Jump to content

[Επίσημο] HTC S740


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας.

Πριν 2 μέρες μου έκαναν δώρο το 740.

Δυστυχώς τα έχω χαμένα. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε, θα γλυτώσω χρόνο κ απογοήτευση:wacko:

1) Πέρασα τις επαφές μου από το 6120 που είχα μέχρι τώρα στο outlook μέσω pc suite. Στη συνέχεια μέσω του προγράμματος που υπήρχε στο cd προσπάθησα να κάνω συγχρονισμό. Αποτέλεσμα: Πέρασαν όλες οι επαφές αλλά σε κάποιες έχι μόνο όνομα κ όχι τηλέφωνο/να. Τι κάνω?

2) Πήγα να στησω το μεηλ μου αλλά δεν τα κατάφερα. POP3 αλλά ενώ ακολουθώ τα βήματα, δεν μπορώ να λάβω.

3) Ούτε στο ιντερνετ μπόρεσα να μπω, πάλι δεν κατάλαβα γιατί.

4) Τι άλλα προγράμματα μπορώ να εγκαταστήσω κ απο που? Να νιώσω δηλαδή ότι αξίζει τον κόπο να το κρατήσω κ να είναι κάτι διαφορετικό από ένα απλο τηλέφωνο. (Διφορετικά μένω με το 6120 που κ e-mail παιρνω και στο ιντερνετ μπαινω)

 

Ευχαριστώ.

Νίκος

 

Λοιπόν, κάποια από τα προηγούμενα τα κατάφερα να τα "λυσω" και δημιουργήθηκαν εν τω μεταξύ νέες απορίες.

1) Το πρόβλημα με τον συγχρονισμό των ΕΠΑΦΩΝ λύθηκε αλλά χρειάστηκε να αφιερώσω λίγο χρόνο για να αλλάξω στο outlook τον χαρακτηρισμό των επαφών από "άλλο" σε "κινητό" ή "τηλ εργασίας". Όπως καταλαβατε το προβλημα ήταν ότι από το ΝΟΚΙΑ, πολλές επαφές που είχαν πάνω από ένα νούμερο τις χαρακτήριζε "other - άλλο" με αποτέλεσμα να συγχρονίζεται στο HTC μόνο το όνομα.

2+3)Με Βονταφον δεν κατάφερα να πάρω μεηλ (και με την κάρτα συμβολαίου που έχω, και με CU λόγω της πρόσφατης προσφοράς). Οι φήμες λένε ότι το τηλέφωνο δε υποστηρίζει μεηλ και ίντερνετ γενικώς από Vodafone.:!: Εγώ πάλι που το πήρα από Πλαίσιο που έχει Βοντα, δεν είπαν τίποτα...:blink:

Έχετε καμία ιδέα? Στόχος μου ήταν να έχω το τηλέφωνο για όλες τις χρήσεις. Αλλιώς θα πρέπει να έχω 6120 για τηλ&μεηλ ή το Ε61ι που είχε και χάρτες κ γενικώς μπλέξιμο...:mad:

Πάντως έκανα το εξής το οποίο αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν μπορώ να μιλήσω:X και αναγκάζομαι να έχω κ 2ο τηλ μαζί μου με έχει βολέψει αφάνταστα! Πήρα την σιμ απο το στικ το Cosmote internet on the Go και την έβαλα στο S740. Δουλεύει άριστα σε όλα κ έχω κ ταχυτητες 7.2!

Αν κάποιος έχει λύση για την Vodafone, θα την περιμένω.

4) Που μπορώ να βρω το Garmin XT gia na το περασω στο κινητό και να δοκιμάσω δυνατότητες? Προτάσεις για άλλα προγράμματα???

 

Ευχαριστώ,

Νίκος

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται να κάνει εξαιρέσεις το κινητό για την vodafone και να μην συνδέεται. από την στιγμή που έχεις ελληνικό τηλέφωνο σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις φτιάχνονται αυτόματα ανάλογα την sim που θα εντοπίσει το τηλέφωνο.

ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις (start-settings-connections-gprs) να δεις τι υπάρχει. οι ρυθμίσεις για το συμβόλαιο της vodafone θα πρέπει να είναι

connects to : The internet

Access point: internet.vodafone.gr

User: user

Password: pass.

