Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω ακομα μια ερωτηση παιδια:

Η συσκευη ειναι PPC?(που αν δεν κανω λαθος σημαινει pocket pc)

Ή κάτι άλλο?

Γιατι βρηκα την εφαρμογη που ζηταγα παραπανω και εχει 2 αρχεια .cab

Ενα για PPC και ειναι για SP(αληθεια SP τι σημαινει?)

Ποια απ'τις 2 εγκαθιστω?

Συγνωμη κ παλι για τις "αρχαριες" ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε ilka, νομίζω πως υπαρχουν 2 τροποι(τουλαχιστον τόσους ξερω εγω!!!Ενας είναι να πας Εναρξη>ρυθμίσεις>Σημερα>Στοιχεια και απο εκει να επιλέξεις αυτό που λέει messaging.

Ο άλλος ειναι να εγκαταστήσεις το spb mobile shell, το οποιο είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και να κάνεις παπάδες με αυτό!(προσωπικά προτιμώ τον δεύτερο τρόπο,έιναι λίγο κάπως μέχρι να το μάθεις αλλα θα σε βολέψει απίστευτα.)

 

Φίλε zaccki, η σύσκευη είναι όντως ppc, κάτι που σημαίνει ότι όποια εφαρμογή δεις ότι είναι για ppc θα τρέχει χωρίς πρόβλημα. Τώρα όσο αναφορά τα δυο είδη , δεν γνωρίζω ακριβώς την διαφορά.Θεωρητικά εφόσον είναι και τα δύο cab τρέχουν και τα δυο, εγω στην θέση σου όμως θα έκανα εγκατάσταση μόνο αυτό που λέει για ppc...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενα για PPC και ειναι για SP(αληθεια SP τι σημαινει?)

Ποια απ'τις 2 εγκαθιστω?

 

SP = SmartPhone, δηλαδή συσκευή χωρίς touch screen.

 

Η συσκευή σου όμως είναι PPC, άρα εγκαθιστάς την αντίστοιχη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω το HD αρκετό καιρό τώρα και σκέφτομαι να του αλλάξω τη rom. Απο ότι βλ'έπω στο σχετικό μενού, εχω την 1.14.401.3 - 24/10/08. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής :....

1. Πόσο... αρχαία είναι η rom αυτή εννοώντας βασικά αν θα δω μεγάλες αλλαγές με την αναβάθμιση?

2. Απ'οτι εχω καταλάβει μετα την αναβάθμιση θα πρέπει να ξαναβάλω όλα τα προγράμματα που εχω τώρα μέσα?

3. Επειδή διαβάζω συχνά για δίαφορες rom, ποιά μου προτείνετε να βάλω?

4.τι είναι αυτό που λέει στην καρτέλα που αναφέρει την έκδοση της rom , που λέει έκδοση ραδιοεπικοινωνίας και έκδοση πρωτοκόλλου?

5. Ποία η διαφορά μεταξύ update και rom upgrade που υπάρχει στο επίσημο site?Σβήνουν και τα δύο όλα τα δεδομένα???

6.Τέλος, καθώς το τηλέφωνο έχει ελληνικά windows μέσα, αυτό θα αλλάξει?Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικα, αλλα δεν ξέρω με τα πληκτρολόγια τι γίνεται...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια, Keep up the good work!!!!

 

1.πολυ παλια(νομιζω η πρωτη ρομ)

2.ναι μετα απο περασμα νεας ρομ δεν παιρναμε backup απο αλλη

3.βαλε πρωτα την επισημη 1.56

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=13332

θα δεις διαφορα μετα βαζεις καποια αλλη (και εγω προτεινω topix 3.1.2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=460640

4.το radio ειναι η εδοση software που αφορα το σημα (τηλεφωνικο και gps)

