Jump to content

Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?  

97 members have voted

  1. 1. Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?

    • Όχι, η οικονομία είναι εξασφαλισμένη είναι μια παροδική κρίση
      12
    • Είναι κρίση αλλά όχι τόσο σημαντική όσο του 1929
      31
    • Οδηγούμαστε σε οικονομικό κραχ σαν του 1929
      13
    • Η κρίση είναι πιο σύνθετη και με μεγαλύτερα δομικά στοιχεία άρα κ χειρότερη
      35
    • Και τι με νοιάζει εμένα;
      6


Recommended Posts

H κρίση ειναι ενα πολυ σύνθετο παγκόσμιο φαινόμενενο ως αποτελεσμα:

-της ψυχολογικής βίας που ασκούνε τα ΜΜΕ στο κόσμο

-τον ατελειωτων χρεών που έχουμε ολα τα κράτη αφου μάθαμε να τρωμε πιο πολλά απο όσα παράγουμε

-τον οικονομιών ντόμινο που καθε αλλαγή στην άλλη ακρη της γής έχει τεράστεια αποτέλεσματα σε ολο τον πλανήτη.

-της υπέρμετρης αισιοδόξίας και μεγάλου ρίσικου που πήραν καποια κεφαλια σε πολυεθνικές, χρηματοοικονομικά συστήματα, τράπεζες, κράτη κλπ τα οποια γκρεμίστηκαν παρασύροντας τα πάντα.

και πολλών ακόμα συγκιριών που διογκόθηκαν και σκασανε!

 

Το πότε θα βγούμε απο την κρίση δεν το γνωρίζει κανένας οικονομολόγος παγκοσμίως.

Γιατι πολυ απλά κανείς δεν γνωρίζει ποσο χαμηλά μπορεί να μας φτάσει.

Και συνήθως για να αρχίσεις να ανεβαίνεις θα πρέπει να εχεις πέσει πολύ χαμηλά.

 

Ο μόνος τρόπος για να βγούμε απο την κρίση ειναι η σκληρή δουλειά, η μειωση εξόδων, η εξόφληση των χρεών μας, η κρατική παρέμβαση οσο και όπου ειναι δυνατή και αποτελεσματική. Γενικα το νοικοκύρεμα των πάντων.

 

Και προσωπικά πιστευω οτι δύσκολα θα ξαναφτάσουμε στο άμεσο μελλόν στα προηγούμενα επίπεδα παγκόσμιας οικονομίας... θελει αργά και σταθερά βήματα.

 

Ελπίζοντας απλά να μας προσπεράσει.... Να φοβάστε τα χειρότερα που για την χώρα μας τωρα ερχονται σιγά σιγά....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ατιμωρισια. Φοροδιαφυγη. Διαφθορα. Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι. Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος.

 

Ας καταπολεμησουν αυτα κι ας αφησουν τα επιδοματα. Οταν φτανουμε σε μια κατασταση οπου δεν μπορουν καν να δωσουν αυξησεις (!) τοτε τα πραγματα ειναι ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε σταματάτε τις αναφορές σε κόμματα,πολιτικά πρόσωπα και πράξεις γιατί θα οδηγηθούμε σε άλλα μονοπάτια.Μια χαρά πήγαινε το thread ως τώρα,ας μην αλλάξει πορεία ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω στις διαφορες τοποθεσιες που ειστε οιι υπολοιποι το τι γινεται,παντως εδω φαινεται οτι το φαινομενο της κρισης εχει αρχισει και χτυπαει,πεφτουν οι δουλειες κατα πολυ και εχουν αρχισει και κλεινουν κι επειχηρησεις που δεν το περιμεναμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω πως ολα ειναι φτιαχτα, αρκει να μπορεσεις να διατηρησεις να εχεις καθαρο μυαλο για να διακρινεις το τι παιζει.

Σιγουρα οι ειδησεις παιζουν τον ρολο τους αφου πισω απω τους ιδ.σταθμους βρισκονται μεγαλοι επιχειρηματιες.

Για σκεφτητε...

τοσο πανικος για πιο λογο?

Τι ειχε η Ελλαδα ?βιομηχανια?πολυεθνικες?

θα μου πειτε οικοδομη ισως!ναι αλλα γιατι δεν λενε οτι η οικοδομη ειχε καθιζηση εδω και δυο χρονια?μην ξεχναμε οτι οι τιμες ηταν δυσθεωρητες και αρα μια πτωση ειναι πολυ φυσιολογικη

αυτοκινητα?καθε σπιτι ειχε απο δυο ενω καποτε μονο ενα.ποσα αυτοκινητα θα πρεπει να εχει καθε σπιτι πεντε?λογικο επομενως δεν ειναι να υπαρχει πτωση στην αγορα ?

για σκεφτητε και αλλα πραγματα...

εγω εργαζομαι σε μια εταιρεια που αυριο δεν ξερω αν θα ειμαι ,αλλα αυτο που με απογοητευει ειναι οτι δεν εχουμε καμια αξια για κανεναν.

Σιγουρα,η λυση γι αυτο που θα πρεπει να κανουμε ειναι να παμε κοντρα στο ρευμα γιατι κατι τετοιο δεν θα το περιμενει κανεις.

