Jump to content

Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?  

97 members have voted

  1. 1. Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?

    • Όχι, η οικονομία είναι εξασφαλισμένη είναι μια παροδική κρίση
      12
    • Είναι κρίση αλλά όχι τόσο σημαντική όσο του 1929
      31
    • Οδηγούμαστε σε οικονομικό κραχ σαν του 1929
      13
    • Η κρίση είναι πιο σύνθετη και με μεγαλύτερα δομικά στοιχεία άρα κ χειρότερη
      35
    • Και τι με νοιάζει εμένα;
      6


Recommended Posts

Aυτό ακριβώς είναι η υπερκατανάλωση. :worry:

 

Αντί να πάρω ένα αυτοκίνητο των €20.000 που είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες, πέρνω ένα των €30.000 (κι αναγκάζομαι να δανειστώ υπέρμετρα).

 

OK...πασο :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα posts των 2 τελευταίων σελίδων μεταφέρθηκαν εδώ μιας και δεν είχαν καμία θέση στο συγκεκριμένο thread που έχει να κάνει με την οικονομική κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Ανδημοσιεύω εδώ ένα αρθρο του Αλ.Παπαχελά από την Καθημερινή

 

Η αλήθεια για την οικονομία

Του Aλεξη Παπαχελα

 

Αναρωτιέμαι καμιά φορά πώς θα αντιδράσουμε, ως κοινωνία, όταν μας χτυπήσει κανονικά το τσουνάμι της διεθνούς οικονομικής κρίσης. Αν με τα πρωτοβρόχια της κρίσης, που ούτε καν τα έχουμε ακόμη νιώσει, μπαίνουμε σε μια λαϊκιστική υπερδιέγερση, τι θα συμβεί τη στιγμή της αλήθειας; Είναι πραγματικά εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει στις μέρες

Διαβάστε το υπόλοιπο κείμενο

μας. Πριν οι άνθρωποι χάσουν τις δουλειές τους, πριν εκποιηθούν τα σπίτια τους, αρχίζει ένας διαγωνισμός λαϊκισμού από κυβέρνηση και αντιπολίτευση.

 

Από τον κ. Αθανασόπουλο θέλουμε να μην απολύσει κανέναν, να μη δανειστεί (που δεν θα μπορεί), να μην κάνει «Ολυμπιακή» τη ΔΕΗ και να μην αυξήσει τα τιμολόγια. Από τον κ. Αράπογλου πάλι θέλουμε επίσης να μην απολύσει κανέναν, να μειώσει τα επιτόκια, να χαρίσει τα δάνεια σε όσους μπορεί, να μη διώξει τους θεσμικούς ξένους επενδυτές του και να μη ρίξει έξω την τράπεζά του, που είναι πλέον μια μεγάλη ιδιωτική εταιρεία και μόνο. Θέλουν δηλαδή οι πολιτικοί μας, ανεξαρτήτως κόμματος, να τετραγωνίσουν τον κύκλο. Ελα όμως που αυτό δεν γίνεται. Το πρόβλημα είναι πως κανείς, μα κανείς, εκ των πολιτικών δεν θέλει να μιλήσει με πραγματικά στοιχεία και να πει στον κόσμο την αλήθεια. Η χώρα είναι υπερχρεωμένη, κινδυνεύει να μην μπορεί να δανειστεί άλλο ή να αναγκαστεί να δανειστεί με πολύ ακριβούς όρους.

 

Ο μέσος πολίτης αρχίζει και αντιλαμβάνεται ότι κάτι πάει στραβά, αλλά ακόμα το περιώνυμο spread των ελληνικών ομολόγων δεν σημαίνει κάτι απτό γι' αυτόν.

 

Από την άλλη, κανείς δεν τον έχει προετοιμάσει για να ακούσει την αλήθεια: πως δηλαδή η χώρα πρέπει να σφίξει τα λουριά, να κόψει τη σπατάλη σε κρίσιμους τομείς, να γίνει πιο παραγωγική και ανταγωνιστική, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να διατηρηθεί το σημερινό τεχνητό βιοτικό της επίπεδο. Η κυβέρνηση όμως έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια πολιτικής ανοχής και το οικονομικό της επιτελείο έχει χάσει την αξιοπιστία του, τελεία και παύλα.

