Jump to content

Φοιτητικό επίδομα 1000 Ευρώ


Finn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορεί κάποιος να περιγράψει την διαδικασία για το επίδομα ρε παίδες; Ποτέ δεν λέμε όχι σε 1000 ευρώ :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Σε δελτιο ειδησεων ειχα ακουσει πως δικαιουνται επιδομα οι φοιτητες που η κατιοικια τους ειναι πανω απο 40χλμ απο εκει που σπουδαζουν και το ετησιο εισοδημα των γονιων τους ειναι κατω απο 30.000Ε.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταπτυχιακοί δικαιούνται το επίδομα; Από που μπορώ να μάθω;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (11 Ιαν. 2005 , 00:13)

 

Οι μεταπτυχιακοί δικαιούνται το επίδομα; Από που μπορώ να μάθω;

 

 

Εδω ο ΟΤΕ δεν σας δινει το φοιτητικο προγραμμα, περιμενεις το κρατος να δωσει 1000 Ευρω? :D

 

Περα απο τη πλακα, δεν ξερω και νομιζω πως οχι!

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

 

Τί παίζει τελικά με αυτό το επίδομα? Ποιοι το δικαιούνται? Διάβασα μερικά post αλλά δεν έβγαλά άκρη.

 

Όλοι οι φοιτητές που πληρούν κάποιες προϋποθέσεις το δικαιούνται?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (10 Ιαν. 2005 , 19:05)

 

Αν μπορεί κάποιος να περιγράψει την διαδικασία για το επίδομα ρε παίδες; Ποτέ δεν λέμε όχι σε 1000 ευρώ :Ρ

 

 

Εσύ μένεις με τον πατέρα σου οπότε ξέχνα το! :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας απ'οτι έμαθα θα έχουν φτάσει σε όλες τις γραμματείες οι σχετικές ανακοινώσεις απο το υπουργείο... οπότε παιδιά να ενημερωθείτε απο τις γραμματείες των σχολών σας αν και οι απαιτήσεις έιναι ίδιες με τις περσινές ;). Αν έχετε κάποιο πρόβλημα οι πρωινές εκπομπές να ξέρετε βοηθούν πολύ καθώς είναι πλήρως ενημερωμένοι με το θέμα και μπορούν σας απαντήσουν σε όλα! :D :D
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα χθές μου είπαν οτι σε 1~2 βδομάδες θα μας δώσουν τη βεβαίωση....

Έλα να βλέπω το χρήμα να ρέει....... :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...μακαρι...ΜΑΚΑΑΑΑΡΙ να τα παρω επιτελους τα 1000 ευρωπουλα...Θα κανω ολα αυτα τα δημιουργικα και προσοδοφορα πραγματα που ηθελα τοσο καιρο...:)

Τελικα ξερει κανεις για τα δικαιολογητικα και τις προυποθεσεις τι παιζεται?

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά. Σήμερα πήρα το μαγικό χαρτάκι απο την γραμματεία του τμήματός μου. Λοιπόν:

 

Πρέπει να έχεις εισόδημα κάτω απο 30.000 ευρώ

Πρέπει το σπίτι που διαμένεις να είναι λιγότερο αοπ 200 τετραγωνικά

Δεν πρέπει να σπουδάζεις στην πόλη που βρίσκεται η μόνιμη κατοικία σου (Τάκη δεν μας πιάνει αυτό... ΣΤΑΝΤΑΑΑΑΑΡ!!!)

Το χαρτάκι απο την σχολή σου για τα μαθήματα (Πρέπει να έχεις περάσει τα μισά απο το προηγούμενο έτος)

Αντίγραφο του συμβολαίου του σπιτιού που μένεις

 

Αυτά είναι! :D

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα μισα μαθηματα μπορει να το ξεκαθαρισει κανεις γιατι στην γραμματεια της σχολης μου δε μπορεσαν.

Τα μισα των δηλωμενων ωρων? τα μισα του προηγουμενου ετους (τα στανταρ μαθηματα πχ του 5ου και 6ου)..

