Jump to content

BlackBerry Tricks & Tips


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω update στον server της windows live οι χρήστες msn, hotmail και windowslive λογαριασμών email μπορεί να μην λαμβάνουν τα μηνύματα τους. το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να επιβεβαιώσετε πάλι τον λογαριασμό σας.

 

αυτο γίνεται:

setup-email settings-log in-edit στον λογαριαμό, ξαναβάζετε το password και save

 

Αυτό απότι ξέρω πρέπει να γίνεται κάθε 90 ημέρες για να λειτουργεί σωστά το acc.. Έτσι τουλάχιστον γράφει όταν δημιουργείς account Hotmail, MSN, κτλ... Εγώ σήμερα έβαλα το χοτμέιλ μου στο ΒΒ δοκιμαστικά.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλώς πάντα έρχεται μήνυμα ειδοποίησης από το hotmail για να ανανεώσεις. Τώρα το "χάλασαν". Ελπίζω να μην ξαναγίνει.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν νομίζω να ειδοποιήσουν με mail, έβγαλαν απλά μια ανακοίνωση. για να έχουν πάντως τα ρούχα τους φυλαγμένα οι χρήστες windows live ας το κάνουν. η διαδικασία είναι πολυ μικρή

 

Σε μένα έτυχε κ έστειλαν mail Action required:update password! αργά χθές το βράδυ.

Η διαδικασία είναι όντως απλή:

α) από το email setup application στην συσκευή

β) από τον browser του υπολογιστή στην σελίδα BlackBerry Internet Service (mobileemail.vodafone.gr).

και έκει κάνουμε update στον κωδικό του hotmail:)

Black :knife: Ops
Link to comment
Share on other sites

@berrycious: και από την συσκευή γίνεται από το email settings. Thnx είχα ξεχάσει να γράψω γιά το πώς γίνεται από το pc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτοιμοι? Πάμε

 

1. Πάμε Options>Status

2. Ανοίγουμε Querty και πληκτρολογούμε test (δεν φαίνεται το κείμενο στην οθόνη οπότε προσοχή)

3. Εμφανίζετε menu με διαγνωστικές λειτουργίες

 

Καλή διασκέδαση :lol:

 

υ.γ.

Θα ακολουθήσει μήνυμα με απίστευτα κρυφά παραμετροποιήσημα μενού αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή όποιος τα πειράξει...

Sorry από τους moderator που δεν θα κάνω τροποποίηση το παρόν αλλά θέλω να ειδοποιηθείτε για το νέο μου μήνυμα...

 

υ.γ.2

Έκανα search και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα. Αν έχει πέσει στην αντίληψη σας παρόμοιο θέμα/μήνυμα, παρακαλώ ενημερώστε... :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ!!!

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ!!!!

 

Λοιπόν το απόλυτο "κρυφό" μενού. Το κρυφό μενού που σου επιτρέπει να πειράξεις ρυθμίσεις που ούτε φανταζόσουν ότι θα είχες πρόσβαση.!!

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί εάν δεν ξέρεις τι πειράζεις θα καταλήξεις με μπρικαρισμένο storm :(

 

1. Ανοίγουμε την help screen (πατώντας το return button στην today screen και πατώντας εναλλάξ τις πάνω γωνίες) (όσοι δεν το ξέρουν αυτό ας μην προχωρήσουν παρακάτω)

2. Μπαίνουμε http://absolous.no-ip.com/projects/escreen/index.php και συμπληρώνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα στοιχεία που ζητάει και μας κάνει generate έναν κωδικό. Τα στοιχεία τα παίρνουμε από την help screen που έχουμε ήδη εμφανίσει.

Στην επιλογή duration βάζουμε το διάστημα που θέλουμε το "κρυφό" μενού να αντικαταστήσει την help screen γιατί ουσιαστικά μόλις εμφανιστεί το "κρυφό" μενού θα μπει στην θέση της help screen για να έχουμε πρόσβαση όποτε θέλουμε.