 

Η αξιωματική αντιπολίτευση πάλι πίστεψε στο δηλητηριώδες «ώριμο φρούτο» και δεν έχει καμιά διάθεση να πει τα πράγματα με το όνομά τους, δυσφορώντας μάλιστα όταν ακούει τον Κώστα Σημίτη να το κάνει.

 

Οταν έχεις μία κυβέρνηση που μένει απαθής και απλά μετατρέπει τις τράπεζες και τη ΔΕΗ σε «σάκο του μποξ» και μια αντιπολίτευση που χαϊδεύει απλά τα αυτιά της κοινής γνώμης, είναι μαθηματικώς βέβαιο πως η κοινή γνώμη θα βρεθεί εντελώς απροετοίμαστη απέναντι σε μια εξαιρετικά δύσκολη και έκτακτη κατάσταση. Αν μάλιστα προσθέσουμε σε αυτό το μείγμα την απίστευτη ανικανότητα των ελληνικών μέσων ενημέρωσης να χειριστούμε τα σοβαρά θέματα χωρίς λαϊκισμούς και απλουστεύσεις, τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα.

 

Το βέβαιο είναι πως οι σοβαροί άνθρωποι, που έχουν γνώση τόσο της διεθνούς όσο και της εγχώριας οικονομικής συγκυρίας, ανησυχούν βαθύτατα. Και καταλήγουν σε ένα βασικό και επείγον συμπέρασμα: η χώρα χρειάζεται τώρα, σήμερα, αξιόπιστο οικονομικό επιτελείο που -πριν από όλα τα άλλα- θα πει την αλήθεια στον κόσμο, έστω και αν αυτή συμπεριλαμβάνει καταγραφή των πρόσφατων τραγικών λαθών και παραλείψεων

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο Παπαχελάς ζει ακόμη στην Ουάσιγκτον!!! Τώρα τα ανακάλυψε αυτά?

Πόσο πια να σφίξει το ζωνάρι ο κόσμος, πόσο?

Δεν μας αγγίζει τόσο πολύ η κρίση, γιατί εδώ και 30 χρόνια είμαστε σε συνεχή κρίση, με τα πάνω και τα κάτω της. Τι άλλο να πάθουμε; Δεν θα απολυθεί κανένας (στην πραγματικότητα λίγοι σε σχέση με τις άλλες χώρες και οι περισσότεροι έχουν απολυθεί ήδη) γιατί η βιομηχανία απλά δεν υπάρχει, η βιοτεχνία έχει μετακομίσει σιγά σιγά από τις αρχές του '90 αλλού. Δεν παράγουμε τίποτα. Δεν μηδενίζω, η παραγωγή μας είναι κοντά στο μηδέν (υπάρχουν εξαιρέσεις).

  • Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι/ελεύθεροι επαγγελματίες ζούμε για να τρέφουμε τους δημοσιους, οι οποίο κακοπληρώνονται, αλλά στην ουσία γι' αυτό που παράγουν (ελάχιστες εργατοώρες πραγματικής εργασίας) χρυσοπληρώνονται. Δεν θέλω να απολυθεί κανένας δημόσιος, απλά να δουλεύουν, πραγματικά, ουσιαστικά. Αν δε, ναι να πάρουν πόδι... αλλά ποιος θα το κάνει; Ποιός έχει το θάρρος να το κάνει; Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη! Ναι, φυσικά, όταν αυτός δουλεύει.
  • Το κράτος αδυνατεί να εισπράξει φόρους, εισφορές από αυτούς που έχουν. Το ξέρουμε όλοι. Αλλού γιατί μπορούν; Πουθενά δεν είναι τέλεια, αλλά μπορούν κατά πολύ περισσότερο απ' ότι εδώ.
  • Δεν υπάρχει σεβασμός στους νόμους, πρώτος και κυριότερος παραβάτης το Ελληνικό Δημόσιο και τα ΔΕΚΟτσιράκια του.

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν έχει να κάνει με την Ευρώπη και την οικονομική κρίση, εδώ δυστυχώς είμαστε ακόμη πάρα μα πάρα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα, από τα απλά καθημερινά μέχρι τα πιο σύνθετα.

