Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε το παρακατω κολπακι.. Δεν το εχω δοκιμασει στο 5800 :O

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=175435

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες, ξέρεται εαν υπάρχη κανένα πρόγραμμα που να ΜΗΝ μου βγάζει της φώτο στην Gallery? Γιατί θά βάλω πολλές και δέν θέλω να εμφανίζονται..

 

Εννοείς ότι θα μεταφέρεις φωτογραφίες από τον υπολογιστή σου στο 5800;

Αν ναι, τότε επίλεξέ τες όλες από τον Windows Explorer και μάρκαρέ τες ως κρυφές.

Έτσι όταν θα τις μεταφέρεις στο 5800, δε θα φαίνονται στην Έκθεση.

 

Το ίδιο βέβαια μπορείς να κάνεις και μέσα από το ίδιο το κινητό.

Θα χρησιμοποιήσεις έναν file explorer όπως ο X-plore και θα κάνεις το ίδιο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,γιατι με Photο browser και Photo flow δε μπορώ να δω όλες τις φωτο μου;Βλεπω μονο αυτες που εχω βγαλει εγω ή έχω πάρει από το παλιο μου κινητο...ΑΥτες που έχω πάρει από το πισι δεν τις εμφανίζει καν...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το nokia photo browser διαβάζει τις φωτο μόνο απο τον φακελο images και τους υποφακέλους του. Σε ποιον φακελο έχεις αποθηκεύσει τις φωτογραφίες που δεν αναγνωρίζει;

 

Άσε ανοιχτή την εφαρμογή και περίμενε γιατί μερικές φορές θέλει πολύ ώρα μέχρι να τις βάλει στην λίστα.

Εμένα δε μου αρέσει το handy taskman γιατί τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο, ακόμα και exit αν πατήσεις την επόμενη φορά που θα κρατήσεις πατημένο το κουμπί του μενού αυτό θα εμφανιστεί.

Μα αυτό είναι το νόημα της εφαρμογής. Να αντικαθιστά τον μαμίσιο task manager.

 

Εγώ έχω βάλει και τους δύο. Ο καθένας έχει τα πλεονεκτήματά του.

Link to comment
Share on other sites

 

Μα αυτό είναι το νόημα της εφαρμογής. Να αντικαθιστά τον μαμίσιο task manager.

 

Εγώ έχω βάλει και τους δύο. Ο καθένας έχει τα πλεονεκτήματά του.

 

Ο best έχει επιλογή για το αν θα ξεκινάει μονος του, ο άλλος θες δε θες τρέχει συνέχεια. Αυτό θέλω να πω αλλα φυσικά αυτά είναι γούστα. Εγω προσπαθώ να τρέχουν οσα λιγότερα procesess γίνεται στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο best έχει πάρα πολλές λειτουργίες και δυνατότητες αλλά το μεγάλο πλεονέκτημα του handy είναι οτι είναι πάρα πολύ απλός και τελικά, απίστευτα εύχρηστος.
Link to comment
Share on other sites

Όλες στον ιδιο φάκελο ειναι,σε αυτον που λες...Μάλιστα,αν επεξεργαστώ κάποια από τις φωτο που δε φαινονται και την αποθηκευσω στον ιδιο φακελο,η επεξεργασμενη εμφανιζεται!!!
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός τρόπος να βλέπεις ελληνικούς χαρακτήρες είναι να έχει επιλεγμένο το use system font. Απλά εγώ το είχα επιλεγμένο από την 1.30 οπότε μου εμφανιζόταν κανονικά τα ελληνικά και στην 1.31. Με το που αποεπέλεξα το use system font και σε εμένα δε μου εμφάνιζε τα ελληνικά ονόματα (εμφανίζονταν ???) Βέβαια χρησιμοποιώντας τα system font, η γραμματοσειρά είναι μικρότερη.

