Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτές πέρασα την πρώτη ενναλακτική rom WM6.5][ELL][bUILD 21812][GRIGORIS] (από εδώ http://www.navimania.gr/showthread.php?t=17401), και φαίνεται να παίζει μια χαρά. Πριν είχα περάσει το νέο radio 1.17.25.09 (από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=466274) με HSPL (γιατί εάν μπεις στο μεράκι της αλλαγής rom δεν θα σταματήσεις σε μία).

Μετά από 24ωρο χρήσης όλα λειτουργούν άψογα, αν και δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε σε σύγκριση με εργοστασιακή rom 1.56 και spb mobile 3.5, το οποίο μου άρεσε περισσότερο. Δεν ξέρω αν το spb μπαίνει και σε αυτές τις rom.

Μια ερώτηση, το manila που αναφέρεται συνεχώς τι ακριβώς είναι; Έχει σχέση με το touchFlo της htc;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελληνικά στο μενού, γιατί το πληκτρολόγιο γίνεται κανονικά και ελληνικό, καθώς και η μπάρα επαφών των windows, με τις κατάλληλες τροποποιήσεις.

Να ρωτησω κατι.Εχω εγκαταστησει το Finger για ελληνικα στο πληκτρολογιο αλλα οταν κλεινω την συσκευη χανετε και θελει παλι εγκατασταση ετσι πρεπει ναναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια ερώτηση, το manila που αναφέρεται συνεχώς τι ακριβώς είναι; Έχει σχέση με το touchFlo της htc;

 

Manila και TouchFlo είναι το ίδιο πράγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.Εχω εγκαταστησει το Finger για ελληνικα στο πληκτρολογιο αλλα οταν κλεινω την συσκευη χανετε και θελει παλι εγκατασταση ετσι πρεπει ναναι?

 

Θα πρεπει να εγκαταστησεις το SIPChange (συγγνωμη αλλα κατα λαθος εβαλα CIP αντι για το σωστο SIP) και να επιλεξεις το Finger σαν default πληκτρολογιο :)

 

Δες εδω και επελεξε το Finger σαν default πληκτρολογιο και βάλε εκεί που δίνει την επιλογή Initial Delay (seconds) τα δευτερόλεπτα που θέλεις (30)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εγκαταστησεις το CIPChange και να επιλεξεις το Finger σαν default πληκτρολογιο :)

Τι ειναι CIP Change?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι CIP Change?

 

Ειναι ενα προγραμματακι με το οποιο ρυθμιζεις το default πληκτρολογιο, αλλο απο το μανισιο. Δες στο προηγουμενο post μου :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ορίστε και link για το SIPChange.CAB.

 

Εντούτοις υπάρχουν συσκευές που δεν δουλεύει. Σε αυτή την περίπτωση δοκιμάζουμε το Default_IM_WM5.CAB.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Ορίστε και link για το SIPChange.CAB.

 

Εντούτοις υπάρχουν συσκευές που δεν δουλεύει. Σε αυτή την περίπτωση δοκιμάζουμε το Default_IM_WM5.CAB.

 

Eπιβεβαιωνω.Με την αυθεντικη ρομ 1.56 σε εμενα δουλευει το δευτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εντυπωσιακές φανφάρες, αλλά δουλεύει απροβλημάτιστα... Vanilla Series Rhodium

 

ευχαριστώ athanaso !

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θαθελα να κανω!Εχω δημιουργησει gmail στο HD.Στελνει λαμβανει κανονικα αλλα δεν δειχνει στα απεσταλμενα η στα εξερχομενα τα μηνυματα που εφυγαν.Ειναι κενο.Θελει καποια ιδιαιτερη ρυθμιση η ετσι ειναι το κολπο γκροσο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. διαβασα καμια 30αρια σελιδες (ειναι αδυνατον να διαβασω 680 σελιδες) μηπως πετυχω κανενα ποστ για προγραμματα (πχ ελληνικο destinator που ψαχνω) και για παιχνιδια (οτιδηποτε για την οθονη του HD) αλλα σταθηκα ατυχος, ή ψαχνω σε λαθος σημειο του φορουμ. θα μπορουσε καποιος να βοηθησει?

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. διαβασα καμια 30αρια σελιδες (ειναι αδυνατον να διαβασω 680 σελιδες) μηπως πετυχω κανενα ποστ για προγραμματα (πχ ελληνικο destinator που ψαχνω) και για παιχνιδια (οτιδηποτε για την οθονη του HD) αλλα σταθηκα ατυχος, ή ψαχνω σε λαθος σημειο του φορουμ. θα μπορουσε καποιος να βοηθησει?