3. Ανοίγουμε qwerty και πληκτρολογούμε τον κωδικό που μας έδωσε η παραπάνω σελίδα. Επειδή δεν φαίνεται τι πληκτρολογούμε καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

4. Μόλις πληκτρολογήσουμε το τελευταίο ψηφίο και εφόσον είναι σωστός ο κωδικός τότε εμφανίζετε η engineering screen. Θα είναι εκεί όσος και ο χρόνος που ζητήσατε στην παραπάνω σελίδα. Μετά απλά θα εμφανιστεί στην θέση της η help screen.

Επαναλαμβάνουμε κάθε φορά που θέλουμε να την ξανά εμφανίσουμε.!

 

Ακόμη μία φορά να σας τονίσω ότι αυτή η οθόνη είναι για τους μηχανικούς της εταιρείας και αποκτάτε πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις της συσκευής. Με λίγα λόγια γίνεστε "ΘΕΟΣ" του Storm και γιαυτό πρέπει να προσέξετε ιδιαίτερα τι αλλάζετε και τι πειράζετε.

 

Αυτά για σήμερα... Πιστεύω ότι πλέον έχετε πολύ φαγάκι μέχρι το επόμενο μου μήνυμα... Καλά σεταρίσματα...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ!!!

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ!!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αυξήσουμε παράδειγμα την επεξεργαστική ισχύ, όπως πχ στο iphone?

Τι κέρδος έχουμε?

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως ένας τεχνικός της RIM να δεί αν λειτουργεί το κινητό σύμφωνα με τις προδιαγραφές χωρίς να πρέπει να ξεβιδώσει και να βάλει την πλακέτα επάνω στον πάγκο και να δει τι φταίει πχ. και δεν σου δουλεύει η κεραία.

 

(άσχετο) : Αν βρουν τον τύπο που έβγαλε φόρα παρτίδα τον generator από την RIM θα τον σκίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο δεύτερο post του rokko. Πάντως δουλεύει όχι μόνο στο 9500. Δουλεύει σε όλα...

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακό για το τίποτα. Αν δε μπορώ να το κάνω καλύτερο...προς τι η διαδικασία? Δεν κάνω ένα baterry pull???

Κερδίζω και μνήμη ;)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορεις να κανεις. Περισοτερα απο αυριο... Οχι ισχυ παντως

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο rokko! Το είχα ξαναδεί στο νετ αλλά δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ γιατί δεν έγραφε τι κάνει. Το δοκίμασε κανείς άλλος; περιμένω πως και πως να μάθω περισσότερα. Μπράβο και πάλι
Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται.. Για βάλτε και κανένα screenshot ;)

 

http://farm4.static.flickr.com/3614/3650072046_a6e2d6b8f4_m.jpg http://farm4.static.flickr.com/3327/3650072052_3fb5abcde0_o.jpg http://farm4.static.flickr.com/3547/3650072054_aa19b92ec3_o.jpg

 

Ωραίο rokko! Το είχα ξαναδεί στο νετ αλλά δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ γιατί δεν έγραφε τι κάνει. Το δοκίμασε κανείς άλλος; περιμένω πως και πως να μάθω περισσότερα. Μπράβο και πάλι

 

Πρώτο και καλύτερο επιτέλους αποκτάμε task manager.

Πάμε JVM Engineering screen>processes και βλέπουμε τι ακριβώς τρέχει στη συσκευή μας και πόσους πόρους καταναλώνει...

Και φυσικά μπορείς να κόψεις όποιο process θέλεις. :) Φυσικά και έχει επιπλέον επιλογές για κάθε process.

 

Δεύτερο και τελευταίο, τα υπόλοιπα ας τα ανακαλύψει ο καθένας μόνος του γιατί είναι to risky και θα έχω τύψεις εάν μπρικάρει κάποιου το βατόμουρο.

 

Πάμε JVM Engineering screen>RAM Usage πατάμε το bb menu και επιλέγουμε Full GC (Garbage Clean) και απελευθερώνετε αρκετή μνήμη.

Το GC (Garbage Clean) δουλεύει και στα υπόλοιπα υπομενού (Flash Usage, Object Usage etc).

 

Αυτά...

 

υ.γ.

Πάντως εκτός τον άλλων, μπορείς να δεις απίστευτες & χρήσιμες πληροφορίες... Όπως πόσα mA καταναλώνει το κινητό ανά OS που χρησιμοποιούμε (για τους λάτρεις των υβριδικών).

