Jump to content

Αυτοκινητιστικά Νέα / Δοκιμές / Συγκριτικά


pininfarina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ομορφο και γρηγορο πραγματικα,για τι λεφτα ομως μιλαμε?

 

απο 85 εως 105χιλιαρικα φιλε..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ας βγαλει εκδοση με 180αλογα&γυρω στα 22-23 χιλλιαρικα&αρχιζω να μαζευω απο σημερα:D:rolleyes::p

 

Ας μην ειναι ζημιαρικα και μαζευω απο σημερα :rolleyes: ..

Link to comment
Share on other sites

Ferrari-μαϊμού; Έγινε κι αυτό! :ninja:

 

Πριν λίγες ημέρες Ιταλοί εφοριακοί εξάρθρωσαν καλά οργανωμένη σπείρα, που διέθετε στην αγορά απομιμήσεις (μαϊμούδες) πανάκριβων και πολυτελών αυτοκινήτων.

Η σπείρα είχε δραστηριότητα σε δώδεκα πόλεις, ενώ γεωγραφικά εκτεινόταν από τις Άλπεις μέχρι τη Σικελία. Συνελήφθησαν 15 άτομα και κατασχέθηκαν 14 «Ferrari»

του τύπου «360 Μodena», οι μισές από τις οποίες ήταν υπό κατασκευή, ενώ οι υπόλοιπες είχαν ήδη πουληθεί.

 

Η ιταλική αστυνομία βρήκε ακόμη απομιμήσεις Lamborghini, Porsche, Mercedes και Lotus. Οι μαϊμούδες πωλούνταν κυρίως μέσω του Διαδικτύου, ενώ εντοπίστηκε και

ο χώρος όπου διεξάγονταν τα test drive. Οι υποψήφιοι αγοραστές γνώριζαν βέβαια ότι το «supercar» για το οποίο ενδιαφέρονταν ήταν απομίμηση, που μπορούσαν αν

ήθελαν να την κάνουν δική τους έναντι μόλις 20.000 ευρώ.

 

Πέραν αυτών, οι επικεφαλής της αστυνομίας εξέφρασαν τον θαυμασμό τους για την ικανότητα των τεχνικών της σπείρας να μεταμορφώνουν ένα Toyota ή μια παλιά

Mercedes σε Ferrari, που πολύ δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει από μια αληθινή.

 

Κλείνοντας αυτή την ασυνήθιστη είδηση, θα σημειώσουμε ότι το 2007 είχαν εντοπιστεί μαϊμού-Ferrari στη Ρώμη και στη Σαρδηνία, ενώ το 2006 υπήρξαν καταγγελίες

και για εισαγωγή τέτοιων αυτοκινήτων από την Κίνα.

 

Εμείς, αδυνατώντας να βρούμε φωτογραφία μιας ψεύτικης 360 Modena, σας διαβεβαιώνουμε ότι η Ferrari που βλέπετε να συνοδεύει το συγκεκριμένο άρθρο είναι αληθινή.

 

 

πηγή: 4Τροχοί.gr

 

εεε...ναι....μαλλον εχασες επεισοδια...:p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200733

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ειναι ζημιαρικα και μαζευω απο σημερα :rolleyes: ..

 

χμμμ εχω αρχισει&αλλαζω γνωμη:whistle:!=>http://www.worldcarfans.com/3080317.003/hyundai-genesis-coupe!καλα τα καλη αλλα τι να τα κανω μπροστα στην πισω κινηση,διλιτρο 215αλογα,σπορ κουπε με μπλοκε διαφορικο,οχι απαραιτητα ασχημο(ενταξει δεν συγκρινεται με την alfa)&περιπου στα 25000 ευρω..λογικα:cool:!ε,δεν πανε να ειναι&hyundai..χεσ***κα:grin:!!!μονο η toyota ελπιζω να μου αλλαξει γνωμη:rolleyes:...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εεε...ναι....μαλλον εχασες επεισοδια...:p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200733

 