Όταν θα δω, έναν να πάει φυλακή επειδή έκλεψε το Δημόσιο (δηλαδή όλους μας), έναν να απολυθεί επειδή δούλευε συνολικά 3 μέρες το μήνα (δεν υπερβάλω έχω 2-3 παραδείγματα κοντινά), έναν απόλυση και φυλακή και αφαίρεση άδειας άσκησης επαγγέλματος δια παντός (μηχανικό/γιατρό/δικηγόρο κλπ.) τότε, ίσως τότε κάτι θα πάει καλύτερα.

Μετά το παραπάνω όνειρο, ξυπνώντας διαπιστώνω ότι στην παρούσα φάση δεν υπάρχει κανένας στο πολιτικό προσκήνιο, και τονίζω κανένας μα κανένας που να μου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να τα κάνει.

Ώσπου οι συνθήκες να τον φέρουν μπροστά αυτόν τον άγνωστο, θα κολυμπάμε στα σκατά (μεταφορικά και κυριολεκτικά (Ψυττάλεια)):(

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο Παπαχελάς ζει ακόμη στην Ουάσιγκτον!!! Τώρα τα ανακάλυψε αυτά?

Πόσο πια να σφίξει το ζωνάρι ο κόσμος, πόσο?

Δεν μας αγγίζει τόσο πολύ η κρίση, γιατί εδώ και 30 χρόνια είμαστε σε συνεχή κρίση, με τα πάνω και τα κάτω της. Τι άλλο να πάθουμε; Δεν θα απολυθεί κανένας (στην πραγματικότητα λίγοι σε σχέση με τις άλλες χώρες και οι περισσότεροι έχουν απολυθεί ήδη) γιατί η βιομηχανία απλά δεν υπάρχει, η βιοτεχνία έχει μετακομίσει σιγά σιγά από τις αρχές του '90 αλλού. Δεν παράγουμε τίποτα. Δεν μηδενίζω, η παραγωγή μας είναι κοντά στο μηδέν (υπάρχουν εξαιρέσεις).

  • Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι/ελεύθεροι επαγγελματίες ζούμε για να τρέφουμε τους δημοσιους, οι οποίο κακοπληρώνονται, αλλά στην ουσία γι' αυτό που παράγουν (ελάχιστες εργατοώρες πραγματικής εργασίας) χρυσοπληρώνονται. Δεν θέλω να απολυθεί κανένας δημόσιος, απλά να δουλεύουν, πραγματικά, ουσιαστικά. Αν δε, ναι να πάρουν πόδι... αλλά ποιος θα το κάνει; Ποιός έχει το θάρρος να το κάνει; Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη! Ναι, φυσικά, όταν αυτός δουλεύει.
  • Το κράτος αδυνατεί να εισπράξει φόρους, εισφορές από αυτούς που έχουν. Το ξέρουμε όλοι. Αλλού γιατί μπορούν; Πουθενά δεν είναι τέλεια, αλλά μπορούν κατά πολύ περισσότερο απ' ότι εδώ.
  • Δεν υπάρχει σεβασμός στους νόμους, πρώτος και κυριότερος παραβάτης το Ελληνικό Δημόσιο και τα ΔΕΚΟτσιράκια του.

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν έχει να κάνει με την Ευρώπη και την οικονομική κρίση, εδώ δυστυχώς είμαστε ακόμη πάρα μα πάρα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα, από τα απλά καθημερινά μέχρι τα πιο σύνθετα.

Όταν θα δω, έναν να πάει φυλακή επειδή έκλεψε το Δημόσιο (δηλαδή όλους μας), έναν να απολυθεί επειδή δούλευε συνολικά 3 μέρες το μήνα (δεν υπερβάλω έχω 2-3 παραδείγματα κοντινά), έναν απόλυση και φυλακή και αφαίρεση άδειας άσκησης επαγγέλματος δια παντός (μηχανικό/γιατρό/δικηγόρο κλπ.) τότε, ίσως τότε κάτι θα πάει καλύτερα.

Μετά το παραπάνω όνειρο, ξυπνώντας διαπιστώνω ότι στην παρούσα φάση δεν υπάρχει κανένας στο πολιτικό προσκήνιο, και τονίζω κανένας μα κανένας που να μου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να τα κάνει.