αλλωστε οι παλιοι που ειναι πιο σοφοι λεγανε κατι πολυ απλο ,οταν πουλαει ο αλλος εσυ αγοραζε ,και οταν αγοραζει ο αλλος εσυ πουλα

Πιστευω να καταλαβενετε, απλο παραδειγμα που σου λεει κοντρα στο ρευμα.

sadite
Link to comment
Share on other sites

fabo114 μια χαρά τα λες... αλλά...

Ατιμωρισια - Πρέπει να ξέρω ότι θα με τιμωρήσουν για να μην κάνω κάτι εκτός νόμου (σαν τα μωρά).

Φοροδιαφυγη - Εννοείται ότι θα κλέψω το κράτος αφού με κλέβει κάθε φορά που ζητάει να πληρώσω φόρους.

Διαφθορα - Άμα την καταργήσουμε αυτή πώς θα πηγαίνω σε μια δημόσια υπηρεσία να δίνω 20 ευρώ για να με εξυπηρετούν πιο γρήγορα?

Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι - Φωνάζουμε για αστυνόμευση, φωνάζουμε για γραφειοκρατία... ελεγκτικός μηχανισμός σημαίνει καθυστέρηση στην διαδικασία έγκρισης.

Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος - Αυτό είναι αποτέλεσμα των ανωτέρω.

 

Που θέλω να καταλήξω... για να γίνουν όλα αυτά που λες πρώτα εμείς πρέπει να ξυπνήσουμε και να δράσουμε!

Ατιμωρισια - Όταν κάτι δεν μας πάει καλά σε κάτι να απαιτούμε δικαιοσύνη και να μην λέμε καλά άστο η αίτησή μου θα χαθεί, δεν θα μου δώσουν σημασία κτλ κτλ. Παράδειγμα με τον φίλο billyavl που έπρεπε να κάνει την καταγγελία (άλλο topic σχετικά με τα ζώα)

Φοροδιαφυγη - Αφού εμείς σαν άνθρωποι κοιτάμε πώς θα κλέψουμε το κράτος (εκτός εάν είσαι μισθωτός που τότε δύσκολα το καταφέρνεις)

Διαφθορα - Εμείς πρώτοι πρέπει να σταματήσουμε να μεταδίδουμε τις νεότερες γενιές την διαφθορά. Εάν σταματήσει από ΟΛΟΥΣ το φακελάκι πχ στα νοσοκομεία τότε τι θα κάνουν οι γιατροί?

Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι - Να μάθουμε σαν πολίτες ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι εκεί για έναν σκοπό και δεν χρειάζονται λάδωμα (διαφθορά).

Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος - Εδώ σαν πολίτες δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Προσλαμβάνουμε άλλους γι αυτή την δουλειά.

 

Έχουμε μάθει να ζούμε σε μία κοινωνία που για έναν περίεργο λόγο φοβόμαστε να αλλάξουμε. Η Αγγλία είναι (ήταν) μία από τις πιο πλουσιότερες χώρες... γιατί? Εκεί από μόνοι τους οι Άγγλοι δηλώνουν τα πάντα, πληρώνουν όλους τους φόρους... φαινόμενα φοροδιαφυγής δεν υπάρχουν (ή έστω είναι απειροελάχιστα γιατί εκεί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δουλεύουν χωρίς λάδωμα). Θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον αλλά το μόνο που κάνουμε είναι να κρίνουμε και να κατακρίνουμε το παρόν. Πετάμε το μπαλάκι λες και εμείς σαν απλοί πολίτες είμαστε αθώοι!

 

αυτά...

 

edit - Μην βλέπετε ειδήσεις στην τηλεόραση όσο πιο τραγικό είναι το δελτίο τόσο μεγαλύτερη ακροαματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω

για πολλα πραγματα φταιει το ιδιο το κρατος που δυστηχως πολλοι επαναπαυονται

στην ατιμωρησια που προστατευει,αλλα φταιμε και εμεις που δεν κανουμε τιποτα.

 

Υ.Γ Μην βλεπετε ειδησεις ,ολοι κοντρα

sadite
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι όλα είναι φτιαχτά, όλα είναι ψεύτικα. Κανά στοιχείο έχετε; Καμιά πηγή; Κάτι να διαβάσουμε κι εμείς να ξεστραβωθούμε;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να τα παρουμε με την σειρα.Καταρχην στην αμερικη εδω και χρονια υπαρχει φαγουρα για να μειωθουν θεσεις εργασιας σε μεγαλες βιομηχανιες(αυτοματοποιοηση κλαδου παραγωγης).και κατα διαστηματα γινονται αρκετες απολυσεις πιθανον οχι τοσο ικανοποιητικες οσο θελουν μερικοι.το 2004 (δουλευα σε επιχειριση που ασχολειται με τον τουρισμο)ειχαν λιγοστεψει κατα πολυ οι γερμανοι τουριστες(οποιος θελει παραθετω επισημα στοιχεια αφιξεων)το γιατι?ειχαν βρει ενα παραθυρο οι εργοδοτες και μετα την αδεια τους οι γερμανοι επερναν την απολυση.σιγα σου λεει ο αλλος μην χασω την δουλεια μου.στην επιχειριση που δουλευα αρκετα χρονια ειχε αρχισει η φαγουρα αν θα κρατηθει η επιχειριση και για ποσο..καντε περικοπες γιατι παμε σπιτια μας κλπ..

