Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σου κάνω και άλλες ερωτήσεις. :)

 

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται οτι στο πρωτότυπο υπάρχουν τα multimedia πλήκτρα γύρω απο το πολυπλήκτρο ενώ στο μοντέλο παραγωγής όχι. Στο δικό σου υπάρχουν αυτά τα πλήκτρα; Σε βολεύουν ή είναι καλύτερα που τα αφαιρέσαν. Στο Ν96 πχ πιο πολύ με μπερδεύουν παρά με βοηθάνε.

 

Nokia N85 unboxing and hands-on Video

 

http://dailymobile.se/2008/10/28/video-nokia-n85-unboxing-and-hands-on/

 

 

 

Xα , δεν το ειχα δει αυτο το βιντεο .

Οχι δεν υπαρχουν ευτυχως για εμενα αυτα τα πληκτρα , οντως στο Ν96 ειναι εκνευριστικα το λιγοτερο , εδω σε μικροτερη επιφανεια θα ηταν ακομα χειροτερα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτο τουλαχιστον μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος, δηλ οτι τα leds του Ν85 εχουν καλη αποδοση, σαφως ανωτερη απο του Ν96, γιατι πλεον με αυτα που διαβαζω δε μπορω να εχω εμπιστοσυνη σε οτι γραφουν οι ξενοι...

 

αν και πιστευω οτι κατι παιζει με την παρτιδα, σε κανα 2μηνο θα ξερουμε σιγουρα αλλα δυστυχως ουτε εγω ουτε ο περισσοτερος κοσμος νομιζω εχει γνωστο στην Alpha Copy

 

Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με imei - παρτιδες, ας μας πληροφορησει...

 

εγω εβγαλα μεσα σε μπαρ και βραδυ θεοσκοτεινα και βγηκαν αρκετα καλες.

 

αν το αλλαξω έχω και ελπίδα να πάρω χωρίς τζογο :p και γενικα να χω το κεφαλι μου ήσυχο :p RIP εσενα τζογος??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να δεις να τα παίζει χωρίς επανεκκινήσεις παο την μνήμη τηλεφώνου; Μπορεί ο πρόβλημα να εντοπίζεται στην κάρτα μνήμης (αν και πολύ δύσκολο).

 

Το πρώτο που πρέπει να σε νοιάζει είναι να μην σου τύχει συσκευή με προβλήματα και τρέχεις συνέχεια στα nokia shops. Κάνε την αντικατάσταση και να ελπίζεις το νέο που θα σου δώσουν να είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?Τι είναι ο τζόγος?Κάτι ακόμα.Αύριο λέω να το πάρω.Είμαι όμως σε δίλλημα.Αυτό η το c905?Συγνώμη για το off topic.
Link to comment
Share on other sites

Ένα παίξιμο των 2 κύριων μερών του τηλεφώνου. Είναι συνήθως φαινόμενο που το συναντάς σε συσκευές με κινούμενα μέρη όπως τα αναδιπλούμενα και τα slider. Όσον αφορά την επιλογή μεταξύ αυτού και του ΣΕ, καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στους διαξιφισμούς να πάρεις διάφορες γνώμες. Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι το ένα είναι καλό στην κάμερα ενώ το άλλο (Ν85) είναι μια all-in-one συσκευή με πολύ μεγαλύτερες δυνατοτητες.
Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαλα μεσα σε μπαρ και βραδυ θεοσκοτεινα και βγηκαν αρκετα καλες.

 

αν το αλλαξω έχω και ελπίδα να πάρω χωρίς τζογο :p και γενικα να χω το κεφαλι μου ήσυχο :p RIP εσενα τζογος??

 

 

 

Οχι τιποτα το ιδιαιτερο , καμια σχεση με τα προβληματα που αναφερονται γενικοτερα , αλλα και παλι ειναι πρωτοτυπο , κατασκευαστικα πιθανοτατα ειναι διαφορετικο ετσι και αλλιως :)

Link to comment
Share on other sites

5Mega Pixel Camera Duel: Nokia N82 - Nokia N96 - Nokia N95 8GB and Nokia N85

 

"Here are some photos taken with the 5 mega pixel camera on Nokia N82, Nokia N85, Nokia N96 and Nokia N95 8gb. Click on the images to view the original image. Enjoy!"

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

5Mega Pixel Camera Duel: Nokia N82 - Nokia N96 - Nokia N95 8GB and Nokia N85

 

"Here are some photos taken with the 5 mega pixel camera on Nokia N82, Nokia N85, Nokia N96 and Nokia N95 8gb. Click on the images to view the original image. Enjoy!"