5.το ιδιο ειναι,ναι

6.μετα την επισημη 1.56 αγγλικη περνας update ελληνικη και εχεις ελληνικα οπως τωρα (εγω εχω βαλει αλλη ρομ που εχει αγγλικα και εχω βαλει πληκτρολογιο με ελληνικα-αγγλικα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα συναδελφοι προσπαθω να βαλω την εφαρμογη xavier για να βγαινει στην πλαινη δεξια μπαρα απο το Α-Ω αλλα το κανω εγκατασταση ...μου λεει το προγραμμα δεν ειναι συμβατομε το τρεχον λειτουργικο συστημα και συνεπως ισως να μην λειτουργει σε αυτην την συσκευη.Θελετε να συνεχισετε την εγκατασταση?Κανει εγκατασταση το περναει αλλα ζηταει επανεκινηση συσκευης που την πρωτη φορα που τοχα βαλει και δουλευε θυμαμαι δεν ζηταγε επανεκινηση.Εν παση περιπτωσει παρολα αυτα δεν δουλευει η εφαρμογη...δωστε καμμια βοηθεια τι μπορει να λειπει?τι μπορει να εσβησε μετα την διαγραφη μνημης που εκανα κατα λαθος και απο τοτε αρχισε το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα συναδελφοι προσπαθω να βαλω την εφαρμογη xavier για να βγαινει στην πλαινη δεξια μπαρα απο το Α-Ω αλλα το κανω εγκατασταση ...μου λεει το προγραμμα δεν ειναι συμβατομε το τρεχον λειτουργικο συστημα και συνεπως ισως να μην λειτουργει σε αυτην την συσκευη.Θελετε να συνεχισετε την εγκατασταση?Κανει εγκατασταση το περναει αλλα ζηταει επανεκινηση συσκευης που την πρωτη φορα που τοχα βαλει και δουλευε θυμαμαι δεν ζηταγε επανεκινηση.Εν παση περιπτωσει παρολα αυτα δεν δουλευει η εφαρμογη...δωστε καμμια βοηθεια τι μπορει να λειπει?τι μπορει να εσβησε μετα την διαγραφη μνημης που εκανα κατα λαθος και απο τοτε αρχισε το προβλημα?

 

εχεις κανει το παρακατω?

contacts/menu/options και κοιτα να ΜΗΝ ειναι τσεκαρισμενα τα τετραγωνακια

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι τις ελεγξα αυτες τις ρυθμισεις και ετσι και αλλιως αλλα τιποτα.Δεν εγκαθιστατε καλα η εφαρμογη μαλλον.Οταν την πρωτοβαλα δουλεψε αλλα μετα την διαγραφη μνημης που εκανα κατα λαθος δεν ξανακαθετε σωστα σαν κατι αλλο να λειπει,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από που το κατέβασες;

 

Επανεκκίνηση είναι λογικό να ζητάει. Δεν το έχω δει ποτέ αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις έχοντας το δοκιμάσει σε πολλές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια ακομα!

Εντελως καινουριος στο WM έχω "ψιλοχαθει"!

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

Πως μπορω να φερω το "μενου" στα μετρα μου?

Τι εννοω: Να μπορω να βαλω συντομευσεις στην μπαρα,να μετακινησω συντομευσεις κτλ?

Επισης τι προτεινετε?Να βαλω μια custom ROM και αν ναι ποια?

Τι "οφελη" θα εχω?Ποια ειναι τα "κατα"?Θα μπορω να επιστρεψω στο original ROM?

To SPB Mobile Shell τι ακριβως κανει?Ειναι χρησιμο ωστε να φερεις τη συσκευη στα μετρα σου?

 

Συγνωμη που τα ρωταω ολα αυτα,αλλα συνηθισμενος στην "απλοτητα" του iPhone τωρα που ειπα να δοκιμασω σε WM μου φαινονται ολα βουνο!

 

Επισης σχετικα με το Bluetooth,προσπαθω να στειλω κατι απ'το PC στη συσκευη μεσω bt,αλλα ενω το PC βλεπει τη συσκευη,δε στελνει!

Πρεπει να κανω συζευξη πρωτα?Πρεπει να κανω συζευξη καθε φορα που θελω να στειλω απο καποια αλλα συσκευη στο hd?

 

Συγνωμη αν κουρασα!Θα περιμενω βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια ακομα!

Εντελως καινουριος στο WM έχω "ψιλοχαθει"!

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

Πως μπορω να φερω το "μενου" στα μετρα μου?

Τι εννοω: Να μπορω να βαλω συντομευσεις στην μπαρα,να μετακινησω συντομευσεις κτλ?

Επισης τι προτεινετε?Να βαλω μια custom ROM και αν ναι ποια?

