Jump to content

Sony Ericsson W302


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βασικό μου θέμα είναι να μπορώ να περάσω όλα τα αρχεία μου ( επαφές, γενέθλια, γιορτές, μηνύματα, φωτό και mp3 αρχεία ) από το κ850 στη νέα συσκευή μέσω του Sony Ericsson pc Suite

To W302 μπορεί να πάρει το pc suite ώστε να κάνω εύκολα τη μεταφορά;

Διαβασε λίγο παραπάνω και θα δεις ότι το 302 ΔΕΝ, ΔΕΝ έχει PC Suite και ουτε αλλο πρόγραμμα υπάρχει να το συγχρονίζει. Δεν υπάρχει στο site της SE (λογικό αφού κατα βαθος είναι sagem)ΝΑ PCsuite ΔΕΝ υπόστιρίζει το εν λόγω κινητό. Εχω ψάξει τα άπειρα δεν γίνεται τίποτα..

 

Βρήκα μια απλή μέθοδο μεταφοράς contacts με ΣΚΕΤΟ ΒΤ χωρίς πρόγραμμα, διάβασε μερικα post παραπάνω.:cool: Κανει τη δουλειά απλά ΔΕΝ ειναι PCsuite. Ενοειτε παίρνει και άπο άλλο κινητό τα contacts μέσω BT, όχι μεσω PCsuite ομως.

 

Y/Γ: Ουτε θέματα παίρνει ούτε Jar (java) από μεταφορά αρχείου. Υποστηρίζει ωστόσο μεταφορά mp3, jpg από και προς το PC με ολους τους τροποuς (καλώδιο, BT) κτλ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να πάρω μιά ιδέα για το απλό αυτό κινητο της SE

 

Σήμερα μου χάλασε το κ850ι μου και έτσι έμεινα χωρίς τηλέφωνο.

Σε 2 μήνες από σήμερα μπορώ να έχω επιδότηση γύρω στα 350Ε και θα πάρω μία πολύ καλή συσκευή

 

Ωστόσο μέχρι τότε χρειάζομαι ότι πιό απλό και φθηνό σε SE για να κάνω τη δουλειά μου

 

Το βασικό μου θέμα είναι να μπορώ να περάσω όλα τα αρχεία μου ( επαφές, γενέθλια, γιορτές, μηνύματα, φωτό και mp3 αρχεία ) από το κ850 στη νέα συσκευή μέσω του Sony Ericsson pc Suite

 

To W302 μπορεί να πάρει το pc suite ώστε να κάνω εύκολα τη μεταφορά;

φιλε μου το ειχα το κινητο και ποτε δεν μπορεσα να το συγχρονισω.ισως τωρα που μιλαμε να εχει λυθει το προβλημα με update αλλα το κοβω χλωμο.

καλυτερα να παρεις αλλης μαρκας κινητο..γιατι σε αυτα τα χρηματα η sony ericsson δεν προσφερει κατι καλο..:whistle: αν ομως επιμενεις παρε το w350 που συγχρονιζει μια χαρα και ειναι ελαφρυ..και με καλη μπαταρια η το K770i που το βρισκεις στα 115 ευρο!! και προκειται για κινητο πολυ καλο :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η μεταφορα δεδομενων μεταξυ σονυ ειναι εφικτη και χωρις προβληματα

Ναι.....αλλά με ποιό τρόπο;;;;;

 

Εχω ψάξει τα άπειρα δεν γίνεται τίποτα..

Βρήκα μια απλή μέθοδο μεταφοράς contacts με ΣΚΕΤΟ ΒΤ χωρίς πρόγραμμα, διάβασε μερικα post παραπάνω.:cool: Κανει τη δουλειά απλά ΔΕΝ ειναι PCsuite. Ενοειτε παίρνει και άπο άλλο κινητό τα contacts μέσω BT, όχι μεσω PCsuite ομως.

Αν τελικά καταλήξω σε αυτό θα το ψάξω αυτό που λές.....

 

καλυτερα να παρεις αλλης μαρκας κινητο..γιατι σε αυτα τα χρηματα η sony ericsson δεν προσφερει κατι καλο..:whistle: αν ομως επιμενεις παρε το w350 που συγχρονιζει μια χαρα και ειναι ελαφρυ..και με καλη μπαταρια η το K770i που το βρισκεις στα 115 ευρο!! και προκειται για κινητο πολυ καλο :up:

Βρήκα το W302 στα 79Ε στα MediaMarkt και γιαυτό το ψάχνω,

Νομίζω είναι καλή τιμή, για 2 μήνες που το θέλω, μέχρι να έρθει η ώρα της επιδότησης!

 

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει ο συγχρονισμός μέσω Microsoft Outlook.

