Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο xxxxxxxxxx είχαν πει οτι, μετά απο πειράματα, κατέληξαν στο οτι και 1 POI να βάλεις, βαραίνει. Αν δεν βάλεις κανένα έχει ταχύτητα Χ, αν βάλεις όμως 1 ή 100 την ίδια ταχύτητα θα εχεις. Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο μιας και ποτέ δεν έχω βάλει ΡΟΙ εκτός απο αυτά που έχει ενσωματωμένα ο κάθε χάρτης που χρησιμοποιώ.

 

Και ΄γω θεωρώ τελικά αρκετά πολλές φορές τα ενσωματωμένα(ειδικα στον Autodrivehellas),μάλλον θα τα βγάλω τα επιπρόσθετα μέσω POILoader.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τελικα μου δωσαν αλλο Ν85 απο το πλαισιο και παιζει τα βιντεακια απο οτι βλεπω μια χαρά τώρα. κ

και μαλιστα παιζει και τα δυο που παίζαν μονο ηχο to drifting kκαι ενα με μηχανες. ωραία :D

 

κατα τα αλλα ο τζογος τζογος γμτ :/ και στο καπακι το πισω τζογος :(

το καπακι το πίσω αν το ανοιξεις απο μέσα έχει έναν αριθμο. μπορεί να μου πει κανείς τι είναι???

 

επισης θέλω να πω οτι ενεργοποίησα το Νοκια Maps και μου έγραψε ότι έχω 177 μέρες! 90 δεν ειναι κανονικα? έτσι ήξερα!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου δώθηκε και μένα η δυνατότητα να εξερευνήσω το Ν85. Ας είναι καλά ο κύριος super nervous που μου παραχώρησε (με βαριά καρδιά ομολογώ) το νέο του απόχτημα. :lol: :p (ελπίζω να μην φάω ban γι'αυτά που θα γράψω)

 

Όσον αφορά το μέγεθός του, οι φίλοι μας οι φινλανδοί κάναν πολύ καλή δουλειά. Η συσκευή είναι πολύ μικρότερη απο αυτό που περίμενα να δω. Κλειστή, είναι σημαντικά μικρότερη και απο το μαζεμένο Ν78 ενώ, μπροστά του, το Ν82 μοιάζει, πραγματικά τεράστια και πολύ χοντρή. Είναι πολύ μεγάλη η πρόοδος σε σχέση με τα 95άρια, μιας και φέρουν ίδιο εξοπλισμό.

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή. Όλα τα πλαστικά του φαίνονται πολύ καλύτερης ποιότητας απο τα αντίστοιχα του Ν78 και Ν96 (καλά σ'αυτά τα 2 τα πράγματα είναι τραγικά). Πολύ καλή δουλειά έχει γίνει στα αλφαριθμητικά πλήκτρα αλλά και στις πλάγιες ενώσεις του. Το καπάκι της μπαταρίας δεν κουνούσε όσο και αν το πήγα πέρω δώθε. Έχωντας πρόσφατο το παράδειγμα του Ν96 στο μυαλό μου, βλέπω οτι το Ν85 υπερέχει σαφώς στον συγκεκριμένο τομέα.

 

Και πάμε τώρα στο θέμα που μας καίει - το slide. Εκεί τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα απο αυτό που περίμενα. Όταν αυτό είναι κλειστό, υπάρχει πάρα πολύ μικρός τζόγος. Πρέπει να του δώσεις πολύ σημασία ή να το επεξεργαστείς αρκετά για να τον παρατηρήσεις. Όταν όμως ανοίγει και εμφανίζεται το αλφαριθμητικό πληκρολόγιο, τα πράγματα είναι δυσάρεστα. Υπάρχει μεγάλος τζόγος και το πιο σπαστικό, όταν κρατάς το κινητό απο το κάτω του μέρος (το πληκτρολόγιο) αυτό κουνιέται αρκετά, με αποτέλεσμα να ακούς τον ήχο των πλαστικών που απέχουν μεταξύ τους.

 

Ήξερα απο τα παιδιά που το έχουν πάρει οτι θα συμβαίνει αυτό, αλλά έτρεφα μια ελπίδα να μην είναι τόσο έντονος ο τζόγος αυτός. Όμως, όπως έχουμε πει και βιώσει, είναι τι θα σου κάτσει. Οπότε όποιος πάει να το πάρει είτε καινούριο ή μεταχειρισμένο, καλό είναι, αν υπάρχει βέβαια η δυνατότητα, να το εξετάσει ωστε να τύχει σε συσκευή σφιχτή.