Τι "οφελη" θα εχω?Ποια ειναι τα "κατα"?Θα μπορω να επιστρεψω στο original ROM?

To SPB Mobile Shell τι ακριβως κανει?Ειναι χρησιμο ωστε να φερεις τη συσκευη στα μετρα σου?

 

Συγνωμη που τα ρωταω ολα αυτα,αλλα συνηθισμενος στην "απλοτητα" του iPhone τωρα που ειπα να δοκιμασω σε WM μου φαινονται ολα βουνο!

 

Επισης σχετικα με το Bluetooth,προσπαθω να στειλω κατι απ'το PC στη συσκευη μεσω bt,αλλα ενω το PC βλεπει τη συσκευη,δε στελνει!

Πρεπει να κανω συζευξη πρωτα?Πρεπει να κανω συζευξη καθε φορα που θελω να στειλω απο καποια αλλα συσκευη στο hd?

 

Συγνωμη αν κουρασα!Θα περιμενω βοηθεια σας!

 

To menu, δηλαδή το TF3D, αυτό το μαύρο με την μπαρίτσα κάτω δεν μπορείς να το αλλάξεις πολύ. Μπορείς να βάλεις έγχρωμα εικονίδια, πχ...

Αλλά οι συντομεύσεις μένουν ως έχουν.

 

SPBMS είναι άκρως παραμετροποιήσιμο. Δηλαδή μπορείς να επιλέξεις από μια τεράστια γκάμα θεμάτων και να βάλεις αυτό που θέλεις εσύ. Μπορείς να προσθέσεις συντομεύσεις σε διάφορες "οθόνες" για όποιο πρόγραμμα έχεις μέσα. Αλλά βαραίνει πολύ την συσκευή.

 

Τώρα, τα πλεονεκτήματα που έχεις βάζοντας μια ROM's ποικίλουν. Δηλαδή, μπορείς να βάλεις μια ROM που δεν θα έχει το TF3D και θα έχεις ένα HD ταχύτατο. Μπορείς να θυσιάσεις ένα μέρος, μικρό, της ταχύτητας για την εμφάνιση μιας ROM από Leo. Τέλος, όπως έχει πει ο athanaso77 συνιστώ τις ROM του kwbr, Topix. Είναι πολύ καλές, θυμάμαι να τις προτιμώ πάντα σε σχέσει με άλλες αντίστοιχες... :)

Αλλά αν δεν το ψάξεις μόνος σου να τα ζυγίσεις, ,οι απαντήσεις που θα σου δώσουμε δεν είναι βέβαιο ότι θα έχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχουμε κανενα συμβατο keyboard ελληνικο για την Topix 3.2.1 ???

 

\\\\\\\\\ FingerKeyboard2 ///////// v2.1

Link to comment
Share on other sites

Φιλε soom ευχαριστω.

Αν κ αρκετα γενικα αυτα που αναφερεις,αλλα με εβαλες σε ενα δρομο σκεψης.

Δεν απαντησες μονο στο αν μπορουμε να επιστρεψουμε σε original ROM,εφοσον βαλουμε καποια cooked ROM..???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε soom ευχαριστω.

Αν κ αρκετα γενικα αυτα που αναφερεις,αλλα με εβαλες σε ενα δρομο σκεψης.

Δεν απαντησες μονο στο αν μπορουμε να επιστρεψουμε σε original ROM,εφοσον βαλουμε καποια cooked ROM..???

 

Πρέπει να είναι γενικά γιατί μπαίνει στο παιχνίδι το τι θέλεις από το τηλέφωνο;).

Και ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.

 

 

Αν βάλεις cooked ROM μπορείς πολύ εύκολα να επιστρέψεις σε εργοστασιακή κατάσταση. Όσο εύκολο είναι το μεν, άλλο τόσο είναι και το δε!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!

Και ROMs που βρισκουμε?στο xda-developers?ή υπάρχουν κ εδώ στο myphone.gr?

Ή σε καποιο άλλο ελληνικό "εξειδικευμενο" blog-forum?

 

+

Επισης σχετικα με το Bluetooth,προσπαθω να στειλω κατι απ'το PC στη συσκευη μεσω bt,αλλα ενω το PC βλεπει τη συσκευη,δε στελνει!