 

Ο αδελφός μου κατάφερε να συγχρονίσει μέσω Microsoft Outlook από Nokia σε Samsung.

Εδώ μιλάμε μεταξύ ίδιας μάρκας κινητών. Μπορεί και να γίνεται.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι.....αλλά με ποιό τρόπο;;;;;

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει ο συγχρονισμός μέσω Microsoft Outlook.

.

Ειπαμε δεν μπορεί να γίνει sync μεσω outlook!:) (Δεν έχουμε Ibiza):p

 

Μονο με το παρακάτω τρόπο

Η διαδικασία είναι απλή. Στέλνουμε ΟΛΕΣ τις επαφές ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΙΝΗΤΟ με BT σε ένα laptop ή σε ένα PC με BT. Ετσι απλά αποστολή επαφής, μαρκάρισμα πολλών (ή όλων) και φροουυπ ΟΛΕΣ οι επαφές περνάνε σαν VCF αρχεία στον φακελο που αποθηκεύει το BT στον υπολογιστή μας. Τώρα εχουμε τις επαφές, έαν αρχείο vcf για κάθε επαφή. Τα vcf ευκολα τα κάνουμε ότι θέλουμε import σε outlook, μετατροπές ακόμα και μεταφορά σε άλλο κινητό. ΔΕΝ απαιτείτε κανένα πρόγραμμα!!! Ειναι εγγενής δυνατότητα των windows

 

Μάλιστα με αυτόν το τρόπο ΓΕΜΙΣΑ το w302 με τις επαφές που είχα σε ένα παλιό K500. Με πρόγραμμα (mobiledit) τράβηξα τις επαφές του K500 στο PC σαν VCF αρχεία. Μετά τα έστειλα 20 - 20 από το PC μέσω του BT στο w302. (θα μπορούσα και όλα μαζί άλλα μήπως το φόρτωνα).

Μονο αν κάνεις export (εξαγωγή) τις επαφές του outlook σε VCF σε κάποιο φάκελο (κάθε επαφή θα γίνει ένα αρχείο) και τις στείλεις με BT σκέτο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε δεν μπορεί να γίνει sync μεσω outlook!:) (Δεν έχουμε Ibiza):p

Μονο με το παρακάτω τρόπο.........................

Σε ευχαριστώ φίλε Keysmith:)

Πολύ κατανοητό.....θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν γινεται αναβαθμιση μεσω xs αφου ειναι A100 πλατφορμα;;
:)
Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν γινεται αναβαθμιση μεσω xs αφου ειναι A100 πλατφορμα;;

αναβαθμιση εγω δεν μπορεσα να κανω ουτε με SEUS.:cool: :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένας φίλος πήρε το w302 από ένα κατάστημα γερμανός και όταν το ανοίξαμε είδαμε ότι λείπει το cd του κινητού. Λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οικολογική συνείδηση το ονομάζουν πλέον οι εταιρείες και δεν συμπεριλαμβάνουν τα συνοδευτικά λογισμικά στα πακέτα. Θα τα βρεις στο site της SE
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένας φίλος πήρε το w302 από ένα κατάστημα γερμανός και όταν το ανοίξαμε είδαμε ότι λείπει το cd του κινητού. Λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ?

Το συγκεκριμενο κινητο το επιβεβαιωνω οτι δεν εχει cd-rom και επισης το μανουαλ ειναι απο τα χειροτερα που εχω συναντησει σε κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση παιδιά.

RAVER για το manual δεν θέλω να το συζητήσω, απλά ότι χειρότερο υπάρχει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα τι μανουαλ να δώσει. γιατί νομίζεται κατεβασατε το σωστό? Το δικο μου είχε ενα διπλομένο χαρτάκι που αντιστοιχούσε στο μανουαλ. Ομως το μενού δεν αντιστοιχούσε σε πολλά, καθως το δικο μου ήταν wind version, και έχει αρκετές διαφορές όπως δύο "καβανζομένα" πλήκτρα για wind+, internet (αντί συντομευσεις)..

 

Το manual που αναφέρεται στο "ελευθερο" δεν ανταποκρίνεται σε μεγαλο βαθμό. Οπως είπαμε στην ελλάδα κυκλοφωρούν 4 εκδώσεις αυτού του κινητού (wind, VL, MyView, και ελευθερο)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγω το unbranded ειχα αγορασει και του μανουαλ ηταν μια διπλομενη σελιδα και η οδηγιες ηταν απλες κα μη κατανοητες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχουν USB drivers για Windows 7 γιατί δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα να δουλέψει με το MyPhone Explorer... Ξέρετε κανένα workaround;
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχουν USB drivers για Windows 7 γιατί δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα να δουλέψει με το MyPhone Explorer... Ξέρετε κανένα workaround;

Μπα πολυ δυσκολο..να βρεις driver γι'αυτα τα windows.