επίσης δες στο start-settings-connections, menu(δεξί softkey)-advanced αν έχει επιλεχτεί κάτι περίεργο εκεί ή αν είναι όλα στο αυτόματο. τέλος δες και στις ρυθμίσεις του IE αν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "Automatically detect settings".

Για το mail δεν ξέρω τι να σου πω. λογικά δεν σου δουλευει επειδή δεν έχεις Internet από voda, και φυσικά εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του λογαριασμόυ που έχεις κάνει

Link to comment
Share on other sites

λοιπον! εχοντας ΟΝ το google maps (καλα εχω παθει πλακα) και ανοιγοντας το GPS του εχω λοκαρει 7 δορυφορους σε 3"!!!!! αμεση αποκριση!!!!

αλλα! εκεινο που με απασχολει ειναι να βαλω και ενα σωστο προγραμμα GPS το οποιο (δωστε προσοχη) να το εχετε δοκιμασει κι εσεις και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

ΤΟ GARMIN ΤΕΛΙΚΑ παιζει 100%? μην το αγορασω ρε παιδια και μετα χτυπαω κεφαλι στο γραφειο (αντι για τον τοιχο που ποναει πολυ...)

ας ενημερωσει καποιος ποιο GPS χρησιμοποιει παρακαλω...

επισης οσοι εχετε το GOogle maps χωρις WiFi προσοχη διοτι το κινητο "παει" online και σε χρεωνει. καλυτερα να στειλετε βολτα τις ρυθμισεις GPRS παρα να παρετε λογαριασμο στο σακι. (δεν ξερω αν λεω πατατες αλλα εγω ετσι κανω για σιγουρια)...

περιμενω νεα σας! ευχαριστω!@

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον! εχοντας ΟΝ το google maps (καλα εχω παθει πλακα) και ανοιγοντας το GPS του εχω λοκαρει 7 δορυφορους σε 3"!!!!! αμεση αποκριση!!!!

αλλα! εκεινο που με απασχολει ειναι να βαλω και ενα σωστο προγραμμα GPS το οποιο (δωστε προσοχη) να το εχετε δοκιμασει κι εσεις και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

ΤΟ GARMIN ΤΕΛΙΚΑ παιζει 100%? μην το αγορασω ρε παιδια και μετα χτυπαω κεφαλι στο γραφειο (αντι για τον τοιχο που ποναει πολυ...)

ας ενημερωσει καποιος ποιο GPS χρησιμοποιει παρακαλω...

επισης οσοι εχετε το GOogle maps χωρις WiFi προσοχη διοτι το κινητο "παει" online και σε χρεωνει. καλυτερα να στειλετε βολτα τις ρυθμισεις GPRS παρα να παρετε λογαριασμο στο σακι. (δεν ξερω αν λεω πατατες αλλα εγω ετσι κανω για σιγουρια)...

περιμενω νεα σας! ευχαριστω!@

 

Μια χαρά φαίνεται το τηλεφωνάκι... έτσι έπρεπε να ήταν το S730 όταν το πήρα εγώ :p...

 

anyway το garmin θα σου πάιξει κατά 99%. Θα το βρεις στα γνωστά μερη οπου εξηγούν και το πως πρεπει να το εγκαταστήσεις...

 

Edit: στο site της Garmin δε το έχει στα supported devices https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=138&pID=11413#specsTab αλλά καθώς το s730 βρίσκεται στη λίστα εμμένω στην άποψη μου ότι θα παίζει σίγουρα.(κατά 99% καθότι εγώ δεν έχω πιάσει καν s740 στα χέρια μου ακόμα και αφήνω ενα τοις εκατό περιθώριο αμφιβολιάς )

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται το τηλεφωνάκι... έτσι έπρεπε να ήταν το S730 όταν το πήρα εγώ :p...

 

anyway το garmin θα σου πάιξει κατά 99%. Θα το βρεις στα γνωστά μερη οπου εξηγούν και το πως πρεπει να το εγκαταστήσεις...