Πρεπει να κανω συζευξη πρωτα?Πρεπει να κανω συζευξη καθε φορα που θελω να στειλω απο καποια αλλα συσκευη στο hd?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!

Και ROMs που βρισκουμε?στο xda-developers?ή υπάρχουν κ εδώ στο myphone.gr?

Ή σε καποιο άλλο ελληνικό "εξειδικευμενο" blog-forum?

 

+

 

xda όπως είπες. Εκεί θα βρεις τις καλύτερες. Και αν βρεις αλλού, μην εμπιστεύεσαι πολλά... Ποτέ δεν ξέρεις. Μόνο από το Navimania του panosha που τις έχει επίσης στους xda...

 

Καταλαβαίνεις τι θέλω όμως να σου πω και δεν γίνομαι πιο συγκεκριμένος, έτσι??:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και ROMs που βρισκουμε?στο xda-developers?ή υπάρχουν κ εδώ στο myphone.gr?

Ή σε καποιο άλλο ελληνικό "εξειδικευμενο" blog-forum?

 

http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_Ship_exe

http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Blackstone_cookedroms

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη πουλησα το Hd μου και θα παρω σημερα το HD2 , και πρεπει να κανω μεχρι το απογευμα μεταφορες επαφων δεδομενων κλπ .για να το δωσω καθαρο ...εχω καποιες αποριες

πως να κανω την μεταφορα επαφων ρυθμισεων κλπ ?? θα κανω copy καποια αρχεια η με back up και restore me καποιο προγραμμα ... το οτι το ενα ενα ειναι wm 6,1 και το αλο 6.5 ειναι προβλημα ??

επισης πως μπορω να κανω reset την συσκευη για να την δωσω καθαρη ?? θα πρεπει να εγκατασταθουν παλι τα windows ???

σορρυ αν οι ερωτησεις ειναι αφελεις αλλα δεν εχω ιδεα και δεν εχω χρονο να ψαξω τοσες σελιδες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πως να κανω την μεταφορα επαφων ρυθμισεων κλπ ?? θα κανω copy καποια αρχεια η με back up και restore me καποιο προγραμμα ... το οτι το ενα ενα ειναι wm 6,1 και το αλο 6.5 ειναι προβλημα ??

 

Δεν μπορείς να περάσεις ρυθμίσεις παρά μόνο επαφές, sms, calendar και αυτά με το PIM Backup.

 

επισης πως μπορω να κανω reset την συσκευη για να την δωσω καθαρη ?? θα πρεπει να εγκατασταθουν παλι τα windows ???

 

http://www.hardreset.eu/htc_touch_hd_hard_reset_soft_reset_en.html

 

Κάνε hard reset (όχι soft reset) και θα επανέλθει η συσκευή σου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη πουλησα το Hd μου και θα παρω σημερα το HD2 , και πρεπει να κανω μεχρι το απογευμα μεταφορες επαφων δεδομενων κλπ .για να το δωσω καθαρο ...εχω καποιες αποριες

πως να κανω την μεταφορα επαφων ρυθμισεων κλπ ?? θα κανω copy καποια αρχεια η με back up και restore me καποιο προγραμμα ... το οτι το ενα ενα ειναι wm 6,1 και το αλο 6.5 ειναι προβλημα ??

επισης πως μπορω να κανω reset την συσκευη για να την δωσω καθαρη ?? θα πρεπει να εγκατασταθουν παλι τα windows ???

σορρυ αν οι ερωτησεις ειναι αφελεις αλλα δεν εχω ιδεα και δεν εχω χρονο να ψαξω τοσες σελιδες

 

Επίσης μην ξεχάσεις να κάνεις format και την κάρτα μνήμης ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης μην ξεχάσεις να κάνεις format και την κάρτα μνήμης ;)

 

Δεν χρειάζεται. Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται. Δεν έχω κάνει ποτέ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Δεν με κατάλαβες.... ίσως να έχει αποθηκευμένο κάτι που δεν πρέπει να δει κάποιος άλλος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν με κατάλαβες.... ίσως να έχει αποθηκευμένο κάτι που δεν πρέπει να δει κάποιος άλλος ;)

 

Αυτό είναι κάτι υποκειμενικό και εντελώς διαφορετικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...