Jump to content

Green laser pointer


psychoz125
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω εσάς που ξέρετε: Τί πρέπει να γράφει στα αγγλικά το laser, για να φαίνεται η δέσμη και όχι μόνο η κουκίδα?

 

η δεσμη ειναι βασικο να φαινεται σε green laser.

τωρα ανα φαινεται μονο η κουκιδα,2 πραγματα συμβαινουν..μειωμενη αποδοση(αλλαγη μπαταριας) η οτι το λειζερ ειναι μικρης δρασης 5mw!

επισης οσο ανεβαινεις σε mw θελεις και μεγαλη μπαταρια.,στην Ελληνικη αγορα δεν βρισκεις "αληθινο" 100αρι! εχω πιασει στα χερια μου 50αρι και ηταν πολυ διαφορετικο απο το δικο μου το 25αρ.η δεσμη ηταν πολυ εντονη και την φουσκα την εσπαγε μετα απο εκθεση 10 δευτερολεπτων.

στην θεση σου θα επαιρνα μονο απο εξωτερικο,γιατι τα περισσοτερα που κυκλοφορουν στην ελλαδα ειναι μαιμου.

τωρα απο 20αρι μεχρι και 50αρι ειναι ικανοποιητικο και με καλη αποδοση μπαταριας.παραπανω το θεωρω υπερβολη.

 

http://www.wickedlasers.com/support/index.php?_m=knowledgebase&_a=view

 

http://www.laserto.com/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οτι το λειζερ ειναι μικρης δρασης 5mw!

 

http://images.thinkgeek.com/action/large/210cd9d.jpg

 

# Range of approximately 9,000 ft (2600 m) in darkness

http://www.thinkgeek.com/gadgets/lights/5a47/

 

Και ερωτω...παιρνεις αυτο το "ισχυρο" green laser...κανεις για 10 λεπτα οτι κουνας το σπαθι σου α λα "jedi"...το ξανακανεις...το κανεις αλλες 2 ωρες...μετα που σε χρησιμευει?? (μη μου πειτε ειστε κηνυγοι)

 

http://www.saao.ac.za/~wpk/laser/index.html

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε και νέα χρήση πέρα από τους αστροφυσικούς,το είδα πριν μέρες με τα μάτια μου και κρίμα που δεν μπορούσα να το βιντεοσκοπήσω να το στείλω στα κανάλια.

Το είχε κάποιος μέσα σε αυτοκίνητο και "σημάδευε" εν κινήσει και βράδυ ταμπέλες,πινακίδες,άλλα αυτοκίνητα και πάει λέγοντας.Οι κλασσικοί επονομαζόμενοι κάγκουρες με την μουσική στο διαπασών απολαμβάνοντας το νέο τους παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Το είχε κάποιος μέσα σε αυτοκίνητο και "σημάδευε" εν κινήσει και βράδυ ταμπέλες,πινακίδες,άλλα αυτοκίνητα και πάει λέγοντας.Οι κλασσικοί επονομαζόμενοι κάγκουρες με την μουσική στο διαπασών απολαμβάνοντας το νέο τους παιχνίδι.

 

:lol::lol::lol:

 

 

τώρα μου έδωσες ιδέες. παιδιά είστε να προκαλέσουμε κανένα τροχαίο? :X:shifty::rolleyes:

 

πριν τρακάρω είδα ξαφνικα μια πράσινη λάμψη μέσα στα ματια μου....νόμιζα ότι ήταν κάτι εξωγήινο, ίσος και ufo.....φοβήθηκα για abduction, βλέπετε είμαι πωρωμένος με τα x-φίλες και ήταν το πρώτο που σκέφτηκα.....μήπως ήταν σημάδι από το θεο?

 

και μετά βλέπεις τους αστυνομικούς να κρατάνε ένα ζουρλομανδύα....axaxaxaxa έχω λιώσει λέμεμεμεμεμεμεμε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια εγω πηρα ενα με 35 ευρω απο περιπτερο απεναντι απτο μαγαζι REX στην Πανεπιστημιου. Πανω γραφει 30mW. Πρεπει να ναι καλο εχει παρει κανεις?

 

Σιγουρα απο εξωτερικο μπορεις να βρεις μεγαλυτερα σε μικροτερη τιμη αλλα απο ολες τις σελιδες αυτη η εδω http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1998 μου εκανε εντυπωση γιατι εχει 150mW μονο 39.87 δολλαρια!!! Τοσο φθηνα? Πως γινεται?!

 

 

Επισης το IR φιλτρο που λενε πως βγαινει? Διαβασα πριν απο τον Voltron οτι ενα 15mW μπορεις να το κανεις μεχρι 150mW αμα το βγαλεις! Ισχυει? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω πηρα ενα με 35 ευρω απο περιπτερο απεναντι απτο μαγαζι REX στην Πανεπιστημιου. Πανω γραφει 30mW. Πρεπει να ναι καλο εχει παρει κανεις?

