Jump to content

Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?  

97 members have voted

  1. 1. Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?

    • Όχι, η οικονομία είναι εξασφαλισμένη είναι μια παροδική κρίση
      12
    • Είναι κρίση αλλά όχι τόσο σημαντική όσο του 1929
      31
    • Οδηγούμαστε σε οικονομικό κραχ σαν του 1929
      13
    • Η κρίση είναι πιο σύνθετη και με μεγαλύτερα δομικά στοιχεία άρα κ χειρότερη
      35
    • Και τι με νοιάζει εμένα;
      6


Recommended Posts

Δεν πηγε κι ασχημα, ε? Τι λετε??

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=947444&lngDtrID=251

 

Τα μετρα εδειξαν καλα στοιχεια μεχρι τωρα, αν και απ οτι ακουγα η Δευτερα θεωρουταν ως η πιο κρισιμη μερα..

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά μιλώντας, δεν μ αρεσουν αυτές οι μεγάλες διακυμάνσεις. Μου δείχνουν βιαστικές κινήσεις, όχι τελικά τόσο ώριμες αγορές, παιχνίδια κερδοσκοπίας πολλά και γενικά μια αεριτζίδικη κατάσταση η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έρμαιο οποιοδήπουτε αετονύχη.

 

Πολύ φοβάμαι ότι έχουμε δει πολύ λίγα, πάρα πολύ λιγα και όσα συμβαίνουν τώρα είναι μια γέυση του ότι ακολουθήσει

 

Η τεχνική ανάλυση, έχει έννοια μόνο σε αγορές οι οποίες δεν έχουν απρόβλεπτα γεγονότα, είναι ομαλοποιημένες και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις

απο κει και στο εξής, η όποια πρόβλεψη περνάει κατά πολύ την έννοια του στατισστικού λάθους και ειναι μη χρήσιμη πια

 

Ειναι η μόνη φορά που δεν θα συμφωνήσω με τον nikdan ο οποιος γενικά έχει και σωστά επιχειρήματα

Αυτό που εγώ προβλέπω είναι ότι μέχρι το μάρτη του 2009 πάμε σε δείκτη κοντά στις 1500

Επίσης πάμε σε μονοπωλιακές καταστάσεις παγκοσμίως

 

Τα πρώτα σημάδια γραφής υπάρχουν ήδη...Πτώση της κατανάλωσης η οποία θα επεκταθεί και στον τριτογενή τομέα. Ο κόσμος πια στρέφεται στα απολύτως απαραίτητα

θα δειξει η ιστορια άλλωστε

 

(οπως καταλαβατε ειμαι ο απαισιόδοξος της ιστοριας αυτης)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, δεν μ αρεσουν αυτές οι μεγάλες διακυμάνσεις. Μου δείχνουν βιαστικές κινήσεις, όχι τελικά τόσο ώριμες αγορές, παιχνίδια κερδοσκοπίας πολλά και γενικά μια αεριτζίδικη κατάσταση η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έρμαιο οποιοδήπουτε αετονύχη.

Κερδοσκοπία? Που? Πως? :p

Τέτοιες καταστάσεις είναι παραδοσιακά ευκαιρία για ορισμένους να βγάλουν λεφτά από το χρηματιστήριο. ;)

Η τεχνική ανάλυση, έχει έννοια μόνο σε αγορές οι οποίες δεν έχουν απρόβλεπτα γεγονότα, είναι ομαλοποιημένες και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις

απο κει και στο εξής, η όποια πρόβλεψη περνάει κατά πολύ την έννοια του στατισστικού λάθους και ειναι μη χρήσιμη πια.

Έχεις πολύ δίκιο σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην φράση του Κισσινγκερ,

«Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Ποιόν παίρνω στο τηλέφωνο για να μιλήσω.....στην Ευρώπη;».

Μόλις 1 μέρα μετά την έγκριση του σχεδίου διάσωσης του αμερικανικού χρηματοπιστωτικού συστήματος από το Κογκρέσο στις ΗΠΑ, Γαλλία, Βρετανία, Γερμανία και Ιταλία, λίγο πολύ «σήκωσαν τα χέρια ψηλά» και ανέκραξαν –εν χορώ- (είναι ίσως το μόνο που μπορούν να κάνουν από κοινού) «ο σώζων εαυτό σωθείτο». Η Ισλανδία είναι στα πρόθυρα να δηλώσει χρεωκοπία ως χώρα!!!!

 

 

Χωρίς πλάκα όμως, βλέποντας κάποιος σήμερα όλα τα χρηματιστήρια του κόσμου (και το δικό μας) και βλέποντας την κτηματαγορά και την φούσκα της, οδηγούμαστε στο εξής, εφιαλτικό συμπέρασμα- σενάριο. Κατάρρευση τιμών παγκοσμίως, ντόμινο των αγορών που βασίσθηκαν σε σαθρα οικοδομήματα (υπερβολικά ανατιμημένη κτηματαγορά, υπερκεφαλαιοποίηση εταιριών μέσω πλατφόρμων χρηματιστηρίων, τρελές επισφάλειες κλπ κλπ), θα οδηγήσει σε πρό δεκαετίας 90 κατάσταση

 

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα το εντοπίζω στην Αγγλία...

 

Δεν θελω να πανικοβάλλω κανέναν αλλά να ανοίξω μια συζήτηση για σκεπτόμενους ανθρώπους.

 

Σημ. Δουλεύω στον ευρύτερο ΧΠ χώρο τα τελευταία 2 έτη, και στον οικονομικό γενικότερα 9 έτη

 

Περιμένω απόψεις

 

Παντως μεχρι στιγμης, μαλλον καλυτερα τα εχει παει η Ευρωπη. Ο δε Μπραουν προβαλλεται ως ο Μεσσιας.

Link to comment
Share on other sites

Buy when there's blood in the streets and sell to the sound of trumpets

 

οσοι προλαβαν ως την παρασκευη. απο χθες καποιοι βγαζουν γουστα:)

and counting..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, δεν μ αρεσουν αυτές οι μεγάλες διακυμάνσεις. Μου δείχνουν βιαστικές κινήσεις, όχι τελικά τόσο ώριμες αγορές, παιχνίδια κερδοσκοπίας πολλά και γενικά μια αεριτζίδικη κατάσταση η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει έρμαιο οποιοδήπουτε αετονύχη.

