Jump to content

BlackBerry Tricks & Tips


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.τελείως διαφορετική φιλοσοφία τα BlackBerry, και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάνα δυο απορίες που έχω.

1) Στα Ελληνικά Site δεν μου βγάζει σωστά τις γραμματοσειρές.μου τα βγάζει με σύμβολα.

2) Και τέλος τελικά υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα sms το BlackBerry;

 

Το τηλέφωνο είναι ενα BlackBerry 8520

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν ο browser είναι hotspot λογικό.

2) Σε ελληνικά;; Με το os 5.0

Εσύ τι έχεις;;;

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τον browser σε internet explorer μέσα από τα options

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

το έκανα φίλε μου. πάλι τα ίδια, ακαταλαβίστικα μου τα βγάζει πάλι. πρέπει να αλλάξω κάποια γραμματοσειρά η κάποια κωδικοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάζεις τα encoding (bb browser-bb button-set ecoding) και να κάνεις refresh μέχρι να βρείς τη σωστή κωδικοποίηση. Είναι bug των τελευτααίων os αλλά μόλις βρείς ποιο σου χρειάζεται θα είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

2) Σε ελληνικά;; Με το os 5.0

 

άρα στο ΒΒ 8220 με OS v4.6.0.200 που έχω το ίδιο πρόβλημα, να βάλω την 5 έκδοση.. Θα τη παλέψει το κινητό?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα Blackberry έχουν πραγματικό multi tasking περιβάλλον πολλές φορές παρατηρούμε μια καθυστέρηση στην απόκριση τους. Φυσικά αυτό δεν οφείλετε σε κάποιο σχεδιαστικό του Blackberry O.S όσο σε δική μας αμέλεια. Ακριβώς γι’ αυτό το λόγο σας παρουσιάζω παρακάτω μερικούς απλούς τρόπους έτσι ώστε να ελευθερώσετε μνήμη από τη συσκευή σας και όλες οι εφαρμογές να τρέχουν ομαλά.

 

Πριν ξεκινήσω όμως να σας υπενθυμίσω ένα αρκετά σημαντικό μειονέκτημα που είχαν μέχρι σήμερα τα αγαπημένα μας handheld και αυτό δεν ήταν άλλο από την περιορισμένη μνήμη για την εγκατάσταση και την εκτέλεση των εφαρμογών. Η Rim επειδή πάνω απ’ όλα βάζει την αξιοπιστία και την ασφάλεια στην εκτέλεση των εφαρμογών επιτρέπει την εκτέλεση τους μόνο σε συγκεκριμένο κομμάτι μνήμης που ήταν διατεθειμένη για αυτό το σκοπό. Με τις καινούργιες όμως συσκεύες το μέγεθος της μνήμης που είναι διαθέσιμο για τις εφαρμογές είναι αρκετά μεγαλύτερο απ’ ότι στο παρελθόν, αν και ακόμα δεν επιτρέπετε η εγκατάσταση και η εκτέλεση εφαρμογών σε sd card.

 

Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο λοιπόν θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι καλό είναι το διαθέσιμο application memory να είναι τουλάχιστον 10 MB. Μπορείτε πολύ εύκολα να δείτε το διαθέσιμο application memory πηγαίνοντας options => memory => application memory free space.

 

Κλείστε τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείται

 

Όπως είπα και στην αρχή του άρθρου το Blackberry O.S είναι multitasking (όχι σαν ορισμένα άλλα που τώρα προσπαθούν να γίνουν). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αρκετές φορές να αφήνουμε εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο ενώ δεν τις χρησιμοποιούμε. Πιέστε λοιπόν τα πλήκτρα “alt” + “esc” ταυτόχρονα και δείτε ποιες εφαρμογές είναι ενεργές. Μεταβείτε στην εφαρμογή που δεν χρησιμοποιείται και με το πλήκτρο “menu” επιλέξτε close ή exit.

 

Καθαρίστε το event log

 

Πραγματικά το event log ενός blackberry περιέχει πλήθος πληροφοριών το οποίο όμως εσάς, αν δεν έχετε πρόβλημα, σας είναι άχρηστο. Κρατήστε λοιπόν πατημένο το πλήκτρο “alt” και πληκτρολογήστε “lglg”. Θα εμφανιστεί το event log, περιεργαστείτε το αν θέλετε, όπου πιέζοντας το πλήκτρο “menu” επιλέγουμε “clear log” και πιέζουμε “delete” στην επιλογή που θα μας εμφανιστεί. Με το πλήκτρο “esc” επιστρέφουμε στη home screen.

 

Καθαρίστε την cache του blackberry browser

 

Έχετε παρατηρήσει ορισμένες φορές ότι η περιήγηση στο διαδίκτυο με τη χρήση του blackberry browser καθυστερεί και δεν είναι πρόβλημα δικτύου, τότε το μόνο που σας απομένει είναι να καθαρίσετε cache του. Ενώ βρίσκεστε μέσα στον blackberry browser πιέστε το πλήκτρο “menu” και επιλέξτε options => cache operations => clear history και απαντήστε delete σε όλα τα μηνύματα που θα εμφανιστούν.

 

Ενεργοποιήστε το automatic memory cleaning

 

Είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή κυρίως για λόγους ασφαλείας, σε εταιρικά περιβάλλοντα οι περισσότεροι BES Admins το ενεργοποιούν, το να γίνετε αυτόματο καθάρισμα της μνήμης. Για την ενεργοποίηση της πηγαίνετε στο μενού options => security options => memory cleaning και επιλέξτε enable. Επίσης μπορείτε να ρυθμίσετε κάθε πότε θα ενεργοποιείτε το καθάρισμα της μνήμης ανάλογα με το πόση ώρα είναι σε κατάσταση αναμονής το handheld ή ακόμα μπορεί και να ενεργοποιείτε όταν τοποθετείτε στο holster του.

