Jump to content

Green laser pointer


psychoz125
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά προσοχή με τα lasers γιατί μπορεί να κάψετε τα ματια σας. άνω τον 5mw κάνει ανεπανόρθωτη ζημια στο μάτι. το πράσινο είναι 30% πιο δυνατό από το κόκκινο λόγο τον 532nm τις ακτίνας.

 

Class IIIa/3R lasers are usually up to 5 mW and involve a small risk of eye damage within the time of the blink reflex. Staring into such a beam for several seconds is likely to cause (minor) eye damage.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_laser#Laser_safety

 

επίσης να αγοράσετε από επίσημο πωλητή όχι από κινέζους.

 

http://www.felesmagus.com/pages/lasers-cheap.html

 

Aha! Here is another way for the unscrupulous to get away with selling what seems like a high-powered laser. If you take a cheap green 5mW pointer and remove the IR filters, you will still have 5mW of green light, but now you also have a lot (as much as over 100mW) of IR light as well! So you can sell your cheap green pointer, as a 50mW, 80mW, or even 100mW laser, make lots of money, and claim that you are not lying since it is in fact generating that much IR!

 

Ok sure, the weak green laser might burn pretty good because it's got all that IR in it. But it will only burn stuff good up close, because the IR isn't well-collimated. And you might be slowly and unknowingly losing your eyesight, every time you use the laser!

 

See, there are no pain receptors at the back of the eye. You can't see the IR so there is no blink response or aversion response. And the brain is very adept at compensating for partial vision loss, by filling in the blank spots with information from the opposite eye. Most people don't even know they're born with a 10 degree blind spot in both eyes (where the optic nerve enters) because the blind spot in the right eye is compensated with data from the left, and vice versa. So little bits and pieces of your vision might be slowly going away, permanently, and by the time you realize it, it is far too late to do anything! This is why having IR mixed in with your green laser is unsafe.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.dealextreme.com/products.dx/category.911

παιζει βεβαια να περασει κ τελωνειο μιας κ ειναι εκτος ε.ε.

παντως οι τιμες ειναι κατα πολυ φτηνοτερες των ελληνικων.

κ πανω απ ολα να τα αγοραζετε μονο αν ειστε αρκετα ωριμοι στα μυαλα:P

Link to comment
Share on other sites

απο ebay πρεπει να βγαινουν πολυ φτηνα..τα 50αρια..αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να τα παρει καποιος..
Link to comment
Share on other sites

Απο dealextreme να περασει τελωνειο δεν παιζει.!!!!!!!!!!!!!!

 

Μονο νταλικα δεν εχω παραγγειλει απο εκει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Απο dealextreme να περασει τελωνειο δεν παιζει.!!!!!!!!!!!!!!

 

Μονο νταλικα δεν εχω παραγγειλει απο εκει.

 

 

ειναι σιγουρο οτι θα περασει τελωνιο?και ποσο θα βαλουν πανω στην τιμη.

 

ξερει κανεις πως θα μπορεσω να κανω παραγγελια απο dealextreme εγω πχ θελω αυτο http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1998 μπορει να με βοηθησει καποιος αναλυτικα?

 

φιλε εσυ εχεις παρει απο εκει?τροπος πληρωμης?αντικαταβολη γινεται?α και πως να το ζητησω να ερθει?με Ems Air Mail?ti einai αυτα βασικα?

 

 

και κατι αλλο καποιοι εκει μεσα που το πηραν λενε πως δεν ειναι Αληθινο λειζερ.και καλυτερα να παρετε ενα Αληθινο.τι εννοουν ξερει κανεις?

 

Doesn't FEEL like a true laser because it is in fact, not a "TRUE" laser. Notice how the $ might be slightly more for the lasers indicated as "TRUE" compared to those not even for the same power output (mW). In otherwords, the beam divergence sucks.

