Jump to content

Πανελλαδικές εξετάσεις 2009


mi3s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις την εντύπωση ότι οι απλοί οικονομολόγοι παίρνουν περισσότερα?Μόνο αν μετά από πολλά χρόνια έχεις τη τύχη να γίνεις στέλεχος σε μεγάλη εταιρία.Διαφορετικά δεν νομίζω οι απλοί οικονομολόγοι να παίρνουν πρώτο μισθό 1300 και μετά από 3-4 χρόνια 1500 όπως οι σασίτες.

 

Οχι, αλλά εχουν "δικαιωμα" να εχουν βλεψεις για περισσοτερα απο 1500 ευρω που ειναι το ταβανι για εναν στρατιωτικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, αλλά εχουν "δικαιωμα" να εχουν βλεψεις για περισσοτερα απο 1500 ευρω που ειναι το ταβανι για εναν στρατιωτικο. ;)

Βασικά δεν είναι ταβάνι τα 1500.Γνωστός μου σσασίτης στρατολόγος,που δουλεύει ήδη 5 χρόνια παίρνει πάνω από 1600 χωρίς να αναφέρω τα έξτρα μπόνους(δωρεάν τηλεφωνικές συνδέσεις,δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια και πολλά άλλα).;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σίγουρα ο στρατός είναι αποκατάσταση, είναι όμως.....στρατός. Εγώ ρωτούσα για τις "πολιτικές" οικονομικές σχολές. Έχει ψάξει κανείς ποια απ΄όλες προσφέρει την πιο "σίγουρη" επαγγελματική αποκατάσταση; Βέβαια, οι περισσότερες πάνω κάτω τα ίδια είναι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σίγουρα ο στρατός είναι αποκατάσταση, είναι όμως.....στρατός. Εγώ ρωτούσα για τις "πολιτικές" οικονομικές σχολές. Έχει ψάξει κανείς ποια απ΄όλες προσφέρει την πιο "σίγουρη" επαγγελματική αποκατάσταση; Βέβαια, οι περισσότερες πάνω κάτω τα ίδια είναι.

 

:lol: Πολυ καλα εκανες και εβαλες εισαγωγικα..Σαυτη την χωρα(εδω και στο εξωτερικο πλεον) τιποτα δεν ειανι σιγουρο στην αγορα εργασια.

Ο στρατος θα σε εξασφαλισει αλλα το ειπες και συ ο ιδιος ειναι στρατος.

Link to comment
Share on other sites

Mεταξυ σοβαρου και αστειου αναφερθηκα στο ΣΣΑΣ. Εξαρταται με το τι θες να κανεις ο ιδιος. Αν δεν θες να βγεις λογιστης/τραπεζικος υπαλληλος πχ δεν πας σε αυτα τα τμηματα, ο,τι αποκατασταση και να εχουν, οποτε αυτο με το σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση, θεωρω οτι δεν πολυυπαρχει(ειδικα στον συγκεκριμενο κλαδο). Μπαινεις στη σχολη που θες( αν εχεις τη δυνατοτητα.... αχ ρε ΔΕΤ ) και απο εκει και μετα κοιτας να κανεις το καλυτερο δυνατο.
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Mεταξυ σοβαρου και αστειου αναφερθηκα στο ΣΣΑΣ. Εξαρταται με το τι θες να κανεις ο ιδιος. Αν δεν θες να βγεις λογιστης/τραπεζικος υπαλληλος πχ δεν πας σε αυτα τα τμηματα, ο,τι αποκατασταση και να εχουν, οποτε αυτο με το σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση, θεωρω οτι δεν πολυυπαρχει(ειδικα στον συγκεκριμενο κλαδο). Μπαινεις στη σχολη που θες( αν εχεις τη δυνατοτητα.... αχ ρε ΔΕΤ ) και απο εκει και μετα κοιτας να κανεις το καλυτερο δυνατο.

 

Σωστή τοποθέτηση. Αν δεν σου αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις, τότε όσο καλή και να είναι η σχολή, δε θα γίνεις ποτέ ένας καλός υπάλληλος, ούτε θα μπορείς να έχεις βλέψεις για ανέλιξη. Επέλεξε ένα αντικείμενο που σου αρέσει, γίνε ο καλύτερος που μπορείς σε αυτό και θα έρθει και η καλή θέση στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρουμε πότε πρέπει να δοθούν τα μηχανογραφικά?

με τα ειδικά μαθήματα τι παίζει??