 

Edit: στο site της Garmin δε το έχει στα supported devices https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=138&pID=11413#specsTab αλλά καθώς το s730 βρίσκεται στη λίστα εμμένω στην άποψη μου ότι θα παίζει σίγουρα.(κατά 99% καθότι εγώ δεν έχω πιάσει καν s740 στα χέρια μου ακόμα και αφήνω ενα τοις εκατό περιθώριο αμφιβολιάς )

 

καταλαβαινω απλα συνεχιζω να εχω αμφιβολιες προτου καποιος μου πει πως "εχω αυτο και...ΠΑΙΖΕΙ!" anyway, παιδια εχει ψωνισει κανεις σας απο το pdair.com ? βλεπω πως οι τυποι εχουν free shipping αλλα με την εξης μαγκια! αν εισαι paypal πρεπει οπωσδηποτε να εχεις δωσει σωστα στοιχεια - διευθυνση κλπ ωστε να γινει αμεσως ελεγχος και αγορα - κακο και μη αναστρεψιμο!. επισης το "δωρεαν αποστολη" κατι μου λεει πως μια θηκη για το σμαρτι μου θα μου κοστισει τα διπλα... αληθεια θηκη πηρε κανεις σας? (ναι καλα καταλαβατε ψαχνω θηκη και μου γυαλισε μια μεταλλικη απο το site aυto...):confused:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστουσα να μην παρεις μεταλλικη θηκη για κινητο,γιατι θα "κοβει" αρκετα ως πολυ τη ληψη της κεραιας και παρα πολυ τη ληψη του wifi και του gps.Για την pdair εχω ακουσει καλα λογια γενικα,αλλα δεν εχω ψωνισει ποτε απο εκει.Αν τελικα αγορασεις απο αυτους,πες μας εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το εγκαθιστούσες σαν trial το garmin αλλά δυστυχώς η εταιρία δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα... Δηλαδή ενώ θα τρέξει το πρόγραμμα δεν θα βρεί δορυφόρους γιατί θα ψάχνει για το bt gps adapter της ίδιας της garmin (εντελως χαζή σκέψη αυτή - πως θα δω εγώ αν μου αρέσει το προγραμμα για να το αγορασω αν δε μπορω να κάνω μια δοκιμή έστω για 24 ώρες; :mad: ).Οπότε αυτό που θα ήθελες να δεις (οτι αναγνωρίζει την εσωτερική κεραία) δεν θα πραγματοποιηθεί. Όλα αυτά βέβαια πάντα μέσα στα όρια της νομιμότητας... γιατί αλλιώς υπάρχει τρόπος εύκολα και ανέξοδα να το ξεκλειδώσεις και να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Στο xda-developers, αναφέρουν μερικοί κάτοχοι s740 ότι τρέχει κανονικά το garmin (μεταξύ και άλλων προγραμμάτων) σε αυτους. Εγω προσωπικά πιστεύω ότι θα τρέξει άψογα στο τηλεφωνάκι, έχω περάσει το garmin σε wm6 (pocket pc/smartphone), uiq, nokia s60, και παντού έτρεξε τέλεια.

 

Άλλα προγράμματα που δουλεύουν (δοκιμασμένα απο μένα σε smartphone) :

 

Route66 (γρήγορο αλλά περιορισμένες δυνατότητες και μέτριοι χάρτες).

Destinator 6 for smartphones (δυστυχώς δεν υπάρχει στην αγορά - μέτριων δυνατοτήτων και αυτό αλλά καλοί χάρτες).

 

BTW το pdair.com έχει ωραία πραγματάκια!! Για να δώ θα βρω καμια θηκούλα για το ipaq;;;

Link to comment
Share on other sites

εδω ριξτε μια ματια. εχω αρχισει και πονοκεφαλιαζω...:X

πως ειναι δυνατον αυτοι να την πουλανε φθηνοτερα απο τη μαμα εταιρια ?:ninja:

σωστο το σχολιο για τη μεταλλικη θηκη "κοβει" τρελα την κεραια...

επισης παιδια πως μπορω να ελεγξω περα απο το free shipping worλdwide ( ναι καλα ... ) ποσο θα χρεωσουν ταχυδρομειο για να το στειλουν... γνωριζει κανεις, διοτι εγω ασχετος.!

και τωρα θα κανω μια ΠΙΘΑΝΑ χαζη ερωτηση... (αφου εχετε υπομονη και διαβαζετε ακομη αυτα που λεω....)

λοιπον... τα ΜΑΓΝΗΤΑΚΙΑ της καθε θηκης... κατα ποσο γνωριζουμε εαν μπορουν να προκαλεσουν "διαφορα" στη συσκευη?

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

εχει παρουσιασει σε κανενα καποιο προβλημα γιατι σκεφτομαι να το παρω...

 

Με ασυρματο internet εχετε συνδεθει, δουλευει οκ?

Link to comment
Share on other sites

εχει παρουσιασει σε κανενα καποιο προβλημα γιατι σκεφτομαι να το παρω...