 

καλησπερα! κατα την γνωμη μου απο το λινκ που μας εδωσε ο stendor στις φοτο ημερας (η διαφορα φενεται κυριος στην πρωτη φοτο με τα τζιπ αν προσεξεις την πινακιδα του πρωτου)

1.ν95 8γβ

2.ν82

3.ν85

4.ν96 (μεγαλη διαφορα με τα αλλα φενονται κουνημενες)

 

την νυχτα

1.ν82(αρκετα καλυτερη,λογικο λογο xenon)

2.ν95 8γβ

3.ν85

4.ν96

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Την Δευτερα το πηρα και εγω απο το Πλαισιο. Μεχρι στιγμης εχει κολλησει μια φορα αλλα οκ, δεν με ενοχλει αυτο καθως με την πρωτη αναβαθμιση θα στρωσει.

Αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι ο τζογος του slide, ο οποιος δεν ειναι και πολυ μεγαλος αλλα δεν περναει και τελειως απαρατηρητος...και το πιο εκνευριστικο ειναι οτι το 7610 Supernova (των 230 ευρω) που πηρα στην γυναικα μου εχει πολυ πιο ποιοτικο μηχανισμο slide.

Τι να κανω? Να παω στο Πλαισιο και να ζητησω αντικατασταση? Θα μου την κανουν? Ή να περιμενω λιγο καιρο και να το παω σε καποιο ΝΟΚΙΑ service για αλλαγη μηχανισμου??

Link to comment
Share on other sites

Ότι και απο τα δύο και αν κάνεις, δεν νομίζω να πετύχεις κάτι. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο μηχανισμός να στο αλλάξουν (δεν το έχω δει βέβαια το δικό σου αλλά φαντάζομαι οτι είναι στα ίδια επίπεδα με των άλλων συσκευών που έχουν πάρει τα υπόλοιπα παιδιά), οπότε δεν υφίσταται ούτε αλλαγή ούτε διόρθωση.

 

Μάλλον πρέπει να αποδεχτείς τον τζόγο αυτό και να αποφεύγεις να πιάνεις το 7610 της γυναίκας σου. :D :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Την Δευτερα το πηρα και εγω απο το Πλαισιο. Μεχρι στιγμης εχει κολλησει μια φορα αλλα οκ, δεν με ενοχλει αυτο καθως με την πρωτη αναβαθμιση θα στρωσει.

Αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι ο τζογος του slide, ο οποιος δεν ειναι και πολυ μεγαλος αλλα δεν περναει και τελειως απαρατηρητος...και το πιο εκνευριστικο ειναι οτι το 7610 Supernova (των 230 ευρω) που πηρα στην γυναικα μου εχει πολυ πιο ποιοτικο μηχανισμο slide.

Τι να κανω? Να παω στο Πλαισιο και να ζητησω αντικατασταση? Θα μου την κανουν? Ή να περιμενω λιγο καιρο και να το παω σε καποιο ΝΟΚΙΑ service για αλλαγη μηχανισμου??

Καλά αμά το πας σε NOKIA Shop θα στο κάνουν αγνώριστο,όχι σφίξιμο αλλά ξέ:Xκισμα.. θα του κάνουν(μιλάω εκ πείρας-τελείως ζωντόβολα,μετά σε κοιτάει με απλανές βλέμμα ρομφού και απορεί:"Εντάξει δεν είναι,οι γρατζουνιές πάντως πρέπει να ήταν και πριν ή μήπως.....:confused:..")

Πρέπει να συμφιλιωθείς μάλλον με την χαλαρότητα αυτή γιατί ούτε το ΠΛΑΙΣΙΟ θα κρίνει ως βάσιμους τους λόγους αντικατάστασης γιατί σχεδόν όλα έτσι είναι.....η άλλη λύση είναι η πώληση;) και μετά μην το ξαναπάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και απο τα δύο και αν κάνεις, δεν νομίζω να πετύχεις κάτι. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο μηχανισμός να στο αλλάξουν (δεν το έχω δει βέβαια το δικό σου αλλά φαντάζομαι οτι είναι στα ίδια επίπεδα με των άλλων συσκευών που έχουν πάρει τα υπόλοιπα παιδιά), οπότε δεν υφίσταται ούτε αλλαγή ούτε διόρθωση.

 

Μάλλον πρέπει να αποδεχτείς τον τζόγο αυτό και να αποφεύγεις να πιάνεις το 7610 της γυναίκας σου. :D :)

 

Καλά αμά το πας σε NOKIA Shop θα στο κάνουν αγνώριστο,όχι σφίξιμο αλλά ξέ:Xκισμα.. θα του κάνουν(μιλάω εκ πείρας-τελείως ζωντόβολα,μετά σε κοιτάει με απλανές βλέμμα ρομφού και απορεί:"Εντάξει δεν είναι,οι γρατζουνιές πάντως πρέπει να ήταν και πριν ή μήπως.....:confused:..")