αλλο παραδειγμα αυτο των απολυσεων στην voda εδω και καιρο..

τωρα μας επιασε η κριση?εγω νομιζω οτι τωρα καποιοι που εχουν συμφερον την ονομασαν.

τραπεζες , εταιριες -κολοσοι κλπ.

πανω στο ονομα της κρισης ο εργοδοτης που ειχε 100 ατομα με χαρα θα απολυσει 20 απο αυτους αφου οι υπολοιποι 80 θα βγαλουν την δουλεια τους αγογκιστα ..καλα που εχουμε και την δουλεια μας ..ειδες οι αλλοι?

δεν παραγνωριζω το ντομινο του πανικου .!βεβαια και θα υπαρξει καθιζιση της οικονομιας αλλα μεσα απο αυτο θα επωφεληθουν οι μεγαλοι..

δημοπρασια αυτοκινητων toyota corolla μοντελο 2003 2500 ευρω!!

μεγαλος μαντρας τα ξεσκισε και τα πουλαει 5000..μεγαλη επιχειριση κουφωματων αλουμινιου εως τον 1ο του 2009 υψηλη κερδοφορια και σε μια εβδομαδα απολυσεις!ελεος!!

 

στο ονομα της κρισης θα δουμε πολλα.νομιζω ομως οτι ο κοσμος ειναι πιο ξυπνιος απο καθε αλλη φορα!

αυτα για να μην σας κουραζω αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

@Lospsi: Εφερες για παράδειγμα την Αγγλία. Αυτό που έχει η Αγγλία (έλλειψη φοροδιαφυγής, διαφθορας κ.α.) είναι αυτό που θέλουμε για την πατρίδα μας.

Το ότι Κάποιες χώρες το κατάφεραν αρκετοί Έλληνες πιστεύουν ότι στην Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει με τίποτα.

Το ακριβώς αντίθετο. Όταν οι εκπροσωποι του κράτους παρανομούν ή δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά τι περιμένεις να κάνει ο απλός πολίτης;

Αν η Ελλάδα ήταν στην γραφειοκρατία της όπως η Αγγλία ή Γερμανία (και με οργάνωση κιόλας) η νοοτροπία μας δεν θα άλλαζε.

Νομίζεις πως επειδή οι Αγγλοι έχουν το σύστημα που τους αξίζει η νοοτροπία τους ήταν διαφορετική; Την μόνη ιστορία που ξέρουμε για τους Αγγλους είναι η μεσαιωνική με αλληλοσκοτωμούς και τα λοιπά κατάλοιπα. Ο Βασιλιάς και οι σκλάβοι του. Αυτήν την νοοτροπία την έχουν ακόμα. Ακόμα έχουν Βασιλία. Αλλά βάλανε τάξη στο χάος τους και νερό στην βρωμιά τους, και αυτό είναι τιμή τους.

 

@gmac: Είχαμε μια συζήτηση σε ένα άλλο θέμα που το βγάλαμε εκτός θέματος.

Μην περιμένεις αποδειχτικά στοιχεία για το αν όλα είναι ψεύτικα από τους Νομπελίστες και τους διαννοούμενους. Δεν θα βρεις κανένα πραγματικό στοιχείο διότι όλα τα εχουν στο Top Secret.

Απλά εμείς θα τα μάθουμε μετά 30-40 χρόνια, όταν ή θα έχουν πεθάνει οι υπεύθυνοι ή θα έχουν διαγραφεί τα αδικήματά τους; Γκέγκε;

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο αυτο θα επωφεληθουν οι μεγαλοι..

 

Εξήγησέ μου αν θέλεις πως ακριβώς θα επωφεληθούν οι μεγάλοι, όταν:

 

- αν μιλάς για μεγαλο-executives συνεχίζουν μεν να παίρνουν τους παχυλούς μισθούς τους αλλά bonuses, stock options κτλ έχουν όλα πιάσει πάτο. Σε παγκόσμιο επίπεδο πάντα.

 

- αν μιλάς για τους ιδιοκτήτες, τότε οι τιμές των μετοχών έχουν πιάσει πάτο.

 

Μην περιμένεις αποδειχτικά στοιχεία για το αν όλα είναι ψεύτικα από τους Νομπελίστες και τους διαννοούμενους. Δεν θα βρεις κανένα πραγματικό στοιχείο διότι όλα τα εχουν στο Top Secret.

Απλά εμείς θα τα μάθουμε μετά 30-40 χρόνια, όταν ή θα έχουν πεθάνει οι υπεύθυνοι ή θα έχουν διαγραφεί τα αδικήματά τους; Γκέγκε;

 

Καθόλου γκέγκε.