Ώσπου οι συνθήκες να τον φέρουν μπροστά αυτόν τον άγνωστο, θα κολυμπάμε στα σκατά (μεταφορικά και κυριολεκτικά (Ψυττάλεια)):(

 

+1...διαφωνω μονο σε αυτο που υπογραμμιζω...

 

και επισυναπτω σχετικο link...

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100036_10/12/2005_166390

 

..ΥΓ...προσφατα εμαθα (και ειδα το εκκαθαριστικο γιατι ΔΕΝ το πιστευα) απο πολυ κοντινο μου προσωπο...35 χρονων....υπαλληλος σε ΔΕΚΟ...απολυτηριο Λυκειου με μετρια αγγλικα χωρις διπλωμα και με βασικες γνωσεις υπολογιστων....βγαζει καθαρα 45.000 ευρω τον χρονο :wacko:.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς εμείς έχουμε το συγκριτικό πλεονέκτημα να ζούμε από το 80 και μετά σε καθεστώς μόνιμης (υποτιθέμενης?)κρίσης.Ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται.Όταν θα δούμε π.χ να κλείνουν αρκετά από τα χιλιάδες delivery,τη βαριά βιομηχανία της χώρας μας,τότε θα μπορούμε να μπορούμε να έχουμε μια ένδειξη ότι η κρίση στην χρηματαγορά χτύπησε και την πόρτα μας.
Link to comment
Share on other sites

α...και κατι αλλο....το ατομο που ανεφερα διοριστκε με μεσον... :lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και χειρότερα φίλε μου!

Γενικά, δεν είμαι της άποψης να παίρνει κάποιος λιγότερα επειδή παίρνουν οι άλλοι, αλλά να παίρνει ότι του αξίζει.

Επίσης για να μην αδικήσω κανένα δημόσιο, αυτός που κάνει σωστά τη δουλειά του, αμοίβεται ακριβώς το ίδιο με τον κοπρίτη. Και γιατί να δουλεύεις μετά; έχουν και δίκιο.

Πάντως τα πολλά λεφτά δεν χάνονται τόσο πολύ από μισθούς. Τουλάχιστον, κάποιος ζει καλά. Τα μεγάλα ποσά είναι από μίζες, αγορές π.χ. με 10πλάσιο κόστος από το κανονικό=====> στο Ελλάντα το λέμε κακοδιαχείρηση!! αλλού το λένε κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη.

Όταν θα δούμε π.χ να κλείνουν αρκετά από τα χιλιάδες delivery,τη βαριά βιομηχανία της χώρας μας

Απλά έγραψες....

 

α...και κατι αλλο....το ατομο που ανεφερα διοριστκε με μεσον...

ΟΧΙ δεν το πιστεύω, τι είναι αυτό που ξεστομίζεις, έχεις αποδείξεις;;;

Απόσπασπα από το γαιτανάκι: ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΝ-ΚΚΕ-ΛΑΟΣ-ΕΚΕ-ΜΕΚΕ-ΣΕΚΕ

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

+1...διαφωνω μονο σε αυτο που υπογραμμιζω...

 

και επισυναπτω σχετικο link...

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100036_10/12/2005_166390

 

..ΥΓ...προσφατα εμαθα (και ειδα το εκκαθαριστικο γιατι ΔΕΝ το πιστευα) απο πολυ κοντινο μου προσωπο...35 χρονων....υπαλληλος σε ΔΕΚΟ...απολυτηριο Λυκειου με μετρια αγγλικα χωρις διπλωμα και με βασικες γνωσεις υπολογιστων....βγαζει καθαρα 45.000 ευρω τον χρονο :wacko:.....

 

φίλε μου δεν είναι δημόσιος υπάλληλος ο κύριος απλά είναι πελάτης κάποιου άλλου κυρίου ...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν είναι δημόσιος υπάλληλος ο κύριος απλά είναι πελάτης κάποιου άλλου κυρίου ...

 

...δεν επιασα ακριβως τη εννοεις...

 

...αλλα παρομοιες περιπτωσεις υπαρχουν πολλες... :wacko:

 

...γνωμη μου ....πολλα λεφτα χανονται σε μισθους και πλεοναζον προσωπικο....και οχι μονο στις "μιζες".....υπαρχουν πολλα παραδειγματα...π.χ....ΟΣΕ, Ολυμπιακη κλπ....οπου το κονδυλι της μισθοδοσιας τους στραγγυζει :cry:....

