Jump to content

Sony Ericsson W705


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας....

αν κ χρόνια μελος στο site, ηρθε η ωρα να φανω σα μελος και να ζητήσω τη βοήθεια σας!!!!

 

Απεκτησα πριν μερικές μέρες το sony ericsson w07.

Μετα από 5 μέρες που το έχω στα χερια μου, μου έχουν βγει μερικές ερωτησεις (που το βιβλιαράκι του δε με βοήθησε)

 

πχ.στην οθόνη, δίπλα από την ενδειξη σηματος δικτύου βγαίνει το γραμμα Η. Τι ακριβώς είναι αυτό?

 

Επίσης, στο κάτω μέρος της τηλεφωνικής συσκευης έχει ενα γκρι κουμπάκι που όταν το τραβάς από τη μια μερια φαίνεται εικονα του PLAY και από την άλλη φαίνεται μια φωτογραφική μηχανή. Σε τι βοηθά αυτό το κουμπάκι? :blink:

 

Τέλος, έχω την εντύπωση πως βγαζει θαμπές φώτο.. Υπάρχει κάποια ρυθμιση που να κάνει καθαρή την εικόνα ή να έχει κάποιο σταθεροποιητη εικόνας?

 

Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά παίρνω πρώτη φορά sony ericsson (ήμουν κάτοχος PDA MIO και NOKIA) και δε γνωρίζω τις λειτουργίες!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 622
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν να σε καλώς ορίσω στο φόρουμ παρόλο που είσαι χρόνια μέλος!

 

Για να σε βοηθήσω πολύ γρήγορα να σου πω ότι το "Η" σημαίνει ότι έχεις σήμα HSDPA (η μεταγενέστερη έκδοση του 3G με ταχύτητες ως 7.2Mbps). Μπορείς να το απενεργοποιήσεις για να έχεις σταθερότερο GSM σήμα και μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας (Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Δίκτυα GSM και 3G -> Μόνο GSM)

 

To γκρι κουμπάκι που αναφέρεις είναι για να ξεκλειδώνεις το καπάκι και να αφαιρείς το κάλυμμα (όταν φαίνεται το σύμβολο του play).

 

Είναι λογικό να βγάζει θαμπές εικόνες κάποιες φορές μιας και δεν έχει auto focus.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

και πάλι καλησπέρα σας!!!

αποτι βλέπω έχετε εμπειρια σε αυτό το κινητάκι!!

θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.

η μπαταρία βλέπετε γενικά πως έχει καλή διάρκεια και αντοχή?

 

τεσταρα το κινητό χθες και βλέπω πως μεσα στη μερα κάνω

τα παρακάτω από τις 8:00πμ εως 03:00πμ:

 

συνδεση wifi με HSDPA περίπου 2 ώρες

ομίλίΑ 1 ώρα

αποστολή 15 sms και παραλαβή ανάλογων sms

λήξη 10 φώτο

γενική χρήση περίπου 4 ωρες συνεχως

 

είναι λογικό με αυτή τη χρήση να πέφτει μπαταρία 57%?

 

επίσης, έχει πρόβλημα η μπαταρία αν το φορτίζω κάθε βράδυ άσχετα με το πόσο ποσοστό έχει πέσει?

 

πάντως, με τη δική μου περίπτωση, την πρώτη φορά δυσκολεύτικα λίγο με το να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο του σπιτιου μου, αλλά τα καταφερα τελικα κ αυτό επειδή δεν ηθελε να βάλω τον κωδικό κλειδώματος που εχω βάλει, αλλά τον κωδιικό wep του router....!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι αρκετά καλά.

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η μπαταρία είναι ιόντων λιθίου οπότε μπορείς να την φορτίσεις ανα πάσα στιγμή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό, γιατί γενικά δε μπορώ να έχω το τηλέφωνό μου με μπαταρία μιση πχ από την αρχη της ημερας!!!! με αγχώνει το γεγονός!

 

υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορούν να μειώσουν την κατανάλωση ενεργειας? (εκτός από το gsm που μου είπες που το απενεργοποίησα)

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό, γιατί γενικά δε μπορώ να έχω το τηλ μου με μπαταρία μιση πχ από την αρχη της ημερας!!!! με αγχώνει το γγονός!

 

υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορούν να μειώσουν την κατανάλωση ενεργειας? (εκτός από το gsm που μου είπες που το απενεργοποίησα)

Το 3G απενεργοποίησες, οχι το GSM! :)

 

