Jump to content

Ιδιωτικός ή δημόσιος τομέας;


twety
 Κοινοποίηση

Ποιον τομεα απασχολησης προτιμειτε?  

61 members have voted

  1. 1. Ποιον τομεα απασχολησης προτιμειτε?

    • Ιδιωτικος τομεας
      30
    • Δημοσιος τομεας
      31


Recommended Posts

Τι προτιματε?ΙΔιωτικο τομεα ή δημοσιο?

Ο δημοσιος μεν εξασφαλιζει σιγουρια ομως δεν εχεις μεγαλη εξελιξη.

Στον ιδιωτικο μπορει να παιρνεις παρα πολυ λιγα ομως εκει μπορεις να κανεις και το μεγαλο μπαμ(αν οι συνθηκες ειναι υπερ σου) π.χ αν σου ελεγαν οτι αυριο θα εισαι μανατζερ στην intracom?τι θα ελεγες?προτιμω το δημοσιο?σαφως και οχι.

Ανυπομονω να ακουσω τις αποψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως τα έγραψες, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Εγώ π.χ. προτιμώ το δημόσιο και δει τον ευρύτερο δημόσιο τομέα (π.χ. ΔΕΚΟ) που είναι κάτι ενδιάμεσο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

έχω απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα και εδώ και 2,5 χρόνια απασχολούμαι μόνιμα στον δημόσιο, θα τα συνοψήσω όλα σε δύο κουβέντες...

"έχω ηρεμήσει" συμφωνώ με τα παραπάνω η εξέλιξη είναι περιορισμένη αλλά είναι κάτι σίγουρο και έχεις χρόνο μετά για ότι άλλο θέλεις να κάνεις απλά τα χρήματα είναι δεδομένα με ότι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

 

Α και το αντικείμενο εργασίας δεν είναι ακριβώς αυτό που έχεις σπουδάσει...

Link to comment
Share on other sites

στο δημοσιο εχεις ελευθερια κινησεων ενω στον ιδιωτικο εχεις εναν ηλιθιο πανω απο το κεφαλι σου.επισης η δουλεια στο δημοσιο ειναι σιγουρη ενω στον ιδιωτικο δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο......καποια μερα ξυπνησε το αφεντικο και σ'εδιωξε η καποια μερα εβαλε λουκετο......δημοσιο με τα 1000 μη το συζητατε καν.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δημοσιο θα πω...Σημερα μονο η αποκατασταση του δημοσιου μπορει να σου δωσει μια σιγουρια.
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο δημοσιο εχεις ελευθερια κινησεων ενω στον ιδιωτικο εχεις εναν ηλιθιο πανω απο το κεφαλι σου.επισης η δουλεια στο δημοσιο ειναι σιγουρη ενω στον ιδιωτικο δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο......καποια μερα ξυπνησε το αφεντικο και σ'εδιωξε η καποια μερα εβαλε λουκετο......δημοσιο με τα 1000 μη το συζητατε καν.

___Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος επαγγελματίας.. Αν έχεις και επιχειρηματικό μυαλό μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά..ειναι και λίγο στο χαρακτήρα θα έλεγα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ζω για την ημέρα που θα αρθεί η μονιμότητα των κηφήνων στο δημόσιο, μηπως κ έχουμε καμια καλύτερη υπηρεσία!!! Δούλεψες? μένεις... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΣ? Τον π...ο

 

πάντως ρε παιδιά, κριμα, πολυ πολυ κρίμα να βλέπεις νέα παιδιά αντί να λένε "θα αρπάξω τη ζωή και θα την στίψω, θα ξεζουμίσω κόσμο κλπ κλπ" να λένε θελω να δουλέψω στο δημόσιο και να αράαααξωωωωωω.... Κρίμα και ντροπή.. έγινε το αραλίκι όνειρο και ο φραπες ιδεολογια. Διαβατήριο για κάποιον είναι μόνο η ποιότητα της δουλειας του κ τπτ αλλο!