 

Δεν σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία από νομπελίστες και διανοούμενους. Σου ζήτησα στοιχεία γενικώς. Εν έτη 2009 ΜΜΕ δεν είναι μόνο οι εφημερίδες και τα κανάλια, που αν θέλεις ελέγχονται από το κεφάλαιο (όπως το θέτεις). Που είναι τα αποδεικτικά στοιχεία που έχουν βρει όλοι οι εναλλακτικοί για το ότι η κρίση είναι φτιαχτή;

 

Και στην τελική, ξέχνα τις αποδείξεις. Ανέλυσε συγκεκριμένα το σκεπτικό σου με επιχειρήματα και παραδείγματα, γιατί τις γενικούρες δεν μπορώ να τις καταρρίψω αν δε μιλάς συγκεκριμένα.

 

Γκέγκε;

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρημα=απόδειξη. Απόδειξη δυστυχώς γιόκ.

Αλλά ένα παράδειγμα πάνω στην καθημερινότητά μου μπορώ να σου δώσω.

Πέρυσι είμουν άνεργος. Οπότε τι άλλο μπορούσα να κάνω από το να ψάχνω δουλειά. Έστελνα κάθε μέρα το βιογραφικό μου σε αγγελίες για θέση εργασίας. Τηλέφωνα πολλά. Συνεντεύξεις αρκετές κάθε βδομάδα. Αγγελίες ένα σωρό.

Το καλύτερο που βρήκα, ημιαπασχόληση.

 

Φέτος δυστυχώς, πάλι άνεργος. Ας όψετε η κρίση.

Τι άλλο μου μένει να κάνω εκτός από αυτό που έκανα πάντα.

Αγγελίες, βιογραφικό.

Αποτέλεσμα. 3 μήνες με ένα σωρό αγγελίες και σταλμένα βιογραφικά, όχι μόνο δεν μπορώ ούτε σε ημιαπασχόληση να πάω άλλα και ούτε αποθηκάριος.

 

Ερώτηση: Αφού γίνονται απολύσεις λόγω οικονομικών, γιατί καθημερινά βάζουν αγγελίες για θέσεις εργασίας;

Κι αφού βάζουν γιατί δεν πέρνουν έστω ένα τηλέφωνο για να πας να δώσεις μια συνεντευξούλα;

Εστειλα σε πάνω από 150 αγγελίες το βιογραφικό μου και πήγα σε 5-6 συνεντεύξεις.

 

ΠΑρηγόρησέ με.

Link to comment
Share on other sites

Ατιμωρισια. Φοροδιαφυγη. Διαφθορα. Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι. Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος.

 

Ας καταπολεμησουν αυτα κι ας αφησουν τα επιδοματα. Οταν φτανουμε σε μια κατασταση οπου δεν μπορουν καν να δωσουν αυξησεις (!) τοτε τα πραγματα ειναι ασχημα.

 

αυτα ειναι μεγαλη πληγη της οικονομιας της χωρας μας.

τα τελευταια χρονια εχει ανθησει. καταργησαν το σδοε κ πλεον εχει γινει ακομα χειροτερη η κατασταση.

 

η κριση υπαρχει κ θα μεγαλωνει.

το συστημα σε ολες τις δυτικες χωρες ηταν σαθρο. στηριζότανε στον πλαστικο χρημα. σε κοπανιστο αερα δηλαδη. για αυτο οι οικονομιες καταρρεουν.

οταν καποιος καταρεει, θα παρει κ τον διπλανο του.

αφου ολοι ηταν πανω σε ενα ψευτικο οικοδομημα, αυτοι που ηταν πιο ψηλα θα νιωσουν την καθοδο περισσοτερο.

 

γενικα η κριση θα κανει καλο. γιατι; επειδη θα φερει τον ανθρωπο να αντιληφθει την αξια των πραγματων. απο τον νεοπλουτισμο κ τον φραπε των 3εως 4,5ευρω, μεχρι την σπαταλη του νερου. μικρα καθημερινα πραγματα που πρεπει να γινονται με περισσοτερη ευσυνειδησία.

το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να ξαναχτισουμε το οικονομικο-κοινωνικο οικοδομημα με πιο σταθερες βασεις, αφου θα εχει γκρεμιστει το σαπιο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά απαιτεί η επανίδρυση ενός κράτους.

Πως ανακατασκευάζεις ένα κτίριο αν δεν το γκρεμίσεις πρώτα;

Ρίχνοντας ένα βάψιμο και λες ΅΄ έγινε ΣΑΝ καινούριο΅;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αφού γίνονται απολύσεις λόγω οικονομικών, γιατί καθημερινά βάζουν αγγελίες για θέσεις εργασίας;

Κι αφού βάζουν γιατί δεν πέρνουν έστω ένα τηλέφωνο για να πας να δώσεις μια συνεντευξούλα;

Εστειλα σε πάνω από 150 αγγελίες το βιογραφικό μου και πήγα σε 5-6 συνεντεύξεις.

 

ΠΑρηγόρησέ με.

 

Aντιλαμβάνομαι το πρόβλημά σου, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτό το παράδειγμα δείχνει ότι δεν υπάρχει κρίση (και μάλιστα σε παγκόσμια κλίμακα, για την οποία μιλάμε).