 

Όταν ανοίγεις τα multimedia πλήκτρα, έρχεται η άλλη έκπληξη. Το slide ανοίγει μεν πολύ δύσκολα αλλά δεν κουνιέται καθόλου. Περίεργο. Φαίνεται οτι στην συναρμογή έχει γίνει λάθος και έχει βιδωθεί κάτι στραβά. Κλειστό δεν κουνάει, ανοιχτό κουνάει πολύ, ανοιχτό απο την αντίθετη φαίνεται πιο σφιχτό και απο την πρώτη περίπτωση. Οπότε, όπως είπα, προσοχή τι συσκευή θα πέσει στα χέρια σας.

 

Ξεκολλάμε απο το slide. Πάμε παρακάτω.

 

Τα ειδικά πλήκτρα είναι σχετικά σκληρά, όπως και το πολυπλήκτρο. Ίσως με τον καιρό μαλακώσουν όπως έχει γίνει και στο Ν78 μου μετά απο 4 μήνες λιώσιμο. Αλλά η διαφορά που παρατηρώ τώρα μεταξύ τους είναι μεγάλη. Πιέζοντας τα 2 ειδικά κάτω απο την οθόνη, νιώθεις αντίσταση ενώ στο πολυπλήκτρο, η πάνω κατεύθυνση θα σας δυσκολέψει αρκετά μέχρι να την συνηθίσετε. Πάντως τα υπόλοιπα πλήκτρα τις συσκευής (μενού, διαγραφή, αλαφαριθμητικά, multimedia) δεν με δυσκόλεψαν καθόλου και μπορώ να πω οτι τα βρήκα εύχρηστα. Τα αλφαριθμητικά παρόλο που είναι κολλητά μεταξύ τους και δεν προεξέχουν καθόλου, σου επιτρέπουν να γράψεις μακροσκελές κείμενο σχετικά άνετα (Ν95 δεν είναι σίγουρα). Πάντως γράφωντας για 3 λεπτά, περατήσα οτι μόλις το χέρι προσαρμοστεί, κάνεις πολύ δύσκολα λάθος. Αρκετές φορές, βέβαια, πίεζα ακούσια το 0 (κενό).

 

Η οθόνη απλά καταπληκτική. Είναι οτι καλύτερο έχει μπει ποτέ σε συσκευή series 60. Στις φωτο τα χρώματα είναι υπερβολικά ζεστά αλλά η αντίθεση των χρωμάτων που πετυχαίνει είναι φανταστική. Μπορεί σε περιπτώσεις φωτογραφιών να αλλοιώνονται τα φυσικα΄χρώματα, αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόνο αν βάλεις δίπλα κάποιο άλλο μοντέλο. Όμως, 100%, αυτό που θα προσέξεις δεν είναι η φυσικότητας της συγκεκριμένης φωτο αλλά η καταπληκτική απεικόνιση της οθόνης του Ν85. Η AMOLED με λίγα λόγια είναι ΑΨΟΓΗ.

 

Την οθόνη κάνει τεράστια διαφορά σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα series 60, ακόμα και κατά την πλοήγηση στο UI της συσκευής. Τα εικονίδια, τα εφε - όλα σου φαίνονται εντυπωσιακά μέσα απο αυτή την οθόνη. Και εκεί είναι που εκτιμάς τα πλεονεκτήματά της. Γιατί στο κινητό δεν βλέπουμε μόνιμα εικόνες με λουλούδια, ανοίγουμε φακέλους, γράφουμε μηνύματα, σερφάρουμε, κανουμε πλοήγηση και χιλια δυο άλλα. Εκεί λοιπόν το Ν85 ζωγραφίζει. Είδα την απεικόνιση τω χαρτών μέσω του Nokia Maps σε σχέση με το Ν78 μου, και έμεινα άφωνος.