 

Ελεύθερος επαγγελματίας.. Αν έχεις και επιχειρηματικό μυαλό μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά..ειναι και λίγο στο χαρακτήρα θα έλεγα..
+10 αν εχεις κ το στομαχι να αντεξεις και το ελληνικο κρατος που θα σε πνιξει, μπραβο κ παλι μπραβο

 

Είμαστε η χώρα με τον μεγαλύτερο δημόσιο τομέα και την χειρότερη εξυπηρέτηση...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

αναλογως το τι στοχους εχει ο καθενας και μεχρι που μπορει να φτασει

αν ειναι ενας νορμαλ ανθρωπος που θελει βρεξει χιονισει να παιρνει τον μισθο του ας παει δημοσιο..αν ομως εχει ονειρα και δυνατοτητες,τοτε ιδιωτικο τομεα.

 

κατα τα αλλα +1 με τον απο πανω του απο

πανω μου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναλογως το τι στοχους εχει ο καθενας και μεχρι που μπορει να φτασει

αν ειναι ενας νορμαλ ανθρωπος που θελει βρεξει χιονισει να παιρνει τον μισθο του ας παει δημοσιο..αν ομως εχει ονειρα και δυνατοτητες,τοτε ιδιωτικο τομεα.

 

κατα τα αλλα +1 με τον απο πανω του απο

πανω μου

 

+1 με αυτα που ειπες(ετσι οπως το θετεις:p)

Και +1 με τον απο πανω σου του απο πανω τον πιο πανω...:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δημόσιος = Project μιας ώρας, και έχεις τη δυνάτότητα να το κάνεις σε ένα μήνα (και αν)

 

Ιδιωτικός = Πάρε εσύ το project, και το θέλω σε x ώρες που μπορεί να σημαίνει και υπερεργασία για την οποία αν είσαι άτυχος δεν θα πληρωθείς και από πάνω.

 

Για μένα καλύτερα είναι στον ιδιωτικό, μιας και ξεκινώντας σαν απλός υπάλληλος κατέληξα σε μόλις 4 μήνες manager σε net cafe και τώρα ετοιμάζομαι να ανοίξω δική μου επιχείρηση. Είναι πραγματικά ότι καλύτερο (εάν έχεις τις δυνατότητες να εξελιχθείς)

 

Όσο για το δημόσιο που το έζησα σαν συμβασιούχος της ΕΥΔΑΠ, μπορώ να πώ ότι είναι καλό για όσους θέλουν να κάθονται, και για όσους θέλουν να συνδυάσουν τη δουλειά με τη διασκέδαση. Βέβαια έχει το σταθερό του μισθού-αδειών οπότε γενικότερα αισθάνεσαι εξασφαλισμένος. Όσο για την εξέλιξη που άκουσα πιο πάνω, ο θείος μου, ξεκίνησε στην ΕΥΔΑΠ ως απλός υπάλληλος, στη συνέχεια έγινε υπεύθυνος βάρδιας, και κατέληξε προιστάμενος του τμήματός του, ενώ γίνεται και πρόταση για προιστάμενος όλου του τομέα. Αυτό σημαίνει ότι ούτε στο δημόσιο χάνεσαι πάντα, απλά η εξέλιξη παίρνει χρόνο...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουμε θεοποιήσει το δημόσιο γιατι στον ιδιωτικό δεν σε αφήνει και το κράτος να εξελιχθείς..γενικά εδώ δεν ισχύει πάντα ότι αν έχεις τα προσόντα θα πασ μπροστά.

Επίσης να αναφέρω απλά κάτι που μου έχουν πει συγγενείς μου στη Νότιο Αφρική..ότι εκεί πέρα το να δουλευεις στο δημόσιο ειναι υποτιμητικό κατα κάποιο τρόπο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όπως και πιο πάνω είμαι δημόσιος υπάλληλος πλεόν αλλά έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα.

Σίγουρα η νοοτροπία του δημοσίου είναι "δεν πειράζει θα το κάνουν οι άλλοι ή καλύτερα θα βρεθεί ένας .... και θα δουλέψει για όλους." Δεν σας κρύβω ότι όταν πάω σε μία δημόσια υπηρεσία για προσωπικούς αλλά και για υπηρεσιακούς λόγους είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα. Ωστόσο χωρίς να θέλω να το παίξω ή "καλή" υπάλληλος δεν είναι όλοι η υπάλληλοι το ίδιο ειδικά νέα παιδιά που δεν τους έβαλε μέσα ο θείος ο κουμπάρος κλπ. εκτιμούν την θέση τους και αναγνωρίζουν τα θετικά που συνεπάγεται αυτή και δεν είναι οι τυπικοί αργόσχολοι χαραμοφάηδες που δεν πατούν (ναι είναι γεγονός) το πόδι τους στην υπηρεσία.