χμ.. ναι!! ίσως επειδή παρακολουθώ μόνο τα "Αυτοκινητιστικά νέα" :O.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ εχω αρχισει&αλλαζω γνωμη:whistle:!=>http://www.worldcarfans.com/3080317.003/hyundai-genesis-coupe!καλα τα καλη αλλα τι να τα κανω μπροστα στην πισω κινηση,διλιτρο 215αλογα,σπορ κουπε με μπλοκε διαφορικο,οχι απαραιτητα ασχημο(ενταξει δεν συγκρινεται με την alfa)&περιπου στα 25000 ευρω..λογικα:cool:!ε,δεν πανε να ειναι&hyundai..χεσ***κα:grin:!!!μονο η toyota ελπιζω να μου αλλαξει γνωμη:rolleyes:...

ρε φίλε τι σου άρεσε σ' αυτό το πράγμα?

Μπροστά είναι χάλια ο λοκός αστα να πάνε μόνο μέσα ψιλοπαλεύετε, οχι να δώσεις και 25000 χιλιάρικα. Καλύτερα δώστα και πάρε μια 2ετίας c200 sport coupe απο γερμανία να χεις και αμάξι με ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε τι σου άρεσε σ' αυτό το πράγμα?

Μπροστά είναι χάλια ο λοκός αστα να πάνε μόνο μέσα ψιλοπαλεύετε, οχι να δώσεις και 25000 χιλιάρικα. Καλύτερα δώστα και πάρε μια 2ετίας c200 sport coupe απο γερμανία να χεις και αμάξι με ασφάλεια

 

+1

Πραγματικα τι σου αρεσε σε αυτο το αμαξι?????Με 25000 παιρνεις jaguar.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και με λιγοτερα περνεις και speedster αν η σπορ οδηγηση ειναι το ζητουμενο...το χουινται καλο φαινεται,ας περιμενουμε και τα πρωτα συγκριτικα...ελπιζω να μην βγει με μικροτερο κινητηρα στην ελλαδα γιατι τα τοπικα μαρσιποφορα θα κανουν παλι το θαυμα τους...
Link to comment
Share on other sites

Sport αυτοκινητο ειναι το Hyundai , η jag k mercedes μονο σπορ δεν ειναι κ ασ εχουν το πρεστιζ....Αυτα τα αγοραζεις οταν εισαι γυρω στα 50 κ θες χαλαρη βολτουλα γτ σε πονανε οι σπορ (πιθανοτατα) αναρτησεις του κορεατη

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Sport αυτοκινητο ειναι το Hyundai , η jag k mercedes μονο σπορ δεν ειναι κ ασ εχουν το πρεστιζ....Αυτα τα αγοραζεις οταν εισαι γυρω στα 50 κ θες χαλαρη βολτουλα γτ σε πονανε οι σπορ (πιθανοτατα) αναρτησεις του κορεατη

 

Σιγουρα ετσι ειναι απλα εγω προσωπικα ανεφερα jaguar για να δειξω τι ανωτερης κλασσης αυτοκινητο μπορει να παρει κανεις με αυτα τα λεφτα.Αν ειναι για σπορ αμαξι επισης υπαρχουν πολλα που αξιζουν πολυ περισσοτερο απο το εν λογο hyundai.RX8,Celica,320 coupe

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε τι σου άρεσε σ' αυτό το πράγμα?

Μπροστά είναι χάλια ο λοκός αστα να πάνε μόνο μέσα ψιλοπαλεύετε, οχι να δώσεις και 25000 χιλιάρικα. Καλύτερα δώστα και πάρε μια 2ετίας c200 sport coupe απο γερμανία να χεις και αμάξι με ασφάλεια

 

κοιτα μπροστα δεν ειναι&οτι ομορφοτερο εχω δει..πισω ειναι φοβερο&μεσα μια χαρα!για μενα τουλαχιστον!ασε που την c200 που λες δεν την παω καθολου,ουτε πατιλικι δεν κανει,να την βρασω..&θα ειναι&μεταχειρησμενη..αλλα σε βλεπω εσενα εισαι ψημενος γερμανοφιλος οποτε δεν σου αλλαζω γνωμη οσα&να γραψω!αλλο ζητας εσυ&αλλο εγω οποτε εγω θα παρω το hyundai!ή βασικα θα περιμενω την toyota να βγαλει νεα ae86:D..