Πρέπει να συμφιλιωθείς μάλλον με την χαλαρότητα αυτή γιατί ούτε το ΠΛΑΙΣΙΟ θα κρίνει ως βάσιμους τους λόγους αντικατάστασης γιατί σχεδόν όλα έτσι είναι.....η άλλη λύση είναι η πώληση;) και μετά μην το ξαναπάρεις.

 

Επειδη το να το πουλησω το κοβω μαλλον χλωμο μιας και με ικανοποιει σαν συσκευη, θα κοιταξω να το συνηθισω και μετα απο λιγο καιρο θα παω απο καποιο ΝΟΚΙΑ service να δω τι μπορει να γινει. Θυμαμαι οτι και με το Ν95 που υπηρχε μεγαλο προβλημα, οποιος το πηγαινε στο service του το φτιαχνανε και γινοτανε πολυ σφιχτο.

Αυτο ομως που μο προκαλει απορια ειναι πως τοσα review σε ξενα site μιλουν γι απολυ καλη ποιοτητα slide χωρις τζογο ενω εδω στην Ελλαδα ολοι εχουμε αναφερει το αντιθετο.

Ή τα site του εξωτερικου γραφουν οτι να'ναι ή οι συσεκυες που ερχονται εδω ειναι β' ποιοτητας στο κομματι της συναρμολογησης...

Κριμα ομως μια συσκευη 500 ευρω να μην ειναι προσεγμενη σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά και τα δυο γράφουν χειρότερα βίντεο από το N95 8GB και το Ν82,τι διάολο πατάτα έκαναν....:confused:, ε ρε γλέντια.......:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι μου φαίνεται και μένα. Σίγουρα σημαντικό ρόλο στην λήψη και παράλληλη επεξεργασία βίντεο παίζει ο επεξεργαστής. Εκεί τα Ν82, Ν95 έχουν το πλεονέκτημα. Βέβαια, πρέπει να δούμε κάποιο συγκριτικό μεταξύ Ν82, Ν95, Ν96 και Ν85 γιατί αν δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.

 

Στο παραπάνω συγκριτικό που πόσταρα, τα 2 βίντεο έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους. Στο Ν96 το βίντεο φαίνεται να χάνει μερικά καρέ αλλά η ποιότητα είναι πολύ καλή. Στο Ν85 καταστρέφεται απο την φωτεινότητα αλλά στα frames φαίνεται να αριστεύει. Ίσως ο τύπος, όταν τραβούσε βίντεο, κράταγε το Ν85 απο πάνω και το Ν96 απο κάτω με αποτέλεσμα η κάμερα του Ν85 να τυφλώνεται απο τον ήλιο. Πρέπει σίγουρα να δούμε και άλλα δείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι μου φαίνεται και μένα. Σίγουρα σημαντικό ρόλο στην λήψη και παράλληλη επεξεργασία βίντεο παίζει ο επεξεργαστής. Εκεί τα Ν82, Ν95 έχουν το πλεονέκτημα. Βέβαια, πρέπει να δούμε κάποιο συγκριτικό μεταξύ Ν82, Ν95, Ν96 και Ν85 γιατί αν δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.

 

Στο παραπάνω συγκριτικό που πόσταρα, τα 2 βίντεο έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους. Στο Ν96 το βίντεο φαίνεται να χάνει μερικά καρέ αλλά η ποιότητα είναι πολύ καλή. Στο Ν85 καταστρέφεται απο την φωτεινότητα αλλά στα frames φαίνεται να αριστεύει. Ίσως ο τύπος, όταν τραβούσε βίντεο, κράταγε το Ν85 απο πάνω και το Ν96 απο κάτω με αποτέλεσμα η κάμερα του Ν85 να τυφλώνεται απο τον ήλιο. Πρέπει σίγουρα να δούμε και άλλα δείγματα.

 

Να κάνουμε ενα δικό μας συγκριτικό αλά myphone,και να το ανεβάσουμε κι΄μεις;),τι κάνουμε ΄μεις εδώ-μπρίκια κολλάμε....σιγουρα πάντως τα καινούργια NSeries είναι χειρότερα από τα δοκιμασμένα πλέον Ν82,N95,N95-2 και αυτό είναι απογοητευτικό αν μη τι άλλο(τολμώ να πω ότι υποτιμούν την νοημοσύνη και την αξία των χρημάτων μας εκεί στην Nokia-είδα και τον ΚΟΚΟΦΛΟΚΟ εδώ(δικιά μου λέξη,την έβγαλα στο στρατό;)-που τη ξεσήκωσε ο πιτσικόμης στην διαφήμηση της Wind ήθελα νά΄ξερα:mad:)...και είναι σαφές ότι στα νέα Ν85,Ν96,....πλέον δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά παρα μόνο αναβαθμίσεις(μια κάθε βδομάδα:lol:).....μπας και φτουρήσουν...:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω μόνο Ν82 και Ν78. Οπότε συγκριτικό δεν μπορώ να κάνω εγώ. Αν έχεις κάποιο συνδιασμό των Ν82/Ν95 vs Ν85/N96, κάνε το δικό σου συγκριτικό και ανέβασέ το.
Link to comment
Share on other sites