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με καλύπτει το επίδομα, θα ρωτήσω περισσότερο από περιέργεια:

 

Αν κάποιος είναι πρωτοετής (δηλαδή δεν έχει δώσει μαθήματα το προηγούμενο έτος), μπορεί να διεκδικήσει το επίδομα;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα μισα μαθηματα μπορει να το ξεκαθαρισει κανεις γιατι στην γραμματεια της σχολης μου δε μπορεσαν.

Τα μισα των δηλωμενων ωρων? τα μισα του προηγουμενου ετους (τα στανταρ μαθηματα πχ του 5ου και 6ου)..

Πόσα είναι τα υποχρεωτικά του κάθε έτους; 10;12;Ε, τα μισά από αυτά να τα έχεις περάσει στο προηγούμενο ακαδημαΙκό έτος συμπεριλαμβανομένου και του Αγίου Σεπτέμβρη. :p Άσχετα με τη δήλωση. Εσύ στη δήλωση μπορείς να δηλώσεις και 1-2 μαθήματα μόνο. Δε σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις τα μισά από όσα δηλώνεις. :whistle:

Για τους πρωτοετείς δεν ισχύει κάτι τέτοιο με μαθήματα αφού δεν έχουν πρότερο φοιτητικό βίο. :p Αυτοί το παίρνουν χωρίς την απαίτηση μαθημάτων. Αρκούν τα υπόλοιπα κριτήρια. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται μ' αυτους που ειναι β' εξαμηνο; :o
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται μ' αυτους που ειναι β' εξαμηνο; :o

Το ότι δεν κάναν το α' εξάμηνο λέτε να σημαίνει ότι θα πάρουν το μισό επίδομα για φέτος; :p

Η λογική λέει ότι θα το πάρουν κανονικότατα και αυτοί το χιλιαρικάκι,αλλά όποιος είναι σε αυτή την κατηγορία ας μας πει τις εμπειρίες του... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι τα υποχρεωτικά του κάθε έτους; 10;12;Ε, τα μισά από αυτά να τα έχεις περάσει στο προηγούμενο ακαδημαΙκό έτος συμπεριλαμβανομένου και του Αγίου Σεπτέμβρη. :p Άσχετα με τη δήλωση. Εσύ στη δήλωση μπορείς να δηλώσεις και 1-2 μαθήματα μόνο. Δε σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις τα μισά από όσα δηλώνεις. :whistle:

Για τους πρωτοετείς δεν ισχύει κάτι τέτοιο με μαθήματα αφού δεν έχουν πρότερο φοιτητικό βίο. :p Αυτοί το παίρνουν χωρίς την απαίτηση μαθημάτων. Αρκούν τα υπόλοιπα κριτήρια. :cool:

Εγώ που δήλωσα μαθήματα από διάφορα εξάμηνα τι κάνω;

Επίσης εμείς οι άμοιροι οι Πιαλφίτες (ΠΑ') τα δικαιούμαστε; :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δήλωσα μαθήματα από διάφορα εξάμηνα τι κάνω;

Επίσης εμείς οι άμοιροι οι Πιαλφίτες (ΠΑ') τα δικαιούμαστε; :p

Δεν διευκρινίζεις σε ποιο εξάμηνο είσαι. Εφόσον είσαι σε κανονικό και όχι σε πτυχίο ο νόμος είναι σαφής (περίπου δηλαδή :p ). Πρέπει να παρουσιάσεις ότι στο περσινό ακαδημαϊκό έτος έχεις περάσει τα μισά μαθήματα από το προβλεπόμενο πρόγραμμα σπουδών της σχολής. π.χ. Είσαι τώρα στο 3ο έτος, η σχολή σου προβλέπει για το 2ο έτος 12 μαθήματα, θα πρέπει να παρουσιάσεις ότι πέρασες στο περσινό ακαδημαϊκό έτος 6 μαθήματα τουλάχιστον του έτους εκείνου. Δεν είναι δα και τόσο εύκολο, όμως ε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πτυχίο Άλφα (8ο εξάμηνο και τελευταίο για πρακτική υποτίθεται) είμαι όπως προείπα.