 

Και όχι, άλλο επιχείρημα, άλλο απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Για έναν άνεργο που βλέπει να ζητάνε οι επιχειρήσεις υπαλλήλους με την ίδια συχνότητα που έβλεπε και πέρυσι και πρόπερυσι αλλά με την διαφορά ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση έστω και για συνέντευξη σίγουρα κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Για έναν που έχει εξασφαλισμένα τα πτυχία του σίγουρα δεν υπάρχει κρίση.

Επίσης υπάρχει κρίση και για κάπιον που εργάζετε σε έναν τομέα όπου παρουσιάζετε κρίση.

 

Τώρα όπου κρίση βλέπε ανεργία. Το ίδιο δεν είναι άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όπου κρίση βλέπε ανεργία. Το ίδιο δεν είναι άλλωστε;

 

Όχι δεν είναι το ίδιο, αν και συνδέονται.

 

Για έναν άνεργο που βλέπει να ζητάνε οι επιχειρήσεις υπαλλήλους με την ίδια συχνότητα που έβλεπε και πέρυσι και πρόπερυσι αλλά με την διαφορά ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση έστω και για συνέντευξη σίγουρα κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Για έναν που έχει εξασφαλισμένα τα πτυχία του σίγουρα δεν υπάρχει κρίση.

Επίσης υπάρχει κρίση και για κάπιον που εργάζετε σε έναν τομέα όπου παρουσιάζετε κρίση.

 

Δε γνωρίζω την ελληνική αγορά εργασίας για να βρω απάντηση στο γιατί δεν υπάρχει ανταπόκριση στα βιογραφικά κτλ. Επίσης δε μου λες γιατί είδους δουλειά πρόκειται, ποιο κλάδο κτλ. Μπορώ να φανταστώ ότι για να μην υπάρχει ανταπόκριση δεν υπάρχει και πραγματική ανάγκη για εργαζόμενους. Ίσως απλά ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα.

 

Εσύ δλδ τι συμπέρασμα βγάζεις, γιατί δεν υπάρχει ανταπόκριση, ποιος είναι αυτός ο λάκος;

 

Άλλο θέλω να σε ρωτήσω όμως. Με βάση αυτή λοιπόν την πολύ συγκεκριμένη εμπειρία έβγαλες συμπέρασμα ότι η κρίση σε παγκόσμιο επίπεδο είναι φτιαχτή;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάνω στον τομέα της Πληροφορικής.

 

Αυτή είναι προσωπική εμπειρία που με κάνει καχύποπτο.

Εγώ παρακολουθώ το Sbc καθημερινά για 5-10 λεπτά, να διαβάσω διάφορα νέα που ανακοινώνονται.

Επειδή το παρακολουθούσα μήνες πριν από τον Οκτώβρη, έβλεπα ότι δεν υπήρχε κάποιο στοιχείο το οποίο έδειχνε ότι μπορούσε να επέλθει κάποια οικονομική παγκόσμια δυσχέρεια.

Ξαφνικά εμφανίστηκε μια ωραία πρωία αυτή η κρίση.

Αν παρακολούθησες τα νέα που βγαίναν σχετικά με τα οικονομικά των επιχειρήσεων θα τρελενόσουσαν. Όλες οι επιχειρήσεις, 8 στις 10 τουλάχιστον, δήλωναν κέρδη ενώ μόνο 2 ή 3 δήλωναν ζημίες.

Οι τράπεζες,διότι από εκεί προήλθαν όλα, δήλωσαν αρκετά δισεκατομμύρια ευρώ καθαρά κέρδη.

Ξαφνικά όλες πτώχευσαν. Ως δια μαγείας όλες κυβερνήσεις βρήκαν μερικά δις ή και τρις ακόμη για να τις στηρίξουν.

Και μετά βγαίνει το αγροτικό. Και βλέπω έναν υπουργό στο έλεος μια Ε.Ε. να ψάχνετε να βρίσκει σαν βρεγμένη γάτα μερικά ευρώ να στηρίξει. Και με τα χίλια ζόρια(!) - άκουσον άκουσον- βρήκαν 0,5 δις.

Εντάξει. Τώρα αν είναι πραγματική όλη αυτή η κρίση τότε κι εγώ είμαι ο Νίο που έκανα το λάθος να πάρω το μπλε(;) χαπάκι.

 

Απλά φίλε gmac δεν έχεις ακόμη ανοίξει το μυαλό σου. Και για να ανοίξεις το μυαλό σου θα πρέπει πρώτα να μάθεις να βλέπεις.Και για να μάθεις να βλέπεις, θα πρέπει να γνωρίζεις και να αναλύεις τις φράσεις των κυρίων εκπροσώπων των κρατών λέξη προς λέξη.

Εσυ πολύ φοβάμαι, και μακάρι να σφάλω, ότι έχεις αναπαυθεί στην ατάκα του Αντώναρου "με κάλυψε η προηγούμενη δήλωση".

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάνω στον τομέα της Πληροφορικής.

 

Αυτή είναι προσωπική εμπειρία που με κάνει καχύποπτο.