 

Ρε παιδία, που είναι αυτή η αναθεματισμένη επιλογή των system fonts; Από χθες προσπαθώ να την βρώ γιά να διορθώσω τα ???? και δεν την έχω ανακαλύψει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία, που είναι αυτή η αναθεματισμένη επιλογή των system fonts; Από χθες προσπαθώ να την βρώ γιά να διορθώσω τα ???? και δεν την έχω ανακαλύψει :mad:

Πήγαινε Menu > Tools > Configuration κ η επιλογή Use system fonts βρίσκεται κάτω από την επιλογή UI font size. Βάλε τικ στο κουτάκι και θα είσαι οκ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία, που είναι αυτή η αναθεματισμένη επιλογή των system fonts; Από χθες προσπαθώ να την βρώ γιά να διορθώσω τα ???? και δεν την έχω ανακαλύψει :mad:

menu->Tools->Configuration και τσέκαρε το Use system font (πρέπει να σκρολάρεις λίγο προς τα κάτω για να το δεις). :)

 

Edit...

stendor, πού να σε προλάβω με την dial-up που βρίσκομαι τώρα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

@ stendor & ostvarivanje,

αφού σας βεβαιώσω ότι φοράω τα γυαλιά μου και ότι πρόσφατα έχω πάει σε οφθαλμίατρο, σας ανακοινώνω :O ότι στην επιλογή menu στο τηλέφωνό μου (στο οποίο οι επιλογές αναγράφονται στα ελληνικά), δεν έχει επιλογή η οποία να μεταφράζεται σε tools, την οποία όταν επιλέξω να βγάζει μετά την επιλογή configuration. :(

Έχει επιλογή γιά "Εφαρμογές" και "Ρυθμίσεις". Μέσα σε αυτές δεν βλέπω κάτι που να αναλογεί σε configuration.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις την ελληνικη μεταφραση θα πρεπει να βαλεις Τικ στο:

Mενου\ Εργαλεια\ Διαμορφωση\ ..Χρηση γραμματοσειρας

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@ stendor & ostvarivanje,

αφού σας βεβαιώσω ότι φοράω τα γυαλιά μου και ότι πρόσφατα έχω πάει σε οφθαλμίατρο, σας ανακοινώνω :O ότι στην επιλογή menu στο τηλέφωνό μου (στο οποίο οι επιλογές αναγράφονται στα ελληνικά), δεν έχει επιλογή η οποία να μεταφράζεται σε tools, την οποία όταν επιλέξω να βγάζει μετά την επιλογή configuration. :(

Έχει επιλογή γιά "Εφαρμογές" και "Ρυθμίσεις". Μέσα σε αυτές δεν βλέπω κάτι που να αναλογεί σε configuration.

Αυτό που σου είπαμε με τον ostvarivanje, θα το βρεις μέσα στο X-Plore. Άνοιξε πρώτα την εφαρμογή κ μετά ακολούθησε την διαδρομή που σου είπαμε.

Κ όπως αναφέρει σωστά ο gianpithio, αν έχεις το Ελληνικό xplore ακολουθείς την αντίστοιχη διαδρομή που σου έδωσε.

 

Ορίστε και ένα screenshot

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σα να βγάζω κάποια άκρη. Επειδή έχω φορτώσει την μετάφραση στον explore δεν μπορώ να διαβάσω λόγω των ???? Άρα πρέπει να απεγκαταστήσω την μετάφραση, να ρυθμίσω τα fonts και να επανεγκαταστήσω την μετάφραση του explor στα ελληνικά. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς!!

Δεν είναι τίποτα δύσκολο.

Απλά μετονόμασε το φάκελο που περιέχει τη μετάφραση ώστε να μην το βρίσκει ο x-plore, κάνε τις απαραίτητες ρυθμίσεις και ύστερα επανέφερε το αρχικό όνομα του φακέλου ώστε να βρει ξανά το αρχείο μετάφρασης το πρόγραμμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, είμαι περίεργος να δώ τελικά, πόσα ένσημα πρέπει να κολλήσω μέχρι να διαμορφώσω όπως θέλω αυτό το τηλέφωνο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η πολύ απλά, πήγαινε στα τυφλά και, θα τα καταφέρεις χωρίς να απεγκαταστήσεις τα ελληνικά.