 

Πολύ φοβάμαι ότι έχουμε δει πολύ λίγα, πάρα πολύ λιγα και όσα συμβαίνουν τώρα είναι μια γέυση του ότι ακολουθήσει

 

Η τεχνική ανάλυση, έχει έννοια μόνο σε αγορές οι οποίες δεν έχουν απρόβλεπτα γεγονότα, είναι ομαλοποιημένες και χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις

απο κει και στο εξής, η όποια πρόβλεψη περνάει κατά πολύ την έννοια του στατισστικού λάθους και ειναι μη χρήσιμη πια

 

Ειναι η μόνη φορά που δεν θα συμφωνήσω με τον nikdan ο οποιος γενικά έχει και σωστά επιχειρήματα

Αυτό που εγώ προβλέπω είναι ότι μέχρι το μάρτη του 2009 πάμε σε δείκτη κοντά στις 1500

Επίσης πάμε σε μονοπωλιακές καταστάσεις παγκοσμίως

 

Τα πρώτα σημάδια γραφής υπάρχουν ήδη...Πτώση της κατανάλωσης η οποία θα επεκταθεί και στον τριτογενή τομέα. Ο κόσμος πια στρέφεται στα απολύτως απαραίτητα

θα δειξει η ιστορια άλλωστε

 

(οπως καταλαβατε ειμαι ο απαισιόδοξος της ιστοριας αυτης)

 

συμφωνώ μαζί σου ως προς τους αεριτζίδες και τις κερδοσκοπίες αφού η κρίση που δημιουργήθηκε οφείλεται κυρίως σε αυτούς...

επίσης είναι αναμενόμενη η πτώση της κατανάλωσης αφου στηριζόταν σε πλαστικό χρήμα και δάνεια.

Τώρα δύο μπορούν να συμβούν είτε πτώση της ζήτησης (αναμενόμενη αφού περιορίζονται τα δάνεια και οι πιστωτικές και τα νοικοκυριά είναι χρεωμένα) είτε τόνωνη της ζήτησης με αύξηση των μισθών (που νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη λύση (μην ακούω για πληθωρισμούς γιατί πιστεύω πλέον ότι αυτό είναι μεγάλο παραμύθι και μπορώ να εξηγήσω γιατί),

Η ουσία είναι μία ότι η οικονομική ευημερία που φαίνονταν να απολαμβάνουν οι Ανεπτυγμένες χώρες είναι πλασματική και ψεύτικη στηριζόταν στα δάνεια και τις πιστωτικές.

Χωρίς το κεφάλαιο να διαθέτει πόρους (π.χ. στην αμοιβή της εργασίας) είχε υπερκέρδη με επιβάρυνση των νοικοκυριών (βλέπε δάνεια και πιστωτικές)

Link to comment
Share on other sites

Επί του τίτλου του θέματος και λίγο καθυστερημένα, η αποστροφή αυτή του Κίσσιντζερ αφορούσε την "εξωτερική πολιτική" της Ευρώπης (που αν σήμερα είναι όπως είναι, φανταστείτε τη δεκαετία του 70) και όχι το ρόλο της στη διεθνή οικονομία.

 

Εν πάση περιπτώσει, τόσο η ΕΚΤ όσο και το Eurogroup + Brown φαίνεται ότι έχουν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ως τώρα. Αν μη τι άλλο η αντιμετώπιση της κρίσης είναι ενιαία, τώρα κατά πόσον θα είναι και επιτυχημένη θα το δούμε.

edit:

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/steve_bell/2008/10/13/THATCHERBIN512.jpg

 

:lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

καλοοοο

 

Ναι όντως αντέδρασαν καλά, ή μαλλον γρήγορα

 

να δούμε αν θα μπορέσουν να σηκώσουν την οικονομία

 

πάντως 2 περίεργα πράγματα ρε παιδί μου

 

1. το δημοσιονομικό έλλειμμα στην ελλάδα ειναι στα ύψη, αλλά μπορούμε να καλύψουμε τις καταθέσεις αν χρειαστεί

2. Απόφαση της ΕΚΤ μόλις πριν 1 κ 2 μηνες να ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ, επιβεβλημένο τότε και καλά να βγούμε απ την ύφεση, χτες αμέσως μετά τα σχετικά ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ μέσω EUROGROUP και με ευλογίες FED k EKT...ΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΠΟΙΟΝ ΡΕ ΓΜΤ? (θυμάστε τις δηλώσεις ΤΡΙΣΕ)

 

Ρε τι παιχνίδι παίζουν οι π...δες???? τι αναδιανομή κάνουν???

 

και μέσα σε όλα έχεις τον Μπερλουσκόνι, να λέει επί της ουσίας "εεεε δεν ειναι και ανάγκη να δεσμευτουμε" χαχαχα

 

μάλλον δεν κατάλαβαν τι σημαίνει στασιμοπληθωρισμός, ναι?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

είτε τόνωνη της ζήτησης με αύξηση των μισθών (που νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη λύση (μην ακούω για πληθωρισμούς γιατί πιστεύω πλέον ότι αυτό είναι μεγάλο παραμύθι και μπορώ να εξηγήσω γιατί)

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα :)

 

Νομίζω ότι όλοι έχουμε διδαχτεί ότι υπάρχουν δύο βασικές αιτίες εμφάνισης του πληθωρισμού:

α. ο πληθωρισμός κόστους (όπου επιχειρήσεις που παράγουν βασικά προϊόντα αυξάνουν την τιμή στα προϊόντα τους προκειμένου να ανταπεξέρθουν στην αύξηση του κόστους παραγωγής στην τιμή και αυτό λειτουργεί μετά ντόμινο για το σύνολο της οικονομίας)

β. πληθωρισμό που εμφανίζεται στην φάση της κρίσης (όπου έχουμε πλήρη απασχόληση των παραγωγικών συντελεστών και παράλληλη αύξηση της ζήτησης των αγαθών οι οποίοι ασκεί πληθωριστικές πιέσεις στην οικονομία)

 

Εγώ απλά αναρωτιέμαι:

1ον: έχουμε φτάσει σε επίπεδο πλήρους απασχόλησης των παραγωγικών συντελεστών ή το έχουμε έστω προσεγγίσει? ή απλά μας παίζουν παιχνιδάκια όσοι ελέγχουν την αγορά οι οποίοι δεν είναι πρόθυμοι να θυσιάσουν ελάχιστα ποσοστά των κερδών τους σήμερα για να έχουν μακροπρόθεσμα μεγαλύτερα οφέλη?