Οπότε πέρυσι έπρεπε να έχω περάσει 6-7 μαθήματα από αυτά του 5ου και 6ου εξαμήνου; Εγώ τα δηλώνω όπως με βολεύουν ανεξάρτητα σε πιο εξάμηνο ανήκουν. Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτο πάντως. Νομίζω είναι τα μισά από όσα δηλώσες ή τουλάχιστον 6 (γύρω στα 12 είναι το εξάμηνο)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι τα υποχρεωτικά του κάθε έτους; 10;12;Ε, τα μισά από αυτά να τα έχεις περάσει στο προηγούμενο ακαδημαΙκό έτος συμπεριλαμβανομένου και του Αγίου Σεπτέμβρη. :p Άσχετα με τη δήλωση. Εσύ στη δήλωση μπορείς να δηλώσεις και 1-2 μαθήματα μόνο. Δε σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις τα μισά από όσα δηλώνεις. :whistle:

Για τους πρωτοετείς δεν ισχύει κάτι τέτοιο με μαθήματα αφού δεν έχουν πρότερο φοιτητικό βίο. :p Αυτοί το παίρνουν χωρίς την απαίτηση μαθημάτων. Αρκούν τα υπόλοιπα κριτήρια. :cool:

 

Ναι φιλε μου το ξερω αυτο..

Απλα εγω ειμαι 7ο τωρα.Ειχα δηλωσει 30 ωρες στο 5ο (απο διαφορα εξαμηνα) και 30 ωρες στο 6ο. Και περασα 16 και 18 αντιστοιχα.Τι γινεται σ αυτην την περιπτωση? του 6ου εξαμηνου δεν ειχα παρει κανενα μαθημα.Σκορπια μαθηματα απο το 3ο εως και το 5ο ειχα στη δηλωση μαθηματων

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με καλύπτει το επίδομα, θα ρωτήσω περισσότερο από περιέργεια:

 

Αν κάποιος είναι πρωτοετής (δηλαδή δεν έχει δώσει μαθήματα το προηγούμενο έτος), μπορεί να διεκδικήσει το επίδομα;

Όσοι είναι πρώτο έτος τα παίρνουν τα 1000 ευρώ, κι αυτό γιατι δεν έχουν ακόμα "αποδείξει" αν είναι καλοί μαθητές ή όχι...:)

 

Mike-Dee, θα συμπληρώσω οτι δεν είναι απαραίτητο να πάς το συμβόλαιο του σπιτιού. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις οπου ο ιδιοκτήτης δεν σου έχει κάνει συμβόλαιο, και δεν σου δίνει αποδείξεις.:o Σε αυτή την περίπτωση, κάνεις στην εφορία μια υπεύθυνη δήλωση οτι ο "τάδε" μου νοικιάζει το σπίτι χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να μου δίνει αποδείξεις, και φυσικά παίρνεις τα 1000 ευρώ!!! :D Βέβαια μετά η εφορία βάζει στο μάτι τον ιδιοκτήτη, και δεν ξέρω μήπως του βάζει και πρόστιμο....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας επισυνάπτω το εγκύκλιο έγγραφο για το στεγαστικό επίδομα των 1000euro...

Καλοφάγωτα για όσους τα πάρουν...Εγώ πέρσυ δε τα πήρα για 5 τ.μ. :cry:

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε και http://www.kep.gov.gr/categories/ekpaideysh/mathites/1504.asp λεει τι ακριβως χρειαζεστε για το επιδομα.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση, κάνεις στην εφορία μια υπεύθυνη δήλωση οτι ο "τάδε" μου νοικιάζει το σπίτι χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να μου δίνει αποδείξεις, και φυσικά παίρνεις τα 1000 ευρώ!!! :D Βέβαια μετά η εφορία βάζει στο μάτι τον ιδιοκτήτη, και δεν ξέρω μήπως του βάζει και πρόστιμο....

 

Με λίγα λόγια πας στην εφορία και κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι...είσαι παράνομος :whistle: Βέβαια η κύρια ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη, χωρις να σημαινει όμως ότι και ο ενοικιαστής είναι άμοιρος ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...