 

Δυστυχώς οι υπάλληλοι αυτοί είναι η μειοψηφία.

 

Επίσης πολλές φορές ο ίδιος ο τρόπος λειτουργίας του συστήματος (απίστευτη γραφειοκρατία προκειμένου να διασφαλιστούν κάποια πράγματα που γίνεται δυσβάχτατο φορτίο όταν αυτοί ή μερικοί απο αυτούς που πρέπει να διεκπεραιώσουν τις εργασίες έιναι ανάλγητοι) δεν σου επιτρέπει να βοηθήσεις ή να εξυπηρετήσεις τους άλλους και δυστυχώς οι πολίτες δεν το καταλαβαίνουν απλά πιστεύουν ότι απλά κάθεσαι και βαριέσαι.

 

Τώρα για την εξέλιξη σαφώς και υπάρχει αλλά παίζουν πολλά μαχαιρώματα (στην αρχή μου φαινόταν απίστευτο) και οι γνωριμίες υπερισχύουν των προσόντων.

 

Τα χρήματα είναι δεδομένα (δεν είναι άσχημα ειδικά εάν τα συγκρίνω με αυτά που πήρα σαν νεοπροσλαμβανόμενη στον ιδιωτικό τομέα) και είχα χρόνο να κάνω πλέον και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πιστευω αυτο που εχει δημιουργησει το προβλημα να στρεφονται ολοι στο δημοσιο ειναι οι κακοι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα.Εμενα αν μου εδιναν 3000 ευρω το μηνα στον ιδιωτικο τομεα σιγουρα θα πηγαινα εκει.Αλλωστε γιατι στο εξωτερικο ολοι δουλευουν μονο σε εταιριες?Υπαρχουν ομως και στο εξωτερικο υπηρεσιες που υπαγονται στο δημοσιο που προσφερουν επισης πολυ καλες απολαβες.π.χ ΝΑSA υπαγεται στην αμερικανικη κυβερνηση.Δεν πληρωνει καλα?αλιμονο.αλλα εκει δουλευουν.

 

Επισης πρεπει να γνωριζετε οτι η μονιμοτητα οφειλεται στην ανοργανωσια του κρατους.διοτι ποιος θα σε επιβλεψει στο δημοσιο αν κανεις καλα τη δουλεια σου για να σε απολυσει?κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κακά τα ψέματα.Είμαστε μια χώρα που έχει 2.000.000 δημόσιους υπαλλήλους.

Λέτε όλοι αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι να είναι χαζοί?:lol:

Κι εγώ δημόσιος υπάλληλος θα γινόμουν,αν μου δινόταν η ευκαιρία!!!:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πιστευω αυτο που εχει δημιουργησει το προβλημα να στρεφονται ολοι στο δημοσιο ειναι οι κακοι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα.Εμενα αν μου εδιναν 3000 ευρω το μηνα στον ιδιωτικο τομεα σιγουρα θα πηγαινα εκει.Αλλωστε γιατι στο εξωτερικο ολοι δουλευουν μονο σε εταιριες?Υπαρχουν ομως και στο εξωτερικο υπηρεσιες που υπαγονται στο δημοσιο που προσφερουν επισης πολυ καλες απολαβες.π.χ ΝΑSA υπαγεται στην αμερικανικη κυβερνηση.Δεν πληρωνει καλα?αλιμονο.αλλα εκει δουλευουν.

 

Επισης πρεπει να γνωριζετε οτι η μονιμοτητα οφειλεται στην ανοργανωσια του κρατους.διοτι ποιος θα σε επιβλεψει στο δημοσιο αν κανεις καλα τη δουλεια σου για να σε απολυσει?κανεις.

 

+100 ΣΩΣΤΟΣ!!!! για αυτο κ εκει διαχωρίζεται το public sector από το gonverment instintution κ για να μπεις εκεί θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον ...αψογος...

