Jump to content

BlackBerry Tricks & Tips


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη κατ αρχας αν η ερωτηση μου ειναι ξανααπαντημενη ,εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σαυτο.

εχω τωρα λιγεσ μερες ενα ββ9300 3g ,και δεν μπορω να βρω πως ενεργοποιω μονο το αριθμητικο πληκτρολογιο και πως μπορω να γραφω μονο κεφαλαια .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Πρεπει να μαθεις σε ποιο δικτυο δουλευε η συσκευη

 

Αν υποθεσουμε οτι ηταν στη Vodafone, πρεπει ο προηγουμενος κατοχος του κινητου (ή στην αναγκη εσυ) να μιλησει με την Vodafone για να γινει release το Pin της συσκευης απο το συγκεκριμενο δικτυο.

 

Αυτη η διαδικασια ειναι απαραιτητη αν μια συσκευη bb δουλευει σε καποιο δικτυο και μετα πρεπει να ενεργοποιηθει σε καποιο αλλο δικτυο

 

Οταν ολοκληρωθει αυτη η διαδικασια και μονο τοτε, θα παρεις την Cosmote να σου ενεργοποιησει BIS.

 

Μετα θα ασχοληθεις με email και ολα τα αλλα

 

αν ενα 9700 αλλαξει απλα καρτα ;Για παραδειγμα αν εχει καποιος ηδη blackberry και παρει καποιο αλλο στο οποιο ηταν ενεργοποιημενη η υπηρεσια bis δουλευει ; Σημειωση το δικτυο ειναι ιδιο .Η θα πρεπει να γινει αποδεσμευση απο το νουμερο κ μετα δεσμευση στο νεο νουμερο

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

αν ενα 9700 αλλαξει απλα καρτα ;Για παραδειγμα αν εχει καποιος ηδη blackberry και παρει καποιο αλλο στο οποιο ηταν ενεργοποιημενη η υπηρεσια bis δουλευει ; Σημειωση το δικτυο ειναι ιδιο .Η θα πρεπει να γινει αποδεσμευση απο το νουμερο κ μετα δεσμευση στο νεο νουμερο

 

Το bis είναι συνδεδεμένο με το PIN της συσκευής. Για να δουλέψει η συσκευή σε άλλου κάτοχου BIS/SIM θα πρέπει να αποδεσμευτεί η συσκευή από το BIS του πρώτου κάτοχου.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Πρεπει να μαθεις σε ποιο δικτυο δουλευε η συσκευη

 

Αν υποθεσουμε οτι ηταν στη Vodafone, πρεπει ο προηγουμενος κατοχος του κινητου (ή στην αναγκη εσυ) να μιλησει με την Vodafone για να γινει release το Pin της συσκευης απο το συγκεκριμενο δικτυο.

 

Αυτη η διαδικασια ειναι απαραιτητη αν μια συσκευη bb δουλευει σε καποιο δικτυο και μετα πρεπει να ενεργοποιηθει σε καποιο αλλο δικτυο

 

Οταν ολοκληρωθει αυτη η διαδικασια και μονο τοτε, θα παρεις την Cosmote να σου ενεργοποιησει BIS.

 

Μετα θα ασχοληθεις με email και ολα τα αλλα

Καλησπέρα!

Επανέρχομαι μετά απο καιρό για να ρωτήσω το εξής, εαν γνωρίζετε:

Αγόρασα ένα 9900 απο εναν τύπο που είχε BES (το είχε δώσει η εταιρεία του).

Έκανα wipe και πέρασα τα δικά μου στοιχεία email (BIS).

Και οι δυο είμαστε Vodafone.

 

Για να δουλέψει η συμπίεση και το BIS σωστά, θα πρέπει να αποδεσμεύσει ο προηγούμενος ιδοκτήτης την συσκευή στον πάροχό του; (Σημείωση ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν πήγε σε Blackberry αλλά σε άλλη πλατφόρμα). Δηλαδή, η συσκευές ΒΒ συνδέονται με συγκεκριμενες SIM?

 

Μπορώ εγώ, ο αγοραστής της συσκευής, να επικοινωνήσω με την Vodafone και να αποδεσμεύσω την συσκευή;; ή πρέπει μόνο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;

 

Ρωτώ γιατί έχω την υποψία ότι η συμπίεση δεν δουλεύει εαν δεν υπάρχει αποδέσμευση καθώς έχω ακούσει 2 περιπτώσεις υπερβολικών χρεώσεων σε BB και στις 2 περιπτωσεις ήταν αγορασμένα απο ιδιώτες (μεταχειρισμένα) και δεν είχε ακούσει κανένας τους για αποδέσμευση συσκευής απο τον παροχο.

 

Εμένα δουλεύουν όλα σωστά (internet/mail Κλπ) αλλά έχω την εντύπωση ότι η κατανάλωση όγκου μου είναι πολύ αυξημένη για ΒΒ (1 ΜΒ σε λίγα λεπτά browsing φεύγει εύκολα..).

 

Ευχαριστώ!

Edited by Eftichis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε ...επειδη εχω αλλαξει αρκετα μεταχειρισμενα blackberry ποτε μου δεν ειχα προβλημα με υπερβολικες χρεωσεις.το τωρινο μου bb ειναι 9930 αγορασμενο απο αμερικη...φανταζου τι χρεωσεις θα ειχα.το bis παει στο νουμερο κινητης...δηλ ενεργοποειται στο συμβολαιο σου.