 

Με ασυρματο internet εχετε συνδεθει, δουλευει οκ?

 

οκ και με το ασυρματο αν και προτεινω opera αντι του explorer -εφοσον δεν δειχνει να κατανοει και 100% το οτι συνδεομαι με ασυρματο- οσον αφορα αν εχει παρουσιασει προβληματα, μετα απο κανενα 15νθημερο που συνδεθηκα στη δουλεια μου αρχισε να "σερνεται" αλλα ειμαι σιγουρος πως προσπαθουσε να παρει ΙΡ συνεχομενα. δηλαδη κατα τη γνωμη μου δεν ειναι δικο του φταιξιμο...

το προτεινω ανεπιφυλακτα παντως για smartphone και επαγγελματικη χρηση παρα για media κινητο (που δεν ειναι οσο κι αν προσπαθει...:X )

απλα δεν εχω συνδεθει ακομη με το HSDPA ενεργο. αν το εχει κανει καποιος και εχει εντυπωσεις ας μας ενημερωσει. :confused:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας,

 

Εχω μία ερώτηση. Τώρα έχω το Nokia E51 και το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι έχω βαρεθεί να γράφω με τo Τ9 και νομίζω οτι το querty θα με διευκολύνει...

Επίσης και το να δεις μια σελίδα στο Internet ή ένα PDF με την μικρή οθόνη του Nokia είναι λίγο δύσκολο. Το s740 είναι καλύτερο σε αυτό το κομμάτι ?

 

Τι λέτε αξίζει η αλλαγή ή το Nokia είναι καλύτερο...

 

Ευχαριστώ

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας,

 

Εχω μία ερώτηση. Τώρα έχω το Nokia E51 και το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι έχω βαρεθεί να γράφω με τo Τ9 και νομίζω οτι το querty θα με διευκολύνει...

Επίσης και το να δεις μια σελίδα στο Internet ή ένα PDF με την μικρή οθόνη του Nokia είναι λίγο δύσκολο. Το s740 είναι καλύτερο σε αυτό το κομμάτι ?

 

Τι λέτε αξίζει η αλλαγή ή το Nokia είναι καλύτερο...

 

Ευχαριστώ

Στέφανος

 

Αν το μόνο πρόβλημα σου ειναι η έλειψη qwerty πληκτρολογίου, δες προς Νοκια Ε71 μεριά.

Link to comment
Share on other sites

οκ και με το ασυρματο αν και προτεινω opera αντι του explorer -εφοσον δεν δειχνει να κατανοει και 100% το οτι συνδεομαι με ασυρματο- οσον αφορα αν εχει παρουσιασει προβληματα, μετα απο κανενα 15νθημερο που συνδεθηκα στη δουλεια μου αρχισε να "σερνεται" αλλα ειμαι σιγουρος πως προσπαθουσε να παρει ΙΡ συνεχομενα. δηλαδη κατα τη γνωμη μου δεν ειναι δικο του φταιξιμο...

το προτεινω ανεπιφυλακτα παντως για smartphone και επαγγελματικη χρηση παρα για media κινητο (που δεν ειναι οσο κι αν προσπαθει...:X )

απλα δεν εχω συνδεθει ακομη με το HSDPA ενεργο. αν το εχει κανει καποιος και εχει εντυπωσεις ας μας ενημερωσει. :confused:

 

Δηλαδη αν το συνδεσω με το router θα σερνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το συνδεσω με το router θα σερνεται?

 

οχι μια χαρα θα ειναι αν προσανατολιστεις προς οπερα browser. εκεινο που θελω να επισημανω ειναι πως ο explorer ειναι ΠΙΟ αργος. πχ. αν ανοιξεις το googlemaps με το wireless θα δεις πως κατεβαζει σφαιρα. αλλα οπως αναφερει και ο φιλος δεν ειναι και το πιο γρηγορο mobile οσον αφορα την ΑΠΛΗ ασυρματη συνδεση.

εχει βεβαια αλλα πολλα ατου.. :happy: εμενα μου κανει .

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα παιδιά !!!

 

Το s740 γράφει ελληνικά ???

Γιατί στο fnac που πήγα να το δω μου είπαν οτι δεν γράφει ελληνικά !!!!