Εγώ παρακολουθώ το Sbc καθημερινά για 5-10 λεπτά, να διαβάσω διάφορα νέα που ανακοινώνονται.

Επειδή το παρακολουθούσα μήνες πριν από τον Οκτώβρη, έβλεπα ότι δεν υπήρχε κάποιο στοιχείο το οποίο έδειχνε ότι μπορούσε να επέλθει κάποια οικονομική παγκόσμια δυσχέρεια.

Ξαφνικά εμφανίστηκε μια ωραία πρωία αυτή η κρίση.

 

Λυπάμαι, αλλά σε βρίσκω ανενημέρωτο. Από το καλοκαίρι του 2007 μιλούσαμε για κρίση (βέβαια τότε μιλούσαμε για credit crunch και δεν είχαμε ακόμα μπει σε recession). Δεν ξέρω από που ενημερώνεσαι, αλλά όλα τα σοβαρά ΜΜΕ έκαναν αναφορές από τότε. Με μια απλή αναζήτηση στο internet θα βρεις και πηγές.

 

Τώρα αν εσύ ξύπνησες μια ωραία πρωία του Οκτώβρη του 2008 και ανακάλυψες την κρίση μάλλον δε θα πρέπει να κατηγορείς κάποια παγκόσμια συνωμοσία των ΜΜΕ.

 

Το Sbc δεν ξέρω τι είναι.

 

 

Αν παρακολούθησες τα νέα που βγαίναν σχετικά με τα οικονομικά των επιχειρήσεων θα τρελενόσουσαν. Όλες οι επιχειρήσεις, 8 στις 10 τουλάχιστον, δήλωναν κέρδη ενώ μόνο 2 ή 3 δήλωναν ζημίες.Οι τράπεζες,διότι από εκεί προήλθαν όλα, δήλωσαν αρκετά δισεκατομμύρια ευρώ καθαρά κέρδη.

 

Το παράξενο ακριβώς που είναι; Οι επιχειρήσεις είχαν κέρδη όλα αυτά τα χρόνια. Υπερκέρδη θα μπορούσε να πει κανείς. Όταν ξεκίνησε το credit crunch και κόπηκαν οι πιστώσεις και το χρήμα στην αγορά, λογικό δεν είναι τα κέρδη να αρχίσουν να μειώνονται και να έχουμε ζημιές.

 

Ξαφνικά όλες πτώχευσαν.

 

Καθόλου ξαφνικά. Η κρίση ξεκίνησε (έγινε ορατή καλύτερα) το καλοκαίρι του 2007. Το φθινόπωρο του 2007 η αγγλική Northern Rock κρατικοποιήθηκε για να γλυτώσει από την κατάρρευση. Η Lehman στην Αμερική πτώχευσε ακριβώς ένα χρόνο αργότερα. Από εκεί και πέρα πήραν όλα την κάτω βόλτα, αλλά τίποτα δεν ήταν τόσο ξαφνικό όσο το περιγράφεις.

 

Ως δια μαγείας όλες κυβερνήσεις βρήκαν μερικά δις ή και τρις ακόμη για να τις στηρίξουν.

 

Καθόλου μαγικά. Για να βρεθούν όλα αυτά τα δις η Αμερικανική και η Αγγλική κυβέρνηση (πχ) έχουν δανειστεί απίστευτα ποσά και τα ελλείματά τους έχουν φτάσει στο ταβάνι.

 

Απλά φίλε gmac δεν έχεις ακόμη ανοίξει το μυαλό σου. Και για να ανοίξεις το μυαλό σου θα πρέπει πρώτα να μάθεις να βλέπεις.Και για να μάθεις να βλέπεις, θα πρέπει να γνωρίζεις και να αναλύεις τις φράσεις των κυρίων εκπροσώπων των κρατών λέξη προς λέξη.

 

Ευτυχώς υπάρχετε κι εσείς οι ανοιχτόμυαλοι να μας ανοίγετε κι εμάς τα μυαλά. Τι κι αν δε γνωρίζετε καν τα βασικά facts (πχ το πως/πότε ξεκίνησε η κρίση η οποία δε θεωρείς ότι υφίσταται).

 

Εσυ πολύ φοβάμαι, και μακάρι να σφάλω, ότι έχεις αναπαυθεί στην ατάκα του Αντώναρου "με κάλυψε η προηγούμενη δήλωση".

 

Μιλάω εδώ και τόσα ποστς για τις παγκόσμιες συνθήκες. Πουθενά δεν έχω αναφερεί συγκεκριμένα στην Ελλάδα, οπότε που στο καλό κολλάει πάλι ο Αντώναρος;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα άρθρο (Αύγουστος 2008) που περιγράφει τα γεγονότα από το καλοκαίρι του 2007 και μετά, πολύ πριν "την ωραία πρωία τον Οκτώβρη του 2008" που ίσως ξύπνησε το Star και ο ΑΝΤ1.

 

http://www.guardian.co.uk/business/2008/aug/05/northernrock.banking

 

Θα βρεις άπειρες τέτοιες πηγές στο ιντερνετ αν είσαι διατεθειμένος να ανοίξεις λίγο τα μάτια σου (αλλά ξέχασα, εγώ είμαι ο στενόμυαλος).