 

παντως γενικα μιλαω για καινουργια αυτοκινητα&μονο το rx-8 παιζει στα λεφτα που λογικα θα ερθει το genesis!&εκει μπαινει ο παραγοντας κοστος συντηρησης!αν παμε στα μεταχειρησμενα αλλαζει το πραγμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Sport αυτοκινητο ειναι το Hyundai , η jag k mercedes μονο σπορ δεν ειναι κ ασ εχουν το πρεστιζ....Αυτα τα αγοραζεις οταν εισαι γυρω στα 50 κ θες χαλαρη βολτουλα γτ σε πονανε οι σπορ (πιθανοτατα) αναρτησεις του κορεατη

 

+1;)...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

κοιτα μπροστα δεν ειναι&οτι ομορφοτερο εχω δει..πισω ειναι φοβερο&μεσα μια χαρα!για μενα τουλαχιστον!ασε που την c200 που λες δεν την παω καθολου,ουτε πατιλικι δεν κανει,να την βρασω..&θα ειναι&μεταχειρησμενη..αλλα σε βλεπω εσενα εισαι ψημενος γερμανοφιλος οποτε δεν σου αλλαζω γνωμη οσα&να γραψω!αλλο ζητας εσυ&αλλο εγω οποτε εγω θα παρω το hyundai!ή βασικα θα περιμενω την toyota να βγαλει νεα ae86:D..

 

παντως γενικα μιλαω για καινουργια αυτοκινητα&μονο το rx-8 παιζει στα λεφτα που λογικα θα ερθει το genesis!&εκει μπαινει ο παραγοντας κοστος συντηρησης!αν παμε στα μεταχειρησμενα αλλαζει το πραγμα..

Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω για την ώρα, εγώ είμαι της Ιταλικής σχολής αλλα αν ήθελα πισωκούνα για παιχνίδια θα έπερνα ΜΧ5

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω για την ώρα, εγώ είμαι της Ιταλικής σχολής αλλα αν ήθελα πισωκούνα για παιχνίδια θα έπερνα ΜΧ5

 

συμφωνω μονο που ειναι διθεσιο:(!εγω τεινω προς ιαπωνια μερια!αλλα&η κορεα διπλα ειναι οποτε:D:p

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην Tata πέρασαν Jaguar και Land Rover

 

 

 

 

 

 

 

 

Μετά από διαπραγματεύσεις που κράτησαν 8 μήνες, το σίριαλ της πώλησης της Jaguar και της Land Rover στην Tata Motors έλαβε τέλος. Η Ford Motor Company ανακοίνωσε ότι οι δύο πλευρές έφτασαν σε συμφωνία έναντι του ποσού των 2,3 δισ. δολαρίων (σχεδόν 1,5 δισ. ευρώ).

 

Η συμφωνία περιλαμβάνει την καταβολή 600 εκατ. δολαρίων από την Ford, για την ασφαλιστική κάλυψη των εργαζομένων. Απομένει το τυπικό μέρος της συμφωνίας, με την υπογραφή της μεταβίβασης των δύο βρετανικών εταιρειών στον κολοσσό από την Ινδία.

 

Η Ford θα εξακολουθήσει να παρέχει στην Jaguar και τη Land Rover κινητήρες αλλά και τεχνογνωσία, σε τομείς όπως η έρευνα και το περιβάλλον. Κατά τη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου, που μπορεί να διαρκέσει έως ένα έτος, θα προσφέρει χρηματοδοτικά προγράμματα για την απόκτηση μοντέλων των δύο εταιρειών.