ωράριο στην WFRB (κρατική τράπεζα) 9-19 τη μέρα με μισθό εβδομαδιαίο 3000$ (μιλάμε για entry level)

Για ελλάδα που λες, το μονο κακο είναι ότι 3000 μικτα καθαρά είναι 1960

 

Ρε παιδιά κακά τα ψέματα.Είμαστε μια χώρα που έχει 2.000.000 δημόσιους υπαλλήλους.

Λέτε όλοι αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι να είναι χαζοί?

Κι εγώ δημόσιος υπάλληλος θα γινόμουν,αν μου δινόταν η ευκαιρία!!!

Σήμερα 11:34

Αυτά είναι όνειρα... εύγε!!!! εγώ σορυ αλλα στα 1500 ευρώ του δημοσιου δεν επιστρέφω, ιδιωτικο τομέα-δουλέυεις=αμοιβεσαι. Στο δημόσιο, δουλεύεις? =Χαλας την πιατσα

Μακάρι να περάσει ή άρση της μονιμότητας να γελάσουμε λίγο!!!!

Ρε σεις είδατε πως το βουλώσανε οι συνδικαλισταράδες οι οτετζηδες με το 12,5% που πήραν?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Τα μαθατε τα νεα?Θα κανεις μονο μια αιτηση απο εδω και περα στην εκαστοτε δημοσια υπηρεσια και τα παρελκομενα χαρτια θα θα μαζευουν οι απο μεσα!

Αν δε γινεται αυτο θα υπαρχουν αυστηροτατες κυρωσεις.

Κανει δουλεια ο συντοπιτης Χρηστος Ζωης!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια..παραπανω...:whistle:

 

Αν θελεις να εισαι ηρεμος/η, και να ξεκινησεις με σχετικα καλα χρηματα γυρω στα 1000 χωρις να απαιτουνται πολλα πολλα (2-3 γλωσες,σεμιναρια,2,3,4,5 χρονια προυπηρεσια,μεταπτυχιακα,εξειδικευσεις,πιστοποιητικα κτλπ) που ζητανε οι εργοδοτες και σου λενε...οκ! μας κανεις!! και οταν τους ρωτας ποοοοοοοοοοσα θα παιρνω μισθο??, σου λενε 700 η 800 ευρω (αν εχεις τα παραπανω χαρτια...γιατι αν δεν τα εχεις σου λενε 580-700) με ενα πλατυ χαμογελο, σαν να σου κανουνε και χαρη που σου δινουνε τοσα....και σαν να σου λενε καλα δεν ειναι?? εε??:D θα σου κολαμε και ενσημα!!!!!!!!! :wacko:........Αν δεν θελεις να καθεσαι μιση,μια,μιαμισι....δυο ωρες παραπανω.....χωρις να τις πληρωνεσαι,να κανεις 1800 πραγματα ασχετα εκτος απο το αντικειμενο σου, (σκουπισμα,σφουγγαρισμα,καφεδες,σοφεριλικια...κ.α) να εχει προκυψει δουλεια και να σου λενε κατσε...που θα πας?? αφου κανεις δεν φευγει.... να πληρωνεις τους λογαριασμους του αφεντικου σου, να πας το αμαξι του για service η στο κτεο, να εχεις προισταμενους,διευθηντες και αφεντικα πανω απο το κεφαλι σου και να σε πρηζουνε να τελειωσεις συγκεκριμενη ωρα,ημερομηνια μια δουλεια, επειδη ο πελατης πληρωνει και φωναζει,αρα εχει δικιο...και εσυ να ξεσκιζεσαι να αποδειξεις οτι εισαι καλος,οτι δεν σε πειραζει που καθεσαι παραπανω, να ακους φωνες και πολλες φορες βρισιες.....και το χειροτερο (αν εχεις θεση πωλητη....κυριως...αλλα και οχι μονο..) να σε πιεζουνε να φερνεις πελατες στην εταιρια, να ψηνεις φιλους συγγενεις, να φερνεις τζιρο, να σου βαζουνε τρελους στοχους πωλησεων....εσυ να εχεις τρελο ανχος,να σου καθυστερουνε μισθους,μπονους.....και να σου λενε δεν με ενδιαφερει....αν δεν σου αρεσει.....η πορτα μας ειναι στο βαθος δεξια...:ninja: γιατι ξερουνε οτι δυσκολα θα φυγεις επειδη υπαρχει ανεργια......τοτε η ο δρομος του δημοσιου ειναι μονοδρομος!!!

