Jump to content

vBulletin 3.7.x και mp v4: Νέες δυνατότητες και χαρακτηριστικά


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανεκαθεν ειχα το myphone σαν το αγαπημενο μου site και σε συναισθημα αλλα και σαν ενημερωση,το καλο εγινε ακομα καλυτερο,κι αναρωτιεμαι,ποσο καλυτερο ακομα μπορει να γινει οταν ειναι ηδη το ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξυ , η εντονη γραφη στα θεματα που εχει καινουρια ποστ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρησιμη !

 

Τα ρεστα μου ..

 

Στη προηγουμενη εκδοση δεν ειχα παρατηρησει κατι παρομοιο ..

Link to comment
Share on other sites

HSDPA != HSCSD

Ανέβηκες μάλλον, δεν κατέβηκες. HSDPA = 3.5G

Και 'γω το παρατήρησα αυτό, πριν ήμουν EDGE τώρα είμαι 3G :p

 

 

Ναι οντος μονο που αν δειτε...

Μαλον δεν παει με τα post μια και εγω με 3340 περιπου ποστ ειμαι HSDPA

ενω ο Woca με 3100 ειναι ακομα edge http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=9852

Την στιγμη που ο hasiotis_john με 2120 ειναι 3G!!:blink:

http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=36281

Eπιπλεον ο hostolis με 3500 ποστ ειναι πιο κατω και ειναι και αυτος 3G αντι για HSDPA...:wacko:http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=10368

Ρε παιδια καποιο λαθος υπαρχει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάει με καιρό παραμονής στο forum + posts? :wondering:

 

Τελικα απο οτι ειδα διορθωθηκε το θεμα αυτο!

 

EDIT:Επισης θα ηθελα να πω οτι πλεον μπαινοντας καποιος στο προφιλ ενος αλλου η στο δικο του δεν μπορει να μπει κατευθεθειαν στο φωτογραφικο του αλμπουμ οπως παλια(δεν φαινονται πουθενα δλδ οι φωτο του)και θα πρεπει να παει απο το my gallery...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αν διαβάσετε εδώ την 2η και 3η ερώτηση

(σε πείπτωση που δεν τις έχετε κοιτάξει)

πιστεύω θα καταλάβετε πως λειτουργεί

το νέο σύστημα για τους τίτλους των

μελών του myphone.:)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

αλλιως σας αφησα την παρασκευη αλλιως σας βρηκα!!!

με γεια μας!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα αποστολής προσωπικού μηνύματος απευθείας από τη λίστα στην κεντρική σελίδα είναι πολύ trendy :p
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά πολύ καλή δουλειά Μάνο!!! Μπράβο! :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάποιες αλλαγές στα χρώματα δεν μου άρεσαν! Ίσως ήταν καλύτερα πριν. Πάντως αρκετές άλλες αλλαγές μου άρεσαν όπως την κατάσταση online/offline, η ένδειξη του χαρακτηρισμού των posts κλπ.

Όσον αφορά την αρχική σελίδα.. επειδή δεν είδα κάποιον άλλον να το αναφέρει.. Αυτό που έχει μεταφερθεί όλη η αριστερή στήλη ( "Το προφίλ μου", "My Devices" κλπ) τόσο κάτω είναι αλλαγή που θα παραμείνει έτσι? Ή έγινε λάθος και θα διορθωθεί? Εμένα πάντως δεν με βολεύει καθόλου έτσι όπως είναι τώρα.. ειδικά τα μηνύματα "Υπό παρακολούθηση:" και γενικά το συγκεκριμένο παραθυράκι είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να φαίνεται όταν ανοίγει η αρχική σελίδα! :O

Link to comment
Share on other sites

βλεπω κανεις και φιλους?

 

Αμε :)

 

....

 

"Συμμάχους" θα έλεγα σωστότερα... :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα εμψυχωτικά σας λόγια! Είναι γεγονός πως πρόκειται για την πιο σημαντική «αναβάθμιση» που έχει γίνει από το 2005, τουλάχιστον, οπότε χρειάστηκε αρκετή δουλειά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο upgrade του vBulletin, αλλά στις αλλαγές που αναφέρω αναλυτικά στο επισημασμένο θέμα του ημερολογίου... Thanks!