 

Η ταχύτητα πλοήγησης στο μενού ήταν πάρα πολύ καλή. Με ενεργοποιημένα τα εφέ του θέματος, δεν παρατήρησα κανένα κόλλημα ή πάγωμα του μενού. ΑΝ απενεργοποιήσεις τα εφέ, τα πάντα πηγαίνουν με 2 ταχύτητες πάνω. :)

 

Αυτό που είδα για πρώτη φορά σε τηλέφωνο και γούσταρα, ήταν όλα τα εφετζίδικα χαρακτηριστικά ενεργοποιημένα και σε λειτουργία. Navi wheel, accelerometer και λειτουργία αναπνοής, όλα λειτουργούν άψογα. Η περιστροφή οθόνης υπερβολικά ευαίσθητη μεν, αλλά απολύτως υπάκουα σε όποιαδήποτε κίνηση του χεριού μου. Κανένα πάγωμα στην οθόνη κατά το rotation και πουθενά black screen. Το navi whell ευαίθητο όσο πρέπει. Αν λειτουργούσε και σε όλα τα μενού θα ήταν άψογα.

 

Για το μενού, δεν έχω να πω κάτι. Τα γνωστά δωράκια του feature pack 2 δίνουν όλα παρόν. Όμορφα κινούμενα εφέ, ανανεωμένη έκθεση, μερικές νέες προσθήκες εφαρμογών όπως η ανανέωση εφαρμογών (δεν θυμάμαι αν λέγεται έτσι), τα ηχητικά θέματα (τα 2 τελευταία δεν υπάρχουν στο Ν96) και μερικά άλλα που μπορεί να ξεχνάω. :)

 

Πολύ χρήσιμη η δυνατότητα της οθόνης να παραμένουν φωτισμένες οι ενδείξεις της κατά την διάρκεια της αναμονής. Υπάρχουν πολλές επιλογές για εξοικονόμιση ενεργειας μερικές εκ των οποίων πρώτη φορά βλέπουμε σε series 60.

 

Το συρρόμενο πλήκτρο κλειδώματος πάρα πολύ εύχρηστο και τοποθετημένο σε πολύ καλό σημείο (στο Ν96 απλά το ψάχνεις). Πολλές επιλογές για ενέργειες του slide κατά το άνοιγμα κλείσιμό του, κάτι που στα 95άρια δεν τα βρίσκαμε ούτε με έξτρα εφαρμογές.

 

Στο αντίγραφο ασφαλείας απο το μενού Διαχειριση Αρχείων, δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξουμε ποιόν τύπο αρχείων θέλουμε να περιέχει το κάθε αντίγραφο. Αυτό είναι και το μοναδικό χαρακτηριστικό που είδα οτι υπάρχει στο Ν96 αλλά όχι στο Ν85. Καλό θα ήταν να το προσθέταν σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση αλλά μάλλον δεν το κάνουν για να έχει και κάτι ουσιαστικό παραπάνω το καημένο το Ν96. :p

 

Και πάμε στην κάμερα. Πολύ καλή προσθήκη το συρρόμενο πορτάκι. Πρέπει, πλέον, να είναι πάγια πολιτική της εταιρίας να μην βγάζει νέα N Series μοντέλα χωρίς κάλυμμα για τον φακό. Απλός και πρακτικός μηχανισμός. Χωρίς κουμπάκια, χωρίς έξτρα πάχος στο σημείο του φακού.

 

Οι λήψεις που έγιναν στο σημείο που επεξεργαζόμουν την συσκευή με ικανοποίησαν. Όμως, θα ήθελα να έβγαζα πολύ περισσότερες φωτο σε εξωτερικούς χώρους αλλά και νυχτερινές λήψεις. Δεν τα κατάφερα όμως. Όπως δεν μπορούσα να κάνω και ένα αξιοπρεπές συγκριτικό με το Ν82. Απο μια πρώτη επαφή πάντως, έχω να πω οτι το Ν82 δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Οι λήψεις του Ν82 είναι με πολύ λιγότερο θόρυβο και σχετικά καθαρότερες. Στην λήψη βίντεο ισχύουν τα ίδια πράγματα. Το N85 τραβάει πολύ καλό βίντεο αλλά υστερεί στα frames σε σχέση με το Ν82 (και λογικά με τα Ν95 και Ν95 8GB). Σίγουρα ενδέχεται να υπάρξει βελτίωση με μελλοντικές αναβαθμίσεις. Άλλωστε είμαστε πολύ αρχή ακόμα.

 

Ένα συγκριτικό του Ν85 με το Ν82 σε κλειστό χώρο. Οι συσκευές είναι η μια δίπλα στην άλλη, κάνουν τις ίδιες κινήσεις και τραβάνε τα ίδια ακριβώς πράγματα.