 

Ελπίζω να σας βοήθησα.

 

Πηγή: Blackberry-Experts.Net

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ψάξιμο να πάρω ένα 9000 (used αρχικά να δω τι παίζει) σαν 2ο κινητό (με what's up για να μιλαώ με την κοπέλα μου). Επείδή έχω μπερδευτεί λίγο, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Με wifi μόνο, δεν παίζει να κάνεις τη δουλειά σου? Είναι απαραίτητη η υπηρεσία BIS?

 

2) Σε what's up, τι κόστος έχει αυτή η υπηρεσία? Αξίζει ή συμφέρει μόνο σε σύνδεση?

 

Αυτά. Ευχαριστώ ;-)

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι. Η υπηρεσία είναι απαραίτητη.

 

2) Δεν υπάρχει σε καρτοκινητό.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Στο Bold και σε όλα τα υπόλοιπα που είχα με το shortcut

ALT + NMLL μου έβγαζε την πραγματική ισχύ του σήματος που λαμβάνω..

 

Ξέρει κανείς πως βγάζω πληκτρολόγιο στο Storm 9520 σε Home Screen ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι branded.

Σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία από την αγορά του 9520. Πάνω στο τηλέφωνο γράφει κάποιο logo δικτύου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία από την αγορά του 9520. Πάνω στο τηλέφωνο γράφει κάποιο logo δικτύου;

 

To software δεν είναι customized απο κάνεναν operator και στο about γράφει

Blackberry 9520

v5.0.0.436 (platform 4.2.0.189)

 

Στο τηλέφωνο δεν υπάρχει logo απο Operator παρά μόνο logos της blackberry.

 

Εχει και Ελληνικό menu και Ελληνικό πληκτρολόγιο και του έβαλα κάρτα 16gb Και παίζει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

To software δεν είναι customized απο κάνεναν operator και στο about γράφει

Blackberry 9520

v5.0.0.436 (platform 4.2.0.189)

 

Στο τηλέφωνο δεν υπάρχει logo απο Operator παρά μόνο logos της blackberry.

 

Εχει και Ελληνικό menu και Ελληνικό πληκτρολόγιο και του έβαλα κάρτα 16gb Και παίζει τέλεια

Από που το πήρες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δώρο απο τη RIM :)

Αν μας έλεγες και εμάς το κόλπο...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μας έλεγες και εμάς το κόλπο...:D

 

... βρέθηκα σε μια παρουσίαση ( λόγω χώρου εργασίας ) και δεν μπορούσα να αντισταθώ να το ζητήσω ..

Βέβαια δεν περίμενα οτι θα μου το χαρίζανε :w00t:

 

Μέχρι να βγω απο την αίθουσα δεν πιστευα οτι θα γίνει δικό μου... :rotfl:

 

Ας είναι καλά τα παιδιά :respect: ( έπρεπε να δεις χαμόγελο μετά ...:lol: )

Link to comment
Share on other sites

... βρέθηκα σε μια παρουσίαση ( λόγω χώρου εργασίας ) και δεν μπορούσα να αντισταθώ να το ζητήσω ..

Βέβαια δεν περίμενα οτι θα μου το χαρίζανε :w00t:

 

Μέχρι να βγω απο την αίθουσα δεν πιστευα οτι θα γίνει δικό μου... :rotfl:

 

Ας είναι καλά τα παιδιά :respect: ( έπρεπε να δεις χαμόγελο μετά ...:lol: )

Μήπως άκουσες οτιδήποτε σχετικά με τη διαθεσιμότητα του τηλεφώνου από τα Ελληνικά δίκτυα; Δηλαδή θα το φέρει μόνο η VODA ή και τα άλλα δίκτυα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως άκουσες οτιδήποτε σχετικά με τη διαθεσιμότητα του τηλεφώνου από τα Ελληνικά δίκτυα; Δηλαδή θα το φέρει μόνο η VODA ή και τα άλλα δίκτυα;

 

Ναι. Όλα τα δίκτυα μέχρι μεσα Μαρτίου.. λίγη υπομονή ..:rolleyes:

Ποιο έχεις τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όλα τα δίκτυα μέχρι μεσα Μαρτίου.. λίγη υπομονή ..:rolleyes:

Ποιο έχεις τώρα ?

Το bold 9700

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το bold 9700

 

Εντάξει .. πολύ καλό είναι :D δεν έχεις παράπονο..

Εγω είχα το 9000.. ( και πολλά άλλα πριν απο αυτό ) ..

 

Εχει κάποια bug πάντως.. μερικές φορές στην αποστολή sms βγάζει ερωτηματικά.

Το ξέρουν όμως και δουλεύουν πάνω σ αυτό

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει .. πολύ καλό είναι :D δεν έχεις παράπονο..

Εγω είχα το 9000.. ( και πολλά άλλα πριν απο αυτό ) ..

 

Εχει κάποια bug πάντως.. μερικές φορές στην αποστολή sms βγάζει ερωτηματικά.

Το ξέρουν όμως και δουλεύουν πάνω σ αυτό

Ναι, αυτά είναι προβλήματα software και αργά ή γρήγορα θα λυθούν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...