 

EDIT:Επισης θα ηθελα να πω οτι πλεον μπαινοντας καποιος στο προφιλ ενος αλλου η στο δικο του δεν μπορει να μπει κατευθεθειαν στο φωτογραφικο του αλμπουμ οπως παλια(δεν φαινονται πουθενα δλδ οι φωτο του)και θα πρεπει να παει απο το my gallery...

 

Δεν ήξερα κατά πόσο η παραπομπή στο My Gallery ήταν χρήσιμη ή όχι για να είμαι ειλικρινής. Επιβάρυνε μάλιστα αρκετά το server load το αυτόματο scanning των φωτογραφιών σε πραγματικό χρόνο. Σε κάθε περίπτωση, μετά την αναβάθμιση η συγκεκριμένη δυνατότητα χάθηκε και θα πρέπει να υλοποιηθεί και πάλι από την αρχή. Για την αποφυγή όμως προβλημάτων, θα γίνουν τα εξής: α) ο ίδιος ο χρήστης θα καθορίζει από τις ρυθμίσεις του αν θέλει παραπομπή ή όχι στο My Gallery και β)... αν ναι, θα εμφανίζεται το thumbnail της τελευταίας εικόνας που έχει δημοσιεύσει στο My Gallery σε ξεχωριστό πλαίσιο. Θα φτιάξω το σχετικό plugin τις ερχόμενες ημέρες - καθώς σίγουρα κάποια άλλα προβλήματα πρέπει να λυθούν αμεσότερα.

 

Και μένα κάποιες αλλαγές στα χρώματα δεν μου άρεσαν! Ίσως ήταν καλύτερα πριν. Πάντως αρκετές άλλες αλλαγές μου άρεσαν όπως την κατάσταση online/offline, η ένδειξη του χαρακτηρισμού των posts κλπ.

Όσον αφορά την αρχική σελίδα.. επειδή δεν είδα κάποιον άλλον να το αναφέρει.. Αυτό που έχει μεταφερθεί όλη η αριστερή στήλη ( "Το προφίλ μου", "My Devices" κλπ) τόσο κάτω είναι αλλαγή που θα παραμείνει έτσι?

 

Και το συγκεκριμένο πλαίσιο που αναφέρεις μεταφέρθηκε και πάλι στην αρχική του θέση. Ήταν ένα bug που παρουσιάζονταν μόνο στον Opera, υπάρχει και σχετικό θέμα στο Bug Reports. Όσο για τα χρώματα που δεν σου αρέσουν, δεν ξέρω σε ποια ακριβώς αναφέρεσαι. Ακόμη και τα screenshots τους θα με βοηθούσαν αρκετά. Τα βασικά πάντως χρώματα που χρησιμοποιούνται και στο background των posts, παρέμειναν αμετάβητα. Είναι δύο πολύ συγκεκριμένες αποχρώσεις του γκρι-μπλε. Αντίθετα, άλλαξε λίγο μόνο το ένα από τα δύο χρώματα, που εμφανίζεται στο header ενός μηνύματος (εκεί όπου βρίσκεται και το ψευδώνυμο).

 

Εν τω μεταξυ , η εντονη γραφη στα θεματα που εχει καινουρια ποστ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρησιμη !Τα ρεστα μου .. Στη προηγουμενη εκδοση δεν ειχα παρατηρησει κατι παρομοιο ..

 

Thanks! Όχι, δεν υπήρχε κάτι τέτοιο, αφού το είχα απενεργοποιήσει. Δεν ήξερα αν θα ήταν χρήσιμη η επισήμανση με αυτό τον τρόπο των θεμάτων με μη αναγνωσμένα μηνύματα και κατά συνέπεια το feedback σου είναι πολύτιμο! Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η συγκεκριμένη δυνατότητα σε όλους!

 

γιατί δεν υπάρχουν οι σελίδες των μηνυμάτων πλέον καθώς κ το κουμπάκι που σε πήγαινε στην τελευταία;;

 

Δεν έχει αφαιρεθεί κάποιο page navigation panel από καμία σελίδα και κατά συνέπεια η απορία σου με προβληματίζει ιδιαίτερα. Μπορείς να διευκρινήσεις αν αναφέρεσαι στις σελίδες που παρουσιάζονται στο forumdisplay.php ή στο showthread.php; Ένα screenshot εκεί που πιστεύεις ότι θα έπρεπε να εμφανίζονταν κάτι θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο!