 

Σιγουρα απο εξωτερικο μπορεις να βρεις μεγαλυτερα σε μικροτερη τιμη αλλα απο ολες τις σελιδες αυτη η εδω http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1998 μου εκανε εντυπωση γιατι εχει 150mW μονο 39.87 δολλαρια!!! Τοσο φθηνα? Πως γινεται?!

 

 

Επισης το IR φιλτρο που λενε πως βγαινει? Διαβασα πριν απο τον Voltron οτι ενα 15mW μπορεις να το κανεις μεχρι 150mW αμα το βγαλεις! Ισχυει? :wacko:

Μπορεις να το κανεις,αλλα το ρισκαρεις!! το ανοιγεις και μετα με γνωσεις ηλεκτρονικου βαζεις "καλαυ",στο yutube υπαρχουν βιντεο με ολη την διαδικασια μετατροπης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε τι @@ λέτε. ΤΟ IR φίλτρο είναι για την προστασία τον ματιών σας. "γιαυτο" και υπάρχει μέσα. τα φτηνά δεν έχουν τέτοιο γιατί και πουλάνε 150mw με 30 δολάρια
Link to comment
Share on other sites

τελικα μερικοι ανθρωποι οσο και να μεγαλωσουν μικρα παιδια παραμενουν........παιζουν με τα ματια και την υγεια των υπολοιπων ετσι για να παιξουν να νιωσουν παλι παιδια........

μονο ελλειψη σοβαροτητας ειναι αυτο και τιποτα αλλο.............

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια παρατηρηση! τα καλα 100mw laser δεν παιρνουν απλες αλκαλικες μπαταριες ΑΑΑ αλλα μπαταρια CR2!! και την βαζεις απο το πισω μερος της συσκευης.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια παρατηρηση! τα καλα 100mw laser δεν παιρνουν απλες αλκαλικες μπαταριες ΑΑΑ αλλα μπαταρια CR2!! και την βαζεις απο το πισω μερος της συσκευης.:)

 

file mou egw auto poz 3erw einai oti to 100 ri pou agorasa se tromazei!!!!!!opoios to eide phge kai agwrase. merikes fores talogia einai perita!!!

Link to comment
Share on other sites

file mou egw auto poz 3erw einai oti to 100 ri pou agorasa se tromazei!!!!!!opoios to eide phge kai agwrase. merikes fores talogia einai perita!!!

Αν σε "τρομαξε" αυτο που ειναι μετριας ποιοτητας,που να :blink: το αυθεντικο τι κανει!! :worry:

σε φορουμ που διαβαζω για laser τα αριστης ποιοτητας δουλευουν με μπαταρια CR2!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σε "τρομαξε" αυτο που ειναι μετριας ποιοτητας,που να :blink: το αυθεντικο τι κανει!! :worry:

σε φορουμ που διαβαζω για laser τα αριστης ποιοτητας δουλευουν με μπαταρια CR2!

 

δεν ισχύει αυτό που λες :)

 

:):):)

 

http://www.dragonlasers.com/catalog/Viper-Series-125mW-p-16163.html

 

The 125mW green laser burns and produces a clearly visible beam in ordinary lighting. I use rechargeable AAA batteries and I'm still on the first charge after lots of playing with the laser - battery life is truly excellent

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ισχυει για σενα..αλλα ετσι εχει το πραγμα.

Οι σωστες συσκευες laser δεν κοστιζουν 50-100ευρο!!

εδω 30αρι εχω αγορασει απο κινεζο και δεν εχει καμια σχεση με το 35αρι που εχω αγορασει απο σοβαρο μαγαζι.(εξωτερικο)

το 35mw το αγορασα στα 110 ευρο!! και το συγκρινα με 100mw "κινεζικο" και δεν εχει καμια σχεση..επισης καναμε και τεστ με το μπαλονι..και περιμενα να σκασει..αποτελεσμα να το σκασω εγω με μικροτερης δυναμης λειζερ.

επισης να σημειωσω οτι δεν ειπα οτι δεν παιρνουν απλες αλκαλικες μπαταριες ΑΑΑ,απλα τονισα οτι αμα παρεις πανω απο 100mw να παρεις η με μπαταρια ΑΑ η με CR2.

εκει θα δεις την διαφορα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ισχυει για σενα..αλλα ετσι εχει το πραγμα.

Οι σωστες συσκευες laser δεν κοστιζουν 50-100ευρο!!

εδω 30αρι εχω αγορασει απο κινεζο και δεν εχει καμια σχεση με το 35αρι που εχω αγορασει απο σοβαρο μαγαζι.(εξωτερικο)

το 35mw το αγορασα στα 110 ευρο!! και το συγκρινα με 100mw "κινεζικο" και δεν εχει καμια σχεση..επισης καναμε και τεστ με το μπαλονι..και περιμενα να σκασει..αποτελεσμα να το σκασω εγω με μικροτερης δυναμης λειζερ.

