if it is the new one and if they managed to fix their problem with the battery ....

ReaLity

Δεν υπάρχει πρόβλημα χρόνο αναμονής κι ομιλίας.

Είναι η 3η μέρα για μένα με κανονική χρήση το τηλέφωνο και ακόμα στα 60% φορτισμένη η μπαταρία!! Μέρα νύχτα ανοικτό. Ακούω ραδιόφωνο με την Ομνία αυτήν την στιγμή εδώ και μισή ώρα..., καλά όπως το φαντάστηκα. Αν υπάρχει πρόβλημα θα είναι με το rom και αυτό θα σχετίζεαι με το bluetooth και με την κατανάλωση που έχει. Για μένα το bluetooth και το WiFi είναι κλειστό (μόνο όταν χρειάζομαι τα ανοίγω). Τα widget ανοικτό. Το backlight σε χειροκίνητο και στο χαμηλό. Η οθόνη κλείνει αυτόματα μετά από 30 δευτερόλεπτα. Αυτά. Γειά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... σήμερα πήρα το κινητό από την OMNITECH. Η επίσημη απάντηση ήταν ότι το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα κατανάλωσης ρεύματος από πλευράς hardware αλλά έγινε αναβάθμιση λογισμικού για καλύτερη διαχείρηση ενέργειας. Η έκδοση που έχει πλεον το OMNIA Μου είναι :

PDA: BDHj2/BDHJ2

ΚΙΝΗΤΟ: ΧΧΗΙ4

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

μου εχει δημιουργηθει μια απορια διαβαζοντας μερες τωρα το θεμα...

εχει δοκιμασει κανεις με προβλημα αυτονομιας να βαλει αγγλικη rom ?

μηπως το προβλημα ειναι απλο να λυθει?

γιατι απο τους χρηστες με αγγλικα omnia εχω ακουσει κατι αυτονομιες 4-6 ημερων...

ελπιζω σε καποια απαντηση γιατι ενδιαφερομαι και γω να αγορασω ενα omnia και δεν θα ηθελα να παιξω lotto Και να βρεθω με συσκευη που δεν θα κραταει ουτε 24ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... σήμερα πήρα το κινητό από την OMNITECH. Η επίσημη απάντηση ήταν ότι το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα κατανάλωσης ρεύματος από πλευράς hardware αλλά έγινε αναβάθμιση λογισμικού για καλύτερη διαχείρηση ενέργειας. Η έκδοση που έχει πλεον το OMNIA Μου είναι :

PDA: BDHj2/BDHJ2

ΚΙΝΗΤΟ: ΧΧΗΙ4

 

Η συγκεκριμενη ρομ μαλλον σε 1 εβδομαδα θα δωθει επισημα στο site της σαμσουνγκ.

Αν οντως το προβλημα δεν ειναι hardwariko τοτε θα λυθει. Βεβαια ειπαν για hardwariko προβλημα προβλημα καταναλωσης ρευματος. Ας ελπισουμε οτι ειχαν το απαραιτητο iq να τσεκαρουν και το κυκλωμα φορτισης.

Παντως δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι hardwariko γιατι κανει συνεχεια κολπα κατα τη φορτιση ρε ****το

Link to comment
Share on other sites

μου εχει δημιουργηθει μια απορια διαβαζοντας μερες τωρα το θεμα...

εχει δοκιμασει κανεις με προβλημα αυτονομιας να βαλει αγγλικη rom ?

μηπως το προβλημα ειναι απλο να λυθει?

γιατι απο τους χρηστες με αγγλικα omnia εχω ακουσει κατι αυτονομιες 4-6 ημερων...

ελπιζω σε καποια απαντηση γιατι ενδιαφερομαι και γω να αγορασω ενα omnia και δεν θα ηθελα να παιξω lotto Και να βρεθω με συσκευη που δεν θα κραταει ουτε 24ωρο...

Και τα δικά μας Όμνια κρατάει... αρκεί να μην έχεις το bluetooth και το WiFi ανοικτό (συνέχεια). Θα δείς αυτονομία καλύτερη... αύριο για μένα είναι η 4η μέρα... κι ακόμα 60%. Μερικά τηλεφωνήματα, μηνύματα, 1 ώρα ραδιόφωνο και μερικά "ΜΠ3"...

Απορώ όμως τι βρήκαν κι έκαναν την αλλαγή με το καινούριο Ελληνικό "ρομ"...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μας Όμνια κρατάει... αρκεί να μην έχεις το bluetooth και το WiFi ανοικτό (συνέχεια). Θα δείς αυτονομία καλύτερη... αύριο για μένα είναι η 4η μέρα... κι ακόμα 60%. Μερικά τηλεφωνήματα, μηνύματα, 1 ώρα ραδιόφωνο και μερικά "ΜΠ3"...

Απορώ όμως τι βρήκαν κι έκαναν την αλλαγή με το καινούριο Ελληνικό "ρομ"...

 

Αδελφε δεν ειμαστε ολοι λαλακες. Για να λεμε οτι υπαρχει προβλημα, υπαρχει προβλημα.

Απλα δεν το εχουν ολοι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... σήμερα 10:40 το βράδυ ολοκληρωσα την 1η φόρτιση με την καινούργια ROM... θα σε ενημερώσω για αποτελέσματα ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... σήμερα 10:40 το βράδυ ολοκληρωσα την 1η φόρτιση με την καινούργια ROM... θα σε ενημερώσω για αποτελέσματα ...

 

περιμενουμε τα νεα σου με αγωνια γιατι οπως και μερικοι υπολοιποι εχω δωσει το δικο μου για σερβις στον γερμανο και μου ειπανε να αναμενω 20 μερες για να δω τι προβλημα εχει και δεν κραταει ουτε 30 ωρες ανοικτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...