ευχαριστω προκαταβολικα.

Για προγράμματα συζητάμε κυρίως στο http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=83. Τώρα, αν θες να τα... "αγοράσεις" αλλά σου λείπουν χρήματα, πες το να σου στείλω ένα pm...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. διαβασα καμια 30αρια σελιδες (ειναι αδυνατον να διαβασω 680 σελιδες) μηπως πετυχω κανενα ποστ για προγραμματα (πχ ελληνικο destinator που ψαχνω) και για παιχνιδια (οτιδηποτε για την οθονη του HD) αλλα σταθηκα ατυχος, ή ψαχνω σε λαθος σημειο του φορουμ. θα μπορουσε καποιος να βοηθησει?

ευχαριστω προκαταβολικα.

 

εδω υπαρχει πινακας συμβατοτητας με τα παιχνιδια που παιζουν στο hd

http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Software_Games

βαλε το xtrakt οπωςδηποτε ,ειναι πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θαθελα να κανω!Εχω δημιουργησει gmail στο HD.Στελνει λαμβανει κανονικα αλλα δεν δειχνει στα απεσταλμενα η στα εξερχομενα τα μηνυματα που εφυγαν.Ειναι κενο.Θελει καποια ιδιαιτερη ρυθμιση η ετσι ειναι το κολπο γκροσο?

 

Απο το μενου mail θα πατησεις περισσοτερα ( στα αριστερα κατω) και επανω αριστερα θα δεις Εισερχομενα οποτε πατωντας εκει θα δεις το δενδρο με τους λογαριασμους και τους υποκαταλογους

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια γιατι θα το σπασω!

ξαφνικα δεν μου εστελνε sms με 160 χαρακτηρες και περασα παλι την 1.56 ρομ και το 1.4.5.2 αρχειο των ελληνικων απο το σαιτ της htc το ελληνικο.ΠΑΛΙ ομως δεν στελνει 160 χαρακτηρες με το μαμισιο πληκτρολογιο αλλα και με το finger στελνει μονο εαν το εχω στην επιλογη sms!πριν λιγο καιρο δεν ειχα προβλημα αλλα τωρα μετα το περασμα της ρομ παλι γιατι δεν διορθωθηκε?

εχω τικαρει την επιλογη στην γλωσσα για 160 χαρακτηρες και το use unicode when necessary!

 

καμμια ιδεα?

υποψιν το κινητο ειναι της ace για το οποιο το finger επρεπε να ΜΗΝ χρειαζεται την επιλογη sms για να στελνει 160 χαρακτηρες!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια γιατι θα το σπασω!

ξαφνικα δεν μου εστελνε sms με 160 χαρακτηρες και περασα παλι την 1.56 ρομ και το 1.4.5.2 αρχειο των ελληνικων απο το σαιτ της htc το ελληνικο.ΠΑΛΙ ομως δεν στελνει 160 χαρακτηρες με το μαμισιο πληκτρολογιο αλλα και με το finger στελνει μονο εαν το εχω στην επιλογη sms!πριν λιγο καιρο δεν ειχα προβλημα αλλα τωρα μετα το περασμα της ρομ παλι γιατι δεν διορθωθηκε?

εχω τικαρει την επιλογη στην γλωσσα για 160 χαρακτηρες και το use unicode when necessary!

 

καμμια ιδεα?

υποψιν το κινητο ειναι της ace για το οποιο το finger επρεπε να ΜΗΝ χρειαζεται την επιλογη sms για να στελνει 160 χαρακτηρες!

 

Για να γράψεις με 160 χαρακτήρες πρέπει να έχεις το finger στην επιλογή sms.... για αυτό το λόγο υπάρχει.... Έχει φτιαχτεί το encoding όλων των χαρακτήρων έτσι ώστε να μην αλλάζει από 160 σε 70......

Έτσι όπως το περιγράφεις σωστά σου δουλεύει.....

EDIT¨οκ τώρα είδα ότι είναι ελληνικό.....εγώ μιλούσα για την αγγλική έκδοση που έχω εγώ και λειτουργεί όπως περιγράφεις....

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Για να γράψεις με 160 χαρακτήρες πρέπει να έχεις το finger στην επιλογή sms.... για αυτό το λόγο υπάρχει.... Έχει φτιαχτεί το encoding όλων των χαρακτήρων έτσι ώστε να μην αλλάζει από 160 σε 70......