Link to comment
Share on other sites

@Lospsi: Εφερες για παράδειγμα την Αγγλία. Αυτό που έχει η Αγγλία (έλλειψη φοροδιαφυγής, διαφθορας κ.α.) είναι αυτό που θέλουμε για την πατρίδα μας.

Το ότι Κάποιες χώρες το κατάφεραν αρκετοί Έλληνες πιστεύουν ότι στην Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει με τίποτα.

Το ακριβώς αντίθετο. Όταν οι εκπροσωποι του κράτους παρανομούν ή δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά τι περιμένεις να κάνει ο απλός πολίτης;

 

Φίλε chris79 επιβεβαιώνεις αυτό που λέω ότι σαν απλοί πολίτες πετάμε το μπαλάκι και ταυτόχρονα το μερίδιο ευθύνης που μας αντιστοιχεί στους εκπρόσωπους του κράτους. Και οι εκπρόσωποι του κράτους ήταν απλοί πολίτες κάποτε! Μπήκανε στην πολιτική και αμέσως τους έπιασε η ασθένεια της διαφθοράς? Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

fabo114 μια χαρά τα λες... αλλά...

Ατιμωρισια - Πρέπει να ξέρω ότι θα με τιμωρήσουν για να μην κάνω κάτι εκτός νόμου (σαν τα μωρά).

Φοροδιαφυγη - Εννοείται ότι θα κλέψω το κράτος αφού με κλέβει κάθε φορά π%EOxβ©σE( φ@|.| βz€€_eP―ΒM3ει από ΟΛΟΥΣ το φακελάκι πχ στα νοσοκομεία τότε τι θα κάνουν οι γιατροί?

Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι - Να μάθουμε σαν πολίτες ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι εκεί για έναν σκοπό και δεν χρειάζονται λάδωμα (διαφθορά).

Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος - Εδώ σαν πολίτες δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Προσλαμβάνουμε άλλους γι αυτή την δουλειά.

 

Έχουμε μάθει να ζούμε σε μία κοινωνία που για έναν περίεργο λόγο φοβόμαστε να αλλάξουμε. Η Αγγλία είναι (ήταν) μία από τις πιο πλουσιότερες χώρες... γιατί? Εκεί από μόνοι τους οι Άγγλοι δηλώνουν τα πάντα, πληρώνουν όλους τους φόρους... φαινόμενα φοροδιαφυγής δεν υπάρχουν (ή έστω είναι απειροελάχιστα γιατί εκεί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δουλεύουν χωρίς λάδωμα). Θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον αλλά το μόνο που κάνουμε είναι να κρίνουμε και να κατακρίνουμε το παρόν. Πετάμε το μπαλάκι λες και εμείς σαν απλοί πολίτες είμαστε αθώοι!

 

αυτά...

 

edit - Μην βλέπετε ειδήσεις στην τηλεόραση όσο πιο τραγικό είναι το δ3ει από ΟΛΟΥΣ το φακελάκι πχ στα νοσοκομεία τότε τι θα κάνουν οι γιατροί?

Μη υπαρκτοι ελεγκτικοι μηχανισμοι - Να μάθουμε σαν πολίτες ότι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι εκεί για έναν σκοπό και δεν χρειάζονται λάδωμα (διαφθορά).

Κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος - Εδώ σαν πολίτες δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Προσλαμβάνουμε άλλους γι αυτή την δουλειά.

 

Έχουμε μάθει να ζούμε σε μία κοινωνία που για έναν περίεργο λόγο φοβόμαστε να αλλάξουμε. Η Αγγλία είναι (ήταν) μία από τις πιο πλουσιότερες χώρες... γιατί? Εκεί από μόνοι τους οι Άγγλοι δηλώνουν τα πάντα, πληρώνουν όλους τους φόρους... φαινόμενα φοροδιαφυγής δεν υπάρχουν (ή έστω είναι απειροελάχιστα γιατί εκεί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δουλεύουν χωρίς λάδωμα). Θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον αλλά το μόνο που κάνουμε είναι να κρίνουμε και να κατακρίνουμε το παρόν. Πετάμε το μπαλάκι λες και εμείς σαν απλοί πολίτες είμαστε αθώοι!

 

αυτά...

 

edit - Μην βλέπετε ειδήσεις στην τηλεόραση όσο πιο τραγικό είναι το δελτίο τόσο μεγαλύτερη ακροαματικότητα.

 

Ακριβως ετσι ειναι. Φυσικα και ευθυνομαστε εμεις οι ιδιοι για ολα αυτα.

Οι μεγαλυτεροι εχουν βολευτει στο συστημα ή νομιζουν πως δε μπορει να αλλαξει τιποτα. Το ιδιο γινεται και με τους νεους... οι περισσοτεροι μπαινουν στη λογικη αυτη και τελικα βολευονται στο συστημα.

 

«Φταινε οι πολιτικοι, ειναι ψευτες και ανικανοι»... ολοι περιμενουν ενα θαυμα που θα τους σωσει χωρις να χρειαστει να αλλαξουν τιποτα στη ζωη τους!

