Jump to content

Fringe (Fox)


YpNoS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ερωτήσεις από Season2:

 

 

1) O J.J. Abrams καταπιάνεται με την θεωρία των παράλληλων συμπάντων τα οποία είναι πολλά και όχι 2 όπως μας δείχνει στην σειρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί 2 και όχι πολυσύμπαντα?... εκτός αν εισάγει τέτοιες θεωρίες στον 3-4ο κύκλο.

 

2) Γιατι να μην θέλουν οι παρατηρητές να γυρίσει ο Πήτερ στον κόσμο του και να αποκατασταθεί η "ισοροπία" ενώ θεωρούν ότι η επιστροφή του μπορεί να φέρει το τέλος και των 2 συμπάντων. Φαντάζομαι η αυτονόητη απάντηση είναι ότι οι παρατηρητές γνωρίζουν ότι ο πραγματικός πατέρας του Πήτερ θέλει να τον χρησιμοποιήσει για να καταστρέψει το άλλο σύμπαν?

 

3) Σε κάποια στιγμή δεν είπαν ότι αν ο Πήτερ επιστρέψει στο κόσμο του μετά δεν μπορεί να ξαναφύγει?

 

 

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 651
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3 ερωτήσεις από Season2:

 

 

1) O J.J. Abrams καταπιάνεται με την θεωρία των παράλληλων συμπάντων τα οποία είναι πολλά και όχι 2 όπως μας δείχνει στην σειρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί 2 και όχι πολυσύμπαντα?... εκτός αν εισάγει τέτοιες θεωρίες στον 3-4ο κύκλο.

 

 

όχι δεν εισάγει άλλα παραλληλα σύμπαντα, παραμένουμε απλά στα δύο που ξέρεις. Τώρα το γιατί όχι περισσότερα ίσως για να τονίσει τη μοναδικότητα και τη σημασία του Peter, ο οποίος είναι ένας και τον "μοιράζονται" οι τύχες δύο universes. Από την άλλη (πέρα δηλαδή από το mythology της σειράς) θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο και για τον τηλεθεατή που θα πρέπει να ξεχωρίζει π.χ. τρεις διαφορετικές Oliviες και αντίστοιχους Walter κτλ.

 

 

2) Γιατι να μην θέλουν οι παρατηρητές να γυρίσει ο Πήτερ στον κόσμο του και να αποκατασταθεί η "ισοροπία" ενώ θεωρούν ότι η επιστροφή του μπορεί να φέρει το τέλος και των 2 συμπάντων. Φαντάζομαι η αυτονόητη απάντηση είναι ότι οι παρατηρητές γνωρίζουν ότι ο πραγματικός πατέρας του Πήτερ θέλει να τον χρησιμοποιήσει για να καταστρέψει το άλλο σύμπαν?

 

H αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η εύκολη απάντηση. Και αυτή είναι μια ερώτηση που έχει ειπωθεί πολλές φορές αλλά δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα για αυτούς, τα κίνητρά τους και κυρίως από ποιόν παίρνουν τις εντολές τους για να μπορούμε να υποθέσουμε με ασφάλεια. Δε νομίζω όμως πως

οι παρατηρητές μπλέκονται ιδιαίτερα στο να σώσουν ή να καταστρέψουν κάτι. Διατηρούν μια ισορροπία η οποία δεν πρέπει να διασπαστεί. H διάσωση του Peter ήταν μια "διόρθωση" ενός λάθους ή ίσως και να μην ήταν αυτή η διόρθωση αλλά ένα ακόμα λάθος. Who knows? Πάντως έχει μια λογική αυτό που λες για το ότι γνωρίζουν τα σχέδια του Walternate. Και πάλι όμως δε νομίζω πως αυτό ήταν το μεγαλύτερο θέμα. Νομίζω πως από τη στιγμή που ο Peter έφυγε από το άλλο σύμπαν και αυτό εξελίχθηκε ανεξάρτητα από εκείνον διαμορφώνοντας μια νέα ιστορία, φοβούνται πως η επιστροφή του σε αυτό θα δημιουργήσει προβλήματα και στους δύο κόσμους.

 

 

3) Σε κάποια στιγμή δεν είπαν ότι αν ο Πήτερ επιστρέψει στο κόσμο του μετά δεν μπορεί να ξαναφύγει?