 

N85:

http://rapidshare.com/files/159720820/N85_video_sample_01112008005.mp4.html

 

N82:

http://rapidshare.com/files/159725785/N82_video_sample01112008006.mp4.html

 

Και μία ακόμα λήψη βίντεο του Ν85 με χρήση των δύο led. Δυστυχώς, όπως είπα, το περιβάλλον δεν ήταν ιδανικό για ασφαλή συμπεράσματα. Υπήρχε μεν φωτισμός αλλά δεν ήταν αρκετά χαμηλός ωστε να μπορώ να καταλάβω πόση δουλειά κάνουν τα διπλά led:

 

http://rapidshare.com/files/159739414/N85_2_led_video_sample_01112008009.mp4.html

 

Μια ακόμα επισήμανση όσον αφορά τον τομέα imaging, είναι μια σχετική σκληρότητα του πλήκτρου της κάμερας. Δεν είναι στα απαράδεκτα επίπεδα του Ν96 ωστέ να μην έχεις αίσθηση της διαδρομής του πλήκτρου, αλλά είναι λίγο πιο σφηχτό απο αυτό των Ν95, Ν82 και Ν78. Όσες όμως λήψεις και αν έκανα, σε καμία περίπτωση δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Γενικά, ως χρήστης που δεν δίνει πολύ μαγάλο βάρος στην κάμερα μιας συσκευής, μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος. Με το που σύρεις το πορτάκι, η κάμερα είναι σε ετοιμότητα πολύ γρήγορα. Η αυτόματη εστίαση επίσης ταχύτατη, ενώ, όλες οι φωτο και τα βίντεο, δείχνουν πολύ πιο ωραία απ'ότι είναι στην πραγματικότητα, λόγω της καταπληκτικής οθόνης του.

 

Συγκριτικό επίσης έγινε και στον τομέα της αναπαραγωγής μέσω ακουστικών. Χρησιμοποίησα το Ν78, το οποίο είναι ανώτερο απο τα 95άρια και το Ν82, κατώτερο απο το Ν81 και στα ίδια ακριβώς επίπεδα με το Ν96. Όσο και αν προσπάθησα να βρω διαφορές στην ποιότητα ή στην ένταση, δεν βρήκα καμία. Και τα 2 αποδίδουν το ίδιο καλά. Όλα αυτά που διάβαζα σε ξένα φόρουμ περί ανωτερότητας του Ν96 σε σχέση με το Ν85 απλά δεν ισχύουν. Γιατί αν όντως υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά, την στιγμή που δεν μπορεί να γίνει καν αντιληπτή σε μια άμεση σύγκριση, τότε που είναι το νόημα; Να λες οτι το Ν96 αποδίδει 5% καλύτερα απο το Ν85 ή το Ν78; :blink:

 

Και καταλήγουμε; Αξίζει το Ν85 τα 508 ευρώ που κοστίζει; Σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω με ευκολία. Το κινητό μου άρεσε σχεδόν σε όλους τους τομείς. Με εντυπωσίασε ο μικρός του όγκος, η καταπληκτική του οθόνη και η πληρότητα των τεχνικών του χαρακτηριστικών.

Όμως αυτή την στιγμή στην ίδια τιμή υπάρχει το Ν95 8GB, στα 380 το Ν82, στα 390 το Ν95, στα 410 το Ν79 και στα 308 το Ν78. Όλα πολύ αξιόλογα και πλήρης. Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας απο την συσκευή του. Σε ποιόν τομέα δίνει βαρύτητα.

 

Το Ν82 υπερέχει όλων στην κάμερα. Το Ν95, Ν78 και Ν82 είναι χρυσές αγορές μιας και με πολύ μικρό ποσό παίρνεις κινητό με εξαιρετικές δυνατότητες. Το Ν79 συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά του Ν85 (πλην της οθόνης) σε candybar σχεδίαση και προσιτή τιμή. Τέλος, το N95 8GB παραμένει μια σταθερή αξία (καλό βίντεο/φωτο, δεμένο slide και μεγάλη οθόνη).