 

«Η Jaguar και η Land Rover είναι καταπληκτικές αυτοκινητοβιομηχανίες και πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται υπό την καθοδήγηση της Tata», δήλωσε ο Άλαν Μουλάλι. «Η Ford θα επικεντρωθεί πλέον στην ανάπτυξή της σε παγκόσμιο επίπεδο», προσέθεσε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Ford Motor Company.

 

«Είμαστε αποφασισμένοι να προστατεύσουμε την κληρονομιά της Jaguar και της Land Rover, διατηρώντας άθικτη την ταυτότητά τους», υποσχέθηκε ο πρόεδρος της ινδικής αυτοκινητοβιομηχανίας, Ράταν Τάτα.

 

.4τροχοι.gr

Link to comment
Share on other sites

OMG... Για να δούμε τι θα κάνουν οι Ινδοί... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

PORSCHE PANAMERA

 

http://sup.kathimerini.gr/kathnews/photos/31-07-07/31-07-07_198927_21.jpg

 

Η Porsche σχεδιάζει να μας δώσει μια πρόγευση της Panamera στην Διεθνή Έκθεση της Γενεύης. Οι Γερμανοί έχουν ανακοινώσει ήδη ότι το 4θυρο κουπέ θα είναι διαθέσιμο στην αγορά στα μέσα του 2009.

 

Το πρώτο σεντάν μοντέλο στην ιστορία της Porsche θα φέρει κινητήρα τοποθετημένο στο εμπρός μέρος του αμαξώματος, με την κίνηση να μεταδίδεται στους πίσω τροχούς. Η βασική έκδοση της Panamera θα φέρει μία βελτιωμένη εκδοχή του νέου 3.6 FSi V6 του ομίλου VW με απόδοση περίπου 320 ίππων. Οι υπόλοιπες εκδόσεις της Panamera θα εφοδιάζονται με το V8 των 4,8 λίτρων της Porsche που θα προσφέρεται σε δύο εκδοχές, μία ατμοσφαιρική με απόδοση περίπου 390 ίππων και μία με twin-turbo 550 ίππων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PORSCHE PANAMERA

 

http://sup.kathimerini.gr/kathnews/photos/31-07-07/31-07-07_198927_21.jpg

 

Η Porsche σχεδιάζει να μας δώσει μια πρόγευση της Panamera στην Διεθνή Έκθεση της Γενεύης. Οι Γερμανοί έχουν ανακοινώσει ήδη ότι το 4θυρο κουπέ θα είναι διαθέσιμο στην αγορά στα μέσα του 2009.

 

Το πρώτο σεντάν μοντέλο στην ιστορία της Porsche θα φέρει κινητήρα τοποθετημένο στο εμπρός μέρος του αμαξώματος, με την κίνηση να μεταδίδεται στους πίσω τροχούς. Η βασική έκδοση της Panamera θα φέρει μία βελτιωμένη εκδοχή του νέου 3.6 FSi V6 του ομίλου VW με απόδοση περίπου 320 ίππων. Οι υπόλοιπες εκδόσεις της Panamera θα εφοδιάζονται με το V8 των 4,8 λίτρων της Porsche που θα προσφέρεται σε δύο εκδοχές, μία ατμοσφαιρική με απόδοση περίπου 390 ίππων και μία με twin-turbo 550 ίππων.

 

Λεει πολλα....!!!!:DΚαι ατμοσφαιρική....Με 390 άλογα..!!!!!Η τιμή του...?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απαισια,την ειχα δει εδω και παρα πολυ καιρο και ηταν κακασχημη ειδικα απο μπροστα.Αν θα γινει καποια αλλαγη δεν ξερω παντως το αυτοκινητο δεν λεει και πολλα απο αποψη εμφανισης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λεει πολλα....!!!!:DΚαι ατμοσφαιρική....Με 390 άλογα..!!!!!Η τιμή του...?:wacko:

 

δεν πρεπει να εχει ανακοινωθει ακομα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απαισια,την ειχα δει εδω και παρα πολυ καιρο και ηταν κακασχημη ειδικα απο μπροστα.Αν θα γινει καποια αλλαγη δεν ξερω παντως το αυτοκινητο δεν λεει και πολλα απο αποψη εμφανισης.