2ον: αφού οι μισθοί παραμένουν στην πλειοψηφία τους σταθεροί πώς οι επιχειρήσεις έχουν αύξηση του κόστους τους? (μην μου πείτε για το πετρέλαιο γιατί η τιμή του έχει πέσει σημαντικά σε σχέση με το καλοκαίρι και όμως οι τιμές των αγαθών δεν μειώνονται- έλεος με αυτήν την καραμέλα)

 

Ας αυξήσουν τους μισθούς σήμερα και ας διατηρήσουν τις τιμές ακόμη και στα τωρινά επίπεδα για να α χρονικό διάστημα και ας ελέγξουν μακροπρόθεσμα τα κέρδη τους ...

Εάν ο πληθωρισμός ανέβει στο 5%-6% αλλά τα νοικοκυριά έχουν μεγαλύτερο διαθέσιμο εισόδημα θα τονωθεί η ζήτηση στην αγορά και δεν θα βιώνουμε πλασματικές ευημερίες...

Επίσης συμφωνώ με το my_logic για το παιχνίδι που παίζεται με τα επιτόκια...αλλάζουν πολύ εύκολα προσέγγιση οι ευρωπαίοι ηγέτες... και μάλλον ανεξήγητα αφού όλοι έβλεπαν την κατάσταση που διαμορφωνόταν.

Τέλος δεν μπορώ να δεχθώ ότι ενώ έχουμε "ελεύθερη αγορά" βοηθάμε τις τράπεζες και τις επιχειρήσεις να λειτουργήσουν αλλά παράλληλα δεν τολμάμε να τους επιβάλλουμε σταθερές τιμές για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα...

Δηλαδή κρατική παρέμβαση για την ενίσχυση λίγων και όχι για το σύνολο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά αναρωτιέμαι:

2ον: αφού οι μισθοί παραμένουν στην πλειοψηφία τους σταθεροί πώς οι επιχειρήσεις έχουν αύξηση του κόστους τους?

 

Εάν ο πληθωρισμός ανέβει στο 5%-6% αλλά τα νοικοκυριά έχουν μεγαλύτερο διαθέσιμο εισόδημα θα τονωθεί η ζήτηση στην αγορά και δεν θα βιώνουμε πλασματικές ευημερίες...

 

Νομίζω ότι ή σε κατάλαβα λάθος πριν ή φάσκεις κι αντιφάσκεις. Εγώ νόμιζα ότι δεν θεωρείς ότι η αύξηση των μισθών θα οδηγήσει σε αύξηση του πληθωρισμού (με το οποίο διαφωνώ) αλλά μάλλον τελικά εννοείς ότι η όποια αύξηση του πληθωρισμού δεν είναι απαραίτητα αρνητική συνέπεια (εδώ που φτάσαμε ... );

 

Κατάλαβα σωστά; Γιατί με το 2ο συμφωνώ.

 

Τέλος δεν μπορώ να δεχθώ ότι ενώ έχουμε "ελεύθερη αγορά" βοηθάμε τις τράπεζες και τις επιχειρήσεις να λειτουργήσουν αλλά παράλληλα δεν τολμάμε να τους επιβάλλουμε σταθερές τιμές για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα...

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι πάντα όταν μπαίνουν όρια (στις τιμές κτλ) αυτό δημιουργεί στρεβλώσεις στην αγορά και δεν καταλήγει να είναι μακροπρόθεσμα υπέρ του καταναλωτή.

 

Άλλωστε η βοήθεια αφορά (άμεσα τουλάχιστον) τον τραπεζικό τομέα ενώ ο έλεγχος των τιμών τον εμπορικό/καταναλωτικό/retail κλάδο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ή σε κατάλαβα λάθος πριν ή φάσκεις κι αντιφάσκεις. Εγώ νόμιζα ότι δεν θεωρείς ότι η αύξηση των μισθών θα οδηγήσει σε αύξηση του πληθωρισμού (με το οποίο διαφωνώ) αλλά μάλλον τελικά εννοείς ότι η όποια αύξηση του πληθωρισμού δεν είναι απαραίτητα αρνητική συνέπεια (εδώ που φτάσαμε ... );

ορθώς, αλλά η αύξηση των μισθών είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει εύκολα (ή τουλάχιστον αυτό μας εχουν περάσει)

Υπάρχει τρόπος να αναβάλλουμε την κρίση και είναι μόνο ένας. Να δημιουργήσουμε ζήτηση, πως? Αυξάνοντας εισοδήματα, μειώνοντας την έμμεση φορολογία, μειώνοντας τους φορολογικούς συντελεστές, ελέγχοντας την αύξηση των επιτοκίων.

Προσωπικά μιλώντας, εγώ ελπίζω σε ένα restart και ας χάσω και την περιουσία μου.

Για την ελληνική οικονομία τώρα, ποτέ γενικά δεν ήμουν οπαδός των ασκήσεων επί χάρτου. Εχου δώσει τεράστια σημασία σε μακρο-οικονομικούς παράγοντες ενώ το μόνο που χρειάζεται είναι ο ελεγχος της παραοικονομίας και καλύτεροι ελεγκτικοί μηχανισμοί. Legalize it που λεει και ο bob

 

 

Νομίζω ότι όλοι έχουμε διδαχτεί ότι υπάρχουν δύο βασικές αιτίες εμφάνισης του πληθωρισμού:

α. ο πληθωρισμός κόστους (όπου επιχειρήσεις που παράγουν βασικά προϊόντα αυξάνουν την τιμή στα προϊόντα τους προκειμένου να ανταπεξέρθουν στην αύξηση του κόστους παραγωγής στην τιμή και αυτό λειτουργεί μετά ντόμινο για το σύνολο της οικονομίας)

β. πληθωρισμό που εμφανίζεται στην φάση της κρίσης (όπου έχουμε πλήρη απασχόληση των παραγωγικών συντελεστών και παράλληλη αύξηση της ζήτησης των αγαθών οι οποίοι ασκεί πληθωριστικές πιέσεις στην οικονομία)

(ο δεύτερος ονομάζεται πληθωρισμός ζήτησης)

για τα αίτια συμφωνώ και υπάρχουν και αρκετές κατηγοριοποιήσεις του πληθωρισμού

Ανάλογα με την ένταση των πληθωριστικών φαινομένων, ανάλογα με τη διάρκεια και τον χρονικό προσδιορισμό των πληθωριστικών φαινομένων και τάσεων, ανάλογα με τη φάση της οικονομικής συγκυρίας (οικονομικοί κύκλοι), ανάλογα με τη δυνατότητα ή μη ελέγχου του πληθωρισμού,ανάλογα με την αιτία, ανάλογα με τη δυνατότητα πρόβλεψης:

 

Επίσης έχουμε τον δομικό πληθωρισμό, τον διαρθρωτικό πληθωρισμό, τον εισαγόμενο πληθωρισμό και τον πληθωρισμό αδράνειας

 

Και σε αυτά όλα βάζεις και τον μπαμπούλα-Στασιμοπληθωρισμό και είσαι εντάξει

 

 

Τέλος δεν μπορώ να δεχθώ ότι ενώ έχουμε "ελεύθερη αγορά" βοηθάμε τις τράπεζες και τις επιχειρήσεις να λειτουργήσουν αλλά παράλληλα δεν τολμάμε να τους επιβάλλουμε σταθερές τιμές για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα...