 

Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλα που μου το θύμησες! Ποιο επεισόδιο είναι;
το νουμερο 8..που παρεπιμπτωντος ηταν πολυ καλο επεισοδιο και ανατρεπτικο για αλλη μια φορα .Αυτο που δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτη η σειρα να εχει χαμηλη τηλεθεαση στην αμερικη αναμεσα σε αλλες πατατες που κυκλοφορουν.τελικα γουστα ειναι αυτα
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού δεν την καταλαβαίνουν, τι να παρακολουθήσουν εκεί πέρα... :p

Πραγματικά πολύ καλό επεισόδιο!! 4η σεζόν και καταφέρνει να διατηρεί το ενδιαφέρον αμείωτο κ να εξελίσσει συνεχώς την ιστορία. Από τις καλύτερες σειρές εβερ!

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και το νεο... εχθες.... το ειδε κανεις;
Χάλια επεισόδιο με αργή εξέλιξη και info με το σταγονόμετρο...
Link to comment
Share on other sites

Τι; Το χθεσινό τα έσπασε για ακόμα μια φορά! Fringe ρε, η καλύτερη σειρά που παίζεται αυτή τη στιγμή!!! Η 4η σεζόν δεν υπάρχει, είναι απο άλλο σύμπαν... :p
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το καινούριο επεισόδιο είναι το καλύτερο μέχρι τώρα της 4ης σαιζόν!!!

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ετσι θα ειναι και τα υπολοιπα επισοδεια, μιας και προσπαθουν να κλεισουν τα κενα της ιστορια, γιατι φτανει στο τελος της. Λογικα αυτη θα ειναι και η τελευταια σεζον του. Το Fox θα κοψει αρκετες σειρες και το Fringe ειναι απο τις πρωτες που σκεφτοντε να κοψουν.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κρίμα πραγματικά είναι να κόβονται σειρές όπως το Fringe και να συνεχίζουν σειρές τύπου Two & a Half Men.

Και εκτός των άλλων είναι και μια από τις σπάνιες περιπτώσεις σειρών που ενώ ξεκίνησαν αδιάφορα και σχετικά μέτρια όσο περνάει ο καιρός γίνεται συνεχώς καλύτερη. Πραγματικά κρίμα.

 

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κρίμα πραγματικά είναι να κόβονται σειρές όπως το Fringe και να συνεχίζουν σειρές τύπου Two & a Half Men.

Και εκτός των άλλων είναι και μια από τις σπάνιες περιπτώσεις σειρών που ενώ ξεκίνησαν αδιάφορα και σχετικά μέτρια όσο περνάει ο καιρός γίνεται συνεχώς καλύτερη. Πραγματικά κρίμα.

 

Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά...

 

 

+1 :):):):)

 

Παιδιά έχουμε κάποιο νεότερο για τη σειρά? Πάντως το χθεσινό επεισόδιο (13ο) ήταν πραγματικά σούπερ..

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ακομη στο 4χ8...

που ρε παιδια ακουσατε οτι θα το κοψουν???:mad::mad::(

κριμα πραγματικα γιατι η σειρα οντως τα σπαει!

τοσο χαλια τα παει απο τηλεθεαση?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ακομη στο 4χ8...

που ρε παιδια ακουσατε οτι θα το κοψουν???:mad::mad::(

κριμα πραγματικα γιατι η σειρα οντως τα σπαει!

τοσο χαλια τα παει απο τηλεθεαση?

 

Τα νούμερα είναι απογοητευτικά... Διαβάζω σε sites που ασχολούνται με θέματα αμερικανικών σειρών ότι αυτή τη στιγμή με τα νούμερα που κάνει και δεδομένου ότι παίζει Παρασκευή βράδυ (που θεωρείται "νεκροταφείο" τηλεοπτικά), ακόμα και αν η εταιρεία παραγωγής του το δίνει στο FOX σχεδόν τσάμπα πάλι θα μπαίνει μέσα το FOX...

 

Δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση πάντως ακόμα, αλλά χωριό που φαίνεται...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν επιθυμώ να σταματήσει, αλλά κάπου το κούρασε με το σενάριο.

Στην αρχή υπήρχαν τα 2 χωριστά σύμπαντα.Μετά άρχισαν να συνεργάζονται.

Μετά ο Πήτερ χάθηκε και εμφανίστηκε σε άλλο σύμπαν που δεν έχει σχέση με τα 2 προηγούμενα.. :blink: Πλέον το έβλεπα μόνο για τις ανεξάρτητες ιστορίες και όχι τόσο για την στάνταρ ροή που είχε αρχίσει και θύμηζε LOST επικίνδυνα.

 

Υ.Γ. Πλέον ο JJ Abrams παίζει με το Alcatraz μπάλα.Αν και αυτό αρχίσει τα κουλά σενάρια, δεν το βλέπω ούτε εκείνο καλά.Μέχρι στιγμής καλά τραβάει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν επιθυμώ να σταματήσει, αλλά κάπου το κούρασε με το σενάριο.