επισης να σημειωσω οτι δεν ειπα οτι δεν παιρνουν απλες αλκαλικες μπαταριες ΑΑΑ,απλα τονισα οτι αμα παρεις πανω απο 100mw να παρεις η με μπαταρια ΑΑ η με CR2.

εκει θα δεις την διαφορα.;)

 

δε θα πάτησες το link που σου έδωσα. αυτό το laser που είναι 125mw στοιχίζει

 

Price: US$299.99 (Euro 215.99)

 

δες λίγο το παρακάτω video και θα καταλάβεις ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=wdtBk8VIgPA

 

και όπως λέει στο video παίρνει AAA.

 

εσύ είπες αυτό

 

σε φορουμ που διαβαζω για laser τα αριστης ποιοτητας δουλευουν με μπαταρια CR2

 

και εγώ σου έφερα παράδειγμα αριστου laser που παίρνει AAA :p

Link to comment
Share on other sites

και ποιος λεει οτι το παραπανω ειναι αριστης ποιοτητας.:blink:

 

Οπως και να εχει,ο καθενας εχει την κριση του.

επισης τυγχαιο ειναι οι μεγαλη διαφορα τιμης που συναντας σε λειζερ με διαφορετικη τροφοδοσια!!

απαντησε μου σε'αυτο..??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και ποιος λεει οτι το παραπανω ειναι αριστης ποιοτητας.:blink:

 

δε το λέω αυθαίρετα. αυτοί το λένε

 

Since its creation in 2006 Dragonlasers has become a well established and famous brand name in the international laser market.

 

Our designers specialize in diode lasers and have over 15 years experience in manufacturing of solid state lasers. Dragon Lasers are not manufactured by normal workers with standard training. Our lasers are made by very experienced and highly qualified engineers in the best optronics workshops in China.

 

In last 12 years, the quality of our lasers has earned the acclaim of thousands of customers world wide. Dragon Lasers are top quality lasers from China at very low prices

 

http://www.dragonlasers.com/catalog/ABOUT-US-sp-16.html

 

 

επισης τυγχαιο ειναι οι μεγαλη διαφορα τιμης που συναντας σε λειζερ με διαφορετικη τροφοδοσια!!

απαντησε μου σε'αυτο..??

 

έχεις παράδειγμα? να καταλάβω τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

παραπανω τι σου λεω :rolleyes:

τα καλα λειζερ και σε πολλα mw θελουν ισχυρη ισχυ για να δουλεψουν.αυτη την ισχυ οι μπαταριες ΑΑΑ δεν μπορουν να σου την προσφερουν.αυτο προσπαθω να σου πω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παραπανω τι σου λεω :rolleyes:

τα καλα λειζερ και σε πολλα mw θελουν ισχυρη ισχυ για να δουλεψουν.αυτη την ισχυ οι μπαταριες ΑΑΑ δεν μπορουν να σου την προσφερουν.αυτο προσπαθω να σου πω.

 

σου είπε κανένας ότι αυτά που παίρνουν AAA δεν μπορούν να πάρουν και ΑΑ? ;)

 

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παίρνουν μονο AAA.

 

αριστης ποιότητας με AAA απλά δεν έχει best results. θέλω να πω ότι δεν είναι αυτό το κριτήριο για το αν είναι ποιοτικό το laser. οι κατασκευαστές στα sites σου αναφέρουν τα requirements και εκεί λένε AAA. τώρα μέσα στο χαρτί μπορεί να γραφουν ότι για best results βάλε ΑΑ τάδε μάρκας. με το δικό σου κριτήριο κάποιος δε θα αγόραζε το συγκεκριμένο laser επειδή θα νόμιζε ότι παίρνει μονο AAA. αυτό ήθελα να θίξω

Link to comment
Share on other sites

σου είπε κανένας ότι αυτά που παίρνουν AAA δεν μπορούν να πάρουν και ΑΑ? ;)

 

Τι αλλο θα ακουσω?? αυτο που λες δεν ισχυει!! και τα laser που εχω και το "μουφα" και το καλο μονο ΑΑΑ μπορω να βαλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα ακουσω?? αυτο που λες δεν ισχυει!! και τα laser που εχω και το "μουφα" και το καλο μονο ΑΑΑ μπορω να βαλω.

 

xm δε ξέρω....έτσι είχα διαβάσει σε ένα review :X

 

(εκτος αν έφαγε καταλάθος το A)

 

δεν είπα ότι γίνεται σε όλα αλλα μπορεί σε κάποια να ισχύει (με επιφύλαξη πάντα)

Link to comment
Share on other sites

xm δε ξέρω....έτσι είχα διαβάσει σε ένα review :X

 

(εκτος αν έφαγε καταλάθος το A)

 

δεν είπα ότι γίνεται σε όλα αλλα μπορεί σε κάποια να ισχύει (με επιφύλαξη πάντα)

Τωρα καπως το διορθωσες..:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...