Δηλαδή κρατική παρέμβαση για την ενίσχυση λίγων και όχι για το σύνολο...

συνεπώς τι έχεις? ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΑΓΟΡΑ και όχι κρατική παρέμβαση. Δηλ εν ολίγοις φαινόμενα εθνικοσοσιαλισμού που θα έκανα είτε τον καημένο τον Α.Σμιθ και τον Μαρξ να σηκωθούν από τους τάφους τους και να μας μουτζώνουν με χερια και πόδια μαζί.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πάντα όταν μπαίνουν όρια (στις τιμές κτλ) αυτό δημιουργεί στρεβλώσεις στην αγορά και δεν καταλήγει να είναι μακροπρόθεσμα υπέρ του καταναλωτή.
Μμμμ ναι έχεις δίκιο, το πλαφόν δρα αρνητικά, γιατί τελικά πάνε και πουλάνει όλοι στο ταβάνι... Αλλά θα μπορούσαν να έχουν πατάξει την κερδοσκοπία. Δεν μπορεί πχ το ρυζι και το σταρι να έχουν ξεφτυλιστει οι τιμές τους, το λάδι να μην έχει ανέβει απ το χιλιάρικο εδώ και 10 χρόνια και στα μεν πρώτη η τιμή στη λιανική να ειναι 200-350% σε σχεση με πριν 5 χρόνια όπως και στο λάδι. Αρα ΚΑΠΟΙΟΣ ή ΚΑΠΟΙΟΙ στην αλυσίδα αυτή θυσαυρίζουν... Και σίγουρα δεν ειναι οι παραγωγοί! Middleman λέγεται αυτό. Αν έχει λοιπόν τ @@@δια το κράτος ας τον βρει και να του κόψει το ****.

Για κάπου 5 χρόνια δούλευα σε ένα γνωστό σουπερμαρκετ - ξένο όμιλο, και πριν καποιους μήνες στήσαμε τέτοιο σύστημα σε πολυεθνική εμπορική (δν θελω να πω σε ποιο τομέα θα καταλάβετε αμέσως) στον εσωτερικό έλεγχο. Ενας απ τους ελέγχους που κάναμε ήταν οι εκπτώσεις και τα πιστωτικά μέσω τζίρου τα οποία δίνουν οι παραγωγοί. Δεν υπήρχαν συμφωνητικά δεν υπήρχε τίποτα ακόμα και απο εταιρίες κολοσσούς? Αποτέλεσμα, ποτε να μην φτάνει η έκπτωση στο ράφι, συμβάσεις δεν υπήρχαν για να φορολογηθούν από το κράτος και όποτε ερχόταν ο έλεγχος της εφορίας κοίταζε....εξοδα παρακαλώ και τιμολόγια πωλήσεων..

Παράδειγμα γάλα γνωστής εταιρίας με τελική τιμή τιμολόγησης 90 λεπτά το λίτρο και με τις εκπτώσεις 88 τιμολογείται στο συγκεκριμένο σουπερμαρκετ 1,25..Καλό ε?

΄

ε κάποια στιγμή αυτό το μπαλόνι θα σκάσει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι πάνω σ' αυτά, με την χαζοχαρούμενη διάθεση του μη ειδικού. Θα μπορούσε να παίξει σαν τακτική κάποιο είδος υποχρεωτικά ελεγχόμενου κέρδους; Δηλαδή σε μια αλυσίδα από τον αγρότη ως την λιανική, ο κάθε μεσάζοντας να μην μπορεί να ανεβάσει το κέρδος πάνω από ένα ποσοστό ή αν το κάνει να φορολογείται αγρίως ώστε να μην τον συμφέρει. Π.χ. αν ο χονδρέμπορος δώσει 1€ στον παραγωγό να μην μπορεί να πουλήσει πάνω από 1,2€ στον επόμενο κ.ο.κ. Αυτό είναι ελεγχόμενη αγορά μάλλον, έτσι; θα έχει αρνητικές επιπτώσεις πέραν του ότι ίσως ανέβουν όλοι στο πλαφόν; Μήπως τελικά σαν χώρα μας συνέφερε κάτι τέτοιο, τουλάχιστον σε τρόφιμα και είδη ανάγκης;

 

Πάντως το γιατί δεν προχωράμε σε αξιοποίηση της δικτύωσης για τις συναλλαγές δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ωραία τα taxis κτλ. αλλά απλά μετέφεραν την χαρτούρα στην οθόνη. Γιατί ένας ελεύθερος επιχειρηματίας να έχει χάρτινα βιβλία και να μην καταγράφει όλες τις συναλλαγές σε έναν server της εφορίας; Να ελέγχονται όλοι και αμέσως και αντί να τρέχουν κάθε τόσο για δηλώσεις ΦΠΑ, πελατολόγια κτλ. να παίρνουν τον λογαριασμό σπίτι και να πληρώνουν απλώς.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

μη ειδικός ισχυρίζεσαι αλλά τα ...δυσκολα τα βάζεις :)

 

Βεβαίως και μπορεί να γίνει, αυτό λέγεται περιθώριο κέρδους και βέβαια ήδη υπάρχουν αγορονομικές διατάξεις κατά κλάδους που δεν επιτρέπουν το τεράστιο περιθώριο κέρδους

εγώ ειμαι υπέρ του ελέγχου στο περιθώριο κέρδους πλην των ειδών πολυτελειας

Πχ μια CAYENNE ναι σκαστα χοντρα...αλλά για φάρμακα επιβολή περιθωρίου κέρδους, όχι πλαφον στη τιμη

 

το ταβάνι στο περιθώριο κέρδους σου επιτρέπει να μεταβάλλεις το κοστολόγιο σου και να επιβι΄σεις και να εισαι ανταγωνιστικός, και γενικά ειμαι υπερ

 