 

Προσωπικά, αν δεν είχα κανένα απο τα προαναφερόμενα, και είχα την δυνατότητα να διαθέσω 510 ευρώ, θα αγόραζα το Ν85 χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι μια ολοκληρωμένη, απο κάθε άποψη συσκευή που δεν τις λείπουν όμως και οι αδυναμίες. Χαλαρό slide και έλλειψη xenon φλας είναι τα χαρακτηριστικά που, πιστεύω, στερούν απο το Ν85 την δυνατότητα να το χαρακτηρίσω το τέλειο series 60.

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow έψαξες αρκετά το Ν85 απ' ότι καταλάβα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, η nokia κατάφερε να πάει ένα βήμα παρακάτω από τα Ν95άρια, Ν82, Ν96 ή αυτοί που έχουν ήδη κάποιο από αυτά απλά μένουν ακόμα σε αυτά μέχρι όντως να βγει κάτι διαφορετικό? Όπως για παράδειγμα το 5800 ή έστω κάτι διαφορετικό σε συσκευή με S60 FP1/FP2.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Έχει μπόλικες βελτιώσεις σε σχέση με τα 95άρια και το Ν82 αλλά δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας "ένα βήμα παρακάτω". Η οθόνη είναι σίγουρα 100 βήματα παρακάτω, αλλά γενικά σαν συσκευή είναι ένα βελτιωμένο σε πάρα πολλούς τομείς Ν95.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό ακριβώς που έκανε με το Ν95 όταν το κυκλοφόρησε. Ήταν κάτι διαφορετικό απ' όλα τα υπόλοιπα. Εν ολίγης κάποιος που έχει τα Ν95άρια, Ν82 και Ν96 θα τα αφήσει στην άκρη για να πάρει Ν85? Μάλλον το Ν96 θα το αφήσει σίγουρα με όσα ακούω αλλά το έβαλα και αυτό μέσα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό ακριβώς που έκανε με το Ν95 όταν το κυκλοφόρησε. Ήταν κάτι διαφορετικό απ' όλα τα υπόλοιπα. Εν ολίγης κάποιος που έχει τα Ν95άρια, Ν82 και Ν96 θα τα αφήσει στην άκρη για να πάρει Ν85? Μάλλον το Ν96 θα το αφήσει σίγουρα με όσα ακούω αλλά το έβαλα και αυτό μέσα.

 

 

Για καποιον που τον τρωει η τεχνολογια (και εχει την οικονομικη ανεση),

κατα την γνωμη μου ,ναι αξιζει η αλλαγη.

Προς το παρον τουλαχιστον ,εγω εχω αφησει στην ακρη το Ν82.

 

(Το Ν96 το αφηνω απο την αρχη ομως ,εκτος και εγω)

 

Δεν σε ειδαμε εχτες ...Εχεις 1 απουσια...

Μου εξηγησε ο Γιωργος ,οκ !:p

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει η τεχνολογία αλλά επίσης με τρώει και το οικονομικό κομμάτι. Ίσως τα Χριστούγεννα αποκτήσω ένα και εγώ, αν μέχρι τότε δεν έχει φτάσει και το 5800.:D:p

 

Ήθελα πολύ να έρθω αλλά έτυχε κάτι σοβαρό και δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.:)

Είχα ετοιμαστεί και για το Ν85 :p αλλά μου τα χάλασε το ξαφνικό.

Θα επανορθώσω Μιχάλη :D

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@mirrorofsorrow: Γιώργο ωραίο review. Είναι φως φανάρι πως το ξέσκισες το κακόμοιρο το κινητό. :p

 

@stendor: Τι...; Απουσία από τη πρώτη κιόλας συνάντηση; Ααα δεν αρχίσαμε καλά!:tease:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν η πρώτη του. :p Ξεκινήσαμε καλά. Στην συνέχεια τα χάλασε. :D

 

Το κινητάκι με ενδιαφέρει πάρα πολύ και το έψαξα όσο καλύτερα μπορούσα. :) To δύσκολο ήταν να πείσω τον Μιχάλη να το αφήσει στά χέρια μου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow..

mini review ηταν αυτο???

 

Εδω αγοραζεις περιοδικα επι περιοδικων και τα περισσοτερα δε γραφουν ουτε τα μισα στις "κανονικες" τους παρουσιασεις!!!!:p

 

ΕΥΓΕ,ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ:D:)

 

σσ

Ειναι 1 πολυ καλο τηλεφωνο σε ολους τους τομεις και αν ειχε τα υλικα και τη δεμενη κατασκευη του Ε66 για παραδειγμα θα εκανε τη διαφορα αλλα ετσι η περιμενουμε η..παμε για αλλου;)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

τ

1)το καπακι το πίσω αν το ανοιξεις απο μέσα έχει έναν αριθμο. μπορεί να μου πει κανείς τι είναι???