 

Μπορει τα παραπανω για πολλους απο εσας να ειναι υπερβολες και ισως καποιοι που δεν τα εχουνε ζησει να νομιζουνε οτι αγγιζουν τα ορια της φαντασιας, ομως πιστεψτε με...μπορει να μην υπαρχουνε οοοοοοοολα μαζι τα παραπανω αλλα 2-3 απο αυτα σιγουρα!!!.....και μην τρωτε το παραμυθι οτι στον ιδιωτικο εχεις εξεληξη κτλπ....δεν λεω οτι λενε ψεματα τα παιδια πιο πανω...αλλα για να ξεκινησεις απο υπαλληλος ....πχ στα 20-22-24 και ο μισθος σου απο 700 να γινει 2000 να πιασεις ενα καλο γραφειο, να γινεις προισταμενος....πιστεψτε με θα ασπρισουνε τα μαλλια σας και θα γερασετε τουλαχιστον εξωτερικα!!! οχι τοσο απο θεμα χρονων και ηλικιας, αλλα απο το ανχος,την στεναχωρια,την πιεση και την κουραση!! οσοι τα καταφερανε και ανεβηκανε ψηλα οι 95 στους 100 φτυσανε αιμα και οχι μονο......αφηστε που αυτο μπορει να μην γινει και ποτε διοτι σχεδον καμια εταιρια δεν χαριζει τοσα πολλα χρηματα ετσι αβερτα.....

 

Φιλη με μηδενικη προυπηρεσια και μονο ενα πτυχιο τει περασε προσφατα σε δυμοσια υπηρησια, περνει βασικο γυρω στα 900+ και αν βαλεις κατι επιδοματα παραγωγικοτητας,κατι υπερωριες, κατι επιδομα υπολογιστη, επιδομα πτυχιου φτανει τα 1200++ μην σας αναφερω οτι αν μεινει και εγκυος 2 χρονια θα καθεται σπιτι της και θα πληρωνεται....οπως σε ολες τις δ/υ...ενω στον ιδιωτικο...αντε ενα 2μηνο 3μητο το πολυ να σου δωσουνε αδεια...φιλος παλι με πτυχιο λυκειου...μπηκε στα ελτα και παρνει 1200 αρχικο μισθο!!!! και δεν μιλαμε τωρα αν εχεις παιδια εισαι παντρεμενος, εχεις προυπηρεσια,εχεις μεταπτυχιακο...κτλπ.....χτυπας 2000+ σε πολλες περιπτωσεις ανετααααα!!+ Το οτι εισαι ηρεμος/η και δεν υπαρχει το ανχος της δουλειας και των πωλησεων......και του αφεντικου πανω απο το κεφαλι σου.......και επισεις στο δημοσιο για να σε διωξουνε πρεπει να κανεις κατι πααααααααρα πολυ χοντρο!!!!! η να κλεψεις χρηματα απο το ταμειο....και μιλαμε για πολλααααααα χρηματα οχι 1000-2000 ευρω... η να βριστεις...με τον γενικο διευθηντη την περιφερειας...που και παλι...μπορει να μην σε διωξουνε..αλλα να σε μεταθεσουνε σε κανενα νισακι για 2 χρονακια νομιζοντας οτι σε τιμωρισανε!!!

 

Επισεις να σας πω οτι δεν ειναι οτι ποιο ευκολο να μπεις στο δημοσιο....γιατι εκτος που ακομα ακουγεται οτι παιζει το μεσο....για μια...δυο....10....20..30...100 θεσεις κανουνε αιτηση 1.000-3.000-5.000-30.000 ατομα και ετσι εχεις πολυ λιγες πιθανοτητες μια και οι προκυριξεις δημοσιευονται εκτος απο το ιντερνετ και σε ολες τις εφημεριδες μεγαλης κυκλοφοριας, με συνεπεια να κανουνε αρκετοι αιτηση......εκτος και αν εχετε βαθμο πανω απο 18 η 7,5 αν ειναι τει η αει, μεταπτυχιακα,προυπηρεσια....κτλπ. που εκει αυξανονται οι πιθανοτητες επιλογης!