Πάντως κάποια έτη πριν (δε θελω να πω ποσα και τι) με το νέο αναπτυξιακό νόμο που ψηφίστηκε τότε, εξανάγκαστηκαν οι επιχειρήσεις να πωλούν με συγκεκριμένο ελάχιστο μικτό περιθώριο κέρδους....Ναι καλά ακούσατε, το ίδιο το κράτος είχε ζητήσει να αυξήσουν οι εταιρίες λιανεμπορίου και χονδρεμπορίου τις τιμές τους (ουσιαστικά)

 

xphys εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εδώ οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν παραστατικά για αυτά που βάζουν στις αποθήκες τους

 

αλλη πληγή η μηχανογράφηση...Ειχε γινει ολοκληρος χαμος με τις ΕΑΦΔΣΣ τρέχαμε ολοι τότε και δεν φτάναμε με αποτέλεσμα 5 χρόνια να έρχεται η εφορία και να ζητάει....χειρόγραφες καρτέλες πελατών και z-read μηχανής και τα μηχανάκια απλα να υπάρχουν...*(καποιοι κονομησαν χοντρα τοτε μεσα σ αυτούς και ο κοκκαλης)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ή σε κατάλαβα λάθος πριν ή φάσκεις κι αντιφάσκεις. Εγώ νόμιζα ότι δεν θεωρείς ότι η αύξηση των μισθών θα οδηγήσει σε αύξηση του πληθωρισμού (με το οποίο διαφωνώ) αλλά μάλλον τελικά εννοείς ότι η όποια αύξηση του πληθωρισμού δεν είναι απαραίτητα αρνητική συνέπεια (εδώ που φτάσαμε ... );

 

Κατάλαβα σωστά; Γιατί με το 2ο συμφωνώ.

 

Συμφωνούμε λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ή σε κατάλαβα λάθος πριν ή φάσκεις κι αντιφάσκεις. Εγώ νόμιζα ότι δεν θεωρείς ότι η αύξηση των μισθών θα οδηγήσει σε αύξηση του πληθωρισμού (με το οποίο διαφωνώ) αλλά μάλλον τελικά εννοείς ότι η όποια αύξηση του πληθωρισμού δεν είναι απαραίτητα αρνητική συνέπεια (εδώ που φτάσαμε ... );

 

Κατάλαβα σωστά; Γιατί με το 2ο συμφωνώ.

 

Άλλωστε η βοήθεια αφορά (άμεσα τουλάχιστον) τον τραπεζικό τομέα ενώ ο έλεγχος των τιμών τον εμπορικό/καταναλωτικό/retail κλάδο.

 

Συμφωνούμε λοιπόν.:)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι πάνω σ' αυτά, με την χαζοχαρούμενη διάθεση του μη ειδικού. Θα μπορούσε να παίξει σαν τακτική κάποιο είδος υποχρεωτικά ελεγχόμενου κέρδους; Δηλαδή σε μια αλυσίδα από τον αγρότη ως την λιανική, ο κάθε μεσάζοντας να μην μπορεί να ανεβάσει το κέρδος πάνω από ένα ποσοστό ή αν το κάνει να φορολογείται αγρίως ώστε να μην τον συμφέρει. Π.χ. αν ο χονδρέμπορος δώσει 1 στον παραγωγό να μην μπορεί να πουλήσει πάνω από 1,2 στον επόμενο κ.ο.κ. Αυτό είναι ελεγχόμενη αγορά μάλλον, έτσι; θα έχει αρνητικές επιπτώσεις πέραν του ότι ίσως ανέβουν όλοι στο πλαφόν; Μήπως τελικά σαν χώρα μας συνέφερε κάτι τέτοιο, τουλάχιστον σε τρόφιμα και είδη ανάγκης;

 

Πάντα υπάρχουν τρόποι να "προσπεράσεις" τα διάφορα πλαφόν. Αν βάλεις πλαφόν στο περιθώριο κέρδους, τι εμποδίζει τον χονδρέμπορο αντί να πουλήσει στο super market απευθείας να βάλει άλλον 1-2 χονδρέμπορους στην αλυσίδα και να βγάλουν (όλοι μαζί) το 20% επί 2-3 φορές. Επίσης όπως λες, ανεβαίνουν όλοι στο πλαφόν.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε χρειάζεται over-engineering (συγγνώμη αλλά δε μου έρχεται αντίστοιχος όρος στα ελληνικά) της όλης κατάστασης. Για supermarket ας πούμε, και μόνο ο ερχομός των Lidl, Aldi κτλ ειναι αρκετός για να αυξήσει τον ανταγωνισμό και να κάνει τα άλλα supermarket να ψάχνουν από μόνα τους να βρουν τρόπους να μειώσουν τα περιθώρια κέρδους των χονδρεμπόρων (ή να τους βγάλουν τελείως από τη μέση). Δε χρειάζεται να κάνει όλη τη δύσκολη δουλειά το κράτος.

 

Αυτό προϋποθέτει όμως ενδιαφέρον από τον καταναλωτή. Αν (όπως διάβασα σε άλλο thread) ο κάθε ένας από εμάς βαριέται να οδηγήσει ένα χιλιόμετρο παραπάνω και ψωνίζει δίπλα από το σπίτι του ή να πάει σε 2 supermarket (ας πούμε ένα για τα τρόφιμα κι ένα για απορρυπαντικά/χαρτιά) τι να σου κάνει το κράτος; Να σε πάρει από το χεράκι να σε προστατέψει; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

 

Και μην ακούσω δικαιολογίες για το κόστος της βενζίνης για να πας 2-3 χιλιόμετρα σε ενα supermarket πολύ φθηνότερο.

 

Από την άλλη, αν ψάχνεις για μέτρα καταπολέμησης της ακρίβειας, πριν πάμε στα πολύπλοκα πλαφόν ας ξεκινήσουμε από τα πιο απλά, βλέπε:

- άνοιγμα ΟΛΩΝ των κλειστών επαγγελμάτων

- άμεση κατάργηση ΟΛΩΝ των χρεώσεων υπέρ τρίτων

- υποχρέωση αναγραφής τιμών ανά μονάδα προϊόντος

- απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών για το άνοιγμα νέων επιχειρήσεων (με το να δημιουργούμε ή να συντηρούμε entry barriers βοηθάμε στη δημιουργία/συντήρηση ολιγοπωλιακών καταστάσεων)

- Απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών γενικά

- ενημέρωση καταναλωτών (ενημέρωση - όχι πατερναλισμός)

- το γνωστό κλισέ για σωστή λειτουργία των εποπτικών οργάνων (Επιτροπή Ανταγωνισμού)

- Κόψιμο κ*λου για όποιους ΔΥ χρηματίζονται (απόλυση και άμεση φυλάκιση). Και μη μου πείτε τι σχέση έχει εκτός αν νομίζετε ότι το κόστος της μίζας δεν επιβαρύνει τον καταναλωτή.