 

:blink: ελληνικοτατα... εκτος κι αν εννοεις το γνωστο προβλημα της κωδικοποιησης που ενω ΔΕΝ γραφεις σε unicode αλλα σε απλα κεφαλαια (ελληνικα) οι αλλες συσκευες δεν το διαβαζουν, και βλεπουν τσινεζικα..:confused:

αλλα αν θυμαμαι καλα το εχουν λυσει το θεμα αυτο σε καποια τοπικ εδω...η αλλου αν δεν απατομαι. εγω παντως greeklish γραφω τα μσ μου.:ninja:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ ωραίο το 740, κάνει τα πάντα αλλά για μένα είναι αρκετό τελικά το παλιό μου 6120...

Υπερβολικές δυνατότητες, επιλογές και ταχύτητα που σε μένα όμως δεν βρίσκουν "πεδίο δράσης λαμπρό..."

Ενδιαφέρεται κανείς για αγορά (300 ευρώ) ή ανταλλαγή με Ε66?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ ωραίο το 740, κάνει τα πάντα αλλά για μένα είναι αρκετό τελικά το παλιό μου 6120...

Υπερβολικές δυνατότητες, επιλογές και ταχύτητα που σε μένα όμως δεν βρίσκουν "πεδίο δράσης λαμπρό..."

Ενδιαφέρεται κανείς για αγορά (300 ευρώ) ή ανταλλαγή με Ε66?

 

συγγνωμη αλλα διευκρινησε . εχεις ηδη 740 κ το δινεις? :confused:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

kalhmera.eimai kai gw katoxos tou s740,kai psaxnw ena programmataki gia gps.mou eipane gia destinator sp.to exei doulepsei kaneis?

epishs dn mporw na steilw sms ka8olou.exei sumvei se kanenan?

 

σε μενα για την ωρα οχι. στελνει κανονικα. εκτος κι αν εισαι σε μερος χωρις σημα...:O εχεις προσαθησει να στειλεις και αποτυνχανει να στειλει η απλα δεν στελνει βγαζοντας καποιο μηνυμα? προσπαθησε να καθαρισεις το φακελο εξερχομενων αν θελεις. δεν θα προτεινα hard reset ακομη... εγω σε cosmote ειμαι οκ. οσο για gps προγραμμα προτεινεται το Garmin XT γι αυτη τη συσκευη. δεν εχω ασχοληθει πληρως ακομη, θα σε ενημερωσω οταν μπορεσω.

για την ωρα τεσταρε εαν μπορεις ολες τις λειτουργιες του τηλεφωνου σου και κοιτα μηπως εντοπισεις κι αλλα προβληματα μηπως και κατι παει στραβα στη συσκευη. :shifty:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αντικαταταστησω το Diamond που εχω με ενα s740 βασικα για το πληκτρολογιο, αξιζει τον κοπο η να παρω ενα δευτερο για τα μηνυματα, εχει κανεις προσωπικη πειρα και απο τα δυο?
ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα διευκρινησε . εχεις ηδη 740 κ το δινεις? :confused:

Ναι, το δίνω γιατί δεν το χρησιμοποιώ! Για την χρήση που του έκανα συγκριτικά με τις δυνατότητες που έχει, παραμένει αναξιοποίητο.

Είναι κρίμα να κάθεται...

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Telika katafera na lusw to provlhma me ta sms:htan ru8mismeno se la8os diktuo(prepei na einai se gsm).Kata ta alla eimai polu euxaristhmenos me to kinhtaki.mphka kai sto google maps kai exei polu kalh apokrish.

Psaxnw na vrw pws 8a vlepw arxeia: html help

xerei kanenas an uparxei kanena programmataki pou na ta uposthrizei?

euxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Telika katafera na lusw to provlhma me ta sms:htan ru8mismeno se la8os diktuo(prepei na einai se gsm).Kata ta alla eimai polu euxaristhmenos me to kinhtaki.mphka kai sto google maps kai exei polu kalh apokrish.

Psaxnw na vrw pws 8a vlepw arxeia: html help

xerei kanenas an uparxei kanena programmataki pou na ta uposthrizei?

euxaristw ek twn proterwn

 

γιατι αν τα ανοιξεις κατ επιλογη με τον explorer η οποιο αλλο browser (skyfire ας πουμε το οποιο δεν το προτεινω τελικα...) δεν ανοιγουν? μπορει να μην καταλαβα την ερωτηση σου αλλα αυτο δεν κανουμε οταν θελουμε να δουμε html?:worry:

[its full speed or nothing] :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...