 

Τέλειο:). Άλλαξε και το favicon απ'ότι είδα

 

Και προστέθηκε ένα ακόμη «favicon» για τους χρήστες του iPhone, το οποίο θα ήθελα κάποιος να το δοκιμάσει. Και εμένα μου αρέσει αρκετά το νέο favicon για να είμαι ειλικρινής. Και μάλιστα δημιουργήθηκε εντελώς τυχαία...

 

εγώ αυτό που θα ήθελα να προστεθεί είναι ένα thanks button.

 

Δεν είναι άσχημη ιδέα! Σε ποια forums πιστεύεις ότι θα ήταν απαραίτητη μία τέτοια υλοποίηση; Για παράδειγμα, εδώ στο σχολιασμό το θεωρώ λίγο ή πολύ περιττό, όπως και στα Νέα. Αλλά αντίθετα στα My Devices ίσως να ήταν χρήσιμο υπό συγκεκριμένους όρους. Anyway. Αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος άλλος με αυτήν την πρόταση ας το εκφράσει. Ακόμη καλύτερα, μπορείς να δημιουργήσεις και ξεχωριστό θέμα αναλύοντας διεξοδικά την πρότασή σου.

 

Εξαιρετικό,πιο σύγχρονο και όμορφο!

Μόνο τα fonts των usernames είναι λίγο μεγάλα.

 

Θα μικρύνουν και πάλι από τα 14px στα 12px. Έχω ακούσει μόνο αρνητικά σχόλια για την ώρα γι αυτά, και κατά συνέπεια δεν θα ήταν σωστό να παραμείνουν.

 

Kάποια fonts, ίσως στην κεντρική σελίδα, θα επανέλθουν όπως ήταν και πριν(υποθέτω): αυτό συμβαίνει γιατί μετά απο κάθε major upgrade του λογισμικού, ορισμένες αλλαγές στα templates που ευθύνονται για την εμφάνιση που είχαμε συνηθίσει, πρέπει να επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση για να ισχύσουν οι αλλαγές που έκανε ο κατασκευαστής.

 

Στην κεντρική σελίδα νομίζω ότι όλα τα fonts θα παραμείνουν ως έχουν, καθώς οι αλλαγές εκεί έγιναν γι αυτό ακριβώς το σκοπό: Το κείμενο των νέων είχε το ίδιο μέγεθος με τα μικροσκοπικά γράμματα στα sidebars με αποτέλεσμα να χάνεται και να μην μπορεί να διαβαστεί ευχάριστα. Έτσι το body των μηνυμάτων ανέβηκε στα 12px από τα 11px και ο τίτλος τους πήγε από τα 12px στα 14px (px=pixels). Αυτό κατέστησε υποχρεωτική τη δημιουργία των μπλε εικονιδίων που τα συνοδεύουν, και με τη σειρά τους οδήγησε σε επανασχεδιασμό όλης της κεντρικής σελίδας, αλλά και σε τυχαία δημιουργία του νέου favicon. :lol: Κάποιες επιλογές πλέον κρύβονται by default στην κεντρική σελίδα, ωστόσο μπορούν να ενεργοποιηθούν με τη βοήθεια σχετικής επιλογής από τις ρυθμίσεις του πίνακα ελέγχου.

 

Χμμ, καταρχήν τα συγχαρητήρια μου στο Μάνο που ξενύχτησε για να ταλαιπωρηθούμε όσο το δυνατόν λιγότερο. 1) Άψογη η νέα γρήγορη απάντηση, επιτέλους βάλανε όλες τις χρήσιμες επιλογές. Τέρμα ο κώδικας bbcode, πλέον και σε κουμπάκια.

 

Ας σταθώ και σε αυτό. Μήπως επιθυμείτε και τον WYSIWYG editor σε αυτήν τη θέση ή αρκεί ο κανονικής συντάκτης με το κλασικό BBCode;

 

Τέλος το report μετακινήθηκε κάτω από το μήνυμα, γιατί αρκετοί είχαν την εντύπωση ότι το report κάτω από το προφίλ του χρήστη είχε ως αποτέλεσμα την αναφορά του ίδιου του χρήστη και όχι του μηνύματός του... Λειτουργική η αλλαγή και ταυτόχρονα έδωσε θέση για μεγαλύτερο online / offline εικονίδιο, το οποίο αντικατέστησε τον κλασικό ρόμβο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει αφαιρεθεί κάποιο page navigation panel από καμία σελίδα και κατά συνέπεια η απορία σου με προβληματίζει ιδιαίτερα. Μπορείς να διευκρινήσεις αν αναφέρεσαι στις σελίδες που παρουσιάζονται στο forumdisplay.php ή στο showthread.php; Ένα screenshot εκεί που πιστεύεις ότι θα έπρεπε να εμφανίζονταν κάτι θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο!