για σιγουρια μιλα με την εξυπηρετηση πελατων στην vodafone για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

H Vodafone μου είπε πανω κάτω τα ίδια που είπες και εσύ. Ότι δηλαδή εφόσον δουλεύει η υπηρεσία Data δουλεύει και το BIS χωρίς κάποια δέσμευση και ότι το BIS πάει και "κολλάει" πάνω στον αριθμό και όχι στην συσκευή.

Παρόλα αυτά, οι χρεώσεις μου (σε όγκο, όχι σε ευρώ ακόμα!) είναι κατ' εμένα υπερβολικές.

Θα το παρακολουθήσω πιο στενά και ενημερώνω για εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εγω πάλι θέλω να ρωτήσω πως δεν υπάρχει περίπτωση να το λειτούργησε χωρίς bid?το έχω για δεύτερο αλλα θέλω να βλέπω τα mail μου χωρίς να χρειάζεται να έχω συμβόλαιο!
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδιά τη βοήθεια σας.Έχω το curve 9360 και επειδή είναι εταιρικό έχω δωρεάν μόνο την αποστολή e mail.Η ερώτηση είναι η εξής: δεδομένου ότι το 3g είναι μονίμως ενεργοποιημένο για να παίρνω τα μαιλ, αν ενεργοποιήσω το wifi και μπω στο internet θα υπερισχύσει του 3g και έτσι δεν θα χρεωνομαι, ή το αντίθετο; Μέχρι στιγμής για να είμαι σίγουρος όταν θέλω να μπω internet, απλά κλείνω εντελώς το 3g , αλλά έτσι δεν έχω τηλέφωνο. Μπορεί να με βοηθήσει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Με ενεργοποιημένο το wifi ολη η κίνηση περνά απο εκεί, δε χρεώνεσαι τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Με ενεργοποιημένο το wifi ολη η κίνηση περνά απο εκεί, δε χρεώνεσαι τίποτα

 

Ευχαριστώ φίλε:):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας.Έχω το curve 9360 και επειδή είναι εταιρικό έχω δωρεάν μόνο την αποστολή e mail.Η ερώτηση είναι η εξής: δεδομένου ότι το 3g είναι μονίμως ενεργοποιημένο για να παίρνω τα μαιλ, αν ενεργοποιήσω το wifi και μπω στο internet θα υπερισχύσει του 3g και έτσι δεν θα χρεωνομαι, ή το αντίθετο; Μέχρι στιγμής για να είμαι σίγουρος όταν θέλω να μπω internet, απλά κλείνω εντελώς το 3g , αλλά έτσι δεν έχω τηλέφωνο. Μπορεί να με βοηθήσει καποιος;

 

Στα Curve και Bold που είχα, με το wi-fi δεν χρεώνεσαι σε data, καθώς απομονώνει το δίκτυο του παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξερετε αν υπαρχει πουθενα πληρης οδηγος για το BB10 ή μονο ο,τι βρισκουμε σκορπια στο ιντερνετ; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν υπαρχει πουθενα πληρης οδηγος για το BB10 ή μονο ο,τι βρισκουμε σκορπια στο ιντερνετ; ευχαριστω!

 

Για το Blackberry OS 10:

http://us.blackberry.com/support.html

http://crackberry.com/blackberry-10-help-series

 

Για το Blackberry Z10:

http://us.blackberry.com/support/smartphones/blackberry-z10/get-started.html

 

Για το Blackberry Q10:

http://us.blackberry.com/support/new-blackberry-q10-owner.html

Link to comment
Share on other sites

Πληρης επισημος οδηγος για το ΟS10 σε document δεν υπαρχει απο οσο ξερω. Μπορεις να βρεις διαφορα στο ιντερνετ. Αν θες κατι πιο interactive δες εδω.

 

http://www.youtube.com/user/blackberrysupport?LID=uk%3Abb%3Asupport%3Aresources%3Avideos&LPOS=uk%3Abb%3Asupport

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστω πολυ!
Για τα βασικα υπαρχουν μεσα οι εφαρμογες "βοηθεια" και "Εκπαιδευτικοι οδηγοι"

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Αυτα ειναι ομως με το 10.2.1 στα Ζ10, Q10 Ζ30. Στο 10.3 εχουμε πολλες ουσιαστικες αλλαγες με διαφορα ακομη και στο UI. καλυτερα καποιος να διαβαζε για το classic, passport να παρει μια ιδεα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΘΑ μπορουσαν οι πιο έμπειροι φίλοι να μας βοηθήσουν μεσα απ αυτήν την ενότητα εδώ.Σήμερα την ανακάλυψα και την επαναφέρω... :)
Link to comment
Share on other sites

2 ποστ πιο πίσω υπάρχουν και τα manual των συσκευών, κάνε μια ανάγνωση να βοηθηθεις.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
θα ήθελα μια βοήθεια στο θέμα μεταφοράς επαφών.Πως μπορώ μαζικά να μεταφέρω τις επαφές μου? (π.χ. απ ένα blackberry Pasport) ?

 

με το app "device switch"

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...