 

απο την αλλη.....το δημοσιο (στην ελληνικη του εκδοση) ειναι η καλυτερη δεξαμενη ψηφοφορων, "συνδικαλιστων" και κομματοσκυλων :X....ειναι ενα αντιπαραγωγικο κατεστημενο χωρις ελεγχο που ναι μεν βολευει ολα τα κομματα αλλα βουλιαζει την χωρα εδω και πολλα χρονια...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ κατακρινουν το δημοσιο ,αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει κατι για να το αλλαξει...

 

+ ΟΛΟΙ θελουν να χωθουν........για να βολευτουν.... η μηπως κανω λαθος..?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν κανεις λαθος. Εξηγησαμε τους λογους παραπανω.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ κατακρινουν το δημοσιο ,αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει κατι για να το αλλαξει...

 

+ ΟΛΟΙ θελουν να χωθουν........για να βολευτουν.... η μηπως κανω λαθος..?

 

εμενα σε παρακαλω εξαιρεσε με :)....μου δοθηκε η ευκαιρεια και την εστειλα στο διαολο...γνωριζω και καποια ατομα που εκαναν το ιδιο....και θαρρω υπαρχουν πολλοι που δεν θα ηθελαν να ειναι στο δημοσιο με την τρεχουσα νοοτροπια....

 

...υπαρχει μια ελλαδα (εστω μικρη) που αντιστεκεται στην σηψη.....

 

..τωρα βεβαια...μπορει να ειμαστε κοροιδα....αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Exω μια απορια σχετικα με τις δηλωσεις του Κ. Μιχαλου, προεδρου του ΕΒΕΑ.

 

Ο Κ.Μιχαλος εξετασε το ενδεχομενο μειωσης του χρονου εργασιας, σε 12 μερες με αντιστοιχη μειωση του μισθου και των ενσημων, με τη λογικη οτι η μειωση του μισθου ειναι προτιμοτερη απο την απολυση. Ασχετα με το αν συμφωνει καποιος με τη λογικη της προτασης......εγω νομιζα οτι το ζητουμενο ειναι να κυκλοφορησει ρευστο στην αγορα ωστε να μπορει η οικονομια να ανακαμψει. Αυτο φυσικα δεν προκειτε να γινει οταν μειωνεται στο μισο ο μισθος μιας μεριδας ανθρωπων. Κανω καπου λαθος?

:confused:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι ακουμε απο το κ. Μιχαλο!!! Επειχηρηματιας ειναι και ευλογα σκεφτεται ετσι!!! Επειδη εχει μειωθει η ζητηση των προιοντων του, κανει περικοπες στους μισθους!! Η αγορα αποκλειεται να ανακαμψει! Αφου θα μειωθει η διαθεσιμη ποσοτητα χρηματος!! Το καλυτερο θα ητανε να δουλεψουν οι εργαζομενοι λιγοτερο, αλλα να μη μειωθουνε οι αμοιβες τους!! Και μολις ανακαμψει η αγορα, να δουλεψουν υπερωριες στην εκαστοτε επιχειρηση στην οποια εργαζονται, χωρις να πληρωθουν τις υπερωριες!! Κατι παρομοιο εκαναν στη Γερμανια καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες!!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Ο Κ.Μιχαλος εξετασε το ενδεχομενο μειωσης του χρονου εργασιας, σε 12 μερες με αντιστοιχη μειωση του μισθου και των ενσημων, με τη λογικη οτι η μειωση του μισθου ειναι προτιμοτερη απο την απολυση. Ασχετα με το αν συμφωνει καποιος με τη λογικη της προτασης......εγω νομιζα οτι το ζητουμενο ειναι να κυκλοφορησει ρευστο στην αγορα ωστε να μπορει η οικονομια να ανακαμψει. Αυτο φυσικα δεν προκειτε να γινει οταν μειωνεται στο μισο ο μισθος μιας μεριδας ανθρωπων. Κανω καπου λαθος?