 

Here, here... Όσο τη βλέπω, τόσο λιγότερο μου αρέσει... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εξαγορά Jaguar - Land Rover από την ινδική Tata Motors

 

Tις θρυλικές Jaguar και Land Rover, εταιρίες - σύμβολα για το κύρος της Μ. Βρετανίας, απέκτησε από τη ''μητέρα'' Ford η ινδική αυτοκινητοβιομηχανία Tata Motors, στο πλαίσιο συμφωνίας, η συνολική αξία της οποίας ανήλθε στα 2,9 δισ. δολ., ύστερα από πολύμηνες διαπραγματεύσεις. Σε σχετική ανακοίνωσή της, η Tata αναφέρει πως η αμερικανική αυτοκινητοβιομηχανία αναμένεται να καταβάλει έως και 600 εκατ. δολάρια στα συνταξιοδοτικά ταμεία των δύο μονάδων.

Η Tata, η μεγαλύτερη κατασκευάστρια λεωφορείων και φορτηγών στην Ινδία, βρισκόταν σε συνομιλίες με την αμερικανική εταιρία από τις αρχές του 2008, όταν και επελέγη από τη Ford ως ο επικρατέστερος αγοραστής των Jaguar και Land Rover.

 

Υπενθυμίζεται ότι η Ford ανακοίνωσε την πρόθεσή της να πωλήσει μαζί τις δύο εταιρίες πολυτελών αυτοκινήτων τον Ιούνιο του 2007. Τον περασμένο Ιανουάριο, η Tata κυκλοφόρησε στην αγορά ίσως το φθηνότερο αυτοκίνητο στον κόσμο, το Νano, το οποίο κοστίζει μόλις 2.500 δολάρια. Αξίζει να σημειωθεί απ’ αυτή την άποψη ότι το τελευταίο μοντέλο της Jaguar, το XF, κοστίζει 64.000 δολάρια. Η Ford δεν έχει ανακοινώσει ποτέ λεπτομέρειες για τις οικονομικές επιδόσεις της Jaguar. Ωστόσο, σύμφωνα με πηγές, η αμερικανική εταιρία έχει επενδύσει περισσότερα από 10 δισ. δολάρια από το 1989, όταν και αγόρασε τη βρετανική εταιρία παραγωγής πολυτελών αυτοκινήτων.

 

Παρά τις υπέρογκες επενδύσεις, οι αναλυτές εκτιμούν ότι η Jaguar δεν έχει αποφέρει ποτέ κέρδη για τη Ford, σε αντίθεση με την κερδοφόρα Land Rover. H Ford αναγκάστηκε να προχωρήσει στην πώληση των δύο βρετανικών θυγατρικών προκειμένου να επικεντρώσει το ενδιαφέρον της στη ζημιογόνο κύρια δραστηριότητά της στις ΗΠΑ, την οποία φιλοδοξεί να επαναφέρει στην κερδοφορία την επόμενη διετία.

 

Το τίμημα της συμφωνίας αντιστοιχεί περίπου στο ήμισυ του ποσού που η Ford είχε αρχικώς καταβάλει για την εξαγορά των δύο βρετανικών εταιριών, γεγονός που ωθεί μερίδα των ειδικών να χαρακτηρίζουν τη συμφωνία λάθος. Υπενθυμίζεται ότι η μεγάλη εταιρία του Ντριτρόιτ πώλησε πέρσι την επίσης διάσημη Aston Martin σε κοινοπραξία με επικεφαλής Bρετανούς επενδυτές, έναντι 955,2 εκατ. δολ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαγορά Jaguar - Land Rover από την ινδική Tata Motors

 

Άργησες! :wink:

 

Στην Tata πέρασαν Jaguar και Land Rover

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...