:worry::worry:

 

μηχανογραφικα θα δωθουν αφου βγει η βαθμολογια. για τα ειδικα μαθηματα ρωτα στο σχολειο σου. σημερα ηρθε η υποδιευθυντρια και ζητησε τα παιδια που θα δωσουν ειδικα μαθηματα για ενημερωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηχανογραφικα θα δωθουν αφου βγει η βαθμολογια. για τα ειδικα μαθηματα ρωτα στο σχολειο σου. σημερα ηρθε η υποδιευθυντρια και ζητησε τα παιδια που θα δωσουν ειδικα μαθηματα για ενημερωση.

 

ευχαριστώ!

καλά αν περιμένω απ΄το σχολείο μου.. :p

απλώς αναρωτιέμαι εμείς που δίνουμε και ειδικά θα συμπληρώσουμε μηχανογραφικά αφού βγουν και οι βαθμοί των ειδικών??

υπάρχει περίπτωση να πάει κ μετά τις 15 ιουλίου..?:O

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

καλά αν περιμένω απ΄το σχολείο μου.. :p

απλώς αναρωτιέμαι εμείς που δίνουμε και ειδικά θα συμπληρώσουμε μηχανογραφικά αφού βγουν και οι βαθμοί των ειδικών??

 

ναι. βασικα ολοι μαζι θα κανουμε μηχανογραφικα. και εσεις με ειδικα μαθηματα και εμεις χωρις.

 

υπάρχει περίπτωση να πάει κ μετά τις 15 ιουλίου..?:O

 

αυτο κανεις δεν το γνωριζει. παντως ευελπιστω να γινουν ολα πολυ συντομοτερα γιατι εχουμε κ διακοπες να παμε:happy::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι. βασικα ολοι μαζι θα κανουμε μηχανογραφικα. και εσεις με ειδικα μαθηματα και εμεις χωρις.

 

 

 

αυτο κανεις δεν το γνωριζει. παντως ευελπιστω να γινουν ολα πολυ συντομοτερα γιατι εχουμε κ διακοπες να παμε:happy::p

 

ακριβώς! :p

κι εγώ γι'αυτό έχω φαγωθεί κ ρωτάω! :O

ευχαριστώ!:happy:

Link to comment
Share on other sites

λένε πάντως,για βαθμούς ή 19 ή 22 ιουνίου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανονικα παιρνεις μορια αν βεβαια αυτα που γραφεις εχουν σχεση με το ερωτημα..Ακομη και λαθος στις πραξεις να χεις κανει και ο τροπος ομως που το λυνεις να ναι σωστος παροτι τα αποτελεσματα που ειναι οτι να ναι παλι χανεις μονο τα μορια απο τις λαθος πραξεις και τα αλλα τα πιανουν σωστα...

Επειδη ο μπαμπας μου ειναι διορθωτης μου λεει πτι προσπαθουν να βοηθησουν τα παιδια αλλα παντα σε επιτρεπτα ορια..

Παντως στοχος του ειναι να βοηθησουν!!

 

Φίλε μου είναι που θα πέσεις.....Εμένα επειδή έκανα λάθος σε μια πρόσθεση στην αρχή ενός θέματος ο ένας εξεταστής μου το έκοψε όλο και ο δεύτερος μου έκοψε μόνο το συγκεκριμένο....

 

 

Επίσης σχετικά με την αποκατάσταση μην κοιτάτε τώρα πως είναι αλλά πως θα είναι σε λίγα χρόνια (τουλάχιστον 5+ για αγόρια 4+ για τα κορίτσια, βάζω μέσα και το στρατό). Όσο για τα οικονομικά δεν θεωρώ πως θα υπάρξει τόσο μεγάλη ζήτηση γιατί είναι πάρα πολλές σχολές ήδη εκτός και αν μετά την κρίση γνωρίσει η οικονομία ημέρες δόξας :p......

 

Πάντως σαν επιλογή το οικονομικό είναι εύκολο....Δεν θέλει πολύ προσπάθεια να αποφοιτήσεις....Τέλος ένα tip αν μπορείτε να περάσετε Αθήνα-Θεσσαλονίκη να ξέρετε ότι οι σχολές είναι πιο εύκολες από ότι στα υπόλοιπα μέρη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι που θα πέσεις.....Εμένα επειδή έκανα λάθος σε μια πρόσθεση στην αρχή ενός θέματος ο ένας εξεταστής μου το έκοψε όλο και ο δεύτερος μου έκοψε μόνο το συγκεκριμένο....

Kαλα σιγουρα παιζει ρολο και που θα πεσεις αλλα εγω μιλαω για την πλειοψηφια.