 

Άνοιξε την εφαρμογή, πάτα το αριτερό πλήκτρο και στην μπάρα που θα εμφανιστεί πάτα το τελευταίο βελάκι. Στην νέα μπάρα πάτα την πρώτη επιλογή. Τώρα μέτρα μέχρι το 7ο κουτάκι. Για να βεβαιωθείς οτι είσαι στο σωστό, τα πρώτα 4 έχουν κουτάκια, το επόμενο βελάκι, το επόμενο τίποτα και το 7ο κουτάκι. Κάνεις τικ στο κουτάκι και είσαι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλοι οι φίλοι θεωρούνται εξαίρετοι γιά την βοήθειά τους.

Όμως στον mirrorofsorrow χρωστώ ένα κέρασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το παρακατω κολπακι.. Δεν το εχω δοκιμασει στο 5800 :O

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=175435

 

Φτιάξε έναν κρυφό φάκελλο με το Χ-Plore και ρίχτες μέσα

 

Εννοείς ότι θα μεταφέρεις φωτογραφίες από τον υπολογιστή σου στο 5800;

Αν ναι, τότε επίλεξέ τες όλες από τον Windows Explorer και μάρκαρέ τες ως κρυφές.

Έτσι όταν θα τις μεταφέρεις στο 5800, δε θα φαίνονται στην Έκθεση.

 

Το ίδιο βέβαια μπορείς να κάνεις και μέσα από το ίδιο το κινητό.

Θα χρησιμοποιήσεις έναν file explorer όπως ο X-plore και θα κάνεις το ίδιο.

 

Ευχαριστώ παίδες!! Ήσασταν κατατοπιστικοί μπορώ να πω ;)

MY EVOLUTION ON PHONES

NOKIA 3310 --> MOTOROLA ..SOMETHING --> SONY ERICSSON T610 --> NOKIA 7610 --> NOKIA N70 --> NOKIA N73 --> NOKIA N73 M.E. --> SONY ERICSSON W950 --> NOKIA 6220 --> NOKIA 5800 --> SONY ERICSSON S500 --> SAMSUNG OMNIA 2 --> HTC HD2 --> GALAXY S2 --> SE W580i --> GALAXY S2 --> GALAXY NOTE --> GALAXY NOTE 3

Link to comment
Share on other sites

γεια κ χαρα σςς.μου δινετε ενα λινκ για το x-plore για nokia5800 κ πως μπορω να ξεκλειδωσω τα καναλια στο sptv?
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2776781#post2776781

Πάντως κ με μια απλή αναζήτηση θα το έβρισκες αμέσως.

Για το άλλο που ρώτησες δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με την εφαρμογή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το SPB TV, όταν το κατεβάζεις, υπάρχει και ένα αρχεικάκι με το serial, που το εισάγεις στην εφαρμογή και γίνεται πλήρης.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το 'Ρδιοφωνο διαδικτυο' απο κατεβασμα για το 5730 αν θυμαμαι καλα xpressmusic και παορτι εγακτασταθηκε κανονικα το εικονιδιο του δεν φαινεται πουθενα, φυσικα το απεγκατεστησα. Μια ερωτηση, εχω τα αρχεια για το Google maps αξιζει τον κοπο να το εγκαταστησω?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το 'Ρδιοφωνο διαδικτυο' απο κατεβασμα για το 5730 αν θυμαμαι καλα xpressmusic και παορτι εγακτασταθηκε κανονικα το εικονιδιο του δεν φαινεται πουθενα, φυσικα το απεγκατεστησα.

Δεν είναι συμβατό.

 

Μια ερωτηση, εχω τα αρχεια για το Google maps αξιζει τον κοπο να το εγκαταστησω?

Το google maps ως γνωστό χρειάζεται συνέχεια ενεργή σύνδεση πακέτων δεδομένων.

Ως εκ τούτου εάν δεν έχεις κάποιο προπληρωμένο πακέτο δεδομένων ή χρήση του είναι μάλλον απαγορευμένη...

Πάντως, αν θέλεις βάλτε τη για να τη δεις ως UI κλπ, δεν χάνεις τίποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για ραδιο χρησιμοποιειστε το Tunln.FM δεν ειναι κανενα σημαντικο προγραμμα αλλα κανει την δουλεια του εστω και λιγο :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...