ευχαριστω

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Απο dealextreme να περασει τελωνειο δεν παιζει.!!!!!!!!!!!!!!

 

Μονο νταλικα δεν εχω παραγγειλει απο εκει.

 

Σορρυ για το off topic αλλα αυτη ειναι ατακα !!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο καποιοι εκει μεσα που το πηραν λενε πως δεν ειναι Αληθινο λειζερ.και καλυτερα να παρετε ενα Αληθινο.τι εννοουν ξερει κανεις?

 

Doesn't FEEL like a true laser because it is in fact, not a "TRUE" laser. Notice how the $ might be slightly more for the lasers indicated as "TRUE" compared to those not even for the same power output (mW). In otherwords, the beam divergence sucks.

ευχαριστω

 

 

συγγνώμη το δικό μου post προηγούμενος το διάβασες? εκεί θα βρείς την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

 

οταν ειναι καποιος καθυστερημενος αυτα κανει

πολυ εξυπναδα να τυφλωνεις τον αλλο

Γιατι δεν τα απαγορευουν να τελειωνουμε ?

τι να πει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι καποιος καθυστερημενος αυτα κανει

πολυ εξυπναδα να τυφλωνεις τον αλλο

Γιατι δεν τα απαγορευουν να τελειωνουμε ?

τι να πει κανεις ?

 

είναι απαγορευμένα σε πολλές χώρες άνω τον 5mw

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_pointer#Regulations_and_misuse

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ευσταθει.

τα laser υπαρχουν εδω και χρονια και χρησιμοποιουνται απο φιλους της αστρονομιας,κυνηγων.

τωρα οτι πανω απο 50mw ειναι περιττο να το εχεις,συμφωνω απολυτα..αλλα οχι και απαγορευμενο,οταν υπαρχουν τοσα πολλα site που μπορεις να τα βρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ευσταθει.

τα laser υπαρχουν εδω και χρονια και χρησιμοποιουνται απο φιλους της αστρονομιας,κυνηγων.

τωρα οτι πανω απο 50mw ειναι περιττο να το εχεις,συμφωνω απολυτα..αλλα οχι και απαγορευμενο,οταν υπαρχουν τοσα πολλα site που μπορεις να τα βρεις.

 

καλά διάβασες το link που παρέθεσα? :X

 

επίσης γνωρίζεις ότι από 10mw και πάνω προκαλεί ζημια στο μάτι.

 

δε λες oups sorry :p

 

αν συμβεί ατύχημα τι θα γίνει? εξ απαλών ονύχων έχετε πάρει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

το οτι προκαλει βλαβες στα ματια,δεν παει να πει οτι ειναι απαγορευμενο.

αυτο που λες εσυ πρεπει να γινετε με σκοπιμη χρηση προς τα ματια του αλλου.

δεν ειναι τοσο "βλακες" μερικοι να παιζουν με την υγεια του αλλου..το οτι εγω εχω lazer 25mw τι παει να πει??? οτι το εχω για να βγαζω τα ματια των αλλων.

δεν σε καταλαβαινω τι εννοεις??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το οτι προκαλει βλαβες στα ματια,δεν παει να πει οτι ειναι απαγορευμενο.

αυτο που λες εσυ πρεπει να γινετε με σκοπιμη χρηση προς τα ματια του αλλου.

δεν ειναι τοσο "βλακες" μερικοι να παιζουν με την υγεια του αλλου..το οτι εγω εχω lazer 25mw τι παει να πει??? οτι το εχω για να βγαζω τα ματια των αλλων.

δεν σε καταλαβαινω τι εννοεις??

Εσύ μπορεί όχι,άλλοι εκατοντάδες ή χιλιάδες συνάνθρωποι μας,ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τότε έπρεπε να απαγορέψουν και τα κουζινομάχαιρα :)

 

δεν έχω δει κανένα στο δρόμο με κουζινομάχαιρο....

 

με laser όμως....