 

2) επισης θέλω να πω οτι ενεργοποίησα το Νοκια Maps και μου έγραψε ότι έχω 177 μέρες! 90 δεν ειναι κανονικα? έτσι ήξερα!!

 

plz οποιος ξέρει ας πειιιι :p

 

α και κάτι αλλο μη ψαχνω :p

accelerometer και λειτουργία αναπνοής. με δυο λόγια τί κανει το καθένα :worry::worry:

 

δικιο έχεις παντως το slide απο τη πάνω μεριά είναι πολύ πιο σφιχτο! ενώ το απο κάτω τζογο. η οθονη τα σπαει :D

το Νavi wheel δε μου φάνηκε καθόλου χριστικό εκτός άν δεν έχω καλή άποψη γτ πρώτη φορά το χρησιμοποίησα τώρα

Link to comment
Share on other sites

plz οποιος ξέρει ας πειιιι :p

 

α και κάτι αλλο μη ψαχνω :p

accelerometer και λειτουργία αναπνοής. με δυο λόγια τί κανει το καθένα :worry::worry:

 

δικιο έχεις παντως το slide απο τη πάνω μεριά είναι πολύ πιο σφιχτο! ενώ το απο κάτω τζογο. η οθονη τα σπαει :D

το Νavi wheel δε μου φάνηκε καθόλου χριστικό εκτός άν δεν έχω καλή άποψη γτ πρώτη φορά το χρησιμοποίησα τώρα

 

Όταν λέμε accelerometer εννοούμε επιταχυνσιόμετρο,δηλαδή όταν γυρνάει το κινητό οριζόντια και προσαρμόζονται αυτόματα τα γραφικά στον προσανατολισμο αυτό.

Η "αναπνοή" είναι ό εσωτερικός παλλόμενος φωτισμός του κεντρικού πολυπλήκτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο mirrorofsorrow....Πραγμάτικα το ποστ σου είναι από τα πιο αναλυτικά που έχω διαβάσει για αυτό το κινητό...Θέλω να σε ρωτήσω κατι.Σε σχέση με το Ν78 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής ή .........πάμε για άλλα;
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπραβο πολυ κουλ review!!!

 

Συγκριτικό επίσης έγινε και στον τομέα της αναπαραγωγής μέσω ακουστικών....

 

Εκανες καμια συγκριση στην αποδοση των εξωτερικων "ηχειακίων" σε σχεση με τα υπολοιπα που ειπες?

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια συγκριση στην αποδοση των εξωτερικων "ηχειακιων" σε σχεση με τα υπολοιπα??

Δεν μπορούσα. Εϊχε πάρα πολύ θόρυβο γύρω μου.

Μπράβο mirrorofsorrow....Πραγμάτικα το ποστ σου είναι από τα πιο αναλυτικά που έχω διαβάσει για αυτό το κινητό...Θέλω να σε ρωτήσω κατι.Σε σχέση με το Ν78 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής ή .........πάμε για άλλα;

Πολύ καλύτερη. Η συσκευή είναι πολύ πιο δεμένη. Αν παρατηρήσεις το Ν78, θα δεις κενά ανάμεσα στις ενώσεις του. Στο δικό μου, φαίνεται το φως του πληκτρολογίου σε ολόκληρη την αριστερή μεριά. Και το Ν96, έχει απίστευτα φεύτικο άνω πληκτρολόγιο. Το Ν85 είναι σαφώς καλύτερο και απο τα 2. Ειδικά σε σχέση με το Ν96 είναι πολύ μπροστά. Μπορείς να γράψεις μήνυμα σχετικά άνετα.