 

Αυτά είναι τα πιο απλά. Αν θέλετε να πάμε και σε πιο περίπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλάμε για πληθωρισμό: "... αύξηση του γενικού επιπέδου των τιμών κατά μικρό ποσοστό 4-5% κάθε χρόνο δημιουργεί προσδοκίες κέρδους, δεδομένου ότι η αύξηση των τιμών των προϊόντων προηγείται της αυξήσεως των αμοιβών των παραγωγικών συντελεστών. Επομένως μικρής έντασης πληθωρισμός - έρπων πληθωρισμός¨ενθαρρύνει τις επενδύσεις λόγων των κερδών που αναμένονται και οδηγεί ας αύξηση της παραγωγικής δυναμικότητας της οικονομίας και της παραγωγής" (Λιανός & Μπένος, 1998, "Μακροοιοκονομική Θεωρία και Πολιτικής, σελ. 510)

 

Ερώτημα: γιατί στην Ευρωζώνη επιμένουν σε ποιο χαμηλά ποσοστά πληθωρισμού? έφτασε ο πληθωρισμός στο 5% και τρελαθήκαμε όλοι, να ήταν 10& να ήταν 15% να το καταλάβω αλλά στο 5% γιατί? (μάλλον επειδή όλα αυξάνουν εκτός από τους μισθούς - προστασία των επιχειρήσεων... ή λόγω της καμπύλης Phillips?)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχουν τρόποι να "προσπεράσεις" τα διάφορα πλαφόν. Αν βάλεις πλαφόν στο περιθώριο κέρδους, τι εμποδίζει τον χονδρέμπορο αντί να πουλήσει στο super market απευθείας να βάλει άλλον 1-2 χονδρέμπορους στην αλυσίδα και να βγάλουν (όλοι μαζί) το 20% επί 2-3 φορές. Επίσης όπως λες, ανεβαίνουν όλοι στο πλαφόν.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε χρειάζεται over-engineering (συγγνώμη αλλά δε μου έρχεται αντίστοιχος όρος στα ελληνικά) της όλης κατάστασης. Για supermarket ας πούμε, και μόνο ο ερχομός των Lidl, Aldi κτλ ειναι αρκετός για να αυξήσει τον ανταγωνισμό και να κάνει τα άλλα supermarket να ψάχνουν από μόνα τους να βρουν τρόπους να μειώσουν τα περιθώρια κέρδους των χονδρεμπόρων (ή να τους βγάλουν τελείως από τη μέση). Δε χρειάζεται να κάνει όλη τη δύσκολη δουλειά το κράτος.

 

Αυτό προϋποθέτει όμως ενδιαφέρον από τον καταναλωτή. Αν (όπως διάβασα σε άλλο thread) ο κάθε ένας από εμάς βαριέται να οδηγήσει ένα χιλιόμετρο παραπάνω και ψωνίζει δίπλα από το σπίτι του ή να πάει σε 2 supermarket (ας πούμε ένα για τα τρόφιμα κι ένα για απορρυπαντικά/χαρτιά) τι να σου κάνει το κράτος; Να σε πάρει από το χεράκι να σε προστατέψει; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

 

Και μην ακούσω δικαιολογίες για το κόστος της βενζίνης για να πας 2-3 χιλιόμετρα σε ενα supermarket πολύ φθηνότερο.

 

Από την άλλη, αν ψάχνεις για μέτρα καταπολέμησης της ακρίβειας, πριν πάμε στα πολύπλοκα πλαφόν ας ξεκινήσουμε από τα πιο απλά, βλέπε:

- άνοιγμα ΟΛΩΝ των κλειστών επαγγελμάτων

- άμεση κατάργηση ΟΛΩΝ των χρεώσεων υπέρ τρίτων

- υποχρέωση αναγραφής τιμών ανά μονάδα προϊόντος

- απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών για το άνοιγμα νέων επιχειρήσεων (με το να δημιουργούμε ή να συντηρούμε entry barriers βοηθάμε στη δημιουργία/συντήρηση ολιγοπωλιακών καταστάσεων)

- Απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών γενικά

- ενημέρωση καταναλωτών (ενημέρωση - όχι πατερναλισμός)

- το γνωστό κλισέ για σωστή λειτουργία των εποπτικών οργάνων (Επιτροπή Ανταγωνισμού)

- Κόψιμο κ*λου για όποιους ΔΥ χρηματίζονται (απόλυση και άμεση φυλάκιση). Και μη μου πείτε τι σχέση έχει εκτός αν νομίζετε ότι το κόστος της μίζας δεν επιβαρύνει τον καταναλωτή.

 

Αυτά είναι τα πιο απλά. Αν θέλετε να πάμε και σε πιο περίπλοκα.

 

+10000 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ποτέ δεν εφαρμόζονται...φταίμε πρώτα από όλους εμείς γιατί δεν λειτουργούμε σωστά ως καταναλωτές... τώρα που έγινν πιο ζόρικα τα πράγματα ξεκινήσαμε να αυξάνουμε τίς επισκέψεις μας σε πιο οικονομικά σουπερμάρκετ... αλλά και πάλι λίγα πράγματα κάνουμε... έχει κανείς μερίδια αγοράς των αλυσιδών s/m? απλά για να δούμε αν τα ακριβότερα βρίσκονται υψηλότερα στην λίστα:shock:

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλάμε για πληθωρισμό: "... αύξηση του γενικού επιπέδου των τιμών κατά μικρό ποσοστό 4-5% κάθε χρόνο δημιουργεί προσδοκίες κέρδους, δεδομένου ότι η αύξηση των τιμών των προϊόντων προηγείται της αυξήσεως των αμοιβών των παραγωγικών συντελεστών. Επομένως μικρής έντασης πληθωρισμός - έρπων πληθωρισμός¨ενθαρρύνει τις επενδύσεις λόγων των κερδών που αναμένονται και οδηγεί ας αύξηση της παραγωγικής δυναμικότητας της οικονομίας και της παραγωγής" (Λιανός & Μπένος, 1998, "Μακροοιοκονομική Θεωρία και Πολιτικής, σελ. 510)

 

Nα σημειώσω ότι ακριβώς επειδή οι αυξήσεις των τιμών προηγούνται των αυξήσεων των μισθών, ο εργαζόμενος/καταναλωτής βγαίνει τελικά χαμένος από έναν πληθωρισμό της τάξης του 5% σε σχέση με (ας πούμε) 3%.