 

Επισεις να σας πω οτι εγω εχω περασει οοοοολα τα παραπανω του ιδιωτικου τομεα, και μαλιστα στον πιο υπερθετικο βαθμο!!! ...Μετα απο μερικες απεγνωσμενες προσπαθειες να μπω και εγω στο δημοσιο, σημερα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας...και μετα απο μια μακρα περιοδο πεινας και παααααρα πολλων στερησεων....τωρα πλεον μπορω να πω οτι εχω σταθει στα ποδια μου και κανω κουμαντο στον εαυτο μου... οι σχεσεις που εχω με τις εταιριες πλεον ειναι αυστηρα σχεσεις συνεργατη και οχι υπαλληλικες....

 

Ελπιζω ο καθενας απο εσας να βρει αργα η γρηγορα τον δρομο του...και να ξερετε ενα πραγμα....στην ζωη αυτη ειναι σημαντοκοτερα αλλα πραγματα και αλλες αξιες...οπως οι ανθρωπινες!......Καντε πραξη το "δουλευουμε για να ζουμε"...και οχι το "ζουμε για να δουλευουμε"... ;)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Τα μαθατε τα νεα?Θα κανεις μονο μια αιτηση απο εδω και περα στην εκαστοτε δημοσια υπηρεσια και τα παρελκομενα χαρτια θα θα μαζευουν οι απο μεσα!

Αν δε γινεται αυτο θα υπαρχουν αυστηροτατες κυρωσεις.

Κανει δουλεια ο συντοπιτης Χρηστος Ζωης!

 

 

που το διαβασες αυτο?? :blink: μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να εισαι ηρεμος/η, και να ξεκινησεις με σχετικα καλα χρηματα γυρω στα 1000 χωρις να απαιτουνται πολλα πολλα (2-3 γλωσες,σεμιναρια,2,3,4,5 χρονια προυπηρεσια,μεταπτυχιακα,εξειδικευσεις,πιστοποιητικα κτλπ) που ζητανε οι εργοδοτες και σου λενε...οκ! μας κανεις!! και οταν τους ρωτας ποοοοοοοοοοσα θα παιρνω μισθο??, σου λενε 700 η 800 ευρω (αν εχεις τα παραπανω χαρτια...γιατι αν δεν τα εχεις σου λενε 580-700) με ενα πλατυ χαμογελο, σαν να σου κανουνε και χαρη που σου δινουνε τοσα....και σαν να σου λενε καλα δεν ειναι?? εε?? θα σου κολαμε και ενσημα!!!!!!!!! ........Αν δεν θελεις να καθεσαι μιση,μια,μιαμισι....δυο ωρες παραπανω.....χωρις να τις πληρωνεσαι,να κανεις 1800 πραγματα ασχετα εκτος απο το αντικειμενο σου, (σκουπισμα,σφουγγαρισμα,καφεδες,σοφεριλικια...κ.α) να εχει προκυψει δουλεια και να σου λενε κατσε...που θα πας?? αφου κανεις δεν φευγει.... να πληρωνεις τους λογαριασμους του αφεντικου σου, να πας το αμαξι του για service η στο κτεο, να εχεις προισταμενους,διευθηντες και αφεντικα πανω απο το κεφαλι σου και να σε πρηζουνε να τελειωσεις συγκεκριμενη ωρα,ημερομηνια μια δουλεια, επειδη ο πελατης πληρωνει και φωναζει,αρα εχει δικιο...και εσυ να ξεσκιζεσαι να αποδειξεις οτι εισαι καλος,οτι δεν σε πειραζει που καθεσαι παραπανω, να ακους φωνες και πολλες φορες βρισιες.....και το χειροτερο (αν εχεις θεση πωλητη....κυριως...αλλα και οχι μονο..) να σε πιεζουνε να φερνεις πελατες στην εταιρια, να ψηνεις φιλους συγγενεις, να φερνεις τζιρο, να σου βαζουνε τρελους στοχους πωλησεων....εσυ να εχεις τρελο ανχος,να σου καθυστερουνε μισθους,μπονους.....και να σου λενε δεν με ενδιαφερει....αν δεν σου αρεσει.....η πορτα μας ειναι στο βαθος δεξια... γιατι ξερουνε οτι δυσκολα θα φυγεις επειδη υπαρχει ανεργια......τοτε η ο δρομος του δημοσιου ειναι μονοδρομος!!!