 

Το μόνο θέμα είναι ο τζόγος που ανέφερα στο slide όταν αυτό είναι ανοιχτό. Η συσκευή που είχα, μόνο σε αυτή την θέση είχε τζόγο. Οι υπόλοιπη που το είδαν αλλά και ο κάτοχός του, μου είπε οτι είναι σε αποδεκτά επίπεδα και σε καμία περίπτωση δεν είναι παράγοντας να σε αποτρέψει να πάρεις την συσκευή. Και θα συμφωνήσω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

οκ.....το Ν85 οπωσδηποτε θα γινει δικο μου.............:lol::rolleyes::D
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το αγόρασα και εγώ πριν λίγες μέρες. Μπήκε και ως avatar. :D

Θα σας πω αργότερα τις εντυπώσεις μου αρνητικές και θετικές.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο σχετικούς αντάπτορες, υπάρχει αυτός

http://europe.nokia.com/MEDIA_BANK_100/R6Accessories/C/CA-126/R6_CA-126_240x240.png

και αυτός

http://europe.nokia.com/MEDIA_BANK_100/R6Accessories/C/CA-44/ca-44_312x312.jpg

 

Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του χάρτη, να μην έχεις επιλεγμένες τις περισσότερες λεπτομέριες γιατί φορτώνει πάρα πολλά εικονίδια παο POIs που καθυστερούν πολύ την πλήρη προβολή πληροφοριών.

ναι αλλα εγω θελω να μπαινουν οι παλιοι φορτιστες στο ρευμα και ο ανταπτορας να καταληγει σε αυτον του ν85

Link to comment
Share on other sites

το Νavi wheel το χρησιμοποιει κανεις???

 

Οποιος ξερει για το πίσω καπάκι αυτό που είπα ας πει. Εμενα λέει(απ την εσωτερική πλευρά):

 

0252869

L1B8312 5.0

 

και σε εσας το ίδιο λέει??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο Ν78 το χρησιμοποιώ συνέχεια και με έχει βολέψει αφάνταστα. Φυσικά δεν είναι να το χρησιμοποιείς συνέχεια αλλά μόνο σε εκείνες τις περιπτώσεις που έχεις πολύ μεγάλη λίστα. Έτσι, προστατεύεις και το πολυπλήκτρο.

 

Και ο nervous, απ'ότι μου είπε το έχει μόνιμα ενεργοποιημένο και το βρίσκει σχετικά βολικό. Μια συνήθεια είναι όλα. Μόλις μάθεις πως δουλεύει, καταλαβαίνεις οτι είναι τελικά χρήσιμο και το αξιοποιείς.

 

Αυτό που πολλές φορές εκνευρίζει με την λειτουργία του, είναι ο αισθητήρας περιστροφής της οθόνης. Δεν μιλάω για το Ν85 αποκλειστικά αλλά για όλες τις συσκευές που το έχουν. Εκεί που χρησιμοποιείς την συσκευή σου, γυρνάει στα καλά καθούμενα και σε μπερδεύει. Και εκεί χρειάζεται συνήθεια. Να ξέρεις τι κινήσεις πρέπει να κάνεις για να δουλέψει σωστά και τι να αποφεύγεις για να μην γυρνάει χωρίς λόγο και σε ζαλίζει.

 

Αλλά όπως είπα, χαίρομαι ιδιατέρως που στο Ν85 υπάρχουν ΟΛΑ αυτά τα εφετζίδικα παιχνιδάκια, τα οποία όμως, λειτουργούν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πολλές φορές εκνευρίζει με την λειτουργία του, είναι ο αισθητήρας περιστροφής της οθόνης. Δεν μιλάω για το Ν85 αποκλειστικά αλλά για όλες τις συσκευές που το έχουν. Εκεί που χρησιμοποιείς την συσκευή σου, γυρνάει στα καλά καθούμενα και σε μπερδεύει. Και εκεί χρειάζεται συνήθεια. Να ξέρεις τι κινήσεις πρέπει να κάνεις για να δουλέψει σωστά και τι να αποφεύγεις για να μην γυρνάει χωρίς λόγο και σε ζαλίζει.

 

Είναι σαφώς προτιμότερο να έχεις τη δυνατότητα διαθέσιμη και στο φινάλε αν δεν την θέλεις, την απενεργοποιείς. Πάντως, το καλύτερο για μένα είναι να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και να εγκαταστήσεις το accelerometer plugin και το rotateMe. Αν ρυθμίσεις την ευαισθησία όσο θες, η κατάσταση βελτιώνεται θεαματικά, τουλάχιστο στο Ν82 το δουλεύω έτσι. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει οτι όλες οι εφαρμογές που στηρίζονται στο accelerometer της συσκευής, δεν δουλεύουν στο Ν85. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος κάτοχος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...