Έτσι όπως το περιγράφεις σωστά σου δουλεύει.....

EDIT¨οκ τώρα είδα ότι είναι ελληνικό.....εγώ μιλούσα για την αγγλική έκδοση που έχω εγώ και λειτουργεί όπως περιγράφεις....

αστο finger...και με το μαμισιο qwerty εστελνα μια χαρα 160 χαρακτηρες και τωρα ομως οχι!τωρα το κινητο ειναι γυμνο οπως το αγορασα και εστελνε 160 τωρα δεν στελνει!

 

εαν απο τις επαφες ψαξω μια πληκτρολογωντας το 1ο,2ο γραμμα τοτε ειναι που δεν γραφει με 160!εαν με scrolling βρω την επαφη και κλικαρω στο send text message τοτε στελνει 160!δηλαδη στο ψαξιμο των επαφων χαλαει το πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δεν βάζεις και ούτε πρόκειται. Ανεπίσημα έχεις αρκετές επιλογές αλλά (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν σου το συνιστώ.

 

Εντάξει τότε, δεν έχω λόγο να το κάνω...:)

 

Τα λινκ του μην. 9467 είναι καλή αρχή, ή να ψάξω αλλού για διαδικασία αλλαγής ρομ κλπ?

Αν έχει κανείς την ευγενή καλοσύνη.. μαθαίνω γρήγορα... :geek:

 

To συγκεκριμένο post δεν αναφέρει το πως θα κάνεις τη διαδικασία. Αυτό θα το βρεις εδώ.

 

Για ROM προτείνω αυτή.

 

Δεν θα βρεις κάποια ελληνική που να βασίζεται στα νεότερα builds τόσο σε WM6.5 όσο και σε 6.1

 

Εγώ πάντως μπορώ να προτείνω άφοβα μια αγγλική wm6.1 που δουλεύει απροβλημάτιστα και είναι ταχύτατη... topix 3.1.2

 

Βάζεις και το ελληνικό πληκτρολόγιο GR-EN keyboards.cab (by panosha), βάζεις και την ελληνική μπάρα στις επαφές των windows RandomAccess για WVGA (800*480) (by XavierGR) και δε νομίζω να χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

 

Όντως!! εγώ δεν χρειάζομαι προς το παρόν τίποτε άλλο...

Δεν ήταν δύσκολο τελικά..

Ευχαριστώ!:D

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

αστο finger...και με το μαμισιο qwerty εστελνα μια χαρα 160 χαρακτηρες και τωρα ομως οχι!τωρα το κινητο ειναι γυμνο οπως το αγορασα και εστελνε 160 τωρα δεν στελνει!

 

εαν απο τις επαφες ψαξω μια πληκτρολογωντας το 1ο,2ο γραμμα τοτε ειναι που δεν γραφει με 160!εαν με scrolling βρω την επαφη και κλικαρω στο send text message τοτε στελνει 160!δηλαδη στο ψαξιμο των επαφων χαλαει το πραγμα!

 

χμ.....ναι....την έχω ξανά ακούσει αυτή την ιστορία......

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

αστο finger...και με το μαμισιο qwerty εστελνα μια χαρα 160 χαρακτηρες και τωρα ομως οχι!τωρα το κινητο ειναι γυμνο οπως το αγορασα και εστελνε 160 τωρα δεν στελνει!

 

εαν απο τις επαφες ψαξω μια πληκτρολογωντας το 1ο,2ο γραμμα τοτε ειναι που δεν γραφει με 160!εαν με scrolling βρω την επαφη και κλικαρω στο send text message τοτε στελνει 160!δηλαδη στο ψαξιμο των επαφων χαλαει το πραγμα!

 

 

Αντιγράφω από το forum της HTC

 

"Λύση για τα SMS 160 χαρακτήρων στην έκδοση ελληνικών 1.4.5.1.

 

Οδηγίες: Αποσυμπιέστε το .zip αρχείο και μεταφέρετε το στην συσκευή.

Μετά, κάντε κλικ στο αρχείο απο την Διαχείρηση της συσκευής.

Θα λάβετε ένα SMS που θα αναφέρει πως έγιναν αλλαγές στις Ρυθμίσεις.

Τέλος, κάντε επανεκκίνηση στην συσκευή.

 

Σημείωση: Μόλις εκτελέσετε το αρχείο δεν θα δείτε να γίνεται κάποια εγκατάσταση. Απλά ελέγξτε τα εισερχόμενα μηνύματά σας."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...