 

 

κριμα αν εισαι πωλητής γιατί ο κακός ο επιχειρηματίας σου ζητάει να φέρνεις πελάτες στην εταιρία? α τον ατιμο

 

Το κακό με την Ελλάδα είναι ότι τα έχουμε εξομοιώσει όλα... Σε όσες εταιρίες έχω δουλέψει, και δεν είναι λίγες αυτές, κανένας μα κανένας από τους επιχειρηματίες ή τους ΓΔ ή του προέδρους των εταιριών αυτών δεν τους έβλεπα να φεύγουν πριν τις 9 το βράδυ... Ο ρυθμός με τον οποίο ισοπεδώνουμε τα ΠΑΝΤΑ στην Ελλάδα είναι τρομαχτικός!!! Έχει λεφτά αρα κάθεται... Ειναι καποιος , αλλα καποιος τον ανεβασε κ παει λεγοντας

 

Στον ιδιωτικό τομέα σου δίνεται η ευκαιρία αν θελήσεις. Αυτούς βέβαια που ειλικρινά λυπάμαι είναι οι μικροί επιχειρηματίες οι οποίοι έχουν κ ιδεες κ όρεξη κ το ελληνικό κράτος τους πνίγει (μην πω τπτ αλλο)

 

Ελπιζω ο καθενας απο εσας να βρει αργα η γρηγορα τον δρομο του...και να ξερετε ενα πραγμα....στην ζωη αυτη ειναι σημαντοκοτερα αλλα πραγματα και αλλες αξιες...οπως οι ανθρωπινες!......Καντε πραξη το "δουλευουμε για να ζουμε"...και οχι το "ζουμε για να δουλευουμε"...
+100 μαζί σου, αλλά μακάρι να ήμασταν τόσο προηγμένοι και καλοί επαγγελματίες ώστε να φτάναμε σε αυτό το σημείο

 

Δεν ειμαι αλκοολικός με την δουλεια, αλλά δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να φεύγω 6 το απόγευμα, να μην έχω ευθυνες κ να παίρνω τα ίδια με καποιον που έχει πχ ευθύνη υπογραφής κ δεσμευει μια εταιρία κ ειναι τα μισα σκ μέσα...Απλά δίνεις προτεραιότητες στη ζωή σου. Ουτε θα επιτρέψω σε υφιστάμενο μου να πάρει τα ίδια λεφτά με μένα γιατι ακριβώς δεν έχει τις ιδιες ευθύνες με εμενα...

 

Αν ο δημόσιος τομέας και οι διάφορες ΔΕΚΟ μειωθούν δραματικά, τότε μόνο θα μπορέσει να αναπνεύσει ο κοσμακης...και τότε "το ανθρώπινο δικαίωμα στην απεργεια του καθε δημοσιου κηφήνα δεν θα ξεπερναει το δικό μου που απλα το πρωι θελω να παω στη δουλεια μου"

 

ο έντισον είχε πει κατι πολυ σοφο

 

¨Η ΙΔΙΟΦΥΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ 1% ΕΜΠΝΕΥΣΗ Κ ΤΑΛΕΝΤΟ ΚΑΙ 99% ΚΟΥΡΑΣΗ"

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

που το διαβασες αυτο?? :blink: μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?

 

Εχει μερες που το διαβασα.Δε θυμαμαι σε ποια εφημεριδα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

btw επειδη ειναι σχετικο με το thread αν δε το ξερετε ειμαστε στην θεση 100 και κατι ψιλα στον κοσμο στην ευκολια να επενδυσει καποιος.

Το ασχημο ειναι οτι αυτο δεν ειναι λογω ανικανοτητας αλλα λογω στρατηγικης επιλογης των κυβερνησεων διαχρονικά!

Οποιος ξερει λιγο απο πληροφορικη καταλαβαινει οτι αν υπαρξει στρατηγικη μπορει η γραφειοκρατεια να καταργηθει μεσα σε μια μερα/βδομαδα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...