 

 

Επίσης σχετικά με την αποκατάσταση μην κοιτάτε τώρα πως είναι αλλά πως θα είναι σε λίγα χρόνια (τουλάχιστον 5+ για αγόρια 4+ για τα κορίτσια, βάζω μέσα και το στρατό). Όσο για τα οικονομικά δεν θεωρώ πως θα υπάρξει τόσο μεγάλη ζήτηση γιατί είναι πάρα πολλές σχολές ήδη εκτός και αν μετά την κρίση γνωρίσει η οικονομία ημέρες δόξας :p......

:lol: Εμενα που η σχολη μου ειναι 5 χρονια +1 ο στρατος +ποσα ακομα θα χρειαστουν επιπλεον παει παραπανω..

 

Πάντως σαν επιλογή το οικονομικό είναι εύκολο....Δεν θέλει πολύ προσπάθεια να αποφοιτήσεις....Τέλος ένα tip αν μπορείτε να περάσετε Αθήνα-Θεσσαλονίκη να ξέρετε ότι οι σχολές είναι πιο εύκολες από ότι στα υπόλοιπα μέρη...

Οσο για το οικονομικο συμφωνω ειναι ευκολη σχετικα σχολη.

Τωρα για το οτι Αθηνα-Θεσσαλονικη ειναι ευκολοτερα να ξερεις δεν ισχυει. Το αντιθετο θα ελεγα.

Οταν ενα τμημα εχει 250-300 πρωτοετεις και το αντιστοιχο της επαρχιας εχει 80 -100 αλλη σχεση αναπτυσετε μεταξυ καθηγητων φοιτητων.

Εδω τουλαχιστων θεσσαλονικη η σχεση με τους καθηγητες ειναι πολυ παγωμενη.

Link to comment
Share on other sites

 

:lol: Εμενα που η σχολη μου ειναι 5 χρονια +1 ο στρατος +ποσα ακομα θα χρειαστουν επιπλεον παει παραπανω..

 

 

Καλά μην νομίζεις....εγώ είμαι στο +2 χώρια τον στρατό....

 

Τωρα για το οτι Αθηνα-Θεσσαλονικη ειναι ευκολοτερα να ξερεις δεν ισχυει. Το αντιθετο θα ελεγα.

Οταν ενα τμημα εχει 250-300 πρωτοετεις και το αντιστοιχο της επαρχιας εχει 80 -100 αλλη σχεση αναπτυσετε μεταξυ καθηγητων φοιτητων.

Εδω τουλαχιστων θεσσαλονικη η σχεση με τους καθηγητες ειναι πολυ παγωμενη.

 

Ίσα ίσα επειδή έχει πολλούς είναι πιο ελαστικοί στη βαθμολόγηση....Στη δική μου σχολή αν πας στην αντίστοιχη της Αθήνας ή Θεσσαλονίκης είναι μακράν πιο δύσκολα...Και το ξέρω από παιδιά που έχουν πάρει μεταγραφές καθώς και από άτομα που έρχονται για μεταπτυχιακό σε μας και σαν επίπεδο υστερούν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην νομίζεις....εγώ είμαι στο +2 χώρια τον στρατό....

Ωραιος..:p και γω τοσο με κοβω!!

 

Ίσα ίσα επειδή έχει πολλούς είναι πιο ελαστικοί στη βαθμολόγηση....Στη δική μου σχολή αν πας στην αντίστοιχη της Αθήνας ή Θεσσαλονίκης είναι μακράν πιο δύσκολα...Και το ξέρω από παιδιά που έχουν πάρει μεταγραφές καθώς και από άτομα που έρχονται για μεταπτυχιακό σε μας και σαν επίπεδο υστερούν.....

Μπα σε μας τουλαχιστον δεν ισχυει αυτο..Το αντιθετο θα ελεγα..Επειδη ειναι πολλοι βαριουνται να τα δουν προσεκτικα και κοβουν αβερτα.

Ειναι βεβαια και σε τι ανθρωπο θα πεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε ακούσει τίποτα για το πότε θα βγουν οι βαθμολογίες; Κάτι άκουσα για 24-26...

 

22 ιουνιου...ΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ανακοινώθηκε 19,και πλέον θα ειναι διαθέσιμες οι βαθμολογίες μέσω ίντερνετ απο τη σελιδα του υπουργείου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα σε όλους..!!

Στο site του υπουργείου θα είναι την ίδια ώρα που θα τα ανακοινώσουν και στα σχολεία;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πολύ μου τη δίνει που οι βαθμολογίες αναρτώνται στα σχολεία πάντως! Λίγη ιδιωτικότητα δεν μπορούμε να έχουμε;;; Αμάν πια...

 

Α! Και καλή επιτυχία σε όλους μας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...