Στην αρχή υπήρχαν τα 2 χωριστά σύμπαντα.Μετά άρχισαν να συνεργάζονται.

Μετά ο Πήτερ χάθηκε και εμφανίστηκε σε άλλο σύμπαν που δεν έχει σχέση με τα 2 προηγούμενα.. :blink: Πλέον το έβλεπα μόνο για τις ανεξάρτητες ιστορίες και όχι τόσο για την στάνταρ ροή που είχε αρχίσει και θύμηζε LOST επικίνδυνα.

 

Υ.Γ. Πλέον ο JJ Abrams παίζει με το Alcatraz μπάλα.Αν και αυτό αρχίσει τα κουλά σενάρια, δεν το βλέπω ούτε εκείνο καλά.Μέχρι στιγμής καλά τραβάει.

 

Εντάξει, όταν έχεις να κάνεις με sci-fi σειρές και κυρίως με τον Abrams, αυτά τα περιμένεις :p

Θεωρώ πάντως ότι ο 4ος κύκλος από το 7-8 επεισόδιο και μετά απέκτησε καλό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να βλέπω fringe και είμαι στα μέσα της 1ης σαιζόν.Ομολογουμένως πολύ καλή σειρά αν και η πρωταγωνίστρια λίγο αγγούρι.Μου χει σπάσει λίγο τα νεύρα όμως πώς πηδάνε από τη μια ιστορία στην άλλη και αφήνουν πολλές ιστορίες μισοάλυτες.Οπότε παιδιά εσείς που τη βλέπετε καιρό θέλω να ρωτήσω.Αλλάζει μετά η σειρά ή συνεχίζει σε αυτό το στυλ γιατί εκνευρίζομαι λίγο που όλο μένω με ερωτηματικά:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να βλέπω fringe και είμαι στα μέσα της 1ης σαιζόν.Ομολογουμένως πολύ καλή σειρά αν και η πρωταγωνίστρια λίγο αγγούρι.Μου χει σπάσει λίγο τα νεύρα όμως πώς πηδάνε από τη μια ιστορία στην άλλη και αφήνουν πολλές ιστορίες μισοάλυτες.Οπότε παιδιά εσείς που τη βλέπετε καιρό θέλω να ρωτήσω.Αλλάζει μετά η σειρά ή συνεχίζει σε αυτό το στυλ γιατί εκνευρίζομαι λίγο που όλο μένω με ερωτηματικά:wacko:

 

Aν αναφέρεσαι στην πρωταγωνίστρια, δυστυχώς όχι. Αγγούρι παραμένει. Κρίμα τόσο όμορφη κοπέλα να είναι τόσο...άχρωμη και άοσμη. :p

Αν και γενικά πρέπει οι δημιουργοί της σειράς (που έχουν κάνει και το Lost και το πρόσφατο Alcatraz) να αρέσκονται σε αγγούρια πρωταγωνίστριες γιατί και στο Alcatraz η κοπέλα που παίζει, δεν την παλεύει και ιδιαίτερα...

 

Πέρα από την πλάκα από τη 2η σεζόν και μετά η σειρά αλλάζει στυλ. Αν και διατηρεί μέχρι και σήμερα το "monster of the week" στυλάκι (δηλαδή κάθε βδομάδα μια ξεχωριστή υπόθεση που λύνεται ή έστω παραμένει άλυτη), από τη 2η και μετά η όλη ιστορία παίρνει άλλη τροπή και όλες οι παράξενες/παραφυσικές αυτές υποθέσεις μαθαίνουμε ότι πηγάζουν από κάπου και έκτοτε ξεκινάει ένα γενικότερο μυστήριο το οποίο συνεχίζεται μέχρι και σήμερα και ουσιαστικά περιβάλλει όλες τις υποθέσεις που έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί. Οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι: και αυτοί που θέλουν να βλέπουν ένα επεισόδιο χωρίς να πρέπει να έχουν δει ολόκληρη τη σειρά για να καταλάβουν τι γίνεται στο συγκεκριμένο, αλλά και αυτοί που τους αρέσει οι σειρές που παρακολουθούν να έχουν μια κεντρική ιστορία, γιατί οι σεναριογράφοι φροντίζουν να εμπλουτίζουν κάθε βδομάδα τη μυθολογία της σειράς.