 

Για το ότι ένας "μικρής έντασης πληθωρισμός" είναι υγιής και ίσως χρήσιμος νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε. Και μάλλον η διαφωνία θα έγκειται στο τι εννούμε με "μικρής έντασης". Είναι 2%, 3% ή 5%; Προσωπικά δεν έχω απάντηση μιας και δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά νοιώθω μια ανησυχία όταν είμαι πιο κοντά στο 5% παρά στο 3%. Ίσως επειδή έτσι με συνήθισαν - αλλά το σημαντικότερο είναι γιατί όσο μεγαλώνει ο πληθωρισμός τόσο αυτότροφοδοτείται και μπορεί να βγει εκτός ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

+10000 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ποτέ δεν εφαρμόζονται...φταίμε πρώτα από όλους εμείς γιατί δεν λειτουργούμε σωστά ως καταναλωτές... τώρα που έγινν πιο ζόρικα τα πράγματα ξεκινήσαμε να αυξάνουμε τίς επισκέψεις μας σε πιο οικονομικά σουπερμάρκετ... αλλά και πάλι λίγα πράγματα κάνουμε... έχει κανείς μερίδια αγοράς των αλυσιδών s/m? απλά για να δούμε αν τα ακριβότερα βρίσκονται υψηλότερα στην λίστα:shock:

 

Πήγαινε μια βόλτα μέχρι το θέμα με τα s/m ή το άλλο που είχε ανοίξει ο mylogic με τα δικαιώματά μας ως καταναλωτές κτλ. Δες πόσοι είναι της άποψης "και που να τρέχω τώρα", "ας το κάνει το κράτος". Μετά σκέψου ότι βρίσκεσαι σε ένα forum με κινητά, άρα με σχετικά νέους ανθρώπους που έχουν ένα κάποιο μορφωτικό επίπεδο και είναι σχετικά ανοιχτόμυαλοι. Μετά αναλογίσου αν αυτό το γκρουπ σκέφτεται έτσι, πως θα σκέφτεται ο υπόλοιπος πληθυσμός.

 

Απάντησα στην ερώτησή σου; :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά αναλογίσου αν αυτό το γκρουπ σκέφτεται έτσι, πως θα σκέφτεται ο υπόλοιπος πληθυσμός.

Απάντησα στην ερώτησή σου; 

+1000

 

Μόλις πληροφορήθηκα και με αποδεικτικά στοιχεία ότι δύο ιδρύματα του ευρύτερου χ/π τομέα, δεν έχουν πληρώσει ακόμα τους υπαλλήλους τους 2 ημέρες μετά. Να θυμήσω ή καλύτερα να γνωρίσω εδώ στου συμφορουμίτες ότι το παραπάνω είναι λόγος σύμφωνα με το νόμο περι ασφάλισης και παιγνίων για ανάκληση αδείας λειτουργίας

Δεν μ αρεσουν ολα αυτα και δυστυχως δεν μπορω να πω παραπανω

το ΧΑΑ σήμερα -5,50% στην Ιαπωνία υπάρχουν φαινόμενα πανικού (χωρίς καμια δόση υπερβολής ή παρομοίωσης)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχουν τρόποι να "προσπεράσεις" τα διάφορα πλαφόν. Αν βάλεις πλαφόν στο περιθώριο κέρδους, τι εμποδίζει τον χονδρέμπορο αντί να πουλήσει στο super market απευθείας να βάλει άλλον 1-2 χονδρέμπορους στην αλυσίδα και να βγάλουν (όλοι μαζί) το 20% επί 2-3 φορές. Επίσης όπως λες, ανεβαίνουν όλοι στο πλαφόν.

Τυχαινει να γνωριζω πολυ καλα το συγκεκριμενο τομεα και το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ανεφαρμοστο. Ο εφοδιασμος των αλυσιδων s/m αν δε γινεται κατ ευθειαν απο την εταιρεια εισαγωγης η παραγωγης του προιοντος, γινεται απο χοντρεμπορο ειτε σε τιμη που οριζεται απο την εταιρεια (που εχει προσυμφωνηθει με την αλυσιδα και φυσικα χαμηλοτερη απο τη τιμη που ισχυει για τα μικρομαγαζα), ειτε ο χοντρεμπορος, και αυτο επικρατει συνηθως, στελνει τα προιοντα για λογαριασμο της εταιρειας μονο με δελτιο αποστολης (χωρις καν να ξερει τι τιμη χρεωνει η εταιρεια την αλυσιδα) και αυτος πιστωνεται απο την εταιρεια με την αξια του κοστους συν μια προμηθεια. Μιλαω για πολυ μεγαλες εταιρειες που διακινουν το 80% περιπου των επωνυμων προιοντων στα s/m. Φυσικα στο τελος του χρονου η αλυσιδα αναλογα με το στοχο που της εχει τεθει θα παρει το αναλογο μπονους. Συνεπως δεν τιθεται θεμα 2 η 3 χοντρεμπορων ωστε να πολλπλασιαζεται το χοντρεμπορικο κερδος

 

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δε χρειάζεται over-engineering (συγγνώμη αλλά δε μου έρχεται αντίστοιχος όρος στα ελληνικά) της όλης κατάστασης. Για supermarket ας πούμε, και μόνο ο ερχομός των Lidl, Aldi κτλ ειναι αρκετός για να αυξήσει τον ανταγωνισμό και να κάνει τα άλλα supermarket να ψάχνουν από μόνα τους να βρουν τρόπους να μειώσουν τα περιθώρια κέρδους των χονδρεμπόρων (ή να τους βγάλουν τελείως από τη μέση). Δε χρειάζεται να κάνει όλη τη δύσκολη δουλειά το κράτος.