εγω να φανταστεις δεν μπορεσα ουτε με Xp να το συγχρονισω σωστα το κινητο :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπαν, το ερευνώ ακόμα. Υπάρχει περίπτωση αν αλλάξεις SIM, να χάσει τις αποθηκευμένες επαφές??? :shock: Περασα τις επαφές της δελφή μου με μια δικιά μου sim μέσα μέσω BT που περιγράφω παραπάνω και όταν έβαλε την δικιά της υσχηρίζονταν ότι δεν τις έδειχνε τίποτα (το ρυθμίσαμε να δείχνει τις επαφές στο τηλέφωνο). Επειδή η αδελφή μου δεν σκαμπάζει πολλά δεν εμπιστευομαι ότι εκανε τα πάντα σωστά. Αλλά είναι μακρυά τώρα και δεν μπορώ να το ελέγξω ο ίδιος.

Μιλάω για την έκδοση wind.

Το έχει κανείς με δύο sim (δλδ να αλλάζει) και όλα καλά...

 

Δεν πιστευω να χάνει τις επαφες θα είναι από τα.. Αγραφα :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Σημερα πηρα το κινητο αυτο σαν 2ο για απλες χρησεις,καταρχην το πηρα απο μαγαζι μεταχειρισμενο κ εχει επανω τις Cosmote το "My view" αυτο γενικα μπορει να βγει?????

 

20ν Θελω να κανω update αλλα με τα 7αρια που εχω δεν βρισκεται το κινητο ουτε για αστειο...

 

3ον στα Sms οταν παω να γραψω αλλοτε θελω να γραψω με Ελληνικους χαρακτηρες αλλοτε με αγγλικους δεν βρηκα πουθενα το a,b,c

 

Εχουμε λυσεις για αυτα τα προβληματα????,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Σημερα πηρα το κινητο αυτο σαν 2ο για απλες χρησεις,καταρχην το πηρα απο μαγαζι μεταχειρισμενο κ εχει επανω τις Cosmote το "My view" αυτο γενικα μπορει να βγει?????

 

20ν Θελω να κανω update αλλα με τα 7αρια που εχω δεν βρισκεται το κινητο ουτε για αστειο...

 

3ον στα Sms οταν παω να γραψω αλλοτε θελω να γραψω με Ελληνικους χαρακτηρες αλλοτε με αγγλικους δεν βρηκα πουθενα το a,b,c

 

Εχουμε λυσεις για αυτα τα προβληματα????,

 

πρωτον το my view δεν βγαινει

δευτερον δεν υποστηριζεται για αναβαθμιση η συσκευη οτι λειτουργικο και να εχεις

για το τριτο δεν γνωριζω φιλε μου

:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση,

Βασικα μηπως δεν συνδεεται δηλ δεν το βρισκει λογω του my view? απο την usb λεω η γενικα σκαλωνει λογω λειτουργικου

 

θα δοκιμασω μεσω bluetooth αν μπορει να κανει Synchr

 

Οσο για τα sms ναι πας να γραψεις μια λεξη κ πρεπει να αλλαξεις απο το Λεξιλογιο τις γλωσσες..

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω μεσω bluetooth αν μπορει να κανει Synchr

 

Οσο για τα sms ναι πας να γραψεις μια λεξη κ πρεπει να αλλαξεις απο το Λεξιλογιο τις γλωσσες..

Αν διαβασεις λίγο πιο πάνω θα δείς πως ΔΕΝ υπαρχει τιποτα σε sync με αυτό το κινητό. αν εννοείς να συνδεθείς για πάρεις και να στίλεις τραγούδια ή φωτογραφίες, τότε είναι απλά τα πρααματα. Και με BT στέλνει και δέχεται αρχεία (πχ τραγούδια ή φωτογραφίες). Αλλιως βγλαλε την m2 (κάρτα μνήμης) και με έναν ανταπτορα συνέδεσέ το σε μια USB του PC. Τώρα για το καλόδιο που έχει ΜΟΝΟ να το δεις ως φλασακι χρησιμεύει, δεν ξέρω αν εχεις πρόβλημα με τα win7 στα αλλα windows δουλεύει πάντως.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ναι προσπαθησα και τωρα με MyphoneExplorer και τζιφος,θελω να φτιαξω τις επαφες μου για αυτο βασικα..

οσο για την μεταφορα αρχειων ναι χθες μεσω BT εκανα την δουλεια μ.

Link to comment
Share on other sites

ναι προσπαθησα και τωρα με MyphoneExplorer και τζιφος,θελω να φτιαξω τις επαφες μου για αυτο βασικα..

