Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις καποιο προγραμμα για διαχειρηση των εφαρμογων java? Γιατι θελω να απενεργοποιησω τα navikeys απο τα παιχνιδια java αλλα δεν μπορω να το κανω απο τη διαχειρηση εγκατεστημενων εφαρμογων στο 5800 μου γιατι κρασαρει και κλεινει μονο του, και η μονη λυση για να επανελθει ειναι το hard reset της σησκευης. πραγμα που δεν θελω να το κανω γιατι ποιος καθεται να ξανα περασει 100 εφαρμογες απο την αρχη...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει προσθέσει κανείς στο κινητό του τα παιχνίδια BoomShine & MoonLan? Στο κιν μου λέει πως είναι unsigned apps. Τι μπορεί να μου προκαλέσουν γενικά αυτές οι εφαρμογές?
PROUD TO BE A METALHEAD :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσθέσει κανείς στο κινητό του τα παιχνίδια BoomShine & MoonLan? Στο κιν μου λέει πως είναι unsigned apps. Τι μπορεί να μου προκαλέσουν γενικά αυτές οι εφαρμογές?

 

Σχεδον ολες οι σπασμενες εφαρμογες που θα βρεις ειναι unsigned. Οταν καποιος θελει να σπασει μια εφαρμογη θα πρεπει πρωτα να ανοιξει το .sis και οταν τελειωσει το ξανακλεινει για να μπορουμε να το κανουμε εγκατασταση. Κατα το κλεισιμο του αρχειου επειδη δεν εχει τα απαραιτητα πιστοποιητικα η εφαρμογη γινεται unsigned. Προχωρησε αφοβα στην εγκατασταση δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

 

Υ.Γ.

Για τα παιχνιδια υπαρχει επισημο θεμα αλλα η συγκεκριμενη ερωτηση αφορα και τις εφαρμογες για αυτο παραμενει οπως ειναι :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219842

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς τι δουλειά κάνουν οι προεγκατεστημένες εφαρμογές "Self service" και "Smart icon" στο 5800; Έχω την έκδοση της Vodafone.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Θα σας ρωτήσω κάτι και σας παρακαλώ να μου απαντήσετε γτ είναι μια απορία που δεν μπορω να λύσω. Στο myphone.gr είδα να λένε πως για να εγκαταστήσεις εφαρμογές χωρίς πιστοποιητικό (δηλ σπασμένες ή freeware) η μία λύση είναι: 1)να τις πιστοποιήσεις πλαστά ή 2) να είναι χακαρισμένο το κινητό σου. Δηλαδή οι εφαρμογές που βλέπω σε διάφορα φόρουμς και επισημαίνουν πως το κινητό σου πρέπει να είναι χακαρισμένο για να λειτουργήσουν μπορώ εάν θέλω να μην χακάρω το κινητό και απλά να πιστοποιήσω αυτη την εφαρμογη? Ευχαριστώ!
PROUD TO BE A METALHEAD :w00t:
Link to comment
Share on other sites

αποσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα υπαχουν 2 διαδικασιες...

 

η μια ειναι το χακαρεις και απο εκει και περα δεν εχεις προβλημα και δεν χρειαζονται υπογραφη...

και η αλλη ειναι δε το χακαρεις αλλα για καθε εφαρμογη unsign χρειαζεσαι να την υπογραψεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ρωτήσω κάτι και σας παρακαλώ να μου απαντήσετε γτ είναι μια απορία που δεν μπορω να λύσω. Στο myphone.gr είδα να λένε πως για να εγκαταστήσεις εφαρμογές χωρίς πιστοποιητικό (δηλ σπασμένες ή freeware) η μία λύση είναι: 1)να τις πιστοποιήσεις πλαστά ή 2) να είναι χακαρισμένο το κινητό σου. Δηλαδή οι εφαρμογές που βλέπω σε διάφορα φόρουμς και επισημαίνουν πως το κινητό σου πρέπει να είναι χακαρισμένο για να λειτουργήσουν μπορώ εάν θέλω να μην χακάρω το κινητό και απλά να πιστοποιήσω αυτη την εφαρμογη? Ευχαριστώ!

αποσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα υπαχουν 2 διαδικασιες...

η μια ειναι το χακαρεις και απο εκει και περα δεν εχεις προβλημα και δεν χρειαζονται υπογραφη...

και η αλλη ειναι δε το χακαρεις αλλα για καθε εφαρμογη unsign χρειαζεσαι να την υπογραψεις...