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλά όμως "ατυχήματα" πιστεύω έχουν γίνει όμως με κουζινομάχαιρα παρά με laser. Πάντως και εμένα με φοβίζει η ιδέα ότι "τυχαία" κάποιος μακάκας μπορεί να μου ρίξει με laser στα μάτια ακόμα και με 5mW. Ελπίζω στη λογική χρήση!
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλά όμως "ατυχήματα" πιστεύω έχουν γίνει όμως με κουζινομάχαιρα παρά με laser. Πάντως και εμένα με φοβίζει η ιδέα ότι "τυχαία" κάποιος μακάκας μπορεί να μου ρίξει με laser στα μάτια ακόμα και με 5mW. Ελπίζω στη λογική χρήση!

Και αμα βρεθει καποιος "μακακος" θα αντιδρασεις βαζωντας μπροστα τα χερια σου και κλεινωντας τα ματια σου.

εχουμε κανει ολοκληρο θεμα για τα laser!!! παντα υπηρχαν(σε μικροτερη εμβελεια) και παντα θα υπαρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και αμα βρεθει καποιος "μακακος" θα αντιδρασεις βαζωντας μπροστα τα χερια σου και κλεινωντας τα ματια σου.

εχουμε κανει ολοκληρο θεμα για τα laser!!! παντα υπηρχαν(σε μικροτερη εμβελεια) και παντα θα υπαρχουν.

 

θα το ξαναπώ. άνω τον 10mw δε σε σώζει αυτό

 

ξεστραβώσου και διάβασε

 

Class IIIa/3R lasers are usually up to 5 mW and involve a small risk of eye damage within the time of the blink reflex. Staring into such a beam for several seconds is likely to cause (minor) eye damage.

Class IIIb/3B can cause immediate severe eye damage upon exposure. Usually lasers up to 500 mW, such as those in cd and dvd burners.

Class IV/4 lasers can burn skin, and in some cases, even scattered light can cause eye and/or skin damage. Many industrial and scientific lasers are in this class

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_laser#Laser_safety

Link to comment
Share on other sites

Και αμα βρεθει καποιος "μακακος" θα αντιδρασεις βαζωντας μπροστα τα χερια σου και κλεινωντας τα ματια σου.

εχουμε κανει ολοκληρο θεμα για τα laser!!! παντα υπηρχαν(σε μικροτερη εμβελεια) και παντα θα υπαρχουν.

 

Αν διάβαζες παραπάνω εγώ τα υποστηρίζω. Με λάθος άνθρωπο τα έβαλες. :confused:

Link to comment
Share on other sites

BTW για τα κουζινομάχαιρα υπάρχει μεγάλη χρησιμότητα, για τα laser δεν μας έχετε πει ακόμα τι τα χρειάζεστε...
Link to comment
Share on other sites

Και αμα βρεθει καποιος "μακακος" θα αντιδρασεις βαζωντας μπροστα τα χερια σου και κλεινωντας τα ματια σου.

εχουμε κανει ολοκληρο θεμα για τα laser!!! παντα υπηρχαν(σε μικροτερη εμβελεια) και παντα θα υπαρχουν.

Αν είσαι αθλητής και επί 90 λεπτά στο ρίχνουν στα μάτια,τι κάνεις;

 

Τον τελευταίο καιρό,δεν έχω δει αγώνα χωρίς τα πρόσωπα των παικτών να είναι "πράσινα"... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και ερωτω...παιρνεις αυτο το "ισχυρο" green laser...κανεις για 10 λεπτα οτι κουνας το σπαθι σου α λα "jedi"...το ξανακανεις...το κανεις αλλες 2 ωρες...μετα που σε χρησιμευει?? (μη μου πειτε ειστε κηνυγοι)
:)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εσάς που ξέρετε: Τί πρέπει να γράφει στα αγγλικά το laser, για να φαίνεται η δέσμη και όχι μόνο η κουκίδα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...