Jump to content

BlackBerry Tricks & Tips


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα! Πως μπορώ να προσθέσω σε μια επαφή πάνω από ένα νούμερα κινητού τηλεφώνου (mobile) και να μη χρησιμοποιήσω το H2 ή W2?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απ όσο ξέρω μπορείς να προσθέσεις μόνο email address. εγώ τα δεύτερα κινητά τα έχω περασμένα στο pager
Link to comment
Share on other sites

TIP: μετά απο upgrade η downgrade αφήστε την μπαταρία να πέσει αρκετά 15%-20% για να αποφευχθει το battery effect. μου έκανε κάτι τρελά η μπαταριά και μετά απο 2 πλήρεις φορτίσεις λειτουργεί πολυ καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω οτι είναι καλό να το αναβαθμίζουμε με πλήρως φορτισμένη ή αποφορτισμένη τη μπαταρία.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Πλήρως αποφορτισμένη? Γιατί έτσι?

 

Αφού όταν βάλεις το τηλέφωνο στο USB αυτό φορτίζει αυτόματα...!

Link to comment
Share on other sites

πλήρως φορτισμένη και αυτό για να αποφύγεις να αφήνεις για 2-3 φορές την μπαταρία σου να πέσει στο 15%-12% και να κάνεις πλήρεις φορτίσεις. έτσι παρατήρησα οτι η μπαταρία μου κρατάει περισσότερο. άτιμο battery effect :lol:
Link to comment
Share on other sites

Battery conditioting.. Παραδοσιακός τρόπος συντήρησης των μπαταριών.! Αλλά τι σχέση έχει με το firmware upgrade μου λέτε?
Link to comment
Share on other sites

το είχα διαβάσει και εγώ σε ένα άλλο πόστ και είχα λίγο πολύ την ίδια αντίδραση με εσένα. αλλά επειδή πειραματίζομαι αρκετά με τα ος της συσκευής μου παρατήρησα οτι μετα απο αλλαγή ος η μπαταρία κρατούσε λίγο. μέσα σε 6 ώρες γύρω στο 50%. όταν έκανα 2 αποφορτίσεις (οχι πλήρεις) και πλήρεις φορτίσεις η μπαταρία κρατούσε πολυ παραπάνω. δεν ξέρω τι σχέση έχει, σε τι οφείλεται, αλλά πιάνει. δές το και μόνος σου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στέλνω κανονικά Ελληνικά (τα κάνει μόνο του κεφαλαία) και 160. Πάντως εάν ψάξεις στα θέματα υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις... Έψαξα αλλά δεν το βρήκα...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

κάποιο μέλος του φόρουμ κάλεσε τους τεχνικους της vοdafone και του είπαν οτι το 8900 δεν έχει 160 χαρακτήρες και μιας και τρέχει το ίδιο (σχεδόν) λογισμικό με το 9000 ούτε αυτό έχει λογικά. αν κρίνω απο την hybrid που φοράω τώρα η 5.0 για το 8900 και 9000 θα έχει τους 160 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Βρε και 420 χαρακτήρες μπορείς να γράψεις στα ελληνικα, το θέμα είναι πώς σου μου σου σε χρεώνει.. Αν δείτε ψηλά στην οθόνη την ώρα που συντάσετε το μήνυμα, βλέπετε 1/6 λη 6/6... 1/6 = 1 σου μου σου, 6/6 = 6 σου μου σου ήτοι 0,72 λεπτά..
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζουμε... Σε ένα μήνυμα μου στέλνει έως 160 αλλά εγώ έχω storm :O sorry

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Βρε και 420 χαρακτήρες μπορείς να γράψεις στα ελληνικα, το θέμα είναι πώς σου μου σου σε χρεώνει.. Αν δείτε ψηλά στην οθόνη την ώρα που συντάσετε το μήνυμα, βλέπετε 1/6 λη 6/6... 1/6 = 1 σου μου σου, 6/6 = 6 σου μου σου ήτοι 0,72 λεπτά..

 

ναι απλά μιλάμε για τους πόσους χαρακτήρες μπορείς να βάλεις σε ένα μήνυμα! παρέλειψα και εγώ να το αναφέρω γιατί το θεώρησα αυτονόητο

Link to comment
Share on other sites

δλδ πόσο στέκει στην RIM με to storm να στέλνεις 160 όχι και στα άλλα οχι; :mad::mad::mad:

Storm: Os 4,7

9000 & 8900: os4,6

 

Θέμα λειτουργικού καθαρά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τον ενοχλεί το autotext βρήκα τρόπο να το ξηλώσουμε από την συσκευή.

 

1. Ανοίγεις το Desktop Manager

2. Συνδέεις την συσκευή

3. Πας Backup/Restore

4. Πας Advanced

5. Κάνεις "highlight" το AutoText

6. Πατάς clear

 

Για όποιον τον ενοχλεί το auto spelling check κατά την ώρα εισαγωγής κειμένου σε (msn, google talk, internet etc) μπορεί να

το απενεργοποιήσει και να γλυτώσει (επιτέλους).

 

1. πας options

2. spell check

3. uncheck το "spell check as you type"

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας αρέσει το default theme αλλά βαρεθήκατε το χρώμα?

Υπάρχει ένα απλό κολπάκι που κάνει "reverse contrast" με αποτέλεσμα ένα πολύ όμορφο "άσπρο" θεματάκι...

 

Για αλλαγή καλό είναι :lol:

 

Λοιπόν πάμε options> advanced options> accessibility> color contrast και διαλέγουμε την επιλογή που θέλουμε.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει αυτό...

 

options> advanced options> accessibility> color contrast

 

στο options> advanced options μέσα, δεν έχει accessibility!

Έχω 8110 με v4.5

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπαιζα με το ΒΒΜ και ανακάλυψα οτι αν κάνεις swipe προς τα αριστερά πάνω σε μια συζήτηση σου δίνει επιλογή για να την κλείσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαγή εικονιδίων σε προγράμματα και φακέλους (και email folders για το 8900)

 

Customize Folder Icons

 

1. Go into BBFileScout > SDCard> BlackBerry > Directory where you save the icon > Highlight an icon > Press BB menu > Select Store ‘icon.png’ on stack Cutomize email and folder 6

2. Go back to BBFileScout first screen and go into System directory > Samples > Folder Icons > Press BB menu > Copy ‘icon.png’ to ‘Folder Icons’ > Rename the icon to Folderxx (eg. folder21) > Exit BBFileScout Cutomize email and folder 8

3. Go to the folder you’d like to customize > Press BB menu > Edit folder > Select your custom icon > Save Cutomize email and folder 4

 

Customize Email Icons

 

1. Determine your email’s UID in Options > Advanced Options > Service Book > Select the email you’d like to customize > Note the email’s UID Cutomize email and folder 3

2. Go into BBFileScout > SDCard> BlackBerry > Directory where you save the icon > Highlight an icon > Press BB menu > Select Store ‘icon.png’ on stack Cutomize email and folder 6

3. Go back to BBFileScout first screen and go into Store > Appdata > RIM > BDA > Icons > Create a directory and name it under your email’s UID > Copy the ‘icon.png’ into the directory > rename the icon to: 1-80-80 (Bold & Jave) 1-58-43 or 1-48-36 (83xx) 1-73-73 (Storm) -If you can’t find BDA and Icons directory, just create one

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...