 

 

Noμίζω πως εννοεί το κουμπί της προτελευταίας σελίδας που ήταν και η εμφανής ένδειξη του αριθμού των σελίδων ενός θέματος. Τώρα για να δεις τον αριθμό τους πρέπει να πας πάνω από το κουμπί που σε πάει στην τελευταία σελίδα και να δείς το url της. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.:p

Link to comment
Share on other sites

Θα μικρύνουν και πάλι από τα 14px στα 12px. Έχω ακούσει μόνο αρνητικά σχόλια για την ώρα γι αυτά, και κατά συνέπεια δεν θα ήταν σωστό να παραμείνουν.

 

Εγω θα ελεγα να παραμεινουν ως εχουν . Ειναι μεγαλυτερα και ευδιακριτα .

Δε νομιζω να ενοχλουν . :)

 

Και κατι ακομα . Μανο , γινεται οταν μπαινουμε σε ενα θεμα που υπαρχουν καινουρια μηνυματα προς αναγνωση , αυτα , να επισημαινονται με ενα πορτοκαλι (οπως ηδη υπαρχει) κουτακι αλλα αυτη τη φορα σωστα ?

Για να το εξηγησω καλυτερα : μπαινοντας σε ενα θεμα ως πορτοκαλι βλεπω τα post που εγιναν μετα τη τελευταια μου επισκεψη στο φορουμ και οχι στο συγκεκριμενο θεμα .

Ελπιζω να ημουν κατανοητος :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να παραμεινουν ως εχουν . Ειναι μεγαλυτερα και ευδιακριτα .

Δε νομιζω να ενοχλουν . :)

 

+1 και απο μένα.

Μια χαρά είναι και τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάτι παρόμοιο με τις επαφές/φίλους και στην προηγούμενη έκδοση του VBulletin; Με το που έγινε η αναβάθμιση, βρήκα ένα μέλος στη λίστα φίλων ο οποίος δε μου είχε κάνει αίτημα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως είχε ξεμείνει εκεί απο κάτι παρόμοιο στο παρελθόν...
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάτι παρόμοιο με τις επαφές/φίλους και στην προηγούμενη έκδοση του VBulletin; Με το που έγινε η αναβάθμιση, βρήκα ένα μέλος στη λίστα φίλων ο οποίος δε μου είχε κάνει αίτημα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως είχε ξεμείνει εκεί απο κάτι παρόμοιο στο παρελθόν...

 

Καμμένε υπήρχε Λίστα Φίλων και Black List... Αλλά που να τα θυμάσαι αυτά... :p:lol:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ε που να το θυμάμαι. Αφού δεν είχα φίλους, αλλά μόνο εχθρούς :thanks:

 

Και πάλι όμως δεν εξηγήται, αφού ναι μεν υπήρχε το username του στη λίστα αλλά χωρίς να μου έχει κάνει αίτημα :wacko:

 

Ξύπνησες από την αιώνια χειμερια νάρκη μόνο για να μου την πεις. Γύρνα στην τρύπα σου τώρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα μνμ εχει υποστει τροποιποιηση ποιο το νοημα του να βλεπουμε το παλιο??

επισης αφου καποιος διαβασει ενα ποστ και μετα υποστει τροποποιηση,θα το βλεπουμε ως διαβασμενο η ως νεο μνμ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νομίζω κανείς δεν το ανέφερε, ευχαριστούμε και για την αύξηση του μέγιστου αριθμού αποθηκευμένων μηνυμάτων (200-> 300 ) :)
Link to comment
Share on other sites

οταν ενα μνμ εχει υποστει τροποιποιηση ποιο το νοημα του να βλεπουμε το παλιο??

επισης αφου καποιος διαβασει ενα ποστ και μετα υποστει τροποποιηση,θα το βλεπουμε ως διαβασμενο η ως νεο μνμ?

Ο συντάκτης του μηνύματος θα μπορεί να έχει πρόσβαση και στην παλιά και στην καινούργια έκδοση του μηνύματος.

Αν κατάλαβα καλά, θα μπορείς να επαναφέρεις την παλιά έκδοση αντί για την edited. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...