:confused:

 

Έχεις ένα δίκιο, αλλά αν δεχτούμε τη λογική ότι κάποιες απολύσεις (ή και κλείσιμο καταστημάτων) είναι αναπόφευκτες, τότε ούτως η άλλως το συνολικό διαθέσιμο εισόδημα θα μειωθεί. Άρα η πρόταση του Μίχαλου (θεωρητικά - δεν ξέρω αν έχει άλλες προθέσεις) σκοπεύει να διαχειριστεί τη μείωση αυτή όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Οτι να ναι ακουμε απο το κ. Μιχαλο!!! Επειχηρηματιας ειναι και ευλογα σκεφτεται ετσι!!! Επειδη εχει μειωθει η ζητηση των προιοντων του, κανει περικοπες στους μισθους!! Η αγορα αποκλειεται να ανακαμψει! Αφου θα μειωθει η διαθεσιμη ποσοτητα χρηματος!! Το καλυτερο θα ητανε να δουλεψουν οι εργαζομενοι λιγοτερο, αλλα να μη μειωθουνε οι αμοιβες τους!! Και μολις ανακαμψει η αγορα, να δουλεψουν υπερωριες στην εκαστοτε επιχειρηση στην οποια εργαζονται, χωρις να πληρωθουν τις υπερωριες!! Κατι παρομοιο εκαναν στη Γερμανια καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες!!

 

Ρωτάς αν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα (τη ρευστότητα δλδ) να δουλεύουν με ουσιαστικά υπεράριθμο προσωπικό χωρίς όμως αντίστοιχη μείωση του μισθολογικού κόστους; Για 3-6-12 μήνες, όσο διαρκέσει η κρίση;

 

Άλλο η VW άλλο το συνοικιακό μαγαζί με ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο, αλλά αν δεχτούμε τη λογική ότι κάποιες απολύσεις (ή και κλείσιμο καταστημάτων) είναι αναπόφευκτες, τότε ούτως η άλλως το συνολικό διαθέσιμο εισόδημα θα μειωθεί. Άρα η πρόταση του Μίχαλου (θεωρητικά - δεν ξέρω αν έχει άλλες προθέσεις) σκοπεύει να διαχειριστεί τη μείωση αυτή όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Και παλι ομως, αν καποιος απολυθει θα παρει αποζημιωση και επιπλεον θα παρει το επιδομα ανεργιας, που ειναι για καποιον νεοπροσδιοριστο ο μισος βασικος μισθος, δλδ πιο πολλα απο οτι θα επερνε ενας πρωτοδιοριζομενος με 12 μερες εργασιας το μηνα. Gmac καταλαβα τι λες. Απλως αμφιβαλλω με την αποτελεσματικοτητα του μετρου οσων αφορα την διαχειρηση του διαθεσιμου εισοδηματος.

Δεν ηξερα παντως οτι για τις μικρομεσαιες επιχειρησεις στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι η κίνηση στην αγορά να επέλθει μέσω των επιδομάτων ανεργίας (που ούτως ή άλλων δεν πρόκειται να πάνε προς κατανάλωση αλλά τεσπα) τότε ας δώσει το κράτος τα ανάλογα χρήματα ως οικονομική ενίσχυση ή φορολογική μείωση ώστε να κινηθεί η αγορά. Στα ίδια καταλήγουμε :)

 

Δεν ηξερα παντως οτι για τις μικρομεσαιες επιχειρησεις στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα...

 

Κοίτα, οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες στην Ελλάδα πάντα έχουν τον τρόπο τους να υπερβάλλουν την κατάσταση. Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να φανταστώ ότι περνάνε και την καλύτερή τους φάση.

Link to comment
Share on other sites

Gmac γνωριζω καλα για τις μικρομεσαιες επιχειρησεις!! Ο πατερας μου διατηρει φαρμακειο, αλλα δεν απασχολει κανεναν υπαλληλο! Εχεις δικιο οτι οι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες οντως υπερβαλλουν καποιες φορες! Αλλα αν μειωθει το διαθεσιμο εισοδημα, δε θα εχουν οι καταναλωτες χρηματα για καταναλωση! Οποτε με τη περικοπη των μισθων δε κερδιζουμε, για να ανακαμψει η αγορα! Οντως μπορει οι μικρομεσαιες επιχειρησεις να μην εχουν την απαιτουμενη ρευστοτητα, για αυτο που ειπα! Θα μπορουσε ομως να υπαρξει κρατικη επιχορηγηση για αυτο που ειπα! Αντι να πανε δλδ τα 28 δισ. στις τραπεζες, να χρησιμοποιηθουν για το μετρο που ειπα! Γιατι αν πανε στις τραπεζες για μενα ειναι κοροιδια! Δεν ερωτηθηκαν οι τραπεζιτες αν εχουν τα χρηματα για να αυξησουν τα ΙΚ, στη τραπεζα! Κατα τη γνωμη μου τα εχουνε!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλά το θέμα της κρατικής ενίσχυσης στις τράπεζες όπως έγινε στην Ελλάδα είναι ένα άλλο ανέκδοτο.