παντως αν διαβασετε τα σχολια του λεει οτι του αρεσε πιο πολυ το Ν85 γιατι εκεινη την ωρα ειχε ηλιοβασιλεμαα και το αποτυπωσε καλυτερα το Ν85...
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα αναλυτική παρουσίαση

 

Nokia N85 - the hidden top model

 

http://mobilearsenal.com/dl/rev/2008-10/2548/nokia_n85_12.jpg

 

http://mobilearsenal.com/review/nokia_n85_the_hidden_top_model/introduction.html

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω προχτες το Ν85.

Πολυ ωραιο κινητο,ομορφο και με μερικες πιο...εξυπνες λειτουργιες απο το Ν95 που ειχα.

Αυτο με το play pause το κανει και σε μενα,αλλα δεν ανησυχω μιας και οι αναβαθμισεις γιαυτο το λογο υπαρχουν.

Εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος με την νυχτερινη ληψη φωτογραφιων και ειδικα βιντεο.

Τα λεντακια οντως κανουν δουλεια.

Τζογο δεν εχει ακομα.

 

Αυτα προς το παρον.

Konstantinos

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kostas_kostas/21443/337474/0/GR-FLAG.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω μόνο Ν82 και Ν78. Οπότε συγκριτικό δεν μπορώ να κάνω εγώ. Αν έχεις κάποιο συνδιασμό των Ν82/Ν95 vs Ν85/N96, κάνε το δικό σου συγκριτικό και ανέβασέ το.

 

Καλά έτσι τό΄πα γω,σιγά μην κάνουμε και συγκριτικό,εγώ τώρα έχω μόνο το Ν95 8GB και έτσι δεν γίνεται-τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει από την ατυχή επαφή με τα Ν96 και Ν85 για αρχή,μελλοντικά ίσως αυτά τα δύο μοντέλα διορθωθούν αρκετα τόσο σε επίπεδο ποιότητας κατασκευής όσο και από άποψης λογισμικού αλλά μέχρι τότε θα βγουν πάλι νεα μοντέλα και οι όποιες βελτιώσεις θα περάσουν σε δεύτερο πλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω προχτες το Ν85.

Πολυ ωραιο κινητο,ομορφο και με μερικες πιο...εξυπνες λειτουργιες απο το Ν95 που ειχα.

Αυτο με το play pause το κανει και σε μενα,αλλα δεν ανησυχω μιας και οι αναβαθμισεις γιαυτο το λογο υπαρχουν.

Εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος με την νυχτερινη ληψη φωτογραφιων και ειδικα βιντεο.

Τα λεντακια οντως κανουν δουλεια.

Τζογο δεν εχει ακομα.

 

Αυτα προς το παρον.

 

 

Tα πληκτρα του πληκτρολογιου και το πολυπληκτρο είναι σκηλρα ή ενολητικά?

 

Εχει τυχει να σου κολησει και να κανει restart?

 

Απο που το πηρες αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Tα πληκτρα του πληκτρολογιου και το πολυπληκτρο είναι σκηλρα ή ενολητικά?

 

Εχει τυχει να σου κολησει και να κανει restart?

 

Απο που το πηρες αν επιτρεπεται?

 

Eιναι σκληρα αλλα μεχρι στιγμης δεν ειναι ενοχλητικα.\Βεβαια του Ν95 τα πληκτρα ηταν ενα ποιημα:D

 

Δεν εχει κολλησει ουτε μια φορα και το εχω ζαλισει το κινητο,ολη μερα το λειτουργω.

 

Το πηρα απο Κορινθο.

Konstantinos

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kostas_kostas/21443/337474/0/GR-FLAG.gif

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σκληρα αλλα μεχρι στιγμης δεν ειναι ενοχλητικα.\Βεβαια του Ν95 τα πληκτρα ηταν ενα ποιημα:D

 

Δεν εχει κολλησει ουτε μια φορα και το εχω ζαλισει το κινητο,ολη μερα το λειτουργω.

 

Το πηρα απο Κορινθο.

 

Να κάνω και γω μια ερώτηση...

Από τζόγο πως πάει...? Βαρκούλα του ψαρά ή ...?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...