Μπορείς επίσης να μειώσεις τη φωτεινότητα της οθόνης (Μενού -> Ρυθμίσεις -> Οθόνη -> Φωτεινότητα). Και φυσικά απενεργοποιείς το WiFi όταν δεν το χρησιμοποιείς.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω ενα προβλημα με αυτο το κινητο...Το πηρα πριν 2 εβδομαδες και ολα καλα...Το κινητο αποτι φαινεται ειναι της cosmo εφοσον καρτα δεν ηθελα να αλλαξω του κοτσαρω την παλια της frog που ειχα..Χτες λοιπον επειδη ηθελα να δω τι παιζει με μια αλλη παλια καρτα vodafone που ειχα την βαζω μετα την βγαζω και ξαναβαζω της frog...και τι εγινε!!?? Εξαφανιστηκε απ'τις ρυθμισεις η αναφορα παραδοσης μηνυματων!! (omg kai 3 bug!!) εκει λοιπον που πηγαινα μενου>μηνυματα>μηνυματα>ρυθμισεις>αναφορα παραδωσης>ενεργο η αναφορα παραδωσης εξαφανιστηκε και τωρα δεν μου ερχεται ειδοποιηση (ξερετε αυτο το ν στο μηνυμα που παραδωθηκε) για τα μηνυματα που παραδωθηκαν...τι στο καλο εγινε;; :mad::blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι κ γω κατοχος του W705, τα μειονεκτηματα που παρατηρησα ειναι οταν το ανοιγεις τζογαρει, πηρα τηλ. τη σονυ κ μου ειπαν οτι ειναι για λογους ανθεκτικοτητας, επισης ειναι πολυ ευαισθητο οταν ανοιγεις την μπαταρια, κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο!

 

Μια ερωτηση: Σε σας στο κουτι λεει Made in China ή Japan?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων είναι ο σωστός για το δίκτυο που έχεις;

 

αν δεν ηταν σωστος δεν θα εστελνε μηνυματα...

(+3097100060) ειναι...frog...

 

Καλησπερα! Ειμαι κ γω κατοχος του W705, τα μειονεκτηματα που παρατηρησα ειναι οταν το ανοιγεις τζογαρει, πηρα τηλ. τη σονυ κ μου ειπαν οτι ειναι για λογους ανθεκτικοτητας, επισης ειναι πολυ ευαισθητο οταν ανοιγεις την μπαταρια, κατα τα αλλα ειναι πολυ ομορφο!

 

Μια ερωτηση: Σε σας στο κουτι λεει Made in China ή Japan?

 

Ευχαριστω!

 

made in china

Link to comment
Share on other sites

Στις προηγουμενες σελιδες διαβασα οτι απενεργοποιειται το 3G, γινεται κ πως;

αληθεια για τοσο απλες απορειες γιατι δεν ανοιγεται και το μανουαλ του κινητου???

 

δεν το λεω προσωπικα σε'εσενα..αλλα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση :cunfused:

 

τωρα για να απενεργοποιησεις το 3G θα πας μενου-->ρυθμισεις-->συνδεσιμοτητα-->επικοινωνια δεδομενων-->προτιμηση υπηρεσιας-->επιλεγεις μονο GSM.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το μανουαλ αλλα δεν το βρηκα καπου:(

(Σ'ευχαριστω παντως, το εφτιαξα).

 

Αλλες 2 ερωτησεις μονο γιατι δεν θελω να γινομαι κ κουραστικη..

-Τα μηνυματα στα ελληνικα(sms) δεν εχει μικρα γραμματα, πατησα την ενναλαγη με τον αστερισκο αλλα οτι κ να κανω κεφαλαια ειναι, στα αγγλικα ειναι οκ.

-Οταν ειναι ανοιχτο(σβηστη η οθονη) δεν εμφανιζει το ρολοι;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το ιδιο πραγαμ με την αναφορα παραδοσης το επαθα και εγω.καποια βλακεια της κοσμοτε ειναι η οποια δεν το παραδεχεται,γιατι μολισ βαλω την καρτα της βονταφον υπαρχει αυτη η ριθμηση.Με την κοσμοτε εξαφανιζεται.επισης παιδια ξερεται τι μπορω να κανω στο κινητο ετσι κατι διαφορετικο το οποιο να δεχεται για να γινει πιο ομορφο?εκτος απο τα θεματα?και απο που μπορω να καταιβαζω πραγματα?Ευχαριστω.

 

επισης καταιβασα παιχνιδια απο εκεινο το site του παιδιου και μολις παω να τα στειλω μου λεει στο τελος παρακαλω περιμενετε δεν κανει τιποτα.και αμα παω να παιξω του κινητου τα παιχνιδια παλι το ιδιο μου λεει κολλαει και δεν κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

επισης καταιβασα παιχνιδια απο εκεινο το site του παιδιου και μολις παω να τα στειλω μου λεει στο τελος παρακαλω περιμενετε δεν κανει τιποτα.και αμα παω να παιξω του κινητου τα παιχνιδια παλι το ιδιο μου λεει κολλαει και δεν κανει τιποτα.

παιχνιδια και εφαρμογες πρεπει να εχουν καταληξη jar! εγω τα εχω ολα σε rar και μετα με το winrar τα ανοιγεις και στελνεις το σωστο αρχειο στο κινητο.

 

με ποιον τροπο τα περνας μεσα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι πρεπει να γινει ετσι με bluetooth τα παιρναω.αλλα κατι αλλο πρεπει να συμβαινει γιατι αυτα που ηδη ειχε το κινητο μεσα δεν τα παιζει ουτε αυτα.και δεν ξερω το λογο.
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι πρεπει να γινει ετσι με bluetooth τα παιρναω.αλλα κατι αλλο πρεπει να συμβαινει γιατι αυτα που ηδη ειχε το κινητο μεσα δεν τα παιζει ουτε αυτα.και δεν ξερω το λογο.