 

Είμαι γενικώς λίγο επιφυλακτικός σε θέματα "επιδοτήσεων" κυρίως όταν αυτά δίνονται για να συντηρήσουν πεθαμένους κλάδους ή πεθαμένες επιχειρήσεις. Ας τα διοχετεύσουν μέσω επενδύσεων, μέσω αύξησης της κρατικής κατανάλωσης (όχι σπατάλης) και μέσω μείωσης της φορολογίας.

 

Αλλά δε νομίζω ότι την ανάκαμψη της αγοράς θα πρέπει να την περιμένουμε από το να συντηρούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις εργαζόμενους που δε χρειάζονται.

 

Κατά τα άλλα συμφωνούμε φίλε Johnfitsi.

 

PS: Το "υπερβάλλουν μερικές φορές" ήταν μάλλον understament. Τι μερικές φορές, συνέχεια γκρινιάζουν :p

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω να τους συντηρησουνε εννοω να μη μεινουν με μειωμενες αποδοχες και ανασφαλιστοι! Γτ δε θα υπαρχει οφελος στο να κινηθει η αγορα! Φυσικα δεν εννοω να δοθουν επιδοτησεις σε μια επιχειρηση που δεν εχει μελλον! Η οπως λες σε ενα κλαδο τελειωμενο (πχ κλωστουφαντουργιας)! Αυτο που λες για κρατικη καταναλωση δε ξερω πως μπορει να λειτουργησει σε επιπεσο μικρομεσαιων επιχειρησεων! Μου φαινεται λιγο δυσκολο! Αυτο που λες θα μπορουσε να τρεξει αν μιλαγαμε για αγροτικους συνεταιρισμους και τετοιες επιχειρησεις! Εγω παντως δεν ειμαι υπερ της μειωσης της φορολογιας! Γτ ετσι ναι μεν θα αυξηθει το διαθεισμο εισοδημα προς καταναλωση, αλλα μετα που θα εχουνε ηρεμησει λιγο πραγματα με τη κριση θα ξανααυξηθουν, αλλα το κρατος θα ειχε χασει μεγαλα ποσα! Και δεν νομιζω οτι στη παρουσα φαση συμφερει το κρατος να χασει! Γτ αν χρειαστει να αγορασει καμια τραπεζα (η οποια βαραει κανονι) η να χορηγησει μεγαλα ποσα στους πολιτες, που θα βρει τα χρηματα!

Τουλαζιστον ετσι υποθετω, δεν ειμαι και σιγουρος!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Τί τα ψάχνετε ρε παιδιά? πρόβα τζενεράλε ήταν. Το πολύ σε ένα χρόνο απο τώρα, ετοιμαστείτε για μεγάλη παγκόσμια ανάκαμψη, εκτός της Ελλάδας που θα το καταλαβει λίγο αργότερα όπως πάντα
Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου του αλληθές, όταν η Αμερική είπε οτι είναι μέσα 700 δις δολλάρια σύμφωνα με τις τράπεζες, ο Πούτιν είπε οτι σας αγοράζω με 708 δις δολλάρια. Η απάντηση την άλλη μέρα ήταν οτι τα βρήκαν τα χρήματα και δεν κλεινει καμία τράπεζα. Τυχαίο?
Link to comment
Share on other sites

Όλα προμελετημένα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι επιχειρήσεις κολοσοί δεν ήταν προετοιμασμένες. Ποιος ξέρει τι μελλοντικά σχέδια υπάρχουν για την οικονομία και τι εκπλήξεις μας περιμένουν τους κοινούς θνητούς!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...