 

Όσο για τα αναπάντητα ερωτήματα, αν και τα περισσότερα έχουν απαντηθεί - ή έστω έχουν προχωρήσει κάπως - μην ξεχνάς ότι η σειρά είναι του δημιουργού του Lost οπότε 100% απαντήσεις δεν πρόκειται να πάρουμε ποτέ. Αλλά αυτή είναι και η μεγαλύτερη μαγεία της σειρά, για εμένα. Όταν προσπαθείς να εξηγήσεις 100% το υπερφυσικό/παραφυσικό σε μια σειρά επιστημονικής φαντασίας, η σειρά χάνει το νόημα της.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χμ, γενικα θα ελεγα οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα οικειος με σειρες αυτου του στυλ, ουτε lost εβλεπα και γενικα η τελευταια παρομοια σειρα που εχω δει ηταν το x files πριν πολλα χρονια:p

 

Καταλαβαινω πως γενικα οταν μιλαμε για μεταφυσικο δε μπορει κανεις να ζητα απαντησεις σε ολα.Αυτο ομως που εννοω και που βλεπω μεχρι τα μεσα της σαιζον τωρα ειναι ερωτηματικα σχετικα με ανθρωπους και καταστασεις και πως σχετιζονται.Απ'οτι βλεπω καποιες παλιες υποθεσεις που αφησαν ερωτηματικα επανηρθαν σε επομενα επεισοδια και υπηρξε καποια κατανοηση.

 

Η σειρα παντως τα σπαει!Λατρευω Walter:D

Link to comment
Share on other sites

Χμ, γενικα θα ελεγα οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα οικειος με σειρες αυτου του στυλ, ουτε lost εβλεπα και γενικα η τελευταια παρομοια σειρα που εχω δει ηταν το x files πριν πολλα χρονια:p

 

Καταλαβαινω πως γενικα οταν μιλαμε για μεταφυσικο δε μπορει κανεις να ζητα απαντησεις σε ολα.Αυτο ομως που εννοω και που βλεπω μεχρι τα μεσα της σαιζον τωρα ειναι ερωτηματικα σχετικα με ανθρωπους και καταστασεις και πως σχετιζονται.Απ'οτι βλεπω καποιες παλιες υποθεσεις που αφησαν ερωτηματικα επανηρθαν σε επομενα επεισοδια και υπηρξε καποια κατανοηση.

 

Η σειρα παντως τα σπαει!Λατρευω Walter:D

Βασικά δεν έχει σχέση με μεταφυσικό (βλέπε supernatural) ούτε με εξωγήινους (βλέπε xfiles).

Είναι καθαρά sci-fi σειρά, προσπαθώντας (όσο γίνεται) να εξηγήσει επιστημονικά διάφορα παράξενα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βασικά δεν έχει σχέση με μεταφυσικό (βλέπε supernatural) ούτε με εξωγήινους (βλέπε xfiles).

Είναι καθαρά sci-fi σειρά, προσπαθώντας (όσο γίνεται) να εξηγήσει επιστημονικά διάφορα παράξενα.

Ναι οκ πλέον έπιασα το νόημα της σειράς..Μετά από πολύ κάψιμο έφτασα μέχρι το τελευταίο επεισόδιο που έχει παιχτεί:happy:

Πάντως είναι καταπληκτική σειρά, είναι κρίμα να τη κόψουν όταν έχουν τόσες άλλες βλακείες να συνεχίσουν για 7 και 8 seasons..

Υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το αν αυτή πρόκειται να είναι η τελευταία season?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ πλέον έπιασα το νόημα της σειράς..Μετά από πολύ κάψιμο έφτασα μέχρι το τελευταίο επεισόδιο που έχει παιχτεί:happy:

Πάντως είναι καταπληκτική σειρά, είναι κρίμα να τη κόψουν όταν έχουν τόσες άλλες βλακείες να συνεχίσουν για 7 και 8 seasons..

Υπάρχει κάποια ανακοίνωση για το αν αυτή πρόκειται να είναι η τελευταία season?

 

Ακόμα όχι, συνήθως τέτοιες αποφασεις τις παίρνουν προς τα τέλη της σεζόν και αν θυμάμαι καλά η σεζόν έχει ακόμα 7-8 επεισόδια. Πάντως δύσκολο να τη συνεχίσουν. Εκτός και αν το γεγονός πως σταμάτησε το Terra Nova που ήταν ακριβή παραγωγή, βοηθήσει αν και δύσκολο...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εχτες που διαβαζα παντως απο αμερικανικο σαιτ, ειναι πιθανο κατα 90% να παει για 5η.

ετσι ελεγαν,μακαρι.

:X
Link to comment
Share on other sites

εχουν αρχισει να εξιγουν αρκετα απο τα μυστηρια, γι αυτο εχουν αρκετο ενδιαφερον τα επισοδεια αυτα. παντος, πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει να τελειωσει η σειρα. αν γινει αυτο που πρεπει να γινει και γυρισει αυτος εκει που πρεπει να γυρισει, δεν εχει και πολλα για να το συνεχισουν και θα γινει πολλη κουραστικο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...