Είναι όπως τα είπε ο nothing. Υπάρχουν 2 τρόποι:

α) Βγάζεις πιστοποιητικό και υπογράφεις κάθε μια εφαρμογή ξεχωριστά και μετά να την περνάς στο κινητό σου

β) Βγάζεις πιστοποιητικό, υπογράφεις το HelloOX (αυτό κάνει την διαδικασία του hackαρίσματος) και από εκεί και πέρα περνάς όποια εφαρμογή θες στο κινητό σου και την κάνεις εγκατάσταση χωρίς να χρειάζεται να είσαι μπροστά από το pc ώστε να υπογράφεις την εφαρμογή πρώτα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι εφαρμογές που βλέπω σε διάφορα φόρουμς και επισημαίνουν πως το κινητό σου πρέπει να είναι χακαρισμένο για να λειτουργήσουν μπορώ εάν θέλω να μην χακάρω το κινητό και απλά να πιστοποιήσω αυτη την εφαρμογη? Ευχαριστώ!

 

Υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις οπου οταν κανεις εγκατασταση την σπασμενη εφαρμογη μετα πρεπει να προσθεσεις χειροκινητα ακομη ενα αρχειο (η να κανεις κατι αλλο) στους φακελους του συστηματος. Σε αυτη την περιπτωση η συσκευη πρεπει να ειναι χακαρισμενη. Αυτο μπορεις να το δεις στις πληροφοριες εγκαταστασης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παίδες. Έχει κάποιος εγκατεστημένο το QuickOffice στο 5800 του, δουλεύει όπως πρέπει ή με προβλήματα και αν τον βολεύει να γράφει με την συγκεκριμένη συσκευή? Η γραφή με το πενάκι (εννοώ όταν προσομοιώνει την γραφή σε χαρτί) αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες?

 

Είμαι μεταξύ 5800 και Ε75, κλείνω αρκετά προς το 5800 αλλά επειδή χρησιμοποιώ το QuickOffice αρκετά, παίζει σημαντικό ρόλο για την αγορά του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτησούλες!

 

1)Μπορώ να κάνω ανταλλαγή αρχειων με το φορητό και το κινητό μέσω wifi;

 

2)Έκανα εγκατάσταση το quick office (κατα τα γνωστά) και μου έλεγε να κάνω register..'Εκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτησούλες!

 

1)Μπορώ να κάνω ανταλλαγή αρχειων με το φορητό και το κινητό μέσω wifi;

 

Yπαρχει μια τετοια εφαρμογη. SymSync λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη εντυπωση με τις εφαρμογες...

χτες τελικα χακαρα το κινητο με την hellox 2.03 και επειδη τις ειχα κανει ηδη siged τις εφαρμογες τις εγκατεστησα ετσι...

 

1)εγκατεστησα καποιες απο τις εφαρμογες που ειναι στην πρωτη σελιδα γενικα

 

2)η εφαρμογη με το pencil κολλαγε το κινητο και μαλιστα πανω στην προσπαθεια να το ξεκολλησω εγινε κατι και μετα δεν μου ξεκλειδωνε αλλα τελικα με γρηγορες κινησεις το απεγκατεστησα και ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο.

 

3)το taskman αν και το εχω χακαρει το κινητο και παροτι το εχω κανει sign μου βγαζει trial 15 ημερων...y? (βεβαια δε ξερω αν απλα θα μεινει σαυτο μονιμα αλλα θα το τσεκαρω αυριο που θα εχουν περασει 1+ μερα. (και μου εχει επιλογες try / register)

 

4)οι εφαρμογες που μου αρεσαν και πολυ ευκολες στη χρηση τους ειναι οι : brightlight , nAlertMe , pnonetinfo , music launcher , folderplay , screensnap, handwrittingcalculator.

 

5)δεν εχω δοκιμασει ακομα το freeunrar για να δω πως ειναι

 

6)στο x-plore μουβγαζει unregistered version.

βεβαια λειτουργει κανονικα (αλλα εινα φυσιολογικο το unregistered?)

 

7)απεγκατεστησα γιατι ναι μεν ειχε λιγο πλακα αλλα δεν με ενθουσιασαν τις phonetorch και rottery dial

 

8 ) πιο χρησιμη για μενα απολες καθως δεν φοραω ρολοι και για να μην καταστρεψω το πληκτρο κλειδωματος :lol: ειναι η key lock clock καθως με βολεψε τρελα!!!