Το κακο ειναι οτι και οι ξενες αλυσιδες εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της Ελληνικης αγορας, με αποτελεσμα τουλαχιστον τα Lidl για τα οποια εχω αποψη, πουλανε ακριβοτερα απ οσο πουλανε στη Γερμανια. Ναι μεν οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες αλλα αν ηταν ακομα καλυτερες θα υπηρχε και καλυτερος ανταγωνισμος και απ αυτο πασχει η ελληνικη αγορα. Επισης το χοντρεμπορικο κερδος η η προμηθεια του εμπορου, σε προιοντα ευρειας χρησης ειναι πολυ μικρη, τοσο μικρη που αν δεν υπηρχαν οι μεγαλοι τζιροι θα ηταν ισως ασυμφορο για τους χοντρεμπορους να ασχολουνται με αυτα τα προιοντα. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μαλλον η απληστια των ιδιοκτητων αλυσιδων ευθυνεται για τις υπερβολικες τιμες που υπαρχουν σ αυτο το κλαδο, χωρις να πηγαινουν πισω και οι ιδιες οι εταιρειες οι οποιες πολλες φορες οριζουν και τιμη πωλησης στη λιανικη

Αυτό προϋποθέτει όμως ενδιαφέρον από τον καταναλωτή. Αν (όπως διάβασα σε άλλο thread) ο κάθε ένας από εμάς βαριέται να οδηγήσει ένα χιλιόμετρο παραπάνω και ψωνίζει δίπλα από το σπίτι του ή να πάει σε 2 supermarket (ας πούμε ένα για τα τρόφιμα κι ένα για απορρυπαντικά/χαρτιά) τι να σου κάνει το κράτος; Να σε πάρει από το χεράκι να σε προστατέψει; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

 

Και μην ακούσω δικαιολογίες για το κόστος της βενζίνης για να πας 2-3 χιλιόμετρα σε ενα supermarket πολύ φθηνότερο.

 

Από την άλλη, αν ψάχνεις για μέτρα καταπολέμησης της ακρίβειας, πριν πάμε στα πολύπλοκα πλαφόν ας ξεκινήσουμε από τα πιο απλά, βλέπε:

- άνοιγμα ΟΛΩΝ των κλειστών επαγγελμάτων

- άμεση κατάργηση ΟΛΩΝ των χρεώσεων υπέρ τρίτων

- υποχρέωση αναγραφής τιμών ανά μονάδα προϊόντος

- απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών για το άνοιγμα νέων επιχειρήσεων (με το να δημιουργούμε ή να συντηρούμε entry barriers βοηθάμε στη δημιουργία/συντήρηση ολιγοπωλιακών καταστάσεων)

- Απλοποίηση γραφειοκρατικών διαδικασιών γενικά

- ενημέρωση καταναλωτών (ενημέρωση - όχι πατερναλισμός)

- το γνωστό κλισέ για σωστή λειτουργία των εποπτικών οργάνων (Επιτροπή Ανταγωνισμού)

- Κόψιμο κ*λου για όποιους ΔΥ χρηματίζονται (απόλυση και άμεση φυλάκιση). Και μη μου πείτε τι σχέση έχει εκτός αν νομίζετε ότι το κόστος της μίζας δεν επιβαρύνει τον καταναλωτή.

 

Αυτά είναι τα πιο απλά. Αν θέλετε να πάμε και σε πιο περίπλοκα.

Συμφωνω 100%. Στη Γαλλια εχω δει με τα ματια μου καταναλωτες να σημειωνουν τιμες σε μπλοκακι, να ψωνιζουν οτι τους συμφερει απο το ενα s/m και να πηγαινουν για τα υπολοιπα ψωνια στο διπλανο

 

.φταίμε πρώτα από όλους εμείς γιατί δεν λειτουργούμε σωστά ως καταναλωτές.

+1000. Αν τιμωρουσαμε καποια καταστηματα με embargo αγορων, θα σκεπτοντουσαν παρα πολυ τα υπολοιπα πριν ανεβασουν τις τιμες

 

το ΧΑΑ σήμερα -5,50% στην Ιαπωνία υπάρχουν φαινόμενα πανικού (χωρίς καμια δόση υπερβολής ή παρομοίωσης)

Μα καλα, παραξενο σου φαινεται αυτο?? Οταν ολα τα μεγαλα θεσμικα χαρτοφυλακια εχουν ξεπουλησει για ν αποκτησουν ρευστοτητα, ξαφνικα θα πεσουν παλι ν αγοραζουν σα τρελλοι εν μεσω κρισης για ν ανεβουν οι τιμες, η νομιζεις οτι θα τσιμπησει η μαριδα?:lol: Πως θ ανεβουν οι μετοχες η πως θα κρατηθουν εκει που ειναι αν δεν υπαρχει αγοραστικο ενδιαφερον? Φυσικο επακολουθο ειναι αυτο που γινεται. Και θα συνεχισει για παρα πολυ καιρο μεχρι να ξεκαθαρισουν τα πραγματα και ν αρχισουν (παντα οι μεγαλοι) να σκεπτονται την επομενη κερδοσκοπικη τους κινηση, η οποια δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη. Χρειαζονται μεγαλα κεφαλαια και αρκετος καιρος για να χτιστει ενα χαρτοφυλακιο. Τωρα δε μετρανε ουτε τα θεμελιωδη των εισηγμενων ουτε τιποτα, διοτι το αυριο μιας εταιρειας δε μπορει να προβλεφθει με τις σημερινες συνθηκες κρισεις, της οποιας ουτε την αρχη δεν εχουμε δει ακομα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, παραξενο σου φαινεται αυτο??

δεν ειπα ποτε οτι μου φαινεται παραξενο, απλα ενημέρωση κάνω :)

 

ακόμα και τα ικεα δεν εχουν τις ιδιες τιμες εδώ με έξω

τελοσπαντων

σημερα μαλλον θα χουμε ανοδο στο χρηματιστηριο, κάτι που θεωρώ και κύκνειο άσμα, μετά θα έχουμε και πάλι πτώση

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα ποτε οτι μου φαινεται παραξενο, απλα ενημέρωση κάνω :)

 

ακόμα και τα ικεα δεν εχουν τις ιδιες τιμες εδώ με έξω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1603007#post1603007

εδω κ δυο χρονια το εχω αναφερει. τι ψαχνεις να βρεις ομως..

 

το φραπε τον πληρωνεις 3,5-4ευρω. πρωταθλητες ευρωπης στον καφε..:X

ο καταναλωτης ομως πληρωνει(Αρα δεν τον νοιαζει παρα τις χιλιαδες "λυσεις")

sorry για το off-topic, αλλα πρεπει να γινει μια αναπροσαρμογή τιμων-μισθων.

ακριβεια υπαρχει παντου, αλλα κοροιδια ειναι να χαιρομαστε που παρεχουμε..

στηριξη στις τραπεζες, ενω ως κρατος τοσα χρονια τις αφηνουν να παρεχουν υπερβολικα επιτοκια στα δανεια κ αμετρητες παρανομες χρεωσεις για δηδεν λειτουργικα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...