οσο για την μεταφορα αρχειων ναι χθες μεσω BT εκανα την δουλεια μ.

Για τις επαφές λέμε δυο σελίδες πριν πως γίνεται..

Κάνε ενα search στο thread με την λέξη "επαφές" ή "contacts" :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίζοντας λίγο με το κινητό, βρήκα και αλλα ενδιαφέροντα πράγματα.

Λύνοντας το πρόβλημα της αναφοράς παράδοσης (που τελικά υπάρχει) ασχολήθηκα με το πρόβλημα backup των επαφών. Οπως ξέρουμε δεν υπάρχει πρόγραμμα που να το συγχρονίζει με outlook, ¨η να παίρνει κάποιου ίδους backup τον τηλεφωνικό κατάλογο. Τελικά δούλεψε κόλπο που ειχα εφαρμόσει και σε ένα παλιό siemens που είχα και που επίσεις δεν υπήρχε πρόγραμμα.

 

Η διαδικασία είναι απλή. Στέλνουμε ΟΛΕΣ τις επαφές με BT σε ένα laptop ή σε ένα PC με BT. Ετσι απλά αποστολή επαφής, μαρκάρισμα πολλών (ή όλων) και φροουυπ ΟΛΕΣ οι επαφές περνάνε σαν VCF αρχεία στον φακελο που αποθηκεύει το BT στον υπολογιστή μας. Τώρα εχουμε τις επαφές, έαν αρχείο vcf για κάθε επαφή. Τα vcf ευκολα τα κάνουμε ότι θέλουμε import σε outlook, μετατροπές ακόμα και μεταφορά σε άλλο κινητό. ΔΕΝ απαιτείτε κανένα πρόγραμμα!!! Ειναι εγγενής δυνατότητα των windows

 

Μάλιστα με αυτόν το τρόπο ΓΕΜΙΣΑ το w302 με τις επαφές που είχα σε ένα παλιό K500. Με πρόγραμμα (mobiledit) τράβηξα τις επαφές του K500 στο PC σαν VCF αρχεία. Μετά τα έστειλα 20 - 20 από το PC μέσω του BT στο w302;). (θα μπορούσα και όλα μαζί άλλα μήπως το φόρτωνα).

 

Ειναι ένα ίδος backup.

 

Με την Java δεν πέτυχα τίποτα. Δεν δεχεται jar αρχεία μέσω BT (όπως άλλα SE), λέει ότι δεν τα υποστιρίζει. ακόμα και όταν τα γράφω στην κάρτα ΔΕΝ τα δείχνει για να τα ανοίξω :(

 

Στα Αγγλικά (για κανέναν από το internet μεσω google)

---------------------------------------------------------------------

W302 contact backup

To copy contacts from or to your w302 there is no need for any software. Sent all contacts (there is a select all option) via BT to a near PC or Laptop with BT. All contacts are copied to the default directory-folder the BT saves received files. Contacts are saved as VCF files (open format used by many programs).

 

The opposite is also true. You can sent VCF files from your Laptop-PC via BT to the w302. I've tried up to 20 simultaneously and I was successful but even more should work.

 

That way you can copy all contacts from one phone to your w302. Also you can have a backup of your contacts this way. No special-software is needed just a BT enabled laptop or so.

 

Good luck

 

Λογικα φιλε αυτο εννοεις οτι πρεπει να κανω...

 

Κατι αλλο τωρα,στα sms γιατι οταν στελνω εγω ή μου στελνουν τα emot δεν φαινονται??? βγαζει μοναχα τους χαρακτηρες δηλ ; ) αντι για το emot.

 

Ηθελα να προσθεσω οτι μεσα στις Ρυθμισεις για τα sms λεει ΤΥΠΟΣ και εχει τις επιλογες : Sms,Fax,Φωνητικο Μυνημα,Τηλεειδοπ.Ermes,X400 ,εγω το εχω αφησει επιλεγμενο στο Sms.

 

Εν τελει αυτο με τα emotions στα sms δεν εχει κανενας να προσθεσει την αποψη του???.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.Είμαι καινούριος στο forum και όσο καινούριος είμαι στο forum τόσο και πιο άσχετος είμαι και στα κινητά. :lol:

 

Να μην σας κουράζω και να μπω κατευθείαν στο ψητό.Λοιπόν,χτες πήρα το καινούριο μου κινητό,το Sony Ericsson W302.Και θέλω να του κάνω κάποιες "αναβαθμήσεις¨.Θέλω να του βάλω νέο Flash menu/Theme ή τι είναι αυτό.Έχω φτιάξει ένα Theme με το Sony Ericsson Theme Creator και δε ξέρω πως να το βάλω στο κινητό.Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?Υπάρχει κανένας κίνδυνος? :worry:

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W302

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...