θα σου πω ενα κολπο.βγαλε την καρτα μνημης και με ενα card reader καντην διαμορφωση.

επισης κανε και μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων.

 

αν το προβλημα παραμεινει..(δυσκολο) τοτε στειλ'το σε service point.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αμα της κανω διαμορφωση μετα δεν θα εχω κανενα απο τα παιχνιδια που εχει μεσα ε?ξερεις που θα βρω?μπορεις να μου στειλεις εσυ?

 

Τωρα ειδα οτι δεν μου ανοιγει και τις εφαρμογες καμια.οποτε μαλλον κατι με το java γινεται.τι λες εσυ?ακομα δεν εχω κανει διαμορφωση.

Link to comment
Share on other sites

αμα της κανω διαμορφωση μετα δεν θα εχω κανενα απο τα παιχνιδια που εχει μεσα ε?ξερεις που θα βρω?μπορεις να μου στειλεις εσυ?

 

Τωρα ειδα οτι δεν μου ανοιγει και τις εφαρμογες καμια.οποτε μαλλον κατι με το java γινεται.τι λες εσυ?ακομα δεν εχω κανει διαμορφωση.

καντην διαμορφωση..και παιχνιδια-εφαρμογες θα σου δωσω εγω!

 

επισης μεσα επελεξε μεσα απο το κινητο..τα παιχνιδια να αποθηκευονται στην καρτα μνημης και οχι στο κινητο!

αμα η καρτα μνημης ειναι μεγαλυτερη απο 1gb θα την κανεις fat 16-32!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα μπηκα στην ericsson kαι καταιβασα το προγραμμα που κανεις αναβαθμισεις λογισμικου μονος του εκανα αναβαθμιση και ολα οκ.δεν εφταιγε η καρτα μνημης.τωρα οσο αναφορα για την καρτα μνημης λες να την κανω διαμορφοση και να την κανω fat 32?
Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα μπηκα στην ericsson kαι καταιβασα το προγραμμα που κανεις αναβαθμισεις λογισμικου μονος του εκανα αναβαθμιση και ολα οκ.δεν εφταιγε η καρτα μνημης.τωρα οσο αναφορα για την καρτα μνημης λες να την κανω διαμορφοση και να την κανω fat 32?

δοκιμασε'την ως εχει! καποιες καρτες θελουν..καποιες οχι! οπως κατσει ειναι..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το μανουαλ αλλα δεν το βρηκα καπου:(

(Σ'ευχαριστω παντως, το εφτιαξα).

 

Αλλες 2 ερωτησεις μονο γιατι δεν θελω να γινομαι κ κουραστικη..

-Τα μηνυματα στα ελληνικα(sms) δεν εχει μικρα γραμματα, πατησα την ενναλαγη με τον αστερισκο αλλα οτι κ να κανω κεφαλαια ειναι, στα αγγλικα ειναι οκ.

-Οταν ειναι ανοιχτο(σβηστη η οθονη) δεν εμφανιζει το ρολοι;

 

Ευχαριστω!

1) Δεν μπορείς να γράψεις με κεφαλαία γιατί έχεις απενεργοποιήσεις του Εθνικούς χαρακτήρες. Αν τους ενεργοποιήσεις τότε θα μπορείς να γράψεις με μικρά αλλά μόνο μέχρι 70 χαρακτήρες (και κατ' επέκταση θα χρεώνεσαι διπλά μηνύματα) οπότε διαλέγεις και παίρνεις!

 

2) Όχι, δεν το εμφανίζει. Μπορείς να πατάς το κουμπί της αυξομείωσης του ήχου και να την βλέπεις.

 

3) Δεν γίνεσαι κουραστική. Ρώτα ότι θέλεις, για αυτό είμαστε εδώ (αρκεί να μην έχει ειπώθει χιλιάδες φορές!!!)

 

Καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το μοναδικο προβλημα που μου εχει εμφανισει ειναι οτι σε συνδεση με bluetooth της Itech ενω φαινεται συνδεδεμενο ο ηχος δεν ερχεται στο bluetooth με αποτελεσμα να πρεπει να κανω αλλαγη στον ηχο να ερθει στο τηλεφωνο, αφου εχω απαντησει με το κουμπι του bluetooth. Το bluetooth παντως λειτουργει κανονικα αφου συνδεεται ακνονικα με αλλο SE W302.

 

Το εχει αντιμετωπισει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ. Ξαφνικά μια μέρα αφού έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χάθηκε η αναφορά παράδοσης απο το μενού μυνημάτων καθώς και κάποια θέματα. Επίσης δεν παίζει το wifi και το χειρότερο είναι ότι δεν κάνει servise update γιατι μπαίνει κατευθείαν σε μαζική αποθήκευση και όχι στην λειτουργλια τηλεφώνου. Οπότε το βλέπει σαν σκληρό δίσκο.. Να επισημάνω ότι δεν το έχω πάρει απο cosmote αλλά από πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W705

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...