Θα γινει το θαυμα, θα ερθει ο Χαρι Ποτερ... και μετα θα συνεχισουμε οτι καναμε μεχρι τωρα. :rolleyes:

 

Και μετα απ' οσα εγιναν το Δεκεμβρη, ο κοσμος συνεχιζει στο ιδιο βιολι.

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρημα=απόδειξη. Απόδειξη δυστυχώς γιόκ.

Αλλά ένα παράδειγμα πάνω στην καθημερινότητά μου μπορώ να σου δώσω.

Πέρυσι είμουν άνεργος. Οπότε τι άλλο μπορούσα να κάνω από το να ψάχνω δουλειά. Έστελνα κάθε μέρα το βιογραφικό μου σε αγγελίες για θέση εργασίας. Τηλέφωνα πολλά. Συνεντεύξεις αρκετές κάθε βδομάδα. Αγγελίες ένα σωρό.

Το καλύτερο που βρήκα, ημιαπασχόληση.

 

Φέτος δυστυχώς, πάλι άνεργος. Ας όψετε η κρίση.

Τι άλλο μου μένει να κάνω εκτός από αυτό που έκανα πάντα.

Αγγελίες, βιογραφικό.

Αποτέλεσμα. 3 μήνες με ένα σωρό αγγελίες και σταλμένα βιογραφικά, όχι μόνο δεν μπορώ ούτε σε ημιαπασχόληση να πάω άλλα και ούτε αποθηκάριος.

 

Ερώτηση: Αφού γίνονται απολύσεις λόγω οικονομικών, γιατί καθημερινά βάζουν αγγελίες για θέσεις εργασίας;

Κι αφού βάζουν γιατί δεν πέρνουν έστω ένα τηλέφωνο για να πας να δώσεις μια συνεντευξούλα;

Εστειλα σε πάνω από 150 αγγελίες το βιογραφικό μου και πήγα σε 5-6 συνεντεύξεις.

 

ΠΑρηγόρησέ με.

 

Κοίτα να δεις, όταν λέμε οικονομική κρίση, δεν μιλάμε για πάτωμα 100%, αλλιώς θα είχαμε σφαχτεί. Ανάλογα τον κλάδο μιλάμε 5-20% πτώση και στο σύνολο της παγκόσμιας οικονομίας, αντί για ανάπτυξη 5% έχουμε συρρίκνοση 1%. Ακούς για 1000άδες απολύσεις, αλλά δεν είναι τίποτα μπροστά στις τόσες θέσεις εργασίας που υπάρχουν. Απλά σε κάποιους κλάδους όπως η αυτοκινητοβιομηχανία η πτώση είναι μεγαλύτερη.

Με κάθε κρίση φεύγουν οι αδύναμοι, αλλά ταυτόχρονα δημιουργούντε και κανούργιες ευκαιρίες για τους έξυπνους που θέλουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση και την γενικότερη κάθαρση. Οπότε είναι εύλογο οτι ενώ κάποιοι απωλύουν κόσμο, κάποιο άλλοι προσλαμβάνουν. Οπότε δεν πέρνουν όλοι τον κατήφορο, κάποιοι άλλοι κάνουν αυτήν την περίοδο χρυσές δουλιές.

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά το οτι υπάρχουν ένα σορό αγγελίες και το οτι στέλνεις βιογραφικό, δεν σημαίνει οτι θα σε προσλάβει κάποιος σίγουρα. Ίσως το βιογραφικό σου δεν είναι αρκετά ανταγωνιστικό. Για κάποιον που έχει δημοσιεύσει μια αγγελία και έχει δεχτεί 300 βιογραφικά, δεν είναι δυνατόν να τους καλέσει όλους για συνέντευξη μιας και είναι τρομερά χρονοβόρο. Από τους 300 θα ξεκαθαρίσει 10 βιογραφικά για συνέντευξη και στο τέλος θα επιλέξει μεταξύ 2-3 που θα του κάνουν εντύπωση. Έτσι είναι τα πράγματα, ο ανταγωνισμός ήταν και είναι πολύ έντονος. Δουλειές υπάρχουν, απλά επειδή επιβιώνουν πλέον οι ποιο δυνατές εταιρίες, πλέον αναζητούν και καλύτερους υπαλλήλους.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και μην αποητέυεσαι.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

@ chris79

 

Μια διευκρίνηση, για να μην παρεξηγήσεις τα λεγόμενά μου. Ότι υπάρχει παγκόσμια οικονομική κρίση η οποία ακουμπάει και την Ελλάδα, υπάρχει.

 

Τώρα, το αν αυτή η κρίση χρησιμοποιείται ως άλλοθι και ως δικαιολογία για προβλήματα της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας για τα οποία φταίει το κακό μας το κεφάλι και μόνο (ανεξαρτήτως κρίσης), αυτό είναι άλλο θέμα. Και είναι σίγουρα κάτι που συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό.

 

Αυτό όμως δε μπορεί να σημαίνει ότι η κρίση είναι φτιαχτή και όλα είναι ψέμματα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...