 

9) αυτη που δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει για να την κατανοησω τι μου δειχνει ειναι η energy profile καθως θα ηθελα να ξερω τι καταναλωση καθε εφαρμογης εστω και ενημερωτικα. (που θα παει θα το βρω πιστευω συντομα)

 

αυτα απο εμενα ετσι σαν ιδεα....

καλη συνεχεια σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Απλώς μη το παρακάνεις όπως εγώ ώστε να καθυστερεί το κινητό σου!!!

 

2. Στo NOKIA 5530 το pencil δούλεψε στην αρχή αλλά μετά απο λίγες ώρες άρχισε να μου κολλάει το κινητό... φαντάσου ότι πήγα απο το xplore και το έσβησα...

 

3. Το ότι το κάνεις sign δεν σημαίνει ότι είναι σπασμένο το πρόγραμμα.. Το sign το κάνεις για να σου πειτραπεί η εγκατάσταση στο κινητό σου και αφορά μόνο το κινητό σου.. Το ότι είναι trial θα πρέπει να βρεις ένα "κέϊτζεν" για να το ενεργοποιήσεις...

 

4. όντως πολύ καλές!!!

 

5. ψιλοάχρηστο να το έχεις στο κινητό, μιας και ότι περνάω στο κινητό το έχω αποσυμπιέσει..

 

6. αν δεν σε πειράζει να περιμένεις 3 δευτερόλεπτα, κατ'άλλα το πρόγραμμα και οι δυνατότητες του δεν αλλάζουν.

 

7. το rottary dial πάντως είναι κορυφή

 

8. θα το δοκιμάσω..

 

9. αυτό είναι tool για developers? ή μήπως δεν το κατάλαβα ούτε εγώ?

 

2)Έκανα εγκατάσταση το quick office (κατα τα γνωστά) και μου έλεγε να κάνω register..'Εκανα κάτι λάθος;

 

αν σου λέει όταν ανοίγει το πρόγραμμα ότι μένουν 1578456 μέρες για να λήξει, τότε όλα οκ μιας και λογικά δεν θα ζήσει κανείς μας για τόσο καιρό!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποιον εχει το quick office και θυμαται πω ειναι η διαδικασια να την πει διοτι αυτη που βρισκω που λετε εδω μεσα δε κανει κατι απλα μενει στο trial των 15 ημερων...

το εχω χακαρει το κακνω sign πεταω και τα αρχεια στο c/sys/bin αλλα τιποτα...

και επαννεκινηση εκανα αλλα επισης τιποτα...

 

με πμ οποιος μπορει για να μην υπαρχει προβλημα...

 

και για το sym sync επισης αν ξερει που να "κοιταξω"

Link to comment
Share on other sites

8 ) πιο χρησιμη για μενα απολες καθως δεν φοραω ρολοι και για να μην καταστρεψω το πληκτρο κλειδωματος :lol: ειναι η key lock clock καθως με βολεψε τρελα!!!

 

Tην εγκατέστησα κι εγώ την εφαρμογή αλλά τώρα κατάλαβα ότι όπως και όλες οι άλλες δεν έχει μόνιμα την ώρα παρά μόνο αν πατήσεις ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό το κουμπί του μενού σωστά;; κάτι ειναι κι αυτό βέβαια. Η δεύτερη απορία μου είναι αν έχεις sms, αναπάντητες δε σου δείχνει καμιά ένδειξη; εμενα οχι και ειναι βλακεια αυτο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

2)η εφαρμογη με το pencil κολλαγε το κινητο και μαλιστα πανω στην προσπαθεια να το ξεκολλησω εγινε κατι και μετα δεν μου ξεκλειδωνε αλλα τελικα με γρηγορες κινησεις το απεγκατεστησα και ολα επανηλθαν στο φυσιολογικο.

 

Μπορουσες να το κλεισεις οπως παρακατω και να το χρησιμοποιεις οποτε σου χρειαζεται :rolleyes:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2781622#post2781622

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Tην εγκατέστησα κι εγώ την εφαρμογή αλλά τώρα κατάλαβα ότι όπως και όλες οι άλλες δεν έχει μόνιμα την ώρα παρά μόνο αν πατήσεις ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό το κουμπί του μενού σωστά;; κάτι ειναι κι αυτό βέβαια. Η δεύτερη απορία μου είναι αν έχεις sms, αναπάντητες δε σου δείχνει καμιά ένδειξη; εμενα οχι και ειναι βλακεια αυτο

 

στην αρχη και εγω ετσι νομιζα οτι θαναι αλλα τελικα μονο οταν πατας το κεντρικο κουμπι ανοιγει αλλα και αυτο μια χαρα μου κανει καθως το προτιμαω απο το να το ξεκλειδωνω συνεχως.