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική δουλειά! θα ψάξω και εγώ να βρώ τίποτα ρυθμίσεις για το "κρυφό" μενού

 

το τελευταίο είναι για μένα να υποθέσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι στο ebay που αφορά όσους έχουν το πρόβλημα με την οθόνη που δεν πατιέται από γωνία σε γωνία...

Σας το βάζω εδώ και όποιος θέλει το αγοράζει... :)

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=130282576637

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι στο ebay που αφορά όσους έχουν το πρόβλημα με την οθόνη που δεν πατιέται από γωνία σε γωνία...

Σας το βάζω εδώ και όποιος θέλει το αγοράζει... :)

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=130282576637

 

δεν είναι για ελλάδα. κάνει shipping μονο σε us και καναδά και απ ότι φαίνεται είναι το ίδιο με το κόλπο με το χαρτάκι

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι για ελλάδα. κάνει shipping μονο σε us και καναδά και απ ότι φαίνεται είναι το ίδιο με το κόλπο με το χαρτάκι

 

Είναι και για Ελλάδα...τσεκαρισμένο. Το γράφει εξάλλου κάτω κατώ (Shipping to: Worldwide,

"International bidders other than Canada please email us for a shipping quote.")

 

Είναι ποιο μαζεμένο από τα "χαρτάκια" βρε c και σίγα την τιμή εξάλλου...

 

 

 

Υ.Γ.

Βρήκα νέο τρόπο για να εμφανίζετε το "κρυφό" μενού της RIM (Engineering Screen)

 

1. Γυρνάμε το τηλέφωνο σε landscape mode.

 

2. Πατάμε το bb menu και επιλέγουμε show keyboard

 

3. Πατάμε παρατεταμένα το !?123 κουμπί για να ενεργοποιήσουμε το numlock.

 

4. Πληκτρολογούμε 2*92 και αν τα έχετε κάνει όλα σωστά, εμφανίζετε το "κρυφό" μενού...

 

Ποιο άμεσο (για χρήση task manager), ποιο εύκολο & για πάντα (δεν χρειάζετε πλέον duration limit)

 

Υ.Γ. 2

 

Θα σας δώσω και ένα γρήγορο κολπάκι που εμένα με έχει σώσει. Εάν έχει αναφερθεί ζητώ συγνώμη για την επανάληψη.

Για να εμφανίσουμε γρήγορα το πληκτρολόγιο (sms, email, browser etc) χωρίς να πάμε από bb menu>show/hide keyboard, για show μπορούμε απλά να "χαϊδέψουμε" με το δάχτυλο την οθόνη από κάτω προς τα πάνω (μέχρι τη μέση) & το αντίστροφο για να το κάνουμε hide.

Με λίγα λόγια από κάτω μέχρι την μέση της οθόνης το εμφανίζει.

Από την μέση προς τα κάτω το εξαφανίζει.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

[b

Θα σας δώσω και ένα γρήγορο κολπάκι που εμένα με έχει σώσει. Εάν έχει αναφερθεί ζητώ συγνώμη για την επανάληψη.

Για να εμφανίσουμε γρήγορα το πληκτρολόγιο (sms, email, browser etc) χωρίς να πάμε από bb menu>show/hide keyboard, για show μπορούμε απλά να "χαϊδέψουμε" με το δάχτυλο την οθόνη από κάτω προς τα πάνω (μέχρι τη μέση) & το αντίστροφο για να το κάνουμε hide.

Με λίγα λόγια από κάτω μέχρι την μέση της οθόνης το εμφανίζει.

Από την μέση προς τα κάτω το εξαφανίζει.

 

good keyboard kolpaki

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

To garbage clean το έκανα στο 8310 και έγινε ακόμα πιο γρήγορο. Θα το κοιτάξω περισσότερο μετά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

το garbage clean απελευθερώνει μνήμη για την ώρα που τρέχει η συσκευή ή αλλάζει κάτι και μετά απο battery pull;
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Δε βρίσκω κάτι καλό. Κάποιο νόημα δεν υπάρχει. Βγάζω τη μπαταρία και είμαι οκ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...