επισης αφου το κλειδωνειη εφαρμογη το κινητο ειναι πολυ χρησιμο αν εγκαταστησεις το screensnap ωστε βαζεις το κουμπι του κλειδωματος για screenshots...

ενδειξη εννοεις οτι πχ πατας το κουμπι να δειξει την ωρα?

αν ναι οχι δεν εχει αλλα εξαλλου φαινεται απο το αναβοσβησμα του κεντρικου κουμπιου αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε απο πού μπορώ να κατεβάσω βίντεο για το 5800? 1η λύση κατεβάζω από το save2pc light και μετά το μετατρέπω σε mp4 30fps αλλά δεν παίζει. 2η λύση γράφω στο ανάλογο βίντεο του youtube στο λινκ του τη λέξη "link" πίσω από το youtube, και με βγάζει στην σελίδα για να το κατεβάω. Απο εκεί επιλέγω mp4 αλλά και πάλι το κιν δν μπορεί να το αναγνωρίσει.!!!!

 

ΤΙ πρέπει να κανω δηλαδη???

 

 

Ευχαριστω

PROUD TO BE A METALHEAD :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung i8910, πως μπορώ να βάλω ένα Ελληνο-Γερμανικό & Γερμανικό-Ελληνικό λεξικό. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ήδη εγκατεστημένο Αγγλικό-Γερμανικό & Γερμανικό-Αγγλικό λεξικό. Μήπως μπορώ να βάλω κάποιο πρόγραμμα-λεξικό της ΝΟΚΙΑ;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα...Παιδια θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν υπαρχει Windows Live Messenger για το Nokia 5530 XpressMusic κ αν ναι να μου δωσει καποιο link gia download τησ τελευταιας εκδοσης.Επισησ να ρωτησω αν χρεωνομαι κατι αν ειμαι συνδεμενοσ μεσω WLAN κ στελνω MSGs μεσω MSN.

Περιμενω καποια απαντηση,ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα...Παιδια θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν υπαρχει Windows Live Messenger για το Nokia 5530 XpressMusic κ αν ναι να μου δωσει καποιο link gia download τησ τελευταιας εκδοσης.Επισησ να ρωτησω αν χρεωνομαι κατι αν ειμαι συνδεμενοσ μεσω WLAN κ στελνω MSGs μεσω MSN.

Περιμενω καποια απαντηση,ευχαριστω..

 

Για msn εγω χρησιμοποιω το ebuddy.

Kατεβασε το απο εδω.

 

Oχι οτιδηποτε κανεις χρησιμοποιοντας το wlan δεν χρεωνεσαι. Ουτε στελνοντας μηνυματα στο msn δεν χρεωνεσαι μεσω wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Για msn εγω χρησιμοποιω το ebuddy.

Kατεβασε το απο εδω.

 

Oχι οτιδηποτε κανεις χρησιμοποιοντας το wlan δεν χρεωνεσαι. Ουτε στελνοντας μηνυματα στο msn δεν χρεωνεσαι μεσω wi-fi.

 

 

Εχει κ η Windows Live Messenger αλλα μπηκα στο site της nokia κ δεν βρηκα να ειναι συμβατο με το 5530,τουλαχιστον δε το εμφανιζε στη λιστα το συγκεκριμενο μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κ η Windows Live Messenger αλλα μπηκα στο site της nokia κ δεν βρηκα να ειναι συμβατο με το 5530,τουλαχιστον δε το εμφανιζε στη λιστα το συγκεκριμενο μοντελο...

 

Ναι υπαρχει και η επισημη εφαρμογη. Δοκιμασε καποια αλλη συσκευη. Το 5800 πχ δεν το εχει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει και η επισημη εφαρμογη. Δοκιμασε καποια αλλη συσκευη. Το 5800 πχ δεν το εχει?

 

Οχι ουτε το 5800 εχει..εχει καποια αλλα XpressMysic

Θα δοκιμασω καποιο απο τα αλλα τοτε.

Παντως αν ξερει καποιος κατι να κανει ενα reply please..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...